In Voorhouts raad keerde de vrede weer j Bloembollencultuur, afd. Sassenheim, vierde 75-jarig jubileum Geslacht Vlasveld heeft reeds zeventig jaar leiding gegeven Bondsploeg speelde 2-2 gelijk in matige wedstrijd Ds E. H. Broekstra te Oegstgeest wordt tachtig jaar Raadscommissie gevormd om problemen op woningbouwgebied op te lossen Zoeterwoudse raad keurde het urgentieplan goed 1954 NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 5 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1354 TOEN DE CEREMONIEMEESTER, de heer N. Frijlink, gisteravond in de tennishal van B. en K. de vergadering opende, waren naar schatting 500 personen aanwezig, om het 75-jarig jubileum van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Sassenheim te vieren. De heer Frijlink hèette op deze feestvergadering in het bijzonder welkom de burgemeester jhr mr R. Sandberg van Boelens en zijn echtgenote en de algemeen voorzitter van de vereniging, jhr mr O. F. A. H. van Nispen tot Panncrden. Voor het officiële gedeelte van de te zenden: ,,De afdeling Sassenheim der avond berustte de leiding bij de voor- Koninklijke algemene vereniging zitter van de afdeling, de heer G. Vlas- Bloembollencultuur, ter gelegenheid veld, die in zijn openingswoord vooral haar 75-Jarlg bestaan In feestvergadering de dames welkom heette De voorzitter bijeen, betuigt Uwe Majesteit haar memoreerde, hoe in het voorjaar de afdelingen Lisse en Hillegom voorstel was binnengekomen gezamen lijk het jubileum te vieren, maar, aldus de heer Vlasveld, we hebben onze I j fer altijd zelf getorst en dat zullen nu ook doen. Bijzonder dankte hij de directie van Baartman en Koning het gratis ter beschikking stellen de tennishal. De historie van de vereniging hoor den wij van de secretaris, de heer L. van Leeuwen, die allerlei feiten van 1 Maart 1879 tot nu tóe de revue liet passeren. Het is goed, aldus de heer Van Leeuwen, dat we enige aandacht schenken aan wat onze ouders en groot- ouders hebben gepresteerd en hen daar voor nu onze hulde te brengen. Uit het I verslag van de secretaris bleek, dat de vereniging bij de oprichting 242 leden I telde. De eerste voorzitter was de heer L. Kruyff, die in 1884 door de heer G. j Vlasveld Sr werd opgevolgd, waarna in I December 1922 de huidige voorzitter zijn taak overnam. Aardag was het te vernemen, dat in October 1896 door de vereniging reeds pogingen in het werk gesteld werden, om een telefoonverbin ding voor de bollenstreek te verkrijgen. Hoe deze pogingen indertijd zijn lopen vermeldt de historie niet. De cretaris besloot zijn verslag met wens, dat de afdeling mag meewerken tot grotere welvaart van de beoefenaren van het mooie vak. De penningmeester, de heer Heems- j kerk, toonde de aanwezigen het eerste kasboekje van de vereniging en vertelde (onder hilariteit), dat de eerste post, die in dit 'boekje voorkomt, een bedrag f0.42 voor 14 briefkaarten ..ter cox tie". Huldiging Het volgende punt van het programma was de huldiging van de voorzitter. De heer Van Leeuwen memoreerde enkele punten uit de tijd van zijn voorzitter schap. „Nu de heer Vlasveld de wei_ kennen gegeven heeft als voorzitter af te treden, moeten wij dit besluit billijken, maar wij willen u toch eerst danken voor alles, wat u voor onze vereniging hebt gedaan." De secretaris wees er op, dat door de huidige voorzitter hulde te bren gen, dit niet alleen hem betrof, maai hele geslacht Vlasveld. Immers, de heer G. Vlasveld Sr. is gedurende 38 jaar voor zitter geweest en de heer Vlasveld Jr. vervulde 32 jaar deze functie, zodat de familie Vlasveld 70 jaar de vereniging heeft geleid. Als blijk van- waardering I werd de aftredende voorzitter een groot Delfts blauw bord aangeboden, waarop voorkomen het familiewapen, drie vlas- I bomen en de beeltenissen van de beide 1 voorzitters. Bij deze huldiging bleef het echter niet, daar de heer Frijlink mede deelde, dat de secretaris en de penning meester ook al een heel tijdje meelopen in het bestuur, langer zelfs dan de v zitter. Hen werd een zilveren asbak geboden. Namens het gemeentebestuur sprak volgens burgemeester Sandberg van Boe lens. die zich gelukkig prees deze jarige afdeling in zijn gemeente te mogen heb ben. Spr. heeft zich nooit met het vak ingelaten, vertelde hij, omdat hij bij zijn I komst in Sassenheim de waarschuwing kreeg: „Als je niet uit het vak komt, be gin er dan nooit aan, want je wordt tot en met afgelegd!" Spreker herinnerde aan, dat de belangrijke mensen uit de vi j enig-ing hebben geparadeerd op de lijsten van het hoofdbestuur, en daar kan e trots op zijru De burgemeester wenste mens het gemeentebestuur de vereniging van harte geluk met dit feest en sprak de wens uit, dat de afdeling mag blijven groeien. De volgende spreker was de voorzitter van het hoofdbestuur, Jhr mr van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hille gom. Namens het hoofdbestuur wenste ook hij de vereniging buitengewoon har telijk geluk met dit jubileum. Hij wees cr op, dat deze afdeling een van de be- Isngrij'kste afdelingen is en dat in 1952 de totale export van Sassenheim de gro tere buurtgemeente Lisse zelfs met een kwart overtrof. Telegram Aan het eind van dit officiële gedeelte stelde de heer Frijlink voor, om: ,.als dank voor al hetgeen Hare Majesteit Koningin Juliana voor ons vak gedaan heeft cn voor de grote interesse, die ZU toonde, o.a. gemarkeerd door het bezoe ken van tentoonstellingen en het beschik baar stellen van prUzen en medailles, het volgende telegram aan. Hare Majesteit Bij zaalhandbal voortaan vier wisselspelers Op het congres van de internationale handbalfederatie te Opatija in Joegosla vië, is besloten de wereldkampioenschap pen 1955 in Juni in Duitsland te houden. De eerste internationale dameskampioen schappen worden in 1956 door Duitsland georganiseerd en de eerste dames-zaal handbalkampioenschappen in 1958 door Joegoslavië. Men kwam overeen, dat voortaan bij zaalhandbal van vier wis selspelers in plaats van drie gebruik mag worden gemaakt; bovendien mag de doelman bij verwonding - worden ver vangen. Sporfflifsen Het Groningse voetbalelftal heeft I gisteravond met 10 gewonnen van de vertegenwoordigende ploeg van Bremen. Engeland heeft de landenwedstrijd athletiek tegen België; die Ln het White City stadion in Londen is gehouden, met 102 tegen 60 punten in ziin voordeel be slist Twee Nederlandse jeugdeiftallen hebben gisteren te Amersfoort een oefen wedstrijd gespeeld voor de komende voetbalmatch tegen het Belgische jeugd elftal te Waterschei op 23 October. De blauwzwarte combinatie won met 5- De 24-jarige Joegoslavische bokser Drago Novak, die in München in w strijden uitkwam, heeft de Westduitse gering om asyl gevraagd. hankeiykhcid cn verknochtheid, daarbij Uwe Majesteit dankend voor de grote be langstelling, ons mooie bloembollenvak steeds betoond." De aanwezigen stemden hiermee door spontaan staande twee coupletten van het Wilhelmus te zingen. Na de pauze werd de revue ,-N.V. Sas senheim" opgevoerd, die speciaal ter ge legenheid van dit jubileum was samen gesteld door de heer F. Limburg. De heer Limburg had in deze revue op meester lijke wijze enkele historische feiten werkt en de medewerkers speelden hun rollen prima. Verder verzorgde de vin gervlugge „Rodi Roeters" het mysterieu ze gedeelte en gaf het orkestgezelschap Jan Plu uit Leiden een muzikale lijsting. Tot diep in de nacht heeft het feest geduurd en de afdeling kan terugzien op een waardige en geslaagde jubileum- Hef jubileum van de afdeling Sassenheim van Bloembollencultuur van links naar rechts de heren L. van Leeuwen, secretaris, S. Verdegaal, G. Vlasveld, voorzitter, S. Rotteveel, J. Heemskerk, penningmeester en N. Frijlink. Foto N. van der Horst Tegen Rot Weiss in Nijmegen In het Goffèrtstadion te Nijmegen zijn 25.000 toeschouwers getuigen geweest van de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Westduitse sparring partner Rot Weiss, een der sterk ste clubteams uit de Duitse voetbalwe reld. Voor de rust verscheen het voorlopig Nederlands elftal in de opstelling: doel: Steiger; achter: Wiersma en Tebak; midden: Klaassens, Van der Hoek er Brooymans, Van Beurden, Cor var der Gijp, Timmermans en Luyten. In de tweede helft probeerde de keuze- immissie André Roosenburg. waarbi, Van Beurden naar de buitenplaats ver huisde. Roosenburg als rechtsbinnen ope reerde en Brooymans op het reserve- bankje plaats nam. De Westduitse ploeg combineerde goed i enkele malen zelfs zeer geraffineerd, zodat de achterhoede van het voorlopig Nederlands elftal wel aan de tand werd gevoeld, al heeft keeper Steiger geen zwaar werk te verrichten gehad. In som mige perioden slaagden de „mogelijken" voor het Nederlands elftal erin met goede combinaties het publiek aantrek kelijk voetbal voor te zetten, maar de algehele indruk, welke dit team achter- ït, was niet sterk. Voor de rust scoorde de Nederlandse midvoor van Rot Weiss, de Hagenaar Wat de NBVB aan de KNVB heeft voorgesteld Op een persconferentie in Nijmegen heeft de voorzitter van de Ned. Beroeps Voetbal Bond, de heer Joosten uit Ge leen, gistermiddag mededeling geaaai; de compromisvoorstellen, welke de NBVB gedaan heeft aan de KNVB. welke laatste bond echter, zoals men weet, niets een compromis wilde weten. NBVB heeft voorgesteld een professional en een amateur liga te vormen, elk afzonderlijke reglementen. De clubs de KNVB die met het semiprofes- sionalisme wensen door te gaan, zouden de professional liga komen, tezamen met de 10 afdelingen van de NBVB. In het daarop volgend seizoen zou dan een eredivisie der professionalteams gevormd moeten worden. De winsten, die even tueel door de professionalafdelingen zou den worden gemaakt dienen te worden afgeroomd ten bate van de amateur voet balverenigingen. Alle spelers van beide liga's zijn verkiesbaar in het Nederlands elftal. De heer Joosten betreurde het, dat van onderhandelingen tussen de KNVB en de NBVB niets gekomen is. Nu zou het wel op „oorlog" uitlopen, met alle onverkwik- kelijkheden van dien. Waterpolo De Zijl I—G.Z.C. II 1—7 De uitslag doet vermoeden, dat het een ier eenzijdige wedstrijd is geweest. Niets echter minder waar. De strijd was het volgen meer dan waard. Op één punt ble- de Leidenaars de minderen van de Gouwenaars en wel stootkracht. De gas ten leidden bij rust met 04 en voerden hun voorsprong daarna tot 06 op. T. Roman maakte toen een tegenpunt. Nog het einde wisten de gasten de Leidse keeper nog een keer te passeren (1—7). L.Z.C. II—H.Z. én P.C. IV 5—2 Door doelpunten van Kramer en Roos am L.Z.C. niet lang na het begin een 2—0 voorsprong. H Z. en P.C. gaf het niet op en maakte nog voor de rust gelijk (22). In de tweede helft was de thuis club zeer goed op dreef. Roos, Van Ber gen cn v. d. Gijp passeerden de Haagse keeper, zodat L.Z.C. II deze wedstrijd met Röhrig, uit een pass van Termath vi na ruim 20 minuten spelen. Enkele voortreffelijke kansen werden door de Nederlandse voorhoede onbenut gelaten, tot Theo Timmermans een strafschop, wegens hands van Wientjes. in een doel punt kon omzetten, in de 32e minuut. In de tweede helft scoorde Cor van der Gijp uit een zuivere pass van Roo senburg het tweede doelpunt, een goed staaltje van spelinzicht van de man uit Sneek. Kort voor het eindsignaal scoorde Rot Weiss de gelijkmaker (22). Voor de correspondenten Ons blad verschijnt aan staande Zaterdag niet, in ver band met de viering van 3 Oc tober. Aan de correspondenten wordt verzocht, predikbeurten. Zondagsdiensten en dergelijke telefonisch door te geven of toe te zenden per eerste post op morgen (Vrijdag). Red. N.L.C. Eerste paal geslagen Zusterhuis van 4 étages in Rotterdam Het diaconessenhuis te Rotterdam zal er een nieuw zusterhuis bij krijgen de eerste paal hiervoor is Dinsdagmiddag geslagen door de besturende zuster, H. M. van Achterberg. Voor de plechtig heid waren o.a. uitgenodigd de wethou der van openbare werken, de heer J Meertens. de directeur van de G G. en G.D., dokter S. Spijer en de voorzitter en scriba van de centrale kerkeraad Rotterdam, die werden welkom geheten door de voorzitter van het bestuur van het diaconessenhuis, dr J. J. Stam. Het nieuwe zusterhuis, dat directe verbindingen krijgt met de bestaande zusterhuizen, zal uit vier woonlagen worden opgetrokken. Het bevat 76 ka mers en een aantal dienstvertrekken. De gevels zullen uit schokbetonpuien be staan en de borstwering ervan zal door blauwe mozaïektegcls worden gevormd. Het zusterhuis is ontworpen door hel architectenbureau Van den Broek en Bakema en men hoopt het in Augustus 1955 te kunnen betrekken. Namens de burgemeester is Dinsdag aan zuster E. Dronkers, die 50 jaar aan het Diaconessenhuis ie Rotterdam is verbon den. de haar door de Koningin toege kende gouden eremedaille in de orde O.N. uitgereikt. Krijgsraad vonniste Gevangenisstraffen voor dienstweigeraars Voor de Krijgsraad te velde-West in Den Haag stonden gistermorgen negen dienst weigeraars terecht, die allen, nadat öun beroep op de Dienstweigeringswet was iwezen, geweigerd hadden een uniform te trekken, nadat hen op de strafbaar heid hiervan gewezen was. In zeven ge vallen eiste de auditeur-militair gevan genisstraf en in twee gevallen revisie door de Commissie Dienstweigeringswet. De Krijgsraad vonniste als volgt: J B. te Sappemeer 2 jaar gevangenisstraf m.a.: J. F. B. te Amsterdam 1 jaar en 6 maan- sn m.a. W. R. te Woudenberg 2 jaar i.a. Y. M. te Opsterland 8 weken m.a. en F. E. te Rheden 8 weken m.a.. allen met ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewaDende macht te mogen dienen. De zaak tegen F. de V. te Ooststellingwerf werd terug ezen voor psychiatrisch rapport, ter voor revisie werden terugverwezen de zaken tegen B. E. P. te Enschede: G. S. te Wormeiveer en J. J. K. te Noord- wijk. Op Schiphol is gisteren de Praagse voetbalploeg SpartakSokolovo aangeko- t, die Woensdag 6 October als tegen stander voor het voorlopig Nederlands elftal zal fungerën. De doelverdediger van de voetbal club Maurits. Maessen. heeft een contract gesloten met de profclub Fortuna '54. Feest op 11 October Diende bijna dertig jaar Gerei. Kerk van Rijnsburg HET MAG WEL een hoogtepunt in het leven worden genoemd wanneer men de leeftijd van tachtig jaar bereikt. Wanneer men dit bovendien nog mag beleven in goede gezondheid aan de zijde van een beminde echtgenote, dan kan wel worden gesproken van een zeer groot voorrecht. Zo is het met ds Broekstra, de bekende emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk van Rijnsburg, die op Maandag 11 October de leeftijd der zeer sterken hoopt te bereiken. Een algemeen beminde figuur, niet alleen als predikant doch ook in de talrijke corporaties, waarin hij in de loop van deze jaren zitting had. Everhardus Hendrik Broekstra werd geboren te Berlikum in Friesland als van de zeven uit het gezin van meester Broekstra, die toen hoofd van de Christe lijke school aldaar was. Vier jaar later vertrok het gezin naar Delfzijl, was heer Broekstra hoofd der school werd, op welke school de thans tachtigjarige zijn eerste onderwijs ontving. Na dit lager on derwijs genoot ds Broekstra een oplei ding aan de toen zo genoemde „Franse school", een voortzetting ongeveer in de i de huidige Mulo. Hierna ont ving hij privaatlessen in de oude talen, waarmee hij bereikte, dat :t in de 4de klas van het Kamper gymnasium werd geplaatst, om vervol gens aan de theologische hogeschool ir dezelfde stad zijn predikantenopleiding ontvangen. Onder leiding van de oude prof. Bavinck, van wiens colleges hij bij zonder genoot, heeft ds Broekstra, zoals hij zelf zegt, veel geleerd. Candidaat Op 16 November 1897 deed hij met goed gevolg het candidaatsexamen in d« theologie, nam enige tijd -een welver diende rust en verbond zich op 5 Juni de Gereformeerde Kerk ^ouwerzijl, na op 26 Mei van dat jaar in het huwelijk te zijn getreden met mej. Avelina Margaretha Boukema. met ie hij dus thans reeds 56 jaar Is gehuwd. Zijn tweede Gemeente was Waddinx- ;en, waar hij op 28 Juni 1901 zijn trede deed. In deze plaats heeft ds Broek- er geijverd voor de oprichting tweede Christelijke school, welke arbeid met succes werd bekroond. Door zijn toedoen heeft de Gereformeerde Kerk deze plaats destijds de gewone col lecten voor de Kerk afgeschaft en d< kerkedienst alleen onderhouden door vrij willige bijdragen, een regeling, waarvar ds Broekstra een groot voorstander is. Van Waddinxveen vertrok ds Broek- ra naar Axel, aan welke Gemeente hij zich op 27 Mei 1906 verbond. Slechts jaar diende de jubilaris deze Gemeente hij vertrok in 1908 naar zijn laatste standplaats, Rijnsburg, waar hij op 27 September van dat jaar intrede deed. In Rijnsburg een paar maanden na dertig Jaar mocht ds Broekstra deze bloemenplaats in. Tot 1926 was hij er de enige Ge reformeerde predikant in een Gemeente, uitgroeide tot 2200 zielen. Overbodig :eggcn, dat hier veel van zijn krach- werd gevraagd, wanneer we alleen 'ir vertellen dat er bijvoorbeeld jongenscatechisatie was van niet minder dan 150 knapen. Met zeer veel genoegen heeft ds Broekstra in deze, zoals hij het noemde, trouwe Gemeente gestaan, w; de kerk steeds vol was. Sterk heeft de predikant geijverd voor het verenigings leven. Aanvankelijk was er 6lechts één Jongelingsvereniging en één jongedoch- irsvereniging, die zich alleen met naaien i dergelijke huishoudelijke bezigheden ophield. Een mannen- en vrouwenvereni ging, een „echte" meisjesvereniging, een knapen- en een jongemeisjesclub kwa len onder zijn stuwende kracht tot stand. Nooit echter heeft ds Broekstra in deze Verzoening geslaagd SINDS BEGIN MEI \yas de raad van Voorhout niet meer bijeen geweest De laatste tijd bleek er zo'n diepe tweespalt te bestaan tussen het beleirt van de burgemeester, drs C. J. N. de Graaff, en dat van de wethouders en de wensen van de raad, dat de gemeente in feite niet meer te besturen was. Gisteravond is de vrede weer teruggekeerd met een verzoenende verkla ring van de burgemeester, gevolgd door in milde termen gestelde ant woorden van de R.K. en Prot, Chr. fractievoorzitters. De burgemeester legde bij het begin van de vergadering de volgende verkla ring af: „In onze gemeente zijn in de laatste tijd moeilijkheden ontstaan en gegroeid, die hun nadelige invloed uit oefenen op het bestuur en de noden van de gemeente, op de bevolking en op per soonlijke verhoudingen. Niets en niemand kan hiermee gebaat zijn en daarom voel ik het als mijn plicht, als eerste, een bewuste bijdrage te leveren tot betere verhoudingen en een gezond en ver- trouwvol bestuur. Mocht mijn beleid of mijn houding in het jongste verleden tegenover uw raad de beide wethouders uit uw midden niet de juiste zijn geweest in uw ogen, of zelfs mocht ik fouten hebben ge maakt, dan betreur ik die. Ik moge u •oor; zover nodig, mijn verontschul digingen aanbieden en mijn bereidheid uitspreken mijnerzijds een streep onder het verleden te zetten. Ik geef u verder de verzekering, dat mijn beleid in de toekomst gericht zal zijn op een eerlijke en loyale samenwer king met uw raad en de beide wethou- de-s, in overeenstemming met de wet en de democratische beginselen en ge bruiken. Voor de be.angrijkste problemen ln onze gemeente, van nu en in de toe komst. o.a. de woningbouw en de uit breidingen, zal ik büzonder prijs stellen op commissies uit uw midden ter deug- delijka voorbereiding van plannen en voorstellen, om zodoende tot de mest verantwoorde uitvoering te komen ter oplossing van de noden. Op overleg en samenwerking kunt u rekenen en ik hoop op vruchtbare samenwerking van u allen te kunnen vertrouwen." Verwachtingen Namens de R.K. fractie antwoordde de heer Prins op deze verklaring. Hij zeide dat deze tot tevredenheid stemt en een betere verwachting voor de toeki looft. De R.K. fractie stelt de verklaring zeer op prijs en spreekt de ernstige hoop uit, dat bij deze woorden de ernstige wil zal worden getoond tot openheid harmonische samenwerking, om tot i vruchtbaar bestuur in de gemeente te komen. Uitdrukkelijk sprak de heer Prins de verwachting uit, dat de burgemeester ook met daden zal medewerken tot op lossing van de nood aan woningen en sportvelden. De heer Eigenbrood sloot zich namens de Prot. Chr. fractie bij deze woorden aan. Hij hoopte, dat de achter ons liggende onzalige periode zich niet zal herhalen en dat er een grote mate van verdraagzaam heid zal worden gevonden, anders kan er niet worden samengewerkt tot heil van de gemeente Een raadslid mag geen persoonlijke belangen voorstaan en het is. aldus spr., de wens van de hele raad het beste te zoeken voor de gemeen- Nadat aldus de vrede was getekend werd overgegaan tot behandeling van de ingekomen stukken. Daarbij bevond zich een sommatie van het bouwintermediar Demavo om overdracht binnen drie da gen van de grond. Waarop een woning van Demavo is gebouwd. Op voorstel van mr Weve werd besloten hierop niet te reageren en rustig de gevolgen af te wachten. Op voorstel van de heer Los werd be sloten de overneming van de grond kan de Loosterweg voor aanleg waterleiding buis door een commissie te doen onder zoeken. Ook de verlenging van de ver ordening voorwaarden en tarief leverlne van water ondervond enige discussie. Mr Weve vond dat moest worde:i gestreeld naar oplossing uitv< i W. gezegd. Het rapport der raadscommissie aanleg van sportvelden werd aan gehouden, omdat de commissie nogal in grijpende wijzigingen in het plan wil aanbrengen. Op initiatief van de heer Eigenbrood besloot de raad het voorstel geen sub sidie te verlenen aan de Chr. vereni ging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem aan te hou den, omdat spr. meedeelde dat ook lijder» van R.K. huize hier worden verpleegd, Het voorstel tot verkoop van 3343 m2 grond aan Demavo werd van de agendt afgevoerd. Woningbouw Het voorlaatste agendapunt, voorstel verkoop van grond aan de heer C. S. M. Verdegaal aan de Prof. Aalberselaan. deed een gcdachtenwisseling over de ningbouw ontstaan. Duidelijk werd. dat de heer Verdegaal nog wat moet wachten, omdat alle 18 contingenten reeds zijn verdeeld en het verwachte negentiend» is nog uitgebleven. De heer v. d. Lans stelde naar aanleiding hiervan voo: gedachte van bouw in de vrije st zoveel mogelijk bij de bevolking ingang te doen vinden, maar wethouder Derksen maakte even later duidelijk, dat de rege ring druk op G.S. uitoefent de woning bouw af te remmen, omdat een over spanning is ingetreden od de woning- bouwmarkt. Mr Weve stelde nu voor een raads- >or de woningbouw in te gedachte vond dadelijk in gang en men ging meteen maar over tot samenstelling van die commissie. Ge kozen werden de heren Derksen, v. d. Ploeg, Weve en Eigenbrood. Zaterdag reeds zal zij een samenspreking hebben met B. en W. Wethouder Derksen gaf een uitvoerig beeld van de moeilijkheden op woning bouwgebied en sprak de verwachting uit, dat de plannen van „Samen Bouwen", zij het met dezelfde hoge hypotheek in enigszins gewijzigde vorm. zullen kun- ;n worden volvoerd. In de rondvraag voelde de heer v. d. Ploeg zich gedrongen een overzicht te n van de woningbouw sinds de oor- j waarbij hij tot de conclusie kwam nu gelukkig de politiek is verlaten het geven van woningen aan niet- Voorhouters. Dezelfde spreker wilde ook een hoofd an de technische dienst benoemen, maar wethouder Derksen verklaarde, dat het 't verificatiebureau gevraagde ad- hierover nog niet binnen is. plaats deel uitgemaakt van een schoolbe stuur of een bestuur van een kiesvereni ging. Hij meende dat een predikant andere taak heeft, doch stond dit vereni gingswerk uiteraard wel met raad daad terzijde. Na 1926 kon, toen zijn mededienaar des Woords, ds De Waard kwam, het bekende Concordia als plaats van samenkomst voor de Gemeente ii bruik worden genomen, en in 1929 de Voorhouterkerk. Functies Vooral in deze Rijnsburgse periode heeft ds Broekstra tal van functies vuld. We noemen het voorzitterschap de Statencentrale en het tweede voo terschap van de Kieskringcentrale der A.R. kiesverenigingen, welke functies hij tal van jaren met toewijding en ijver ver vulde. Voorts is hij ongeveer 20 jaar voor zitter geweest van de Chr. H.B.S. te Lei den. Ook was hij zendingsdeputaat in de classis Leiden en meer dan 15 jaar secre taris van dit college. Ruim 40 jaar ver vulde ds Broekstra het penningmeester schap van deputaten art. 19, welke beide laatstgenoemde functies hij eerst begin dezer maand neerlegde omdat hij van oor deel was, dat jongeren hem nu maar eens moesten opvolgen. Nog steeds is de predikant voorzitter an de psychiatrische inrichting Vogelen zang te Bennebroek en het Prov. Wees huis te Wassenaar. Vele malen werd de thans tachtigjarige afgevaardigd naar de Part. Synode, waar hij meerdere malen scriba en één keer voorzitter was. Jarenlang was hij bovendien mederedacteur van de Leidsche Kerkbode, waarin zijn bekende rubriek .Brieven aan een vriend in Zion" veel lezers had. In bezetting Ook in de bezettingstijd heeft ds Broek stra zich niet onbetuigd gelaten. Hij was van de bekende „twaalf apostelen", doch is steeds voor gevangenschap ge spaard gebleven, hoewel hij gezocht werd, doch door een naamsverwisseling een Leids predikant van ongeveer dezelfde aam werd ingerekend. Ds Broekstra, die zich nog verheugen mag in een zeer goede gezondheid en nog dagelijks fietst, is een liefhebber van een goede sigaar en hoopt door veel lezen van tijdschriften op politiek en theologisch terrein, ook in deze ingewikkelde tijd, ,bij" te blijven. Dat is dan ook wel nodig ils men weet, dat deze krasse prediker nog vele Zondagen in de Dienst des Woords voorgaat. Ds Broekstra is er dankbaar voor dat hij dit nog kan doen en dan nog wel zó, dat hij bij het verlaten van de preekstoel nog even fris is als toen hij haar beklom. Voegen wij tenslotte onze gelukwensen bij de talrijke, die hij ongetwijfeld uit vele kringen en van zijn talrijke vrienden op de aanstaande herdenking van zijn ge boortedag zal ontvangen, aan zijn woning Laan van Oud Poelgeest 4 te Oegstgeest. Visseiijgolfjes De Hoop is gisteren te IJmuiden binnengelopen Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat 't hospitaal-kerkschip De Hoop gister middag om vier uur Scheveningen zou binnenstomen. Wegens het slechte weer heeft schipper W. F. Rog het echter raad zaam geacht ligplaats te kiezen in Umui- den, waar hij om elf uur gistermorgen ar riveerde. Daar wachtte hij op het sein, of hij met zijn vaartuig naar Amsterdam moest, of dat hij in IJmuiden kon blijven Vier present Woensdag waren aan de afslag de trawler Vios ivan 22 Sept.) met 2250 kisten haring; de Flamingo (van 20 Sept.) met 400 kisten makreel, 60 haring, 300 schelvis en piepers, 40 kabeljauw en gul en 5 koolvis; de Allanwater (van 22 Sept.) met 1600 kisten haring Dinsdag werd de deklast verkocht en co traw ler verkocht en de trawler Sch 117 met 1300 kisten haring. De Wiron 3 voer de aan 250 kisten makreel. 140 schelvis en piepers, 35 gul, 15 radio cn 200 stuks kabeljauwen. De kleine vaart bracht 253 kisten schol en 3500 kg tongen. De KW 24 bracht 450 kisten haring cn 150 stijve kabeljauwen en de KW 39 140 schelvis. 30 gul en kabeljauw. 15 wijting en 65 diversen. Wat er komt Voor de Donderdagmarkt verschenen de trawlers Vikingbank (van 20 Sept.) met 1320 kisten, waarvan 450 makreel, 600 haring. 35 diversen. 180 schelvis en piepers. 55 gul en koolvis; de Hepnan (van 21 Sept.) met 2400 kisten haring, waarvan al 200 kisten zijn gelost De Medan (van 23 Sept.) komt met 1850 kis ten haring. Voor de Vrijdagmarkt is be kend de trawler Maria van Hattum (van 21 Sept. met 875 kisten, waarvan 550 kis ten makreel. 210 schelvis en piepers, 70 haring, 25 gul. 10 radio. 10 stokkebit en 25 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten zijn daarna de Polderman (van 23 Sept.) en de Eveline, Schoorl, Thorina Tzonnc (alle van 24 Sept). De prijzen Woensdag deed de haring van f 16 tot f 12.50. Er was wat export naar Tsjecho- Slowakije. De makreel maakte van f 20 tot f 17. België was in de markt voor regels kabeljauw (f 154 tot f 126). voor de kisten kabeljauw (f 190 tot f 220), grote schelvis (f 68 tot f 74) en groot- middel-schelvis (f 60 tot f 68). Binnenland kocht kleinmiddel-schelvis voor f 40. pennen voor f 28 tot f 30, braad voor f 16 tot f 19. Grote gul ging van de hand voor f 74. middel voor f 48 en torren voor f 29 tot f 30. De wyting haalde vanmorgen f 21 tot f 23 en de zwarte koolvis f 100! Schollen en tongen Drietjes bij de schol maakten f 25 en tweetjes f 35 tot f 40. België had interesse voor schol I (f 50) met Engeland voor de grovere scholsoortcn (f 55 tot f 60). Tong zakte van f 4.50 tot f 4.10. grootmiddel f 3.90 naar l 3.50. halfpondjes. van f 350 tot f 2.90. tong I 2.50 en tong II f 255. De vangsten De Medan deed een trek van 200 man den haring; de Haarlem had een dag vangst van 350 kisten haring De Mary deed trekken van 60 en 50 manden haring. Kotters als de KW 169, 107, 34. 166, 98 en 125 meldden trekjes van 4 tot 12 mandjes vis. Koningin onthult standbeeld! Van Oldenbanvevelt Donderdagmiddag 14 October zal het standbeeld ven Johan van Oldenbarne- aan de Lange Vijverberg te Den Haag door H.M. de Koningin worden onthuld. Bij deze plechtigheid zal o.a. de commis saris van de Koningin, mr L. A. Kesper aanwezig zijn. Staking bij tunnelbouw eindelijk geëindigd 'a een Dinsdag te IJmuiden gehouden vergadering, die uren duurde, hebben de nog stakende arbeiders bij de tunnelbouw Velsen besloten, het werk te hervat- i. -De Amsterdamse Ballastmaatschappij deed toezegging, dat alle arbeiders, op vijftien na, weer bij haar ln dienst kun- Vliegers maakten tochtje met de Arthur Wanneer in zee een vliegtuig is neerge stort, werkt de opsporingsdienst van het vliegveld Valkenburg altijd nauw samen de bemanning van de Arthur. Om en indruk te krijgen van de opspo ringswerkzaamheden, zoals die per vaar tuig worden verricht, heeft een aantal piloten uit Valkenburg gisteren een tochtje gemaakt met de Scheveningse reddingboot Benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de meteorologie, oceanographie en klimatologie, dr H. P. Berlage, eerste wetenschappelijk mede werker bij het K.N.M.I. Rekening 1953 en begroting 1954 vroegen de aandacht DE GEMEENTERAAD van Zoeterwoude behandelde gisteravond een ur gentieprogramma voor uitvoering van werken in de jaren 1955 tot en met 1958. Voorts werden de gemeenterekening 1953 en de -begroting 1955, als mede die van het waterleidingbedrijf, het grondbedrijf en het burgerlijk armbestuur, aangeboden. De rekening 1953 heeft een voordelig saldo van f 34.518,25. gemeentewoning Hoge Rijndijk 155 zal voor de tijd van 5 jaar worden verhuurd aan de aldaar geslationneerde rijkspolitie. De raad besloot voorts medewerking te verlenen voor aankoop van leermiddelen voor het lager onderwijs tot een bedrag van f 4700 en voor het gymnastiekonder wijs tot een bedrag van f 5700. Aan de Hoge Rijndijk werd een com missie samengesteld om te komen tot In richting van een kinderspeelplaats. Het hiervoor benodigde kapitaal, f 8500, waar van de commissie zelf zestig procent zal moeten opbrengen, werd goedgekeurd. De gemeente moet dus f 3400 Investeren. Het punt aansluiting bij de N.V. Bouw- kas voor Noord-Ned. Gemeenten werd op voorstel van de heer v. d. Ploeg aange houden tot de volgende vergadering Tot leden van de woonruimtecommissie wer den de heren P. Koning. J. Schinkel, J. v. d. Velden. J. H. van der Ploeg en H. M. Sieverdlng benoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Jac. Dorrepaal voorzienin gen in de woning van de wed Slera aan de Hoge Rijndijk, wat de voorzitter toe zegde. Zilveren Jubilaris. De heer R. de Boer, chaurreur-gemeen- j icrt Vrijdag zijn ziiveren Van de minister van Economische Za ken was een schrijven binnengekomer inzake de winkelsluitingswet Na enige wijzigingen werd deze opnieuw vastge- voor October tot April tot 19 xor de kapperszaken tot 20 uur. Voor de verkoop van consumptie-ijs werd de sluitingstijd op 22 uur vastgesteld. De gemeente-begroting 1955 geeft nkomsten en uitgaven f 549 902 19 er kapitaaldienst heeft een nadelig saldo f 238.500 82. In de commissie voor het nazien vat rekening 1953 werden benoemd mevr Neuwahl-Anders en de heren Q. H. On derwater en Joh. van Vliet. De raads commissie voor de begroting 1955 zal be- aan uit de heren Jac. Dorrepaal, C. J. m Leeuwen en L. van der Geest Nadat het urgentieprogramma in ge heime zitting (ongeveer anderhalf uur) was behandeld, werd besloten dit over eenkomstig de voorstellen van B. en W. vast te stellen. een nieuwe D.A.F. vrachtauto is aangekocht wordt de oude „Ford" publiek bij inschrijving verkocht. Het perceel Miening 6 zal worden ge restaureerd door een bedrijf te Vinkeveen een bedrag van f 4700. waarvoor een subsidie wordt verkregen van f 993.33. De jubileum bij de gemee'nte?

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5