„Men is bij U ongelukkig", gewone man in Moskou zei Ihpii jeuk: D.D.D Mff I Film is autonoom en de acteur een speelbal „Schakels tussen tuin tafel" een lusthof en ZUIL VAN KOETOEB ChefarineAf 5 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 L EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (III) En even later: Maar misschien zijn wij nog niet rijp om de waarheid te horen...,y DE MAN bleef staan en keek verrast naar Hélène. Hij kon een glimlach niet onderdrukken. In haar keurig, goed passend mantelpakje en schoenen met hoge hakken moest zij hem wel als een bewoonster van een andere planeet voorkomen. Hij was een forse, roodharige man Moskovieten zijn over het algemeen klein en dik met vriendelijke ogen. Hij droeg een pet, een groen overhemd zonder das, een lange wollen overjas en afgetrapte schoenen van geel geitenleer. Zijn bewondering voor Hélène was be grijpelijk, want men ontmoet maar weinig elegante vrouwen in de Sowjet-Unie. Die ochtend waren wij er juist een tegengekomen. Met haar hoedje van ottervel, mantel van astrakan en hoge zwarte leren ....Wij waren nog niet lang in Moskou en daar de straat ons tamelijk stil leek op dat ogenblik, wilden we oversteken. Een militiaan (zo heet hier de politie), gekleed in een blauwe mantel met rode strepen, blie.; direct op zijn fluitje. Hij kwam naar ons toe en vroeg bars: .,Weet u, dat u het verkeer in gevaar brengt? U moet de officiële oversteekplaatsen gebruiken". Wij zeiden, dat wij dat niet wisten en dat we vreemdelingen waren, die juist in de stad wa^n aangekomen. „Al was u pas twee uren in Moskou, dan moest u toch de verkeersregels kennen", zei de agent, i De roodharige man was ons aan de overkant van de straat gevolgd en glim- lachte vriendelijk. Even later liepen we door een stille straat en zagen we hem weer. Hij keek behoedzaam om zich I heen en kwam dan op Hélène af, die J hij met de politieman Russische had ho ren spreken. Hij vroeg: ,.Bij welke groep hoort u?" J Dat er een mogelijkheid bestaat, dat I buitenlanders, die hun land bezoeken ook i wel eens niet tot een zorgvuldig gese- lecteerde groep bezoekers kunnen beho- ren. komt eenvoudig niet in het hoofd van een Sowjet-burger op. Toen wij i hem vertelden wie wij waren, bekeek i hij ons vol oprecht medelijden en zei: „Vindt u ons land niet erg mooi? Wij weten wel. dat men in uw land onge- I lukkig is." I „Ongelukkig?" ,.Ja; met uw voedseldistributie, uw j werklozen en uw analfabèteh Voor wij daar een antwoord op kon- den geven, vroeg hij tróts; .,En hoe I vindt u Moskou?" Politieke opvoeding Dat was onze kennismaking met de doorsnee-Sowjet-burger, geboren met de revolutie hij was 36 jaar oud 1 electricien, gehuwd en vader van twee kinderen. Evenals zijn andere landgenoten die wij spraken, hield hij van vreemdelingen. maar was bang hen aan te spreken. Die dag wandelden j wij lang met hem door de stad. Na een gesprek van een uur kenden wij zijn naam nog niet, maar waren over heel wat zaken iets meer te weten gekomen. Hij werkte 8 uur per dag en 6 dagen in de week. Zijn vrouw, die magazijn- I bediende was. werkte 2 dagen per week I 2.? -uur en kreeg dan de derde dag vrij. Hun vrije dag viel zodoende maar één maal in de drie weken samenZijn vrouw moest zo lang werken, omdat in Moskou alle winkels pas sluiten om 9 uur en de levensmiddélenzakèn om 11 uur 'spvonds. De kSnderpn werden verzorgd' door I zijn schoonmoeder. Met zijn vijven be- woonden ze twee kamers. Het was er niet erg ruim, maar zij hadden op hun étage de beschikking over een douche cel en het huis was voorzien van cen- I trale verwarming. Zijn vrouw deelde een keuken met een buurvrouw, die ook bij haar op de zaak werkte. Eenmaal in I de week ging hij met zijn vrouw naar de bioscoop en tweemaal in de maand naar de schouwburg. Eenmaal in de week i trokken zij ook samen naar de bijeen komst, die gewijd was aan de politieke, opvoeding. Zij waren geen van beiden lid van de communistische partij, maar laarzen scheen zij zo uit een modeblad uit 1920 te zijn gestapt. Wij stonden op de hoek van de Gorla- straat en de Okotnila Riadlaan, een van de drukste punten in het céntrum van Moskou. Het verkeer is er nogal onoverzichtelijk en de chauffeurs rijden buiten gewoon snel. Rode en groene stoplichten proberen wat orde in de chaos te scheppen, maar wij zagen trolleybussen zonder maar even hun vaart te ver minderen door het rode licht rijden. De voetgangers zijn daarentegen erg gedisciplineerd en wachten ge duldig op het groene licht, dat voor hen het sein is, tussen twee witte lijnen de straat over te steken. Het verkeer is buitengewoon ingewikkeld, doordat op ieder kruispunt een ander stoplichtsysteem geldt nutten en de bureaucraten, die de Sow- kozen (staatsboerderijen) hebben gesa boteerd worden opstraat gezét." Maar men kon nu alles wat men maar wilde in de winkels kopen. Hij zou samen met' zijn buurman een televisietoestel kopen en zijn vrouw en hij spaarden hard om over twee of drie jaar een Moskova-auto te kopen. O. als zijn vader dat nog had mogen meema ken! Hij was ook arbeider, maar in zijn tijd waren alle arbeiders slaven, zoals nu in West-Europa! Doch zijn vader had het nieuwe Rusland nog zien geboren worden en dat >vas een voldoening! Dat waren moeilijke tijden, die jaren van de revolutie/ maar zij wisten, dat de volkeren der wereld hun blik op hen gericht hadden en dat zij werkten en bloédden voor het geluk van hun kinde ren. Nu was dat alles voorbij en kon- te geven? Welnee! Ik zou mijn beste vrienden aanbrengen als die schadelijk waren voor de gemeenschap dat is immers het lafste en zelfzuchtigste waar toe een mens ln staat is. Stakingen? Die hebben wij niet nodig! Een staking is immers een wapen tegen de bourgeoisie- staat of tegen een patroon en hier is im mers alles van ons! Men kan toch niet staken tegen zichzelf!" Hij toonde ons een bordje in het park: „Dat gras is van u, betreedt het niet!" Hélène begon zich over dit alles wat op te winden en vroeg: „U weet niets van wat er in de rest van de wereld gebeurt. Het is niet waar, dat ons land door de Amerikanen bezet is en de rant soenering is al acht jaar geleden afge schaft. Er zijn maar heel weinig anal fabeten in ons land en toch is ons volk niet voor negentig percent communis tisch. Onze arbeiders zouden er niet aan denken uw levensstandaard te aanvaar den." De vriendelijke Rus bleef staan en zweeg. Hield hij ons voor Anglo-Ame- rikaanse propagandisten of spionnen? Wilde hij ons aanbrengen? Hij schudde zijn hoofd en zei langzaam: „Misschien heeft men ons niet de hele waarheid verteld. Maar ziet u. dan komt dat. om dat wij nog niet rijp genoeg zijn om „Is dit huis dan nooit eens opgeknapt." „Daar heeft men nog geen gelegenheid voor gehad het is pas opgebouwd." Aldus de critiek by deze spotprent, ontleend aan het blad „Krokodil", de Russische „Punch". die avonden werden georganiseerd door cie vakbonden. Of zij verplicht waren er naar toe te gaan? Nee. zeker niet, ..als zij ziek wa ren zou niemand hun kwalijk nemen dat zij thuis bleven." Waarom zou hij nief gelukkig zijn Ik v.roeg hem of hij gelukkig was. Hij schaterde van het lachen. Waarom zou hij het niet zijn? Er waren natuurlijk wel moeilijkheden, maar die had ieder een, „De landbouw gaat nog met goed en het ls soms wat moeilijk om aan levens middelen te komen, bovendien is het duur." Maar Kroesjtsjev ging daar ver andering ln brengen. ,.Er worden nieu we gebieden ontgonnen en al die niets- den zij weer wat van het leven genie ten. Deze zomer zou hij met zijn vrouw en kinderen drie weken naar de Oekra- ir.e gaan. waar zij familie hadden. „Al les gaat nu beter, maar er is nog heel wat te doen. Het is te hopen, dat de Amerikanen ons nu maar met rust la- Onze vriend had lang gepraat. Toen hij zweeg begonnen wij vragen te stellen len. ..Het recht van vrije keus en ar beid? Maar dat hebben wij immers! Ik wilde altyd al electricien worden. Het recht van keuze van wérkplaats of fa briek? Waar zou dat goed vóór zijn? De staat heeft genoeg geld gegeven om mij een beroep te laten leren en heeft nu het recht mij te planten waar zij mij nodig heeft! Reizen buiten Rusland? Daar heb ik nooit over nagedach vat 2 i het hebben? De bour ns toch niet bin- dan genoeg •landen laten nenija. ja, dat i Lezen? Maar er te lezen! Wij kunnen alle boeken ko pen, die we maar willen, wanneer de boekhandel ze heeft. Als zij ze niet heb ben. kunnen ze ze toch ook niet te voor schijn toveren? Of wij ons niet schamen lechte staatsburgers bij de politie aan lang Krotten langs een modderweg vol kuilen: ook die vindt men i centrum van Moskou. haar te horen. Wij zijn immers onderdrukt onder de czaren en onze re volutie is nog niet geëidagd...." Hij tikte even aan zijn pet en zei: .,Nu moet ik naar huis". Voor hij verder liep zei hij nog: „Veel genoegen in de Sowjet- Unie. Ik hoop, dat het u hier zal beval len." Enorme bouwprojecten Wij zijn in Moskou in het „Museum van de Stedebouw" geweèst. Overal staan daar maquettes en hangen teke ningen en grafieken. Men vertelt er de bezoeker hoe een gebouw van vier ver diepingen en 48 kamers in dertig dagen kan worden gebouwd. Het plan voor de wederopbouw is hier afgestemd en het houdt in. dat de huizen in de toekomst zullen worden samengesteld uit gepre fabriceerde onderdelen, die op speciale aanhangwagens naar het bouwterrein worden ge Dracht. Het gevolgde werksys- teem maakt het bovendien mogelijk, dat één ploeg arbeiders tegelijkertijd aan vijftien gebouwen werkt. Het ontwerp voor „groter Moskou", waarmee men reeds een tijd geleden is begonnen, geeft werk aan 5000 graaf machines en 130 bulldozers. Binnen tien jaar wil men tien millioen vierkante meter bebouwen Van het project is reeds anderhalf millioen vierkante me ter klaar. Wij hebben deze nieuwe stads delen gezien. Zij staan aan de rand van de stad. aan de weg. die naar het vlieg veld voert. Zoals vroeger steden rond kerken ontstonden, verrijst er nu een stad om de reusachtige universiteit, een kathedraal van wetenschap. Het gebouw is 32 verdiepingen hoog en er werken naar men zegt 45000 mensen in. Het nieuwe Moskou moet plaats bie den aan 1.5 millioen mensen, die nu slecht gehuisvest zijn. Ook in de stad zelf, die niet door de oorlog heeft ge leden, wordt overal gebouwd. Acht wol kenkrabbers naderen er hun voltooiing. Zij zijn gestemd als onderdak voor de machtigen van het regime en uitgevoerd in de Amerikaanse stijl uit de jaren 19251930. Ook de kleinere huizen zijn bijna alle in dezelfde stijl gebouwd en hebben grijze, saaie gevels en kleine vensters. De Russen hebben nooit grote bouw meesters gehad, Hun mooiste steden, als bijv. Leningrad werden geïnspireerd op Italië of Frankrijk. Een jonge Sow- jet vertelde ons: ..Wij houden van de „geklede" stijl en voelen niets voor idee- en van Le Corbusier. die hier voor de oorlog eens is geweest om advies te geven, maar wiens inzichten niet mei de onze strookten". door Hélène en Pierre LAZAREFF De Rus is trots op z'n ondergrondse Deze ..geklede" stijl is overal in de Sowjet-Unie te vinden en komt vooral tot uiting in gebouwen als sanatoria, schouwburgen, vergaderzalen, ministe ries en het gebouw van de plaatselijke Sowjet. Het voornaamste kenmerk van deze stijl is het grote aantal kolommen treden. Al deze gebouwen dateren echter voor het grootste deel uit de tijd van Stalin en de nieuwe regering begint deze vorm langzaam los te laten. On ze indruk is. dat de bevolking zich hier over verheugt. Toch is er geen inwoner van Moskou, die niet trots vraagt: Hebt u onze ondergrondse al gezien?" De stations van de ondergrondse spoor- grond worden gestampt, heerst er toch geen onverdeelde tevredenheid. Reden is het snelle verval van de nieuwe ge bouwen. Terwijl de barokgebouwen van het oude regime slechts van tijd tot tijd eens onder handen moeten worden ge nomen en nog tientallen jaren zullen meegaan, verschijnen er ieder voorjaar metselaars en timmerlieden om de nieu we huizen op te knappen. Niemand weet waar men de fout moet zoeken, maar na een of twee jaren, be ginnen hiervan de muren te scheuren en gaat het houtwerk van ramen en deu ren kraken. Ook de pers begint zich hierover ongerust te maken en in het weekblad ..Krokodil" verscheen een te kening waarop men een huis zag, dat op het punt stond in te storten. Een voorbijganger vraagt verontwaardigd: „Is dit huis dan nooit eens opgeknapt?" De huisbewaarder schudt zijn hoarfd en zegt: ..Daar heeft men nog geen gele genheid voor gehad, het is pas afge bouwd!" Het is in de Sowjet-Unie mogelijk :lf een huis te laten bouwen én de staat moedigt dit zelfs aan. door gron den te verhuren voor de duur van 99 jaar en een derde deel der bouwkosten voor te schieten. Dit voorschot is dan terugbetaalbaar binnen een tijd van 20 jaar. Zo wordt in Moskou het mooiste huis gebouwd, dat wij er hebben gezien. Het is van de vakbond der schrijvers en is bestemd voor een aantal beroemde dichters en schrijvers, die over voldoen de gelden beschikken om een dergelijk project te laten uitvoeren. Wij hebben ook arbeiders en ambtenaren ontmoet, die huizen laten bouwen, hetzij op het platteland (waar de grond niet zo duur is), hetzij op door de fabriek afgestane gronden. Zij bouwen zelf of kunnen zich tot speciale organisaties richten. De huizen kunnen gedurende de termijn van 99 jaar aan erfgenamen worden ver maakt. (Copyright A.B.C. Press-Scoop) ««-«? m - i de nieuwe wolkenkrabbers in Moskou. Hierin is het departe ment van Buitenlandse Zaken ondergebracht. de enige cream di^hethaar voedt! Want Silvifix bevat Puur Sil- vikrin, de natuurlijke haar- voeding! Dank zij een geheel nieuwe formule geeft Silvifix nu 2 x zoveel glans en doet U 2 x zolang met één tube. Voor de dagelijkse haarver- zorging Silvifix! Het glanst, het verfraait en het voedt. 0p congres worden verschillende aspecten van de filmkunst belicht (Van onze kunstredacteur) EEN GROOT AANTAL mensen, dat zich interessèert voor wat de zgn. tiende muze de film is, bedoelt en betekent, is enkele dagen in Utrecht bijeen om er een filmcongres bij te wonen. In samenwerking met de Stichting Utrechtse Studenten Filmliga heeft het Ned. Filminstituut dit congres belegd voor studenten van universiteiten, hogescholen en kunst academies, journalisten, maatschappelijke werkers en andere belangstel lenden. Zo groot is de belangstelling voor congres, dat de zittingen niet in het Kunsthistorisch Instituut kunnen plaats heBben, maar ln het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. Na een kort be groetingswoord van de vice-voorzittei het Ned. Filminstituut, de heer D. v Slaveren, sprak prof. dr J. van Gelder, directeur van het Kunsthistorisch Insti tuut, de openingsrede uit. Spr. gaf ee kort historisch overzicht van film en or afhankelijke filmcritiek en drong vooral op het levendig houden van het tisch besef. Het bewegend beeld moet maatschappelijk, moreel en aesthetlach betekenis hebben. referaat was van dr J. M L. Peters, die een pleidooi hield voor een filmkunde. Na de filmkunde afzonderlijke wetenschap te heb ben geschetst, behandelde spr. het YCTr. rhijnsel film. dat zich historisch ge zien achtereenvolgens voordoet als eei technisch procédé (om een beweging ti fixeren en weer te reproduceren), al' product (dat door toepassing van di' procédé wordt opgeleverd) en als eer medium (met een aantal bijzondere mo- eg zójn een opeenvolging van in mar- ler en porselein uitgevoerde ondergrond- paleizen, waarin de grootste kunste naars van de zestien republieken in pracht en wansmaak hebben gewedijverd er in mozaieken, muurschilderingen beeldhouwwerken het regime op te hemélen. ondergrondse hebben jullie ln Parijs niet!" riep een enthousiaste Rus. Wij zeiden; „Nee. maar wij hebben drie honderd stations in plaats van veertig zoals in Moskou." Aanvankelijk wilde iedere grote Russische stad een onder grondse spoorweg hebben als Moskou, langzamerhand is dat verlangen op de achtergrond geraakt tn nu is men blij. dat de nieuwe rege ling het aanleggen van dergelijke mon- sterwerken heeft stopgezet, ten behoeve van de woningbouw. Veel klachten over slechte nieuwbouw Herlstschoon in de laarbeurs (Van onze redacteur) Het evenement, dat vanmorgen is be gonnen in de Utrechtse Jaarbeursgebou- is een kolfje naar de hand var publiek en vooral de huisvrouwen zullen er genoegen aan beleven Want „Schakels tussen tuin en tafel' ls de naam van de expsotie waarlijk tentoonstelling dan vakbeurs welke kwekers van groenten, aardappe len. fruit en bloemen uit het gehele land met zeer veel smaak hebben opgezet; een waardige viêring van het eerste lustrum van deze demonstratie groothandel, exporteurs en consumenten. Tocli is het zo pel i India iste 6.5 m. Deze zuil van Koctoeb staat bo vendien nog 75 cm in de grond, zodat de totale hoogte 7.25 m bedraagt, ter wijl het totale gciviclit van deze ijzer massa op meer dan 6000 kg werd be rekend. Wjj vragen aandacht voor deze ver velende cijfers, omdat een dergelijk stuk smeedwerk in de tegenwoordige tijd uitsluitend ver- nes. De zuil van Koetoeb werd ech ter niet gemaakt in de goed geoutilleer de staalfabrieken van de 20ste eeuw. industrie uit de oud heid. Volgens de inscripties leeftijd van deze merkwaardi) teruggaan tol de 9de eeuw i maar volgens verschillende I deskundigen moet zij uit de 4c ii. Chr. afkomstig sjjn, zodat zij altijd nog op een ouderdom van I kan bogen. Zoals gezegd, dit monumrn ijzer stelt de Westerse wereld rnór raadselen. Want hoe te zijn de Indiër/ 1600 jaar geler! eslaagd een dergelijk De Ki ófwel vi ken, die e voor het mperaturen i konden worden, etoebsuil is dus een smeedstuk, rvaardigd uit één enkel blok, 'kregen uit afzonderlijke stuk- tezamen gelast zijn. Aangezien •rgens een lasnaad valt te ont- noct in beide gevallen gebruik lakt van procédé's en werkme- elke ons onbekend zijn. Want e Westerse techniek is het niet mogelijk een derge lijk werkstuk lever- vaardigen zonder gebruikmaking van i'n sta H mies"'"üe'scm- dankt hebben de oude Indiërs het voor elkaar gekre- Dat it dut één raadsel van de Koe- toehzuil. Maar er dacht vraagt. On danks de 1600 jaar dat dit ijzeren mo- vochtige India wind is blootgesteld geweest, vertoont de zuil geen spoor van roest! Ook dit was tot voor kort volgens Westerse be grippen een onmogelijkheid. Maar uit gebreide onderzoekingen hebben ten slotte aangetoond dat try lot het einde lekend hebbei yi er We kw diepgaand on »n dat ijzer eigenlijk af te lei I het r uil kan riaal bes \adruk verboden). De parterre van het Jaarbeursconvplex is herschapen in een herfst-lusthof, waar de fraaie tinten van rijp ooft, frisse groenten en allerlei bloemen worden af gewisseld met de grondkleur der aard appelen en veel groen, terwijl ter char mante onderbreking aquaria en terraria zijn opgesteld. Natuurlijk, er zijn ook machines en apparaten te zien, maar ditmaal over heerst toch het natuurschoon en dit maakt een wandeling over deze tentoon stelling tot een uitzonderlijk genoegen Vijf jaar geleden besloten de drie lan delijke kwekersbonden om de expositie- verwarring tegen te gaan door geza menlijk naar buiten op te treden en dit is zo goed geslaagd, dat men nu niet anders meer wil. De totale omzet ln de genoemde kwe- kersbedrijven bedraagt ongeveer 500 millioen gulden per jaar, en 60 pet daar van is bestemd voor het binnenland Het is dus wel van belang, dat het publiek weet, wat het koopt, waarnaar het moet vragen om een bepaalde keus te doen zat er in eigen land zoal aan de markt komt. Daar is byv. het fruit. Hoewel het fruitverbruik naar de heer Joh. D Mol, voorzitter van het overkoepelend orgaan van de vier landelijke organisa- de detailhandel ln aardappelen, groenten en fruit, ons mededeelde in de laatste jaren is gestegen en thans per hoofd van de bevolking ongeveer 54 kg per jaar bedraagt, staat dit toch nog in ongunstige verhouding tot andere lan den, bijv. Zwitserland, waar men twee maal zoveel fruit eet. Hier kan men nu eens zien, wat fruit eigenlijk is, o.m. door een groot aantal prachtig-verzorgde manden fruit, en wie hier komt kijken kan aan een aardige wedstrijd deelnemen. Ook diepviies Niet alleen aan groenten en fruit in verse toestand is aandacht besleed, neen. men kan deze producten ook in gecon serveerde, gedroogde en bevroren staat zien. Wat oe diepvries betreft: hierbij heeft men ook een plaatsje ingeruimd de diepgevroren visfilets, welke via 3000 distribuneplaatsen in ons land wor- verkocht. Als attracties zijn er voorts twee grote kookdemonstraties, waarvan de ene spe ciaal is gewijd aan dc bereiding van aardappelen en de andere aan die van groenten en fruit. Er wordt goede voor lichting bij gegeven. Er worden acht interessante kleurenfilms vertoond, aqua rium- en terrariumhouders hebben hur. bezit op dit gebied ter opluistering van de expositie afgestaan en een heel mooie diepzeesUnd geeft U het gevoel, alsof ge, droog en wel, over de bodem van de zee wandelt. Maar al deze verfaalingen zullen toch niet de aandacht kunnen afleiden van de feiten waarom het gaat: belangstel- Maar al deze verfraaiingen zullen toch maken voor Nederland's rijke producten op het gebied van groenten, fruit, bloc- planten. gelijkheden tot expressie). Het medium film is niet alleen een spiegelbeeld van de werkelijkheid, maar kan ook Inter preteren. Kan zelfs vormen uit niets, dus creatief werkzaam zijn. Zo komt zij van afbeelding tot verbeelding. Men kan het verschijnsel film dan ook niet zo zeer vanuit een andere wetenschap voldoends begrijpen. Men zou dan alleen maar tot een aesthetische. sociologische, paéda- gogische of economische belichting van het verschijnsel film komen. De film als (ilm laten we dit het „filmische" noe men vormt een geheel eigen object, dat niet door andere wetenschappen bestu deerd wordt en daarom aanleiding geeft tot een speciale wetenschap van de film. Zodra deze wetenschap met behulp van aan het object aangepaste methoden tot een zekere ontwikkeling zal zijn geko men. zal ze ook de studie van de ver schillende aspecten van de film (ver- schijnings- en werkingsvormen van het filmische) kunnen bevruchten. rtE NESTOR van de Ned. filmcritici '-J de heer A. v. Domburg, sprak des middags over „De moderne documentaire film". Spr. nam als stelling, dat elke goedgeslaagde film een documentaire film ls. En de regisseur doet niet anders dan documentaire evocaties oproepen. Volgens spr. is de regisseur eigenlijk de belangrijke man en het Is in feite voor (Advertentie) Gecombineerde werking...beter en krachtiger! Een van de belangrijke ondekkingen Is, dal bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekI. dat bepaald combinaties ven geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver. wacht. De vier middelen verenigd In Che- ferine „4", elk afzonderlijk el beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN ENGRIEP-20 TABLETTEN 83 I het t of hij met levend, dan wel met dood materiaal te doen heeft. Dode voorwerpen kurtnen ln handen van de filmmaker een dramatische spanning krijgen. Zo gezien wordt de filmacteur speelbal in de handen van de regls- De rollen worden niet gespeeld, r de taferelen worden door de re- ur aan elkaar verbopden. Dat maakt de waarde van de film uit, niet het spel Hier ligt het grote ver schil met het toneel. De filmopnamen be hoeven dan ook niet ln chronologische olgorde te worden opgenomen. In dit erband wees spr. er nog op, dat b.v. een ilm over beeldende kunst (zoals de Van Goghfilm) geen samenwerking is van twee kunsten, maar dat er hier maar één kunst is, nl. de filmkunst. De beeldende kunst wordt door de film gebruikt en de film kan alleen maar met respect spreken zer de beeldende kunst. Op beide lezingen volgde een geani meerde en langdurige gedachtenwisseling. Des avonds waren de deelnemers bijeen het Camera-theater aan de Oude Gracht, waar de aangrijpende oorlogs film „Die letzte Brüeke" werd vertoond onder de Ned. titel „Mensen zoals jij en Op deze film hopen we t.z.t. nader terug te komen. Vooraf zij reeds opge merkt dat de regisseur Helmut Köutner hiermede een uitzonderlijk groots pro duct heeft vervaardigd. Vandaag spraken dr D. Bartling over „De tijd ais film- aesthetisch element", dr J. B. Knipping O.F.M. over „Film en amusement" en Karei Relsz uit Londen over „Fllmmon- tage." E«n commissie van de Wereldbank onder leiding van de Nederlander A. Broche, heeft een vijfjarenplan opgesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5