KERK en SCHOOL De Russische vloot 1 oor hom ooon bazuinen j WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 (Van onze militaire medewerker) "DEEDS EERDER wezen wy er op, dat West-Europa in tijd van oorlog -l* niet zelf zal kunnen zorg dragen voor de bevoorrading van de legers van de Navo op ons continent. Daarvoor zijn onze grondstoffen te beperkt en onze industriecomplexen te kwetsbaar gelegen. Indien men bedenkt, dat Europa reeds in tyd van vrede niet zelf de materiële middelen weet voort te brengen, welke het voor zijn verdediging behoeft, en daarvoor de hulp van de Verenigde Staten nodig heeft, zal het duidelijk zijn, dat ons continent in tyd van oorlog daartoe nog veel mindei in staat zal zijn. Hierdoor zullen wy voor de verzorging met krijgsbehoeften in oorlogstijd voornamelijk zijn aangewezen op invoer uit de Verenigde Staten, het „arsenaal der democratie", en in mindere mate óók uit Canada en Engeland. De aanvoer van krijgsbehoeften uit de Verenigde Staten en Canada zal zowel per schip als per vliegtuig kunnen geschieden. Omdat het hierbij echter gaat om millioenen tonnen per maand, zal de hoeveelheid daarvan, welke door de lucht zal kunnen worden getransporteerd, voorlopig nog steeds een fractie kunnen bedragen van het in totaal benodigde. Vv7"èL HEEFT DE LUCHTBRUG van Berlijn aangetoond, dat men zonodig zeer grote hoeveelheden goederen per vliegtuig kan overbrengen, n van de grote massa van de transporten blijft men voorshands aangewezen op de oudere middelen van vervoer. Voor het overbrengen van krijgsbehoeften uit Amerika naar Europa zal voor verreweg het grootste gedeelte gebruik moeten worden gemaakt van scheepstransport. En hiermede zijn we dan genaderd tot de betekenis van een der belangrijkste elementen van de Navo, nl. die van de Atlanti sche Oceaan. De Atlantische Oceaan vormt de voornaamste verbindingslijn vooi Europa met de rest van de vrye wereld. In tijd van oorlog zal hij de hart slagader zijn voor de geallieerde oorlogvoering op ons continent. Dezelfde oceaan, die de landen van de Navo geografisch gescheiden houdt, is teven, de schakel, welke hen verbindt. In tijd van oorlog zal hij de grootste heir- weg zijn, waarlangs vrijwel alles zal moeten worden overgebracht uit de Nieuwe naar de Oude Wereld om laatstgenoemde voor een overweldiging door een uit het Oosten opdringende macht te kunnen behoeden. Troepen met complete uitrusting en bewapening, voertuigen en kanon nen, tanks en pioniermaterieel, oorlogs- en hulpmiddelen van allerlei aard zullen langs deze weg overzee moeten worden overgebracht. Vooral astro nomische hoeveelheden munitie en bedrijfsstoffen zullen moeten worden aangevoerd in een nimmer eindigende stroom. L weldige invoeren van overzee vereist zijn. Ondanks de beperkingen in het verbruik (distributie) zullen er nl. vele civiele behoeften overblijven, waarin Europa niet zelf zal kunnen voorzien. Om te voorkomen, dat de Europese economie reeds na korte tijd zal ineenstorten en de burgerbevolking in een totaal ontwrichte maat schappij zal komen te verkeren, waarin zij zal zijn prijs gegeven aan hon ger en ellende, zullen, behalve voor militair, ook voor burgergebruik be langrijke invoeren van overzee nodig zyn. Voor het merendeel van deze transporten zal de Atlantische Oceaan de voornaamste en vaak zelfs de enige aanvoerweg zijn. Deze weg overzee met zijn lengte van 3000 mijlen moet dan ook worden beschouwd als dè levenslijn van de Navo. Indien deze lijn wordt afgesneden, zullen de verschillende naties, waaruit het Atlantisch verbond is samengesteld, van elkaar zijn geïsoleerd Europa zal in een dergelijk geval ten dode zijn opgeschreven. Van een standhouden tegenover de Aziatische opmars zal dan immers geen sprake meer kunnen zijn. REEDS DE DUITSERS beseften duidelijk, van welk belang de zeeweg over de Atlantische Oceaan steeds was voor de geallieerden in West- Europa. In beide wereldoorlogen hebben zij getracht deze weg af te snijden door grote aantallen onderzeeërs en vliegtuigen in te zetten voor het tot zinken brengen van de geallieerde schepen op de route van Amerika naar Europa. In de laatste oorlog ontwikkelde zich hieruit een strijd van zó danige omvang en betekenis, dat men sprak van de „slag om de Atlan tische Oceaan". De geallieerden slaagden er slechts met moeite in, deze slag te winnen De scheepsverliezen wist men te boven te komen door een uitbreiding van de Amerikaanse scheepsbouw, de onderzoekingen werden tenslotte bedwon gen door nieuwe bestrydingsipethoden, waarbij radar de hoofdrol vervulde. Hiermede was aan het onderzeebootgevaar echter niet een definitief einde bereid. Het Duitse vernuft zocht naar nieuwe wegen. Tijdens de laatste maanden van de oorlog kwamen de prototypen van nieuwe onder zeeërs gereed. De dieselaggregaten, nodig voor het opladen van de accu- batterijen om de boten onder water electrisch te kunnen voortstuwen, werden vervangen door bijzondere turbines, gedreven door stoom, welke vrijkwam bij een chemische reactie van een bijzondere brandstof die in stede van de accubatferijen werd medegevoerd. Deze chemische reactie vereiste geen zuurstof. Hierdoor konden de boten zeer lang onder water blyven en bovendien een ongekende snelheid ontwikkelen. Indien het nochtans nodig was om „lucht te happen", kon dit geschieden met de be kende „Schnorkel". ALDUS VERREES EEN NIEUW, thans bijkans een dodelijk lijkend on derzeebootgevaar. Slechts het einde van de oorlog voorkwam een nieuwe slag om de oceaan. Vóórdat men er aan Duitse zijde in geslaagd was het nieuwe wapen volledig tot ontwikkeling te brengen, grote aan tallen boten te bouwen en deze in dienst te stellen, was de oorlog afgelopen De werven in Oost-Pruisen, waarop de bouw plaats vond, vielen in handen van de Russen. Het is wel zeker, dat deze laatsten zich met grote kracht op de voltooiing van het nieuwe wapen hebben geworpen. In dit verband is het interessant te vernemen, hetgeen de Britse admi raliteit een week geleden mededeelde over het vlootbouwprogramma van de Sowjet Unie. Blijkens het officiële Britse verslag is Rusland reeds zeer ver gevorderd met de bouw van een reusachtige oorlogsvloot, die, behalve uit 30 kruisers en 150 torpedoboot jagers, o.a. uit 500 onderzeeboten zal bestaan. Verwacht wordt, dat het bouwprogramma binnen twee a drie jaar zal zijn voltooid. In totaal heeft de Sowjetmarine reeds 750.000 man in dienst, d.w.z. méér personeel dan de gehele Britse vloot in het midden van de laatste oorlog. Hiermede treden de Russische machthebbers in de voetsporen van keizer Wilhelm en Hitler. In een nieuwe wereldoorlog zal zich een nieuwe slag om de Oceaan ontwikkelen, thans zowel in de Atlantische als in de Stille en de Indische Oceaan. Het is zaak van de westelijke geallieerden, zich te dezen aanzien niet aan optimisme over te geven en zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de verdediging van de zee. de eerste plaats gericht op het verbreken van de levenslijn van de Navo en van de Navo-volkeren in tyd van oorlog. Het geallieerde opper bevel voor de Atlantische Oceaan en de diverse nevencommando's (bij" het commando voor het Kanaal) zullen in oorlogstijd dan ook voor een zware taak komen te staan. Maar ook in het Verre Oosten zal de zee wor den bedreigd door de Russische onderzeeërs. Ook daar zullen onze bond genoten dus aan ernstige moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Daarnaast heeft het Russische vlootbouwprogramma echter óól vérstrekkende strategische gevolgen te land. Om hun vloot in tijd van oorlog te kunnen gebruiken, zullen de Sowjets nl. bases nodig hebben aan de oceanen, zowel op het Westelijk halfrond als in het Verre Oosten Wat betreft het Westen, zal de Russische onderzeebootvloot zeer be perkt zyn in haar mogelijkheden, zolang men slechts over enkele havens aan de Noordelijke IJszee beschikt en verder opgesloten is in de Oostze' en de Zwarte Zee Om hun vloot te kunnen gebruiken, zullen de Sowjet heersers dus zo spoedig mogelijk grote gedeelten van de Westeuropese kustgebieden moeten bezetten. Dit betekent, dat zy zich in het Noorden zo spoedig mogelijk van Scandinavië (op zyn minst Denemarken en Noorwegen) zullen moeten meester maken en in het Zuiden Turkije en de Balkan zullen moeten ver overen teneinde zich toegang te kunnen verschaffen tot de Middellandse Zee Eens te meer blijkt uit dit alles zonneklaar de omvang van de Russi sche oorlogsvoorbereidingen. De doeleinden, die de heersers van het Krem lin voor ogen staan, zijn wereldomvattend. Gigantisch is de oorlogsmachine die zy voor de verwezenlijking er van gereed maken. larujermooT. Directeur-generaal voor de luchtvaart Ongelukken hadden kunnen worden voorkomen Twee sproeitoestellen stortten Mei '53 boven N.O. Polder neer - door roekeloosheid? (Van een onzer verslaggevers) OP 20 EN 21 MEI van het vorig jaar, verongelukten in de Noord-Oost polder twee vliegtuigen van het sproeibedrijf van K. A. van Beek te Melissant. In het eerste geval werd de bestuurder van het toestel zeer zwaar gewond; de piloot van het tweede kwam om het leven. De raad voor de luchtvaart te Den Haag heeft gistermiddag een onderzoek ingesteld naai de omstandigheden, die tot deze ongevallen hebben geleid en waaronder zij zijn gebeurd. De directeur-generaal voor de lucht vaart, de heer J. W. F. Backer, kwam tot de conclusie, dat aan de nog in leven zijn de bestuurder van het eerste toestel een berisping moest worden opgelegd, hoeveel moeilijkheden hij tengevolge van het on geluk ook reeds had gehad. Het eerste ongeluk gebeurde met de PH -NEZ, een Piper Cub, bestuurd door de Uv WjckUbofc iftuv mitsui. w\i Ukrdb-e&iruAtu}- rob* Eerste officier van Hr Ms kruiser De Ruyter Kapitein-luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap is met ingang van 1 October a.s. eervol ontheven van zijn functie van hoofd van het bureau opera van de marinestaf. Hij wordt belast met de functie van eerste officier v Ms kruiser De Ruyter. Weer vier Avengers voor Marine luchtvaartdienst De Marineluchtvaartdienst heeft giste ren de beschikking gekregen over nog vier Grumman Avenger-vliegtuigen. Met inbegrip van deze vier heeft de M L.D thans enige tientallen van deze machines. Als uitvloeisel van het programma van wederzijdse militaire bijstand volgen er Geen aanvullend examen meer na „Deventer" Een wetsontwerp ls ingediend tot wijzi ging van de H O-wet en de wet tot rege ling van het Hoger Landbouwonderwijs. Hierdoor zullen leerlingen van de mid delbare school voor tropische landbouw te Deventer geen aanvullend examen Frans en Duits meer behoeven te doen om toegelaten te worden tot de Wage- ningse Landbouwhogeschool en de Utrechtse faculteit der veeartsenijkunde Veroordeeld om vervalsing van getuigschrift Wegens het valselijk voor zich zelf op maken van een getuigschrift, waarmede hij met succes bij de gemeente Nieuw koop voor de functie van architect ge solliciteerd had. heeft de Amsterdamse rechtbank vanochtend de 33-jarige bouwkundig opzichter F. L. M. B uit Bussum tot f 75 boete plus 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld; de eis was 6. maanden onvoor waardelijk. Bij de Academie voor Internationaal Recht in Den Haag stonden in 1953 590 studenten ingeschreven van 51 nationali teiten; een belangstelling die naar oordeel van minister Cals 'n subsidiëring volle rechtvaardigt. heer P. A. van Maarleveld uit Rotterdam. Hij wilde het toestel, dat met een snel heid van ongeveer 110 km per uur op of vijf boven de grond met sproeiingswerkzaamheden bezig was, bocht laten maken, ondervond echter remousklap en sloeg toen tegen de grond. Zwaar gewond wist hij nog uit het brandende toestel te komen. Waarom zo laag Uitvoerig ging de raad in op het vr uk. waarom de piloot de bocht zo vaarlijk laag had genomen. Er bleek •zoek van de beheerder van enkele op het land staande bijenkorven bij de be sproeiingsmaatschappij binnengekomc zijn, om de werkzaamheden zo vlug gelijk af te werken, opdat de bijen dan weer losgelaten konden worden. Het toestel bleek ook iets zwaarder be last te zijn geweest dan het toelaatbare maximum, maar men was het er echter wel over eens, dat dit niet van invloed op het gebeurde kon zijn geweest. De heer Van M. was militair vlieger geweest op gewone, maar langer op straalvliegtuigen. Hieraan weet de commandant van vliegbasis Volkel de diepere oorzaak het ongeluk: schriftelijk had hij als zijn mening gegeven, dat piloten van zeer snelle vliegtuigen het vliegen op lichte, maar zwaar belaste vliegtuigen eens onderschatten, vooral wat de voetbe sturing betreft. Maar de als getuige gehoorde Inspec teur bij de Rijksluchtvaartdienst Rombeek ontkende dit; het ls wel zei hij. maar degenen, die, zoals de heer Van M., een uur of twintig weer schroefvliegtuigen hebben geoefend, ten luchtvaartgevoel genoeg hebben om geen gekke dingen te doen en geen on achtzame manoeuvres uit te halen. Voorzorgen goed De voorzorgen bij het sproeibedrijf. het onderhoud van de toestellen en de maximum toegestane werktijden wer den door de directeur-generaal vol doende geacht. Hij zou echter gaarne zien, dat men aan de maximum bela ding wat meer aandacht schonk. Ten aanzien van beide ongelukken de volgende dag was de bestuurder van het andere vliegtuig bij het nemen van een scherpe bocht op 75 meter hoogte in een vrille geraakt en neergestort achtte hij bij de piloten een zekere mate van roeke loosheid aanwezig. „Deze ongelukken had den voorkomen kunnen worden" raad zal op 26 October uitspraak Mej. Ekering, evangeliste te Parijs overleden In de ouderdom van 64 jaar is te St. Ouen (Frankrijk) overleden mej. J. H. Ekering, die alom zich grote bekendheid verworven als evangeliste va: s du Tabernacle in Parijs. In vele spreekbeurten in ons land heeft zij over haar belangrijk werk in de Franse hoofd stad verteld. Leraar (met te lage cijfers) kreeg ongelijk De centrale raad van beroep te Utrecht heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van dr W. L. B.. leraar aan het ge meentelijk lyceum te Enschede, contra de rector van deze school en B. en W. De rector had dr B. reeds voor de grote vacantie het lesgeven in de eind examenklas ontzegd, omdat hij bij het eindexamen lagere cijfers had gegeven dan volgens de rector redelijk bleek. Het ambtenarengerecht te Almelo had en W. en de rector in het gelijk ge steld. De centrale raad van beroep klaarde het door dr B. inges»®'Je beroep ongegrond. Ds J. H. Telkamp, em. Geref. 40 jaar in ambt Ds J. H. Telkamp te Haarlem, emeri tus predikant van de Geref. Kerken, hoopt 4 October de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden het predik ambt heeft aanvaard. Ds Telkamp werd op 29 Mei 1886 te Hillegom geboren. Hij werd op 4 Octo ber 1914 te Ter Aar (Z H.) bevestigd stond daarna in Berkel-Rodenrijs, Middelburg en Utrecht, waar hij op 25 Juni 1942 om gezondheidsredenen met emeritaat ging. Hij was daarna nog enige jaren hulpprediker te Bergen. Hervormde candidaten naar Australië De heren C. Bregmsn, J. W Bengink, H. J. Voors, Th. Versloot en J. C. G Fischer, allen candidaten tot de Heilige Dienst en beroepen als predikant bij Presbyteriaanse gemeenten in Australië, waar zij tevens de zorg zullen krijgen voor de Nederlandse Hervormde emi granten aldaar, zullen eerlang hun be stemming volgen. Zij zullen gezamenlijk 'bevestigd worden in de dienst op 24 Oc tober in de Pietersikertc te Lelden. Als 'bevestiger treedt op dr H. Berkhof, tor van het theologisch seminarie der Ned. Herv. Kerk. In Tilburg is tot stand gekomen de Stichting Terra Nova ter bevordering de sociale en culturele ontwikkeling het prot. volksdeel in deze stad. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk. roepen; te Oosterlittens R. K. ds Jong rand. te Sneek. te Veenwouden den Toom vic te IJsselmonde. ngenomen: naar Winkel (N.H.) E. P Kuin te Ouwerkerk (Z.). dankt: voor Sexbierum iwsma te Zevenbergen. Geref. Kerken, eet al: te IJmuiden W. Dieper- te Franeker en C. Glaubitz te Hal- Aangenomen: naar Nieuw-Loosdrecht J, an Dalen te Den Andel (Gr.). Geref. Kerken art. 31 Tweetal: te Gouda D. Deddens te Wetsinge Sauwerd en L. J. Goris te We- Geref. Gemeenten zee tal: te Werkendam F. J. Diele- te Yerseke en H. Ligtenberg te Rot terdam-N. Doopsgezinde Broederschap ree tal: te Leiden (vac. dr A. Snaayer) J. J. Nooter te Akkrum (Fr.) t S. L. Verheus te Edam. Ds D. K. Wielenga terug Naar de kerk: 25 km afstand geen bezwaar Protestantse Nederlanders in Brazilië zijn bijzonder actief (Van een onzer verslaggevers) EEN INTERESSANT LAND. Terwijl we gezellig zaten te eten, sprong m'n gastheer ineens op, greep zijn geweer en schoot door het ge' opende raam op een konijn. Het was raak. „Ziezo, we hebben morgen weer wat te eten", lachte hij. Dat vertelt ons ds. D. K. Wielenga, gebruind maar magerder geworden, van zijn collega ds. Moesker van de Geref. Gemeente te Carambei in Bra zilië, de oudste Nederlandse nederzetting in dit Zuidamerikaanse land, dat hij drie maanden heeft bezocht. Hy is daar geweest op uitnodiging van de Protestantse Biibelkring in Sao Paulo. uiterst moderne stad met 3 millioen >ners, dat het grootste industriecen trum van Brazilië vormt. Dat reizen is ds. Wielenga niet vreemd. Hy is 21 jaar Indië geweest, bezocht vele landen, waaronder Palestina, trok met het leger Indië op als legerpredikant en woont sedert vier jaar in Wassenaar. Hy is emeritus-predikant van de Geref. Kerk te Bandoeng. Momenteel geeft hij gods dienstonderwijs aan het Chr. lyceum aan het Bezuidenhout in Den Haag. Zijn doel in Sao Paulo was de gees telijke verzorging van de daar wonende Protestantse Nederlanders, ongeveer wie de meesten geëmployeerd PROMOTIES AMSTERDAM. V.U. Op 8 October ;n promoveren tot doctor in de theolc >ord Rhodesië. op p ln8 de technische op proefschrift: Some designs DELFT, Op Woei de heren A Dijkstra. A v d Bie en O Ma AMSTERDAM. V.U.. 27 Sept. Geslaagd M P v d Guchte. Veenendaal, landa, met 400 mensen, van wie de i ten uit de Veenkolonie komen. De gees- teiyke verzorging van hen is in handen van ds. William Muller ven de Ameri kaanse Christian Reformed Church. De uitgestrektheid van beide kolonies vormt, dit vindt ds. Wielenga ook verheugend om te constateren, geen beletsel voor het medeleven met de Kerk. Van 25 ki lometer afstand en verder komen onze landgenoten in Brazilië 's Zondags ter kerkeMet paarden, tractors en an dere vervoersmiddelen! nej J J Teeuw. Dordrecht, G R tarnen, U Zuiderveld, Sneek. AMSTERDAM. G.U. 28 September. Ge laagd voor cand medicijnen (2e ged>: me' v d Berg. Amsterdam. J R Borggrev» d Beek, Am de Ruiter 's-Gravenhage. G A Schooten Tiel. A M Smit. Amsterdam. J A Soifcr Brooklyn NY-USA. J van Vliet. Ridderkerk E M Vroom, Den Helder. W F v d Weterini bijgen De Rooy, Amsterdam, G de We; Peters. Amsterdam. KAMPEN. 28 Sept. Aan de theologische hogeschool (Broederweg! is geslaagd Cand: B Wesseling. Schiedam. Benoemd: tot hoofd der Geref schoc Monster^ C Jelgerhuis^Wzn te Boerakker Keucheniusschool lekhoud te Brielle; okkens te St Anna :e Haarlem J Dijk- 1200, "yn bij grot© Nederlandse maatschap- pyen in den vreemde, als Philips, Bols, Van Swaay, Jacobson v. d. Berg e.a. Eu verder om do mogelijkheid te onderzoe ken daar een kerk te institueren. Dit bleek direct nog niet mogelijk, omdat de groep fcc heterogeen is. Toch wil men die kant uit en zo kreeg ds. Wielenga de nDdracht mee in Nederland naar een predikant te zoeken, met het oog op de ariatie van de gezindten liefst een Her- ormde, die bereid is zijn werk daar oort te zetten. Daar is dus nu het zoe ken naar. Goede activiteit Over de activiteit van het Protestan tisme in Brazilië is ds. Wielenga zeer te vreden. Op de 50 millioen inwoners zyn er ongeveer 4 millioen Protestanten. Het BUbelgenootschap en het Leger des Hei's doen er prachtig werk. In 1953 werden er ruim 1.368 000 Bjjbels verspreid. In totaal zyn er 2700 Protestantse geeste- lyken. Op het Ogenblik is er maar één Ne derlandse predikant. Dat is bovenge noemde ds. Moesker. Vroeger stond hij in 's-Gravenzande. Zyn gemeente telt ongeveer 500 zielen en bestaat voor hel meest uit landbouwers. Voormeld voor val met het konyn is niet om te illustre ren, dat er gebrek aan voedsel is maar het tekent de nog pionier-Hjke staat waarin de kolonie Carambei keert. De mensen maken het er o gens best. Veertig kilometer daarvan daan ligt de nieuwste kolonie, Castro- DONDERDAG 30 irersum 1 402 m. AVRO 7 00 Nieuws 7,10 VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 'orgenwijdint 9.35 Wa-terst 11.00 Kamerork. et IJsland", caus, ionnetje" 12.30 Land dedelingen of gram. 1.25 Lichte muz. 1.56 Cabaret 2.30 Pianoreoiitad 3.00 V. d. zieken 45 Gram. 4.15 Voordr. 4 30 Gram. 5.00 V. jeugd 5 45 Regeringsuitz.: „Ind< 8.00 Nieuws productiviteit brengt ledereen 8.15 „Der Freischütz". opei 10.46 Sport act. lil.l ~1^12°0< ersum II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 7.15 Gym 7.30 Gram. 7.45 Morgenge- n lit. kal 8.00 Nws. weer be r en kath. s 820 Graan. 9 00 V. d. huisvrr. 9 40 Gram. 10.30 Mor- 1. zieken M.45 Ka merkoor 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30—-12.33 Land- en tuinb meded. 12.33—12 40 Wij*van het land). 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws en kath. nieuws piano 1.50 Gram. NCRV: 2.00 d. vrouw 3.15 .bellezing 4.30 jeugd 5 30 Meisjeskoor 5.56 Deens oyntph. ork. 6.40 Gram. 6.45 Leger des Heils kwartier 7.00 Nieuws en weerber 7.10 Mez- zo-sopr. en plano 7.30 Gram. 8 00 Radiokrant 8.20 Promenade ork. 9.00 Wonderlijke we tenswaardigheden 9.15 Gram. 10.00 Radio 46. voorlezen der verslagen had hij met een stukje papier gespeeld en nauwelijks ge luisterd Maar hij had de andere leden beoor deeld en hun kneedbaarheid overwogen. De oude Dr. Codd had hij direct uitgeschakeld. Hij was doof en bijna kinds. Reeds verscheidene jaren genoot hij van zijn pensioen. Vroeger had men hem graag gemogen en zeer gewaardeerd, maar de laatste tijd verveelde hij iedereen. Hij begon kerkeraadsbijeenkomst soms zonder enige aanleiding over Engelse poëzie of over de Griekse klassieken te praten. Professor Woodley was een geheel andere figuur Hij doceerde voor de jonge mensen en was bij lange na niet kinds. En hoe wel hij geen verstand van zaken had, mocht men zijn invloed niet onderschatten. Daarbij kwam nog dat de universiteit belangrijk was voor de kerk en niet geringschattend behandeld kon wor den Maar Woodlev beschikte over gezond ver stand en Byington dacht dal hij met hem wel kon Dan juffrouw Pyne was een bondgenoot, maar tevens een vijand. Haar verslag was maar kort omdat de meeste zaken die de pastorie betroffen, reeds op de vortge vergadering afge handeld waren. Maar juffrouw Pvne was meer dan de voorzitster van de commissie voor de pas. torie Zii was Agnes Pyne. Haar vader had de positie bekleed van gouverneur van de staat en zij werd nog steeds geacht de toonaangevende fi guur in de hoge kringen te zijn. een positie die zij innam met grote waardigheid en macht, zo dat niemand haar durfde te weerstreven. Op vijf enzestigjarige leeftijd zag zij eruit alsof zij vijf enveertig was Zij was klein van stuk. liep kaarsrecht, droeg japonnen die altijd te lang waren en monsterlijke hoeden Haar haar stond in een knoedel op haar hoofd en aan haar dunne vingers schitterden enige enorme diamanten nn- Meneer Byington was bang voor haar en daar had hij gelijk in. want zy was niet gesteld op de Bvingtons van deze wereld Maar toch zag hij in Agnes Pyne een bondgenoot, omdat hij wist >ren gescho- 5 zoü verachten. George Eldridge. Deze baarde hem geen zor gen. Omdat hij een bloeiende meubelzaak had en een scherp concurrent was, had Byington res pect voor zijn zakelijke inzichten. Eldrigde zou hem steunen, vooral als juffrouw Pyne naast hem stond. Zijn vrouw had sociale ambities. Dr. Fielding. Een uitstekend chirurg, maar volgens Byington geen erg godsdienstige kerel. Een vroegere dominee van de Grote Kerk had het hem mogelijk gemaakt te studeren en het resultaat daarvan was, dat Fielding de kerk nooit NEL/A GARDNER WHITE t in de steek wilde laten. Hij en Ficke waren boe zemvrienden geweest, hoewel er geroddeld werd, dat hij de Fickes bezocht om Julia. Toch dacht Byington over Fielding als over de Engelsen, die hij haatte uit de grond van zijn hart. Fiel ding gal hem altijd de indruk dat nij boven hem Byington stond en deze houding had hij nooit kunnen doorbreken. Omdat hij niet wist hoe Fielding tegenover Phillips stond, kon hij niet met zekerheid vaststellen hoe hij Fielding het best zou kunnen aanpakken. Hy wilde de man niet voor het hoofd stoten. Gedurende de vergadering had Fielding zo goed als niets gezegd Hij leunde rustig achterover in zijn stoel, alsof hij alleen maar een toeschou wer in plaats van een belanghebbende was. Zijn smal. hoekig gelaat zag er moe en zelfs verveeld uit. Plotseling vouwde Byington het stukje papier waarmee hy had zitten spelen op en stak het in zijn zak. ,,De normale zaken zijn nu wel afgehandeld", zei hij, „maar ik zou nog graag een paar din gen willen zeggen. Misschien hebt u zich i vraagd waarom ik u vanavond bijeen geroepen heb. Of misschien ook niet", voegde hij er met zijn botte humor aan toe. „Ik denk, dat u alle maal geschokt bent misschien is dat niet het juiste woord, maar dan toch verstoord bent, door de benoeming van dominee Phillips. Dé belangen van de Grote Kerk hebben mij jarenlang na het hart gelegen. Ik geloof niet dat het ijdel- heid van mij is, als ik zeg dat sinds ik de financiële zaken heb behartigd, de Grote Kerk een bloeitijd heeft doorgemaakt, als nooit te vo ren het geval is geweest. Ofschoon het niet het doel van een kerk mag zijn geld bijelkaar te bren gen, zult u mij toch moeten toegeven dat het in stand houden van onze kerk veel geld kost. Dr. Ficke besefte dit ten volle en liet de zake lijke beslommeringen van de Grote Kerk volle dig over aan hen die verstand hadden var kendoen. Ik torn niet aan het recht van de bisschop om een predikant te benoemen die hijzelf heeft uitgekozen. Maar als een benoeming foutief, ja, zelfs onverstandig lijkt hebben de leden van een gemeente volgens mij het recht en de plicht protesteren. Nu beweer ik dat in ons geval dergelijke benoeming heeft plaats gevonden. De invloedrijke positie die onze kerk inneemt, eist een predikant die deze invloed niet verzwakt Ik begrijp niet waarom de bisschop een jongeman zonder ervaring heeft benoemd. Ik heb gepro beerd van de bisschop uitleg te verkrijgen, doch een bevredigend antwoord bleef uit... Ik heb veel tijd besteed niet dat ik er spijt van heb. hoewel het kostbare tyd was het bezoeken van verschillende kerken, om predikant te vinden die zou bijdragen tot de luister van de Grote Kerk. Ik had Dr Patterson uit New York gevonden, die hier in Augustus eens heeft gepreekt en een uitstekende indruk maakte. Ik heb hem warm bij de bisschop a bevolen en hem laten weten, dat de zaak goed als in kannen en kruiken was. Om u waarheid te zeggen schreef ik Dr Patterson dat dit het geval was, hetgeen mij nu in een ver velende situatie heeft gebracht... 1.10 Meded. 1.20 Gevar muz. 2.00 cholen 3.00 Gram. 3.35 Hoorspel 5.00 kind. 5.55 Weerbr. 6.00 Nieuws 6,15 Caus 6,25 Sport 6.30 Orgelspel 6.50 Caus. -briei 23.00—S3 08 Nieuws en land BBC Light pi irieksfanfar< jeugd 6.45 I 12 45 Ortcest conc. 1.46 V. 2.00 V. d. vrouw. 3 00 Amus. muz.: 1.40 Intermezzo 3.45 Amus muz. dagboek 4.30 Caus. 4.46 Fa- Oude damsmuz. tl 05 Voordr. da-nam uz. 11.50—12.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12.00 Ork. conc. 1 00 Nieuw 1.10 Ork. conc. 4 00 Filmmuz. 4 25 Liederer 5.00 Nieuws 5.50 Gram. 7.01 30 Hoorspel 10.11 0 25—1.00 Dam ïuz. 12.00 Jfiei Frankrijk Nat )rk. conc. 100 Nieuws 1.20Ortt. conc. 2 'iooLrecital 2.25 Hoorspelen 5.00 Viool >ram. 8.02 Ork. conc. 10.25 Kamei Gram. 11.45—12.00 Nieuws, ssel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerfeer. Gram. 100 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.0 se les 2.15 Gram 2.30 Franse les 2.45 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5,16 V. d 6.15 Gram. 6 30 V. d. sold. 7 00 Nieuw 7.40 Gram. 7 50 Caus. 8.00 Gram. 8.10 Klank beeld 8,40 Gram 9.30 Orar. ork. 10 00 Nieuw 10.15 Kamernvuz'. 10.56—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Omr. ork. 1.00 Nieuw 1 15 Gram. 3,00 Groot symph. ork en solist 3.30 Gram. 4.05 Lichte muz. 5.00 NÏeuws 5.1" Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nw 10.15 Lichte muz 10 56 Nieuws BBC Uitz voor'Nederland 10.00—UO.SO Nws li. Eng. llteratuurgeschleder Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Verzamelboek. 3 stuk grond, 5 beest. 7 hemellichaam. 8 boom, 11 voorzetsel. 13 gewicht. 14 ge- reedschap, 15 pantoffeL 16 lichaamsge- VERTICAAL: 1 Gereed. 2 tyding, 3 ongecultiveerd. 4 deel van het lichaam. 5 geducht. 6 binnen. 9 voorschoot. 10 deel van de voet. 12 dier. 13 vogel. 15 heilige. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Banket, 6 barrel, 8 my, 9 ha. 10 esp. 11 tenor, 12 Lt„ 14 Mr. 15 oever. 16 oma. 17 er. 19 es. simpel. 23 Milaan. VERTICAAL' 1 Ba. 2 arm. 3 Nr.. kegel. 5 el, 6 bijster. 7 sarras. 8 meloen. 9 hommel. 13 beril. 18 opa. 20 si. 21 i 22 en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2