Adjudant Van der Vliet gaat deze week met pensioen Rijnsburg gaat een paar Chr. scholen bouwen Notaris C. J. F. Dolk gisteravond overleden Jongveekeuring in Ter Aar en Aarlanderveen NIEUWE LE1DSCHE COUBANT 4 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1951 Gerzon hield modeshow in de foyer Enkele verliespunten ondanks de mooie sloffen De firma Gerzon had en heeft een geheel eigen opvatting van het instituut „modeshow". Nog voor enkele jaren terug legde men bij Gerzon n.l. steeds de nadruk op het „brengen" van stoffen aan het stuk, daarbij aan de fan tasie van de bezoeksters overlatend, welke creaties daaruit gemaakt zou den kunnen worden. Die fantasie werd later gestimuleerd door de enkele modellen, gedragen door mannequins, die uit de getoonde stoffen waren vervaardigd. Maar het bleef een stoffenshow, ondanks de enkele confectie- modellen, die er ter opluistering tussendoor liepen. Die stoffenshow werd technisch begrijpelijk door de commentaren voor de microfoon, zodat ieder, die met het vak te maken had, als leek of beroepshalve, er redelijk goed uit wijs kon. Het waren bij uitstek technische shows, die de firma Gerzon placht te geveh. alle respect voor de kundigheid var mannequins, die het toch maar ure zonder het zo stimulerende contact ien bekwaam „speaker" en het prik kelende handengeklap klaar speelden ithousiast te blijven. Enkele bijzondere modellen willen wij nog vermelden. Er was een sportieve jas in zwart-witte ruitstof, de laag opgezette ceintuur alleen aan de rugzijde, die bui tengewoon heerlijk moet zijn voor lange reizen in het buitenland. En er was een zwarte rok, Zwitserse import, met origi nele garnering van reepjes rode viltstof koperen knopen. Er werd een eenvou- zwart truitje op gedragen. En verder ren er nog enige zéér gedistingeerde witte en zwarte avondjurken en -jurkjes, die hadden wij méér plaatsruimte zeker niet onbesproken waren gebleven, zes mannequins brachten het geheel beschaafd. De belangstelling was vooral 's avonds groot. C. Th. R. Naar alle waarschijnlijkheid echter is de drang van de concurrentie op dit ge bied zo intens geworden, dat men toegevend aan de smaak van het grote publiek de confectie meer kans wilde geven op de shows. Men heeft echter het Idee van de stoffenshows niet heleméél willen loslaten. En zo heeft men naar een compromis gestreefd, een compromis, dat gistermiddag en -avond aan de Leidse dames werd voorgezet. In de foyer werd vóór de pauze de ge bruikelijke parade van de nieuwste stof fen gehouden. Lieve verkoopstertjes lie pen achter de in modellen gehulde man nequins aan met meters van de wollen en zijden grondstof over hun arm. En na de pauze toonden die mannequins een reeks mantelpakjes, mantels en japonnen uit de confectle-afdellng. In tegenstelling met anders echter werd er deze keer géén commentaar voor de microfoon gegeven. Behalve zo nu en dan een vereenzaamde opmerking voor dit instrument, stond het daar practlsch al die uren ongebruikt wandelden de mannequins enkel m: glimlachend in hun mooie, nieuwe kleren tussen de tafeltjes door. hun wiegende passen begeleid door zachte gramofoon-r' muziek. Het compromis werd zo tóch weer iets aparts. En naar men ons mee deelde. was dit ook de bedoeling van d( directie, die de gebruikelijke commenta ren voor de microfoons niet bijzonder waardeert. Nu hebben wij alle eerbied voor eigen stijl, maar wij konden toch niet indruk ontkomen, dat hier de theorie wat te ver gedreven werd. Een zaal als de foyer heeft zeer zeker de binding var tot allen doordringende stem nodig, leidinggevende stem, die het argeloze pu bliek op bijzonderheden wijst. Zeer zeker wordt er vaak misbruik van die micro foon gemaakt door technisch ongeschool de. maar zéér zelfbewuste „speakers", maar dat kan o.l. alléén maar een reden temeer zijn om zijn commentator goed uit te zoeken, niet om deze maar helemóél weg te laten. Er was helaas nóg een verliespunt De exclusieve stoffen van andere jaren ont braken bijna geheel. Men verzekerde ons dat zij échter de schermen aanwezig wa ren. maar dat de tijd ontbrak tonen. Wij willen dit graag aanr er zelfs aan toevoegen, dat wij heel goed begrijpen, dat deze exclusieve stoffen in onze goede Sleutelstad niet bepaald op gang maken. Zij zijn voor onze burgerij in het algemeen zeer zeker te duur. Maar het vertonen van deze creaties van Fran se hulzen was altijd een bijzonder stijl volle noot in de Gerzon-shows en wl, hebben dit programma node gemist. Wij hebben met dit alles niet willen zeggen, dat er géén mooie stoffen getoond werden en dat de confectiemodellen géén aandacht kregen. Er was prachtig satin de lalne, tweed, wollen ruitstof, zibeline, jersey, taft, damassé, mélaine, enfin, al les. wat de nieuwe wintermode vraagt, in vele kleuren en dessins. En in de confec tiemodellen zagen wij menig modelletje, dat een hartelijk applausje had verdiend, al of niet in de H-of de S-lljn. Overigens GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties Burgemeester en Wetthouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis. dat zij ingevolge het bepaalde in ar tikel 2 van de Verordening op de Winkel sluiting 1953 I hebben aangewezen als da gen. waarop het verbod, vervat in artikel 2, onder c, van de Winkelsluitingswet 1951 (het voor het publiek geopend heb ben van winkels na 18 uur) tot 24.00 uur niet geldt: Vrijdag 1 October en Zaterdag 2 October 1954. LAAT DE STRATEN VRIJ De Burgemeester van Leiden verzoekt allen tijdens de 3-Octoberoptocht het mid dengedeelte der straten vrU te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle be lemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op ieder om, ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk of confetti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te hou den. AFSLUITING VERKEER OP 2 OCT. 1954 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis: L dat de toegangswegen tot de binnen stad van 2 October 1954. 7.00 uur. tot 3 October d.a.v1.00 uur. gesloten zijn ver klaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrijwielen) en rij- cn trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blijven de volgende routes beschikbaar: a. van de Morsweg over de Rljnzicht- brug, Haagweg, Witte Singel, Zoeter- woudse Singel en Hoge Rijndijk; b. van de Rijnsburgerweg via Oegst- geest, langs de Rhijngeesterstraatweg en de Haagsestraatweg, en verder als onder a aangegeven; Leidse meubeliabriek naar Brabant Naar wij vernemen, zal de Leidse meu belfabriek Van den ArendVan Smaa- len. gevestigd aan de Stille Rijn, begin November naar de nieuwe gebouwen te Etten en Leur in Noord-Brabant worden overgeplaatst. De officiële opening van de nieuwe faibriek kan waarschijnlijk pas begin volgend jaar geschieden, maar met de productie kan nu worden begonnen. De directie had tot nieuwbouw besloten onderhandelingen over uitbreiding van het bedrijf. Bij de meubelfabriek Van den Arend- in Smaalen werken thans 'n 25 man. Het bedrijf werd in 1942 te Leiden opge richt. Een voorspoedige groei maakte uit breiding reeds nu noodzakelijk. De panden aan de Stille Rijn zijn aan gekocht door de firma Lange zaal, die er naast gevestigd is en over veel te weinig ruimte besahikt. Overreding leerplichtwet Een mevrouw uit Leiden kwam voor de Leidse kantonrechter te staan wegens ernstige overtreding van de leerplicht wet. Hoewel zij al meermalen hiervoor veroordeeld was, ging haar dochtertje toch nog niet naar school. Het hoofd var de school schreef dit toe aan laksheid er grote onverschilligheid van de ouders, die zich van de leerplichtwet niets aantrek- Het O.M. meende, dat een boete geen Indruk meer maakte en wilde eerst hech tenis vragen, maar daar het gezin de moeder geen week kan missen, eiste het O.M. f30 boete of 10 dagen hechtenis voorwaardelijk één week hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Met het oog op het grote gezin werd de uitspraak f 10 boete of vier dagen hechtenis met één week hechtenis voorwaardelijk met proeftijd van twee Jaar. De vrouw kreeg bovendien een ernstige waarschuwing. (Advertentie) Gevestigde en vertrokken personen In de week van 20 tot en met 25 September de Haarlemmerweg, als onder b aangegeven; d. van de Hoge Rijndijk langs de Zoe- terwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a aange geven. Het is verboden in bovengenoemd tijd vak met een voertuig, waarvoor de ver- kcersafsluitlng geldt. In de binnenstad op de openbare weg een plaats in te nemen Deze voertuigen mogen worden geplaatst in de zijstraten van de Maresingel, van de Herensingel, van de Witte Singel (met uitzondering van de Witte Rozenstraat de Gerard DoustraaO en van de Zoet woudse SingeL Zij. die binnen de afslui ting met een zodanig voertuig wensen te worden toegelaten, moeten hiertoe bij de Commissaris van Politie een vergunning aanvragen. IL dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Rijnsburger9ingel van 2 October 1054, 19 00 uur, tot 3 October d.a.v.. 1.00 uur. gesloten zijn voor het verkeer tn bei de richtingen met voertuigen, met uitzon dering van handwagens, rijwielen en mo torrijwielen. Te Leiden vestigden zich: W. M. van Adrichem, dierenarts, Lammenschansweg 5; N. v. Amstel. leer ling-gezinsverzorgster, Rapenburg 59; C. Baardwijk, gezinsverzorgster. Witte Singel 44; J. C. Baijens, Boerhaavelaan 17; J. ten Berk de Boer, militair, Groenh.- gracht 12; J. C. van Berkel, instrument maker, Hogewoerd 21; C. Blom, Schelpen kade 45; C. M. Bouthoorn, leerl.-gezins- verzorgster, Rapenburg 59; H. H. van Bo- Zoeterwoudsesingel 94; A. E. van Burik, leerling-verpleegster, Rijnsburger weg 10; E. D. Dalzot to, Oude Vest 47; J. Dam, Kaarsenm.straat 7; H. Die- derlx, Da Costastraat 54; A. P. van Dom melen, onderwijzeres, Piet Heinstraat 20; P. L. H. Ebskamp, leraar Engels, Rood- borststraat 38; H. van Ee, Buitenruststr. 9; M. van Etten, dienstbode, Papengrachl 6; O. Frink, Oude Vest 47; J. W. Geluk, De Sitterlaan 3a; B. Gillissen, onderwijze- Morsweg 22a; M. D. Greve, Van 't Hoffstraat 48a; L. Groenendijk, Cobetstr. Hartog, leerling-gezinsverzorgster, Rapenburg 59; W. A. Hermans, Plantsoen 99; Y. N. van Herwerden, J. v. Goljen- kade 7; J. Hoogendijk, Maredijk 161; G. W. Brouwer—Van Houselt, v. d. Bran- delerkade 26; A. J. Hulst, Rijn- en Schle- kade 111; D. van Immerzeel, Nieuwe Rijn H. de Jonge en fam., statisticus, Du Rieustraat 2; H. D. Kars, onderwijzeres, Schelpenkade 45; P. D. Koning, kantoor bediende, Stille Rijn 12; G. J. W. Koole- Beijnen, Witte Rozenstraat 12; P. W. Kooljman, telefoniste, Witte Singel 27; C. J. M. Langezaal, Nieuwe Rijn 93; B Leeuwen, Aalmarkt 20; T. J. G. M. Leeuwen, smid, Herengracht 86; G. J. Luhrman, Hooigracht 97a; A. T. Gelis- •Van Munster, Lammenschansweg 21; P. J. B. A. de Natria, Oude Rijn 27; L. Nleboer en familie, mach. houtbewerker, Baatstraat 11; C. T. van Noord, kantoor bediende, Toussaintkade 11a; M. P. Ochse Freiwald, Meidoornstraat 41; E. E. T. Orth, licht matroos, Middelste gracht 22; H. Perre, Rapenburg 131; W. F. H. Pi laar, Stieltjesstraat 35; M. J. Prangers, Rapenburg 50; A. Ramak, fabriekarbeider verffabriek, Munnikenstraat 95; W. Rie- i, gezinsverzorgster, Rapenburg J. Roest, Leeuwerikstraat 10; A. W. Roo- denburg, Fagel6traat 55; P. H. Rozendaal, Rapenburg 24; L. J. de Rijder, verpleeg ster, Witte Singel 6; D. Schuite, militair, Groenhazengracht 12; J. Snijders, winkel- Juffrouw, B. Ballotstraat 22; M. I. Soete- Koninginnelaan 58; E. Spies, wed. Oudshoorn, Gortestraat 56; J. Stke- tee, Rijnsburgerweg 29a; V. Sweiheim, bibliothecaresse, Volmolengracht 15; P. J. Sijpesteijn, Haarlemmerstraat 270; J. S. Tierolf en fam., monteur, Beestenmarkt 6; A. E. van der Valk, Jan van Houtkade i; J. J. VeUkamp, Witte Singel 106; M. J. A. Verhagen, verpleegster, le Btnnen- vestgracht 30; T. M. W. Verstegen, elec- tro-monteur II K.M., Noordeinde 2a; M. Verstraaten, Herenstraat 103; S. W. var Vilsteren, secretaresse, Boerhaavelaan 27; C. C. van Weeren en fam., textlelspecia- llst, Langebrug 65; J. P. H. M. Wlllems, Soemba^traat 63; T. G. J. van Zanten, matroos I K.M., Noordeinde 2a; G. var der Zwan, fabrieksarbeider (wever), Tol lensstraat 1. Uit Leiden vertrokken: C. A. van Alen, van Herenstraat 129 naar Utrecht, Poortstraat 60; A. van der Baan en fam., Spieghelstraat 13, Zeist, R. Visscherl. 40; J. L. van den Berg, Haar lemmerstraat 295a, Canada; J. M. Trlmp— Van Beukering en fam.. Cronestelnkade 2, Rotterdam, Vrouw-Jannestraat 32B; M. GuijtBlansjaar, Vestestraat 76. Katwijk. Buitenslu'.sstraat 59: R. Boger, Dljkstraat 28, Duitsland; H. I. Brouwer. Burggraven- laan 241, Wijk ca N.B., Kortesteeg C 89; FeijenCornelisse, Utrechtse Veer 15, Amsterdam. Marnixstraat 325 I; A. Driessen, Noordelnde 2a, Hoensbroek, Terschurepweg 65; A. Faasse en familie. Oosterstraat 12. Canada; J. Favier. Se ringenstraat 5a. Wis6ekerke, Veerweg B 9; n den Broek—Van Fulpen, Goejestraat 59. Den Haag, C. v. Lijnstr. 262; E. J .Furnée, Jan van Goijenkade la Utrecht, Koningslaan 36; Wed. F. de Best —De Groot. Witte Singel 101, Eindhovi Donderstraat 89; C. I. Gude, Rljnsb.- weg 10, Haarlem, Kamperlaan 4; Heyding en fam., Lammenschansweg 20. Canada; J. C. Hlllebrand. Schelpenkadi 14. Eindhoven, Oirschotsedljk 25; J. vai Ispelen, Lammenschansweg 88, Rotterdam а.b. „Hr Ms Karei Doorman" Kok, Varkenmarkt 7, Amsterdam. Mar nixstraat 227 II; J. FabelLandman, Trompstraat 39, Haarlemmermeer, Ben- nebroekerdijk 229; H. J. A Jansen—Van Nassau en fam., Cosijnstr. 17, Roosendaal ca. N.B., Antennestr. 10; G. W. Navis. Hoogl. Kerkgracht 20, Arnhem. Obrecht- straat 59; J. C. Klomp— Den Os. Juliana- straat 73, Apeldoorn. Groeneweg 36; R. M. den Ouweelen, Haarlemmerweg Rotterdam, Noorderhavenkadelaan 22c, F. C. M. T. Palmen, Rijnsburgerweg 62. s-Gravenhage, Bezuldenhoutseweg 269; E. J. W. Pouw, Jac. Catslaan 22. Nleuwer- Amstel, Kalfjeslaan 43; H. G. van den Berg—Ras, Driftstraat 17, Canada; H. van smaakvol geschenk. „Oud-Leiden" maakte Rossum en fam., Gortestraat 56, 's-Gra- venhage, Rijswijksestraat 181; G. F. M Schimmel, Sumatrastraat 68. Groningen, Kamerlingh Onneestraat 58; R. M. Schmid Merelstraat 7, Zwitserland; Jonkhr. J. W. Schorer, Jan van Goijenkade 1, Arnhem, Joh. Vermeerstraat 9; A. Schutten, Utr. Jaagpad 79, Bloemendaal, Bloemendaal- seweg 287; F. Sierksma, Breestraat 3b, Oegstgeest, Juffermansstraat 44; J. van Tuin, W. Rozenstraat 16a, Zeist, Kroost- weg 170; W. Vermeulen, W. Singel 71, Den Haag. y. Kin6bergenstraat 47; C. Visser, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven d. Vlerk, Wasstraat 2a, Gronin gen, Oostersingel 130 B; J. Vos, Buiten ruststraat 1, Delft, Oostsingel 126; W. Wasterval, Rijnsburgerweg 10, Amster dam, Q. Massysstraat 6 I; C. de Wolf, Waardstraat 49, Haarlem, Haselaersplein 22; J. J. Wolters, Grevenstraat 5a, Arn hem, Koningsweg. Tussen goud en diamant Vandaag zijn de bruidsdagen ingegaan m het echtpaar H. Piket en M. S. Har- land, dat op 11 October 1899, juist bij het uitbreken van de Boerenoorlog, in Lei den in het huwelijk Irad. De bruidegom heeft, tot de liquidatie in de crisisjaren, gewerkt als katoenwever bij de Eerste Leidsohe Katoeramaatschappij. Na de oor log arbeidde hij zo nu en dan bij Zaal berg als dekenwever. De 77-jarige brui degom. goed ter been maar wat doof. heeft z'n hele leven in de Tweede Looier straat gewoond, nu al lange tijd op nr De bruid, die in leeftijd slechts een maand met haar man scheelt, sukkelt de laatste tijd. De vijf zoons, uit het huwe lijk geboren, zijn allen gehuwd, de enige dochter is thuis. Er zijn 13 kleinkinderen. Als bijzonderheid kan nog worden meld, dat de heer Piket z'n hele huwe lijkslieven op 3 October haring en witte brood heeft gehaald, een man dus met gevoel voor traditie. Reclasseringscollecte De Zaterdag in Leiden gehouden re- classeringscollecte heeft ƒ2229.85 opge bracht. Beter onderschrift In een deel van onze editie van gisteren is een verkeerd onderschrift geplaatst bij een der foto's op pagina 1. Het julsti onderschrift luidt: „De persvertegenwoordigers waren tal rijk toen Zaterdag de Benelux-ministers Spaak. Beyen en Bech In Den Haag fereerden om hun standpunt voor de Lon- dense conferentie te bespreken. De poli tici lieten over dit standpunt niet veel los...." excursie Zaterdagmorgen om half negen ver trokken vanaf de Garenmarkt 75 deelne mers aan de excursie van de vereniging „Oud-Leiden" naar Montfoort, IJssels'ein en Wijk bij Duurstede. De weersomstan digheden waren niet ideaal, doch men was zo fortuinlijk tijdens buien juist „on der dak" te zijn. Via Lin6choten werd te half tien Montfoort bereikt. Hier werd het gezelschap op het mooi gelegen oude stadhuis door de burgemeester verwel komd en ingelricht omtrent dc historie van het stadje. Daarna maakte men in drie groepen een rondwandeling langs enkele bezienswaardigheden, o.a. de ka pel van de Command cry van de Ridders van St Jan en de gerestaureerde molen .De Valk". In IJsseLstedn was het mr Van Abbink Spaink, burgemeester, die de Leidenarem op het raadihuis begroette en een interes sant historisch overzicht gaf. Onder an dere werden bezochn de o%-ergebleven to ren van het Slot van IJsselstein (toekom stige Oudheidkamer) en de prachtige oude N.H. Kerk, vooral bekend om zijn mooie, door de Italiaan Pasqualini, ge bouwde toren, die in 1911 aiJbrandde en daarna onder leiding van de Amster damse bouwmeester De Klerk opnieuw werd opgetrokken. Via de Lekdijk ging het nu naar het schilderachtige Wijk bij Duurstede, waar in hotel „De Keizerskroon" een welver zorgde koffietafel wachtte. Burgemeester Kentie vertelde hier de koffietafelendë Leidenaren een en ander uit de rijke his- zijn gemeente. F. H. van Kinschot, die 's mor gens wegens drukke ambtsbezigheden verhinderd was het begin van deze ex cursie mee te maken, voegde zioh hier bij deelnemers. Het bezoek aan de 15e vse Bourgondische toren voormalig kasteel Duurstede, gelegen in het door de beroemde tuinarchitect Zooher aangelegde park, was wel het hoogtepunt van de middag. Om vijf uur vertrok men vanaf het sfeervolle marktplein. Via Cothen, Neer- langbroek en Driebergen arriveerden de deelnemers te 7 uur weer op de oude. vertrouwde Garenmark;. Deze geslaagde werd voorbereid door cn stond onder leiding van dc heren Rardet en Hennes, respectievelijk voorzitter van Oud-Utrecht" en secretaris van „Oud- Leiden". Drie jubilea bij Gebr. Van Wijk In het directiegebouw van de gebr. Van Wijk aan de Herengracht zijn heden ochtend drie personeelsleden ontvangen, die allen hun 40-jarig jubileum vierden. Het waren mej. J. Buitendijk en dc heren J. Azler en I. Boom. De vertegenwoor diger van de burgemeester, mr E. Bre- derveld, deelde hem mede, dat de Ko ningin hen had onderscheiden met de bronzen ere-medaille verbonden Orde van Oranje Nassau. De directeur, de heer J. C. Gorter, stel de de verdiensten van de jubilarissen in het licht, waarna mr W. de Clercq het departement Lelden van de Mij voor Nijverheid en Handel het vererend ge tuigschrift en de grote zilveren legpen ning overhandigde. De heer Gorter bood de bronzen draagmedaille aan en een geschenk onder couvert. Nadat de adjunct-directeur, de heer R. de Jong, had gesproken, bood de voorzit ter van de personeelsvereniging De Spil, de heer L. Gijsman, namens het jubileum fonds een enveloppe met Inhoud aan- Tot de heer Azier, die voorspinner ls, sprak de heer C. Nieuwenburg; tot de heer Boom, chauffeur, de heer H. de Koning en tot mej. Buitendijk, inpakster op de sajetopmakerij, de heer M. Bekooy. Allen Doden cadeau's aan. Namens de jubilaris sen dankte de heer Boom. Vissetiigollies Maandagse vier De IJmuidense Maandagmarkt kreeg ,er trawlers op bezoek: de Limburgia an 17 September met 970 kisten haring 30 varia, de Bergen van 17 September et 800 haring en 570 makreel, 50 kabel- iuw en gul, 180 piepers en 30 stijve kabeljauwen, de Norma van 18 Septem ber met 500 makreel, 350 schelvis, 170 haring, 30 gul en kabeljauw en de Post boy van 17 September met 1700 haring. Dan waren er 18 loggers en 14 kotters, die samen voor 500 kisten haring zorgden en 100 makreel, 900 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 50 wijting, 450 schol, 150 varia, 750 stijve en 5000 kilo tong. Een Zweedse kot ter kwam met 620 kisten van 40 kilo ha ring. Goede haringprUs De haring is de nieuwe week begonnen met f 16 tot f 12.50 en de makreel zette in op f 18 tot f 14 per 50 kilo. België betaalde voor de regels stijve kabeljauwen van de f 124 tot de f 96 terwijl de kisten tussen de f 166 en de f 148 golden. Grote schelvis verdween eveneens naar het Zuiden voor f 40 en de grootmiddel deed f 36 met on geveer dezelfde prijs voor kleinmiddel- schelvis. De zwarte kolen bleven binnen de grenzen en werden met f 98 tot f 84 per grote kist betaald, terwijl de grote an de f 50 tot de f 45 deed. Middelgul t f 38 tot f 40 betaald en torren deden 23 tot f 28 per 50 kilo. De kleinmid- delschelvis, die de binnenlandse handel bemachtigde deed f35 tot f36 terwijl braad tegen de f20 opbracht en de wijting verkocht is voor f 20 f 22 per kist. De laptongen brachten het weer tot een f 4.60 de kilo, grootmiddel zat om de f 3.50 en de kleinmiddel haalde f3 met één en twee rond de f2.25- Vandaag aan de markt Maandag werd de markt gevuld door de vangsten van de Gelria (19 September) met 1900 kisten overwegend haring en de Antje, die van 17 September ls en 1600 kisten gemengd ving, waarvan 420 ma kreel en 120 schelvis. Dan had het schip nog een 185 stijve kabeljauwen en de Elie, die van 18 September is, bracht 1005 kis ten mee, waarvan 550 makreel en 60 stijve. De Abraham maakte een vluggerdje, door van de 20e September nu al weer met liefst 2110 kisten haring aan de wal te verschijnen, terwijl de Vlos nog even snel ler is en van 21 September een vijfdaagse reis achter de rug heeft met een oogst van zegge en schijve 2200 kisten verse haring. Dit schip wacht echter tot morgen. De oudste De oudste boten worden na deze de Flamingo en de Vikingbank van 19 Sep tember en de Van Hattum en de Herman van 21 September. Meer haring Niet alleen uit de berichten der binnen komende schepen valt op te maken dat er meer haring in de trawl komt, maar ook de nog vissei 'e schepen melden succes volle trekjes: de Tzonne bijvoorbeeld had in een harcr laatste trekken een 250 man den en de Schoorl vertelde over 100 man den in één trek, terwijl de Medan met i de Abraham (al thuis) met 150 man- eveneens op het goede plekje zaten. De Vikingbank had voerts een 100 manden hoops en de Van Hattum had 80 manden, eens hoops. De KW 24 was ook niet net een trek van 100 manden haring de KW 74 deed het wat kalmer aan mei 40 manden. Afscheid in Zoeterwoude Hij is commandant der rijkspolitie in vier gemeenten (Van een onzer verslaggevers) Een vaderlijke en beschermende viyend van veertienduizend mensen, adju dant K. van der Vliet te Zoeterwoude, is vandaag zestig jaar geworden. Dat betekent: het uniform uit! Een harde plicht voor deze politieman, com mandant van de groep Zoeterwoude, Hazerswoude, Benthuizen en Moer- kapelle. Het politieleven is hem gedurende zijn 35-jarige loopbaan lief en dierbaar geworden. loopbaan, krijgt veel interessants te ho ren. Niet in de laatste plaats van zijn. vrouw hun huwelijk werd gezegend met drie kinderen, van wie een in Indo nesië sneuvelde. Want het lijkt wel, of ook zij bij de politie heeft gediend, zó is ook haar leven opgegaan in het werk van De heer Van der Vliet werd in Utrecht geboren en bracht in Woerden zijn jeugd jaren door. In de oorlog 1914'18 diende hij bij het vierde regiment veldartillerie, voornamelijk in Ede. Hier werd de grond slag gelegd voor zijn verdere leven. Hij maakte gebruik van de gelegenheid om (kosteloos) te studeren in zijn diensttijd en behaalde in die vier jaar maar liefst vier diploma's: het politie-diploma, dat voor hulpcommies bij de belastingen, het diploma voor administrateur bij de PTT Dg een diploma voor een administra tieve functie bij de Spoorwegen. Na zijn demobilisatie kon hij dus dank zij zijn ijver, vier kanten uit. Het eerste en meest aantrek kelijke aanbod voor hem kwam van de gemeentepolitie te Lei den. waar hij per 8 December 1919 werd aangesteld. Op 15 Mei 1930 werd hij gemeenteveld wachter te Zoeterwoude met als standplaats de Hoge Rijn dijk. Op 1 Januari 1939 werd 'n deze gemeente benoemd tot chef-veldwachter en daarna werd voor hem en zijn gezin in Augustus 1923 was hij al ge trouwd in het dorp Zoeter woude een ambtswoning ge bouwd. En wat voor één! Met vrouw is hij tenminste wat blij, dat ze er na zijn pension- nering mogen blijven wonen. Dit huis, Noordbuurtseweg 1. het eerste ontwerp, dat architect Paardekooper uit Oegstgeest na z'n studie in Delft, ontwierp. Tijdens de oorlog werden, zo als bekend, alle gemeenteveld wachters in de staatspolitie ge plaatst. De heer Van der Vliet werd toen hoofdwachtmeester. In zekere zin leidde hij toen eigenlijk een dubbel leven, doordat hij het nu eenmaal in eerste instantie als zijn plicht beschouwde het vaderland te blijven dienen; al kon dit toen tertijd alleen maar illegaal ge beuren Direct na dc bevrijding werd hij benoemd tot groepscom mandant van de hierboven ge noemde gemeenten en per 1 Ja nuari 1946 tot opperwachtmeester. Op 1 December 1951 werd de heer Van der Vliet adjudant. Wie nu als gast vertoeft in de woning van deze scheidende politieman en in formeert naar ervaringen uit zijn rijke haar Het zijn geen wilde kloppartijen en nog wildere achtervolgingen, waarvan ze vertellen. In alles klinkt een grote liefde tot de medemens door, ook voor de gestruikelde of gevallen medemens. Of het nu over de beruchte moordzaak van 1931 gaat of over de spiritusdrinkers, waarmee ze vaak te doen kregen. Gemeenteraad werkte lange en belang rijke agenda ai Gisteravond om kwart voor acht begon de gemeenteraad van Rijnsburg aan de behandeling van een agenda, die nogal belangrijk was, niet alleen vanwege het grote aantal punten, maar ook vanwege het gewicht van enkele dezer punten. Het was ook te merken aan de belangstelling op de publieke tribune, waar een aantal vrienden van Rijnsburgse Boys en mensen van het onderwys hadden plaats ge- In zijn huis aan de Apothekersdijk ls gisteravond overleden notaris C. J. F. Dolk, die de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt. Notaris Dolk werd 18 December 1886 ln Rotterdam geboren. HIJ studeer- an de academie voor boilwkundig tekenen, totdat een oom hem op het idee bracht het notarisambt te begeren. Zijn leraren voor dit ambt waren mr A. J. B. li, privoaat-docent te Den Haag, en Ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum op 25 October van het vo rig jaar gaven we de volgende kenschets notaris Dolk: „De heer Dolk vindt zijn vak een bijzonder vak, omdat hij zich kan verplaatsen in de moeilijkheden van de mensen, die hij helpt. Hij gaat naast de mensen staan en komt met de oplos sing, als de zaken volledig zijn overwo gen. Als hij op straat loopt en hij komt een cliënt tegen, dan groet hij deze en de man groet terug. Zo moet het wezen." Met notaris Dolk is een goed notaris heengegaan. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag middag kwart voor een op de R.K. be graafplaats aan de Zijlpoort- Rijnsburg gaat twee scholen bouwen, in voor het Hervormde en een voor het Geref. onderwijs. Die van het Geref. on derwijs komt op het tegenwoordige voet balveld en die van het Hervormde aan 3 Tulpenstraat. De notulen werden na enkele opmer kingen vastgesteld, nadat de burgemees ter had meegedeeld, dat de heren Van der Laan, H. de Mooij en v. d. Gugten verhinderd waren. Een verzoek van het Groene Kruis om subsidie werd door B. en W. aangehou den. Het vraagstuk is nog steeds die. De heren W. van Tilburg, K. Zand bergen en D. van der Meij werden ge- n om te rapporteren over de gemeen terekening en de rekening van het water leidingbedrijf. Bij het punt benoeming leden commis sie woonruimtewet deelde de burgemees- nee, dat wethouder Kralt ei zag, herbenoemd te worden. De burge meester zei, dat het geen aangename taak voor hem was geweest, maar de heer Kralt heeft zijn best gedaan om de be schikbare ruimte zo billijk mogelijk te verdelen. Daarom heeft hij de hulde de raad verdiend, aldus spr., met welke woorden de raad instemde. De overige leden lieten zich een herbenoeming een jaar welgevallen. Bij het punt verlenging verplaatsings- kostenbesluit brak de heer Zandbergen lans om het maximum beschikbaar gestelde bedrag van f 150, wat neerkomt op circa drie procent van het jaarinko men, ln overeenstemming te brengen met de rijksregeling, die vijf procent inhoudt. Het punt werd aangehouden. De heer D. Noort vroeg om medewer king voor de aanleg van een electrici- teitskabel in de Voorhouterweg, die hij voor zijn bedrijf nodig heeft. De kosten n f 6.000 en de heer Noort wilde f 2.000 op tafel leggen. Naar de mening B. en W. was er geen aanleiding op dit verzoek in te gaan. Verscheidene raadsleden dachten er anders over en be pleitten een tegemoetkomende houding, omdat de heer Noort voor zijn bedrijf absoluut electriciteit nodig heeft. Aan de hand van voorbeelden toonde wethouder d. Vijver aan, dat alle bedrijven zelf de kosten van aansluiting hebben gedra- Een compromis werd eerst gevonden, dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om bij de lichtfabrieken te be reiken, dat deze de helft van de kosten zullen dragen. De beslissing werd geno- nen, dat de leden van de 'raad telefonisch ;Ullen stemmen over een voorstel van de heer Kromhout om als het overleg met de fabrieken niet het gewenste resultaat oplevert, de heer Noort desnoods me bijdrage uit de gemeentekas te helpen. Scholen de heer P. Vermeulen te Nijmegen. In 1914 slaagde hij voor het candidaatsexa- en twee jaar werkte hij als candi- daat-notarls te Baarn en twaalf jaar te Hillegom. In 1928 werd hij notaris te Ber- likum bij Den Bosch, waar hij bleef tot 1937. In dat jaar kwam notaris Dolk naar Lelden, waar hij opvolger werd van no taris A. J. C. van der Heijden. Veel open bare functies heeft hij niet bekleed in de Sleutelstad. Hij was van mening, dat het notarisambt de hele persoon vraagt. De Leidsche Courant verliest in hem een commissaris. De boeren van Aarlanderveen cn Ter Aar willen, zoals gisteren bleek, al even min als hun collega's in de Rijnstreek, achterblijven om de pogingen van hun veeverbetering te tonen. Uiteraard ge beurde dit onder auspiciën van de tok en contrólevereniging te Aarlanderveen. Wat de deelname betreft, moest het dit keer bij een bescheiden poging blijven, aangezien de vrij zware eis was gesteld, dat de dieren van zogenaamde „witte" (t.b.c.-vrije) bedrijven moesten komen. Vooral voor de blaarkoppen betekende dit een moeilijkheid. In leder geval ls deze poging geslaagd en nu de eerste stappen in deze richting zijn gezet, mogen we vertrouwen hebben in de toekomst. Bij de zwartbonten was zelf9 een zeer goede rubriek koekalve ren. In deze rubriek konden drie eerste prijzen %vorden toegekend aan kalveren van M- Keijzer. waaronder zeer beste dochteren van de thans vertrokken stier Stienser Rudolf Tetse 32051 van Vita Nova. an goed type. Bij de Jongere rubriek kwam een kalf van Aaltje Adema van J. Groot aan de kop, gevolgd door een mooi soortig kalfje van de Friese prefe- Roosjes Athleet. Door deze laatste bekroning blijkt ook reeds, dat men bij eventuele aankoop ook dieren van goed bloed importeert Bij de pinken had Tonnl van J. van der Lip in Ter Aar geen concurrentie, een sterk breed en sterk gebouwd dier, dat tevens het kampioenschap behaalde. Dit dier was ook het mooiste getoiletteerd. Bij de andere groep pinken was hel weer een dochter van Stienser Rudolf var Keijzer, die als eerste werd geplaatst, ter wijl een Adelbert Adema 2 dochter van J Groot lb werd. Bij de blauwkoppen-kalveren kwam een eerste beste Gustaafdochter va van Harten, Ter Aar, als eerste, terwijl een mooi gelijnde Berto-dochter va Kempenaar eerste werd. BIJ de pinken kwam Kempenaar met drie beste doch ters uit van Berto, mooi gelijnde en goed- soortige dieren. Wassenaar J- v. d. Goot Punt 11 bevatte het verzoek van het Geref. schoolbestuur om gelden voor schoolbanken, stofzuigers e.a. en voor de bouw van een school met vier leslokalen. Togen het aanschaffen van stofzuigers hadden B. en W. bezwaar en de raad deelde dit bezwaar, zodat er geen geld voor werd uitgetrokken. Wat de school betreft, adviseerden B. en dewerking te verlenen, hoewel het het college speet, dat er geen andere grond beschikbaar was. Het plan is in Den Haag bespróken en had de instemming van de heren aldaar. De heer Zandbergen wilde in verband met het verzoek van het Herv. school bestuur de aanvragen aan elkaar kop pelen en een gebouw doen zetten, waarin beide scholen worden ondergebracht. Spr. dacht ook aan een Mulo-school. Er is geen sprake van, aldus weth. Kralt, dat deze twee scholen ln één gebouv ondergebracht, want feitelijk heeft het Geref. schoolbestuur aan dei school al tekort: Ook de Vlietschool wordt nieuw gebouw gevestigd, geei hoogbouw weliswaar, maar de raad pleit- bij monde van de heren Van der Meij Zandbergen om toch grond aat te reserveren voor mogelijke uit bouw resp. het stichten van een U.L.O. Wethouder Van der Vijver maakte ech ter duidelijk, dat de raad alleen maar had te beslissen over het al of niet meewer- de aanvraag en dat de beoor deling van het plan zelf tot de bevoegd heid van het schoolbestuur behoort. De heer Zandbergen maakte hierna opmer kingen over het moeilijk verkrijgen van grond en hoewel hij de noodzaak in zake de school erkende was hij ten slotte de enige, die zijn stem niet kon geven. De bouwverordening werd hierna in dien zin gewijzigd, dat elk huis een closet met waterspoeling moet hebben en dat de zolders, die als slaapgelegenheid die nen, een raam moeten hebben, groot ge noeg om bij brandgevaar te kunnen ont snappen. Met spoed een nieuw 6port(errein op de De heer Van der Vliet heeft altijd zijn. taak in eerste instantie als een dienende gezien; dit ging bij hem samen met een grote liefde voor zijn beroep, waarin het speurwerk hem altijd in bijzondere mate heeft aangetrokken. Heel dikwijls met succes! Donderdagmiddag zullen in het ver enigingsgebouw van de Hervormde Ge meente. waar het officiële afscheid plaats heeft, dan ook zeker vele goede en waar derende woorden worden gesproken. En ook na 1 October, de officiële ontslag datum. zullen de heer en mevr. Van der Vliet geen vergeten mensen zijn in Zoe terwoude. Daarvoor hebben ze te veel vrienden verworven. Mede door het re- classeringswerk, dat de heer Van der Vliet met liefde beoefent. SAS3ENHE1M Ds Kuiper over reis naar Amerika n Onder grote belangstelling Iheeft ds Sc? Kuiper gisteravond, in de Geref. kerk op boeiende wijze verteld over zijn reis naar i de V.Swaar hij deze zomer als waarne- «>- de Generale Synode der Geref. sel: Kerken de conferentie van- de W.P.A. de Wereldraad van Kerken) en de I.C.C.C. yoc Internationale raad van Christelijke Ker- Blei ken) bijwoonde. Het hoofddoel van de reis is de confe- uit rentie van de I.C.C.C. geweest, maar voor- me: af had hij nog wat tijd om enige vergade- ook ringen van de W.P.A. mee te maken, der Sprekend over het verschil tussen beide lan lichamen merkte ds Kuiper op. dat tot der de I.C.C.C. alleen Bijbelgetrouwe Kerken vee worden toegelaten, terwijl aan de W.P.A. ook de vrijzinnigen deelnemen. Jammer W vond de predikant het. dat één van de dan doeleinden van de I.C.C.C. is bestrijding via van de W.P.A. Het is eigenlijk in 1948 al zijn begonnen, toen de Wereldraad in Am- voo sterdam werd, opgericht en de I.C.C.C. wik meteen begon met een tegenactie. De drie kor punten, die geregeld op het programma ziel van de I.C.C.C. voorkwamen, waren het de Rooms Katholicisme. het communisme en re!c de Wereldraad. hoo •Ds Kuiper was ingedeeld in de com- in d issie ter bespreking vam het communis- den e en het was hem opgevallen, dat de de Amerikaan naar onze Europese begrip- wee pen erg simplistisch denkt over de poli- bez tiek. Overigens had deze conferentie bui tengewoon veel goed gedaan nu Kerken V de hele wereld hadden ontdekt niet geit alleen te staan. De Voorts verhaalde ds Kuiper over de zov erediensten in Amerikaanse Kerken, die wai hij zoveel mogelijk had meegemaakt en bre! die veel levendiger en aantrekkelijker kor zijn dan bij ons. onder meer door koor- de zang en het optreden van solisten. Tot van slot sprak hij over enige bezoeken, afge-ter, legd bij emigranten in Canada. vooi wilc eeni hou an£ ,rkett plaats waar nu de vuilnisbelt is, was voorstel van de heren D. v. d. Mey en "ld J. Kromhout. Redenen: het geprojecteer-^8 de terrein langs de ondiepe Rijn ligt f dicht bij het water, wat nadelen kan op-" leveren, zoals spelont^erbreking, vendien duurt de aanleg hier drie tot vie jaar. Voorts zag de heer v. d. Mey graag *"^J een bescheiden park met ondiepe plasr voor huismoeders en kinderen. B. en W. wezen er op, dat experts van^er de K.N.V.B. het aangewezen stuk grond, heel gunstig vonden voor de aanleg vanvj0€ twee sportterreinen, een trainingsveld env^ een parkeerruimte. Ook Rijnsburgse Boys^en had geen bezwaar geuit. wjn De heer Zandbergen ging hierna d hele geschiedenis van deze zaak nog eens js na en concludeerde, dat B. en W. geen enkel verwijt treft. Onder meer merkte V; hij op, dat het bestuur van Rijnsburgse.Van Boys B. en W. nog nooit om een onder-?evi houd heeft verzocht. De heren v. d. MeyUtri en Kromhout wilden echter per se stem-het ming over hun voorstel, dat met 62 werdPfls verworpen. Ook hun voorstel om een kit commissie van bijstand en advies in teIriei stellen kelderde. Van In de rondvraag bepleitte de heer Zand-J^1 bergen een nieuw uitbreidingsplan en"131 voorts vroeg hij aandacht voor de sane ring in het dorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4