Onze soldaten wisten bij buitenlandse militairen respect af te dwingen Grote oefening Battle Royal behoort thans weer tot het verleden Nieuwe motorolie, voldoet 's zomers en 's winters KERK en SCHOOL Loon moet rechtvaardig zijn, maar de prijs ook Blinde directeur van inrichting maakte reis naar Engeland oor hom soon bazuinen IPiizzle 1 I DINSDAG 28 SEPTEMBER 1958 MINISTER STAF IS TEVREDEN Geen zuivel-schap bij de wet Minister Mansholt heeft in een bijeen komst te Dokkum zijn teleurstelling ge ver het gebrek aan overeenstemming omtrent de instelling van een product schap voor zuivel en gewezen op de moei lijkheid om bij het ontbreken van dit pro ductschap de restituties van monopolie heffingen voor de zuivel tot haar recht te doen komen Naar aanleidi het Tweede Kamerlid, de heer Var. den Heuvel (a r.) enige vragen gesteld Uit het isteriële antwoord blijkt dat uit de te Dokkum gedane uitlatingen n den afgeleid, dat de regering n wetsvoorstel voor de instelling productschap voor zuivel in te die» Regering koopt nieuw emigrantenschip Behoudens goedkeuring der Staten- generaal en de Amerikaanse regering heeft onze regering het plan in Amerika het vrachtschip Americaln aan te kopen als regeringsschip voor het vervoer van emigranten. Het schip dat omgebouwd moet worden, kost ruim f 20 millioen. Als de Americain in dienst komt. be schikken wü over 6 emigrantenschepen, aldus het Alg. DgbL (Van c redacteur) Sennelager, Maandag. In de eetkamer van een Duitse dorpsherberg heeft minis ter Staf, na een driedaagse zwerftocht door het manoeuvre-gebied vandaag tegenover ons zijn grote tevredenheid uit gesproken over de prestaties van de Ne derlandse soldaat en zijn aanvoerders. De samenwerking was goed en de ver bindingen, waaraan vorig jaar zo veel ontbrak, deden het nu voortreffelijk. Maarschalk Juin, die luit. gen. Opsomer „examineerde", aldus de minister, ook zeer tevreden en van Amerikaanse regeringszijde werd de minister verzekerd, dat het o.k. was geweest. In het bijzonder loofde de minister de technische dienst en de beroepsonderoffi Dat alles zoveel beter loopt als vorig jaar schreef de minister toe aan het op treden van deze sergeants. Er blijven altijd wensen over. Zo zijn er beslist te weinig beroepsofficieren, maar dat manco voerde niet tot tekortkomingen De minister ontkende, dat het de bedoe ling is de legerorganisatie te wijzigen, in verband met de nieuwe wapenen. Wel wil men nieuwe tactische methoden vinden voor de oude organisatie. Het staat vast. dat de verbindingen daarbij moeilijker zullen worden. Helicopters bevoorrading zijn er zelfs nog niet. Of zij ooit zullen komen, is de vraag. Doch thans zijn ze bovendien nog kwetsbaar. Wel schaft het leger zich 35 helicopters aan. In hoofdzaak om commandanten be weeglijker te maken. Deze vliegtuigen behoren tot de leger organisatie, evenals de piloten, die echter door de luchtmacht geleverd zullen den. De helicopters zullen ook gebruikt kunnen worden voor het leggen van tele foonlijnen. Op de vraag waarom de manoeuvres dii Jaar niet gestaakt waren om de veldpredi kers gelegenheid te geven velddiensten t< houden, zeide de minister: „het Engelse opperbevel heeft omstandig uiteengezet, dat het realistische karakter van de oefe ning ernstig door stopzetten te lijden zou hebben gehad. Maandag beginnen en Za terdag ophouden, biedt ook geen oplos sing. De Zondag komt toch altijd in het gedrang." De minister veronderstelde, dat de ferentle van Londen een modus zou vin den voor het handhaven van geallieerde troepen in het souvereine Duitsland. De gecombineerde oefeningen, onont beerlijk voor de Europese verdediging. zullen ook in de toekomst gehouden moe- vorden. Nederland betaalt thans mede de schade toegebracht aan Duitse eigendommen. Hoeveel het zal zijn, staat Voor de manoeuvres is geen begrotings post uitgetrokken. Als men vindt, dat veel benzine verbruikt wordt, moet ir bedenken, cfat de wagens toch moeten rij- <m de troepen geoefend te houden. De nieuwe uniformen zullen hoofdzakelijk gevechtskleding zijn. Bovendien komen voorschriften ter vereenvoudiging van geklede tenue van officieren. De Prins gaf zoals men weet. het voorbeeld door bij de opening van de Staten Generaal d« ve uitmonstering voor vliegerofficie- op de mouw van zijn uniform te De schoenen blijven het probleem ien, want de waterdichte gevechtsschoen der Amerikanen is ongeschikt om er lr te lopen. Het is een loopgraafschoen. De minister maakte vanmiddag bij Un- op aan de Lippe het vestigen van eer bruggenhoofd door Nederlandse troepen Het was een zeer levendig gevecht, in onze landgenoten, die behoorden Kort en Klein De dr Joost Halbertsma-prijs 1954 is door Ged. Staten toegekend aan dr O Poetma en J. J. Spahr van der Hoek. bei den uit Leeuwarden. ft Tot secr.-penning- meester van het Fries Rundveestamboek te Leeuwarden is met ingang van 1 April a.s. benoemd J. M. Dijkstra, thans inspec teur veeartsenljkundige dienst en volks gezondheid in genoemde stad. ft De Zuid- hollandse Waterschapsbond houdt Dins dag 5 October een buitengewone verga dering in de Beatrixzaal van het Groot handelsgebouw te Rotterdam, ft Volgen: de Amsterdamse Ballast Mij. zijn nu on geveer 200 van de 500 bij de tunnelbouw te Velsen stakende arbeiders weer het werk. ft Bij de politie te Amsterdam heeft zich een man gemeld zonder papier of geld, die in vloeiend Duits vertelde Joegoslaaf te zijn, en om politieke rede nen uit Zuidslavië te zijn gevlucht oit In Nederland asyl te vinden, ft Driemaal achtereen is de met bloemen versierde fles champagne onbeschadigd gebleven, toen mevrouw Gourov, echtgenote var het hoofd van de Russische handeléver- tegenwoordiger in ons land, in Sliedrcht een groot Russisch vaartuig wilde dopen. Pas de vierde maal vloeide het vocht over de voorsteven van het koelschlp Ze- lenogrsk, dat door de N.V. Scheepsbouw- werf en machinefabriek De Klop in ge roemde plaats voor rekening van de S U. Is gebouwd, ft Ook bij de Scheepswerven gebr. Van Diepen te Waterhuizen (Gr.) ging een schip te water: de Haaksbergen (499 brt.), gebouwd voor de N.V. Zuid hollandse Scheepvaartmij. Mevrouw Een- huis, echtgenote van de Haaksbcrge bur gemeester. verrichtte daar de doopplech tigheid. PERSONALIA Kapitein-luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap is met Ingang 1 October eervol ontheven van zijn func tie van hoofd van het bureau operaties van de marinestaf, en wordt belast met de functie van eerste officier Ms Kruiser De Ruyter. De heer A. M. van de Waal, archiva ris van De Nederlandsche Bank zal 1 Oc tober de dag herdenken, waarop hij 40 Jaar geleden bij genoemde instelling in dienst trad. en des middags van 15.30 tot 17 uur inhet hoofdgebouw te Amsterdam recipiëren. Nog een suggestieve opname van Nederlandse militairen in het veld. Hier ziet men ze in actie met bazooka's. tot de compagnie van het tweede bataljon van 42 R.I. onder commando van kapitein F. H. J. Jozen. de overschrijding bij rassing verrichtten. Dat gebeurde heel vroeg in de ochtend met rubberboten, die de tanks toevallig bij zich hadden. Heel de Canadese bezetting plaats Dutte zag zich plots voor d gemaakte gezichten van de Nederlandse infanteristen geplaatst, het goot bot dien. Omdat vele jongens toch doornat waren, stortten zij zich Lippe-water en bereikten zwemmend de overkant. Toen de zaak op volle toeren draaide, kwamen de minister en generaal Hassel- man. Zij zagen wilde straatgevechten ir het landelijke Untrop, dat overigens lang niet vreemd tegenover dit soort gebeurte nissen staat. Blijkens de oorlogsgedenk- tekenen zijn er, zo om de dertig jaar. heel wat helden uit Untrop naar de Duitse fronten gekomen. De minister gaat morgen terug, de pen een dag later, want zijn afgelopen. De Nederlanders hebben als enigen de overkant van de Lippe bereikt. Dat is resultaat waarop zij wel trots zijn. Koude van minder invloed en slijtage kleiner (Van een onzer verslaggevers) Over het algemeen kan men niet van is zeggen, dat wij bij de verschijning an een nieuw product op de kopers markt direct in de pen klimmen om de eventuele lof te zingen van product A van Maatschappy B. Er blijven echter ge lukkig uitzonderingen, en wel als wij mogen aannemen, dat het bedoelde pro duct voor onze lezers of een deel daar van belang kan zijn. Zo is het ook de nieuwe motorolie, die de BP van de Anglo Iranian Oil Company uit brengt. de Energol Speciaal Visco Static Motor Oil. Bepaalde gegevens in eerdere publicaties hebben ons en ook waarlijk alle automobielgebruikers nieuwsgierig gemaakt naar de waarheid van de be weringen. als zou de nieuwe olie benzine sparend werken en een slijtageverminde- ring geven van 80 procent. De benzinemotor in een automobiel wordt over het algemeen technisch ge sproken slecht behandeld. Grote ver schillen in toerentallen, met daaraan ver bonden sterk wisselende smeringseisen, grote verschillen in temperatuur 18 tot rond honderd graden Celsius grote verschillen in belasting (als uiterste stadsverkeer en grote weg bijv.) onder al deze omstandigheden eisen van de smeerolie in de motor, dat zij haar werk goed verricht en slijtage tot ninimum beperkt i van de ergste vijanden van de doelmatige smering is koude. Bij koude wordt de olie dik, laat zich moeilijk naar de te smeren plaatsen stuwen, terwijl ze pas bij hogere temperaturen, zoals de be- drijfstemperatuur van de motor, die v< het koelwater op ongeveer 85 graden or de olie tussen zuiger en cylinder de lagers nog 40 50 graden daarbo- n ligt, goed „overal kan komen". Moeilijk Ideaal zou natuurlijk zijn, als een olie zich van warmte noch koude iets aantrok, maar altijd even vloeibaar zou zijn. Des nachts in garage of voor de deur. zou de olie dan niet dikker worden en mei start van een koude motor zou z vloeibaar zijn, dat alle delen direct ge smeerd worden en dat de corroeie-deeltjes op de cylinderwand verweringspro- ducten van het metaal, dat werd aange tast door neergeslagen en gecondenseerde waterdamp en zuren uit de brandstof meteen worden weggespoeld. BP brengt nu de nieuwe olie, de „Visco Static" (dat wil zeggen: constante vis cositeit d.i. vloeibaarheid) met de aan kondiging, dat de verschillen in vloei baarheid bij koude en warmte veel klei ner zijn dan bij vroegere producten var die maatschappij. Met andere, technische woorden: de viscositeitsindex, die vroegere BP-olies tussen de 100 en de 115 lag. met als uitzonderlijke hoogte 120, nu gebracht op 135. Populair gesproken, kan men dus v deze nieuwe olie zeggen, dat ze bij kou minder dik wordt en bij warmte toch voldoende dikte houdt, om een oi breekbare oliefilm te vormen. Dr S. B. W. giaaf v. Lim burg Stirum overleden Oud-stahneester van de Koningin-Moeder Op 87-jarige leeftijd is Zaterdag in De Steeg overleden dr S. B. W. graaf van Limburg Stirum. oud-kamerheer en stal- ;ster van HM. de Koningin-moeder kamerheer in buitengewone dienst HM de Koningin, lij is kerkvoogd geweest van de Ned Herv. gemeente in Den Haag. vice-pre sident van de Kon. Ned. jachtvereniging, bestuurslid der Kon. Veluwse jachtver eniging en president der Zuidhollandse jachtvereniging. Graaf van Limburg Stirum was com mandeur met kroon in de orde van bur gerlijke en militaire verdiensten van Adolf van Nassau van Luxemburg, com mandeur in de orde van Frederik van Wurtemberg, commandeur in de herto gelijk Saksische huisorde van Ernest, officier in het Franse legioen van commandeur in de orde van de poolster van Zweden, rechtsridder der orde van St Jan. ridder in de orde van verdien sten van Waldeck-Pyrmont. De begrafenis is morgen omstreeks kwart voor drie op de algemene begraaf plaats Moscowa te Arnhem. Ruppert tot middenstanders C.M.B. hield kaderconferentie ovei persoonlijke verantwoordelijkheid van de ondernemer Met individualisme heeft de persoon lijke verantwoordelijkheid niets te maken. wie zich in de eerste plaats per soonlijk verantwoordelijk weet jegens God kent ook zijn verantwoordelijkheid jegens zijn naaste. Er kunnen echter mo menten en perloden in de wereldgeschie denis zijn, dat op deze persoonlijke ver antwoordelijkheid in het bijzonder dient Onderzoek afgesloten Specialisten willen onderhandelen De Nederlandse Vereniging van Spe cialisten deelt mede, dat het onderzoek, ingesteld door de economische instituten van Rotterdam en Tilburg, inzake spe cialistenhonorering. inmiddels is afgeslo ten. Het resultaat hiervan zal dezer da gen officieel worden overhandigd. Met het oog hierop heeft de Nederlandse Vereniging van Specialisten zich gewend tot de ziekenfondsen en de Landelijke Specialistenvereniging met het verzoek hierover gezamenlijk onderhandelingen te willen openen. Zoals bekend, waren de specialisten ontevreden over de sedert 1952 geldende regeling van de honorering bij algemene ziekenfondsen. Inmiddels hebben echter de fondsenorganisaties en de Landelijke Specialisten Vereniging overeenstemming bereikt over een interim-regeling voor 1954, welke door de Ziekenfondsraad is goedgekeurd. Krachtens deze regeling is de bepaling van het plafond en van de halve uitbe taling van de honoraria daarboven afge schaft. maar zullen elk fonds en iedere daaraan verbonden specialist een Indivi duele overeenkomst sluiten, waarbij de specialist zich onderwerpt aan toezicht een commissie van toezicht en waar bij rechtspraakcommissies sancties kun nen toepassen. Wat betreft de progressieve korting voor alle specialismen, behalve röntgen ologie en anaesthesie, zijn partijen het eens geworden over een regeling, volgens welke geen korting wordt toegepast op een honorarium tot ƒ22.501. 33 1/3 pet wordt gekort tussen ƒ22.500 en ƒ40.001 en 50 pet wordt gekort boven ƒ40.000. Een technische herziening van de tarie ven. waarvan de voorbereiding veel tijd kost. kan niet vóór 1955 in werking treden. Voor röntgenologen is een nieuwe re geling in voorbereiding. Het honorarium voor vroedvrouwen wordt van 30 op 35 per verlossing gebracht. Tand'artseni zeggen, regeling op De Nederlandse Maatschappij tot be vordering der tandheelkunde heeft, ten einde de weg vrij te maken voor een an dere meer bevredigende regeling, de thans geldende overeenkomst inzake de honorerihg van tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden met ingang van 1 Januari 1955 opgezegd. Het hoofdbestuur hoopt echter vóór 1 Januari 1955 met de ziekenfondsorgani saties tot een voor de medewerkers aan vaardbare nieuwe overeenkomst te zijn gekomen. te worden gewezen. Zulk een period, wordt thans beleefd. Aldus de heer M. Ruppert. voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond vandaag in een rede over Ondernemer sociale vraagstukken, gehouden tijdens de kaderconferentie van de Christelijke Middenstandsbond in het conferentieoord Woudschoten bij Zeist De heer Ruppert betoogde, dat het tegenwoordig bij het sociaal overleg gaat om de belangen van enkele millioenen mensen tegelijk. God verwacht een leving van onze verantwoordelijkheid. De ondernemer vervult in onze samenleving een hoogst belangrijke functie en vooral de christen-ondernemers, ook de kleine, zullen zich daarvan bewust moeten zijn. De waarde en de betekenis van het chris telijk geloof worden door de „wereld' dikwijls bepaald naar het gedrag, de da den en de practijk van de christen-onder- De ondernemer in het midden- en klein bedrijf neemt in meer dan één opzicht »n tussenpositie in. n.i. tussen groot- erker en arbeidende stand. Hij moe' ch van die middenpositie meer bewus' worden. De aanwezigheid van een krach- zich van zijn positie bewust zijnde middenstand 16 voor de harmonische ont wikkeling van een volk van grote beteke nis. De ondernemer heeft een uiterst be- Scheveningse kerkeraad over ds G. Toornvliet De kerkeraad van de Geref. Kerk van Scheveningen heeft zich breedvoerig be ziggehouden met het bezwaarschrift dat zijn moderamen gezonden heeft aan ds G. Toornvliet, studenten-predikant te Leiden en de kerkeraad van de Geref kerk van Leiden in verband met de trouwdienst die door ds Toornvliet op 24 Juli j.l. in de Engelse kerk te 's-Graven- hage geleid werd. De kerkeraad heeft uit gesproken, dat hij tegen dit optreden van ds Toornvliet verschillende bezwaren neeft. Hij laat in het midden of het mo deramen wel juist gehandeld heeft om niet eerst de kerkeraad samen te roepen De zakelijke inhoud van het bezwaar- «chrift neemt de kerkeraad van het deramen over, maar hij betreurt het dat deze zaak publiek is gemaakt zonder dai lij dr rin gekend ls. Doopsgezind Seminarium afscheid en intrede De Doopsgezinde hoogleraar ds W Leendertz zal Vrijdag a.s. om halfdrie zijn afscheidscollege geven in de Oudeman- huispoort te Amsterdam. Zijn opvolger, prof. dr mr J A. Oosterbaan. zal zijn in augurele oratie houden op Maandag 4 October om 4 uur in de aula van universiteitsgebouw in de Oudemanhuis- Ds V. d. Meulen, doopsgezind, met emeritaat Ds S. I. v. d. Meulen, Doopsgezind- pre öikant te Heerenveen, za-1 op 1 November met emeritaat gaan. Ds Van de Meulen werd in 1889 gebo ren. In 1913 werd -hij predikant te Ter schelling, vanwaar hij in 1916 naar Balk en in 1922 naar Ytens vertrok, in 1929 naar Akkrum en in 1943 naar Heerenveen, Ook a-ls amateur-sterrekundige heeft ds v. d. Meulen naam gemaakt. IN VOGELVLUCHT De Herv. Kinderzorgbond houdt op 2 en 3 October zijn jaarlijkse conferentie op de Pietersberg' te Oosterbeek. De gem. HBS te Winschoten viert op 29 en 30 October het 75-jarig bestaan. Secr. reünistencommissie: E. Post, Lief- kenstraat 8, Winschoten. langrijke taak bij de prijsvorming. Het loon moet rechtvaardig zijn, doch de prijs niet minder. Ten slotte wees de heer Ruppert er op, dat het sociale vraagstuk drie aspecten heeft. Het is een loonvraagstuk, het is een vraagstuk van de inter-menselijke verhoudingen onder de arbeid en het is het vraagstuk van de bevordering van de verantwoordelijkheid. Ter kaderconferentie werden voorts redevoeringen gehouden door de heer H. Mooy uit Rijnsburg. voorzitter van de Bond van Christelijke slagerspatroons (Ondernemer en organisatie) en prof. dr P. Borst uit Amsterdam (Ondernemer en concurrentie). Nieuwe mogelijkheden voor blindenarbeid De blinde directeur van de blinden- werkplaats De Plantage te Amsterdam, mr J. de Boer, Is van een studiereis naar Engeland teruggekeerd. Hij heeft daar o-m. kennis genomen van de methoden, welke gebruikt worden om blinden, slechtzienden en zij. die op latere leeftijd blind geworden zijn, een behoorlijk be staan te verschaffen. Verscheidene van de methoden welke daarginds worden toegepast, zou mr De Boer ook hier wil len invoeren, alhoewel hij de mening is toegedaan, dat het onderwijs aan slecht zienden, zoals dat in ons land (in Zeist) gegeven wordt, op modernere leest ge schied is dan in Engeland. Verscheidene van de inrichtingen welke de heer De Boer bezocht, tellen onder haar werknemers ook zienden, die de afwerking zorgen van de producten welke de blinden vervaardigd hebben; in sommige inrichtingen is dit percentage zienden wel vijftig. Mr de Boer achtte dit niet juist, omdat het gevaar bestaat, dat de zienden de „meerderen" van de blinden worden. Hij zelf zou de vorm voorstaan gehandicapten, die bijvoorbeeld niet kunnen lopen, maar wel over hun gezichtsvermogen beschikken, de taak te laten vervullen, die in een werkin richting door zienden moet worden ge- De heer De Boer heeft o.m. inrichtin- 45. Maisie Fellowes had een gevoel alsof zij moest huilen. Zij kon het niet verdragen dat Jeanie zich op deze manier gedroeg, dat zij er al maar door nonsens uitsloeg en tegelijkertijd zoveel verdriet had. Zij was als een jong gewond dier dat tegen een muur kroop. ,,0, lieveling!" fluisterde Maisie zorglijk. Vanuit het raam koy zij de bisschop in de tuin en wandelen. Ook hij zag er vermoeid uit. We zijn niet jong meer, dacht zij bedroefd. Tot nu toe had haar leeftijd haar nooit iets kunnen schelen, omdat zij een eeuwig jong en hoopvol hart had. Maar nu voelde zij dat een beetje van die zekere eeuwige jeugd haar verlaten had. Zij wist wat John Fellowes daar beneden in de tuin voelde en zij was zo zeer een deel van hem geworden dat zijn gevoelens de hare werden. Toen besloot zij zich bij hem te voegen. Bui ten was het warm en een lichte nevel hing over de bloemen. Hij wendde zich tot haar en glim lachte. ,,Als we eens voorstelden om Francis hier voor het weekend te laten komen?" vroeg hij. ,.We kunnen het voorstellen", antwoordde zij. „Maar dat betekent misschien dat we iets for ceren, dat nog niet geforceerd kan worden. Als ze hem hier wilde hebben, zou ze hem zelf wel vragen." ,,Dat is misschien zo. Ik heb een hekel aan de hele geschiedenis, Maisie. Het bevalt me hele maal niet. Ik constateerde juist dat ik de dingen niet meer zo eenvoudig kan accepteren als ik dat vroeger kon." ,,Ik weet het", mompelde zij. ,,Die theevisite op Zaterdag... wat is Julia eigenlijk van plan?" ,,Niet veel goeds, vrees ik." ..Heb je vandaag iets geschreven?" ,,Nee, ik ben er niet voor in de stemming. Heb je trek in een perzikentaart voor vanavond?" Hij glimlachte goedkeurend en zij wandelden naar binnen. In de woonkamer hoorden zij het lachen van een man en een ogenblik lang bleven zij staan, terwijl zij beiden dachten dat het misschien Fran cis zou zijn. Totdat de bisschop zei: ..Gabe, ge loof ik." Gabriël Ficke zat op het pianokrukje en liet zijn vingers over de toetsen glijden. Toen draai de hij zich om en zei: „Wel. schat, kon je niet tegen het huwelijk?" Jeanie zat op het haardkleedje, met haar ar men om haar knieën geslagen. Het was haar ge liefkoosde houding. Soms dacht haar moeder dat deze houding al les was, wat zij van haar jeugd overgehouden had. „Precies", antwoordde zij. „Ik kon er niet te gen. Maar daar heb jij niets mee te maken." „Wat beviel je niet?" ,,Wa' beviel me wel! Heb je er iets op tegen over wat anders praten?" „Daar heb ik zeker iets op tegen. Ik probeer achter de oorsprong van het geroddel te komen: Hij drinkt Hij heeft haar in de steek gelaten Het was te moeilijk, ze is altijd een verwend popje geweest Wat is er toch met Jeanie Fel lowes? Vroeger was het zo'n aardig kind! Dus zei Gabe tegen zichzelf: Ze zal het Gabe wel ver tellen hij is toch haar jeugdliefde!" ..Het leger heeft jou ook niet veel goed gedaan, wel?" „Verwachtte je dat?" „Men zegt dat daar karakters worden gebouwd. „Op-gebouwd of neer-gebouwd...? Hou er mee op. meisje. Ik mag je niet in deze rol." „Niemand vraagt het je." Toen liet zij er meer natuurlijk op volgen: „O, Gabe, laat ons niet bekvechten Ik heb er geen zin in... Het is fijn dat je terug bent. Maar wees niet zo nieuwsgie rig „Kom je Zaterdag ook op het feest", vroeg hij traag. „Ik zou het niet graag willen missen." „Ik zal proberen om het te missen", zei hij. „Maar misschien zonder succes. Julia wil altijd graag dat ik cake presenteer... Ga je nog naar de kerk?" „Nee Alleen maar als ik thuis ben en de moei lijkheden van het niet-gaan overtreffen die van het gaan. Wat betekent dit eigenlijk? Je wil me toch niet vertellen dat de een of andere legerpredikant je gevangen heeft en teruggevoerd in de schoot der kerk?" „Dat niet." Zijn stem had een barse klank die niet bij hem paste. Toen vroeg hij onverwacht: „Mag je Phil lips?" „Nee." Haar antwoord klonk scherp en ondub belzinnig. „Ik wel... Wat eten we? Denk je dat je moeder in de stemming is om overgehaald te worden mij te inviteren?" „Natuurlijk. Moeder is gastvrij zonder onder scheid des persoons." „Dan ga ik eens kijken", zei hij. Toen hij de kamer had verlaten drukte zij haar gezicht tegen haar knieën en bleef een moment lang zo zitten. „O, wat mankeert mij toch?" fluisterde zij plot seling beangst. „Wat mankeert me toch?" HOOFDSTUK X. De kerkeraadsleden van de Grote Kerk zaten om de lange smalle tafel in een kamertje naast het Zondagschoollokaal en deden alsof het een gewone vergadering was, hoewel zij wel wisten dat op deze bijeenkomst de strijd voorbereid moest worden. De eerwaarde heer John Ficke had deze vergaderingen meestal bijgewoond, maar niemand had de perwaarde heer Paul Phil lips ingelicht of uitgenodigd. Zij luisterden naar het levendige en zakelijke rapport van penning meester Byington en naar het verslag van de voorzitster van de commissie voor de pastorie juffrouw Pyne en naar een debat over herstel lingswerkzaamheden aan de kerk. Maar dit alles was slechts een inle -g tot het werkelijke doel van de vergadering. gen bezocht, waar plastic producten ver vaardigd worden. De moeilijkheid hierbij is echter dat men over een ervaren tech nicus moet beschikken en. dat de aan schaf van de machines een kostbare ge schiedenis is. In Engeland heeft het tien jaar geduurd voor dit bedrijf zichzelf kon bedruipen. Over zijn bezoek aan een in richting te Edinburgh, waar allerlei arti kelen van ijzerdraad en hout worden ver vaardigd, was de heer De Boer enthou siast. Hij zag ook mogelijkheden voor toepassing in Nederland. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk „er o epen: te Hedel D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen: naar Huizen A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJssel; de be noeming tot vie. te Emmen R. van 't Lin- denhout. cand. te Heemstede. Bedankt: voor Wezep W. Vroeginde- wey te Bleiswijk. Geref. Kerken Beroepen: te Domburg en Westka- pelle cand. C. v. d. Giessen te Hillegers- berg: te Kantens en Middelstum (bij accl.) A. C Kersten te Opperdoes: te St. Jaoobiparochie cand. F. Sahalkwijk te Heemstede. Geref. Gemeenten Beroepen: te Benthuizen H. Iigten- berg te Rotterdam-West. Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen: naar Franeker C. Zijlstra te Enschede. Proces Goudse Geref. Gem. in hoger beroep In hoger beroep is Zaterdag voor het Haagse Hof de vraag behandeld of de kerkelijke goederen in Gouda toebehoren aan de Geref. Gemeente te Gouda dan wel aan de uit het kerkverband getreden gemeente van dr. C. Steenblok. De Rot terdamse rechtbank had dr. Steenblok c.s. in het ongelijk gesteld. Voor het hof pleit te mr A. C.'C. van Proosdij uit Amster dam. Hjj oordeelde dat de theologische visie van dr. Steenblok die van de gehele kerkeraad was. Wat te Gouda is gedaan door de nieuw gevormde kerkeraad der Geref. Gemeente is in strijd met de kerk orde, meende mr. Van Proosdij. Woensdagmiddag wordt de zitting voortgezet Inauguratie prof. Kernkamp Maandagmiddag 4 October zal dr J. H. Kernkamp, die is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren et» wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de so ciale en economische geschiedenis, zij* ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele rede. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot onderwijzer (es) Dr H. Ba- vinekschool te Haarlem mej A Koster te Amsterdam (tijd): Hen,', school te Hooge- veen (Zuid) H. Vos te Elim; Chr Ulo te Coevorden G. Gorlee te Badhoevedorp: Kon. WiMielmdnaschool te Apeldoorn C. N. van en G. van Steenber- Nat. school te Uit. Dam te Rijswijk; Chr. Nat G. Roza te rmond D de - Bijbel (Telefoomveg) J. Sellles te Scheve- Chr. school te DoeWnchem Z. Spor- ïcndaal (tijd) D. Plctokenhors Benoemd: tot hoofd der Chr Nat school Drogteropslagen J Lammertsma te Mak- tot onderwijzer(es) 's Gravenwegschool (per 1 Ja te Schiebroek; Chr Ulo Eekhof te Nijkerk; mej C v d Engel te Franeker U J Zeist (Slotlaan) P d Molen te Sneek; Mar Leeuwarden J Brulnsma te Scharnegi Groen van Prinstererschool Ulo te wijk C Hoekert te Nunspeet (tijd.): Oudenaarden te Hazerswoude en R kamp. te- Marpm, Academische examens AMSTERDAM. G U 27 Sept. Geslaagd J V d Zaa UTRECHT 25 Sept. Geslaagd voor: Semi-arts: E J Aartsen. Velp. W H J Verder. Vleuten, P W Windsels, Heerlen. H M B van der Peppel, Zutphen, A W van Bijster- veld, Den Haag. A Th J Holla. Siebenge- wald. Arts: A N Jonkers, Tiel, Th M G F Moolhuijsen. Sittard. R Linschoten, Utrecht. Kerkelijk ex: J C van Hunnik. Zeist. J Vos, Hulzen, F Don, Middelburg, J Groeneboom. Rotterdair :k, Am Meijeringh. Em C d. W Stee Utrecht, A •r. Putters- Troostwijk. j Akveld, Breda. -rland. Cand fie: pater J M Roof. Goes. (vrije studierichting): A A it. Doet geschiedenis: W T 7.13 Gram. 7.45 „Even opkrikken" 7.50 Gra 8.18 Gram. 8.50 V. d. hiidsi Gym voor de vrouw 9.10 Gram. 9.35 Wa. terst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA; 10.20 V. j Hl.OO Gra HH, en tuinb. rr 12.33 V. h. platteland 12.38 Pianodu< 1.00 Tentoonstellingsagenda 2.00 Medische kron. 2.10 Gram. 3 V d Jeugd 4 45 V. d. zieken 5.15 Dansmi 5.46 Sport 5 50 Regeringsuitz.; Dr E. v Raalte: „De Rijksdelen overzee en de Stat Generaal". 6.00 Nieuws en comm. 6.20 Popu laire muz. 6.50 „Het volle pond", caus. 7.00 Gitaarens 7.15 „Waarom geven wij geld voor de reclassering", klankb. VPRO: 7.30 „Duitse Vrijzinnig Protestanten ln Frankfort bijeen". VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Pol. comm 3.15 Metropole ork. 8.45 „De erste Mevrouw 'loorepel. 10.10 Viool en plano 10.40 gr. lil.00 Nieuws ld.15 Soc. nieuws nto lil,20—42.00 „De Haagse be- iond vijftig jaar" m II 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws 7.15 Gym, 7.30 Gewijde muz 7.45 - lag 8.00 Nieuws en weer- K>rspel. 12.05 PianovoordT. 12.30 Land- er inb. meded. 12.33 Gram. 12 37 Middagpauz< dienst 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws l.ló Prot Interkerkelijk Thuisfront 1.20 Metropole ork 2.00 Gram. 3.00 Kamerork. en solist. 3.4i Gram 4.00 V. d. jeugd 5.20 Gram. 5.30 Or gelspel 6.00 Franse volksliedjes 6.25 Gram 6.30 Spectrum van het Chr. Organisatie, er 'erenigmgsleven. 6.45 Muz. caus. 7.00 Nwi n weerber. 7 10 Boekbespr. 7.25 Gram. 7.34 luitenl. overz. 7.50 Gram. 8.00 Radiokran .20 Omr. ork. en soliste 9.20 Scandinavisch* indrukken 9.40 Pianospel 9.55 HolJandu roept Holland 10.10 Gram. 10.20 Salonork denking 11.00 Nieuws er Engeland BBC Light progr 1500 en 2 lil 45 Amus muz. 12 30 Orgelspel 12.45 Or- ke'stconc. 1.45 V. d. kleuters 2.00 V. d. vrouw 3.00 Orkestconc. 3.45 Amus, muz. 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Ork. conc. 5,30 Amus. muz 6 15 V d jeugd 6.45 Hoorspel 7.00 Nws 7.25 Sport 7." "|j F i Caus. 8.00 Gei 16 Toespraken 10.45 1.105 Voord r. 1120 Muz. uit 5002.00 K Oper IC. 7.00 muz. 1.00 Niei muz. 5.00 Niei 5 7.15 Geva: 915 Nieuws 10,10 Lichte muz. 10.30 Dansmuz. 14.00 Gevar. muz. 14.20 Lichte muz. 12.00 Nieuws 0.2a Gevar. muz. Frankrijk Nationaal progr. 347 m. 12.00 Gram. 1 00 Nieuws 1.20 Gram. 6 30 Amerik, uitz 7 58 Gram. 8.02 Polyphone muz. 8.33 Ork. conc. 10.15 Kamermuz. 11.00 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 14 46 Gram. 12.30 Weerber, 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.46 Lichte muz. 1.45 Gram. 2.00 Vlaamse muz. 3.00 Volksliederen 3.33 Gram. 4.05 Ork. conc. 5.00 Niet 5.50 ïekbes Piano iS-ber 11.15—12.00 Grai nd BBC Home se !.30 V. d. boeren Ooggetuige: 12.55 1.00 iuz. 2.00 V. d. scholen 3 25 Sport'3.40 Hoor- pel 4,00 Vcspere 4.46 Caus 5 00 V d kind .55 Weerber. 6.00 Nieuws 6.15 Caus 6 25 Sport 6.30 Ork. conc. 7.00 Hoorspel 7 30 'Caüs. 8.00 Symph. ork. en sol. 9.00 Nieuws 9 15 Symph. ork. en sol. 10.00 Caus 10.20 Grain Caus. 11.0011.08 Nieuws en weerber Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt het omhoog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zon zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U - altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. ..-ld. 7,00 Nieuws 7.40 Za.ngrecltaï 8,00 Hoorspel 9.15 Omr. ork. 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55—14.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Omr. onk. 3.00 Gram. 4.05 Lichte muz. 5 00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Kamermuz. 6.30 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Groot symph. ork. koor en solist. 9.30 Strijkkwartet 10.00 Nieuws 10.45 Lichte muz 10.55 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland 10 00—10.30 Nws Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). Televisieprogramma 8 36—9.34 Cabaret. HORIZONTAAL: 1 gebak; 6 Eng. vochtmaat; 8 pers. voornaamwoord; 9 uitroep; 10 boom; 11 zanger; 12 mil. rang; 14 advocaat; 15 boord van een stroom; 16 familielid; 17 bijwoord; 19 verlaagde toon; 20 eenvoudig; 23 stad in Italië. VERTICAAL: 1 uitroep; 2 behoeftig; 3 nummer; 4 meetk, lichaam; 5 maat; 6 spoorloos, kwijt; 7 ruitersabel; 8 flinke vrucht; 9 insect; 13 edelgesteente; 18 oude heer; 20 zangnoot; 21 gezinslid; 22 voegwoord. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Tra; 4 pak; 7 wolf; 9 baai; 10 ijk; 11 Roa; 12 te; 13 pi; 14 Gr.; 16 baviaan; 18 Po; 19 t.t.; 21 Ir.; 23 ore; 24 nu; 25 vuil; 27 loot; 29 ais; 30 els. VERTICAAL: 1 Twijg; 2 rok; 3 ai; 4 pa; 5 aat; 6 kiek; 8 frivool; 9 bagatel; 13 pap; 15 rat; 17 diva; 20 puts; 22 rul; 24 nol; 26 is; 28 oe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2