Jlicuore ;Ccifcsrlj? GTourant Wordt korps opheffing Mariniers bedreigd? met Sport en wedstrijden Voor nieuwe taak op Nieuw-Guinea is een grotere vredessterkte nodig Amsterdamse tram is voor groot deel verouderd Pretoria bereidde Prins een hartelijke ontvangst Wist U MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Aöönnememten- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: j 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter. belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.! H. W. J. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Mantvaf tic!) Is ffeelltvra «ga hert fa fcgltenspot!" Vijf en derligele jaargang No 10153 ZIE PAG. 4 EN 7 Niet het onmogelijke eisen IN ZIJN AFSCHEIDSTOESPRAAK heeft generaal-majoor de'r mariniers P. J. v. Gijn Donderdag te Rotterdam gewezen op de omstandigheden die tot zijn ontslagaanvrage hebben geleid. Zijn bezwaren zijn, zoals men weet, gericht tegen de uitbreiding van mariniers-eenheden naar Nieuw-Guinea, waar de mariniers de tafrk van de landmacht zullen overnemenen. Naar zijn mening zou de sterkte van de mariniersydeta- chementen aan boord van onze oorlogsschepen worden benadeeld en de geoefendheid van het korps er onder lijden. Van officiële zijde is hierop als mentaar gegeven, dat na de aanstaande uitzending het totaal aantal mariniers op Nieuw-Guinea ongeveer 1000 man zal be dragen. Thans bevinden er zich reeds 270 mariniers. Dit betekent dat ongeveer kwart van het pl.m. 4000 man tellende korps in Nieuw-Guinea komt te liggen. Er wordt een vergelijking getrokken met 1931. Ook in dat jaar was de verhouding tussen de eenheden, die in Ned.-Indii in ons land lagen, ongeveer dezelfde, dat volgens deze mededeling van officiële zijde, niet van een breken der traditie kan worden gesproken. Wat de aa zigheid van mariniers op de oorlogssche pen aangaat, deze worden alleen geplaatst op het vliegkampschip Karei Doorman de beide kruisers. De kruisers zijn n menteel uit de vaart en het vliegkamp schip wordt omstreeks Juni a.s. wegens verbouwing uit de vaart genomen, zodat de vloot voorlopig geen behoefte aan ma riniersdetachementen heeft. Voor de ge oefendheid der mariniers wordt de lege ring op Nieuw-Guinea van deze officiële zijde juist gunstig beoordeeld, daar op Nieuw-Guinea juist ruime aandacht de specifieke taak van het korps, namelijk de amphibische operaties, kan worden besteed. Ten slotte werd van deze zijde gewezen op het devies van het korps: „Qua patet Orbis (zo wijd de wereld strekt), hetgeen als een doorslaggevend argument uitzending wordt beschouwd. Op deze zienswijze wordt ons van kundige zijde echter het volgende i mentaar verstrekt: Bij de becijfering dat ook thans in Nieuw-Guinea een kwart van het korps in Nieuw-Guinea zal dienen, is kennelijk geen rekening gehouden met de West. want boven en behalve de taak in Nieuw- Guinea heeft het korps een taak in de West, die eveneens personeel vraagt. Zijn wij goed geïnformeerd, dan heeft in clusief de nieuwe taak op Nieuw-Guinea het korps Mariniers een overzee-taak van rond 1450 man op een officlël sterkte van 4000 man, dit is geen deel of 25 procent, doch deel of 37.5 procent. De officiële sterkte is echter momenteel niet bereikt, zodat het percentage reëel wel gesteld kan worden op 40 procent. En in deze sterkte van 4000 man zitten o.m. de Mariniers Kapel en de tamboers en pijpers en andere niet uit te zenden militairen. De cijfermatige vergelijking met 1931 gaat dus niet op. Vóór 1940 was de normale sterkte van het korps 1500 man; in 1931 1147. In 1931 had het korps een chef die tevens com mandant van de enig overgeble ven afdeling mariniers te Rotterdam was; wederom een minimum, want com mandant van een korps zijn is toch in wezen iets anders dan commandant van een afdeling van dat korps zijn. En dan één afdeling in Nederland? Het jaar 1931 vormt de vóórtijd van 1933 toen door de staatscommissie-Iden- burg voorstellen bij de regering werden ingediend om tot opheffing van het korps te geraken. Is verwijzing naar 1931 de traditionele aanval op het korps Mariniers? Of de in leiding daartoe? Zo ja, dan kan het korps Mariniers dankbaar zijn voor dit officieel commentaar en kan men in de jaren die komen op zijn qui-vive zijn. Naar gemeend wordt is door de staats secretaris van marine bij de behandeling van de begroting 1954 in de Kamer ge zegd, dat er steeds minstens één groot schip (kruiser of vliegkampschip) in de vaart zou zijn. Nu zal er plotseling géén schip waarop mariniers behoren, in de vaart zijn. Als het wél in de vaart is, zal het varen zonder mariniers en sinds 1665 hebben de grote schepen ge varen mèt mariniers. Dat is traditie! Zo wel voor de vloot als voor de mariniers; een traditie die niet zonder schade voor beide partijen kan worden veronacht zaamd. Sneltikwedstrijd Is "n bericht in het Rotterdams Nieu> blad juist, dan heeft gen.-maj. Van Gijn nimmer ontkend, dat het nuttig is voor de mariniers op Nieuw-Guinea te oefenen. Dat' is de kern van de kwestie echter niet. Met de huidige bezetting van he korps speciaal wat het beroepsperso- neel aangaat en daar gaat het bij het korps om is de taak in Nieuw-Guinea niet te vervullen. Een nieuwe taak op Nieuw-Guinea? Accoord. Maar dan met een grotere vre dessterkte en een redelijke tijd van voor bereiding. De lange en roemrijke ge schiedenis van het korps Mariniers is de reden geweest dat door H.M. de Konin gin het devies van Johan Maurits Nassau „Qua patet Orbis" aan dat korps gegeven. Doch wijst de geschiedenis 1 deze Johan Maurits de Braziliaan zelve er niet op, dat men niet het onmogelijke kan eisen? Men kan natuurlijk aan het gezamelijk personeel van het huidige korps Mariniers veel nieuwe taken opdragen, doch men houde steeds in het oog dat het korps Mariniers historische plichten heeft, waartegenover vanzelfsprekend histori sche rechten staan. Bij zijn afscheid heeft generaal v. Gijn dan ook terecht gezegd: „Een traditie die wil dat de mariniers zich kenmerken door een hoog moreel, een zeer goede militaire tucht en geest, zeer goede bekwaamheid en geoefendheid en een gezindheid en bereidheid om op kort termijn daarheen te gaan, waar hen bevolen wordt te gaan, waar ook ter Doet men aan een dezer eisen te kort dan heffe men het korps op en brenge het personeel onder in een andere een heid met een nieuwe naam, die in de loop der historie zijn eigen tradities moet vormen, doch men „misbruike" daarvoor niet de naam van het roemruchte korps Mariniers. Dit is de zin van „traditie" zoals die bij het korps Mariniers terecht wordt voorgestaan. Wij moeten aannemen dat „officiële zijde" haar commentaar gaf vóór zij de redevoering van generaal Van Gijn bij het neerleggen van zijn commando heeft gelegen, want daarin komt overduidelijk uit wat het korps waarmede generaal Van Gijn zich vereenzelvigde onder traditie verstaat. Rest ons de hoop uit te spreken, dat deze voor het korps Mariniers en daar door voor onze krijgsmacht en mitsdien ons volk en daarbij zeer zeker de Rotterdammers, die blijkens de daden van hun comité „Rotterdam en de Mariniers" zo sterk aan hun korps ver bonden zijn zo uitermate belangrijke aangelegenheid in de volle openbaarheid van onze volksvertegenwoordiging die plaats zal vinden die zij waardig is; dat daarbij niet in algemene termen, doch in cijfers het „To be or not to be" het korps Mariniers zal worden be sproken. Naar een oplossing Eisenhowers atoomplan op V.N.-agenda De V.N.-Assemblée heeft Zaterdag Eisenhowers plan voor het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doel einden. zpnder voorrang op haar agenda geplaatst. Het plan werd doorgezonden naar de belangrijke eerste politieke commissie. Inmiddels heeft Rusland met In stemming van de Ver. Staten bijzon derheden gepubliceerd over de Ameri kaans-Russische besprekingen t.a.v. het plan van Eisenhower, dat deels op 8 December van het vorige jaar wereld kundig werd gemaakt. Geruime tijd hebben de Russen de be sprekingen gesaboteerd totdat Amerika de kwestie aan de Ver. Naties voorlegde. Toen stuurde Rusland de Ver. Staten een nota. waarin de bezwaren tegen de Amerikaanse voorstellen werden her haald, maar tevens werd aangeboden, de onderhandelingen te hervatten. Het geschilpunt is, dat Rusland eerst verbod van atoomwapens (evenwel zonder af doende contróle) wenst, voordat het iets voelt voor het plan van Eisenhower. Vragen aan minister Veiliger vliegtuig voor Koninklijke familie? Het Eerste-Kamerltó de heer Wende- laar (lib.) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat dé volgende schrifte lijke vragen gesteld: Had niet voorkomen kunnen en dus moeten worden, dat het regeringsvlieg tuig niet in staat was de rejs van Z.K.H. de Prins der Nederlanden naar Zuid-Afri- ka op het daarvoor vastgestelde tijdstip te vangen? Wordt het ook om andere redenen niet tijd een veiliger en bedrijfszekerder toestel aan te schaffen voor reizen de koninklijke familie en leden der gering? Prinses Beatrix met klas naar Arnhemse expositie De tentoonstelling Bij de Provincie Thuis, gewijd aan taak en arbeid van hét provinciaal bestuur, is nieuwe provinciehuis van Gelderland te Arnhem Is door vele scholen bezocht. Zaterdag j.L arriveerde de vijfde klas van het Baarns lyceum. Onder de be langstellende leerlingen bevond zich prinses Beatrix. Oefening „Morning Mist" Oorlogsparaatheid van Nederlandse schepen Sinds Zaterdagmiddag vaart op de At lantische Oceaan een convooi van de N.A.V.O., dat wordt beschermd door drie Nederlandse, vijf Britse en drie Canadese oorlogsschepen. Als onderdeel van de grote oefening „Morning Mist" varen hei vliegdekschip Karei Doorman en de tor- pedobootjagers Evertsen en Kortenaer ir gevechtsparaatheid. De mannen moeter een zware wacht kloppen en de verduis teringsvoorschriften worden streng nage volgd. Op de brug staat iedereen steeds met de helm op het hoofd. Om aan de verplichting negerkinde ren op blanke scholen toe te laten te ont komen heeft de wetgevende vergadering van de Amerikaanse staat Mississippi eer amendement op de grondwet goedge keurd op grond waarvan zo nodig open bare scholen kunnen worden opgeheven Het is voor een algemeen referendum voorgedragen. Een grote stoet van Indische Neder landers en veteranen heeft Zaterdag een betoging gehouden om, de aan dacht van het Nederlandse volk en van het buitenland te vestigen op het lot van de Indische Nederlanders, die zo vele jaren onder de Nederlandse vlag hebben gevochten en geleden en op dezelfde voet behandeld wensen te worden als de andere Nederlanders. Na afloop werden op het Plein 1813 de leider ir. H. C. Campen en kapi tein R. Westerling door de betogers gehuldigd. Op de foto ziet men ir. H. C. Campen met aan zijn rechterhand kapitein Westerling en links kolonel b.d. K.N.I.L., J. H. J. Brendgen. Aziatisch-flfrikaanse conferentie Op uitnodiging van Dj'akarta Binnenkort zullen de Aziatische en Afrikaanse landen worden uitgenodigd tot een conferentie, te Djakarta zulks op uitnodiging van India en Indonesië Deze regeringen willen op deze wijze hun „neutrale vredesgebied" van Cairo tot de Philippynen uitbreiden. Dit be sluit is het resultaat van het vierdaags verblijf van premier Sastroamidjojo Indonesië aan India. Sastroamid- is gisteren via Birma naar Djakarta vertrokken. De conferentie van de Aziatisch-Afri- kaanse landen zal worden voorafgegaan door een conferentie van de landen van het Colomtoopact. Het is niet bekend of ook Peking zal Worden uitgenodigd. Wat er van de post uit de Triton terechtkwam De Nederlandse postadministratie heeft uit Ierland berichten ontvangen over de toestand van de póst. di emet het ver ongelukte KLM-vliegtuig Triton werd vervoerd. Uit deze inlichtingen blijkt. ^an de 380 aangetekende stukken er voorlopig 289, zij het dan ook dikwijls besmeurd en niet compleet, aan de ge adresseerden kon worden doorgestuurd. Aan brieven, briefkaarten en amdere stukken (b.v. kranten en drukwerken) werd in totaal 258.1 kg verzonden. Tot nu toe van deze laatste groepen 106 kg als verloren worden beschouwd. Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat van de 25 kg niet direct bestelbare stukken, die hieronder begrepen zijn, nog iets terecht wordt gebracht Mevrouw Pandit, de afgetreden voor zitter van de algemene vergadering der Ver. Naties, is benoemd tot Hoge Com missaris van India te Londen. Zij treedt half-November in functie. Eindrapport verschenen Electromagnetische railremmen behoren te worden verbeterd of vervangen Een groot deel van het Amsterdamse trammateriaal moet als verouderd wor den beschouwd. Door verschillende ge breken voldoet dit deel niet im alle op zichten aan de te stellen eisen. Genomen remproeven hebben weliswaar geen bevredigende resultaat opgeleverd, n toch is verbetering op korte termijn ge wenst. Zo luidt het thans ingediende eindrapport van de commissie-Nieuwen- huis. Toezicht en contróle op revisie en stel van het tramimateriaal in de centrale werkplaats en remise behoren volgens de >mmissie te worden verscherpt. De tramsporen, wissels en kruisingen verkeren, zo schrijft de commissie, over het geheel in goede staat, maar het ver dient aanbeveling de fundering der tram sporen in asphaltbestratingen minder „hard" te maken dan in de laatste tijd is geschied. Er moet een strengere con tróle worden uitgeoefend op het niet te snel rijden door bochten, wissels kruisingen. Er is volgens de commmissle een vol doende aantal ambtemaren belast met het onderhoud van het materiaal ook is vakbekwaamheid in de centrale remi se voldoende. Maar aan de vorming van vaklieden in de remises moet meer aan dacht worden besteed. De capaciteit van de centrale werk plaats is eveneens voldoende, maar men ga zo spoedig mogelijk over tot de bouw van een garage met werkplaats voor re visie en herstel der autobussen. De commissie merkt nog op. dat de verstandhouding tussen de groepen, van het personeel kan worden verbeterd. Vrees voor verlies van personeel mag er ook niet toe leiden, dat disciplinaire maatregelen achterwege blijven. In haar rapport staat de commissie nog stil-bij de inderdaad vele klachten van het personeel over de electromagnetische railremmen. De constructie van deze rail- remmen acht de commissie onvoldoende bedrijfszeker. Ze behoren te worden ver beterd of vervangen. Een gelijke opmer king maakt de commissie met betrekking tot de vele ankerdraadbreuken. De directeur van het Gemeentelijk Ver voerbedrijf te Amsterdam, de heer ir B. W. I. Hofman, is thans, nadat maan denlang met hem is onderhandeld, bereid, vrijwillig zijn functie neer te leggen, in 1 voor uitbetaling van volledig salaris daarop na drie of vier jaar vol pen sioen. Ook voldeden B- en W. aan de eis de geschorste directeur,' dat hij ten behoeve van eerherstel nog korte tijd op zijn oude post zal worden herplaatst. Tot notaris te Utrecht is benoemd J. Hofstede, cahdidaat-notaris te Amster dam (vac.-Hecker). Zesduizend landgenoten waren aanwezig op receptie in deze stad Zaterdagmorgen om 11 uur plaatselijke tijd is, zoals reeds in het kort gemeld Prins Bernhard op het militaire vlieg veld Swartkop bij Pretoria geland, waar hij werd begroet door premier Malan en gouverneur-generaal Jansen. Toen de Prins het vliegtuig verliet, werden 21 saluutschoten gelost, en speelde een pel van de Zuid-Afrikaanse luchtmacht het Wilhelmus. 's Middags werd de Prins onofficieel door de heer Malan en diens echtgenote in de ambtswoning van de eerste minis ter ontvangen, waar ook de leden var het kabinet aan de Prins werden voorge- steld. Voor mevrouw Malan had de Prins een Iets voor Ui Eenvoudiger kan het niet. Dit ja ponnetje van grijs-café au lait- en zwart gestreept flanel is heel voordelig te maken. De coupena den uit de taille geven een aar dige streepverwerking. De hoge col wordt één averecht, één recht verdraaid gebreid. Millioenenschade door de slechte zomer Door het slechte weer van de zomer maanden heeft de Westnoordbrabantse vlasteelt een schade opgelopen van glo baal berekend f 2',6 millioen. De r.k. vlas- sersbond West-Brabant te Standaardbut- ten heeft de regering verzocht in te grij pen, omdat deze teelt anders ten gronde gaat. In Overijssel wordt de schade de landbouw op f30 millioen geschat. DAT door de benoeming per 1 Oct an de chef van de dienst van de exploi tatie ir J. Wessels Boer als lid van de directie der N.S. de vacature voor de plaats van derde directeur weer is ver vuld, die na het uittreden van G. F. H. Giesberger op 30 Juni 1950 was ontstaan. DAT de inwoners van Apeldoorn en in enkele omliggende dorpen gister avond ruim een kwartier in het donker zaten, doordat de bliksem in de hoofd leiding van bet electriciteitsnet was ge slagen. DAT de Rotterdamse politie de 29-j. schilder L. C. L. en de 27-j. C. J. van den B. aanhield, die in een café een schipper 8 bankbiljetten van 100 en 1 van ƒ50 afhandig hadden gemaakt. DAT de Amersfoortse politie Alber- dina van der Schaaf opspoort, die daar Vrijdag in overspannen toestand haar woning verliet: oud 41 j„ lang 1.65 m. witgrijs haar, blauwgrijs mantelcostuum DAT de politie te Vlaardingen namens de vader Maria Langbroek opspoort: oud 26 j„ die geestelijk niet geheel normaal ls; lang 1.70 m, gekleed in groene jurk. nylonkousen en lichte regenmantel. DAT in Rotterdam twee bussen met elkaar in botsing kwamen, waarbij 14 passagiers verwondingen opliepen en elf in het ziekenhuis moesten worden ver bonden. DAT per 1 Oct. bij de politie te Nij megen mej. L. M. J Mathon uit Breda tot inspectrice van de kinderpolitie is benoemd, en men overweegt, nog meer vrouwen in het korps op te nemen. DAT enkele honderden Maastrichtse jongeren die dit jaar voor het eerst op de kiezerslijst zijn geplaatst. Zaterdag, deelnamen aan de jaarlijkse burgerdag. DAT op het Rode Klif bij Stavoren de slag bij Warns, waar de Friezen in 1345 hun vrijheid bevochten, werd her- DAT binnenkort op het gebied van land-, tuin- en bosbouw een encyclopae-1 die zal verschijnen, de eerste op dit terrein, en waaraan 200 specialisten mee- DAT het voorstel van B. en W. van Doetinchem aan de raad om 't nieuwe gemeentehuis aan de Terborgse-weg. even buiten de stad. te plaatsen, met 10 tegen 9 stemmen werd verworpen. DAT op Schiphol Zaterdagavond twee gorilla's uit Afrika aankwamen, die be stemd zijn voor het dierenpark Wasse- antieke broche van historische waarde meegebracht Aan eerste minister Malan schonk de Prins een zilveren tabaksdoos, waarop vier bijbelse taferelen. Voor het negenjarig dochtertje van de heer mevrouw Malan, Marietje was er pop in Nederlandse klederdracht, een schenk van onze vier prinsessen De heer Malan schonk op zijn beurt aan de Prins een album met Zuid-Airi- kaanse landschappen in kleuren, gebon den in struisvogelhuid. Bij enkele gedenk tekenen heeft de Prins kransen gelegd. Op een receptie, die door 6000 van de 8000 in Pretoria wonende Nederlanders is bijgewoond, is aan Prins Bernhard een gouden herinneringsmedaille aangeboden De Prins ontving de medaille uit handen van jhr W van Beyma, vice-voorzitter van de plaatselijke Nederlandse vereni ging namens de Nederlandse gemeen schap te Pretoria. Prins Bernhard heeft gisteren te Pre toria een dienst in de Hervormde kerk bijgewoond, die door drie kerkgenoot schappen was georganiseerd. Tijdens deze indrukwekkende dienst sprak Spoelstra van de Gereformeerde kerk een speciaal gebed voor de Nederlandse ko ninklijke familie uit. Ds T. F. J. Dreyer van de Hervormde Kerk zei in zijn preek, dat het volk Zuid-Afrika zich altijd met dankbaar heid zal blijven herinneren hoe de Ne derlandse Koningin Wilhelmina had verleend aan de bejaarde president Paul Kruger. Er bestaat een krachtige band tussen de Hervormde kerk Nederlandse vorstenhuis. Verscheidene ministers waren bij deze kerkdienst aan- Gelukbrenger van zegen" Sedert Prins Bernhard Zaterdag met zijn regeringsdakota een perfecte lan ding uitvoerde op het vliegveld van Pre toria, laat de zon in het anders zo zon nige Zuid-Afrika verstek gaan. In Pre toria valt af en toe motregen. Ook in Natal, dat de Prins Woensdag bezoeken zal, is een einde gekomen aan de lang durige droogte. Vandaar dat Prins Bern hard daar nu reeds „gelukbrenger van regen" wordt genoemd. Drieduizend doden door wervelstorm in lapan Ook grote nood in Pakistan Voor de derde maal binnen een maand is Japan door de natuurelementen getrof fen. Ditmaal trok een buitengewoon hevi ge storm met snelheden van 265 tot 300 km. per uur over het land. Reeds zijn meer dan 3000 doden geteld, allen slacht offers van (onder meer) de volgende ram pen: een grote veerboot werd op de rot sen geworpen, een stad brandde voor hei grootste deel af, een andere stad werden door reusachtige golven overspoeld vier middelmatige koopvaarders alsmede 754 vissersboten verdwenen in de diepte. De directie der Japanse spoorwegen heeft het weerkundig Instituut te Tokio verweten, in zijn weervoorspelling onvol doende te hebben gewaarschuwd vooi deze geweldige wervelstorm, terwijl het de laatste tijd juist is voorgekomen, dat het instituut waarschuwde voor in aan tocht zijnde „verschrikkelijke cyclonen", die zich niet hebben voorgedaanIn hoeverre dit ernstige verwijt gegrond is, weten wij niet. De Pensjaab. de graanschuur van Pa kistan. Is Zaterdag tot rampgebied ver klaard. Door aanhoudende, zeer zware regenval zijn de grote rivieren sterk ge- ollen. Grote gebieden zijn reeds over stroomd en andere overstromingen drei gen. Duizenden mensen trekken naar hogergelegen terrein. 't Bezoek van keizer Hailé Selassie Vier dagen zal kelze Hailé Selassie In is land verblijven, zoals men weet van 3 tot en met 6 November. Er is een om vangrijk programma samengesteld, daar de keizer verschillende Nederlandse In dustrieën wil bezoeken. Naar de Nieuwe Leidse Courant verneemt zal hij o.m. naar Kinderdijk (scheepswerven) en Utrecht (Werkspoor) gaan. De Regering biedt in de Ridderzaal te Den Haag een ontvangst aan. De marsband Duindorp uil Scheveningen sloeg Zaterdag middag op het drumbandfesti val te Monster een uitstekend figuur. De band in de Molen straat. Heden op pag. 5 T /ASSILEV bestelde rijwiel- 9? onderdelen, maar kreeg gramofoonplateri". Dat is de titel van het tweede verhaal van Hélène en Pierre Lazareff waarin ook de frappante ge schiedenis van een paar zijden kousen uit de doeken wordt gedaan. Maak het Uzell gemakkelijk door het abonnements geld voor het 4e kwartaal 1954 ad f 6.40 vóór 1 October az. op onze giro-rekening 58936 te storten. 'Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administra tie. Betalingen kunnen eveneens geschieden aan onze loketten Steenstraat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hrftelijk dank voor Uw medewerking. Adm. Nieuwe Lcidsche Courant. Vrijwilligers nodig voor aardappeloogst Om te helpen bij de aardappeloogst op de uidhollandse eilanden, voornamelijk in de Hoeksche Waard en IJsselmonde, waar thans een schreeuwend tekort aan arbeiders bestaat, wordt thans via de ar- beidsbureaux een dringend beroep op vrijwilligers gedaan om te helpen bij de oogst. Voor mannen van 18 tot 55 jaar is hier een behoorlijke verdienste aanwezig. HET WEEËIN EUROPA |S| i isjl t S c e e it JÉ r S K u 5 5 Stockholm Oslo onbew. ZZW 4 W 4 14 0 Londen Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève regen regenbul geh. bew. regen geh. bew. geh, bew. half bew. WNW 11 windstil WZW 5 WZW 4 WNW 5 ONO 1 NW 3 ZW 5 13 2 14 10 16 1 13 6 18 0 20 3 19 0.4 21 0 Zürich Berlijn Frankfort MOnchen Wenen Ma*lore a regen half bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. regen onbew. zw. bew. onbew. WZW 6 O 2 ZW 6 ZZW 4 WZW 5 WZW 4 windstil ONO 2 ONO 2 windstil 16 6 20 0 15 3 13 10 15 2 17 0.5 14 8 23 0 23 0 Zware nachtvorst Vannacht langdurige opkla ringen, weinig wind en op vele plaatsen zware nacht vorst. Morgen overdag wis selend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuidwest en West. Onge- de middagtemperaturen als ZON EN MAAN Dinsdag Zon van 6.34 tot 18.26 en Maan •an 8.220 tot 18.19.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1