3-0ctober-optocht geen verzameling van goedkope katoentjes en crêpe-papier Geslaagd Lakenhalconcert met interessant programma Drie leerlingen van Leo Mens toonden hun kunnen Leidse Smalfilmliga zag het nationaal programma Hans Christiaan Andersen, Amerikaans sprookje Leidse bakkersgezellenbond zestig jaar Waf M zelf breïr s \s het eerste verdiend! Parlementaire spelregels in een democratie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 Pi eter de la Court en zijn hobby Wie zonder kennis naar de optocht gaat, mist de schoonheid WE KRIJGEN DUS WEER een historische optocht op 3 (2) October. Er zijn Leidenaars, die over zo'n optocht wel eens wat smalend praten. Ze zeggen dan, dat je altijd hetzelfde ziet en dat de Rembrandt van het ene jaar wel Pieter de la Court van het andere jaar zal zijn. Toch is dit een misvatting. De voorzitter van de optochtcommissie, dokter Commandeur, betoogde op de persconferentie met het bestuur van de Drie-October-ver- eniging, dat de kledingstukken nauwkeurig worden uitgezocht en in elk opzicht een zuivere weergave geven van de tijd, waarin de optocht speelt Wij geloven, dat de zaak zó ligt, dat vele Leidenaars van tevoren te weinig of helemaal geen studie maken van de optocht, die atraks aan hen zal voorbij gaan. Dat men in ieder geval geen moeite neemt, eenvoudig de beschrijvingen in de feestwijzer te lezen en dus zonder enige kennis zo'n optocht gaat zien. Dan móéten wel allerlei détails, die een optocht als deze Juist zo mooi maken, over het hoofd worden gezien. Ook de komende optocht kan worden gezegd, dat hij tot in de kleinste bijzonderheden een verantwoorde verzorging krijgt er dat zowel op de kleding en het „praal- element" als op de deelnemers ernstig zal worden gelet. Wat de deelnemers gaat, van hen wordt verwacht, dat zij op straat een beetje gaan toneelspelen. Daar voor zijn dan ook twee instructle-avon den uitgeschreven. Al wéér De praalwagen van het „Wevers huisje" in de Drie-October-optocht zal een zeer bijzondere worden. De firma Krantz te Leiden heeft aangeboden de wagen, wat het laken betreft, te verzorgen. Het is de bedoeling, daarvoor oud zuiver laken te gebruiken. De opmerking, dat een reclame-optocht een welkome afwisseling in de reeks van historische optochten zou brengen, is on getwijfeld voor nadere bestudering vat baar, maar het staat wel vast, dat zo'n optocht spoediger zou gaan vervelen dan een historische. Wellicht zou na een paar Jaar al worden gezegd: „Weer zo'n re clame-optocht; die zijn er nog niet ge noeg!" Bovendien is het toch wel waar, dat een historische optocht méér past bij de sfeer van het Drie-Octoberfeest en dat toch wel velen het als een leemte zouden voelen, als men een jaar of twee overslaan. „Laten de Leidenaars niet menen, dat een optocht zoals wU die de laatste Jaren hebben gehad, een conglo meraat is van goedkope katoentjes crêpe-papier," zei mr De Ruijter de Wildt. Het aantal paarden dat dit jaar in de atoet meeloopt, is een record. Zelfs de landelijke ruiters van Delft en Zeven hoven zijn uitgenodigd. In totaal zullen er 136 rijpaarden zijn, waarvan 117 ge- co6tumeerd. Het aantal praalwagens be draagt vijf. Naar verwacht wordt, cheren er acht muziekcorpsen in de stoet en het aantal gecostumeerde deelnemers bedraagt ruim driehonderdvijftig. Er den twee instructie-avonden gegeven on der leiding van Han de Wilde, opdat de deelnemers hun rollen begrijpen en ex pressief kunnen uitbeelden. Deze avonden hebben ln voorgaande Jaren bevredigende resultaten opgeleverd. Pieter de la Court ment uit het jaar 1725. Daarin wordt allereerst op een praalwagen een hoekje de beroemde tuin van Pieter getoond. Druiven en ananassen! De la Court was uitsluitend lakenkoopman en deze handel ging hem zo fortuinlijk, dat hij zich konl gaan wijden aan het aanleggen van een kostbare schilderijcnverzameling en de instandhouding en uitbreiding van zijn tuin. Toen hij stierf, liet hij een ver mogen na van 1.120.000. In de stoet vol gen dan ook op zijn familie een aantal lakenhandelaren te voet en te paard. Groep II geeft een beeld van het be zoek van Peter de Groote van Rusland aan de Leidse tuin in het jaar 1721. De Russische ambassadeur te Den Haag schrijft op 1 October 1721 aan De la Court het volgende: „De kennismaking met U gedurende het verblijf van Zijne Majes teit de Tsaar, die Uw tuin bezocht, er de curiositeiten te zien, geeft me vrijheid U te vragen, of U misschien of twee ananassen voor mij zoudt heb ben, opdat ik die zou kunnen aanbieden ter gelegenheid van een feest, dat ik morgen geef voor alle hooggcplaatsten." Het bestuur van de Drie-Octoberver- eniging heeft zich veroorloofd. Peter de Groote vorstelijk uit te dossen, hem omringen door een aanzienlijk gevolg hem te laten voorafgaan door een gezel schap vrolijke, eenvoudige Zaankanters Zaanse schonen, met wie hij tijdens verblijf in Zaandam kennismaakte. Men heeft zelfs de vrijheid genomen, door i praalwagen de herinnering wakker roepen aan de belangstelling, die deze Majesteit koesterde voor de scheepstim- »n. Vandaar de praalwagen met het „Wevershuisje". Hierbij kan nog wor den aangetekend, dat deze praalwagen het laken betreft, wordt verzorgd door de fa Krantz te Leiden, die zuiver oud laken daarvoor beschikbaar heeft Gouden koets Boerhaave en 's middags aan de tui De la Court. In deze groep wordt ook de maaltijd uitgebeeld, die op het bezoek in de tuin volgde. Ondanks bet feit. dat deze hertog lichtzinnig heerschap was, dat reeds op U-jarige leeftijd trouwde met een moiselle, van wie hU een grote afkeei had. terwijl zijn belangstelling vooral uit ging naar een jonge hertogin van Bour- gondië, heeft men gemeend, hem niet te moeten overslaan. De hertog was zeer prachtlievend en deze prachtlievendheid heeft de optochtcommissie blijkbaar ge ïnspireerd om aan deze groep de praal wagen „ananassen als dessert" te ver- Moraal Agenda van Leiden Zaterdag Casino. 23.30 uur: Ned. bond van mili- iire oorlogsslachtoffers, film ..Ivanhoe" Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., ope ningsconcert door Rott. Philh. Orkest Eduard Flipse. solist Samuel Brill, Overdekte, 8 uur: diplomazwemmen er. demonstraties. Maandag Binnenplaats stadhuis, half 5: H.K.H. Prinses Wilhelmina onthult beeldje, ge schonken door H.M. Koningin Juliana De Doelen. 8 uur: Amateur-fotografen, Rolf Feenstra over: Kinderen in spel en Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur; stoffen- en confectieshow Gerzon. Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling. Ned. Comedie met „Amphitryon" in Jean Giraudoux. Koor Pieterskerk, 8.15 uur: repetitie koraalmuziek op 3 October. Aula H.B.S. Burggravcnlaan, 8 uur: en O., openingsavond talencursussen. Hooglandse kerk, half 9: laatste avond- muziek, Caroline van Dorp van Hey- ngen, sopraan. Adriaan Blankenstein. orgel. Dinsdag Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „Amphitryon' in Jean Giraudoux. Koor Pieterskerk, 8.15 uur: generale repetitie koraalmuziek op 3 October. Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61, 8 uur: piano-recital Gloria Sharaff. Oud-Hortusgezicht, 8 uur: Leidse tui niers- en bloemistenvereniging ..Door eendracht verbonden", dahlia-avond. Antonlus-clubhuis, 8 uur: Wijk I B.B., contactavond. Warmond, 8 uur: gemeenteraad. Apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel- 21313 en apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 (tot Vrijdag 1 October 8 uur). Chr. Oranjevereniging op 2 October De Leidse Chr. Oranjevereniging heeft voor de viering van 3 October, op Za terdag 2 October dus, een feestavond ge organiseerd. die wordt gehouden in de aula van het gymnasium aan de Fruin- laan. Er is een non-stop-programma in gestudeerd. dat doo.r de Timdelerclub on der leiding van Ton van den Eerg en Eugene de Geus zal worden gebracht. Het bestaat uit zang, declamatie, muziek en toneel. Er zijn twee voorstellingen, de eerste begint om 7 uur en eindigt half 9. de tweede begint om kwart i eindigt om 10 uur. Het bezoek van Prinses Wilhelmina Zoals bekend, hoopt H.KJL Prinses Wilhelmina Maandagmiddag omstreeks half 5 op de binnenplaats van het stad huis een beeld te onthullen. De burge- iter verzocht ons mee te delen, dat de Prinses niet aan de Breestraat bij het stadhuis aankomt, enkele minuten voo half 5, maar aan de zijde Vismarkt. Voo hen, die de prinses willen zien, is he belang, dat zij zich dfiar opstel len. In verband met het bezoek van Prin ts Wilhelmina zal het stadhuis Maandag middag voor het publiek om vier u orden gesloten. De Grote Trek en het lekenspel In het kader van de acue De Grote Trek geeft de Leidse oecumenische spel- groep onder leiding van Harmen Zonder van opvoeringen van de spelen Judas er Mozes. De eerste opvoering \óerd Donder dagavond gegeven in de Janskerk t( Utrecht. Gespeeld werd Mozes van Phi lip Lam-b in een vertaling van dr J. W. Schulte Nordholt. Het laat zien de strijd de engel Michaël en de satan oit de ziel van Mozes. Het spel werd inge leid door dr Dronkers, de organisator var De Grote Trek. Begin doet meer verlangen REEDS IN HET afgelopen concertseizoen maakten wij enige malen mel ding van concertendie op initiatief van B. en W. in het stedelijk museum De Lakenhal werden gegeven. Wij hebben dit initiatief toen van harte toegejuicht en het doet ons dan ook veel genoegen opnieuw zulk een concert te kunnen recenseren. kend als chansoncomponist, de prélude t Het waren ditmaal de bekende clave- niste Catherina Gris Ritsema en de fluitist Cornelis Preuyt, beiden wel be- vanwege hun frequent optreden tij dens de Oegstgeestse Bijdorp-concerten, die in de stijlvolle Grote Pers van de Lakenhal een programma ten gehore brachten, bestaande uit werken van 16de. 17de en 18de eeuwse meesters. De keuze van de werken was in de meeste gevallen zeer gelukkig; mevrouw 3rits Ritsema vertolkte op rijk g< .eerde wijze een Chaconne van Chambon- ïières. een der grondleggers "ranse clavecinistentraditie. de bekende de Blacksmith") uit de el, en twee sonates en in D Vooral in Handel e de soliste zich een w prachtige instrument. Coucou van Daquln, onrechte onbekend werk van Sweelinck, „Balletto del Grunduca". drie luit-dansen va 16de eeuwse Claude Gervaise. meei Op Pieterskerkorgel IN HET KADER van de „zomerconcerten 1954 van Leo Mens" presen teerden zich gisteravond drie van zijn leerlingen op het orgel van de Pie terskerk. Het waren mevrouw dr A. A. S. Höweler-Wieten en de heren H. Jasperse en J. Versloot. Het gaat niet aan het spel van, zij hetj—Pepping. Bovendien was het geheel vergevorderde, leerlingen, te beoordelen overvoerd van koraalbewerkingen. Een zoals men dat van vaklieden zou doen.{beter onderling overleg ware dus wel, Men komt dan immers zo spoedig tot-gewenst geweest. voor de betrokkenen in dit stadium vanl spel van de drie concertgevers hun ontwikkeling te krasse en daarom toonde duidelijk persoonlijke verdiensten onbillijke uitspraken. Een vergelijking en tekortkomingen. Al waren vooral de de prestaties en opvattingen is technische verschillen niet zo groot toon- Laten we eerst iets vertellen over de man, naar wie de optocht ia genoemd. De eerste Pieter de la Court, die zich in de Noordelijke Nederlanden vestigde, kwam ala bouratwerker naar Lelden. Zijn zoon, eveneena een Pieter, was hier laken koopman en tevena politicus en econoom, terwijl diens zoon Pieter, die de van zijn moeder aan de zijne toevoegde en zich Pieter de la Court van der Voort noemde, ook in de lakenhandel werkzaam was, zich daarnaast voornamelijk Interes serende voor buitenplaatsen, tuinen er Deze Pieter nu, geboren te Lelden op 21 Mei 1664, promoveerde in de rechten te Utrecht en ging toen in de lakenhan del. Hij huwde in 1686 met Sara Poelaert, woonde aan het Rapenburg, ln het tegen woordige Snouck Hurgronjehuis, en o- leed op 12 September 1739. Hij bracht groot deel van zijn leven door op de buitenplaats Meerburg, die hij ln 1716 voor 8500 verkocht aan mr Teding Berkhout, waarna h(j een nieuw tuin complex Inrichtte aan de Morssingel, bui ten de Rijnsburgerpoort. Daar kweekte hij allerlei vreemde plan ten, ook wist hU voor het eerst in Hol land ananassen tot rijpheid te brengen, hetgeen in die tijd een grote sensatie was. Hij reisde veel, onder n Versailles, waar hij gegevens verzamelde voor beschrijvingen van het park van Zonnekoning. Zijn tuin hier was zo I roemd, dat talrijke vorsten, diplomaten andere hoogwaardigheidsbekleders op be zoek kwamen om de wonderlijke resul taten van zijn tuin- en kweekkunde ln ogenschouw te nemen. De optocht speelt dus om de tuin van Pieter de la Court. We zien vanzelfspre kend De la Court telf, maar ook tal van figuren, die hem met een bezoek hebben Zeven groepen In groep 1 zien we Pieter de la Court van der Voort en zijn familie, een frag- Groep III toont het bezoek van de erf prins Willem, landgraaf van Hessen-Kas sei In 1730. Hierbij zijn aanzienlijke gas ten betrokken. Men heeft dan ook be sloten, de gouden koets ditmaal weer te laten meerijden, een pronkstuk, dat alleen op 3 October In Lelden te tien Is. Zo zullen ze straks met pracht en praal door straten rijden! De gouden koets wordt bespannen met vier paarden, die orden geleid door rode teugels, afkom stig uit de koninklijke stallen te Der Haag. In de vierde groep zien we het bezoek in de Franse ambassadeur graaf Van Morville in 1720. Deze groep Fransen wordt gekleed en gekapt naar de mode 1675, omdat men daardoor gebruik kon maken van een buitengewoon fraaie zwierige klederdracht, die sterk af wijkt van de mode van 1720—1730. Dit anachronisme zij de Drie-Octobervereni- ging vergeven! Op een praalwagen ln deze groep bevindt zich een stukj> de beroemde tuin van Versailles, zoals reeds geschreven. De la Court ook grote belangstelling heeft gekoesterd Het bezoek van de ambassadeur van de koning van Engeland in 1725 vinden we in groep V. terwijl groep VI het bezoek de Hertog En dan de laatste groep: het bezoek an het gehele corps diplomatique uit Den Haag op 5 Augustus 1732. De op tochtcommissie prijst zich gelukkig, dat zij met een zo uitzonderlijk gemengd ge zelschap van aanzienlijke staat de optoch! kan besluiten. Een gezelschap van Fran- Duitsers, Spanjaarden, Russen, Por tugezen, Zweden, Polen, Engelsen, Italia- Denen en Belgen, dragers van grote in en bekleders van gewichtige func ties, allen te paard, eendrachtig en vreed- lam tezamen rijdend door onze straten. De feestwijzer voor 3 October bevat ook nog de nodige moraal. Bij dit bezoek bijvoorbeeld wordt de volgende aanteke ning gemaakt: „Wanneer onze verscheui de en onrustige wereld hieraan eens ee voorbeeld zou willen nemen, wat zou di het leven van onze generatie en van hen, die na ons komen, aanzienlijk veraange- Laten we hopen, dat allen, die op Za terdag 2 October het Leidse feest en dus ook deze optocht aan zich laten voorbijgaan, dit „lesje" van de Drie- Octobervercniging ter harte nemen. Dan heeft de dag zijn doel zeker niet gemist! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan z v C. Driebergen A. Lepelaar; Willem N. z v J. v. Heus- den en J. J. de Graaf; Maria B. d v J. Dee en A. v. d. Blom; Adrianus C. A. J. Verhoogt en A. M. Belt; Cornelis z v J. v. d. Horst en A. Bokkinga. OVERLEDEN: L. F. Philippo, mai jr; J. J. C. Hoogkamer, zn 3 mnd; R Pieterse, huisvr. van: Vervoorn 33 ji Gentenaren zulien tegenbezoek brengen DE LEIDSE SMALFILMLIGA begon het nieuwe seizoen gisteravond in de Turk met een programma van 8 en 16 mm-films, samengesteld uit de beste films, die dit jaar op het Nova-congres ter beoordeling werden aan geboden. gemaakt van typisch filmische mogelijk heden, zoals het van achteren met variaties („The Harmonious in Scarlatti toonde re virtuose op haar gelijkheden steeds beter gaat beheersen. Cornelis Preuyt, die als violoncellist meer bekendheid geniet, toonde zich ook nu uitstekend fluitist, al kan zijn aan diepte en volheid winnen. Wij beluisterden van hem een sonate in (niet Blavets sterkste sona- interessante sonate van G. F. Ruppe (die indertijd als muziekmeester Leiden gewerkt heeft), in welk werk de fluitpartij als een obligaatbegeleiding is geschreven, terwijl het clavecimbel als gelijkwaardige partner of zelfs als solo instrument optreedt, zoals trouwens in dezelfde periode in Frankrijk vele sonates werden geschreven voor klavier met oolbegeleiding. Het recital werd besloten met een fraaie uitvoering van Bachs magistrale sonate in Es voor fluit en cembalo obli- gato, waarin niet slechts de klavierpartij een gelijkwaardige rol toebedeeld krijgt, doch waarin tevens de driedelige sonate vorm wordt gebezigd in navolging van de laat 17de eeuwse Italiaanse ouvertures van Stradella en A. Scarlatti. De toehoorders gaven met hartelijk ap plaus blijk van hun bijval. Wij hopen, dat dit Lakenhal-concert spoedig door andere zal worden gevolgd. echter moeilijk te ontgaan en ook leidelijk genoeg. Door het gecombineerde programma j liep weliswaar een duidelijke historische, lijn, maar de samenstelling was niette min brokkelig, in ieder geval weinig harmonisch. Zo is de volgorde: Buxte- hude (Praeludium en Fuga). Handel (al leen het Andante uit het F-dur-Concer- to!), Bach «koraalbewerking over „Nun freut euch") historisch verantwoord, maar zuiver aesthetisch zeker niet. Even min bevredigde de opeenvolging Duflé De avond werd geopend met „De olde papiermeule", een documentaire met een goed sluitend scenario. Echter waren o.i. sommige opnamen wat te gerekt. De tweede film, „Rondo capricioso", 'n beeld de toekomst na de volgende oorlog, muntte uit door een boeiende inleiding. Nummer drie was „Intermezzo langs de «'eg'een filmpje, dat als groepsfilm rerd gemaakt door de smalfilmclub Lu- mière te Eindhoven. Het idee was niet bepaald origineel, de uitwerking te vlak. De laatste film voor de pauze was „Hier is de koffie", de uitbeelding van de strijd een beeldhouwer met zijn materie, liet onaardig idee, maar wat zwakjes uitgewerkt en zonder climax. Waren de films vóór de pauze alle 8 mm-banden, né de pauze werden 16 mm-films gedraaid. Allereerst van klei tot brons", een documentaire over het ontstaan van een bronzen borstbeeldje. in alle opzichten prima. Verder „De brief", een genre-film over het wantrou wen van een echtgenoot t.o.v. zijn vrouw; niet bijster duidelijk van opzet, maar technisch goed. In „Finale als voorspel", een filmpje over een meisje, dat haar verloving wil verbreken, maar in de to< komst schouwende tenslotte toch andei besluit, wordt op geestige wijze gebruik Deze week in Lido: WANNEER EEN ARGELOOS bioscoopbezoeker mocht menen, dat hem met de film Hans Christiaan Andersen de levensgeschiedenis werd voor gezet van de beroemde sprookjesverteller uit Denemarken, komt bedrogen uit. Samuel Goldwyn heeft er een Amerikaans sprookje van gemaakt, en hij kondigt deze handeling ook onomwonden aan bij het begin van de film Vooral de Denen hebben er geen goed woord voor over gehad. Dit Wie de bijna twee uur dat deze film duurt heeft uitgezeten, vraagt zich toch af: „Wat heb ik nu eigenlijk gezien?" Zoals aanvankelijk al aangekondigd: stellig niet de levensgeschiedenis van Andersen, hoewel die stof te over bood om er 'n 8°e<* verhaal van te maken. Neen. de Amerikanen doen dat anders. Zij nemen 'n figuuT, vervormen die naar eigen willekeur en inzicht, hangen er een groots en kleurig ballet aan op. Richelieu in 1731 plaatsen het geheel in een soort speel- -1 «•- Hans Op 23 October 1894 werd in Leiden de Ned. bakkersgezellenbond opgericht on der de naam „Verbetering zij ons stre ven", met het doel de strijd aan te bin den tegen de arbeid op Zondag. Het was in die dagen normaal, dat dag en nacht. Zondag en in deweek werd gewerkt, met een arbeidsduur van tachtig tot honderd uur per week. Utkering bij ziekte be stond niet uitbetaling voor overwerk was niet bij en vacantle was evenmin be- kend. Het eerste optreden had succes. De ge moederen waren nogal gespannen. Door de werkgevers werd besloten, in de nacht Zaterdag op Zondag niet te doen bakken en de bakkersarbeld op Zondag niet eerder dan om zes uur 'smiddags te doen beginnen. Contact werd opgenomen met de afdeling Den Haag en Amsterdam met als resultaat, dat na een paar Jaar de afdeling Leiden zich in landelijk band Het opnemen. Ook plaatselijk had regelmatig leg plaats met de vakverenigingen, zoals de timmerlledenbond en de slagershond. Zij gaven ln 1900 mede de stoot tot het oprichten van de Leidse bestuurders- In 1918 werd een actie ingezet voc schaffing van nachtarbeid voor het bak kersbedrijf. In de zitting van de gemeen teraad van 17 April 1919 werd de nach telijke arbeid voor het bakkersbedrijf bi; gemeenteraadsbesluit verboden. Er is in deze zestig Jaar geweldig veel veranderd. De arbeidsvoorwaarden zijn door de C. A. O. of bindende regelingen vastgelegd, al zijn er nog vele verbeterin gen aan te brengen. Thans wordt gewerkt aan de vorming van ondernemingsraden Donderdag 7 October houdt het bestuur een receptie ln de foyer van de Burcht. De leden, die 25 en 40 jaar lid zijn de bond. worden gehuldigd. bittere pil" voor het nationale Deense gemoed, een pil. die wellicht nog wordt verguld door de populariteit de song ..Wonderful Copenhagen", een niet te miskennen toeristische waarde heeft. En voor de rest, och. het verzinsel is niet eens onaardig, het bal let van de Zeemeermin is net wat de gemiddelde bioscoopganger verlangt blijft er dan nog te wensen ov Een film dat wel!! Club foto-employé's Gisteravond hield de club foto-em ployé's Leiden en omstreken haar eerst» bijeenkomst in het nieuwe seizoen in eer de zalen van het Vlies. Het pro gramma ziet er aantrekkelijk uit dan ook bij de leden in de smaak. De heer Renia hield gisteravond een praatje bij een 75 foto's in groot formaat. De op namen waren onder meer gemaakt in Pa rijs. De foto's van Leiden en omstreken hadden ook de volle aandacht. Tenslotte werd een filmpje gedraaid over atoom splitsing. Arrestatie in Bandoeng Te Bandoeng is gearresteerd mr E. v O., die beschuldigd wordt van knoeien met deviezen, aldus het A.I.D. Bijzonder heden werden echter niet verstrekt. Amerikaanse mijnenveger aan one land overgedragen Op grond van he: programma voor w derzijdse militaire bijstand is Donderdag te Boston de in de Verenigde Staten ge bouwde mijnenveger AM-434 aan om land overgedragen. schrijven van de brief op het einde de film; het papier wordt dan weer blan co. Deze films waren alle mededingend in de zogenaamde selectieklasse. Uit de hoofdklasse werd slechts film gedraald: „Amoureus intermezzo", gedeeltelijke tekenfilm, waarin Am< wordt weergegeven in zijn successen t Als hijzelf dan plotseling ve liefd wordt op een andere bewoonster de hogere sferen, verwaarloost hij zijn werk en kwijnt overal op aarde de liefde. Maar gelukkig komt het orde. Héél mooie opnamen sie: film, die technisch en artistiek verant woord en tevens fijn-geestig is. Jammer, dat er geen geluid bij deze projectie was. Wat niet wegnam, dat het geheel door de aanwezigen zeer werd ge waardeerd. In de pauze deelde de heer Kleibrink mede, dat de heer N. C. Bol een wissel beker ter beschikking wenste te stellen de beste familiefilm. Deze winter zal de competitie op een liga-avond plaats vinden. Verder zal in het komende sei- aantal films uit de studio van Maarten Toonder worden gedraaid. Ook vier Shell-films van Bert Haanstra zullen worden vertoond. De Gentenaren, bij wie men zo gul werd onthaald, zullen waarschijnlijk in April van het komende jaar de gasten van Leiden zijn. Hun bezoek zal zo mo gelijk samenvallen met een tentoonstel ling in de Lakenhal. Paratyphus-epidemie Aantal patiënten gestegen tot 265 De Katwijkse logger Wilhelmina V, aarvan enkele bemanningsleden ziek zijn geweest, is nog steeds aan de thuis- stoom bezig. Het schip heeft te kampen gehad met harde tegenwind. Inmiddels is de windrichting veranderd en de KW 144 maakt nu meer snelheid. Bij komst in IJmuiden zullen de volgens schipper Jacob den Hollander reeds her stelde bemanningsleden zich waarschijn lijk aan een medisch onderzoek moeten onderwerpen. Het totaal aantal patiënten Drijft in middels stijgen. In Katwijk, Kijnsburg en Valkenburg telt men 211 zieken, in Noordwijk lijden 46 mensen aan para- typhus. Noordwijkerhout heeft drie ge vallen. Leiden 2. Dubbeldam 1. Wasse naar 1 en Terneuzen 1. In totaal aus 265 gevallen. Er moet worden aangenomen dat de incubatietijd van paratyphus lan ger is dan men altijd heeft gedacht. Tot nu toe is geen enkel ziektegeval bekend dat door contactbesmetting is tot stand gekomen. In Leiden, Dordrecht en Al phen aan den Rijn zijn vermoedelijk in totaal drie gevallen geconstateerd. de toch de heer Versloot in bijna elk opzicht het verst gevorderd te zijn. Hij bezit een opmerkelijk gevoel voor stijl, verhoudingen en registerkleuren. Een hoogtepunt werd zijn vertolking van de wondermooie koraalbewerking „Nun freut euch" van Bach, waarin rijke guirlandes het koraal in overgrote blijdschap ranken. De heer Versloot verwaarloosde niet het minste detail, maar verloor er zich toch niet in. Ook in Bach's praelu dium en Fuga in e-moll en het „Choral* varie" van de Fransman Duflé bleek zijn vermogen, door de vele bomen het ge zicht op het bos niet te verliezen. Mevrouw Höweler had een vrij zwak begin met het genoemde Andante Handel. Het vraag- en antwoordspel de fijn gecisileerde stemmen verliep niet erg vloeiend. Maar met „Koraal en v— atie's" van Jan Nieland herstelde zich belangrijk. Het koraal zelf doet ty pisch Frans aan la Franch), maar de knap geconstrueerde, van een sterke geest getuigende, hier en daar gedurfde vari- atie's zijn zeer persoonlijk. Mevrouw Hö weler speelde dit mooie werk met begrip liefde. De heer Jasperse presteerde vooral technisch heel wat, maar zijn spel is niet altijd volkomen doorzichtig. In Bux- tehude en vooral in Pepping (twee ko raalbewerkingen) bereikte hij het meest. De muziek van deze moderne Duitse meester spreekt hem kennelijk aan, waardoor hij op zijn beurt de hoorders de waarde ervan wist te overtuigen. De koraalbewerkingen van Bach werden _jhter onder zijn handen niet geheel transparant, hoewel hij ons toch de grote constructieve en geestelijke waarden van het meesterwerk, dat de bewerking van .O Lamm Gottes" is, deed beseffen. Joh. van Wolfswinkel Programma avond- muziek Het programma - BB <*e laatste avond- muziek! die Maandagavond om half ne gen in de Hooglandse Kerk is te belui steren. luidt aldus: 1 Cansone in d. (or gel). J SiBach; 2. Mein Jesu. was fur Seelenweh (zang en orgel). J. S ®ach; Trio in d. (orgel), J. S. Bach; 4. Er weidet seine Hende (zang en ongel), G F. Handel; 5 Twee koralen (orgel). Max Reger; 6 Liederen van Hugo WoU; 7. Ge figureerd koraal en fuga over Psalm 33. Adriaan Blankenstein. De uitvoerenden zijn Caroline van Dorp-^van Heyningen, sopraan c I a Adriaan Blankenstein. orgel. L.J.A. en de vorming van jeugdleiders De directeur vin het Volkshuis, de heer H. van Duynen. kon gisteren een groot aantal belangstellenden welkom heten op de voorlichtingsavond voor de jeugdlei dersvorming v«an de Leidse Jeugd Acne. Dr A. van Biemen besprak het doel van de cursussen van dit jaar. Vorig jaar wa ren dese gericht op de algemene oriën tatie met het jeuigdleiderswerk. Dit jaar wil de L.J.A. wat dieper ingaan op de verschillende technieken van het jeugd- leiderswerk: handenarbeid, sport, spel en creatief spelen. Door deze onderdelen leert de jeugd verantwoordelijkheid. Maar wil men de jeugd op verantwoorde wijze tot ontplooiing 'brengen, dan is het nodig dat de jeugdleider(ster) de stof volledig onder de knie heeft. Nadat de heer Van Duynen enige tech nische bijzonderheden had besproken was er gelegenheid de docenten, de heren H. Kors. E Areinds en J Clhr Bartelsman. vragen te stellen over de cursussen. Van de gelegenheid tot inschrijving werd al gretig gebruik gemaakt. Leids jeugdparlement HET LEIDS JEUGDPARLEMENT heeft gisteren zyn zevende bestaans jaar ingezet. Bij de opening werd bekend gemaakt, dat op Zaterdag 23 October een conferentie zal worden gehouden, waarvoor alle Jeugd- parlementen uit Zuid-Holland naar Leiden komen. wijding van de jongeren voor het parle- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Lelden: Winkelhuis en erf Hogcwoerd 71, in bod: f 4.600,— koper: J. Huisman te Lei den q-q. voor f 5.800,—. Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Lelden: Woonhuis met tuin te Oegstgeest. De Kempenaerstraat 80, in bod; f 11.000,—. Koper: J. J. de Cler te Leiden q-q. voor f 12.300.—. Woonhuizen te Zoeterwoude, Schenkel- weg 101. 103 en 105, aamen ln bod: f 4.360.—. Koper: E van Starkenburg te Leiden q q. voor: f 4.510,—. De voorzitter van het Leids Jeugdparle ment. de heer J. v. Zonneveld, leidde de heer Chr. van den Heuvel, die zou spre ken over het onderwerp: „Parlementaire spelregels in een democratie", in met en kele woorden van G. Veldkamp, waarin deze o.m. zegt: niet alleen politieke dis cussies zijn nuttig, het is tevens van be lang ervaren politici uit te nodigen. De parlementaire democratie is geen algemene regeringsvorm in de wereld, aldus de heer v. d. Heuvel. In de Ver. Staten. Canada en West Europa uit gezonderd Spanje en Portugal treft men haar aan. Echter zijn er in deze lan den nog wel moeilijkheden op dit gebied. Een voorbeeld hiervan uit de laatste tijd Is Frankrijk. Het essentiële van het parlementaii stelsel in Nederland is. dat niet het parle ment regeert, maar de Koningin, door middel van Haar ministers. Deze zijn antwoordelijk; de Koningin ls onschend baar, zoals ln de Grondwet staat. Er zijn verschillende soorten kabinets formaties mogelijk. Het parlementaire ka binet steunt op een voldoend aantal groe pen in de volksvertegenwoordiging, hoeft niet altijd een meerderheid te het kan ook voorkomen dat een kabinet berust op een minderheid. Een dergelijk geval was b.v. het twaalfdagen-kabinet- Colijn. Wanneer er geen overeenstemming is te bereiken tussen partijen die de meerderheid vormen, wordt getracht extra-parlementair kabinet te vormei De regering voert het beleid door mid del van wetten, algemene maatregelen van bestuur en ministeriële beschikkin gen. Voor de wetgeving ls de medewer king vereist van de Staten-Generaal. Spr. behandelde de gang van een wetsontwerp voor het wet wordt in de Tweede Eerste Kamer. De Tweede Kamer heeft het „recht van amendement", de Eersti Kamer mist dit. De heer Van den Heuvel acht de toe mentalre leven van belang. Hij was van mening, dat men moet streven naar een rechtsmatige volksinvloed in staten, die daarvoor rijp zijn. Men moet echter niet trachten de verschillen in de politieke partijen te verdoezelen. De heer J. van Zonneveld dankte de heer v. d. Heuvel voor dit populaire staatkunde-onderricht. Hierna volgde nog een onderlinge discussie. 's Rijks Munt had het druk in het jaar 1953 Toen de begroting-1953 van het Staats- muntbedrijf werd opgesteld, werd slechts rekening gehouden met het slaan van 50 millioen centen ten behoeve van Ne derland. 's Rijks Munt te Utrecht moest echter in dat jaar 86 millioen munten slaan, niet alleen voor Nederland, maar ook voor de Nederlandse Antillen en voor de Libanon. Ten behoeve van de aanmun ting van zilveren 50-piasterstukken en van aluminiumbronzen 25-piasterstukken voor de Libanon moest muntmetaal worden aangeschaft ter waarde van f 2.391.000. Dit blijkt uit een thans bij de Tweede Kamer Ingediende begrotings wijziging. Feminabeurs te R'dam geopend Te Rotterdam is in het Ahoygebouw de zesde Femina-beurs voor mode en huis houding geopend Tot burgemeester der gem 16 October I gemeente Nijkerk. inde 1 November, benoemd de Ronde, refere Zijn voorganger M Jager

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4