Drie-October-programma: niet erg veel nieuws Toch zullen de feestdagen weer genoeg verrassingen bieden DEVILEE gfCRLINGy sta ov 3 JVieme^en~1 11 STERLING SHAG Lr- Het beste uit de Virginia oogst Men schrome niet oudere mannen in dienst te nemen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 Negen-en-vijffigsfe viering DE FEESTWIJZER VOOR DE VIERING van het 59ste Drie-October-feesc is uit. Het bestuur koestert weer grote verwachtingen voor deze dag, Za terdag 2 October. Er wordt een zeer groot aantal mensen van buiten de stad verwacht, in de eerste plaats vanwege de Zaterdag en ten tweede om dat er op grote schaal propaganda voor de feestviering is gemaakt. In het treinblad „Tussen de rails" werd opgewekt Leiden op 2 October te be zoeken, de uitgaande post in Leiden wordt gedurende September van een speciaal drie-October-stempel voorzien en er worden duizenden folders verspreid, onder meer via verschillende reisbureau's. Het bestuur der Drie- October-vereniging kreeg zelfs van een Amerikaanse en een Zwitserse krant het verzoek, een artikel over de feestelijkheden te schrijven. Zo zien we, dat 3 October voor zeer velen méér is dan een plaatselijke festiviteit. Van bestuurszijde verzocht men ons er nog eens de nadruk op te leggen, dat de feestelijkheden verdeeld zijn over Don derdag 30 September, Vrijdag 1 October en Zaterdag 2 October en dat er dus op Zondag 3 October vanzelfsprekend niets te doen is. De feestelijkheden worden geopend op Donderdagavond om 8 uur in de Pieters kerk, waar een bijeenkomst wordt ge houden, die is uitgeschreven door de Chr. zangvereniging „Ex Animo". De voorzitter van de Drie-October-vereni- ging, mr Ph. J. de Ruijter de Wildt, wees er op, dat deze bijeenkomst weliswaar niet van de Drie-Octobervereniging uit gaat, maar dat het bestuur het toch zeer op prijs stelt, dat het feest op deze „wijdingsvolle" wijze wordt begonnen. De sprekers van deze avond zijn ds P. W. Spruijt, Hervormd predikant te Am sterdam, en dr H. J. Westerink, Geref. predikant te Leiden. Medewerking ver lenen het gemengde koor en het jeugd koor van de genoemde zangvereniging, onder leiding van Herman de Wolff, en de organist Leo Mens. Vrijdagavond 8 uur is de grote faptoe, bedoeld als hulde aan de nagedachtenis van burgemeester P. A. van der Werff. Het bestuur heeft aan de verenigingen met klem verzocht, bij het defileren langs het standbeeld van de burgemees ter en het monument bij het plantsoen de vaandels te doen neigen en er voor te zorgen, dat de deelnemers een cor recte houding aannemen. Vorig jaar moet hieraan een en ander hebben ontbroken. Voordat de taptoe vertrekt, zal dit nog eens worden gezegd. Er wordt weer een krans gelegd bij Van der Werff en bij het plantsoenmonu ment. De medewerkende corpsen zijn: De Post, Concordia, de R.K. harmoniekapel, het Chr. tamboer- en pijpercorps „Kunst en Genoegen", Werkmans Wilskracht, het juniorencorps „Kunst en Genoegen", Nieuw Leven, Trouw en Durf en de drumband van de nationale reserve te Den Haag. De verenigingen, die aan'de taptoe deelnemen, dienen om 7 uur op het kaasmarktterrein aanwezig te zijn. Het is de heer De Ruijter de Wildt op gevallen, dat de Leidenaars over het al gemeen zo weinig doen aan versieringen en verlichtingen. In Alkmaar bijvoorbeeld is dat heel anders. Met eenvoudige mid delen kan men er toch voor zorgen, dat ook de route van de taptoe wat feestelijke verlichting te zien geeft. Gedacht is fakkels, Bengaals vuur, lampions kaarsen. Ten slotte de mededeling, dat bij het standbeeld alleen het Wilhelmus zal den gespeeld, ten einde het oponthoud tot een minimum te beperken. De lichting van het standbeeld en var monument gedurende het voorbijtrekken van de stoet is weer aangeboden door het gemeentebestuur. Met klas naar haring De eigenlijke feestdag, 2 October dus, wordt des morgens 7 uur geopend met een reveille, te verzorgen door de politie- muziek op het balkon van het stadhuis. De leiding daarvan berust bij de heer D. Anderson. Op het programma staan bekende werken, zoals psalm 33, Boven de Starren, Wij willen Holland houden en Wien Neerlands Bloed. De uitreiking van haring en wittebrood begint weer om 7 uur. Naar wordt wacht, zal deze tot tien uur duren. Er komen dan ook niet minder dan 12. mensen, dat is ongeveer zevenhonderd minder dan vorig jaar. Het bestuur van de Drie-Octoberver- eniging heeft dus de conclusie kunnen trekken, dat de stjjging van de gegadig den voor haring en wittebrood zich niet heeft voortgezet. Teleurstellend men dat zeker niet de heren hebben zich wel eens met zorg afgevraagd, wat er zou moeten worden gedaan, als deze stjjging maar doorging maar gehoopt wordt toch, dat het aantal altijd om de twaalfduizend zal blijven schommelen er dus niet zal kelderen naar een paar dui zend. De gedachte, dat deze uitdeling het karakter van een bedeling aan armlasti gen zou dragen, is er nu wel uit. Laat Leiden er voor zorgen, dat die nooit te rugkeert. De plaats van de uitdeling heeft wel enige moeilijkheden gegeven in verband met de restauratie van het Waaggebouw, die nogal schijnt tegen te vallen. Aan vankelijk werd gedacht het gebouw voor 3 October weer in gebruik te kunnen ne men, maar bij de restauratie is zoveel ditmaal de V.A.R.A. en de Wereldomroep, aanwezig is. Van kwart over 8 tot kwart over 10 er een grote militaire mars met défilé. Aangenomen kan worden, dat de mili- i omstreeks tien uur de autoriteiten het stadhuis passeren. Marine, Land macht en Luchtmacht werken mee, als mede een afdeling lichte luchtdoelartil lerie. Medewerking verlenen de studen tenvereniging Pro Patria, de kapel var de Kon. Luchtmacht te Nijmegen, de ka- het licht gekomen, dat dringend on der handen moet worden genomen, dat het wel Januari zou kunnen worden. Men zal zich dus moeten behelpen, maar het gemeentebestuur heeft de toezegging ge daan, dat alles in het werk zal worden gesteld, de uitdeling niet te hinderen. De materialen worden zoveel mogelijk weg gehaald en men zal zelfs zien. het steiger- >erk in het interieur een aardige ver siering te geven. Dat wordt dus een uit deling van deze feestgave in een unieke entourage. i werd nog meegedeeld, dat een leraar van het gymnasium de wens te ;n heeft gegeven, met zjjn klas naar de uitdeling te komen, om de leerlingen i van deze aan de historie ontleende daad duidelijk voor ogen te stellen. Of- n de inschrijvingsdatum al voorbij heeft het bestuur van de Drie- lervereniging toch gemeend dit ver zoek te moeten inwilligen. Er zal nu een symbolische uitreiking aan de leerlingen plaats hebben. Op het Waaghoofd zal een draaiorgel het Haring- en broodfestijn op vrolijken. In verband met het grote aantal in schrijvers is het gebouw alleen te be- n via de Vrouwensteeg en de Aal markt. De Mandenmakerssteeg geeft dus geen toegang en is dan ook afgesloten. De regelingscommissie zal er zorg voor dragen, dat het wachten voor ,het ont vangen van de feestgaven tot een mini- lum blijft beperkt. Koraalmuziek De koraalmuziek is om 8 uur in het Van der Werffpark, weer onder leiding Leo Mens, voor de 26ste maal. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door de Chr. muziekvereniging onder leiding van de heer J. Scheffers. Op het programma prijkt weer het lied „O Lei den, gij oude mooie stad" van Leo Mens. De repetities voor de koraalmuziek worden gehouden op Maandag en Dinsdag •onds om kwart over acht, niet in het boterhuis van het Waaggebouw (in band met de restauratie), maar in koor van de Pieterskerk. De heer Mens hoopt weer, dat een groot aantal zangers zangeressen aanwezig zal zijn, opdat de koraalmuziek zelf goed zal klinken, is de bedoeling weer, dat de radio, Hooglandse keik wordt vellicht Ter gelegenheid van het Drie- Octoberfeest zal de Hooglandse kerk van binnen-uit worden ver licht. De schijnwerpers zijn be neden en boven opgesteld in het dwarsschip, zodat de verlichting te zien is aan het Noordertransept Hooglandse Kerkgracht en het Zui dertransept Nieuwstraat. Op Vrij dagavond 1 October omstreeks 7 uur wordt de verlichting ontstoken. Zij orandt ook op Zaterdagavond 2 Oc- :ober en waarschijnlijk ook op Zon dagavond 3 October. van de Marine te Valkenburg er twee drumbands van de Nationale Re- i districten Zeeland en Zuid-Holland- Noord. De troepen worden opgesteld op de Korevaarstraat en de Lammenschans- v^eg. De gezamenlijke marsroute is: Le vendaal, Korevaarstraat en Breestraat. Geen ballonnen-wedstrijd Half 9 begint in de stadsgehoorzaal de kinderen van het vierde leerjaar der| lagere scholen in Leiden een bijzondere j poppenkastvoorstelling met levensgrote j poppen, een zelfs van 1.40 meter hoog. Die voorstelling duurt een uur en komtj in de plaats van de geprojecteerde en; ook aangekondigde ballonnenwedstrijd opj het Stadhuisplein. 'De commandant van de brandweer, de j heer Hagedoorn, heeft het bestuur name-1 Hjk geadviseerd, deze wedstrjjdn iet te j laten doorgaan, gezien recente ongeluk- ken bjj dergeiyke festiviteiten in andere j plaatsen. Om de jeugd, die voor dit bal- i Ionnenfeest al „lekker" was gemaakt niet al te zeer teleur te stellen, heeft men nu i deze poppenkastvertoning gearrangeerd. Op de Doezastraat begint om kwart jor tien een estafetteloop, Leid se sport- verenigingen zullen hieraan deelnemen onder auspiciën van de Leidse athletiek-| commissie. Er wordt verwacht, dat vijf-1 ordt een bepaalde ruimte aan de finish gereserveerd. Om 10 uur wordt de Lakenhal weer opengesteld voor de traditionele tentoon stelling van voorwerpen, die betrekking hebben op het beleg en ontzet van Leiden. De tentoonstelling, die altijd weer een attractief element vormt in deze herden king vooral voor hen. die haar nog nooit hebben gezien! is geopend tot 12 uur. Als bijzondere tentoonstelling kan men in de Singelzalen een collectie foto's zien uit het archief van de Drie-Octoberver eniging. Deze foto's betreffen alle vroeger gehouden feestvieringen. De ouderen zul len op deze foto's nog wel vrienden of isschien wel zichzelf herkennen. Als laatste punt van het morgenpro gramma noemen wij dan de plechtige herdenking in de Pieterskerk, uitgaande de Leidse Hervormde Gemeente, waarin ds J. N. de Ruiter hoopt voor te gaan. In de Chr. Geref. kerk en de kerk der Geref. Gemeente wordt ook dienst gehouden. Het overige De middag is uiteraard gereserveerd >or de historische optocht, die wee uur afgaat. De optocht heet „De Leydse Tuyn van Pieter de la Court" en gééft fragmenten weer uit het leven van vooraanstaande Leidse familie uit de 17de n 18de eeuw. Aan deze optocht hebben ij een afzonderlijk artikel gewijd, waar aar wij de lezer graag verwijzen. Om 8 uur is er in de Stadsgehoorzaal an grote feestvoorstelling, waarin Roland Wagter zyn programma „Leidens ont zetéén dag pret" presenteert. Het avondprogramma vermeldt verder een avondfeest op het Schuttersveld met verschillende vermakelijkheden en een „hosconcert", het laatste te verzorgen door de muziekvereniging „Paul Kruger" onder leiding van de heer M. van Veen. En ten slotte dan een „groot schitterend feestvuurwerk", vervaardigd door de fir ma A. J. Kat te Leiden. Van dit vuur werk vermelden wij de grote slotdeco- ratie, die betrekking heeft op het onder werp van de optocht, de tuin van Pieter de la Court. U spaart liters benzine! Prijs vanat f6850.- AUTOMOBIELBEDRIJF Haagweg 45 - LEIDEN - Tal. 22817 Op 2 October Prinses-Irenefonds collecteert Wethouder J. C. van Schaik, voorzit- r van de afd. Leiden van het Prinses- Irenefonds schrijft ons: Evenals het vorig jaar, zal ook dit jaar op de dag dat het 3 Octoberfeest wordt gevierd. 2 October dus, in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van de afdeling Leiden van het Prinses-Irene-Fonds. Het doel van het Prinses-Irene-Fonds is. het brengen van ontspanning in zie kenhuizen. sanatoria en psychiatrische inrichtingen. Deze ontspanning ge schiedt in de vorm van filmvoorstellin- concerten enz. De werkzaamheden van de afdeling Leiden strekken zich eveneens uit over de omgeving van Leiden, zoals het Roterdams Zeehospitium te Katwijk, Sole Mio te Noordwijk en de psychia trische inrichtingen te Leldschendam. Oegstgeest en Noordwijkerhout. In het afgelopen jaar werden in die inrichtingen meer dan 30 ontspannings avonden verzorgd, die de patiënten aangename (en nodige) ontspanning be- zorgdenen die dan ook dankbaar door de patiënten werden geaccepteerd. Vanzelfsprekend kost dit veel geld, is het fonds op de financiële hulp de burgerij aangewezen. Met toestemming van B. en W. van Leiden wordt daarom de hierbovengenoemde collecte gehouden. Met opzet is zoals ook reeds vorig jaar werd gemeld die dag gekozen, omdat het comité verwacht, dat de burgerij in feeststemming verkerende, nog milder dan gewoonlijk een bijdrage zal geven om het haar zieke medemensen mogelijk te maken ook in de feestvreugde, zij het dan in andere vorm, te delen. Geef dan ook die dag royaal! U kunt bovendien uitstekend werk richten door die dag al is het een enkel uurtje uw hulp te verleneï bij de collecte. Dat enkele uurtje op die dag betekent enige uren per maand spanning voor honderden patiënten in Leiden en omgeving. Geft u daarvoor op bij met secretariaat, kamer 222 stadhuisi Leiden. Gij viert feest, laat anderen, in dit geval de zieken in uw feestvreugde Het motto voor die dag is dan ook: „Op de dag, dat gij geniet, Vergeet dan ook de zieken niet." Alle invaliden naai de 3 Octobei-optocht 1 Van de zijde van de Algemene Neder landse Invaliden Bond, afdeling Leiden, de organisatie die de belangen behartigt der minder-validen. ontvangen wij de vol gende mededeling: Ook dit jaar zullen de minder-validen van alle gezindten in de gelegenheid den gesteld, de optocht op 2 October rustig zittend op een der mooiste punten van de stad. namelijk aan de Breestraat in de omgeving van de studenten-socie- teit, te kunnen gadeslaan. Het publiek wordt beleefd verzocht, I zich niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat van af de meisjesschool (nr. 80) tot het belastingkantoor (nr. 40) Zij, die niet of zeer moeilijk kunnen lo- i pen, kunnen worden afgehaald en thuis gebracht, indien zij dit bij het af- j halen der kaarten schriftelijk aanvragen. De kaarten kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van invalidi teitswet-rente, ongevallenwet-rente, lid- l maatschapskaart van de A. N. I. B. of zuster-organlsatie en op bewijs var arts, tegen de prijs van twintig cent per Het afhalen der kaarten kan geschie- den op 28 en 29 September, 's avonds j van 7 tot 9 uur en 's middags van 1 bij het secretariaat: Herengracht 83 Heropening —Van Leeuwen's Textiel heeft gisteren de gemoderniseerde zaak Herenstraat 83 I heropend onder grote belangstelling. Geringe seizoensfijging GEDURENDE DE PERIODE 13 t/m 18 September viel een stijging van het totaal direct beschikbaar aanbod waar te nemen, als gevolg van seizoenin vloeden, namelijk van 464 tot 488, te weten geheel werkloos ingeschreven mannen 451 en 37 bij aanvullende werkobjecten tewerkgestelden. Onder andere lieten zich meerdere personen uit de horeca-branche inschrijven in verband met de definitieve beëindiging van het seizoen. Jeugd De behoefte aan jeugdigen, 16 tl Aangenomen mag worden, dat in de komende maanden het direct beschikbaar aanbod geleidelijk zal toenemen, dit als gevolg van het jaarlijks terugkerend ver- sohijmsel van afstoting van arbeidskrach ten gedurende de herfst en de winter of wel als gevolg van seizoenfactoren Zoals reeds in het vorig bericht werd opgemerkt, valt dit jaar de invloed van de seizoenwerkloosheid op een veel later tijdstip waar te nemen en blijft zij voors hands van beperkte invloed. Hieruit komt wel duidelijk de gunstige conjunctuur var de arbeidsmarkt naar voren. Een verge lijking met het overeenkomstige tijdstip in 1952 en 1953 bevestigt deze stelling De voordelige verschillen bedragen melijk respectievelijk 1125 en 619. niette genstaande de natuurlijke aanwas vi beroepsbevolking. De vraag naar jeugdigen bleef o: anderd aanhouden. Het totaal geregistreerde aanvragen daalde en beliep circa 190, waarvan plus minus 80 aanvragen betrekking hebben op jeugdigen. In het algemeen bestaat rui me tot goede plaatslngsmogelijkhei-d Ao metaalindustrie, de textielindustrie zelf abrieken), de bouwsector, het hout bedrijf (timmer- en houtwarenfabrieken), het expeditiewerk en in de winkelbi ven (slagerij en bakkerij en kruider bedrijven*. compleet met bolhoed en opgerolde pa- rapluie. De heer Butler Is niet getrouwd en had dus alle gelegenheid, buitenslands te gaan in zijn wat laat uitgevallen vacantie Wie Engeland bezoekt, zei hij, zou lk aanraden een week in Lon den te verblijven, en daarna een week ln een provinciestad, zoals de univer siteitssteden Oxford of Cambridge. Z'n eigen advies heeft hij in Nederland nauwkeurig toegepast: eerst een week Amsterdam, daarna een week in de universiteitsstad Leiden, met uitstapjes ln de wijde omgeving. Dat maken van uitstapjes wordt de toerist erg gemakkelijk gemaakt. De heer Butler toonde ons een relsboekje. vijf dagen geldig, waarmee men vrij kan reizen per spoor en een groot aan tal autdbusondernemingen. Het hele geval kostte zestien hele guldens. Deze service heeft de Londenaar goed ge- hruikt met uitstapjes naar Alkmaar, Haarlem, Zandvoort (niet om te ba den!), Volendam, Marken. Aalsmeer. Rotterdam, en ga zo maar voort. Om nog even op dat beroep terug te komen: het is de taak van de heer Butler toezicht te houden op de bouw technische installatie van de stad. de riolen inbegrepen, en mee te helpen bij het onljwenpen van nieuwe straten en pleinen. Met zijn ervaring gewapend, heeft hij goed in ons land rondee keken. Van alles wat Helpt mee aan de ordehandhaving. Bij de reserve-gemeentepolitie ts uw plaats. Een dokter nodig De Zondagsdiensten der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaf, Kors, Mastenbroek, Hartman en Van Wingerden Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Leidse apotheken wordt van heden tot Vrijdag 1 Oct. 8 uur waargenomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 1«, tel. 20523. Orgelspel-genoegen JLLES OM ZICH HEEN vergetend zat mevrouw dr A. A. S. Höweler- Wieten, de echtgenote van Rijnsburg- se burgemeester, Woensdagmiddag achter de drie door lamplicht besche nen klavieren van het Pieterskerk orgel. Door de hoge kerkruimte bui telden de klanken van Jan Nielands „Choral et variations". Zachtjes tik ten de toetsen onder de vingers van de organiste. Haar kousevoeten de schoenen stonden netjes terzijde van de orgelbank duwden dan hier dan op het pedaal. Zeven jaar was het kleine meisje Wieten nog maar, toen ze het al heer lijk vond piano te spelen. Later, toen ze al lerares Engels was, deed ze zui ver voor het genoegen het organisten examen. Na haar promotie bleef er weinig tijd over voor het orgelspel Pas nadat haar echtgenoot, mr P. N. Höweler, benoemd werd tot burge meester van Rijnsburg, was er weer tijd voor, en sindsdien hoorde men geregeld buiten de Grote Kerk van Rijnsburg gedempte orgelklanken. De laatste tijd is er weer niet veel ge legenheid geweest voor het bespelen van het orgel in Rijnsburg. De oefening van Woensdagmiddag was een laatste training voor het leer lingen-concert, dat gisteravond in de Pieterskerk werd gegeven. Mevrouw Höweler vormt met de heren H. Jas- LAATSTE OEFENING perse en J. Versloot een bijzonder enthousiast drietal leerlingen van de heer Leo Mens. De heer Jnsperse bij voorbeeld speelt al orgel van zijn zes de jaar af. Toen wij de deur naar de speelruimte achter ons sloten om de wenteltrap af te gaan,, bleef mevr. Höweler achter in het licht van de orgellampen. Haar handen bewogen alweer over de toetsen. Zachtjes slin gerde het gouden armbandje aan haar rechterpols heen en weer. Stadsingenieur WIE HE H. G. I Butler uit Londen wil neer schrijven heeft heel wat ruimte no dig: Deputy borough engineer and surveyor, metropolitan borough of Stoke Newington. Dat ziet er heel ge wichtig uit en het betekent plaatsver vangend ingenieur van het stedelijk kiesdistrict Stoke Newington. een Lon- dense wijk met ongeveer 50.000 in- Bij het geklots van biljartballen in een Leids hotel hebben we met deze vriendelijke Brit zitten praten. Hij ziet er heel onopvallend uit: rond gezicht, donkere ogen. bruin haar en een heel klein snorretje. Men kan zich de heer Butler heel goed voorstellen, terwijl hij zich als de klassieke Engelsman voortspoedt door het Londens verkeer, Butler heeft opgemerkt, onder één noemer zonden willen vangen, kan het niet anders of dit zou moeten lnlden „Van alles wat". Eerst de gewone din gen, die elke toerist opmerkt: schone straten en huizen, hulpvaardigheid van de mensen en hun verbazingwek kende kennis van het Engels, speciaal van de hotelstaven en émployé's van vervoersondernemingen. Op het Am sterdamse centraal-station wendde on ze zegsman zich bijvoorbeeld tot de militaire politie, toen hy uit het spoor boekje geen w|js kon worden. Omstan dig hebben ze hem uitgelegd welke Ook erg aardig vond de heer Butler de schoolkinderen in Zandvoort, die hy onder leiding van een verkeersbri- gadiertje zo keurig gedisciplineerd zag oversteken. In Londen zou dat beslist nooit kunnen, daarvoor is het verkeer veel tc druk. Dat de rechten van de voetganger in ons land nihil zUn, had hy ook opgemerkt. Overigens had hij de grootste bewondering voor de wyze, waarop de Nederlandse fietsers zyn onervaren gestalte bij het oversteken hadden weten te sparen. In Leiden had de heer Butler, door bemiddeling van V.V.V., contact opge nomen met de heren van gemeente werken en de directeur had hem de rioolzuiveringsinstallatie laten zien, die veel beter werkte dan welke an dere installatie ook, die de ingenieur ln z'n langdurige practyk had gezien. Over de allerwege ondervonden me dewerking was deze toerist buitenge woon tevreden en dat is alvast weer een punt ln ons voordeel. Blokhoofd J1E HEER HEESBEEN uit de Spie- ghelstraat te Leiden ls er niet eens boos om geworden, toen drie op geschoten jongens hem voor noppes naar de deur lieten lopen. De jongens hebben er des te meer respect voor de B. B. door gekregen. Er dansten pret lichtjes ln hun ogen, toen ze hun com mentaar gaven: „Wy hebben alleen maar gebeld om te zien of u een blok hoofd had, want 't staat op het bordje by de deur!" Nieuw bij oud stedelijke lichtfabrieken enkele nieuwe lantaarns geplaatst. Bij wijze van proef zijn gaslantaarns vervan gen door electrische. De nieuwe lan taarn hebben al een paar avonden gebrand. We zijn benieuwd of ze bi) de Leidenaars in de smaak vallen. Uit de weg LIET IMPOSANTE HERENHUIS aan de Plantage hoek Utrechtse Veer gaat verdwenen. Het wordt opgeofferd aan de veiligheid van het verkeer. Prof L J van Holk heeft het met zyn gezin al ontruimd. Over een paar da gen komen de slopers naar deze voor het verkeer onprettige hoek. De dikke muren van de tuin en het huis zullen het dan moeten begeven. En als het puin is opgeruimd, kan de straat hier byna worden verdriedubbeld. Hetgeen prettig mag worden genoemd voor de Eltax-bussen en het andere (drukke) verkeer van Levendaal naar Zyisingel, en nog meer voor de auto's in omge keerde richting, die nu nog het om metje langs café De Plantage moeten maken. Hoe denkt U er c Wel leuk J£EN MAN zei z'n vrouwtje in Oslo: „Stop evenJe schoen zit weer los, Jol" Maar zij zei: „Och Piet, M ij hindert het nietl Ik vind het wel leuk, dat geklos VERDWIJNENDE WOONRUIMTE jaar, is ofschoon nagenoeg alle ex-scho lieren een plaats in het bedrijfsleven heb ben gevonden, jiog altijd beduidend. Alle afgestudeerden van de ambachtsscholen werden geplaatst. Vooral voor jeugdigen voor magazijn, expeditie- en winkelwerk bestaat grote belangstelling, terwijl voorts in vrijwel alle beroepen plaatsingsmogelijkheid voor deze categorie bestaai. Het avondspreekuur, elke Donderdag van 7 tot 8 uur. blyft in stijgende mate bijdragen tot een doeltreffend contact met de werkende jeugd. Ouderen Het mag tot verheugen stemmen, dat het bedrijfsleven meer en meer begrip blijkt te hebben voor de oudere arbeids krachten. Niettemin schijnen verscheide ne werkgevers van mening, dat het aan nemen van een oudere arbeidskracht voor gelegenheidswerk op moeilijkheden sbuit. Zij menen, dat het in dienst nemen van een oudere kracht impliceert, dat 7.y ster ker aan hen gebonden zijn, m.a.w. dat ontslag bij werkvermindering niet dan na veel omslag mogelijk ls. Het is niet ondienstig in dit verband er op te wijzen, dat ontslag van een oudere arbeidskracht, zo het bedrijfsbelang dit vordert, op dezelfde wyze kan geschieden als dit bij de jongeren het geval is. Wel iswaar schept begrijpelijkerwijs het ln dienst nemen van een oudere kracht voor vast werk de nodige morele consequen ties. maar bij een goede en doelbewuste bedrijfsvoering behoeft dit geen enkel bezwaar ten aanzien van het aangaan van een dienstverband met zich mede te brengen. De voldoening, die men smaakt wan neer men een oudere kracht aanneemt, die bereid is zich aan te passen aan de huidige bedrijfspolitdek, c.q. methoden, heeft reeds menLg werkegever tot de overtuiging gebracht, dat ook de oudere arbeidskracht een waardevolle schakel in het productieproces betekent. Mogen vele werkgevers het goede vooibeeld, dat ln de afgelopen periode gegeven werd. vol gen, opdat het probleem der oudere ar beidskrachten spoedig tot het verleden behoort Vrouwen Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen daalde, namelijk van 165 tot 135. hetgeen ten opzichte van de vraag het geval was. De omstandigheid, dat vraag aanbod meer op elkaar waren inge steld. is aan deze daling niet vreemd. De behoefte aan huishoudelijk perso neel dagmeisjes en werksters is nog steeds groot Daarnaast bestaat behoefte vrouwelijke arbeidskrachten in de wasserijbedrijven, de contfectie-industrie de metaalbranche, terwyl tenslotte ne tot goede plaatsingsmogelijkheden bestaan voor inpaksters, typistes, steno typistes, administratief, verplegend en winkelpersoneel. Najaarsexpositie L. K. C. op 16 OctobeT open In Nieuw Minerva kwam het Leids Kunstcentrum gisteravond bijeen ter be spreking van een niet zeer lange en in hoofdzaak technische agenda. Er kwamen nogal wat hamerpuntcn op voor. Bij het verslag over de gehouden ten toonstelling van beeldhouwwerken op De Burcht deelde de secretaris, de heer W- Rensink, mede, dat de expositie in het algemeen een groot succes mocht worden genoemd. Er waren 6900 bczoeker3, een aantal voor een derg.'hjke mani festatie in Leiden. Het financiële tekort zal meevallen, wanneer het officiële rap port gereed ls. In de tentoonstellingscommissie voor de s najaarstentoonstelling zijn gekozen: ievr. Lucia Steinbach, mevr. Suze Cré- tier, mevr. Huisman en Henk Briër. De tentoonstelling zal op Zaterdag 16 Oc tober open gaan. Zij duurt tot 31 October. JUde agenda stond ook het punt: plannen voor het houden van een kuna»- maand in het voorjaar van 1955. De bs- trokken commissie was nog niet gereed de eerste voorbereidingen, zodat ai- leen kon worden meegedeeld, dat er een vergadering zal worden belegd met di- erse instanties, wier interesse even- ïns naar zulk een kunstmaand uitgaat. Bij de rondvraag werd het verlangen geuit weer te beginnen met de contaci- avonden. die blükbaar ln een behoefte voorzien. De vergadering werd by ontstentenis an wethouder Van Schaik voorgezeten door Will Tweehuysen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3