Jlicuiuc jc (fTouranl Hoe geheime dienst .waakt over Eisenhower rP^i "^Pv Niet veel nieuws op 3 October Aardstralen voor het eerst wetenschappelijk gemeten Nieuw-Guinea definitief op de agenda der Ver. Naties Verzetstrijders geëerd door Belgische regering Wist U ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10152 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. L ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatpa&ttctj is gffrbleoen man hert lo fegljCQspoet" ZIE PAG. 3 EN 4 GEWEREN IN GOLFBAGS Verantwoordelijke taaker is steeds agent in de buurt PRECIES om de zes uur uit iemand in de Ver. Staten een bedreiging, die kan betekenen, dat de levens van president Eisenhower en zijn familieleden in gevaar verkeren. Het kan het gebral van een ongevaar lijke dronkeman zijn, of een uiting van drift in een politieke woorden strijd, maar de geheime dienst der Ver. StaUn stelt naar aanleiding van elk van die uitingen een onderzoek in. Het zou immers ook een gemeen de aankondiging van de één of andere fanaticus kunnen zijn. Zulke fanatici hebben Lincoln, Garfield en McKinley vermoord en er zijn aan slagen gepleegd op de levens van Jackson, F. D. Roosevelt en Harry S. Truman. De Eisenhowers behoren thans tot de zorgvuldigst bewaakte families ter wereld, 't Is de taak van de geheime dienst, er voor te zorgen dat hun geen leed geschiedt, voor zover zulks volgens menselijke bere kening mogelijk is. En geen president is vermoord, sinds de geheime dienst in 1901, na de dood van McKinley, de zorg voor de veiligheid van het Witte Huis op zich heeft genomen. De Eisenhowers schijnen de voortdu rende tegenwoordigheid van Se bewa kers nog al gemoedelijk op te vatten en wat de drie kleinkinderen van Eisenho wer (de zesjarige Dwight David II, de vijfjarige Barbara Anne en de tweejarige Susan) betreft, volgens zegslieden uit het dat John door de Chinese communisten gevangen genomen zou kunnen worden en als gijzelaar zou kunnen worden ge bruikt. Het zou verschrikkelijk zijn ge weest, als zo iets was gebeurd op de vooravond van de installatie van de pre sident of wanneer dan ook". Speciaal probleem voor de geheime dienst: Ike's golf spel. Op de baan zijn altijd een paar gewapende agenten aanwezig, die de president geen moment uit het oog verliezen. Witte Huis beschouwen zij hun bewakers als speelkameraden. Een functionaris van het Witte Huis, die niet met name genoemd wilde wor den, zeide: „Ike en Mamie vinden het niet erg, de mannen van de geheime dienst om zich heen te hebben. De agen ten houden zich op de achtergrond en U zoudt trouwens nauwelijks merken dat zij er zijn, zo onopvallend gedragen zij zich. Ike is er al aan gewend geraakt, door bewakers omringd te zijn, toen hij in het leger was. Toen hij zich in Noord-Afrika bevond en later als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, werd hij zwaar bewaakt. Hij weet, dat ook de familie moet wor den beschermd. Men kan niet het risico lopen, dat één van die kinderen iets over komt. Weet U nog toen Ike's zoon, majoor John Eisenhower, bij het leger in Korea was? De geheime dienst en de kopstuk ken van het leger maakten er zich niet zo zeer zorgen over, dat John zou kun nen sneuvelen. Wat dat betreft moest hij hetzelfde risico nemen als de andere jongens. Maar wat hun hoofdpijn bezorgde was, Dit nummer brengt u tveer ons Zondagsblad. Daarin vertelt Karei Smijtsheuvel over het leven en werken van „kompels" (mijnwerkers) in de Staatsmijn Hendrik. Er is een ver haal over vleermuizen en een arti kel van onze medische medewer ker. Verder vindt u een uitvoerig» bespreking van de zo juist ver schenen .Atlas van de Bijbel", een rijk geïllustreerd werk, dat de aan dacht verdient van allen. Boven dien in deze bijlage nog: de jeugd rubriek en verschillende wekelijks terugkerende artikelen Blad Zij, de speciale pagina voor de dames, brengt een belangwekkende be schouwing over het Spel met de Kleuter, voorts de Overpeinzingen van Margaritha, de rubriek plan- tenverzorging en verschillende andere aardige bijdragen. In het „Cultureel venster" van deze week schreef J. A. Nie- meijer over pocket-books", de Lezers Pelgrimage ontbreekt even min en behalve een gedicht is voorts een stukje humor over de componist Bruckner opgenomen. Naast het „Cultureel venster" de tn kader gevatte kerknieuws- De wet bepaalt niet. dat de geheime dienst een president moet beschermen, wordt toch wel ongeveer zo uitge legd. Vorige presidenten hebben dan ook, evenals Eisenhower, de voorzorgsmaat regelen voor hun veiligheid aanvaard als Iets, dat noodzakelijk President Calvin Coolidge heeft zelfs :n intieme vriendschap gesloten met ko lonel Edmund Staling, die tijdens zijn ambtsperiode chef was van de .afdeling Witte Huis" van de dienat. Ofschoon Eisenhower niet op zo intieme voet staat met de agenten, die hem om ringen, onderhoudt hij vriendschappelijke betrekkingen met James Joseph Rowley, de 45-jarige chef van de afdeling, die 15 jaar lang deel heeft uitgemaakt de bewaking van presidenten. Vertrouw niemand Het kleine bureau van Rowley in het Witte Huis bevindt zich vlak achter de deur van de linkervleugel, op slechts enkele passen afstand van het bureau var de president. Aan de muur. hangt een Ingelijste ali- ea uit een beschrijving van de moord op Abraham Lincoln door de moorde- John Walking Booth in de loge het oude Ford-theater te Washington. Dit uitreksel luidt: „Toen John Wilkes Booth naderde, werd hij tegengehouden door de schild- 'acht, die zeide, dat hij niet naar bin- en mocht. „Dit is de loge van de pre- dent, meneer," zei Forbes, „niemand Booth antwoordde: „Ik ben een senator. Mr Lincoln heeft mij ontboden, ik moet hem spreken voor een belangrijke aange legenheid". Zijn keurig en vriendelijk uiterlijk misleidde de schildwacht, die rm liet passeren". Rowley ziet deze woorden elke dag, als hij aan zijn schrijfbureau gaat zitten. Hij loopt meestal vlak naast de presi dent, als deze het Witte Huis verlaat. Of hij links of rechts loopt, hangt af plaats van deuren en ramen en ïensen buiten. Beide mannen zi ngd door andere agenten, die geen oog aflaten van de menigte, van het verkeer n de gebouwen, welke een moorde- dekking zouden kunnen bieden, t is een taak voor een ploeg," zegt Rowley. „Elke beweging moet volgens nauwkeurig schema worden beraamd ieder man moet weten, wat hij zal moeten doen. Als één man zijn plaats moet verlaten, wordt die ingenomen door een ander. Als één man faalt, i6 het hele veiligheidsstelsel in gevaar. Er gebeurt misschien niets, in val, maar we kunnen ons niet veroorlo ven dat risico In zekere zin is het niet zo vermoeiend Eisenhower te bewaken als de bewaking van Truman was, want Eisenhower ge morgenwandelingen te gaan maken, Truman zo dol op was. Van de an dere kant stelt Eisenhowers liefhebbe- oor het golfspel een probleem, waar de geheime dienst sinds de dagen Warren G. Harding niet te maken heeft gehad. Men hoort de laatste tijd.heel wat over dat golfspel van de president, maar de te mensen zijn vergeten, dat Wil- Howard Taft. Woodrow Wilson en Harding waarschijnlijk heel wat meer op de golflinks vertoefden dan Eisenhower. er mensen zijn, die alles van het golfspel van Eisenhower af weten, dan zijn het de mannen van de geheime dienst die hem volgen als hij speelt op de Bur ning Tree Country Club te Washington, de National Country Club in Augusta (Georgia) of de Cherry Hills Country Club in Denver, drie van zijn geliefkoosde Geweren in goltbags Het is algemeen bekend, dat agenten, e er uitzien als heren die gewoon partijtje golf komen spelen, in feite het terrein dwalen om Eisenhower te be schermen. Sommigen zijn voorzien vj golfbags verborgen geweren en een ander heeft een bag, waarin een walkie talkie (kleine radiozender) zit, door middel van hij in verbinding staat met an dere agenten, die in de nabijheid van hel clubgebouw in de grote gepantserde Ca dillac 1938 zitten, welke bekend is als de „Queen Mary". Harding en Truman mochten graag met intieme vrienden een gezellig spelletje poker, spelen, en ook bij die gelegenheden, waar de herén in hemdsmouwen zaten, waren agenten in de buurt. Maar Eisen howers belangstelling voor kaarten schijnt zich vrijwel te beperken tot bridge, dat hij goed speelt. De president is niet onstuimig of onbe rekenbaar in zijn bewegingen; gewoonlijk n Rowley en zijn mannen het ge- e tijd van tevoren, als de president ergens heen gaat en zij weten ook, dat hij de weg zal volgen, die zij hebben gekozen i hebben geïnspecteerd. Als Eisenhower het Witte Huis verlaat oor een vacantiereis of om ergens tt gaan spreken, zijn mannen van de ge heime dienst al weken van tevoren" uit gezwermd om veiligheidsmaatregelen te treffen. Als hij per trein gaat, worden de spoor banen, de bruggen, de onderstellea van de treinen en de tunnels geïnspecteerd. Ook de gebouwen langs de route en het hotelpersoneel worden gecontroleerd. Grote menigten vormen uit de aard der zaak het grootste schrikbeeld van de agenten en als deze op de been zijn, trek ken zij hun kring nauwer om de presi dent, niet alleen om hem tegen een even tuele moordenaar te beschermen, maar ook om toevallig letsel te voorkomen. (Zie vervolg pag. 7) Op de Sibajak Eén blanke tussen 683 zwarte passagiers De Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd Is oit Amerika teruggekeerd met 684 passa giers. Daarvan waren er 683 Jamaica- negers, die in Southampton van boord gingen om in Engeland in de mijnen te gaan werken. De enige blanke passagier was ds Van Coevorden uit Utrecht, die indertijd boordgeestelijke op de Groote Beer was. Schaamte op een postzegel i half z 5 op c een t die Griekenland heeft een serie post zegels uitgegeven ter gelegen heid van het feitdat de Ver. Naties de kwestie-Cyprus op de agenda plaatsten. Op de zegel zijn uittreksels gepubliceerd van toespraken die in het Britse par lement tegen de Griekse eis tot vereniging met Cyprus zijn ge houden. Een grote vlek bedekt het geheel als symbolisch teken van „schaamte voor het mens dom." Rapport van twee ingenieurs OOK INVLOED VAN AFSCHERMAPPARATEN THANS WAARGENOMEN Zie hier de nieuwe brom-helicopter, geconstrueerd door de Franse ingenieur George Saslier. De krachtbron is een 6 PK motortje, dat slechts 27 kilo weegt. Met de brom-helicopter kan een snelheid worden bereikt van 50 km per uur. Een speciaal apparaat zorgt er voor, dat de piloot niet in de rondte gaat tollen, in plaats van de schroef. Twee ervaren electrotechnische inge nieurs, ir C. B. Los en lr C. A. S. Hame link heben te Mook verschillende me tingen verricht als een eerste verificatie van apparaten, waarmede naar betoogd werd zowel de door le wichelroede aangewezen concentratiezones van stra lingen van physisch ongedefinieerde aard als de invloed van de dusgenaamde po- verni-afschermapparaten op die stralin gen zou kunnen worden aangetoond. De heer T. Wijnand, radio-technicus te Mook. heeft onlangs in samenwerking met de heer J. G. Mieremet. zulk een ap paratuur gebouwd. In hun rapport zeggen de beide inge nieurs, dat de gebouwde apparatuur aan de hand van een geiger-Mueller-teller. in de door de wichelroede-uitslag aange wezen, z.g.n. aardstralenanen, een groter aantal Impulsen per tijdseenheid regi streert dan daar buiten. Voorts, dat de In een dergelijke zone van verhoogde stra lingsactiviteit waargenomen impulsen sterk kunnen worden gereduceerd door een z.g. poverni-afschermapparaat in de nabijheid op te stellen. Volgens beide ingenieurs is, voor zover hun bekend, thans voor het eerst met een normaal wetenschappelijk waarnemings instrument regelmatig een verhoogd op treden van de door de Geiger-Mueller- Nederl. soldaten in nieuw uniform Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enige militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe tenue en het voldoet, zo verna men wij, beter dan de khaki battledress. Het nieuwe uniform zal waarschijnlijk worden afgestemd op Amerikaans model en bestaan uit een groen lang field- jacket en groene broek. Ook de schoenen zullen van ander model zijn dan die wel ke de Nederlandse militairen plegen te Bakfiets zonder licht Man na botsing overleden Vanmorgen is in een ziekenhuis te En schede overleden de 53-jarige Ensche- deër M. J. A. Pril. Hij is het slachtoffer geworden van een aanrijding, welke gis- avond is gebeurd op de Oldenzaalse- straat. Een auto, bestuurd door A. Z., moest de lichten dimmen voor een hem tegemoetrijdende bus. Hierdoor zag Z. te een voor hem rijdende bakfiets, die van licht voorzien was. De bestuur der werd van de bakfiets geslingerd. Hij kreeg een hoofdwond, doch Pril, die op de bakfiets zat, werd door de schok om hoog gegooid en viel door de voorruit de personenauto. Engeland boycot Cyprus-debat De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft met 39 tegen 12 stemmen bij 9 onthoudingen besloten, de kwestie- Nieuw Guinea op de agende te plaatsen. Tevoren verklaarde de Nederlandse mi nister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, dat Nederland zijn souvereindteit over dit gebied zal handhaven. „Wij heb ben ons nooit verbonden, Indonesië de aouvereiniteit over Nieuw Guinea te ge ven", aldus mr. L/uns. De Indonesische vertegenwoordiger Tjondronegero ging recht tegen mr. Luns in door te verkla ren, dat Nederland de Ronde Tafel Con ferentie heeft geschonden met haar wei gering, de besprekingen over Nieuw Gui nea voort te zetten. Hierop antwoordde mr Luns weer. dat de onderhandelingen wel rnislutóken moesten, doordat Indone sië steeds vasthield aan overdracht van de Nieuw-Guinese soevereiniteit als basis van de besprekingen. Volledigheidshalve vermelden wij, dat Australië, België, nationalistisch China. Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Turkije, Zuid-Afri- ka, Engeland en Nederland tegen opne ming van de kwestie stemden. Canada, Colombia, de Dominicaanse Republiek, Ethiopië. IJsland, Nieuw-Zeeland, Peru. Amerika en Venezuela onthielden zich van stemming. Met 30 tegen 19 stemmen bij 11 onthou dingen besloot de Assemlblée, de kwestie- Groep „Wim" Plechtige uitreiking van ridderorden en medailles in Haagse Ridderzaal kVan een onzer verslaggevers) Honderddertig verzetsstrijders waren vanmorgen bijeen in de Ridderzaal, waar de Belgische ambassaderaad, de heer L. Couvreur, hen de onderscheidingen uit reikte, toegekend door de Belgische gering voor de samenwerking gedurende de bezetting in de groep „Wim". Vijftien onderscheidingen konden he laas slechts posthuum toegekend worden. In Juli 1943 werd een deel van de groep namelijk opgerold en over de arrestanten werd in Juli 1944 het doodvonnis uitge sproken. Dit vonnis werd echter niet uit gevoerd. De gevangenen werden naar Duitsland getransporteerd, waar vijftien van ontbering omkwamen. De overigen werden later bevrijd. De medaille van weerstand en de her inneringsmedaille werd posthuum uitge reikt aan de Hagenaar J. Tolsma. Van de overlevenden en van hen. die de strijd voortzetten ontvingen de heren G. J. Jansen en mr D. H. Schortinghuis te Den Haag het Kruis van ridder in de Orde van Leopold II, het Oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van de Weerstand en de Herinneringsmedaille. Het Oorlogskruis met de palm. de me daille van ae weerstand en de Herinne- nngsmedaille kregen de heet A. J. M. Kamp te Delft en mr G. H. Slotemaker de Bruine te Den Haag. Het oorlogskruis met de bronzen leëuw medaille van de weerstand en de herin neringsmedaille ontving de heer W. S. v. Dijk te Leiden. De medaille van stand en de herinneringsmedaille werd toegekend aan mevrouw M. P. Proost Augustijn, de heren C. G. Bilkes, M. J. van der Lelie, mr J. le Poole en P. H. Uittenbogaard allen te Den Haag. De heer G. Lam te Utrecht, begiftigd met het Kruis van Ridder in de Kroon orde, dankte voor de eer de verzetsstrij ders aangedaan. De plechtigheid werd bij gewoond o.a. door minister van Weder opbouw. ir H. B. J. Witte, die als oud burgemeester van Bergen op Zoom vele oud-stadgenoten bij de onderscheidenen kon zien. de generaal-majoor F. H. W. C. J. van Dun namens de minister van Oor log, de commandant van de groep „Wim". de Belgische kolonel Vandermeersche, de kolonel Castiaux en mr B. W. Stomps namens de Expogé. Prins Bernhard in Pretoria aangekomen Vanmorgen om 11 uur plaatselijke tijd is Prins Bernhard op het militaire vlieg veld Swartkop bij Pretoria geland. Hij •erd begroet door premier Malan en erneur-generaal Jansen. DAT de Zeeuwse mosselkwekersvloot, in totaal bijna 200 schepen, gisteren weer naar het Noorden is vertrokken om op mosselzaad te vissen. DAT om de bezitters van oude vis rechten in het rampgebied weer in hun recht te herstellen, het bureau herverka- ling aan de hand van binnengekomen op gaven viswaters aan rechthebbenden zal toewijzen. DAT Dinsdag in Heerenveen een nieuw jeugdgebcuw wordt opengesteld. DAT twee pylers van de Wilhelmlna- brug te Maastricht wegens bouwvallig heid moeten worden afgebroken, doch de toestand van de overige meevalt. DAT op het terrein van de cokesfabriek Maurits te Lutterade een nieuwe gashou der zijn voltooiing nadert, die 70 m. hoog is, en 80.000 m3 inhoud heeft DAT de 43-j. veehouder D. v. d. S. uit Nieuwer-Amstel in hoger beroep te A'dam is vrijgesproken van poging tot zware mishandeling tijdens een ruzie in een speelhol te Waverveen (vonnis Utr. pol. rechter; 1 mnd.) DAT het Dordrechts museum tengevolge van nieuwe aankopen met een nabijgele gen gebouw zal worden uitgebreid. DAT in Zwolle het eeuwfeest is gevierd van de Ned. vloerzeil, was- en leerdoel-- fabrieken De Vogel Van Calcar, aan wel ke firma nu het predicaat koninklijk is verleend. DAT prof. dr G. v. d. Bergh voor de Ned. jongerenraad van de Europ. Bewe ging op 2 Oct. te Utrecht spreekt over directe Europ. verkiezingen en partij vorming. DAT het personeel van de textielgros- sierderij Lehmann Co te A'dam de di rectie t.g.v. het 75-j. bestaan der N. V. gebrandschilderde ramen van de glaze nier J. Ooms aanbood. DAT in A'dam tegen de 28-jarige tuin der D. V te Diemen wegens meineed in- zaken diefstal van een paar rubberlaar zen 1 mnd voorw. werd geëist en tegen mevr B. P. A.-B. 1 mnd onvoorw. wegens uitlokking van meineed. DAT in Coevorden (9500 inwoners) dit jaar 764 paspoorten, waarvan 620 na de legesverlaging in Juni, en 273 bewijzen van Nederlanderschap werden uitgereikt, terwijl er van vorige jaren nog 580 pas poorten geldig waren. DAT in Ouwerkerk op Schouwen buitenlandse giften een toren, een dorps huis en een nieuwe Herv. Kerk en pasto rie gebouwd zullen worden. DAT de 19-jarige Ned. winnaar van d< C.E.A.A.-opstelwedstrijd, Hans Esselink uit Hilversum, naar Londen is vertrokken om te horen of hij tot de 3 int. hoofdprijs- behoort DAT in R'dam tegen de 57-j. koopman T. W. de G. en de 39-j. P. C. B„ van de C. V. v. d. V. le A'dam resp. I 10.000 en f 1000 is geëist wegens het niet voldoen aan de verplichtingen bij aflevering van buitenlandse sigaretten en entrepot aan boord van schepen. DAT het Tweede Kamerlid Welter mi nister Zijlstra gevraagd heeft over de ver hoging van sodaprijzen door het Solvay- DAT de in A'dam opgerichte Stichting Het Leven begint bij 40. ter stimulering van de werkgelegenheid voor werkkrach ten boven de 40. uit heel het land ad- haesiebetuigingen ontving. DAT in Nijmegen het 75-jarig bestaan van de gem. drinkwatervoorziening gis teren met een bijeenkomst ten stadhulze werd gevierd. Cyprus op haar agenda te plaatsen. Na de stemming verklaarde de Britse delegatieleider dat Enigeland weigert aan debatten over de kwestae-Cyprus deel te nemen. In de agendacommissie van de Ver. Na ties verklaarde Wysjinsky, dat de Sow- jetunie bereid is. in de Assemblée het Amerikaanse plan voor instelling van een internationaal orgaan voor vreedzaam gebruik van de atoomenergie te bespre ken. Overnameprijs baconvarkens zes cent per kg lager Wegens de beperkte leverancies van bacon naar Engeland heeft het bedrijf schap voor vee en vlees zich als gevolg van de prijsdaling op de varkensmarkt genoodzaakt gezien, de overnameprijs voor baconvarkens per 27 September met 6 cent per kg terug te brengen en vast stellen op 2,36 per kg geslacht ge wicht. Met ingang van genoemde datum zal het verschil met de richtprijs, welke laatste thans zoals bekend 2,42 be draagt, wederom in het vleesfonds wor den gestort. Mrs A. M. Berry bij Koningin Juliana Koningin Juliana heeft gistermiddag de presidente van de Wereldvereniging van Plattelandsvrouwen op het Paleis Soest- dijk ontvangen Een half uur lang bespra ken zij de belangen der plattelandsvrou wen. Mevrouw van Beekhoff, de vice- presidente van de Nederlandse Bond, ver gezelde de Australische gast. Des avonds bezocht mevrouw Berry in Den Haag de Pakistaanse ambassadrice, Begum Liaquat Ali Khan, die zij tijdens haar recent bezoek aan Pakistan had le ren kennen. De Begum had op haar beurt weer een officieel bezoek afgelegd en wel aan de minister-president, dr Drees. Een spion of juist niet? Jean Didès, politie-commissaris van Parijs, is geschorst omdat hij diverse staatsgeheimen in zijn bezit had en daar geen redelijke verklaring voor wil geven. De ex-commissaris houdt vol, dat hij de documenten van een journa list heeft ontvangen, maar dat hij diens naam niet verraadt, omdat de journalist dan ernstig gevaar zou lopen. De contraspionage accepteert die verklaring niet... Scheepvaart profiteert van bochtafsnijding in IJssel Met het doorgraven van een dam is de bochtafsnijding van de IJssel tussen Does burg en Dieren gereed gekomen. Het be treft hier de eerste van een aantal ver beteringen in de rivierloop, die in ver band met de Rijnkanalisatie worden uit gevoerd. Voor de scheepvaart betekent deze afsnijding een routeverkorting van kilometer. teller reglstreerbare stralen geconsta teerd. in vergelijking met, volgens wichel roede-aanwijzing „vrije" plaatsen. Voorts werd een vermindering van de aanwijzing door de Geiger-Mueller-teller waargenomen, telkens wanneer een po verni-afschermapparaat in een bepaalde „werkstand" werd gebracht. Hierbij wordt jpgemerkt, dat het afschermapparaat, ge zien de samenstelling, door geen enkele oekende natuurwet kan worden verklaard. De beide ingenieurs zijn van mening, dat zich hier een breed veld voor verdere onderzoekingen schijnt te openen, daar de waarnemingen wijzen op de moge lijkheid van contrflle, zowel op de aan wijzingen van de wichelroede, als op de werking van zogenaamde afschermappa- raten, door middel van een wetenschap pelijk instrument, de Geiger-Mueller-tel- ter, waarvan stamenstelling en werking bekend zijn. Iets voor u? Timonier doopte de Franse ka toenkoning Boussac deze huis japon van eenvoudig gestreept flanel. De streep is in het lijfje dwars en bij de rok verticaal ge nomen, waardoor een aardig ef fect ontstaat. Buitengewoon ver rassend wordt het model, wan neer bij. de taille de lichte stre pen even ingestikt worden, waar door alleen de donkere kant te zien blijft. STUDENTEN" ZETTEN DELFT OP STELTEN Daarna tocht door de grachten Gistermiddag werden in Delft de no vieten van de Delftse ex-- vleten van het Delftse Studentencorps en van de Delftse Studentenbond op plech tige wijze in de aula van de Technische Hogeschool geïnaugureerd, 's Avonds hield het corps zijn traditionele fakkel optocht. Spectaculair, ook voor de burge rij, was echter de strijd, die de nieuwe lingen van de studentenvereniging „Sint Jans brug" moesten leveren om, zoals dat heet, zich een weg naar de vrijheid te banen. De brug tegenover het voormalige sociëteitsgebouw van de vereniging op de Oude Delft werd zwaar verdedigd door oude-jaars. Onder het waakzaam oog van de politie en grote belangstelling van het publiek werd een flinke strijd geleverd. Vele rauwe strijdkreten klonken over de Oude Delft, vooral wanneer een aanvaller of verdediger over de brugleuning werd gewipt en met een plons in het gracht water terecht kwam. Nadat enige nieuwelingen zich de weg naar de vrijheid hadden gebaand, ging men broederlijk vereend door de grachten varen, wat ook al met veel rumoer en gezang gepaard ging. Treinverkeer gestremd tussen Amsterdam en Utrecht Om ach tuur vanmorgen is bij Duiven* drecht een kolentrein door een stootjuk gereden. Als gevolg hiervan is het rei zigersverkeer in belde lichtingen op het baanvak AmsterdamUtrecht omgelegd. Dit werd over Hilversum en Haarlem geleid. Fa D. KRET en Zn. Vrij veel wind Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: En kele buien afgewlseeld door opklaringen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon van 6.31—1831, Maan van 6.00 17.48. Maandag Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1