In Rusland gaat alles beter sinds Stalin is overleden Maar de Sowjetleiders zijn toch niet veel dichter bij het volk gekomen lazareff Het middenpad gewone is taboe voor auto's Durf en fantasie helpen Nederlandse soldaat Berichten over paratyphus op Katwijkse vloot onjuist 7 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 EERLIJKE BLIK OP 'T NIEUWE RUSLAND (I) IDA KEEK ALS EEN BANG KIND naar de deur van haar kamer, kwam dan een stap dichterbij, boog zich naar mij en fluisterde: „Maar vindt men bij u dan met, dat de zaken hier beter gaan, sinds Stalin is ge storven?" De laatste woorden sprak zij bijna onhoor baar uit en ik voelde, dat het stellen van deze vraag voor haai een soort landverraad moest zijn. Ik ant woordde: „Ja, bij ons heeft men wel de indruk, dat het u nu beter gaat". Zij knikte en zei: „Dat vinden wij ook. Weet u. nu hebben wij weer hoop". Zij was de eerste Sowjet-onderdaan. die hardop had durven zeggen wat Westerse diplomaten en des kundigen reeds lang hadden opgemerkt, sinds 5 DEZELFDE DAG nog hadden wij een ander vertrouwelijk gesprek, dit maal met een wat zwijgzame, ongeveer zestig jaar oude taxi-chauffeur, die ons naar het centrum van de stad bracht. Na enkele inkopen te hebben gedaan, vroegen wij hem ons de stad te laten zien. Hij bracht ons naar de oevers van de twee kilometer brede Neva en reed dan door de uitgestrekte nieuwe wijken, die na het beleg door de Duitsers, dat 900 dagen duurde, weer waren opgebouwd. Langzamerhand begon hij wat spraakzamer te wor den en zelfs min of meer critische opmerkingen te maken. „Die nieuwe huizen lijken wel zweminrichtingen." zei hij, toen we langs de met kolom men versierde moderne gebouwen reden. Hij liet ons het eerste, nog in aan bouw zijnde station van de ondergrondse spoorweg zien en vroeg hoe de metro in Parijs er uit zag. Wij vertelden het hem en hij knikte bedachtzaam en zei: „Malenkov heeft gelijk. Hij wil geen dure, ondergrondse paleizen vol marmer meer bouwen, maar de arbeiders nieuwe huizen geven." hand en hij Onze chauffeur wees naar een gr°ot somber gebouw en zei: „In 1917 werd hier de politieke gevangenen opgesloten, voor zit naar Siberië werden gezonden. Daags na de revolutie, in 1918 werden ze vrij gelaten". Wij bekeken het getouw en ik zei: ..En toen heeft men er weer an deren in gevangen gezet." Toen gebeurde er iets vreemds. Eerst was onze chauffeur even stil. Dan begon hvj plotseling te schateren en riep tussen zijn lachbuien door: ..Ja. duizenden en duizenden ande ren!" Het ijs was gebroken, wij konden nu als men: tegenover mens met elkaar P'.aWai zeeeer. *>9 he4,..W"!S over de verdwijning van Beria. wilde hij weten. .Daar zegt men bij on« niets van. want niemand weet er het fijne van. zei ik. „Wat weet u er van?" „Nog minder Wij hebben niets gelezen in onze kranten of iets gehoord op de vergaderingen van de partij. Op een goede dag vertelden ze ons echter, dat hij een verrader was. Ik geloof, dat hij de beste vriend was van Stalin, zijn vertrouwens man en medeplichtige. Sinds Stalin dood is gaat alles veel beter. WU krijgen nu weer hoop." - Binnen 24 uur hoorde ik tweemaal de zelfde zin: „Alles gaat 'beter, nu Stalin maar dood is. Nu krijgen we weer hoop!" Wij waren voor ons hotel aangekomen. Hél'ène en Pierre HéL'eNE GORDON-LAZA- REFF is directrice-hoofd redactrice van het bekende Franse .vrouwenblad E 11 e". Zij spreekt uitstekend Russisch. Haar man, Pierre Lazareff ts directeur van „France-Soir"de krant met de hoogste oplage op het vasteland van West-Europa Het echtpaar Lazareff had het hen verstrekte visum voor Moskou en Leningrad te dan ken aan de voorstellingen die de Comédie Frangaise in het begin van 1954 in de U.S.S.R. gaJ. Na afloop der voorstellingen werd de verblijfsvergunning van het echtpaar op hun ver zoek verlengd en vertrokken zij, na een bezoek aan Moskou en Leningrad, naar de Kauka- sus, Georgië en de Zwarte Zee kust. Tijdens hun reis, die zij per trein, vliegtuig en auto maakten, waren zij vrij te gaan waar zij wilden. Zij werdeii door niemand begeleid en kon den vrijuit met tal van mensen I spreken. I Daar hun bezoek aan de Sowjetunie geen enkel officieel karakter droeg, ontmoetten zij slechts een enkele maal en dan nog bij toeval officiële autori teiten. Daar zij niet aan een zorgvuldig te voren uitgestip- I pelde reis deelnamen, bezoch ten zij geen politieke organisa- i ties of bijeenkomsten en wer- den zij niet door Radio Moskou I verzocht voor de microfoon over hun ervaringen te ver tellen. In „Rusland 1954", waarvan wij heden het eerste artikel pu- i bliceren, beschrijven Hélène en I Pierre Lazareff wat zij in he' Rusland van Malenkov gehoord en gezien hebben. Zij plaatsen zich daarbij op het standpunt van niet communistische West- Europeanen, maar oordelen zonder enige vooringenomen heid en hopen door hun repor tage mee te werken aan een be tere verstandhouding onder de volkeren. Mijn vrouw gaf hem kuste die. In de winkels is nu Maart 1953, de dag waarop de Russen en de rest van de wereld hoorde, dat „het vadertje van de volkeren", de geniale Stalin was overleden. Wij waren nu Iwee weken in Rusland en Ida was de eerste Russische, met wie ik een waar „contact" had. Het was begonnen met wat gebabbel over din gen, die vrouwen over de gehele wereld interesseren: de nieuwe Parijse mode en de voordelen van nylon kousen. Het gesprek vond plaats in ons hotel in Leningrad en Ida verliet onze kamer met een Franse halsdoek, een paar kousen en wat nylon ondergoed; geschenken, die zij met tranen in de ogen in ontvangst had genomen. vergissingen beschouwd zonder dat ove rigens de naam van Stalin in het geding kwam. Hoe is een dergelijke, plotselinge ommekeer mogelijk na zo vele jaren van verafgoding? Stalins willekeur „In de laatste Jaren van zijn leven oefende Stalin een ware terreur uit op zijn omgeving." Dat vertelde ons een neu traal diplomaat, die al sinds jaren in Moskou woonit. Stalin was heerszuchtig onberekenbaar geworden als een Oos ters despoot. Hij nam van niemand raad aan en wilde enkel nog dingen horen, die hem bevielen. Over de verhou ding tussen de Sovjet Unie en de rest van de wereld vertelde men hem enkel dingen die in overeenstemming w met zijn opvattingen van binnen- en bui tenlandse politiek. De erfenis, die Stalin zijn opvolgers naliet ten opzichte vai politieke conjunctuur, was dan ook alles behalve prettige. Omdat men herhaling van iets dergelijks wil v komen hebben zijn opvolgers besloten de macht niet meer in handen van één i te leggen. Ter illustratie van Stalins berekenbaarheid vertelde een diplomaat van een Westerse mogendheid ons interessant voorval. „Enkele weken vóór Stalins dood waf fe koop taire politie, die voetgangers belet over te steken. Over de verboden witte strook „Zds" voorbij, een van de grote luxewagens, die niet te koop zijn en alleen ten dienste staan van de re gering. Niemand kan zien, .vie in de wa gen zit. want de gordijntjes zijn neerge laten. Naast de chauffeu, houdt een zwaar gebouwde man nauwlettend de weg in het Elke straat in Moskou heeft zijn witte middenstrook, die „taboe" is voor de gewone man en voorbehouden vooi zijn leiders. Niet dichter bij het volk gekomen De nieuwe politiek van de Sowjetlei ders heeft hen niet veel dichter bü het olk gebracht. Ondanks hun duidelijke wil meer in het publiek te verschijnen, zijn de opvolgers van Stalin bijna even ontoegankelijk en mysterieus als hij. Nie mand weet waar Malenkov werkt. Er wordt gezegd, dat hy in het gebouw der ambtenaren woont op een eiland in de Moskova. Anderen beweren, dat hij zijn intrek heeft genomen in een „datsjc," (landhuisje) op ongeveer dertig kilometer van de hoofdstad en er zijn er ook, die verklaren, dat hy in een van de nieuwe gebouwen woont, die zijn voorbehouden voor regeringsleden, beroemde balletdan professoren en bekende schrtf- Men weet alleen, dat hij de ambassa deur van Groot-Brlttannië, W. G. Hay- een van de weinige Westerlingen, die hem tot nu toe konden benaderen, heeft ontvangen in de kamer, die Stalin het Kremlin had betrokken. Men ge looft echter, dat hij daar alleen voor deze plechtigheid was heen gegaan. Het privéleven van de Sovjetleiders is in van de strengst bewaakte geheimen. „De laatste twee Jaar gaat alles beter," >i Tamara, de stewardess, toen wij met haar over de levensmiddelen en de kle ding spraken, die in de staatswinkels te koop werd aangebodep. ..Twee jaar geleden had u niet alleen door de stad mogen wandelen," vertelde Turfschip weer actief De mobiele bakkerij van onze troepen is enig ter wereld De hoofdstraten van Moskou hebben drie rijbanen. Het middenpad is gereserveerd voor regeringsauto's. den mijn Amerikaanse en Engelse colle ga's onverwaoht op het departement van Buitenlandse Zaken ontboden. Zij ont vingen een mededeling dat hun ambassa des zo snel mogelijk moesten worden ont ruimd en dat hun nieuwe onderkomens ter beschikking zouden worden gesteld. ninstens even ruim en geriefelijk wa- De Amerikanen verhuisden, de En gelsen waren door de komst Toch zijn er naar West-Europa gegevens uitgelekt over de vrouwen en kinderen van Stalin, Molotov, Kaganovitsj en Mi- kojan. Er zullan echter nog jaren voor bij gaan, voor men iets weet over dc jonge leden van de regering. Ondanks hun teruggetrokkenheid beginnen de Russische leiders zich echter meer en meer in het openbaar te vertonen. Wij hebben mensen gesproken, die in dc straten van Moskou een kleine man met blauwe ogen en zwarte wenkbrauwen te genkwamen, in wie zij tot hun grote verbazing Georgi Malenkov herkenden Stalins opvolger opent tentoonstellingen verschijnt op recepties, die'op de am bassades der volksdemocratieën worden gegeven. Voor de verkiezingen ging hü zelfs naar een vergadering van de com munistische party in een bepaalde stads- wyk. Een Westerse diplomaat, die toeval lig passeerde, bleef temidden van hon derden nieuwsgierigen wachten, tot Ma lenkov naar buiten kwam. Omringd door zijn ïyfwacht verscheen deze tenslotte, stapte in zUn limousine en reed weg, zon- der dat er één kreet of toejuiching werl gehoord. In groepen uit In het algemeen gaan de leden van het Presidium in groepen uit. Als zö naai de schouwburg gaan en het geldt geer officiële gelegenheid, wordt de direct.e het theater op het laatste ogenblik gewaarschuwd. De regeerders verschg- dan als het doek reeds op is en ne- in het donker plaats in de loge, d>e voor hen is open gehouden. By een of ficiële gelegenheid groeten zü onder ae pauze wei eens het publiek, dot dan be leefd juicht. De leden van het Presidium vertonen zich zelden of nooit met hun vrouw u: het openhaar en leiden een onberlspelük privé-leven. Zy ontmoeten uitsluitend elkaar en wonen in speciaal voor hen gebouwde apartementen in Moskou. In de omgeving van de stad of in de Kau- kasus of aan de Krim hebben zü hun ,datsja's". „In de winkels zijfl allerlei soorten schoenen te vinden en ze zijn te koop ook!" zei het kapstertje uit het Nationaal Hotel in Moskou. „Sinds een jaar wordt er gebouwd en weet u wat? Woningen!" vertelde DimitrI Illitsj, een hoge technische ambtenaar, die naast ons in de Opera te Moskou zat Al die korte eenvoudige zinnetjes herhaal den niets anders dan die simpele woorden de taxichauffeur: Alles gaat beter, sinds Stalin dood is." De opvolgers van Sialin hebben hun voorganger en leermeester ongelooflijk snel naar het paradijs van de bolsjewis tische heilig-verklaarden doen verhuizen einde gemaakt aan het Stalinisme. Als men Russische kranten leest en officiële redevoeringen hoort, valt het op. dat het woord „geniial", dat jaren lang onafscheideiyk met Stalins naam was verbonden, enkel nog wordt gebruikt met betrekking tot Lenin. De verdienste de oorlog te hebben gewonnen, die jarenlang op naam heeft gestaan van „onze geliefde leider Stalin, de grootste strateeg aller tijden", werd door maarschalk Boelgandn, minister van Landsverdediging toegekend aan „de leiding der roemvolle communis tische partij". De Stalinistische grondwet is voortaan „Sovjet-grondwet" geworden De komsomols en pioniers, leden der jeugdbeweging, leggen hun eed n' af op Stalin en de familieleden grote maarschalk zijn ln de ma. dwenen. Besluiten, die door de dicta! ambassadeur echter iets later met de ontruiming en bleven nog enkele we ken in het hotel aan de Moskova, dat zij sinds 1936 bewoonden. Enige dagen na de dood van Staldn vroegen zij waar zij gebouw konden vinden. Het meer nodig om te verhuizen, werd hun verteld, zij konden rustig blij ven waar zij waren. Wat was de reden van die plotseling verandering? De am bassades van Engeland en Amerika za gen beide uit op het Kremlin. Toen Stalin op een ochtend opstond werd hy waar schijnlijk door het zien van de wapperen de Engelse en Amerikaanse vlsgeen zo geprikkeld, dit hii besloot, dat oif- moes ten verdwijnen." Geheimzinnigheid om nieuwe leiders Vanuit onze kamer in het „Nationaal Hotel" in het centrum van Moskou zien wij het verkeer op de brede Ohotni Riad rijden. De auto's en vrachtwagens blyven zorgvuldig buiten een breed pad. dat met witte lijnen in het midden van de weg is aangegeven. Wat is het doel van deze erden genomen zijn officieel door zijn middenweg? Door wie wordt er gebruik opvolgers ingetrokken. Andere waren aan van gemaakt? Soms horen wij het geluid strenge critiek onderhevig of werden als van een sirene. Plotseling verschynt mili- (Van onze §-redacteur) Aan het einde van de ee dag verklaarde luit.-gen. Opsomér: „Te genstand was groter, dan wij verwacht ten." Niettemin werd voortgang gemaakt in een van de moeilijkste gedeelten van 't Teutoburgerwoud, waar tank-escadrons en regimenten infanterie heden poogden passen en bruggen te veroveren. Het weer was bij afwisseling zonnig en buiig. Het sterkste verhaal van de dag: hu zaren van Boreel, een tank-escadron had den opdracht een brug over de Ems on beschadigd in handen te krijgen. De brug bleek bezet door Belgen. Eén der huzaren jiennnert zich het paard van Troje als mede het turfschip van Breda. Over de weg naderden namelijk een Duitse boer en boerin, die een wagen trokken. De huzaar kocht de boerenfamilie met enkele sigaretten om en verdween onder het zeil in de trekwagen. Zo ging het de brug over langs de niets vermoedende Zuid- landers. Voor zy er iets aan konden doen, sprong de huzaar uit de kar regen van losse flodders over tegenstan ders en brug los. Andere huzaren storm en aan, en de brug was veroverd. In oorlogstijd onbruikbaar en misschien zelfs ontoelaatbaar, zegt u? Maar een be- van fantasie en durf, en dat zijn uit nemende eigenschappen. De vraag blijft »n Nederlandse boerin en boer zich en dergeiyke manier ook tot mede- werking bereid getoond hadden. Fantasie en durf beheersten ook die Nederlandse bevelhebber, die, achter zijn tankcolonne door een dorpskom rijdend zich plots voor Belgische vuurmonden geplaatst zag. Even nadat de Nederlandse tanks gepasseerd waren, naderde name- een Belgische pantserwagen uit een zijweg en bezette de doorgang. Niettemin: de Nederlandse commandant reed rustig Hier ziet men een Nederlandse post langs een der Duitse wegen bij de grote manoeuvres in het Teutoburgerwoud. „Koud egoïstisch persoon" Gifmengster van Worms krijgt levenslang Christa Lehmann, de 30-jarige weduwe uit Worms die bekend heeft haar echt genoot, haar schoonvader en (per onge luk) haar beste vriendin te hebben ver giftigd. is door een Hof te Mainz tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, door. Eén der tegenstanders bepaalde zich Hct vonms ,s drievoudig uitgesproken: het roepen van halt, maar dat is geen voor moord heeft zij theoretisch argument in oorlogstijd. levenslang. De staart van de stafkolonne gaf de; ds psychiater verklaarde, dat zy een Zuidlanders toen enig soulaas voor de ge- I „koud egoïstisch persoon" is. die volledig miste reuzenkans, maar de vette moot was door. Even later stieten wy op een Neder landse compagnie die een dorp moest ver- Zij werd opgehouden door Zuid- landse tanks. Over een eerste U-luite- Zy beschikken ieder over twee of drie bedienden, een wagen, talryke medewei- kers en privé-secretarissen en \4jf of lyfwachten, die ieder ogenblik van dag beschikbaar zyn. Soms ontvangen zy beroemde geleerden of schryvers in huis of nodigen musici uit, voor hen te spelen# Het gerucht gaat, dat Malenkov dol is op guitaar- en harmonicamuziek. Op hevel van Malenkov wordt er ln de ministeries tot zes uur 's avonds ge werkt. Alleen de rmaen van de vertrek ken waarin de regeerders zelf arbeiden, zyn soms tot laat Ln de nacht verlicht. Voor een vreemdeling is het moeiiyk een gesprek met een Sovjet-burger te voeren. Henri Shapiro, die twintig jaar lang „United Press" in Moskou vertegen woordigde en een Russische vrouw huw de, schreef eens: „De Sovjet-leiders be schouwen de doorsnee-vreemdeling, die Moskou bezoekt of er zich vestigt, als een vüand, een spion, wiens vrijheid be perkt moet worden". Michel Gordey, die In 1950 zes weken lang door de Sovjet unie reisde en vloeiend Russisch sprak, was steeds vergezeld door één of twee tolken Toen hü hun eens zei, dat hun aanwezigheid eigenlük overbodig was daar hy vloeiend Russisch sprak, ant woordden zü: „Dat is het juist!" Maar dat was nog in de ty'd van Stalin. Copyright abc press - Scoop. William Grimes, directeur van het Londens Museum en zijn assistente, mrs Williams, bestuderen het hoofd en de hals van een marmeren beeld van Mithras, dat eens moet. hebben gestaan in een Romeinse tempel, waarvan de resten werden blootgelegd in een stuk bouwterrein bij de Walbrook in de city van Londen. Dit is een van de belangrijkste vond sten om een inzicht te krijgen in de historie van Londen ten tijde der Romeinse heerschappij. Atoomwolken boven Westfalen De gevreesde zwarte paddestoel- vormige wolk van een atoomont ploffing zal de komende dagen tijdens de oefening Battle Royal verscheidene keren bonen Het vlakke land van Westfc'c.i zien zijn, daar de Britse geme een toestel heeft, dat een 90 meter hoge imitatiewolk levert. Veertig uur zou het duren als men de 60UU vóertiiigèn van het Nederlandse legercorps achter elkaar aan zich voorbij zou laten trekken met een snelheid van 30 km. 1500 Km zou deze stoet lang zijn en deze lbUO km zijn gisteren voor het grootste gedeelte in beweging gekomen. Luitenant-kolonel Becht van de transportsectie regelt de ver plaatsing van deze voertuigen met behulp van tien mobiele radiosets. nant, een magere jongen met een groene baret op, werd, toen men halt hield, de Improvisatiegeest eveneens vaardig. „Wat is dat nou?" zei hij. „Een com pagnie kan toch wel een tank aan?" En reeds waaierde de afdeling U onder de beschutting van een heuvelkam, be groeid met bos, over het veld uit. Zware mitrailleurs en pantserafweerwapens wer den in stelling gebracht en even later verdreef het ratelend en blaffend geweld van die wapens de tank. ..Zie je wel dat-ie de benen neemt?" zei de luit. „Wist ik wel." De „krijgsverrichtingen" waren voor de toeschouwer ingeklemd Utssen twee de monstraties. In de eerste plaats die met het nieuwste product van vernietigings vernuft, het 280 mm Amerikaanse atoom kanon. Het is in feite, zoals reeds gezegd, een zwaar kanon, waarmee men gewone en atoomgranaten afschiet Het bijzondere van de atoomgranaat zit niet in het ka- non, maar in de granaat. Het buitensporige van het kanon vormt zijn, ondanks afmetingen en gewicht, ge- weldige wendbaarheid. Het wordt ver- ivoerd in een soort gemotoriseerde malle- |jan, het wagenstel, waarmee men bij ons bomen vervoert. De voor- en achterwagen zijn afzonderlijk bestuurbaar en de be- 'stuurders spreken telefonisch met elkaar. Het hele geval weegt 85 ton, het kanon 48 ton. Niettemin draait het op drie kleine wielen om zijn as, en kan het zowel auto matisch als met de hand uiterst snel ge balanceerd worden. De zeven man be dieningspersoneel draait het met duw- kracht. Het was bij de demonstratie in tien minuten ln stelling en men werkte er zeer langzaam mee terwille van de kijkers. Typische bijzonderheid: op de loop stond in witte verf de prijs: 431.263 dollar. Dat is geen protserigheid, hoor den wij, maar een practisehe maatregel. .De Amerikaanse soldaten weten nu,' wat zij te betalen hebben bij vernieling door schuld. De Nederlandse mobiele bakkerij, die enig in de wereld is, bakt dagelijks 10.000 broden voor 20.000 man, met een snelheid van 850 broden per uur en een looptyd van meel tot brood van drie uur. Zij wordt gedreven door vijf aggregaten die de oven electrisch verwarmen en het bedrijf op gang houden. Er zijn 90 man personeel, waarbij 10 geroutineerde bak- De bakkerij staat onvindbaar opgesteld op het terrein van een boer, die voor het ongerief een taart meekrijgt als er, wat ook gebeurt, lekkers gebakken wordt. Daarbij heeft de commandant zich garant moeten stellen voor het leven van 17 witte kippen en een zwart konijn. Hij vat zgn taak ernstig op. Tijdens ons bezoek ontsnapte het konijn, maar wij hebben het dier samen gevangen. Epidemie op hoogtepunt Aantal patiënten steeg gisteren nog van 236 tot 243 Gisteravond en vanmorgen berichtten enkele dagbladen, dat zich ook paratyphusgevallen zouden hebben voorgedaan op de Katwijkse logger- vloot. Het hospitaalschip De Hoop zou eergisteravond radiotelefonisch hebben gemeld, dat verschillende gevallen waren geconstateerd op enkele haringloggers. De besmette schepen zouden naar huis stomen, de beman ningen zouden bij aankomst worden geïsoleerd en de schepen zouden in quarantaine worden gelegd. Dit bericht kan met klem worden te gengesproken. De zaak heeft zich volgt toegedragen. Een bemanningslid van de KW 144 (Wilhelmina V) voelde pijn in zijn buik. Toen radiotelefonisch het hospitaalkerkschip De Hoop werd ge raadpleegd, uitte men daar de veronder stelling, dat het een geval van paratyphus zou kunnen betreffen. De Wilhelmina V kon de patient niet aan boord var Hoop brengen, omdat de schepen op twee daeen stomen van elkaar vandaan lagen. Men gaf toen de zieke visser over aan Hr Ms fregat Wolf. minst een wonderlijke manier van be richtgeving worden genoemd, als men uit een blote veronderstelling bovenstaande conclusies trekt. Men wist zelfs mede te delen, dat de vangsten van de „betrokken schepen", bestaande uit pekelharing en steurharing, uiteraard niet in de afslag zouden worden gebracht, maar direct zouden worden afgenomen door de vis- meelfabrieken. De directeur van de keu ringsdienst voor waren te Haarlem deel de ons vanmorgen mee, geen enkel be richt te hebben ontvangen, dat in deze richting zou wijzen. De Inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, dr In 't Veld, heeft het hospitaalkerkschip De Hoop gevraagd, hem over Paratyphusge vallen te berichten, als die zich onver hoopt mochten voordoen. De uit de lucht gegrepen berichten heb ben inmiddels onnodige ongerustheid ver wekt. Er valt nog mede te delen, dat het zieke bemanningslid van de KW 144 door Hr Ms Wolf naar Den Helder wordt ver- Het fregat Hr Ms Wolf is inmiddels in Den Helder binnengelopen. Het mag op z'n Het totaal aantal patiënten is gisteren nog iets gestegen. In Katwijk. Rijnsburg en Valkenburg steeg het aantal van 196 tot 203. In Noordwijk bleef het ongewij zigd, het is nog 33. Noordwijkerhout heeft 3 gevallen. Leiden eveneens 3 en in Dub beldam lijdt één inwoner aan paratyphus. Het totaal steeg dus van 236 tot 243. On geveer 10 Noordwijkse patiënten zijn In ziekenhuis opgenomen. In deze ge- ite is een wijkverpleegster uitslui tend met de zorg voor de paratyphuspa- tiënten belast. Het onderzoek naar de wijze, waarop de paling, die de paratyphus waarschijn lijk veroorzaakte, kan zijn besmet, wordt kracht voortgezet. Van bevoegde zij de werd ons medegedeeld, dat het onder zoek nog wel enige tijd in beslag zal ne- In dit verband is ook belangrijk het feit, dat zich enige tijd geleden in Koudekerk-Hazerswoude een aantal pa ratyphusgevallen voordeed. Veertig men- werden daar ziek na het eten van vlees. Men heeft toen niet kunnen ont dekken hoe het vlees was geïnfecteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7