Over de geestelijke volksgezondheid Heel Kampen wist weer, dat het schooldag was KERK en SCHOOL oor hom goon bazuinen 1Puzzle _J 2 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 T 7"OOR DE GEESTELIJKE ZIJDE van de mens heeft men de laatste jaren meer en meer oog gekregen. Niettegenstaande toch de zorg voor de gezondheid zich steeds uitbreidde, zijn er zeer velen, die geestelijk niet gezond zijn. En hun aantal neemt waarschijnlijk nog steeds toe. Het lijkt, zo heeft men wel gezegd, alsof met de beschaving een achteruitgang van het geestelijk weerstandsvermogen gepaard gaat. En deze ontaarding is ten nauwste verbonden aan de zwakzinnigheid, want met die zwakzinnig heid hangen allerlei verschijnselen samen. Zij is de oorzaak van veel on maatschappelijkheid, en van dood en armoede, zij draagt bij tot de ver breiding van venerische ziekten en alcoholisme. In de laatste jaren zijn de ogen voor deze problemen wijd open ge gaan. De gezondheid van de geest kwam in het midden der belangstelling te staan en de beweging voor geestelijke volksgezondheid, uit deze be langstelling ontsproten, nam snel in groei toe en is thans over de gehele wereld verbreid. Alvorens hierover iets naders mede te delen, willen wij echter eerst de vraag beantwoorden: wat is eigenlijk geestelijke volks gezondheid? ZANDER GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID wordt verstaan de gaaf- heid van het geestelijk leven, zowel van het persoonlijke, individuele bestaan, als van het gemeenschapsleven in enger of wijder verband. In deze definitie wordt het geestelijk leven beschouwd als uiting van de ge hele mens, met de uitdrukkelijke vermelding, dat daarbij het verband met het lichaam van de mens niet uit het oog mag worden verloren. Wanneer derhalve over geestelijke gezondheid gesproken wordt, is het woord geestelijk hier niet allereerst bedoeld in de zin van godsdienstig, maar in de zin van tegenstelling met lichamelijk. Vandaar dat velen er de voorkeur aan geven te spreken van psychi sche gezondheid en psychische hygiëne, mede om deze reden, dat de be weging psychologisch en psychiatrisch is gefundeerd en beoefenaars van deze wetenschappen tot haar leidende figuren behoren. Wij daarentegen prefereren de naam geestelijke volksgezondheid en wel omdat het godsdienstig element in deze beweging van zeer grote, ja overwegende betekenis is. Zo ergens dan zijn op dit terrein beide beteke nissen van het woord „geestelijk" (te weten in psychologische en religi euze zin) nauw verbonden. Wij zullen echter nog gelegenheid vinden op dit laatste aan het slot van een tweede artikel meer uitvoerig in te gaan- en ons daarom voorlopig houden bij het begrip geestelijk in de zin van tegenstelling tot het lichaam. ^OALS WIJ KENNEN de lichamelijke gezondheid en afwijkingen daar- x van, zo kennen wij ook de psychische gezondheid en haar storingen Het streven van de geestelijke volksgezondheid nu is de bestudering van het wezen dezer psychische gezondheid, het nagaan van de factoren, welke haar in positieve en negatieve zin beïnvloeden en het beramen van maatregelen om de psychische gezondheid te bevorderen, schade op te heffen of te voorkomen. Haar taak is derhalve drieledig: voorzorg, zorg en nazorg, of anders gezegd: voorkomengenezen en beschermen. De beweging voor geestelijke volksgezondheid vindt haar bakermat in Amerika. Een zekere Clifford Beers, diep getroffen tijdens zijn ernstige zielsziekte door het leed der krankzinnigen aan wie destijds 1900) een armzalige en vaak slechte behandeling ten deel viel, begon, kort na zijn ontslag uit het krankzinnigengesticht, zijn hier en daar opgedane erva ringen op schrift te stellen. Hij gaf aan zijn manuscript, dat als een auto biographic kan beschouwd worden, maar dan met de uitgesproken ten- denz: verbetering van het krankzinnigen wezen, de titel: „A mind that found itself" (een geest, die zichzelf vond). Bekende personen wist hij voor zijn arbeid te winnen en door deze kreeg hij geldelijke .ondersteuning van de Rockefellerstichting en van rijke Amerikanen. In 1908 gaf hij zijn boek uit waarvan het tweede deel be helsde een project van een beweging voor geestelijke volksgezondheid. Dit boek maakte geweldige opgang en gaf de stoot tot de oprichting van het Nationale Comité voor geestelijke volksgezondheid, waarvan Beers secretaris werd. Sedertdien zijn bijna 50 jaren verlopen, gedurende welke de „mental hygiëne"-beweging over de gehele wereld navolging heeft gevonden. "lYJERKWAARDIG HIERBIJ IS, dat men van zekere zijde deze beweging -L'-J-voor geestelijke volksgezondheid gaarne als een novum aandient, als iets nieuws, door haar uitgevonden. Niets is echter minder waar dan dat. Reeds lang vóórdat de naam geestelijke volksgezondheid ooit was ge noemd, hebben de Christenen begrepen wat er op dit gebied te doen was. De Christelijke verenigingen, opgericht ter voorkoming en bestrijding van geestelijke en maatschappelijke ziekten, de stichtingen van barmhartig heid en de Christelijke inrichtingen voor de in geestelijk opzicht kreupelen, verminkten en lammen, getuigen hiervan. Wat ons land betreft denken wij hierbij aan Zetten, een dorp in de Betuwe, door ds O. G. Heldring gemaakt tot een middelpunt van prac- tische werkzaamheid, aan de „Rekkensche Inrichtingen" uitgaande van de Vereniging tot Stichting van Chr. Inrichtingen voor de verpleging van zwakzinnigen; aan de Weesinrichting te Neerbosch; aan de August Her mann Franckeschool te Rotterdam, uitgaande van de vereniging „Zoekt het Verlorene"; aan het Nationaal Geuzengesticht „Wilhelmus van Nas- saue" en dergelijke inrichtingen. FN WAT HET buitenland betreft noemen wij de namen van August J-J Hermann Francke, de kampioen van het Piëtisme, stichter van het be roemde weeshuis te Halle; van Georg Müller. Baptistisch predikant te Bristol in Engeland, leider van allerlei Christelijke philantropische arbeid: van Johann Heinrich Wichern, de grote heraut en organisator der Inwen dige Zending in Duitsland; van Theodoor Fliedner, oprichter van 't eerste diaconessenhuis te Kaiserswerth; van William Booth, de stichter van het Leger des Heils en van zovele anderen, minder bekenden, maar niettemin evenzeer begaan met het lot der geestelijk misdeelden en ieder voor zich trachtend hun geestelijke nood te lenigen. Deze allen gingen uit tot hun werk der liefdevolle opoffering, niet uit humanistische overwegingen en inzichten, maar gedwongen door de on weerstaanbare drang der liefde van Christus. Zij dachten niet aan gees telijke volksgezondheid, maar ijverden daadwerkelijk in de practijk voor geestelijke volksgezondheid door zich te bekommeren om zieken, die in geestelijke en lichamelijke nood verkeerden De practijk van de geestelijke volksgezondheid is derhalve reeds vele jaren lang beoefend. Nieuw in eigenlijke zin is alleen de organisatie van de verschillende verenigingen en inrichtingen, welke op dit gebied werk; zaam waren of zijn, met name de systematische wetenschappelijke voor lichting op het terrein der psychische hygiëne. Dr A. C. DROGENDIJK Met afsluiting van Haringvliet wordt in 1955 begonnen Minister Algera heeft diverse grote werken op zijn programma De wetsontwerpen, die minister Algera binnenkort zal indienen met betrekking tot de afsluiting van de zeegaten, zullen betrekking hebben zowel op de maat regelen die tenslotte moeten worden ge troffen ter beveiliging van de kust. als op de versterking van verschillende zwakke plekken in de bestaande hoog- waterkerlngen. Dit deelt de minister bij zijn begroting van verkeer en waterstaat voor 1955 mee. Intussen, aldus de minister, ligt het in de bedoeling in 1955 te beginnen met de werken ter afsluiting van het Haring vliet. Uit de andere waterstaatkundige voorne mens van minister Algera voor 1955 stip pen wij de volgende aan: In 1955 zal begonnen worden met de aanleg van de nieuwe veerhaven te Bres- kens en met de nieuwe kanaalverbinding tussen IJssel en. Zwartewater ter ver vanging van de Willemsvaart. Een bedrag van 2.000.000 is uitgetrokken voor betering van het Apeldoorns kanaal (met Inbegrip van 1.600.000 voor de ni> sluis te Dieren). Te Delfzijl zal vooral ten behoeve de te bouwen sodafabriek een havenbe drijf worden gesticht, waarin het rijk. d> provincie Groningen en de gemeente Delfzijl zullen deelnemen en waarin h< rijk zal inbrengen de bestaande have: de provincie het provinciaal havenbi drijf en de gemeente de reeds aangekochte industrieterreinen. Belangrijke werken, die In 1955 voltooid zullen worden, zijn: het sluizencomplex te Vlisslngen, de Eefdese en Exelse brug over het Twentekanaal, de brug ove; Markkanaal bij Terheyden, de verrui ming van ^ïet Pannerdense kanaal, d- bochtafsnijmng in de IJssel bij Doesburg en de waterbouwkundige werken, die be horen tot de inpoldering van de Braak- Gisteren is het rectoraat van de Vrije Universiteit te Amsterdam door prof. dr J. F. Koksma (links) overgedragen aan zijn opvolger prof. dr J. Waterink. Hali December een gedenkboek Theologische Hogeschool (thans vrijgemaakt) vierde luisterrijk eeuwfeest (Van onze Kerknleuwsredacteur) TTEEL KAMPEN wist het gisteren weer. dat het schooldag was. toen tien a elfduizend personen ve'.e kerken en zalen vulden (de Nieuwe kerk. de Broederkerk de Bovenkerk, de kerk van de Geref. Gemeente en die van de Oudgereformeer den. de Stadsgehoorzaal, de Lemkerzaal de Hanzestad) om daar de jaarlijkse theologische hogeschooldag van de Geref Kerken art 31 mee te maken. Morgens waren wij in de Bovenkerk, r de president-curator der hoge school. ds D. van Dijk uit Groningen, de samenkomst opende. Ds Van Dijk haalde de woestijnreis van Israël aan. dat door de wolk- en vuur- n geleid, wist dat het in de weg des Heren was. Honderd jaar geleden hadden de vaderen geen wolkkolom, die hadden zij ook niet nodig. Het Woord was genoeg het geloof wisten zij met de stich ting van de theologische hogeschool in de weg des Heren te zijn. Door de kerk de kerk was geen theologische leu- laar een geloofsuiting, is die school er nog, aldus spr., en zij heeft in de afgelopen eeuw ontzaglijk veel zegen mogen geven aan de kerken in het volksleven. Ja tot ver over de •en. Wij houden geen feest met op gezette borst om onszelf te eren. maar het wordt stil in ons. Toen ds Van Dijk hieraan nog kon toevoegen, dat het bibliotheekfonds dit jaar f 15.500 heeft bijeengebracht kon hij terecht gewagen van een eerbied wekkende offervaardigheid. De vergadering zong hierna staande het psalmvers: Dat Isrel op de Heer ver trouw, dat ook honderd jaar geleden bij de stichting van de school was aangehe- Prol. Veenhot spreekt Prof. C. Veenhof sprak over: Kerk en School. Tussen deze twee bestaat in de theol. hogeschool een unieke relatie, zei hij. Het „hart" van deze school wordt het best gekend, wanneer men deze verhou ding nauwkeurig overweegt. Kerk en school moeten beide gefundeerd zijn door het Woord van God. De oprichters wil den het zo: alle nadruk behoort te vallen vaarachtig geloof en vreze des He- zonder die is studie eigenlijk onmo gelijk. Aan de theol. hogeschool is er altijd op gewezen, dat het de theologie er steeds te doen moet zijn het verstaan van Gods Woord te bevorderen en wel speci aal ten dienste van de prediking. Van een theologie beoefenen „om de wetenschap" mag geen sprake zijn. In die historische lijn, aldus prof. Veen- hof. moeten wij voortgaan. Zo alleen ook theologie pas echt wetenschappelijk. Voorwaarde voor echte wetenschap is eerbied voor dat wat ze onderzoekt. Rede ds D. K. Wielenga sprak de zendingslector ds D. K. Wielen ga uit Rotterdam-C. over: Een man de.' rechts. Zo werd genoemd de vroegere kerkhistoricus D. K. Wielenga. grootva der van de spreker. Terecht typeerde Ba- vinck hem zo. Hij kwam op voor de rech ten van Christus op velerlei gebied Hij stond voor het beginsel der Afscheiding en achtte de naam van de Dolerende ker ken niet juist, aangezien hier geen si ke was van een breuk der plaatselijke kerk met behoud van het kerkverband. Wielenga deed alles om Kuyper tege moet te komen. Hij was oecumenisch in deze goede zin des woords, en als zoda nig ook de vrijgemaakte kerken ten voor beeld. Speciaal in hun relatie tot de Chr. Geref. Kerken. Wat de opleiding betreft, heeft hij het uiterste gedaan om een verzoening t< reiken tussen de V.U. en Kampen. Maar tenslotte streed hij voor het standpunt: de kruk van de deur der theologische katheder moet rusten in de handen de kerken. Het pand bewaakt „Het Pand bewaakt door Genade leen." Hierover handelde ds J. Kok Leerdam, zowel in de kerk aan de Burg wal als in de Bovenkerk en de Lemker zaal. Het pand deT gezonde leer we zo meende hij inliet begin der'vorige, eeuw in groot gevaar. Het ging bij de Afscheiding niet om jn gezangenkwestie, maar om het be waren van het onvervalste Evangelie. Daarom wilde men zorgen voor een eigen opleiding. De landshogescholen waren onbetrouwbaar. De kerken leerden weer. dat zij zelf geroepen zijn te zorgen voor een betrouwbare opleiding. Als er in Nederland geen enkele con fessie-getrouwe katheder meer is. wor den in Kampen katheders gesticht op het enig fundament van. Schrift en belijdenis. Het wonder is, dat de theol. hogeschool trouw mocht blijven aan dit eerste begin. Hoe zullen wij de Here vergelden? Werkt en bidt aan en voor uitbouw en afbouw. Het wordt in de wereld van het einde al moeilijker, de waarheid van de leugen te onderscheiden. Daarom is een wetenschappelijk goed geoutilleerde school nodig. Zullen we uit dankbaarheid nu de basis niet leggen voor de zesde ka theder? Verder spraken in de verschillende sa menkomsten de hoogleraren ds H. J. Ja ger. P. Deddens en H. J. Schilder en de predikanten G. Visée uit Kampen. L. J. Goris uit Weesp. H. Knoop uit Delfsha- ven. J. van Bruggen uit Assen, C. Vonk uit Schiedam, J. A. Vink uit Amersfoort en C. H. Lindeboom uit Kampen (die al len een samenkomst leidden), H. Vogel uit Enschede. J. Kamphuis uit Spaken burg en D. Vreugdenhil uit Zwolle. In sommige kerken bracht ds L. Selles uit Chatham een groet over van de Canade se geestverwanten. In de bidstonden, die aan de schooldag waren voorafgegaan, preekten ds M. J. C. Prof. Van Gender en Calvijn meer waard dan alle oude schrijvers Chr. Geref. mannen waren in Deventer bijeen Prof. dr J. van Genderen, hoogleraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, heeft op de bonds vergadering van de mannenverenigingen dezer kerken in Deventer, gesproken de „Oude schrijvers". Spr. die door proefschrift over Witsius als een uitstek deskundige op dit gebied mag gelden, schetste voor zijn gehoor Brakel, Witsius, a Marck, Smytegelt, Schortlng- huis, Lodensteijn, Teellinck, Koelman en Voetsius in hun dogmatiek en prediking. Al deze schrijvers weken inzake het ge- nadeverbond van Calvijn af. Hun predi king wilde leiding geven aan het leven en wees op de „kenmerken". Ondanks hun zwakke exegese zijn zij door hun be strijding van de vervlakking hunner da- de kerk niettemin van rijke zegen geweest. Men heeft hen, aldus spr., weinig goed gelezen; te vaak door een gekleurde bril en beriep zich ten onrechte op hen ter verdediging van lijdelijkheid,, de kennis der ellende als het voor goed, van de angst voor het Avondmaal, van het wettische beleven de Zondag en van het sceptisch staan tegenover de kerk en haar ambten. Cal- besloot prof. Van Genderen, heeft echter meer betekend dan alle oude schrijvers tezamen. voorzitter der vergadering, ds C. der Zaal, sprak o.a. over het mande- t, waarover, zoals hij zeide, wij ons zo druk hoeven te maken als de doorbraak-mensen, omdat wij altijd heb ben vastgehouden aan het: „hetzij wij i, hetzij wij drinken, wij zijn des He- Over de Wereldraad zeide hij, dat de Chr. Geref. mannen zich daarin thuis zouden voelen, wel in de I.C.C.C. Van de 101 mannenverenigingen zijn ei thans 51 (vorig jaar 49) aangesloten bi; de bond; met tezamen 850 leden. De aftredende bestuursleden ds C. v. d Zaal en de heer A. Kool (Dordrecht) wer den herkozen. De eerwaarde heer C. Vis ser sprak over Evangelisatie en kerkvor- ming in het nieuwe land (Zuiderzeepol ders). Prof. dr B. J. Oosterhoff sprak e. slotwoord. Calvijns Institutie in modern Frans Het vorig jaar in Montpelller opgerichte Internationale Verband van Gereformeer de Christenen zal, samen met de Société Calvinist© de France, een heruitgave Calvijns Institutie in modern Frans zorgen. Voorts zal lectuur voor Spanje verspreid worden. Het verband in op richting zal definitief worden geconsti tueerd tijdens het volgende Int. Geref. Congres, dat in de zomer van 1955 in Detmold (Did) wordt gehouden. Van het Nederlands werkcomité is dr H. Jonker te Amsterdam voorzitter en dr J. D. Den- gerink te Amsterdam secretaris-penning- Stormachtige gioei van de V.U. RectoraatsoverdTacht aan1 prol. dr I. Waterink Prof. dr J. F. Koksma, de aftredende rector-magnificus van de Vrije Univer siteit, heeft gisteren bij de overdracht van zijn rectoraat aan prof. dr J. Wate rink. allereerst herdacht de oud-hoog leraren P. A. Diepenhorst en A. A. van Schelven, de oud-directeuren J. J. C. van Dijk en H. Bijleveld, de buitenlandse ere- doctores prof. J. Bohatec uit Wenen en prof. Joh. C. van Rooy uit Potchefstroom. alsmede de overleden regents-penning- meester van de Van Coeverden-Adriani- stichting, de heer L. Boomsma. De vele ambtsaanvaardingen en benoe min-gen in het afgelopen jaar noemde spr. een teken van de stormachtige groei der universiteit. Hij memoreerde het mil- lioenenplan, dat in 1955 de materiële ba sis moet bieden voor de uitbouw der me dische faculteit. De V.U. heeft thans 1805 studenten (v.j. 1650). Prof. Koksma be pleitte de inrichting van studententehui zen in het nieuwe gebouwencomplex en wijdde grote aandacht aan de buitenland- betrekkingen der V.U. Na dank ge bracht te hebben aan de aftredende secre taris van de senaat, prof. dr W. F. de Gaay Fortman, droeg de hoogleraar het recto raat over aan prof. dr J. Waterink. Prof. dr G. Kuiper zal in het nieuwe academie jaar optreden als secretaris van de senaat. In Deltt: Tweedaagse leergang over lemperatuurmeting en Dr ir C. J. D. M. Verhagen opende vandaag in het gebouw voor scheikunde der TH. te Delft een tweedaagse leer gang over temperatuurmetingen in de industrie. Elf deskundigen belichten de aspecten van dit onderwerp. Op een ex positie zijn 25 apparaten op dit gebied e bewonderen, vertegenwoordigende een waarde van een kwart millioen gulden Ruim 300 deelnemers wonen de cursu» b\). die belegd is door de sectie voor re geltechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Chr. Geref. leugdappèi in Den Haag Zaterdagmiddag om half vier wordt in de Jeruzalemkerk aan het Pomonaplein in Den Haag het traditionele jeugdappèl gehouden van de afdelingen Zuid-Hol land van de bonden van Chr. Geref Meisjes- en Jongelingsverenigingen. Op deze samenkomst aan het begin van het nieuwe vergaderseizoen zullen ds H. Toorman van Den Haag-C. en ds B. van Smeden van Rotterdam-Zuid het woord voeren. Er zal veel samenzang zijn. Academische examens AMSTERDAM. G.U.. 22 Sept. Geslaagd voor het kerkeliik ex: mej L C J Boer» r H Thierens. Ede, C Gi IN VOGELVLUCHT Een van de leidende figuren in de Duitse Reformierte Kirche, prof. H. Oben- diek uit Wuppertal-iBarmen, is in Rapid City (V.S.) bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij was gedelegeerde naar de Wereldraad van Kerken in Evanston. Tot lector in de neurochirurchie te Groningen is benoemd dr C. H. Lenshoek, verbonden aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Ds van Kuyvenhoven em. predikant van de Geref. Kerk van Hengelo heeft zijn arbeid als hulpprediker te Dussen neergelegd en zich metterwoon gevestigd te Hilversum. Joh. Geradtiweg 123 teL 11632. Hij zal gaarne des Zondags vacante kerken dienen. Ds P. Verdam te Wijnjeterp. direc teur van de Stiototing voor Geestelijke en Maatschappelijke Opbow in Oostelijk Friesland van de Ned. Herv. Kerk is zijn arbeid begonnen en heeft een drietal Wika's bevestigd tot zijn medewerkers. De Geref. kerk van Surhuisterveen bestaat 5 November 100 jaar. Blok van Utrecht en ds J. O. Mulder van Kampen. Vermelden we te'n slotte, dat er onge veer half December een gedenkboek zal verschijnen. Na een inleiding van ds D. van Dijk zullen hierin bijdragen volgen van ds H, Bouma te Assen, prof. P. Ded' dens, ds H. Veltman te Zeist, prof. L Doekes, ds J. van Raalte te Winterswijk, ds J. van Bruggen te Assen, prof. C. Veenhof. prof. dr H. J. Jager en prof. H. J. Schilder. Het zal 160 pagina's omvat ten en wordt door een comité uitgegeven. Beroepingswerfc Geref. Kerken •roepen: te Schoonoord G. de Zeeuw cand. te Nijkerk. Aangenomen: naar Vancouver (Ca nada. Chr. Ref. Church) A. H. Oussoren te Hoboken (VB.) voorheen predikant te Middelburg. Mej. v. d. Lecq afgevaardigd naar Nieuw-Guinea In de Herv. Kerk van Bergambacht is gisteravond een samenkomst gehouden van de Gereformeerde kerk en de Herv. gemeente, waarin mej. J. van der Lecq door de Geref. kerk overgedragen werd aan de Herv. kerk. ten behoeve van haar uitzending voor het zendingswerk in- Nieuw-Guinea. Mej. Van der Lecq zal als hoofd van de huishouding van het zendingswerk in Se- roei optreden en daartoe morgen vertrek ken Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer(es) Chr. Ulo te F. W. A. Eikerbout te Katwijk aan en P. Deunhuwer te Rotterdam: Joh. jnschool te Den Haag-Moerwijk Ph. ia te Kampen; Wilhelmtnaschool te E. Kok te Noordwijk aan Zee: Chr. Ulo te Aalter te Lochi school 1 Boornbe (tijd) A Ti tot hoofd Prins Hendrlkschool S Tieleman te Pernis: Chr Nat Winsum (Fr) J K Brouwer te gep hoofd te Roden: tot ir Nat school te Lathum L Leertouwer te Barneveld: Mr Terpstra- :j H D Tim te Wichmond Th van Noort te Gen- i- Dr De Visserschool te Assen H Bijls- Welsrijp; Chr Mulo te Hardenberg Eelsing te Noordwük aan Zee. Pakjes voor de militairen in Korea Gedurende het tijdvak van 27 Septem ber t/m 9 October wordt de gelegenheid geboden, aan de militairen van het Ne derlands Detachement Verenigde Naties in Korea niet-aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het adres moet de volgende gegevens bevatten: rang. naam en voorletters, legernummer, NDVN, NAPO 5100, Am sterdam - Schiphol - militair. R.K. kerk op Ambon Enkele dagen geleden is aan de Djalan Pattimura in Ambon de eerste steen ge legd van een R. K. kerk door mgr. Grent De Indonesische regering heeft rp. 150.000 voor de bouw gegeven en de Rooms Ka tholieken moeten zelf rp. 100.000 offeren, aldus meldt het A. I. D. 8.18 Orgelspel 8.45 Voor 9 00 Gym v. d. vrouw O.'IO Gram 9 35 Waterst. 9 40 Schoolradio VPRO. 10 06 Morgenwijding VAnA10 2Ö V. d. kleuters 10.40 Pianorecital 1100 Voordr. 11.20 Gram. lil.35 Orgelspel AVRO 12.00 Lichte muz. 1(2.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram 1 00 Nieuws 1.15 Meded. en gram. 1.30 Lichte muz 2 00 V d. hulsvr. 2.20 Viool en piano 250 'Bo'ekbcspr. 3.10 Plano quatre mains 3 30 Musette ork. VARA 4.00 Gram. 4 30 V. d Jeugd 5 00 Planoduo 5.20 Muzikale us. 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 6.56 „Schakels »en heden en verleden", caus. 7.10 Ge. •ngd koor VPRO: 7.30 „Op bezoek bij an- ren". 7.46 Ber. 8.00 Nieuws 8.05 Opening VPRO-propaganda-actle VARA; 9.00 C 9.15 Buitenl. weekoverz. 9.30 Pianoi 10 15 Gram. VPRO: 10.4'0 „Vandaag". 10 45 Avondwijding VARA: 11.00 N 1.1.15—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym 7,30 Gram. 7.45 Morgenge. bed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws 8 20 Gram. 9.00 V. d. hulsvr. 9.45 Schoolradio 10.00 Kamerork. 10.30 Gram. 1.1 00 V. d zieken 11.40 Kamerkoor 12.00 Ar gelus 12.03 Gram. 12.30 Land- - dedelingen 12.33 Wij 2 -s-i i kath. 2.09 Gram. 2.30 Metropol* Schoolradio 3.30 het land 12.55 Zonnewijzer 100 N' 120 Gram. 1.45 V. d. vroui •list 3.00 ildmuzaekconc. Kerk liedjes 4.00 V. d. zieken rade 3 46 ItallaL._. 5.00 V. d. jeugd 5.15 Kinderkoor 5.40 Piai •oordr. 6.00 Rep. 6.10 Zangrecital 6.30 „En ïu mijn geval". 6.45 Gram. 6.55 Prof. Romme spreekt 7.00 Nieuws 7.10 Regeringsuitz.V( klaring en toelichting, waarin opgenome 1. de reclassering 2. (7.20) het emigratie- praatje door H. A. van Luyk 7,30 Avondge bed en lit. kal. 7.45 Verz. progr v. d mili- Amus. muz. 9.00 Act. 9.15 De ge- 9.20 Politiek 9.50 Grc 41. Caroline zocht het porseleinen dametje op en Paul zette het op een plank. Zoals hij al ge dacht had, deed het het uitstekend tegen de blau we achtergrond. Caroline zag ogenblikkelijk dat het opvallend was en gaf toe dat Paul gelijk had. „Jij hebt smaak", zei zij. „Het staat daar uit stekend." De veranderingen in de kamer begon nen haar een beetje opgewonden te maken. Aan de wand hing slechts één enkel schilderij, een grote ets van een boer die over een bevroren veld liep. Er ging eenzaamheid van uit en het herinnerde Paul aan de boeren die hij in Aporia kende. Hij herinnerde zich eveneens de klamme handdruk van Byington en dacht: Ik voel me meer thuis bij de boeren dan bij de Byingtons van deze wereld. Ik geloof dat ik heimwee heb. „Weet jij waar die plaat van het paard is?" vroeg hij. „Die is ongeveer even groot als deze plek op de muur." „Hij ligt tussen de dekens in de kist. Daar." Paul ging een haak opzoeken en toen hij terug kwam had Caroline de Chi Chen prent in haar handen. „Hou jij hem eens vast, zodat ik er naar kan kijken", zei zij. Zij liep van hem vandaan en toen zij zich omkeerde voelde zij zich warm worden van genoegen. De gehele kamer leek nu warmer en lichter, meer persoonlijk. „Ik had het hier willen hebben", zei Paul. „Ja. Laat het een centimeter zakken. Zo. Dat is beter." Paul sloeg de haak in de muur en hing de prent op. Toen keek hij de kamer eens rond. „Nu voel ik me beter", zei hij. „Jij niet?... Kan ik iets doen in verband met het eten?" Nadat zij gegeten hadden ging Paul naar zijn studeerkamer. Door een plotselinge inval gedre ven ging Caroline naar de kast in de hall en nam haar nieuwe hoed eruit. In de woonkamer zette zij hem op voor de spiegel en bekeek haar eigen beeld nauwkeurig. De hoed stond haar goed. Een voudig, maar erg goed. Zij glimlachte tegen het beeld in de spiegel en hoewel de glimlach ijdel was, sprak er toch een innemende vreugde uit. HOOFDSTI K VIII. I De vrouw van de bisschop kwam Caroline op- I zoeken. Uit haar tuin had zij een armvol chry santen meegebracht, die Caroline in een blauwe vaas had gerangschikt. „Prachtig zijn ze in die vaas", zei Maisie Fell- owes geestdriftig. „Jeanie zegt dat voor haar de bloemen altijd de verkeerde kant overbuigen. Maar daar hebt u geen last van." „Ik hou van bloemen", antwoordde Caroline uit de grond van haar hart. „Ik zal u wat bollen geven. Het is nog niet te laat... De tuin is maar klein hier, maar hij zou mooi kunnen zijn." „Dat is aardig van u... Zullen we een kopje thee drinken?" zei Caroline. „Graag." Caroline ging naar de keuken en terwijl zij weg was keek mevrouw Fellowes nieuwsgierig de kamer rond. Toen Caroline terugkwam zei zij: „U hebt wat met deze kamer gedaan. Ik weet niet precies wat. maar zij is veranderd." „Niet veel", zei Caroline. „We hebben er al leen maar wat van onze boeken en snuisterijen in gezet." „Grappig wat een persoonlijkheid met een huis kan doen", antwoordde mevrouw Fellowes. „Dit huis leek precies op Julia Ficke toen zij hier woonde. Het was moeilijk om het huis van Julia en John te scheiden. Maar nu is het al ver anderd. Het lijkt alsof... wel, ik ken u niet goed genoeg om te weten of het op u lijkt, maar het heeft in elk geval iets van uw man." Hoewel zij het op een vriendelijke en aardige manier had gezegd, beviel het Caroline niet helemaal. Zij vond de kamer ook prettig, maar zij wilde niet dat Paul alle eer hiervoor zou krijgen. „Ik begin me al een beetje thuis te voelen", antwoordde zij. „Aan de pastorie in Aporia niet veel eer te behalen, hoe goed ik odk mijn best deed." „Paul zegt dat u- een prachtig huis hebt." „Ja, dat is waar." „Ik zal de thee halen", zei Caroline. Zij had een paar van haar mooiste kopjes op een tafeltje bij de haard gezet en nu kwam zij binnen met de theepot, heet water, koekjes en een citroen. Juist toen zij cp een elegante manier de thee wilde inschenken, hoorde zij de bel Zij verontschuldigde zich en ging naar de deur. Daar stond Julia Ficke. Zij droeg een prachtige bontjas en een klein bijpassend hoedje van bont. „Hoe gaat het met u?" vroeg Julia. „Ik ben mevrouw Ficke. Ik weet niet of u zich mij nog kunt herinneren." „Natuurlijk, Kom binnen, mevrouw Ficke", zei Caroline. De atmosfeer veranderde plotseling. Mevrouw Fellowes interesseerde haar niet erg, omdat zij haar te gewoon vond. Zij had echter plezier in haar rol als gastvrouw. Maar met de komst van Julia werd Caroline een ander mens. Voor zichtig en vastbesloten! „O, natuurlijk is het mijn huis niet meer, maar het gevoel blijft bestaan... O, hebt u bezoek?" Caroline had bijna gezegd: „Het is alleen maar mevrouw Fellowes", maar Julia Ficke sprak het eerst. „Ben jij het, Maisie! Wat leuk." Zij gooi de haar bontjas op de sofa. „Ik zei juist tegen mevrouw Phillips, dat het zo gek is om in je eigen huis op bezoek te gaan, Maisie." Maisie wierp haar vriendin een ernstige blik toe. „En ik had juist gezegd dat het jouw huis al niet meer was", zei zij. Alleen de vriendelijk heid in haar ogen redden haar woorden van boosaardigheid. „De persoonlijkheid van de be woners", zo ging zij voort, „schijnt in de meu bels te dringen. Heb je nog het gevoel dat het jouw huis is?" koor, Omr, orit en sol. l'l.OO Nlei Schaak-olympiade 14.2012.00 Gram, Engeland BBC Home service 330 m. 112.00 Graim. 012.25 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 1.00 6 30 Gram. 7.00 Gevar. progr. 8.45 9 00 Nieuws 9.15 Caus. 9.45 Woorder 1015 Pianorecital l'l.OO—44.08 NI ouw 3.00 Dansmuz. 3 45 Lichte muz. 4,16 ..Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Orgelspel 5.00 Mill. ork. 5.45 Gevar. progr. 6.30 Caus 6.45 Hoorsp. 7.00 Nieuws 7.24 Sportpraalje 7.30 Gevar. progr. 8.15 Discus sie 9.00 Klankb. 40.00 Nieuws 10.45 Act. caus. 10.20 Rep. 10.30 Lichte muz. 44.05 Voordr 11.20 Dansmuz. 14,50—12.00 Nieuws. 10.10 Muz. pro Frankrijk Nationaal progr. 347 m. 12.30 Ork. conc. 1.00 Nieuws 1.55 Israëlische uitiz. 6.30 Amerikaanse uitz. 7.25 Graim. 8.02 „Or. phée" 8 55 Gram. 9.15 ..Orphée" 10 45 Gram. 14.00 Intern, solisten 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Ork. conc. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen) 1.00 Nieuws 1.15 Gram 3.40 Chansons (Om 4.00 caus 625 Koorzang 6.30 V. d. sold. 7.00 Nws 7.40 Gram. 8 00 Verz. progr. v. d. vrouw 8 15 V. d. vrouw 9.00 Gram. 9.15 Ork. conc 10.00 Gram, 2 00 Omr. ork 3 00 Gram. 4 05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5 15 Gram 5.30 Vocaal ens. 5.50 Gram. 7.30 Nieuws 8 00 Omr. ork. 9 00 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 'Gevar. muz. 10^55 BBC European service Uitzending voor Ne derland 10.00—10.30 Nieuws. Hoe de week bladen het zien. Nieuwe film (Op 221 en 76 9.00—9.45 „Het ge- Kruiswoordraadsel Horizontaal: Vruchtenmoes. 3 vrucht. 5 gehoororgaan. 6 drank. 9 voorzetsel. 11 edelgesteente. 15 zangnoot. 16 vervoer middel, 18 vreemde munt. 19 deel van een geweer, 20 bestemming. VERTICAAL: 1 Kweekbed. 2 straf, 3 aartuig, 4 sabel, 7 nevelachtige damp, 8 is, 10 peulvrucht. 12 melkschaap. 13 in- ;ct, 14 nimmer. 16 gezond. 17 waswater. Oplossing vorige puzzle 1—5 dosis, 5—9 slang, 9—12 garf, 12—17 floret, 17—21 tonen. 21—26 narwal. 26—29 lans. 29—33 slons. 33—38 stekel. 3813 lekker, 43—48 roer. 4648 ras. SIGARENAANSTEKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2