Belastingdruk wordt verminderd Binnenkort voorstel tot ledental Tweede verhoging Kamer van Plannen, die op stapel staan Rijk wil 684 millioen hebben voor 219 projecten Een gunstig getij Ned. legerkorps trok door het Teutoburgerwoud 5 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 Troonrede H.M. de Koningin heeft heden bij de opening van de zitting der Staten-Generaal de volgende Troonrede uitgesproken LEDEN DER STATEN-GENERAAL. TN deze dagen gaan ons aller gedachten terug naar de Sep tembermaand van tien jaar geleden, toen na meer dan vier jaren bezetting en onderdrukking een deel van het Neder landse grondgebied werd bevrijd en de bevrijding van heel ons land nabij scheen. Het mocht echter niet zo zijn. N g kwamen de beproevingen vén de hongerwinter voor het Noor den, de gevaren van een frontgebied voor een groot deel van het Zuiden. Acht maanden verliepen voordat ons volk in over weldigende vreugde zich weer in vrijheid verenigd vond. Het stond toen verarmd in een verwoest en leeggeplunderd land. Talrijk waren de naoorlogse problemen op vrijwel elk levensterrein, waarvoor ook ons land zich gesteld zag. Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 1955 de volledige bevrijding in blijdschap en met grote dankbaarheid te herdenken. Allereerst om de vrijheid zelf, die de offers waard was, die er voor zijn gebracht, maar ook om het vermogen tot herstel, dat ons volk in al zijn geledingen aan den dag heeft gelegd en dat zich opnieuw zo duidelijk heeft afgetekend in de wijze, waarop de gevolgen van de watersnoodramp zijn opgevangen. Het afgelopen jaar heeft ln economisch opzicht opnieuw een grote stap vooruit betekend. Productie, uitvoer, nationaal in komen, deviezenreserves zijn verder gestegen, terwijl de in vesteringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was, is niet enkel het gevolg van een gunstige Internationale conjunctuur, doch tevens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven. Tekoit aan arbeidskrachten Voor het ogenblik is een zodanige uitbreiding van de werkgelegenheid bereikt, dat spanningen optreden we gens een tekort aan arbeidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoorziening bevor dert de Regering binnenlandse migratie en scholing. Overigens zal beperking nodig zijn in het ter hand nemen van werken, waarvan de uitvoering thans niet volstrekt noodzakelijk is. Dit ligt ook in de lijn van een gezond conjunctureel beleid. Deze situatie onzer volkshuishouding mag evenwel geen aan leiding geven het door de Regering gevoerde op economisthe expansie gerichte beleid te doen verslappen. Zij gaat ook voort met de voorbereiding en registratie van plannen voor aanvul lende werken voor het geval werkloosheid van enige omvang zou optreden. Het snelle tempo, waarin onze beroepsbevolking toeneemt, blijft ons land stellen voor een werkgelegenheidsvraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing industrialisatie en export vergroting, aangevuld door emigratie, nodig zijn. Ook voor de landbouw zal de Regering het beleid van de voorgaande jaren, gericht op een zo hoog mogelijke productie en een bevordering van de afzet, voortzetten. In dit verband is voor Nederland vrijere wereldhan del van bijzonder grote betekenis. De buitenlandse eco nomische politiek der Regering is bij voortduring ge richt op een vermindering van de bestaande barrières. Helaas heeft het overleg tot dusver slechts tot beperkte resultaten geleid. Tegen deze achtergrond verkrijgt de voortgang, die kon worden gemaakt bij de voorbereiding van de Economische Unie met België en Luxemburg een bijzondere betekenis. .">e ondertekening van de Protocollen inzake de handelspolitiek en betreffende de liberalisering van het kapitaalverkeer tus sen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, was een belangrijke stap op dit gebied. Vermindering van belastingdruk De gunstige ontwikkeling der bedrijvigheid komt ook tot uiting In de opbrengst der belastingen. Nu de uitgaven voor het herstel van de watersnoodschade grotendeels zijn afge wikkeld en tot enige verlaging van de ramingen voor defen siedoeleinden is overgegaan, acht de Regering een verdere vermindering van de belastingdruk mogelijk. In de loop van het parlementaire jaar zullen U voorstellen bereiken tot ver laging van deze druk, in het bijzonder op het terrein van om zetbelasting, loonbelasting en inkomstenbelasting. De Rege ring is voorts niet voornemens voorstellen te doen tot ver lenging van de belastingverhogingen, die in verband met de zware defensielasten voor een vierjarige periode werden aan vaard. met dien verstande, dat een deel van de destijds inge voerde verhoging van de vennootschapsbelasting behoort te worden gehandhaafd ten behoeve van een verdere verminde ring van de druk van de inkomstenbelasting. Het verheugt mij, dat het in dit jaar met Suriname en de Nederlandse Antillen gevoerde overleg over de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk geleid heeft tot overeenstemming over een ontwerp-Statuut voor het Koninkrijk, dat in Suriname en de Antillen reeds is aanvaard. De Regering hoopt, dat dit Statuut nog voor het einde van het jaar in werking zal kun nen treden. Zij zal alles in het werk stellen om de gedachten van verbondenheid, samenwerking en onderlinge bijstand, die aan het Statuut ten grondslag liggen, te helpen verwezen lijken. In Nederlands-Nieuw-Guinea wordt, overeenkomstig de bij zondere omstandigheden van het gebied, gestadig gewerkt aan maatregelen ten bate van de geestelijke, economische en 60ciale vooruitgang der bevolking, in het belang ook van de toekomstige staatkundige ontwikkeling. Internationale toestand Helaas blijft de internationale toestand in velerlei opzicht réden tot zorg geven. Weliswaar is na de wapenstilstand in Korea ook een regeling tot stand gekomen, die in Indo-China een einde heeft gemaakt aan het gewapend conflict; niettemin blijven ernstige spanningen het wereldbeeld beheersen. Het niet aanvaarden van de Europese Defensie-Gemeen schap door het Franse Parlement maakt het noodzakelijk een andere oplossing van het. vraagstuk van de medewerking van Duitsland aan de verdediging der Westelijke Wereld te zoeken. Daarbij blijft de Regering streven naar versterking van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Wat de verdere Euro pese samenwerking op politiek en economisch gebied betreft, handhaaft de Regering haar standpunt, dat deze samenwer king een ondeelbare doelstelling is. een doelstelling, welke zij niet zal opgeven, ook al zal men bij het overwegen van stap pen naar het doel rekening moeten houden met de lessen, die uit de gang van zaken met betrekking tot de Europese Defen sie Gemeenschap zijn te trekken. Zij blijft daarbij grote waarde hechten aan de versteviging van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Raad van Europa, die thans vijf jaar bestaat, heeft bijge dragen tot het onderzoek van velerlei denkbeelden en voor stellen inzake nauwere Europese samenwerking. De Regering blijft dit werk van harte steunen. In het afgelopen jaar heeft zij in deze kring het ini tiatief genomen tot hulpverlening aan de Europese vluchtelingen. Vurig'hoop ik, dat dit in ruime mate gehoor moge vinden bij de overige staten-leden van deze organisatie. De aandacht van de Verenigde Naties, voorzover niet in beslag genomen door de acute spanningen, die zich in de wereld voordoen, richt zich in toenemende mate op het lage welvaartspeil, dat nog ln een groot deel van de wereld be staat. De achterstand in de ontwikkeling dier gebieden vormt een veelzijdig en hoogst ernstig probleem, dat zich steeds meer opdringt aan de vrije wereld. Internationale hulp bij hun ontwikkeling is noodzakelijk. Nederland zal bereid moeten zijn tot ruimere medewerking aan programma's voor de technische en wetenschappelijke hulpverlening en aan de financiering van de economische en sociale ontwikkeling. De Regering bezint zich er op hoe zij dit het beste tot uiting kan brengen. Op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen neemt de internationale samenwerking in het kader van de bilaterale en multilaterale verdragen geleidelijk vastere vorm Overleg tussen de delegaties van Nederland en Indonesië heeft geleid tot de totstandkoming van een accoord, dat beoogt de Unieverhouding tussen beide landen te vervangen door een andere regeling hunner betrekkingen. Een wetsontwerp tot goedkeuring van deze overeenkomsten zal U spoedig be- Grondwetswijziging geen nadelig saldo ..„.Hl raanid. Een belangrijke verlaging opzichte van 1954 geeft ook de raming voor het subsidie op consumptiemelk. Een verhogende factor daarentegen komt naar voren in de sector vee en vlees: rekening moet worden gehouden t""* verlies op het exportcontract Wanneer het Statuut voor het Koninkrijk zal zijn aanvaard en bevestigd, zult Gij spoedig een voorstel ontvangen tot aanpassing van de Grondwet aan de daarin neergelegde nieuwe rechtsorde van het Konink rijk met betrekking tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Een voorstel tot verhoging van het ledental dei Tweede Kamer van de Staten-Generaal, alsmede en kele andere voorstellen tot wijziging van de Grondwet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode eveneens wenselijk is. zullen U mede in dit zittingsjaar bereiken. Indiening van een zestal wetsontwerpen, betrekkinp hebbende op de door Prof. Meijers ontworpen Inleiden de Titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek, is binnenkort te verwachten. De woningnood is het nijpendste probleem, waarvoor wij i binnenslands nog gesteld zijn. Ook in het komende jaar zal de Regering door premies en bijdragen de woningvoorziening zo krachtig mogelijk bevorderen. Zij streeft naar de verwezen- j lijking van een programma, dat 65000 woningen bevat. Beper- de vooruitzichten king van de totstandkoming van andere bouwwerken zal voor is zelfs 5 millioen de vlotte uitvoering van dit programma noodzakelijk blijken. dan voor 1954. N.Y. TIMES INGENOMEN MET VAN KLEFFENS De New York Times, het toonaangevec de Amerikaar.se dagblad, schrijft hecen in een hoofdartikel, dat mr Van Kleffens een ..gelukkige keuze" zitter van de algemene vergadering der Ver. Naties. Het blad voegt hieraan staatsman van de eerste rang. in zijn land geëerd en bemind en in het buitenland gerespecteerd en bewonderd. Hij kan zal waardigheid en wijs beleid aan de zit ting der Assemblée geven". Intussen heeft India besloten (vermoe' delijk op herhaald Indonesisch verzoek) niet voor Van Kleffens te zullen stem men. maar zich van stemming te onthou- (Vervolg vorige pagina) Voor emigrantenvervoer is weer ge rekend met de exploitatie van 5 sche pen. Voor investeringen door de PTT is ditmaal rond 114 millioen uitgetrokken, dat is 14 millioen meer dan in 1954 Hiervan is 76 millioen bestemd voor normale vervanging en vernieuwing en 38 millioen voor nieuwe investeringen. Handel en Nijverheid De administratieve bemoeiingen van de Overheid op het gebied van distribu tie en controle kunnen verder worden ingekrompen. Er komt op korte termijn een wijzi ging van de Aanwijzingswet der Staats mijnen, waarin de kapitaalpositie nader zal worden geregeld. Land- en tuinbouw veeteelt, visserij De subsidies ten behoeve van de ruil- verkavelingswerken werden belangrijk verhoogd. De herverkaveling in de wa- tersnoodgebieden zal in 1955 in volle om vang tot uitvoering komen. De kosten van de C.C.D. worden belangrijk hoger. In verband hiermee is de wenselijkheid opgekomen, het vraagstuk van doorbe rekening van kosten van controle-appa raten in zijn algemeenheid in interdepar tementaal overleg aan de orde te stel len. Voor de import van broodgraan be hoefde in het Landbouw-Egalisatiefonds worden ge- r bacon met Engeland. Sociale voorzieningen, emigratievolks gezondheid rinsen aan oorlogsslachtoffers. Het ligt niet in de bedoeling tot af remming van de emigratie over te gaan. ook al openbaart zich sedert een tekort aan arbeidskrachten. Men eenmaal rekening houden met langere termijn. Er Leiden krijgt centraal belastingkantoor Nieuwe gebouwen voor Financiën, arbeids bureau en staatsdrukkerij te Den Haag IN 1955 zal het rijk, gelijk blijkt uit de millioenennota, voor een bedrag van 684 millioen investeren in 219 projecten. Natuurlijk zijn hier verschillende bedragen bij voor werken, die reeds in een vroeger jaar wer den aangepakt en waarvan de totstandkoming nu verder zal worden voort gezet. Maar daarnaast worden er ook nieuwe zaken aangepakt. Wij doen slechts een greep. Begonnen zal worden met de uitbrei ding van het gebouw van het departe ment van Buitenlandse Zaken (totale kosten 1'4 millioen). In Arnhem wordt een gerechtshof gebouwd voor 5 mil lioen. Voorts wordt begonnen met de bouw van een centrale vrouwengevan genis, die in totaal 2 millioen zal kosten Volgend jaar zijn voor het eerrt gel den uitgetrokken voor de aanbouw van een vleugel aan het laboratorium voor de zoölogie, de uitbreiding van de afd. kindergeneeskunde en de herinrichting daarvan bij de Rijksuniversiteit te Lei den Ook wordt geld aangevraagd vc de inrichting van het Gravesteen Leiden. Begonnen wordt ook met bouw van centrale belastinggebouwen Leiden. Eindhoven. Den Helder en Har derwijk. Voor de aankoop van grond voor ver dere afbouw van het complex Plein/ Kalvermarkt ten behoeve van het mi nisterie van Oorlog te Den Haag wordt 150 000 gulden aangevragd Voor de bouw en verbouw van marechausseekazernes is bijna 1 millioen nodig. Voor de bouw van een marinehospitaal, dat in totaal 5 millioen moet kosten, wordt in 1955 een bedrag van 1.650.000 aangevraagd. Volgend jaar zal ook begonnen wor- en met de herbouw van de Lonneker- brug over het Twenthekanaal bij En schede, van de brug over het Wilhelmi- nakanaal in de provinciale weg bij Lies hout, van de brug over heizelfde kanaal in de weg LieshoutAarle Raxtel en van de St Antoniebrug over de Zuid-Wil lemsvaart te 's-Hertogenbosch. Voorts komt er een nieuwe veerhaven te Breskens. De totale kosten worden geraamd op 5.700.000, waarvan voor 1955 aangevraagd 1.250.000. Voor de Noor- Reis naar Zuid-Airika Prins vertrekt heden van Valkenburg Medegedeeld wordt thans, dat Prins Bernhard inderdaad heden per vliegtuig naar Zuid-Afrika zal vertrekken voor het brengen van een officieel bezoek aan de Unie. Z.K.H. zal tussen vijf en half namiddags van het militaire vliegveld Valkenburg vertrekken. Het gevolg zal bestaan uit dr F. A. de Graaff. particu- secretaris, luit.-kol. C. C. Geertsema luit. ter zee le kl. A. F. Eibers, beiden adjudant van Z.K.H.. luit.-kol. vlieger G. zich sedert enïepTiiH jSonderman, adjudant i.b.d. van H.M. de Tu": Afrika zal zich nog bij het gezelschap aangevraagd I voegen de heer L. Nöe, hoofd van het bu- l™""' Afrika van het ministerie van Bui- dersluis te IJmuiden zal een reservedettr worden gemaakt: totale kosten 2 800.000, waarvan in 1955 een bedrag van 2 mil lioen zal worden gebruikt. Drie jaar za men doen over de aanleg van een kanaal UsselZwartewater. Het begin in is bescheiden, er wordt slechts 400000 aangevraagd, terwijl het hele kanaal millioen zal kosten Begonnen wordt met de aanleg v een Zuidelijke rondweg om Amersfoort ln Rijksweg no 23. met de omlegging bij Renkum in de Rijksweg 23 Utrecht Arnhem, met de aanleg van de tweede rijbaan ZaltbommelHedel in Rijksweg 26. met de aanleg van nieuwe wegvak- ken ZevenhuizenHarderwijk en Wezep- Katerveer in Rijksweg 28 en met de leg van rijwielpaden langs het gedeelte VughtBest van Rijksweg 64. In Rotterdam wordt begonnen mi bouw van een ijkkantoor. Totale kosten 700.000. waarvan in 1955 een halve zal worden besteed en in 1956 de Volgend jaar staat ook op het program de bouw van gewestelijke arbeidsbureaux te 's-Gravenhage en te Rotterdam. Beide gebouwen moeten in 1957 klaar zijn zullen anderhalf millioen kosten. Voor de Hofstad wordt voor 1955 al vast 150.000 aangevraagd, terwijl de Maas stad het dat jaar met 100.000 moet doen. De Gouverneur van Suriname krijgt in vaartuig, dat ƒ200.000 moet kosten. Het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbe drijf te Den Haag denkt aan nieuwbouw voor een bedrag van iets meer dj millioen gulden. In 1955 zal hiervan ƒ485.000 worden gebruikt, terwijl het gehele gebouw klaar moet komen in 1958. Het schijnt ook ernst te worden met de bouw van een nieuw departement Financiën te Den Haag. Voor volgend jaar wordt een bedrag van ƒ200,000 getrokken. Het gehele gebouw, dat in 1958 klaar zal moeten zijn, zal 11,2 millioen kosten. Huurverhoging Gelet op het huidige verloop van de tenlandse Zaken, thans tijdelijk consui- SïïSL verwacht, dat in I generaal te Nairobi. - j e gemiddeld 17.000 arbeiders geduren- Op 25 September te 11 uur komt het In overweging is een verdere huurverhoging. De Re- de 50 weken op aanvullende werken zul- gezelschap aan in Pretoria gering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een be- j verlaging6betekent^M^mgichte^van *854 Gedurende het laatste deel der reis stemmingsheffing teneinde een deel van de verhoging, va" 3000. j het vliegtuig worden geëscorteerd door - - Voor het eerst is in de begroting op- 'Harv-ard-vliegtuigen van de Zuid-Atol- genomen een post ten behoeve van de 'kaanse luchtmacht. fa,Hl®nwerkingsorganen Y00r maatschap- I Na het bezoek aan Zuid-Afrika. dat 14 'dagen zal duren, zal de Prins langs wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. Tevens is in studie welke compensatiemaatregelen tegenover 'de huurverhoging nodig en mogelijk zouden zijn. De Regering blijft het als een belangrijke zaak beschouwen, de totstandkoming van bedrijfslichamen. als bedoeld in de Wet op de Bedrijfsorganisatie, te bevorderen. Zij verheugt zich er over, dat ln het afgelopen zittingsjaar de eerste zes bedrijf schappen konden worden ingesteld. Zij vertrouwt ér op. dat de bedrijfsgenoten ook ln andere sectoren van het bedrijfsleven op korte termijn initiatieven zullen ontwikkelen om tot instel ling vah bedrijfslichamen te geraken. Loonbeleid Naar aanleiding van het advies van de Stichting van de Arbeid ter zake van de toekomstige vorm van loonbeleid. dat de Regering spoedig hoopt te ontvangen, zal eventueel na raadpleging van de Sociaal-Economische Raad de Regering haar standpunt bepalen en zo nodig voorstellen bij de Staten- Generaal aanhangig maken. Ontwerpen van wet met betrekking tot de definitieve ouder domsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Nederland ontplooit zich ge stadig. Aan particuliere organisaties, werkzaam op dit terrein, zal de nodige hulp worden verleend. De Regering heeft haar instemming betuigd met het plan van de Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen be treffende de instelling van een Gezinsraad. Zij verwacht, dat deze Raad spoedig tot stand zal komen. De Staatscommissie Vervanging Armenwet heeft haar rap port vastgesteld, dat binnenkort zal worden gepubliceerd. De aandacht blijft bij voortduring gericht op de voorzienin gen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië, die in maat schappelijke moeilijkheden vertceren. Afsluiting zeearmen De voorbereiding van werken, die een blijvende beveiliging van het door de watersnood getroffen gebied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afsluiting van zeearmen 19 in voorbereiding. De Regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraagstukken en bezwaren. Het beleid van de Regering blijft er op gericht het Neder landse volk in zo groot mogelijke mate te doen deelhebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en weten schappen. De verdere vorming van de thans leerplicht-vrije jeugd zal de bijzondere aandacht hebben. De Regering zal voorstellen de lichamelijke opvoeding van de jeugd ook buiten onderwljsverband financieel te steunen. Zij zal de opleiding van voldoende leerkrachten voor het lager en het voortgezet onderwijs, de aanpassing van het gehele onderwijs aan de maatschappelijke behoeften en steun aan beoefenaren van wetenschappen en kunsten krachtig blijven bevorderen Zij is er zich van bewust hoezeer naast de economische en sociale ontwikkeling het stimuleren van de culturele verhef fing van ons volk van betekenis is voor zijn toekomst. Ook dit jaar zult Gij Uw oordeel hebben te geven over vele en moeilijke vraagstukken, zowel van nationaal als van inter nationaal karakter. Met de bede, dat Gods zegen op Uw werk moge rusten, ver klaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend OOK EEN OOSTDUITSE KWESTIE-JOHN Volgens hei Hamburger Abendblatt is het jongste weekeinde een afdelingschef van het Oostduitse ministerie van staats veiligheid, zekere Becht^er. naar West- Berlijn gevlucht; een Oostduits geval- John dus. Bijzonderheden ontbreken nog. Minister Beel annuleerde opgelegd verbod In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr J. J. R. Schmal (CH) heeft minister prof. dr L. J. M. Beel toegege ven, dat er van zijn departement uit een schrijven is gericht aan de personeels chefs van alle ministeries, waarbij het verboden werd. gegevens uit de Staats almanak aan particulieren ter inzage te vertrekken. De minister heeft nu meege deeld. dat het schrijven is ingetrokken. De goede kant op zo luidt de optimistische titel van de populaire uitgave over de begroting 1955. die ook dit jaar weer voor de belangstellende Nederlanders bij de boekhandel en de postkantoren ver krijgbaar is. Het op kunstdrukpapier uitgevoerde werkje geeft een duidelijk en voor de leek begrijpelijk beeld van alles wat met de millioenennota samenhangt. Vele aantrekkelijke foto's en tekenin gen zijn opgenomen en voorts een verklaring waarom de belastingverla ging pas aan het eind van 1955, en misschien zelfs in 1956 mogelijk zal zijn. In overzichtelijke staatjes Inrijgt men een indruk van de stand van za ken over uitgaven en inkomsten en verheugend is wel. dat de uitgaven dalende en de inkomsten steeds «ty pende zijn. Tegen werkloosheid A.F.L. raadt 35-urige werkweek aan De American Federation of Labor 'A.F.L). één der beide grote organisaties van vakverenigingen in de Ver. Staten, heeft het Congres aanbevolen invoering van een werkweek van 35 uur goed te keuren, teneinde de werkloosheid te be strijden. Volgens de johgste officiële gegevens zijn er in de Verenigde Staten 3.245.000 werklozen, maar het bestuur der A.F.L. meent, dat het totaal in werkelijkheid dichter bij de vijf millioen ligt. De werkweek in Amerika is thans 40 De protestantse kerk in Oostenrjjk is de laatste halve eeuw gestegen van 107.000 tot 430.000 leden; het aantal gemeenten van 47 tot 150. pelijk werk op principiële grondslag. Ook zijn gelden uitgetrokken voor het instituut d$r gezinshulpen benevens een aanzienlijk hoger bedrag voor de sub sidiëring van organisaties, die zich be zighouden met de-bestrijding van de a-socialiteit. De voorzieningen ten behoeve van Ne derlanders in Indonesië zullen in 1955 een belangrijk hoger bedrag vergen in verband zowel met de toeneming van het aantal zorgbehoevenden als met het prijspeil daar te lande. Volkshuisvesting Het woningbouwprogramma 1955 is even groot als dat voor 1954 en bestaat derhalve uit 65.000 woningen. Gerekend is met woningwetbouw van 29.500 wo ningen. premiebouw van 25.000 wonirv gen. herbouw onder de wet materiële oorlogsschaden van 7.000 woningen, her bouw onder de wet Watersnoodschade van 1.000 woningen en een vrije bouw van 2.500 woningen. De post bijdragen in het exploitatie tekort van woningwetwoningen stijgt tel- kenjare tengevolge van de toeneming van dit soort woningen. Voor 1955 is uitgetrokken 96 millioen. Voor premie-bouw is eenzelfde bedrag op de begroting geplaatst als voor 1954, nl. 105 millioen voor 25.000 woningen. De bijdragen in de kosten van woning- splitsing en woningverbetering staan ook weer op de begroting. Nu worden zij in de eerste plaats gezien als een middel om verval tegen te gaan. Voor het verlenen van rijksvoorschot ten aan gemeenten voor woningwetbouw is een bedrag van 10 millioen aange vraagd. Dit is nodig voor de verstrek king van voorschotten op grond van in voorgaande jaren genomen beschikkin gen. Ten behoeve van nieuwbouw wordt er op gerekend, dat de gemeenten geen beroep op de rijksmiddelen behoeven te doen, maar dat zij de bouwsommen zullen kunnen lenen van derden. Zoals de institutionele beleggers,. Oorlogsschade Van de geraamde totale rijksbijdrage in het herstel van oorlogsschade ten be drage van 6.4 milliard, is tot einde Juni 1954 ongeveer 4.2 milliard uitgekeerd. Voor de jaren na 1955 zal in totaal nog ongeveer 1.5 milliard resteren. Voor 1955 wordt met een bedrag van 22,7 millioen volstaan, het maximum, dat in dit jaar zal kunnen worden verwerkt. Watersnoodschade Het lag in de bedoeling, het herstel van de watersnoodschade in een periode van ongeveer twee jaar tot stand te brengen. Dit zal ook grotendeels het ge val zijn maar in enkele sectoren bleek de schade groter te ziin dan aanvanke lijk was voorzien. Derhalve is het nood zakelijk. ook ten laste van de begroting 1955 nog een bedrag van rond 143 mil lioen aan te vragen, in hoofdzaak be stemd voor herstel van schade aan landbouwgronden en aan gebouwen, als mede voor uitkeringen aan gemeenten en polders. De schade aan onroerende goederen en schepen zal waarschijnlijk 10 millioen groter zijn dan aanvanke lijk was geraamd. Algemeen Het ligt in de bedoeling om in 1955 niet minder dan 50 millioen nieuwe zil veren guldens aan te munten, waartoe 33 millioen oude guldens zullen worden B. en W. van Schiedam stelden de raad voor in Oosterhout (N B.) grond aan te kopen voor de vestiging van een z.g. buitenhuisschool r huke Schiedam- dezelfde- route terugvliegen, waarbij in een natuurreservaat in Tan ganyika drie dagen vertoefd zal Op 18 October zal de Prins -n Parijs zijn voor besprekingen met een aeantal dergenen, die de in het voorjaar door hem voorgezeten conferentie op de Hil- derberg te Onsterbeek hebben btjge- woond en op 29 October is hij in Neder land terug. Hagen-aar vond in Australië afschuwelijke dood (Van onze correspondent) De 45-jarige H. Snel. afkomstig uit Den Haag. was in Australië werkzaam op een Blue Metal fabriek in Greystane, plm zes tig kilometer boven Sydney. Terwijl hij een zgn. Jaeobsladder be diende. werd een punt van zijn jasje door één van de wagentjes gegrepen. Het slachtoffer werd enkele malen rondge slingerd en op afschuwelijke wijze ge dood. Hij laat een vrouw met vijf kinde ren achter. Kort geleden was Snel be gonnen met het bouwen van een eigen woning De opzet van de oefening Battle Royal is, dat Noordland, Zuidland zal aanvallen. Noordland is dus het aanvallende land en Zuidland het verdedigende land. Noordland moet nu proberen om de stad Keulen te bezetten. Hierdoor moet het leger van Noordland dus een offensief door geheel Zuidland voeren. De 40.000 Nederlanders, die aan de oefening deelnemen, zijn ingedeeld bv het leger van Noordland. Ter weerszijden van het oorlogsterrein liggen twee neutrale landen. „Ruhrland" en „Skiland". Op het kaartje is de juiste omvang van het gevechts terrein duidelijk weergegeven. lanzienlijke belastingverlaging tot vergroting van de spanning op de beidsmarkt zou bijdragen. Verder wordt aangevoerd, dat de tijd var. voorberei ding voor een belastingverlaging te kort zijn. Men had dan o.i. eerder met de voorbereiding moeten beginnen. Ten slotte dient een deel der komende be lastingverlaging te worden gezien in samenhang met de gevolgen ener nieu we huurverhoging, en die zal eerst in de ioop van 1955 haar beslag kunnen krij gen. Waarom kan men de huurverho ging en de belastingverlaging niet be spoedigen? Laat men het ijzer smeden, als het heet ia. T~\E KOMENDE belastingverlaging zal hoofdzakelijk betreffen de omzet belasting, de inkomsten- en loonbelas ting en de vermogensbelasting. Het is ons niet duidelijk geworden, waarom het bedrijfsleven opgescheept blijft met een extra druk in de vorm van een verlenging van de helft der de fensieverhoging tot een bedrag van f 60 millioen. Uit het bedrijfsleven rijzen telkens weer klachten over de hoge belasting druk. die onvoldoende ruimte laat voor vernieuwing en uitbreiding. We denken aan de recente rede van de heer Ruys over de positie der rederijen. De minister spreekt over het streven naar een laag kostenpeil in het belang van de buitenlandse afzet. Juist in ver band met onze grote afhankelijkheid van Qe export, ware het toch wel juist ge weest o.i. om die f 60 millioen defensie- verhoging niet te verlengen. In de slotbeschouwing van de Toelich ting wordt opgemerkt, dat het veeleer aannemelijk is, dat de export in de toe komst een teruggang zal ondergaan, dan dat men erop kan rekenén, dat het be reikte stijgingstempo onverminderd ge handhaafd zal blijven. Daarom is het noodzakelijk om te streven naar een verdere verhoging van de nationale productie, opdat, zoals mi nister Zijlstra onlangs opmerkte, onze concurrentiepositie t.a.v. het buitenland iet in gevaar komt. De Regering verwacht, dat 1955 geen schokkende wijzigingen in de conjunc tuursontwikkeling zal brengen. Moge haar prognose wederom juist blijken te zijn. Dan zal de welvaart van land zich in het komende jaar on- 1 gestoord verder kunnen ontwikkelen. I T^A KENNISNEMING van de nieuwe Rijksbegroting kwamen wij tot de conclusie, dat de indiening daarvan voor ce minister van financiën meer een lust dan een last zal zijn geweest. In de Toelichting op de begroting wordt de opmerking gemaakt, dat de ontworpen begroting in het algemeen een bevredigend beeld vertoont De gewone dienst, buitengewone dienst I plus landbouw-egalisatiefonds worden op een tekort van f 8 millioen begroot, de kapitaaldienst levert een de ficit op van f 560 millioen. Op grond van de ervaring met de voorgaande be grotingen. kan men aannemen, dat de ramingen op conservatieve wijze heb ben plaats gevonden. Ons land heeft de laatste jaren het getij mee. daarvan spreken de feiten. Het nationaal inkomen steeg van f 20170 millioen in 1952 tot f 24070 mil lioen geraamd voor 1955. Onlangs ver klaarde minister Zijlstra. dat zelden in de geschiedenis van ons land de econo mische situatie zo zeer werd geken merkt door een toestand van hoogcon junctuur als thans het geval is. Het reëel nat. inkomen per hoofd der bevol king heeft een peil bereikt hoger dan ooit te voren. TT ET LIGT dus wel voor de hand. dat de staatsbegroting de weerslag ver toont van dit gunstig getij. De middelen hebben rijk gevloeid. Medegedeeld is. dat dientengevolge het nadelig saldo van de begroting 1954, die na de parlementaire behandeling een totaal deficit van f 1199 millioen aan wees, zal dalen met f 358 millioen tot 841 millioen. De belastingen, de voornaamste bron van inkomsten voor de Staat, brachten enorme bedragen op. In de oorspronke lijk vastgestelde begroting 1954 was een bedrag van f 4482 millioen aan belastin gen begrepen Dit totaal is in het beeld der vermoedelijke uitkomsten met f 592 millioen verhoogd tot f 5074 millioen. Een indrukwekkende meer-opbrengst ongetwijfeld. Een blik op de staatsbalans is ook uiterst leerzaam. Daar ziet men. dat het nadelig saldo sinds 31 Dec. 1947 tot 31 Dec, 1953 is verminderd met f 7679 mil lioen. wat practisch erop neerkomt, dat ..het vermogen" van de Staat sterk is vooruitgegaan. De tctale staatsschuld per uit 1947 be liep f 27202 millioen. Per 30 Juni 1954 was ze gedaald tot f 21928 millioen. ■jyiET ALLEEN de middelen van het Rijk, ook de uitgaven bevinden zich op een hoog niveau, ondanks enige verlaging in het nieuwe begrotingsjaar. In 1940 werden de uitgaven voor alle diensten geraamd op f 1.13 milliard. In de nieuwe begroting zijn ze geraamd op f 6.58 milliard. Dus bijna het zesvou dige. Dit torenhoog uitgaven-niveau blijft verontrustend. Het uitgangspunt van de nieuwe begroting noemt de toe lichting de veronderstelling ener be stendiging van een betrekkelijk gunstige wereldconjunctuur met als gevolg een verdere stijging van het nationaal inko men. Ons land is zeer kwetsbaar door de grote export, de armoede aan grondstof- de sterke bevolkingsgroei. Zoals de minister zegt: ons land moet erop be dacht en voorbereid blijven, dat zich op langere termijn nog grote moeilijkheden kunnen voordoen. Het is gemakkelijk het uitgaven-niveau te verhogen, dat blijkt b.v. uit de ontwikkeling in 1954. De uitgaven voor dat jaar worden nu f 649 millioen hoger opgenomen dan ir. de ingediende begroting. Vorig jaar noemden we haar een spe culatieve begroting, gezien het niet ver minderd uitgavenpeil. De speculatie is door de Regering voor dit jaar gewon- want de conjunctuur heeft zich naar ontwikkeld. Ook voor 1955 ver wacht men een voortgaande gunstige ontwikkeling. Maar het blijft altijd een hachelijke opgave om een goede diag nose van de conjunctuurs-ontwikkeling te stellen. Komt er te eniger tijd een terugslag internationaal, dan zit men met een weinig elastisch uitgaven-niveau en ke ren de moeilijkheden in snel tempo te rug, Het is de vraag, of de gevormde ■serves dan voldoende zullen zijn. De staatsbegroting drijft op een voort gaande gunstige ontwikkeling van het nationaal inkomen. ]W"U DE ontwikkeling der staatsfinan- ciën zo gunstig is. vraagt men zich tuurlijk af, of de belastingdruk verder kan worden verminderd. Deze moge lijkheid is zeker aanwezig, hetgeen in de Toelichting ook erkend wordt. De Re gering is voornemens om in het komend zittingsjaar een aantal belastingverla gingen voor te stellen in een orde van grootte van 500 a 600 millioen Maar zij wil deze verlagingen omstreeks 1 Jan. 1956 eerst doen ingaan. Waarom kan dat niet eerder geschieden? De Toelichting spreekt, vrij gezocht o.i, van zekere belemmeringen als het gevaar dat een- Battle Royal Sergeant die te hard reed, gedegradeerd; bij ongeluk een soldaat gewond (Van onze #-redacteur) Sennelager. Maandag. Vrijwel zonder kleurscheuren is het eerste Nederlandse legercorps, bestaande uit de vierde divi- n een aantal legercorpstroepen, in Duitsland aangekomen voor de oefening Battle Royal. Langs de wegen en wegge- van het Teutoburgerwoud bewegen zich hun jeeps als mieren. Slechts soldaat Riessen uit Friesland, werd bij een onge luk gewond, en zijn ouders waren reeds bij hem op bezoek in het veldhospitaal. Er zijn zeer strenge orders uitgevaar digd tegen te snel rijden. Een sergeant, die verantwoordelijk was voor het met dan 100 km snelheid rijden van zijn chauffeur, werd op bevel van luit -gen Opsomer direct gedegradeerd. „Iedereen wist mijn orders", aldus de generaal, „en dergelijke onverantwoordelijke ele- en moet ik hard zijn. Ik had ze ge waarschuwd, dat ze hun strepen zouden verliezen, als ze te hard reden". De verhouding tot de Duitse burgerbe volking, is, tengevolge van deze streng doorgevoerde discipline, uitstekend. Er is nog geen enkele klacht tegen moedwillige vernieling, diefstal van fruit of kippen binnengekomen. er toch een krijgsraadzltting wordt gehouden, is dat, om een aantal vergrij pen tegen de krijgstucht als zodanig te straffen. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling as. dat, in het bijzonder de vierde divi- e ln tenten zou verblijven, hebben vele Duitsers schuren en stallen beschikbaar gesteld met stro en al. Zij dienen voor on derkomens, hoewel men weet dat daar- geen vergoeding zal worden ontvan gen. Ook de geest onder de troepen is tot dusver uitstekend. Drie jeugdige soldaten, die in Harderwijk na het laatste appèl hun auto misten waarmee zij moesten rij den. hebben kans gezien hun eenheid lif tend in te halen. De tegenslag voor enkele afdelingen was dat bosschages, die van te voren ver kend waren en waarin men dacht te kun nen logeren, door houthakkers geveld wa ren Ter plaatse aangekomen moest men daardoor in allerijl nieuwe verkenningen doen. Lult -gen. Opsomer zeide ons. dat hij zeer getroffen is door het plotseling overlijden van zijn Engelse ondercom mandant, gen.-majoor Mitchel,, bevelheb ber van de zesde pantserdivisie die bij het Nederlandse legercorps is ingedeeld. De Britse generaal overleed vorige week na een val van zijn paard. Hij is opge volgd door brig.-gen. Richardson. Gedurende de Zondag hebben de Ne derlandse eenheden kerkdiensten van hun veldpredikers en aalmoezeniers kunnen bijwonen, die in Duitse dorpskerken en ook in veldsamenkomsten werden gehou den. De intendance zorgt er gedurende de nacht voor dat het 's morgens niemand iets ontbreekt. Het is als steeds een de hardst werkende delem van het apparaat. Vijf k zes ton peT man moeten per nacht vervoerd worden. Bij een aan tal van 40000 is dat nog al wat. Het ont breekt al deze verzorgers niet aan de no dige stimulering. De rijdende broodbak kerij kreeg vandaag bezoek van de op perbevelhebber van het leger van Noord land generaal Sir Lashmer Whistier. die een broodje vers uit de oven meekreeg. De eigenlijke oefening begint morgen om twaalf uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5