Jltettroe £ciitsd|c (tfmtraitl Mendès-France komt met eigen oplossing Sport en wedstrijden Opnieuw twee gevangenen in Den Haag ontsnapt Mogen Duitsers een leger hebben? Ik zeg „Ja!" MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. AD VERTE NTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10147 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «nn hert la ftgfyeaspotl" ZIE PAG. 4 EN 6 DE EUROPESE CRISIS Uitnodigingen voor conferentie ran negen verzonden PREMIER MENDÈS-FRANCE van Frankrijk, die op het ogenblik in Straatsburg vertoeft, is met een eigen oplossing voor het Duitse vraagstuk gekomen. Zij lijkt volgens Reuter evenwel „teleurstellend veel" op de Franse voorstellen, die vorige maand te Brussel wérden verworpen en zou in Engeland. West-Duitsland en België als een tegenvaller be schouwd worden. De oplossing van Mendès-France voldoet ook niet aan de verwachtingen van Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, maar wordt toch algemeen wel als een aanvaardbare basis voor verdere besprekingen beschouwd. Mendès zou zijn voorstellen vandaag in Straatsburg toelichten. Intussen heeft Londen de uitnodigingen voor de conferentie van negen (28 September) verzonden. Het plan van de Franse premier zou volgens de New York Times de volgende principiële punten omvatten: 1. Aan West- Duitsland moet op basis van gelijkheid souvereiniteit verleend worden, waarbij echter verwacht mag worden, dat Bonn vrijwillig aanbiedt, zijn souvereiniteit op bepaalde manieren te beperken; 2. West-Duitsland zal worden bewapend tot een maximum van twaalf divisies; 3. Duitsland en Italië treden toe tot het ver drag van Brussel en Duitsland wordt in de NAVO opgenomen. Het apparaat van het verdrag van Brussel zou in hoofd zaak op de rol van Duitsland als bond genoot moeten toezien; 4. Er moet een strategische zone worden bepaald, waar binnen de productie van oorlogsmateriaal, atoomwapens en andere wapens voor mas savernietiging inbegrepen, streng gecon troleerd of verboden wordt. Deze zone zou het grootste deel van Duitsland en een deel van Frankrijk moeten omvatten. In een rede te Nevers in Frankrijk verklaarde Mendès-France vóór zijn ver trek naar Straatsburg, dat het Duitse vraagstuk thans in concrete termen is gesteld. Het Franse antwoord hierop is, dat Frankrijk zijn ernstige verlangen naar een definitieve verzoening tussen Frankrijk en Duitsland bevestigt. Ondanks vele wrede herinneringen kan de toekomst en vooral die van de vrede, niet gegrond worden op wrok. Een verzoening is nodig voor de bevordering van de vrede. Voor oprechte samenwerking zijn echter meer landen dan Frankrijk en Duitsland nodig. Vooral Engeland moet er bij betrokken worden. Voorts is Mendès-France van oordeel, dat sociale en industriële ver nieuwing van Frankrijk onontbeerlijk is, wil dit land zijn rechtmatige rol in Euro pa vervullen. Intussen heeft de Oostduitse „Volks- kammer" haar secretaris naar Bonn ge zonden met een brief aan het Westduitst parlement, waarin opniepw voorgesteld wordt, dat beide parlementen zich samen beraden over de Duitse kwestie. In Bonn hecht men er weinig waarde aan. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is Zaterdag te Wash ington teruggekeerd. Vijftigjarige vrouw in Deventer vermoord Van de dader ontbreekt elk spoor Zondagavond omstreeks half elf is te Deventer op een terrein achter de ga rages van een autobedrijf aan de Zut- phenselaan het lijk gevonden van een ongeveer 50-jarige vrouw. Het bleek te zyn de echtgenote van een lompenkoop man Van E, genaamd. De vrouw was geworgd. Van de dader van de moord ontbreekt elk spoor. Uit een medisch onderzoek is komen vast te staan, dat de vrouw ongeveer een half uur voordat haar lichaam werd gevonden, om het leven moet zün gebracht. Na opening Staten-Generaal Prins Bemhard Dinsdag naar Zuid-Afrika Prins Bernhard zal waarschijnlijk Dins dagmiddag zijn reis naar Zuid-Afrika be ginnen. Hij reist per regerings-Dakota. Dinsdagmiddag zal de Prins tevoren, zoals bekend, aanwezig zijn bij de opening van de zitting der Staten-Generaal daarna met H.M. de Koningin en oudste twee Prinsessen een rijtoer 's-Gravenhage maken. MORGEN IS HET PRINSJESDAG Morgen is het weer Prinsjesdag. Dui zenden zullen zich, als het weer mee- rkt, verlustigen in het aittjd opnieuw boeiende schouwspel der opening van de Staten-Generael. Wij herhalen nog even de route: ur: Vertrek van de Gouden Koets vanaf het Paleis Lange Voorhout naar de Ridderzaal via het Lange Voorhout schelpenpad), Kneuterdijk, Lange Vij verberg, Korte Vijverberg. Na de opening de Staten-Generaal zal de stoet via dezelfde route naar het paleis terugkeren. 5 uiur: Rijtoer van de Koningin met de J'rins en ae vier prinsessen door de stad. Vertrek Paleis Voorhout. Route: Lon-ge Voorhout, Tournooiveld. Lange Houtstraat, Plein, Lange Poten, Spuistr.. Wagenstr., Huygensplein, Stationsweg, Hoefkade, Vaillantlean, Z.-Binnensingel, Lijnbaan, Westeinde, Groenmarkt, Hoog straat, Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout. 2 uur: Rennen op Duindigt. 7.30 uur: Feest in het Kurhaus tc Sche- veningen door „Prins Bernhard", trom- pettencorps van de Chr. sportorganisatie K.V.S. aur: Taptoe op het Plein door Fan farecorps en Drumband van het le Keg. Genietroepen uit 's-Hertogembosch, ge organiseerd door de Kon. Ned. Ver. Un* Leger, omdat de Irene-brigade ben Jaar tleden de Ned. grens overschreed om iet te helpen aan de bevrijding van ins land. LAATSTE SLACHTOFFER TRITON GEVONDEN Een Ierse boer heeft Zondag op het •iland Deilish in het mondingsgebied van Shannon, ongeveer zeven kilometer van de plaats van de ramp, het lijk gevonden de enige nog vermiste Inzittende van het K.L.M.-vllegtuig Triton. Het was het stoffelijk overschot van William Hodson. 34-jarige Amerikaanse functionaris de Unesco. VANDAAG ONS CULTUREEL VENSTER GOED nieuws voor onze lezers! Te beginnen met vandaag gaan wij een vaste, wekelijkse culturele rubriek publiceren, die, behalve door onze kunstredactie, verzorgd zal worden door de heren P. J. Risseeuw en C. Rijnsdorp. „Cultureel Venster" is de naam die wij voor deze rubriek, die een uitgebreid karakter zal dragen, kozen en deze naam zegt u al iets van wat wij ons voorstellen te geven: een venster, een uitzicht dus, en dat over het brede terrein van het culturele leven: literatuur, maar ook beeldende kunsten en muziek. Dit alles in de vorm van instructieve artikelen, boekbesprekingen, enzovoort, een en ander in een prettige afwisseling, zoals het in een dagblad past. Ook de lange reeks van medewerkers zal wijzen op een grote verscheiden heid. Om nu reeds enkele namen te noemen: prof. dr K. Heeroma, Jan E. Niemeyer en dr J. Karsemeyer zijn onder degenen, die ons ter stond hun steun hebben willen toezeggen, overtuigd als zij zijn van de belangrijke taak, die ook het Christelijk dagblad hier heeft te vervullen. Meer zeggen we er nu niet van, omdat we vertrouwen, dat deze rubriek, die onze lezers vandaag voor het eerst aantreffen, spoedig voor zichzelf spreken zal. Het ligt in het voornemen, de nieuwe rubriek, na vandaag, zoveel mogelijk te plaatsen op Vrijdag of Zaterdag. Aan het Nationaal Concours Hippique, dat Zaterdag door de Zuidhollandse Jachtvereniging in het Westbroekpark te Den Haag was georganiseerd, na men ook de oudste twee Prin sessen deel. Links Prinses Bea trix in de laatste hindernis van de samengestelde wedstrijd voor de jeugd, waarin zij met haar paard „Kolonel" vierde werd. Rechts Prinses Irene, die de wedstrijd won en mei ,,Ko- ralle" in het bezit kwam van de fraaie wisselbeker. Voor f 700 ontvreemd Ned. bus in Oostenrijk geplunderd Twee Nederlandse toerautobussen. ei gendom van de firma Brabena te Breda, waarmede Nederlandse, Belgische en Britse toeristen een bezoek aan Oosten rijk brachten, zijn in het hartje van Graz door nog onbekenden geplunderd, waar bij aan kledingstukken en andere voor werpen voor een bedrag van f700 is ont- Voorts is de heer Niers uit Almelo tij-1 dens zijn vacantiereis in Barcelona (Span je) bestolen. Hij raakte zyn geld en de papieren van zijn auto kwijt, toen hij I zich slechts een vijf minuten uit de auto verwijderde. Met heel veel moeite heeft de Almeloër de auto weer isi Nederland kunnen kry- gen. LondenAmsterdam in 48 minuten teren, met 36 passagiers aan boord, de afstand LondenAmsterdam afgelegd in de recordtijd van 48 minuten. Dit is 37 minuten sneller dan normaal, aldus een bekendmaking van de BEA in Londen. Voorzover bekend stond dit record tot dusverre op naam van een KLM-convair, die er 55 minuten voor nodig had. De gemiddelde snelheid van de machine op deze vlucht was 512 km per uur. f Glimlachend neemt Prinses Irene de felicitatie van Prinses Beatrix in ontvangst, nadat zij het jeugdspringconcours op een schitterende wijze had gewonnen. Tijdens kerkdienst in Huis van Bewaring EéN DER ONTVLUCHTEN VANNACHT BIJ KENNISSEN AANGEHOUDEN (Van een onzer verslaggevers) GISTERMIDDAG hebben twee gevangenen, de 24-jarige L. J. B. en de 28-jarige H. J. B., beiden uit Den Haag, kans gezien uit het Huis van I Bewaring aan de Casuariestraat te ontsnappen. Het is de tweede ontsnap- ping binnen een maand, want 20 Augustus slaagden twee gedetineerden j er in, nadat zij de werkmeester J. de Bruin hadden neer geslagen, ook te I ontvluchten. De Haagse recherche heeft vannacht de oudste der gevluchten bij kennissen in de omgeving van de Hoefkade aangehouden, zodat deze weer achter slot en grendel zit. Tijdens de voorbereiding van de ontvluch ting aanvankelijk zouden drie gevangenen er van door gaan werd gepoogd een vierde man in het complot te betrekken. Omdat laatstge noemde weigerde, werd hij door de anderen gegrepen en met de benen vast gebonden, zodat deze man niet de kans kreeg alarm te slaan. De Hagenaars, die gisteren de vriiheid kozen, hebben tijdens een protestantse kerkdienst, waardoor in de keuken, waar in zij bezig waren de aardappelen te schillen, blijkbaar geen bewakingsperso neel aanwezig was. een spijl uit het raam gezaagd, en zijn toen via de binnenplaats over een muur naar buiten gekomen, waar zij ongemerkt tussen het talrijke publiek, dat in de omgeving wandelde, verdwenen. De heren hebben geprofiteerd van de onvoldoende bewaking, want. wanneer deze wel aanwezig was geweest, zouden zij niet zo gemakkelijk het hazepad heb ben kunnen kiezen. Terwijl hun mede gevangenen met de bewakers in de kerk zaten, zouden zil de aardappelen schil len. In een gereedschapkist, die in de keuken stond vonden zij een fineerzaagje, waarmede zij een spijl uit de sponnin gen van het raam zaagden. Om het ge luld. dat de zaag maakte, te camoufleren, werd er druk met de pannen en potten gerinkeld, zodat, wanneer iemand in de buurt van de keuken kwam. geen arg waan gekoesterd behoefde te worden. Zo als gezegd zouden er eerst drie vluchten, maar men vond het beter, wanneer de vierde in de keuken aanwezige gevan gene mee ging. Deze laatste voelde hier niets voor en deze houding zou een streep door de rekening van de anderen hebben kunnen betekenen. Om het zekere het onzekere te nemen werd de man, die weigerde, vastgebonden, terwijl men endien door dreigementen er wel zorgde, dat de man niet durfde te schreeu- Toen de spijl voor het raam eenmaal verwijderd en de weg naar de vrij heid openstond, besloot ook de derde man te blijven. De twee Hagenaars voelden hier niets voor en maakten van de weg, •oor hen open stond, een dankbaar ge- Het Huis van Bewaring aan de Casua riestraat schijnt zo langzamerhand opeen logeergelegenheid te gaan gelyken, waar ieder vry In en uit kan lopen. Na de sensationele ontsnapping op 20 Augustus, zijn twee Haagse journalisten en een fo tograaf via een ladder op de muur, die de binnenplaats omgeeft, geklommen, om daarmee aan te tonen hoe gemakkelijk bij het Huis van Bewaring naar bin- en buiten kan komen. Hoewel er na dien van het ministerie van Justitie op dracht kwam om verbetering in de be- king aan te brengen, schijnt het resul taat hiervan maar heel povertjes geweest te zyn, getuige het feit, dat twee gedeti neerden gisteren opnieuw de benen heb ben genomen. t is ni,et onmogelyk. dat de jongste de ontsnapten met de trein is ver trokken. De 24-jarige L. J. B., een inbre ker, die reeds eerder met de Justitie in aanraking is geweest, roofde onlangs in de Keizerstraat te Scheveningen een par ty herencostuums. De inmiddels weer ge arresteerde 28-jari.ge H. J. H was inge sloten. omdat hy zich aan oplichting en verduistering had schuldig gemaakt. Geheimzinnigheid Hoewel het Huis van- Bewaring aan de Casuariestraat een voor ieder geopend be drijf schynt te zyn, wordt er ten aanzien van deze wel wat wonderly-ke gang van zaken de grootste geheimzinnigheid be tracht. De directeur weigerde iedere in lichting, terwyl men ook aan het depar tement van Justitie „nog van niets wist". Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat het er in hef Huis van Be waring vry gemoedelijk toegaat en dat men, met betrekking tot de bewaking het op een accoordje heeft gegooid. Spaak te Straatsburg Vier Nederlandse stemmen tijdens debat over Europa's toekomst Een andere Nederlander, jhr Van der Goes van Naters (soc.) vond ook het Brus selse plan van Eden onvoldoende. ALs hy moest kiezen tussen een tot mislukken gedoemde associatie van zeven landen en een gemeenschap van zes staten plus een geassocieerde, verkoos hij 't laatste- Ten slotte bestreed hy de in Frankrijk geuitte critiek op de beweerde Nederlandse hou ding tydens de Brusselse conferentie van de vorige maand, evenals de bewering, dat Nederland naar het Duitse kamp over gelopen zou zyn. Tenslotte vermelden we nog, dat pre mier Mendès-France van Frankryk reeds in Straatsburg is aangekomen, om heden het woord te voeren, maar dat bondskan selier Adenauer van West-Duitsland ver stek zal laten gaan. „Ik ben er absoluut van overtuigd, dat Amerika zyn strijdkrachten uit Europa zal terugtrekken als West-Duitsland niet opnieuw bewapend wordt. En als de Ame rikanen vertrekken, zullen ook de Engel sen gaan. Wy moeten een antwoord vin den op de vreselyke vraag, of de Duitsere weer een leger mogen hebben. Sprekend als minister van buitenlandse zaken ben ik verplicht, „ja!" te zeggen". Aldus ver klaarde Zaterdag de Belg Spaak tydens het debat in de raadgevende vergadering van- de Raad van Europa te Straatsburg. Spaak betreurde, dat tydens de debat ten zo weinig rekening werd gehouden met de Amerikaanse politiek, die ernsti ge bestudering verdient Niet alleen de Amerikaanse, maar ook de Britse en Franse generaals zyn van oordeel, dat het Westelyke defensiestelsel zonder Duitse divisies onvoldoende is. Als door het los- HET WEER IN EUROPA la-ten van Europa Amerika en Rusland al leen tegenover elkaar komen te staan, zal het oorlogsgevaar groter worden, meende Spaak. Zonder Rusland kan geen duurzame vrede tot stand komen, maar dat het Wes ten thans (na de twee mislukkingen van Indochina en het Europese leger) niet naar de Russen kan gaan. Volgens de Nederlandse afgevaardigde Korthals (lib.) maakt de eenvoudigste op lossing van het Europese defensievraag- stuk. n.l. de opneming van Duitsland in de NAVO, als gelijkgerechtigd lid met volledige souvereiniteit, weinig kans. De Nederlandse r.k. afgevaardigde Fens heeft ch in dezelfde zin geuit. De heer Korthals drong er op aan, dat en nu by de behandelülg der defensie de politieke integratie terzyde laat. De strijd voor de politieke integratie dient te worden voortgezet, maar als iets afzon- Volgens de heer Vixseboxse (CH) moet ;n nieuw accoord gebaseerd zyn op twee principes: 1. De wedergeboorte van een Duits leger met politieke macht te voorkomen, zonder dat er sprake is van achteruitzetting; 2. Een bepaling op te ne men voor de synchronisatie van de super- nationale ontwikkeling in de militaire sec tor met die in de economische sociale en politieke. De vervanging van het beginsel der unanimiteit in de ministerraad door /an een gekwalificeerde meerderheid in dit verband gewenst zyn. AJaccio Mallorci IN Wisselende bewolking Het KNMI in De Bilt meldt: Wisselende bewolking met met vooral in het Noorden va het land enkele buien, hier e daar mogelijk met onweer hoge!. WWestcüjke wind, aa de kust krachtig tot hard, j het binnenland matig tot krachtig met enkele windstoten tijdens buien. Iets la gere temperaturen. (Geldig tot morgen avond. Zon op: 6.23, onder 18.43. Maan op onder 16.78.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1