Mildere temperatuur met meer opklaringen Voor 1955 op verhoging van f 927.000 gerekend B. en W doen boekje open over bestaande plannen Tot nu toe tijdperk der verrassingen oftewel „koekjes van eigen deeg" Onzekerheid over financiële verhouding wijkt echter meer en meer Voor het eerst een batig saldo voor de gasfabriek geraamd Veemarkt op Schuttersveld - Brug over H'vaart - Parkeerterrein bij Groenoord NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 19S4 Wethoudei Van dez Kwaak bij begroting 1955 TOEN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden nu juist een jaar geleden, de raad de begroting voor 1954 aanboden, konden zij niet vermoeden, dat zij ook thans hun geleidebrief van de begroting weer zouden moeten beginnen met de mededeling, dat een wettelijke regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten nog 6teeds niet tot stand is gekomen. In de begroting voor 1954 evenwel moesten B. en W. daaraan toe voegen, dat de gemeenten nog geheel in het duister tastten omtrent de inhoud van de regeling, die voor de jaren 1953 en volgende zou gelden. Gelukkig kan het college, voor het eerst na drie jaren, zeggen dat er voor de gemeenten enig licht is ontstaan in de duisternis, waarmee het wets ontwerp tot nu toe was omgeven. Dat „enig licht" deed wethouder Van der Kwaak bij het uitreiken van de be groting 1955 aan de pers opmerken, dat volharding ook hier tot het doel blijkt te leiden. In de Sleutelstad hebben wij. al dus de wethouder, steeds beweerd dat het achter ons liggende tijdvak zich kenmerk te door de subjectieve uitkering Het verheugde hem zeer, dat de gemeen ten een stap in de goede richting hebben mogen doen: de subjectieve maatstaven maken meer en meer plaats voor objec tieve. Een voorbeeld van deze wending ten gunste van Leiden? Het gemeentebestuur kreeg dezer dagen bericht, dat de Sleu telstad ƒ600.000 per jaar méér uit de on dernemingsbelasting lal ontvangen dan voorheen. Nu kan men wel zeggen, dat de opbrengsten van deze belasting de ge meenten toekomen, maar tot nu toe was het dan toch maar zo, dat het Rijk er zich goeddeels over „ontfermde". Wet houder Van der Kwaak zei het aldus: „Het is een koekje van ons eigen deeg.... maar het smaakt toch wel bijzonder goed." Hij wees er op, dat het „koekje" te danken Is aan het bloeiende industriële leven gedurende de periode 19461950. Jammer dat de nieuwe regeling, wat dit betreft, pas Ingaat met 1953, zodat de ge meente géén 600.000 krijgt over de Jarer 1950, 1951 en 1952. Dat scheelt maar even tjes 1.800.000. We hadden het best kun nen gebruiken. Batig saldo 1953 Maar goed, over het jaar 1953 krijgt Leiden die 600.000 dus wél. Het onmid dellijke gevolg is een batig aaldo over dat jaar, en wel van ƒ383.000. Dat is nu wel aardig, zo blijken B. en W. er over te denken, maar laat het Rijk van deze ma nier van werken geen gewoonte maken De geleidebrief zegt het aldus: „Wij hebben het beheer van de finan ciën der gemeente steeds beschouwd als een ernstige zaak en wij zullen dat ook blijven doen. Ook willen wij de ogen niet 6luiten voor het feit, dat de dienst 1953 op wel zeer onverwachte wijze langrijke meevaller had. Toch moet het ons van het hart, dat deze ontwikkeling wel wat spot met de zorgvuldigheid, die de beheerders van de financiën steeds wordt voorgehouden. De waarde juiste credletbewaking en contróle op het gemeentelijk budget zou sterk verminde ren, indien dergelijke situaties regel zou den gaan worden." Inhalig la Leiden niet! De geleidebrief meldt, nu de gemeente geen aanspraken kan maken op verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds: „Aangezien wij ook niet wensen te ont vangen datgene, wat wij niet behoeven, kan deze toestand ons slechts verheugen." 1954 nagenoeg sluitend De verwachtingen ten aanzien subjectieve verhoging van de algemene uitkering voor 1954 moeten naar de me ning van B. en W. belangrijk worden getemperd. Men verwachtte 120 procent van het basisbedrag, men kreeg 126 pet., maarde salarissen en lonen stegen In 1954 met rond 525.000, en de kosten voortvloeiende uit sedertdien beschikbaar gestelde credieten worden geraamd op 80.000. Om van de stijging van materiaal kosten en dergelijke nog maai spreken1 Daar staat tegenover, dat de n wachten verhoging van het basisbedrag der belastinguitkering uit het gemeente fonds mag worden geschat op ƒ560.000, afgezien van de verhoging van het per centage van de algemene uitkering var 120 tot 126 procent, die ƒ200.000 oplevert. „Zodat voor 1954 nog een aanspraak op subjectieve verhoging van de alge- _s uitkering uit het gemeentefonds zot kunnen resteren van circa ƒ290.000," al dus de geleidebrief. Met deze 290.000 zou de, inmiddels door Ged. Staten goedgekeurde, begroting 1954 dus sluitend zijn. Of dit bedrag zal worden ontvangen, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Aan de ene kant dient de totstandkoming van de wet te worden afgewacht (de Eerste Kamer moet haar nog aannemen) en aan de andere kant zal het subjectieve oordeel van de minis- Binnenlandse Zaken en van Fi nanciën bij de bepaling van de verhoging :n rol spelen. Onzekerheid duurt nog Trouwens, B. en W. herinneren er steeds weer aan, dat omtrent het percen tage van de belastinguitkering nog een mededeling van de minister van Binnen landse Zaken is te verwachten, zodat de becijfering onder voorbehoud moet wor den gegeven. Begin October hoopt men méér te weten. De financiële beschouwingen missen dus ook dit jaar nog een definitief sluitstuk. De samenstelling van de begroting voor 1955 moest geschieden, vóórdat de behan deling van het ontwerp van wet, regelen de de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, in de Tweede Ka- had plaats gehad. Dit betekent, dat verschillende cijfers, die in de begroting zijn opgenomen, thans reeds zijn ver ouderd. Dat is ook het geval met de cij fers, die tot nu toe omtrent het dienst- 1954 zijn vermeld, en zelfs met de cijfers omtrent de rekening over 1953. (De nieuwe wet zal gelden van af 1953). Einde van tijdperk der verrassingen"? Het blijft dan ook vreemd aandoen, schrijven B. en W., dat de gemeenten jaarlijks in de maand Augustus, dus op een tijdstip, waarop de begroting reeds gereed moet zijn, van de minister Binnenlandse Zaken nagenoeg geen dere mededeling kunnen ontvangen dan die, waarin gezegd wordt, dat „voordat het ontwerp der rijksbegroting aan Staten-Generaal is aangeboden geen lichtingen kunnen worden verstrekt." is waar heeft de Regering aanvankelijk getracht in het ongerief, dat deze situatie voor de gemeenten met zich brengt, t« voorzien door een bepaling in het wets ontwerp op te nemen, waarmede werd beoogd vóór 1 September, dus vóórdat de rijksbegroting aan de Kamer is aange- Gelukkig zijn er nog moeilijkheden dat de geleidebrief en het supplement in een droge amb tenaarsstijl zijn gesteld. Een enkele zin, waarbij de gebruiks aanwijzing „tweemaal lezen" geldt, daargelaten. Hier en daar steekt de hu mor zijn neus om de hoek van de deur. Wat denkt u van de volgende passage? „Zoals met vele ontwerpen van wet,die btj de Staten-Generaal aanhangig zijn, het geval is, heeft ook de oplossing van dit probleem nog al wat voeten in de aarde." Heel mooi vinden wij twee zinnen in het laatste stukje van de geleidebrief, waarboven het kopje „besluit" staat. Deze twee zinnen namelijk: „Zeker zijn alle moeilijkheden voor on ze gemeente niet tot een oplos sing gekomen. Zou dit trouwens het geval zijn, dan zou de zin van ons aller werk daarmede komen te vervallen." Zo is 't nou. Reserve-gemeentepolitie in de Sleutelstad Men schrijft ons: Naast de routine-oefeningen van de Leidse politie-reservisten is thans met medewerking van het gemeentebestuur de vrijwilligers de gelegenheid open gesteld om sport te beoefenen. Men is er van uitgegaan, dat regel matige oefeningen de lichamelijke ge steldheid en het uithoudingsvermogen van kunnen bevorderen, waardoor het onverhoopt nodig mocht zijn de dienst ook beter uitgevoerd kan worden. Naast algemene lichaamsscholing, athle- ek en boksen, te geven door de sport- instructeur van de politie, is ook het schermen, onder leiding van de comman dant, in het programma opgenomen. Het ligt in het voornemen om regel matig enige uren per week de de sport te beoefenen, waarvoor men zich heeft op gegeven. Deze sportbeoefening zal de geest ir het corps ten goede komen, terwijl ook, wanneer de eerste oefentijd achter de rug is, gelegenheid bestaat om contacten te leggen voor wedstrijden tegen de regu liere politie en reservecorpsen uit andere gemeenten. Verder bestaat het plan om bepaalde vrijwilligers, die bij de schietoefeningen blijk geven te kunnen uitgroeien tot scherpschutter, een speciale schietoplel- ding te geven, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om op schietwedstrijden reserve-organen op een waardige te doen vertegenwoordigen. boden, aan de gemeenten inlichtingen te verstrekken, doch deze datum is later door de Regering weer gewijzigd in 15 October, kennelijk omdat het, bij nader Inzien, niet wenselijk werd geacht de ge iten reeds eerder in te lichten dan de Staten-Generaal. De gemeenten zullen dus, ook in de toekomst, wel weer dik wijls in de omstandigheid verkeren, dat gewerkt moet worden met globale cijfers. Hoe dit ook zij, de periode van de be trekkelijkheid van de cijfers zal thans wel plaats gaan maken voor een periode, •In nauwkeuriger cijfers kunnen wor den verstrekt. Nu de wetgever zich tot 1958 gaat vastleggen, zal aan het „tijd perk van de verrassingen" wel een einde zijn gekomen. Hoed ai voor de Tweede Hamer Stijging van aantal ondersteunde gezinnen tot staan gekomen y^ETHOUDER VAN DER KWAAK heeft de pers een en ander verteld van de mildere stemming, die bfj de regering te constateren valt ten aanzien van de financiële moeilijkheden der gemeenten. Zoals ook op een grotere vasthoudendheid bij de Staten-Generaal kan worden gewezen. Vorig jaar hebben B. en W. in hun geleidebrief hun verwachtingen uitgesproken, dat In het wetsontwerp geen verande- |v< ringen van betekenis zouden worden aangebracht. En ziedaar, deze verwachtingen j^en' voor 1955 te makenMeer dan men oppervlakkig zou denken Vooral nu immers één van de plannen van B. en W. een nieuwe vee markt is. Wethouder Van der Kwaak maakt hier een praatje met de kooplieden J. Oskam uit Willige Langerak (links) en C. Hooger- waard uit Capelle aan den IJssel, die hem als oude bekenden be groetten. Nee, het gesprek liep niet over de begroting; wél over de handel op de Leidse markt en over de plannen voor nieuwbouw. Men verwacht er veel van, zoals men ook veel verwacht van Leiden als marktplaats in de toekomst. Apropos, toen het plaatje gemaakt werd, was de temperatuur juist wat milder. De opklaring was zelfs opval lend langdurig. Hoe kon 't zo treffen Foto N. van der Horst Een novum supplement bij geleidebriei Torenflat in Rodenburgerpolder Uitbreiding der Werkplaats Kanfoor S.L.F. bij sfafion om aan de geleidebrief een supplement toe te voegen, dat een lijst der uit te voeren werken geeft. Het betreft hier dus de verschillende be langrijke objecten, waarvan B. en W. de voorbereiding ter hand hebben genomen en waaromtrent in de naaste toekomst voorstellen aan de raad te verwachten zijn. Dit supplement is, naar we menen, een novum i: land. In elk geval is de waarde er van voor de raad niet te onderschatten. Hier en daar openen B. en W. een 1< verder verwijderd perspectief. Bovendien Leiden is het waard..! B. en W. geloven, dat er gronden zijn voor de verwach ting, dat de genieenten in de komende jaren beter zullen weten, waar zij aan toe zijn. Voor een belangrijk deel kom: dit op rekening van de pleit bezorgers voor de gemeenten in de Tweede Kamer. Door een hogere uitkering ad f 600.000 uit de onderne mingsbelasting heeft de reke ning over 1953 een batig saldo van f 383.000, is de inmiddels goedgekeurde begroting voor 1954 nagenoeg sluitend en is wethouder Van der Kwaak ten aanzien van 1955 zeker niet pessimistisch gestemd. „Als ik op dit moment de zaak overzie", aldus de wethou der, „bemerk ik een wat milde re temperatuur met meer op klaringen. Natuurlijk kunnen we niet in de toekomst zien, want we zijn nog geheel afhan kelijk van de hoogte der per centages van de belasting- en algemene uitkeringen". „We zijn moeizaam opge krabbeld tot dit niveau", zo zei de wethouder nog, „maar we gaan gelukkig vooruit. In de afgelopen jaren is reeds veel bereikt, maar nog méér werk wacht ons. In Leiden zijn we het er gelukkig over eens, dat onze stad het waard is, de ge hele persoon en alle krachten er voor in te zetten". zijn te somber gebleken! B. en W. bekennen dat voluit „en niemand zal zich daarover meer ver heugen dan ons college zelf. Wel hebben wij in het verleden ondervonden, dat het niet van gevaren is ontbloot, enige tevredenheid uit te spreken, wanneer het gaat om een zo omstreden onderwerp als de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, doch wij lich ten ditmaal gaarne de hoed voor onze volksvertegenwoordiging." Al besitaan er ook nu nog wensen problemen, de openbare behandeling de Tweede Kamer heeft tot een resultaat geleid, da* niet onbelangrijk afwijkt van het ontwerp, zoals het door de Rege ring was aangeboden. Uitkeringen Hoewel het natuurlijk te is. dat de Tweede Kamer niet bij machte is gebleken, de Regering te bewegen, uitkering wegens ondernemingsbelasting over de jarer. 1950—'52 eveneens te Her zien. kan Leiden ten aanzien van de. op lossing van het vraagstuk der oelasting- uitkering tevreden zijn. Een en andei bewijst wel overtuigend, hoezeer de Leid se klacht omtrent de reming In 1952 var de ondernemingsbelasting gerechtvaar digd was. Over 1953 koesteren B. en W. móói geen, en over 1954 geen hóge •achtingen omtrent de subjectieve hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De te verwachten verhoging van de belastinguitkering die jaren maakt dit duidelijk, zou de vraag kunnen rijzen, of het de gemeente enig verschil betekent, of de basis van de algemene dao wel de basis van de belastinguitkering uit hef gemeentefonds wordt verhoogd. B. er W. antwoorden daarop, dat een verho ging van de belastinguitkering verre df voorkeur verdient, omdat deze haar oorsprong vindt in de verdwenen ge meentelijke ondernemingsbelastir.g, er daarenboven objectief is bepaald, terwijl subjectieve verhoging van de aige- e uitkering uit het gemeentefonds enigszins dient te worden afgedwongen. Gemeen f en zeven van de veertien De aanvankelijk in het wetsontwerp vermelde rijkscommissie van adviea voor de gemeentefinanciën is. op aan- diang van de Tweede Kamer, omgezet ie een raad van advies voor de gemeente- financiën, met een ruimere taakomschrü een groter aantal leden. Daarbij Nutsbedrijvengoede resultaten Het doet B. en W. veel genoegen, ten aanzien van de rendabiliteit van de nutsbedrijven een gunstig geluld te kun nen latèn horen. Wethouder Van der Kwaak noemde ook deze gunstige ont wikkeling van de Leidse productiebedrij ven een stap vooruit. Wel is, in het bijzonder ten aanzien van de gasfabriek en de electricitelts- fabriek, de ontwikkeling van de kolen- prijs van evident belang, maar er was W. geen aanleiding, met de prijsverlaging, die in de laatste maan de door de fa/brieken te gebrui ken kolensoorten kon worden verkre- nurt de door de Kroon V bencfe .i° £.£"0tÜ*'" men voorzitter van deze raad deel zui len uitmaken, er zeven worden benoemd aan de raad vele jaren een begroting Vereniging^ari Ned. Cïemeeivten en moeten ..nbieden. W. eten dit .U een euccc. voor de ge. ^".t'elS Sfh.'.*'bgttg saldo, dat in de begroting voor 1955 tot meenten en verwachten van deze wij ziging een vergroting van de invloed de gemeenten op het beleid van de Regering ten aanzien van de gemeente financiën. W. besluiten deze beschouwln- Igen met de mededeling dat de nieuwe vet niet, zoals eerst was voorgesteld, zal gelden voor de jaren 19531955, maar de jaren 19531957. Is het gevolg hiervan aan de ene kant, dat de gemeen- nog twee Jaar langer moeten wachten op een meer definitieve rege- kan deze wijziging daarom moeilijk worden toegejuicht anderzijds heeft zij tenminste het voordeel, dat de gemeenten reeds thans weten, met welke wet zij ook voor de jaren 1956 en 1957 hebben te rekenen. Dat betekent een winstpunt. Cijters voor 1955 Voor 1955 meent Leiden aanspraak te mogen maken op een subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds van 927.000, met welk bedrag de begroting dan sluitend zijn. Wegens verlaging van de üjkheidsbelasting bioscopen is f70.000 minder begroot. Voor onvoorziene uitgaven is 1256.326 geraamd. De begroting wijst een bedrag aan van f 16.421.15. De cijfers tonen aan, dat van een ver hoging van de uitgaven, anders dan als gevolg van door de raad reeds genomen besluiten, In het algemeen niet kan wor den gesproken (uitgezonderd lonen en prijzen). Zij leren tevens, dat van de stijging der uitgaven een bela-ngrljk ge deelte kan worden gedekt door verho ging van de eigen Inkomsten van de gemeente. De celdireserve per 1 Januari 1954 ze! vermoedelijk rond f2.372.000 oedragen. de gereserveerde restant-uitkeringen uit bet gemeentefonds over de ji 1950 bedragen nog onveranderd f2.992.912. doch de gemeente mag er niet aankomen! Tot medio 1955 behoeft Leiden nog geen geld te lenen, maar., „intussen mag de gunstige toestand op de gela markt van het huidige ogenblik geen reden zijn om in te dommelen, a W. „Nu wij nog met vollecig bedrag'van f115.730 kon worden ge raamd, B. en W. van blijdschap vervult Vooral omdat dit succes kon wo bereikt in weerwil van de gestegen sala- en loonkosten en zonder dat ditmaal tariefsverhoging moest worden voor gesteld. is belangrijk, dat van de veertien leden, de schrik van enkele jaren geleden zyn Stijging gasverkoop Als gunstige factoren noemen B. W.: de voordelen, die het gevolg zijn de verwerking van kraakgas; het vervallen van de omzetbelasting, voorheen verschuldigd was bij de koop van cokee: de belangrijke stuging de gasverkoop. Over 1955 wordt een verkoop van 39 millioen kubieke meter geraamd (7 millioen hoger dan :n 1953). Een groter verzorgingsgebied (Alphen!) en nieuwe wijken spelen hier een rol., maar ook het feit, dat de huisvrouw d< laatste jaren zeker niet minder gas u gaan gebruiken. Als ongunstige factoren kunnen wor- den genoemd de stijging van de perso neelslasten en die van de kapitaaislasten, welke hand in hand gaan met de uit breiding van het debiet (zestig procent het Leidse gas gaat thans naar buitengemeenten) Licht en water De winst van de electriciteitsfabriek is voor 1955 geraamd op f 1,200.220, tegen over f 1.175.897 voor 1954. De raming gaat uit van een verkoop van 156 lioen kWh, tegenover 137.5 millioen in 1953. Hoewel door de L.D.M. in de toekomst grote uitgaven wegens investeringen worden verwacht, hebben B. en W. ge meend, voor de raming van de voor 1955 daarmee nog geen rekening te moeten houden. Voor 1955 wordt winst van f200.000 geraamd (1953 160.000). vonden B. en W. tevens de gelegenheiu, enkele andere belangrijke aspecten van gemeentebeleid, die met de financiën der gemeente niet in direct verband staan, aan te snijden. De bedoeling van de mededelingen ls zuiver informatorlsch; juist omdat een aantal grote werken en ingrijpende maat regelen reeds geruime tijd en in belang rijke mate de aandacht van B. en W. hebben opgeëist en deze punten binnen kort ongetwijfeld de aandacht raad zullen vragen, achten B. en W. de bedoelde mededelingen voor de raad van belang en, gezien de stand der voorbe reiding, verantwoord. Nieuwe veemarkt Een hoogst belangrijk voorstel, dat zeer binnenkort aan de raad zal worden voorgelegd, is de bouw van een nieuwe, overdekte; veemarkt. De voorbereiding daarvan is thans zover gevorderd, dat B. en W. in hun laatste vergadering hun standpunt omtrent een voorlopig schets ontwerp hebben bepaald. Het ligt in het voornemen, dit voorstel vóór de behan deling van de gemeentebegroting voor 1955 in de raad aan de orde te stellen. Zonder thans al te ver op het voor stel vooruit te lopen, menen B. en W. reeds nu te kunnen mededelen, dat hun keus voor de plaats van de nieuwe veemarkthal is gevallen op het noordoostelijk deel van 't Schut tersveld, terwijl het parkeerterrein in de onmiddellijke nabijheid daar van bi) Groenoord een plaats kan vinden. Dit noopt tot het maken van een brug over de Haarlemmertrek vaart daar ter plaatse. Anderzijds zullen de wegen op het Schuttersveld moeten worden voltooid. Dit laatste omvat mede het aanleggen van de weg in het verlengde van het viaduct Rynsburgerweg, die via het Schut tersveld, langs molen De Valk en over de alsdan „verlaten" Nieuwe Beestenmarkt verbinding krijgt met de binnenstad. Wanneer dit wegenstelsel tot stand komt, kan de Turfmarktsbrug in haar huidige gedaante niet langer gehand haafd blijven. De uitwerking van 't plan voor een nieuwe brug is al ter hand ge- genomen. Woningbouw Natuurlijk blijft de woningbouw een belangrijk vraagstuk vormen. On danks de zeer moeilijke omstandig heden B. en W. wijzen op het ernstige tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders ls de bouw van 264 woningen aan en nabij de Kanaalweg in vlot tempo ver lopen en kort geleden gereed gekomen. Ook het bouwplan van 331 woningen in Leiden-Noord vordert snel. De bouw van 99 woningen aan de Lage Morsweg (wo ningbouwvereniging De Tuinstadwijk) heeft dezer dagen een aanvang genomen Als onderdeel van een bouwplan van circa 400 woningen in het uitbreidings plan Zuidwest naderen de plannen voer de bouw van ongeveer 200 woningen (woningbouwvereniging De Goede Wo ning) hun voltooiing. B. en W. hopen, dat nog dit jaar tot aanbesteding kan worden overgegaan. In de particuliere sector heerst even eens een vrij levendige bouwbedrjjvigheid. Aan de Burggravenlaan zijn 78 woningen Sociale zorg Het ligt voor de ha-nd. dat de stijging van de lonen en salarissen en de in ver band daarmee noodzakelijke aanpassing van de steunnormen voor armlastigen ook de kosten van dc dienst voor so ciale zaken opnieuw hebben doen stij gen. Er is dan ook f 175.000 meer ge raamd dan in 1954. Voor het eerst is in 1954 de stijging (premlebouw) in aanbouw, terwijl met de bouw van 18 middenstands-flatwoningen eveneens aan de Burggravenlaan reeds een begin ls gemaakt. Met de bouw woningen zal de Coöp. Flatexploitatie- vereniging „Vrldemo" (V.V.D.) binnen kort een begin maken. Ter besteding herbouwplicnten zijn 29 woningen aan Andrles Schotkade vrijwel gereed en woningen (t.w. 15 aan de Kanaalweg in de De Mey van Streefkerkstraat) in aanbouw. Voorts heeft nog premie- bouw plaats aan de Boerhaavelaan en d Houtlaan (resp. 4 en 12 woningen). Rekening houdende met de eco nomische eisen, die een zich ontwik kelende stadswijk stelt, hebben B. en W. opdracht gegeven tot het ont werpen van een, enigszins uitgewerkt, schetsplan voor een winkelcentrum in het uitbreidingsplan Zuidwest. Met alle voorbehoud, hetwelk ten aanzien van dit plan noodzakelijk is, delen B. en W, mede, dat het ontwerp omvat de bouw van 30 winkels, waar boven in twee verdiepingen 60 mid denstandswoningen zijn geprojecteerd. Voor het uitwerken van plannen voor de bouw van circa 200 arbei derswoningen in de nabijheid van dit winkelcentrum hopen B. en W. bin nenkort opdracht te kunnen geven. Daarnaast zijn door particulieren reeds plannen ingediend voor de bouw van mid- denstandswoningen in deze omgeving, terwijl B. en W. voorts rekening houden met de activiteit, die door de deelnemers de Bouwspaarkas Noord-Nederlandse Gemeenten in het komende jaar kan wor den ontplooid, zowel op het terrein van de bouw van arbeiders- als ten aanzien van middenstandswoningen. deze bepaald en stellen zich voor het ontwerp op korte termijn aan de raad voor te leggen. Bij die gelegenheid zul len B. en W. tevens de stand van zakeu met betrekking tot genoemde Rijksweg 4b, welks tracé, tegen de verwachting in, opnieuw een punt van overleg tussen de Rijks-, provinciale- en gemeentelijke autoriteiten is gaan uitmaken, uiteen zetten. Het ls de bedoeling daarbij mede op het gehele schema van wegen, waar mede Leiden aan het Rijks- en provin ciale wegennet wordt verbonden, zoals dat schema thans is gedacht, een toelich ting te geven. Viaducf Lammenschansweg Daarbij zal onder meer blijken, van hoeveel gewicht de verbinding van de beide delen van dc Lammen- sohansweg voor het verkeer is. Het ligt in de bedoeling deze verbinding tot stand te brengen door middel van een viaduct in de spoorbaan Leiden- Woerdcn. Ofschoon de besprekingen met de Spoorwegen nog niet geheel zijn afgesloten, verwachten B. en W. in 1955 een voorstel te kunnen doen. Het ontworpen wegenschema omvat mede de toekomstige hoofd- en scundaire verbindingswegen in de oude stad. Zoals begrijpelijk is, is zulks van grote invloed op een ander belangrijk onderwerp, dat in de naaste toekomst eveneens aan de orde zal komen, namelijk de sanering van de binnenstad. Sanering De sanering van de oude stadskern vereist uiteraard een omvangrijke voor bereiding. Deze voorbereiding is al aan merkelijk voortgeschreden voor het ge bied tussen de Herengracht en de Zijl- singel. B. en W. verwachten dan ook, dat in de loop van 1955 ten aanzien van dit stadsdeel de nodige besluiten genomen van het aantal ondersteunde gezinnen van armlastigen evenwel tot staan gekomen. Dit aantal bedroeg namelijk op 1 Juli 1948—1949—1950—1951—1952—1953—1954 resp. 649—707—822—995—1158—1257—120U. De kosten van de gemeentelijke werk plaats konden voor 1955 f 51.500 lager worden geraamd dan voor 1954, door dat thans meer rijkssubsidie wordt ge- geven. Torenllat Tenslotte ls in ernstige overweging een plan voor de bouw vanwege de gemeente van een zgn. torenflat in de Rodenhurgerpolder, geprojecteerd ten Noordoosten van het recreatie centrum aan de Kanaalweg. De voor bereidingen voor dit project, dat uiteraard aan hoge eisen moet vol doen, verkeren in een stadium, dat het verstrekken van nadere mede delingen nog niet mogelijk maakt. Het overleg met de talrijke hierbij betrokken overheidsdiensten en in stanties vordert regelmatig. De vraag, of het toegewezen bouw volume de realisering van al deze bouw plannen mogelijk zal maken, kan thar.s nog niet met zekerheid in bevestigende zin worden beantwoord. De definitieve vorm van de hierboven besproken plan nen zal immers in hoge mate hierop van Invloed zijn. Wegenschema Zoals uit het bovenstaande blijkt, speelt zich de uitbreiding van de stad voor belangrijk deel In het zuidwesten vai. gemeente af, zulks ondanks het feit, dat B. en W. er nog niet in zijn geslaagd, de noodzakelijke herziening van het uitbrei dingsplan Zuidwest aan de raad ter vast stelling aan te bieden. De oorzaak var deze vertraging, die B. en W. in hoge mate betreuren, is gelegen in het feil, dat B. en W. niettegenstaande voortdu rend aandringen bij de Rijkswaterstaat, nog geen zekerheid hebben omtrent het Juiste tracé van Rijksweg 4b, de verbin ding tussen Rijksweg 4 (Den Haag-Am sterdam via de Haagse Schouw) en Rijk.-.- weg 4a (de nieuwe verkeersweg Amster dam-Rotterdam ten zuidoosten van Lei den). Deze Rijksweg 4b was zoals be kend ls steeds geprojecteerd door het gebied van het uitbreidingsplan Zuidwest De bebouwing van de in dit plan begre pen terreinen is thans echter zo vei voortgeschreden, dat vaststelling van het uitbreidingsplan niet langer kan worden verschoven. B. en W. hebben dan ook de afgelopen maanden hun standpunt Openbare behande ling in December De openbare behandeling van de begroting voor 1955 in de Leidse raad begint op Donder dag 9 December, 's middags 2 uur. Er wordt dan doorverga derd op Vrijdag 10, Maandag 13 en Dinsdag 14 December, 's middags en voorzover nodig ook 's avonds. Op Dinsdag 5 October wordt de begroting in de raadssecties behandeld. kunnen worden. Op een eerder tijdstip hopen B. en W. voorstellen tot onbewoon baarverklaring van woningen in dit com plex aan de orde te stellen. Tevens kan een voorstel tegemoet worden gezien tot onbewoonbaarver klaring van woningen in de omgeving van de geprojecteerde verbreding van de verbindingsweg tussen Heren gracht en Uiterstegracht. De dem ping van deze laatste gracht is drin gend noodzakelijk, zodat een voor stel daartoe in 1955 te verwachten is. Onbewoonbaarverklaring van woningen in en sanering van andere stadsdelen zijn mede in voorbereiding, maar de uitwer king van de plannen daartoe ls minder ver gevorderd. D.K.C. en Werkplaats In de hierboven genoemde, te saneren stadswijk zal ook het gebouw voor de nieuwe gemeentelijke dienst voor kas beheer en credietwezen (kantoor van de gemeente-ontvanger en de voormalige volkscredietbank) moeten verrijzen. Het plan hiervoor is nagenoeg gereed en rapport betreffende de organisatie vai nieuwe dienst heeft B. en W. inmiddel3 bereikt; het maakt thans een punt van onderzoek uit. Een andere dienst, wiens huidige ge bouw niet meer toereikend is, is de ge meentelijke werkplaats. (Over deze werk plaats aan de Groenesteeg publiceerden we jl. Woensdag een artikel). Een plan tot uitbreiding en verbouwing is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Na voltooiing der plannen zal de capa citeit van de werkplaats ongeveer i dubbeld zijn. (Zie vervolg pag. 6)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4