Komende crisis Stijlvolle bijeenkomst in de historische Ridderzaal RESA-HILVERSUM ,Die andere werefcf KERK en SCHOOL Inzicht in atoomkrachten had vetorecht voorkomen IPuzzleI ZATERDAG IB SEPTEMBER 1951 m T~\E VERHOUDINGEN in Indonesië spitsen zich toe en gedurende het gehele jaar 1954 kon men de crisis zien aankomen. Politieke waar nemers hebben sinds geruime tijd voorspeld, dat in het najaar de bom zou barsten en dat moment lijkt nu dan wel zeer nabij. Een politieke en een economische crisis. Een politieke crisis, die het kabinet Sastroamidjojo noodzaakt in een nachtelijke spoedzitting bijeen te komen. De onmiddellijke aanleiding hiertoe is het feit, dat de kleine Islamietische regeringspartij, de Nahdatoei Oelama, zich niet langer met het regeringsbeleid kan verenigen en dreigt uit de regering te treden, hetgeen een kabinetscrisis tengevolge zou hebben, hebben. Afgezien van deze onmiddellijke dreiging is er de Daroel Islam, die belangrijke gebieden beheerst in West- en Midden-Java, in Atjeh en Zuid- Celebes en die reeds bezig is vertegenwoordigers in het buitenland te be noemen, om daar de Islamietische staat, zoals de D.I. die voorstaat, te vertegenwoordigen. p^R IS VOORTS de Masjoemi, die een uiterste poging doet om een verdere •Lj afglijding in communistische richting te voorkomen door te trachten een anti-communistisch front te vormen. En de Masjoemi zal alles op alles zetten om deze regering ten val te brengen. Er is het nieuwe accoord met Nederland, dat vermoedelijk door het voorlopig Indonesisch parlement, benoemd door president Soekarno, niet zal worden aanvaard. Er is de vorstelijke ontvangst van de Sowjet am bassadeur Zhoekof. Daar zijn de steeds intiemere betrekkingen met Peking. En daarnaast is er de economische crisis. De deviezen-voorraden zijn opgesoupeerd, de dekking voor de geldcirculatie dreigt ieder ogenblik be neden de 20 te -komen, handelaren vluchten reeds in de goederen, de arbeidsproductiviteit was al laag en dreigt nog steeds minder te worden fabrieken worden genoodzaakt te sluiten omdat hun deviezenaanvragen niet of veel te laat worden ingewilligd. Hf O WIJST ALLES op een situatie, waarbij slechts de communisten zijde zullen spinnen. Want de kans voor de P.K.I. komt bij nog meer politiek, financieel en economisch wanbeleid, bij nog grotere armoede, nog grotere onveiligheid, by toenemende werkloosheid. Het moment dat de P.K.I. een staatsgreep kan wagen, lijkt thans zeer nabij. Tenzij uit de Indonesische samenleving krachten opkomen, die dit gevaar kunnen bezweren. Als zodanig is er alleen de grote Islamietiscne partij, de Masjoemi. Die zou wellicht voorlopig het gevaar kunnen af wenden. Maar de problemen zouden dasrmee niet opgelost zijn. Na jaren van verwaarlozing en wanbeheer zouden jaren moeten komen van sober heid en hard werken, van strijd tegen corruptie en de in weelde levende regeringskliek. Of de Indonesische samenleving de daarvoor benodigde krachten zal kunnen opbrengen, blijft voorlopig een open vraag. Maar de gehele vriie wereld moet hopen dat dit"wel gebeurt, omdat het sombere alternatief is: een Indonesië in de greep van het communisme. Tien jaren Benelux Haagse gemeentebestuur bood talrijke gasten lopende lunch aan in het Kurhaus (Vin verslaggevers) Voor de herdenkingsplechtigheid in de met tal van prachtige bloemstukken ver sierde Ridderzaal in Den Haag ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse dou aneovereenkomst bestond gistermiddag grote belangstelling. Aan de tafel tegenover het podium hadden plaats genomen de minister pre sident dr W. Drees en de ministers van Economische Zaken van België, Neder land en Luxemburg. Tegenover hen waren gezeten o.a. de ministers Beyen, v. d. Kieft, Witte, De Bruyn en Suurhoff. Voorts de staats secretarissen Kranenburg, Veldkamp, Van Rhijn en Van de Berge, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. Jonkman, die van de Tweede Kamer, mr L. G. Kor- tenhorst, de vice-president van de Raad van State en voorzitter van het Natio naal Comité Benelux, Jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de staatsraden mr Van Schaik en baron van Aerssen Beyeren van Voshol, de president van de Hoge Raad. mr dr J. Donner, de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. mr F. de Vries en de wnd. burgemeester van 's-Gravenhage, wethouder ir L. J. M. Feber. Ter rechterzijde bevonden zich onder (Advertentie) PRAKTIJKEXAMEN Boekh. Ned., Fr., Duits, Eng., en Spaans De kortate en voordeligste opleiding (Bekende Schrittelijke Cursus) de gasten onder meer de Belgische mi nister van wederopbouw, de heer Adolf van Glabbeeke, de vroegere eerste mi nister van België en voorzitter van het Belgisch Nationaal Comité Benelux, prof. Jean van Houtte en de zaakgelastigde ad interim van België, de heer L. Cou- Ter linkerzijde was het vrijwel vol tallige Corps Diplomatique gezeten, waarbij zich ook de gezant van Luxem burg de heer Auguste Collart bevond. De secretaris-generaal van de Benelux, mr dr Jasper, was eveneens aanwezig. Voorts noemen wij nog tal van leden van de Eerste en Tweede Kamer, vele secretarissen-generaal, vertegenwoordi gers van organisaties uit het bedrijfs leven, alsmede vele hoofdambtenaren en leden van de onderscheidene Benelux- commlssies. Mexicaans© onderscheidin gen voor Nederlanders De gezant en mevrouw Chavez var. Mexico hebben deze week op de Mexi caanse ambassade in Den Haag (de gezant is nog niet to< ambassadeur verheven post werd wel ambassade) een groot tal gasten ontvangen Het was de 144ste verjaardag van cc Mexicaanse onafhan kelijkheid en het honderdjarig bestaan van het volkslied. Dat hebben de vele vaste bezoekers dergelijke festiviteiten eerst, eerbiedig toeluisterend, aangehoord. Een melodie met twee martiaal klinkende gedeelten aan het begin en het eind en een gedra gen. statige middenmoot. Na de muziek kwamen de medailles. Voor de minnaar van de Zuidamerikaanse cultuur, bevor deraar van de handel met dat deel de wereld, het Tweede Kamerlid Ch M. J J Welter, de grote onderscheiding van de Aztekische adelaar van Mexico. Voor 's Prinsen adjudant en metgezel op diens reis. luit. ter zee A. F. Eibers, het insigne In die orde. De Tweede Kamervoorzitter, mr L. G Korter.horst en mevrouw behoorden tot de allereersten. die de heer Weiter heer Eibers de hand drukten Daarna was er champagne. Zo heet het vervolgverh LIBELLE, het nummer van 25 September een begin wordt gemaakt. „Die andere wereld'' is een sprankelend, levensecht feuilleton van de Engelse schrijf ster Monica Ewer, ge bouwd op een verras send-fris gegeven, zich afspelend in een heden daags milieu. Een verhaal voor en over moderne mensen, maar waarin de stem van het hart niet wordt verstikt. Een roman waarvan u intens zult genieten eu die in vele opzichten anders is dan anders. de lange avonden van bijzonder boeiende lectuur, abonneer u op LIBELLE en lees „Die andere wereld". Administr. LIBELLE, Nassaupl. 7, Haarlem. Zelis Amerikaan wist niets Kiachiig pleidooi voor veel meer samenwerking lussen wetenschap en voorlichiing (Van onze Parlementsredacteur) ALS OP DE CONFERENTIE van San Francisco, waar in 1945, zes weken voordat de eerste atoombom op Hiroshima viel, het charter vai Verenigde Naties ondertekend werd, één van de gedelegeerden in staat geweest de consequenties van die bom te doordenken de wetenschappe lijke gegevens waren daarvoor toen grotendeels aanwezig dan zou het statuut, bijvoorbeeld op het punt van het veto-recht, en daarmee het ge hele verdere verloop van de geschiedenis anders kunnen zijn. Maar zelfs de Amerikaanse vertegenwoordiger was niet voorgelicht. Nadat de minister-president dr W. Drees een begroetingsrede had uitgespro ken. sprak de Belgische minister van Economische Zaken, de heer Jaen Rey, die er op wees, dai de resultaten van d« samenwerking der drie landen voor eer leder zichtbaar zlin. Spr. achtte het mo gelijk dat de handel tussen de Benelux- partners nog meer zal groeien. Ondanks deze resultaten bestaan cr nog hinder palen voor de economische unie, n de Belgische regering zal alles doen om deze obstakels weg te nemen. De Belgische bewindsman was van mening, dat een werkelijke Integratie hoge autoriteit veronderstelt, een supra-nationaal orgaan ter oplossing van de problemen en een gerechtshof. een geestige toespraak gaf de Luxemburgse minister van Economische Zaken, de heer Rasquln een overzicht de banden, die in het verleden tussen Nederland, België en Luxemburg beston den. Wijzend op de grensverschillen hoopte hij, dat deze in de toekomst weg genomen kunnen worden. Na de rede van minister Zijlstra. sprak minister dr W. Drees een kort slotwoord, na het muziekgezelschap van de Haagse politie de volksliederen van Bel gië, Luxemburg en Nederland speelde. Ontvangst Haagse gemeentebestuur t Haagse gemeentebestuur heeft gistermiddag ter gelegenheid van de her denking van het 10-jarig bestaan van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse dou aneovereenkomst de talrijke Nederlandse, Belgische en Luxemburgse gasten in het Kurhaus een lopende lunch aangeboden. Wethouder ir L. J. M. Feber heeft als locoburgemeester de gasten toegesproken, waarbij hij opmerkte, dat hij in het grote werk van de Benelux ook een taak voor de gemeentebesturen zag. Gisteravond recipieerde het Neder lands Benelux comité in de feestelijk •sierde Ridderzaal. Deze woorden sprak gisteren de heer J. Bannier, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, tijdens een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur van Eindhoven de leden van het Contact-Centrum op Voorlichtingsgebied. dat zijn negende ver jaardag vierde in de lichtstad aan de -avond van de viering van de tiende verjaardag van de bevrijding van Eind- toespraak was getiteld „De over heid, de wetenschap en de voorlichting". De heer Bannier pleitte, uitvoerig gedo cumenteerd. voor een bewuste, zo moge lijk ook georganiseerde samenwerking tussen wetenschap en voorlichting om het de geleerden mogelijk te maken hun plicht ten aanzien van de wetenschappe lijke voorlichting na te komen. Ook minister Cals had het woord zullen voeren, doch hij was verhinderd wegens het bezoek, dat H.M. de Koningin bracht aan het congres, gewijd aan vrijheid en gebondenheid van de wetenschap. In de plaats van de bewindsman sprak nu mr H. J. Woltjer, raadsadviseur, hoofd van de afdeling hoger onderwijs en wetenschap pen van het departement van O., K. cn W. Mr Woltjer betoogde, geen bezwaar te hebben tegen wetenschap „in een ivoren toren", mits de vensters wijd open staan naar de maatschappij. Hij wees er daarbij op, dat de universiteiten thans meer voorlichting willen gaan geven. En hij zag voor de overheid een taak om ook op het terrein van de wetenschap de in formatiebronnen gemakkelijker toeganke- te maken voor degenen, die voor de voorlichting moeten zorgen. Aan de lunch had mr H. A. M. Th. Kolfschoten, de burgemeester van Eind hoven, het gezelschap een hartelijk wel kom toegeroepen in de zesde stad van Nederland en hij hoopte, dat de stad voor zichzelf zou spreken, nu de verlichting was aangebracht voor de te vieren bevrij dingsfeesten. Daarvan hebben wij avonds genoten tijdens een rondrit. Morgens werd het demonstratie-labora torium van Philips bekeken en 's middags volgde een bezoek aan de DAF-fabrieken. CALO R'dam begon nieuw academiejaar De Christelijke Academie voor Licha melijke Opvoeding te Rotterdam is het nieuwe academiejaar begonnen. De president-directeur, de heer Kuiper, sprak het openingswoord, wa hij o.m. gewaagde van de moeilijkheden, waarmee de CALO in haar eerste jaar ie kampen heeft gehad. Maar het mede leven van het gemeentebestuur van Rot- Herv. kanselboodschap De Grote Trek In de kerkgebouwen van de Ned. Herv. Kerk wordt morgen een kanselboodschap de generale synode ter inleiding van ict:e De Grote Trek voorgelezen De actie beoogt het bijbellezen in de Her- ormde gezinnen algemeen ingang te doen De kanselboodschap luidt: „De ware schat der kerk is het Woord Gods. Dit Woord, dat wij in de Bijbel hebben, mogen heel veel volken in hun eigen taal horen, dank zij het zegenrijke werk van de Bijbelgenootschappen. Wij hebben die arbeid dan ook met vreugde herdacht. het zaak, dat deze schat, in onze kerk en onder ons volk bewaard en ge- aardeerd wordt. Waar wij de Bijbel bid dend ter hand nemen, ontdekken wij de rijkdom van het Woord. Het geregelde gebruik van de Bijbel is van levensbelang de gemeente. Wij leren dan naar het Woord te wandelen, en in de weg Gods te blijven. Met het Woord moeten we uitgaan in de wereld van vandaag, die zonder de kennis van dit Woord aan haar armoede te gronde gaat. Zij moet het horen elk gemeentelid draagt hierin zijn eigen verantwoordelijkheid. De actie, die onder het motto „De Grote Trek" dit najaar gevoerd wordt, wil dit doel dienstbaar zijn en wordt door de generale synode met nadruk bij u aan- Ds M. Geleijnse in October naar Celebes Het ligt in de bedoeling dat ds M. Ge leijnse. mlssionnair predikant der Chr. Geref. Kerken, die met verlof in ons land vertoeft, in October terug zal keren Midden-Celebes. De andere miss. predikant dezer ker ken, ds A. Bikker te Amsterdam, wacht nog steeds tevergeefs op een visum. In middels is hij werkzaam in de lectuur- arbeid. Dezer dagen voltooide hij een bundel van 28 preken In het Maleis. Het boek wordt in Djakarta gedrukt. Memorie van Antwoord Onderwijs in het Fries belooft te slagen Wetsontwerp door commissie gunstig ontvangen Minister Cals verheugt zich er over, dat de kamercommissie voor O. K. en W. in het algemeen haar instemming heeft be tuigd met het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van deze taal of een streek- In heel het land actie Gerei. Jeugdwerk De Gereformeerde en de Chr. Gerefor meerde Jeugdbonden hebben voor 1825 September een gezamenlijke jeugdweek uitgeschreven op het Geref. conferentie oord De Witte Hei te Huis ter Heide, om te bezinnen op het jeugdwerk. Het Geref. Jeugdcentrum heeft een folder in r dan 100.000 exemplaren uitgegeven aandacht en steun te verzoeken voor het werk der clubs. In alle Geref. kerken zal Zondag in Woordbediening en gebed aan het jeugd werk worden gedacht. Bovendien w in de meeste kerken voor deze arbeid dan een collecte gehouden. Daarnaast zul len er ïin tal van plaatsen in de week speciale bijeenkomsten worden belegd acties ondernomen om de jeugd, die nog buiten het >verk staat, ermede in tact te brengen. Rectoraat R'dam wordt des morgens overgedragen De rector-magnificus van de Ned. Econ. Hogeschool, prof. dr B. Schendstok, zal Maandag niet, zoals gebruikelijk des mid dags, doch des voormiddags ite elf uur) in de aula van de hogeschool het rectoraat -overdragen aan, ztfn opvolger, prof. dr B. Pruljt. Prof. dr K. H. Miskotte wordt 60 jaar Een van de bekendste Nederlandse theologen, prof. dr K. H. Miskotte Leiden, wordt op 23 September zestig Jaar. Bij gelegenheid daarvan is het week blad In de Waagschaal, waarvan hi; hoofdredacteur ls. ditmaal vrijwel geheel gevuld met artikelen van zijn hand geveer 33 gymnastieklokalen, maar toch woord aan de Tweede Kamer. Ten hoog- is d, CALO aan ruimt, s,holptn an ook s'e tot in h« d«rd? kan het Fries is royaal geldelijke steun verleend. De "s .'oertaal bij hot onderwijs gebruikt aanmelding van studenten voor dit j; mocht ook bevredigend genoemd worden. Men ls nu aan een totaal van ongeveer 60. Van de 15 examencandidaten van het afgelopen studiejaar zijn er 12 geslaagd- Behalve degenen, die In militaire dienst moesten, konden allen worden geplaatst, want er ls een groot tekort aan leraren in de lichamelijke opvoeding, zo zei hij. De rector van de CALO, de heer C. C. F. Gordijn, sprak daarna over het on derwerp „De Lichamelijke Opvoeding als Aspect van de Opvoeding". Hij noemde dit aspect een integrerend deel van de opvoeding, omdat de beweging zelf een onderdeel van de structuur van de per soonlijkheid is. Met een toespraak, speciaal gericht tot de eerstejaars studenten verrichtte de president-directeur tenslotte de officiëla opening van het academiejaar. In verband met de technische en economische ontwikkeling heeft de r.k. bisschop van Haarlem een viertal geeste lijke ontwikkelingsgebieden ingericht, waartoe de zielszorg speciale pastorale en apostolaire taken heeft ontvangen. worden. De minister vestigt echter de dacht op het facultatief karakter van deze regeling, opdat er tegemoet kan worden gekomen aan de plaatselijke behoeften, die niet voor iedere streek in Friesland dezelfde zijn. Uiteraard ls het wetsvoor stel van groot belang voor het Friestalige gebied in Friesland, dat ruw geschat 300.000 inwoners telt. Van meer dan 95 pet der leerlingen in dit gebied staat het vast, dat zij ééntalig, d.w.z. Friestalig zijn; 90 pet der onderwijzers in deze streken zijn in Friesland geboren en getogen, terwijl de anderen na een verblijf van enkele Ja ren het Fries meester zijn. De resultaten der proefscholen wijzen uit, dat de leer lingen aan het einde van het derde leer jaar evengoed het Nederlands beheersen als op andere scholen in ons land. De minister vertrouwt, dat de gemeente- en schoolbesturen zodanige maatregelen ne men, dat leerlingen afkomstig uit niet- Friestaalgebied het onderwijs op de Frie se scholen zonder al te grote moei lijkheden kunnen volgen. Naar de mening van de minister zijn er thans reeds voldoende leerboekjes voor lezen, taal, geschiedenis en heemkunde om het onderwijs in het Fries te laten plaats hebben Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Surhuizum W. A. Si- te Semarang; te Gouda (toez) Ph. Loggers te Nigtevecht; te Winkel (N.H.) E. P. Kuin te Ouwerkerk (Z.) te Amers foort (wijkgemeente 3) K. Roubos te Zwolle. dankt: voor de benoeming tot vic.; te Zeist en Meppel G. J. Bosma cand. te Overveen. roepbaarstelllng: E. C. Poep- jes. car.d. te St. Johannesga. 'vnimnminnimmininiiiKiiiifliHHiniiniiiiiiiliiiilllllllilllnilllllllM Schakel- en verdeelkasten, autom. schakelmateriaal I )en Haag - Piet Hein*. 102 - Telefoon 334366 Als groothandel levering aan erkende installateurs.j Goedkeuring internationale verdïagen Overeenkomstig de wens van tien le- den van de Eerste Kamer heeft de rege-< ring thans een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de op 5 April 1954 te Canberra gesloten overeenkomst be treffende de menigvuldigheid der zittin gen van de Zuid-Pacific Commissie (in het vervolg niet meer tweemaal, doch éénmaal per jaar). Voorts is aan beide Kamers ter al dan niet stilzwijgende goedkeuring overge legd een serie op 25 October 1952 l« Bern gesloten internationale verdragen betreffende het vervoer per spoorweg van goederen en van reizigers en bagage met het op 11 April 1953 ondertekende aanvullende protocol. Buiienl. Zaken geeft nieuw jaarboek uit Verschenen is 't vijfde jaarboek van hel Ministerie van Buitenlandse Zaken, waar in de voornaamste gebeurtenissen in de periode van 1 Juni 1953—1 Juni 1954 zijn opgenomen- Het boek is te verkrijgen bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf te Den Haag. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar biologie aan de le Chr. middelb. handelsschool tc Amsterdam J. Kabos altiMMr'-* (gA SM Zó boeiend i» nu PANORAMA 37. Toen kwam Paul terug met de sleutel in zijn hand. Hij liep de wijde portiek in. opende de deur en riep: „Klaar, meneer Burt." Toen wendde hij zich tot haar en zei met iets van jongensachtige vreugde in zijn stem: ,,Zo. Daar zijn we dan." Hij opende de deur van de woonkamer en sa- ien gingen zij naar binnen. De kamer was lang werpig met lichtgele wanden en boekenkasten die van binnen lichtblauw geverfd waren. Aan weerszijden van de haard stonden twee sofa's, die eveneens met lichtblauw materiaal waren overtrokken. Aan de wand hing een tweetal schilderijen en enkele donkere plekken verrieden de plaatsen waar meer hadden gehangen. „O, Paul!" zei Caroline cn haar stem klonk plotseling warm en jong. Zij legde haar hand op zijn arm en hij glimlachte tegen haar. Deze kamer was te mooi voor woorden na de ake lige pastorie in Aporia. „Waar moeten we dit bed zetten, dominee?" riep Arlie. Paul maakte een grimas tegen Caroline en samen gingen zij naar boven, waar zij een lege slaapkamer Vonden. Hier werd het bed te gen de muur gezet. „Moeten we u helpen met het opzetten", vroeg Arlie. „Nee, laat maar. Ik zal me wel redden", ant woordde Paul. Caroline was er dankbaar voor. Zij wilde alleen zijn om van de eerste aanblik van dit huis te genieten De vrachtauto het laatste symbool van hun leven in Aporia moest zo snel mogelijk verdwijnen. Achter in het huis vonden zij weer een kleine lege ka mer. „Dit wordt mijn studeerkamer", zei Paul. „Breng mijn boeken hier maar naar binnen, als je wilt." Maar Paul de studeerkamer is achter de zitkamer Het staat vol met boekenkasten en er is ook een bureau." „Ik geloof dat ik deze kamer liever heb", zei Paul. Tenslotte was de veevoerwagen leeg en Paul betaalde Burt wat hij schuldig was. „Veel geluk, dominee", zei Burt „Het lijkt me toe dat u wel in de grazige weiden terecht geko men bent." Toen zij eindelijk alleen in het huis waren, ging Caroline naar de woonkamer en draaide het licht aan. Daarna liep zij naar het vertrek dat klaarblijkelijk de studeerkamer was geweest. De boeken van John Ficke stonden nog op de planken, want Julia had de kerk overgehaald hen te kopen. Het bureau was een prachtig meu belstuk en er stond niets op dan een kleine re productie van de Grote Kerk in glas en een ko peren inktpot. „O, Paul je zult dit als studeerkamer moeten gebruiken!" riep zij uit. „Het staat vol met boeken en..." „Ik zou me niet op mijn gemak voelen tus sen de boeken van iemand anders", antwoord de hij. „Je hebt dat kamertje toch niet nodig, wel? Er zijn genoeg. Als je wilt kun je deze ook krijgen... Warrenton heeft zijn predikanten zeker niet verwaarloosd!... Ik moet eigenlijk het bed in elkaar zetten, maar ik zou eerst wel iets te eten willen hebben.-Weet jij waar de koffie is?" „In de doos waar „Kruiden" op staat", zei Caroline. „Ik zal het wel opzoeken." „Ik heb nog nooit zo'n eigenaardig gevoel ge had over een pastorie", zei Paul, toen zij in de keuken brood met kaas zaten te eten en koffie dronken. „Vroeger moesten we altijd lege ka mers opvullen. We moesten werken om de ka mers de onze te maken Ik vraag me af of deze ooit van ons zullen worden." „Ze zijn al van mij" zei Caroline. „Ik vermoed dat ik mij daarom zo begerig vind over dat kamertje boven", bekende Paul. „Je hebt er toch niets op tegen dat ik er be- slae op leg?" „Het lijkt zo gek", antwoordde Caroline. „Ter wijl al die boeken hier staan... O, Paul, ik ben zo blij dat we Aporia uit zijn! Het lijkt nu al of het een nachtmerrie geweest is." Hij werd ernstig. „Ik hoop dat het goed gaat met Elsie", zei hij. „Ik vond het naar dat ik haar in de steek moest laten." „Dat gaat wel goed", zei Caroline ietwat onge duldig. „Jij draagt nu geen verantwoordelijkheid meer voor haar, Paul." De deurbel ging over en Caroline riep uit: „Nu al bezoek!" Zij streek met haar handen over haar haar. „Ik zie er verschrikkelijk uit." „Ik zal wel gaan.", zei Paul. Toen hoorde Ca roline hem zeggen. O, hallo, mevrouw Vane", en een koele hoge stem antwoordde, „Moeder dacht dat u misschien wel wat versterkende middelen nodig zou hebben. Hier is een appel taart." „Dat is erg aardig van haar", zei Paul. „We zitten juist koffie te drinken in de keuken. Kom binnen, dan kunt u kennis maken met mijn vrouw." Iets in Caroline verstijfde. Zij wilde de doch ter van de bisschop niet in de keuken ontvan gen, maar Jeanie Vane stond al op de drempel en kwam met uitgestoken hand op haar toe. „Ik ben Jeanie Vane", zei zy. „Verhuizen is een nare geschiedenis, hè. Ik kan het me nog vaag herinneren uit mijn jeugd... In elk geval krijgt u een mooi huis De commissie voor de pasto rie was als was in de handen van Julia... Ik kwam hier heel veel, u moet dus niet verbaasd zijn als u zo nu en dan eens over mij struikelt... Mag ik ook een kop koffie?" „Natuurlijk", zei Caroline. „Maar we zullen in de andere kamer gaan? We zitten hier nogal op gepakt." ,,0, nee, het gaat uitstekend", zei Jeanie. Zij zat op een hoge keukenstoel met haar voeten op de sporten. „Een stuk appeltaart?" vroeg Paul. „Graag" zei Jeanie, „hoewel, ik krijg het straks thuis ook. Moeder denkt dat je de vrouw van een dominee niet moet opzoeken op de dag van haar aankomst. Maar ik wou graag eens weten hoe u er uitzag, mevrouw Phillips." Caroline slaagde erin te lach"" ^nch zij was een beetje boos. ZONDAG 19 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA; 8.00 Ndeu' •erber postdui' Him 9.45 '.Geestelijk lever caus. VPRO: 10 00 „Geef het door". 10.05 d jeugd IKOR: 10.30 Evangellsatle-s Kamerork. 3.15 Fllmpraatje 3.30 Dansmuz. 4 30 Sportrevue VPRO: 5 00 „Gesprekken met luisteraars", 5.20 „Van het kerkelijk erf", oaus VARA: 5.30 V. d. kind. 5.50 Sport journaal 6j15 Nieuws en sportuitslagen 6.30 „Zondagsruitcrs" 7.30 Muzikale discussie AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Uitslag loterij We reld Schaaktournool 8.10 Lichte muz. 8 35 1.25 Promenade ork. 10.15 Act. 10.30 ding 9.15 Koorzang KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 1-1.30 „Dag van de We- reld-K.A J."> klankb 14.45 Strijkork en so list 12 20 Apologie 15.40 Gram. 12.56 Zonne wijzer 100 Nieuws en kath. nieuws 1.40 Amus. muz. 1.40 Boekbespr. 1 55 Gram. 2.00 V d. jeugd. 2 30 Harprecital 3.00 Gram. 4.10 Kath Thuisfront overal 4.15 Sport 4.30 Ves pers IKOR 5 00 Ned. Herv. Kerkdienst 6.00 .De Indische'Nederlander", klankb. 6.45 De Kerk luistert naar uw vrage Nieuws uit de kerken 7.05 Gr Leonhardt", klankb. 10.15 Musette ork. en soliste 10,40 „Het Ge tuigenis over Christus", caus. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 41.00 Nieuws 11.15— solist 4.00 Mannenikoi Gram. 4.45 Bockbespr. 5.00 V. d. kind. 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws 6.15 Caus. 6.30 Ork. - -5 Kerkdienst 8.25 oorspel 9 00 Nws, .0.30 .Recital 10.52 3.00 Gra: Hoorsp. 5.00 Gevar muz. Twintig vragen 7.00 Nieu' 3 30 Ge-var. 00 Hi 7.30 Lichte r NWDR 309 1 1.10 Lichte muz. 3 iuziek 6.15 Ork. muz. 1.00 N' progr. 4 43 Dai Pianorecitai 7 no Nieuws 8.00 Gevar. muz. 9 45 Nieuws Dansmui. 11.00 Lichte muz. 12.00 Ni 0.15 Ork. conc. 1.16 Gevar. muz. Frankrijk Natior al pre 347 1.20 1.15 Gram. 2,00 Opera- 4.45 Gram. 5.4 ano 6 25 Pianorecltf I Nieuws 7.30 Gjrair 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 2.00 Gram. 3 00 Kamerork. .45 Gram. 5.00 Nieuws 5.05 Gram 7.30 Nieuws 8.00 Festival van Straatsburg 9.15 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muz 10.55 Nieuws 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. BBC Ultz. voor Nederland 8.00—8.15 Engel se les voor beginnelingen (op 464. 76 en 49 beginnelingen Engel lafschai Her ordshin MAANDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. AVRO; 7.00 Nieuws '.10 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Mor renwijding 9.16 Orgelconc 9 30 d huisvr 135 Waterst. 9.40 Gram. il.00 Voordr. 14.16 Dmr. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- cn uinb. meded. 12.33 „In 't spionnetje" 12.38 lammond-orgelspel 1.00 Nieuws 1.15 Meded. >f gram 1.20 Lichte muz. 2.00 „Wat gaat er >m in de wereld?", caus 2.20 Gram 2 30 345 cr .15 Gra padvinders 5 45 Gram. S.50 MU Nieuws 6.15 Dansmuz 6.45 Rep. 6.50 Gram. 7.05 Amateuirsultz. 7.45 Regerlngsuitz.: Land- klar 9.15 Strljkkwart. 9.50 Gitaarreoltal Voordracht 10,13 Gram. 10.55 Wereldschaak- tournooi 16W 11.00 Nieuws 14.15—12.00 Gram Hilversum II 298 m. NCRV; 7 00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7 43 'n Woord voor de dag 8 00 Nieuws en weer ber. 8.15 Sportuitsl. 8. 8.35 lil 53 Alt en plano 12 25 V< r 12.30 Land- en tuinb meded. 12 33 12.59 Klokgelui 00 Nieuws 1.15 Llch- bellezJng 4,30 Instr. trio 5.00 V. <1 1 5.15 Kamerm' delen overzet nenland", doe ïz. 5 45 Regerlngsuitz Rijks- 7.30 „Vt 8.00 Radioi i Staat 8.20 Banjo-orJ< 50 Kamerork. solist "10.30 Vocaal ens. m.m.v, sol H Avondoverdenking 11.00 Nieuws en SOS- rich-ten 1:1.15—-1(2.00 Gram. Engeland BBC Home service 330 m. 1! Gram. 12.20 Gevar. muz. 12.55 Nieuws 1.10 „Richmond P: soholen 3.10 I: Caus. 5.00 V. 1.40 V. 3.40 Ork. conc. 4. 5.53 Weerber. 6.15 Caus 6 25 Sport 6.30 Volksliede ren 650 Klankb. 7.13 Ork. conc. 8.15 Klank beeld 9 00 Nieuws 9,15 Hoorsp. 10.45 Caus. 12.00 Orgelspel 12.30 Dansmuz. 1.00 Ork conc. 1.45 V. d. kind 2.00 V. d. vrouw 3.00 Lichte 3.45_ Gevar Dansmuz. 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.23 Sport 7.30 Hoorspel 8.00 Gevar. muz. 9.00 Luisterwedstrijd 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10 15 Act caus. 10 20 Rep. 10.30 Lichte muz. 10.45 Jazzmuz. 14.05 Voordracht 14.20 Lichte muz. 14.50—12.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12,00 Lichte muz. 1.00 Nws 1.10 Gevar. muz. 4.00 Semi-klass. muz. 4.30 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5.43 Lichte muz. 7.00 Nieuws 7.30 Ork. conc. 9.45 Nieuws 1010 Hoorspel 14.50 Zang 12.00 Nieuws 0.25 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz Frankrijk Nationaal progr. 347 m. 12.(15 Celloreoital 12.30 Ork. conc. 1.00 Nieuws 1.40 Planorecital 2.05 Gram. 4.55 Kamermuz. 6.30 Amerikaanse uitz. 7.00 Gram. 8.02 Festival v. Montrcux. 9.50 Gram. 14.46—<1(2.00 Nieuws, Brussel 324 m, 14.45 Gram, 12.30 Weerber.! 12.34 V. d. landbouw 12,42 Viool en piano j (Om 12.50 Koersen) 1.00 Nieuws 1.46 Piano-! recitail 1.30 Gram 1.45 Pianorecital 2.00 Onk. conc. 2.30 Gram. "4.00 Koersen 4.02 V. d. zie ken 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 6.00 Franse les 6-15 Gram. 6,25 Duwensportkron. 6.30 V d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8 00 Ork. cónc. 9.00 Kunstkaleidoscoop 9.16 Filnumuz. 10 00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55—14.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Omr, ork 1.00 Nieuws '.15. 2.00. 2.30 en 3.00 Gram. 4 05 Lichte muz. 5.30 Zang en plano 5.00 Nieuws 5.16 Gra 5 50 en 6.30 Gram. 7.00 Lichte Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Gram. 8.30 Festival van Menton 10.00 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland. 8.00—8.15 En gelse les voor beginnelingen (op 46». 76 en 49 m). 10.0010.30 Nieuws Bezienswaardig heden van de week: De kathedraal van gevorderden. NTS 8 57—10.0( Süd-Wcst-Funk). A Serpentine Van A naar B worden omschreven woorden ingevuld gaande van boven naar beneden, van beneden naar boven en zo verder. Elk woord begint met de iaatste ietter van het voorgaande woord. Tussen haakjes is achter iedere omschrijving aangegeven, uit hoeveel letters elk woord i bestaat. Bij goede oplossing ontstaan in de twee dubbel omlijnde regels, van links naar rechts gelezen twee bloemen namen. Steenmassa (4), verdriet (5), langzaam (5), poging tot lachen (6), boef (6), staande rand (5), wijze van lachen (8), klinknageltje (4). treurig (6). dui- venverblijf 13). bewerkte huid (5), pro jectiel (5), gunstig vooruitzicht (8), (5). Oplossing vorige puxzle orizontaal: 3 Ar. 5 lief, 7 een. 9 10 les. 12 gezapig. 14 big. 15 tuk. 16 netelig. 19 non. 20 ka. 21 weg, 23 semi. ciii< 4 J I ljlc a a 11 Alm. 2 belegen. 4 re, 1 W^Gram'"' 2bs 'schoolradio 2 306 fez. 8 edik. 11 satinet, 12 git. 13 pug. 14 2.45 V. d. vrouw 3.15 Gram, 4.00 Bij-béte, 17 los. 18 la, 20 kit. 22 ge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2