jaar geleden begon spoorwegstaking de Een vitaal apparaat werd plotseling lamgelegd Samenwerking overheid en kerk is nodig Middenstandsvraagstuk lost men niet in een handomdraai op 5 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1956 DAT W4S GROOTS VERZET vijl I Een dood station; op de Delftse perrons groeide het gras tussen de ste nen en zo was in vele plaatsen des lands de aanblik van het verlaten bedrijf. s hai (Van een onzer verslaggevers) GROOTSE SAMENWERKING, offervaardigheid en levend verweer tegen de Duitse overheerser en zijn Nederlandse trawanten, hebben vlak voor onvergetelijke hongerwinter op 17 September 1944 geleid tot een de f] grandioze improvisatie van verzet: de spoorwegstaking. vi Een belangrijk, ja een onmisbaar apparaat in de samenleving van een geknecht land werd met één slag lamgelegd.een offer,gebracht door en duizenden spoorwegemployé's, maar in feite ook door heel het Nederlandse iet fi volk, dat deze ingrijpende daad goedkeurde en het eigen groot ongerief daardoor niet achtte. Het was een klap in het gezicht van de triomfantelijke bezetter, maar ePt0' het feit was niet meer ongedaan te maken, een intensief Nederlands bedrijf "drié werd de Duitsers onbruikbaar voor de voeten gegooid: zij mochten het leeg- II e plunderen en vernielen, zij mochten hun tol eisen in slachtoffers onder de aar i stakersacht maanden lang, een verschrikkelijke winter en een uitge- mergeld voorjaar door, tot het uur der bevrijding sloeg, heeft geen recht- we geaard Nederlander meer een hand uitgestoken naar de spoorwegen... d Het mag voor de Duitser een bittere den: Sein Uw wensen en opdrachten W'M verrassing zijn geweest, toch is, naar de historicus prof. dr A. J. C. Rüter uit Lei- te| den voor ons heeft nagegaan, de spoor- f2l wegstaking op die dag in September 1944 niet zomaar uit de lucht komen vallen. Achter de schermen, in nauw contact it dq met de regering te Londen, is driemaal 125 lo de vraag: „staking bij de spoorwegen?" jja( actueel geweest. Eerst tijdens de strubbe- tm'aa lingen en stakingen in Mei en April 1943. en< daarna kort na de Normandische invasie 150 k ln Juni 1944 en tenslotte in September ■ene{ d.a.v., bij de slag om Arnhem. -ts De directie van de Ned. Spoorwegen, J welke na gijzeling van de heer Goudriaan en werd gevormd door ir Hupkes en de heer Van Rijckevorsel, had een zware taak om het bedrijf tot aan de staking op peil ■te houden, want de Duitse oorlogshande- 60, 1 lingen en de korte strijd in Nederland 21, hadden grote schade toegebracht aan bruggen en net, naar prof. Rüter vertelt. Al spoedig kreeg men, door de oorlogs- 'o jaren heen, ook te kampen met gebrek aan materialen, provisorische herstellin- ,1_U gen moesten te lang mee, psychische >1111 spanningen, gebrekkige voeding en ove belasting van het materieel door stromi HO van reizigers en vrachten lieten niet n het personeel drukkend te beïnvloeden. Maar de spoorwegen waren zowel voor het Nederlandse volk als voor de bezet ter van vitaal belang- Het Nederlandse bedrijf was voor de Duitse: wichtige schakel in het militair vervoer en diende voorts niet zuinig om het Ne derlandse bedrijfsleven dienstbaar ti maken aan de Duitse economische ei militaire belangen! Daarom, terwijl er steeds meer auto's bussen en andere vervoersmiddelen vai van! de WGgen verdwenen en de spoorwegen n jJ dus met de dag belangrijker werden, ies - drukte de zorg van de bedrijfspolitiek de sch directie zwaarder dan welke andere pro- .htba blemen ook. gap; IV< t t i Tegengesteld belang Het belang van Nederland eiste, dat de spoorwegen, ook voor het voedseltrans- port, zo goed mogelijk functionneerde terwijl aan de andere kant de bezetter gretig profiteerde van het op peil gehou den bedrijf. In overleg met de regering te Londen heeft de directie in deze moeilijke twee strijd besloten, te handelen naar de wet ten van goed Nederlanderschap, waarbi; de Duitsers zouden toezicht houden er aanwijzingen geven voor eigen vervoer dat echter door het bedrijf zou worden uitgeoefend en verzorgd. Zo hield men het personeel, dat toch in 1940 nog niet en bloc de dienst had kun nen verlaten, onder Nederlandse leiding en diende men in de eerste plaats de be langen van de bevolking Maar de tol, welke men hiervoor aar de Duitsers moest betalen, werd al hogei en hoger: naast militair en economisch transport begonnen de Duitsers ook het vervoer van krijgsgevangenen, van gijze laars, van politieke gevangenen. Joden en naar Duitsland te verplaatsen arbeiders te eisen. Toen werd het al te bar Na de invasie in Normandië werd het contact tussen Londen en de spoorwegen intensiever. Er werd voorzichtig overlegd over een „operatieplan" en de heer Hupkes deelde mede. wel met „het ver zet" in contact te willen treden, wanneer alles zou lopen over één enkele, allen representerende organisatie. Hiervoor trad toen de O. D. (Ordedienst) op ir Hupkes voerde besprekingen met de leider, jhr. P. J. Six en met het N. C. (Nederlands comité van Verzet), verte genwoordigd door de heer A. van Velsen. Besloten werd, dat het N C. tegenover de spoorwegen het ganse verzet representeren, opdat alles en terecht, één kanaal kon worden geleid- ALl herdenken wij een machtig evenement van het Nederlandse volk tegenover de Duitse bezetter: de grote spoorwegstaking op 17 September 1944. Nauwelijks realiseren wij oude ren. die dit alles van zo nabij mee maakten, ons meer hoezeer ingrij pend deze manifestatie tegen de moordende hand van de vijand toen is geweest. Daarom is het goed, ons nog eens te verdiepen in gebeurtenissen, welke voor de te herwinnen vrij- heid van ons volk van zo groot belang zijn geweest. Wü mogen niet vergeten, waar toe eendracht onder gekwelde,op gejaagde Nederlanders toen in sfaat was. Hoe moeilijk een grote ver zetsdaad was te organiseren bij ge brekkige fel-nagespeurde communi catie, hoe moedig velen positie, veiligheid en.leven in de waag schaal stelden voor langenoten en vaderland Neen, wij mogen niet vergeten! Twee doden bij auto ongeluk Een auto bestuurd door de heer Van Leeuwen uit Den Haag is te Wuustwezel (België) in botsing gekomen met een vrachtauto en tegen een boom gereden. De 25-jarige kunstschilder C. van der 1 uit Rotterdam, die de heer Van Leeuwen vergezelde, liep een schedel breuk op en is in een ziekenhuis t( Brasschaat overleden. Op de Nieuwe Rijksweg te Delft stak Dinsdagavond de 74-jarig uit de Timorstraat te Delft plotseling de weg over. De man werd ge grepen door de auto van de Hagenaai Het slachtoffer werd weggeslingerd In Rotterdam en in Hengelo bijv. was deze eerst Donderdags waarlijk- een feit. Slechts in enkele plaatsen is de alge- ene staking mislukt. In de stad Gronin- ;n en op vele stations in deze provin- e. in Assen. Steenwijk. Meppel. Deven- r. Alkmaar. IJmuiden en Geldermalsen bleef een groot deel van het personeel helaas op zijn post en dit was niet in alle gevallen te wijten aan het ongunstige voorbeeld van een of meer chefs Verlamd bedrijl Geref. diakenen in Rotterdam Dienst der barmhartigheid moet een nieuwe koers gaan varen knel (Van onze kerknieuwsredacteur) VOOR DE 63e maal is de Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken gehouden. In de Rivièrahal te 7het St Joris- Rotterdam waren gisteren zeer vele dia gasthuis te Delft overgebracht, waar hijkenen uit heel het land Wjeen onder later op de avond is overleden. De auto- voorzitterschap van dr mobilist, die nog trachtte uit te wijken, burgemeester van Voorburg Deze deed reed tegen de betonnen afscheidingsrand j mededeling van enke,e conclusies van op. die de twee rijbanen van elkaar de commissie-Dijk over de organisatie scheidt. De wagen werd zwaar bescha-'van de diaconale arbeid Deze conclusies digd en moest worden weggesleept waren op de vorige dag gehouden be- sloten vergadering zonder hoofdelijke De Geref. Kerk van Nieuw Weer- stemming aanvaard, dinge bestaat 21 September 75 jaar. De Zij luiden als volgt: 1. de dienst der gemeente telt thans 793 zielen. I barmhartigheid is een kerkelijke dienst, Laskerprijzen Fietsenmaker bleef ideaal trouw en hielp gebrekkigen Koningin Juliana nam deel aan congresfochi naar de Hoogstraat Toen de staking echter eenmaal it was, werd er algemeen nog flink agewerkt. Wie niet staakte, kreeg waarschuwend pamflet toegezonden met de woorden: Aangezien u, als employé van rL- Ne- j kerprijzen uitgereikt. Sinds 1935 worden derlandsche Spoorwegen 'het. bevel toi, deze toegekend aan strijders legen ziekte, staking van de Nederlandsche regering te (Van een onzer verslaggever*) Het congres voor het welzijn van brekkigen, dat deze week in Scheve gen wordt gehouden, heeft verscheidene hoogtepunten. Maar de actieve deelname vafl H.M. de Koningin, beschermvrouwe van het congres, moet daarbij toch eerste plaats genoemd worden. Niet alleen woonde zij gistermorgen een referaat bij van de Amerikaan A. Rusk en onderhield zïl zich met de leden van de bestuurs raad, des middags bracht zij ook met vele congresleden een bezoek aan het revali datiecentrum De Hoogstraat te Leersum. Des avonds was er een banket in het Kurhaus. waar mede aanzaten: de minis- in maatschappelijk werk, de commis- der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van Den Haag met hun dames Aan deze dis werden de drie Las- den: Sein Uw wei bar de O D Zo groeide een plan van actie. De heer Hupkes wilde even van tevoren bericht hebben, indien de spoorwegen op Lon- dens bevel moesten staken. Hij wilde dan het personeel van enkele Utrechtse bu reaux. die de treinenloop dirigeerden, doen onderduiken. Op twintig belangrijke stations werden vertrouwensmannen gewezen, vaak was zulk een vertrouwens man de stationschef. Heel voorzichtig werd dit contact op gebouwd, er moest zo weinig mogelijk beweging" zijn. Een grote zorg voorziening in de financiële behoeften het personeel, dat het werk zou neerleggen. Men nam aan. dat de staking meer dan twee of drie weken vóór het einde van de bezetting zou worden aangekondigd en er was reeds een maand loon als „invasiegeld" voor het personeel beschikbaar gesteld. Het nationaal steun fonds kreeg echter f 200.000 van de spoor- egen ter beschikking. Intussen deelde de regering te Londen slechts mede, dat men naar Radio Oranje moest luisteren en verstrekte verder geen aanwijzingen. Van de leden van het ka binet wisten begin September slechts de heren Gerbrandy. Van Lidt de Jeude en Van Heuven Goedhart er iets van. dat een offensief werd voorbereid door de ge allieerde legerleiding, waarmede dan de spoorwegstaking zou samenhangen. Op lil September kwam er nogmaals ;n mededeling voor de heer Hupkes. dat ien goed naar de radio moest luiste- :n.en dat was het laatste. Op 17 September kondigde Radio Oran je met de laconieke woorden „De kin deren van Versteeg moeten onder de wol" de spoorwegstaking af en er bleef geen •neer over om voorbereide maatrege len uit te voeren Het succes :t was de heer Gerbrandy, die op Zondagmorgen 17 September op verzoek van de geallieerde legerleiding de spoor wegstaking officieel afkondigde. Hem op het laatste ogenblik medegedeeld, die dag om 12 uur de geallieerde lan dingen zouden worden uitgevoerd. Toen in de BBC-uitzending van kwart voor zes de proclamatie uitging, ver wachtte men in Londen zowel als in inge wijde Nederlandse kringen, dat de invasie Londen saboteert, zien tuij ons verplicht, ■stond de strengste maatregelen tegen en uw huis te nemen, indien niet ogenblikkelijk hei werk door u wordt neergelead. Illegaal Nederland Dat deed de illegaliteit, maar de be zetter liet zich ook niet onbetuigd en schold in dreigende woorden op ..de leu- Gerbrandy". zodra de koude en honger kwamen. „Millioenen mensen in het westen moeten thans in honger en koude voor de leugen van Gerbrandy boeten", heette het, en daarmede werd ge duid op de „belofte van bevrijding", wel ke het stakingsbevel had ingehouden Tot de Hij werkte hard en het kleine fietsen- makertje werd autofabrikant. Met .de zaak groeiden de millioenen en al waren de diekansen verkeken, toch kon de indus trieel zijn ideaal: de mensheid helpen ver wezenlijken. „Ik heb geprobeerd wat ge luk te brengen in het leven van anderen al heb ik dat niet kunnen doen door mijn ideaal te verwezenlijken", zo zeide gister avond Viscount Nuffield. De tweede prijswinnaar, dr Henry Kessler. schonk zijn prijs van 1000 dollar onmiddellijk aan het instituut te New York, dat zijn naam draagt „Om de wer kers daar te bewijzen, dat z lj eigenlijk de prijs verdiend hebben". De derde winnaar ls de Mexicaan dr Juan Facill, die de gebrekkigenzorg in de Zuidamerikbanse landen bevorderd heeft, dankte evenzeer voor de onderscheiding en zeide onvermoeid verder te zullen die ook kerkelijk" moet worden behan deld: 2. De vragen en moeilijkheden, die de verzorging der armen betreffen en in het algemeen kwesties die bij de arbeid der diakenen rijzen, moeten worden voor gelegd aan de kerkelijke vergaderingen desnoods tot aan de generale synode toe, in welke vergaderingen thans ook diake nen kunnen zitting hebben. 3. Ten behoeve van vragen, die een Juridisch en sociaal karakter vertonen, stelle de genarele synode een algemeen diaconaal bureau in- 4. Voor het toezicht enz. op dit bureau benoemde de gen. synode enkele depu- 5. De centrale diaconale conferentit als saambindende en raadgevende ver gadering blijft bestaan, en haar comité kan zich voorzien van een eigen bureau. 6. De eenheid van deze beide bureaux kan worden gezocht in een zekere „sa mensmelting" of bij de bewaring van de zelfstandigheid ln een nauwe coöperatie. De zo actuele kwestie van overheid en armenzorg had uiteraard ook in dit openingswoord de aandacht. Sommigen meenden, dat personen die een uitkering genieten krachtens de sociale verzeke-|; ring alleen door de diaconie gesteund behoeven te worden indien in individuele pelijk werk in de provincie worden ge coördineerd- De sterkst mogelijke samenwerking met organisaties van andere richting is nodig, meende de heer Boot, zonder dat de verschillende kleuren behoeven te verschieten. Óok de overheid heeft een taak in de maatschappelijke nood, ook de individuele. Tegenwoordig wordt ech ter tevens erkend, dat de maatschappe lijke nood ook een geestelijke nood is, waarin de overheid niet kan voorzien- Anders dan de overheid, is de kerk in staat, deze nood in zijn volle diepte te peilen. Het is echter practisch onmoge lijk, dat de kerk heel deze omvangrijke nood behartigt, daarom moet de overheid zich deze zaak aantrekken. Het ideaal kan wel als kompas dienen, maar is niet te handhaven. De overheid zal zoveel mogelijk de kerk en de organisaties ge legenheid moeten geven en steun moeten bieden om haar werk te doen. De kerk zal zo veel mogelijk ook ma terieel zelf moeten helpen. Des middags sprak prof. mr J. A. Die penhorst over „Kerkelijke Barmhartig heid op de Kentering". Rede prol. Diepenhorst Waarom aanvaardt men. aldus spr. niet de geldelijke steun van de Overheid, op allerlei gebied, en niet alleen voor bijv. het onderwijs? Het is nu eenmaal karakteristiek voor onze tijd. dat de overheid zich bemoeit met het volks leven in al zijn geledingen. Wij mogen niet volhouden dat de Staat zich moet beperken tot de 'zorg voor het recht. Ook het algemeen welzijn gaat de Staat ter harte. Niet alleen op het gebied van dijkenbouw, maar ook van de volksge zondheid. de woningbouw, de maatschap pelijke zorg. Echter, dit valt ook alle maal onder de taak die de Kerk heeft. Alle nood behoort de Kerk zich aan te trekken. Het diaconaat, zo vervolgde prof. Die- ipenhorst. is een zelfstandig ambt van gevallen de uitkering ontoereikend is.jde Kerk Maar juist u)t dien ho0fde be- Of de noodwet ouderdomsvoorziening hoort de diaconie zich rekenschap te g«- ook hieronder valt, is nog onzeker. |ven van de ellende en mag zij z'ch niet I tot de armen in de strikte zin te beper- Maatschappelijk werk'*^ di>conirtil IoalJ M zijn, weinig geschikt b.v. voor het stich- Nadat besloten was de volgende con-|ten van ziekenhuizen en bejaardentehm- ferentie op 14 September 1955 in Haar lem te houden sprak de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, over de provinciale organisatie van het maat schappelijk werk. Hij meende, dat het bij de organisatie van de opbouworganen noodzakelijk is, een provinciale bunde ling tot stand te brengen van alle or ganisaties, waarin Gereformeerden zit ting hebben. In Noordholland is zulk een stichting reeds ln het leven geroepen. Op die r r kan het Geref. maatschap- het slotwoord. Is dan alle Overheidsgeld aanvaard baar? Neen. maar ter wille van het werk en gelet op de algemene billijkheid is het ontvangen van steun op aanne melijke voorwaarden geoorloofd. Spr. drong tenslotte aan op de aanstel ling in de grote steden van gesalarieerde krachten voor het diaconaat en op ge zamenlijke inkopen. Ds F. C. Meyster van Roterdam sprak behoren -zeven prc'es- soren. aan wie later de Nobelprijs toege kend werd. Dit jaar werden echter het eerst de Laskerprijzen toegekend hen. die zich speciaal toeleggen op de j welzijnszorg van gebrekkigen. De eerste winnaar is Viscount Nuffield, - de 78-jarige Engelsman, die niet alleen j president is van de Engelse Stichting tot Rheumabestrijding, maar ook vele milli- oenen beschikbaar stelt voor het welzijn 'van gebrekkigen. Viscount Nuffield dankte met een merk- waardige speech, waarin hij in het kort zijn levensloop schetsfe. „Toen ik 16 jaar was. had ik maar één wens, medicijnen studeren", zo vertelde hij. Er was echter geen geld en Viscount Nuffield (toen nog William Morris) werd fietsenhersteller. Staatssecretaris Veldkamp (geen tovenaar) Economische expansie levensvoorwaarde ook voor het kleinbedrijf Maar intussen waren de spoorwegmen-1 :n zoek. en lag het bedrijf verlamd, bin- »n enkele dagèn na die proclamatie. Slechts met de allergrootste moeite slaag den de Duitsers er in. noodverkeer op gang te brengen ert daarna met eigen per soneel beperkt treinverkeer te onderhou- Van geallieerde zijde werd dit zoveel mogelijk verhinderd door beschietingen bombardementen. Nu voorwaarts! Snel volgden de maatregelen nu elkaar op. Op 7 Juni 1944 telegrafeerde de heer Six in overleg met ir Hupkes naar Lon- Werkloze seinpalen, een beeld van de lamgelegde spoorwegen. nu aanstaande was en Nederland binnen twee of drie weken zou zijn bevrijd. Hoe onverwacht de proclamatie ook afkwam, het gevolg was een pucces: in vele plaatsen. o,m. in Amsterdam. Den Haag. Haarlem. Utrecht en Leeu warden verdween het personeel reeds in de nacht van Zondag op Maandag of wel Maandagochtend heel vroeg. Maar niet overal ging het evi Weifeling, gebrek aan vertrouwen in de waarheid van het bericht, niet helemaal durven.deze menselijke eigenschappen speelden evfen een rol. Helaas had men ook te kampen met on- 'a willigen: hier een chef, daar een ambte naar. bij zulk een massaregie stuit men op de zwakke steeën in de organisatie. Ook de Duitse intimidatie leidde op sommige plaatsen tot angstig niet-durven- meedoen, maar op het voorbeeld van an deren liepen er toch nog zeer velen weg. Het pamfletje, dat Illegaal Nederland bezorgde bij de spoorwegmannen, die niet deelnamen aan de staking, was duidelijk genoeg. hebben het Nederlandse spoorwegnet weer doen functionneren. dat men thans nog slechts de laatste sporen behoeft uit te n in het herstel van beschadigde sta- Herinnering.maar onvergetelijke herinnering in gezinnen, die de smartelij ke gevolgen van een vaderlandlievende daad ondervonden. Laten ook wij daarom niet vergeten. Hierdoor vertraagde de staking enigszins, maar krachtig beleid Grote zorgen De bescherming van het „verdwenen" personeel baarde echter grote zorgen. Op de belangrijkste stations namen lang niet altijd de vertrouwensmannen de leiding het verzet in handen. Met de groot' noeite kon men eerst het invasiegeld (en niet overal) uitbetalen en verzetsor ganisaties hebben in andere gevallen vo< de eerste uitbetalingen moeten zorgen. De staking is. zoals prof. Rüter zegt. geslaagd door de bereidwilligheid vai de regeringsopdracht gehoor gevende personeel, onder de druk van het gealli eerde offensief bij Arnhem en door het feit. dat de Duitsers zich aanvankelijk in df meeste plaatsen passief gedroegen. Grote steun heeft voorts gegeven het feit. dat figuren uit het verzet en uit het bedrijf zelve naar voren traden om ding te geven, lonen uit te betalen stakers te helpen met onderduiken. Helaas gelukte bij de slag om Arnhem de geallieerde invasie nieten toen kwam de angst: wat zal de Duitser doen tegen de spoorwegmensen? Tot arrestaties op grote schaal of geweld de bezetter niet overgegaan, ook niet. toen de staking geen drie weken, acht maanden ging duren. Wel zijn op sommige plaatsen woningen van spoor wegmannen geplunderd en zelfs vernield, zijn er hier en daar arrestaties verricht krasse, dreigende oproepen gedaan, ma geen massaal optreden tegen de stakers. Men kon. na veel moeite, de uitbeta- ng van lonen via koeriersdiensten er personeelsraad bevredigend regelen, maai toen de honger en koude kwamen en d< Duitsers gingen lokken met dubbele rant soenen en hoge lonen, begreep de heer Hupkes. dat er ingegrepen moest worden, wilde men de zwakke broeders niet liezen aan dit verleidelijke aanbod. Men bedenke toch. dat vaders van gezinnen hun kinderen zagen hongerlijden, terwijl hen de kans werd geboden, daarin verlich ting te brengen .In Januari 1945 greep de directeur in. Men had hier en daar reeds voor extra levensmiddelen voor het stakende perso neel gezorgd, maar nu zorgde een centrale commissie daarvoor bijzonder. Nu is dit alles herinnering geworden. De mannen, die eenmaal de moed hadden nun post onder vijandelijke bezetting verlaten, hebben voor een groot deel later weer medegewerkt om het vitale spoor wegbedrijf te herstellen. Groot was d« schade, onoverzienbaar leek de vernieling, trouwe arbeid (Van onze Parlementsredacteur) H* handomdraai op, maar het is de overheid ernst met haar beleid. Wie van de middenstandsnota verwacht heeft, pasklare soluties te vinden, is on getwijfeld bedrogen uitgekomen. Dergelijke verwachtingen mochten en konden niet worden gekoesterd: de nota is geen toverboek en de opstellers zijn geen tovenaars. Aldus staatssecretaris Veldkamp gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens zijn rede, waarmee hij zijn aandeel leverde in het grote middenstandsdebat. De bewindsman heeft reeds bijna twee uren ge sproken en nog was hij niet klaar. Vanmiddag sprak hij verder over de voorlichting voor de middenstand. Daarna kwam staatssecretaris Van den Berge (van financiën) aan het woord over de fiscale aspecten van het mid- denstandsbeleid. De staatssecretaris herinnerde er aan. dat in. de nota reeds is gewezen op de onlosmakelijke verbondenheid van het middenstandsbeleid met het algemene sociaal-economische beleid. Anderzijds moet bij het algemene beleid rekening worden gehouden met het middenstands- hedrijf als structuur-component. De bevordering van de economische expansie 'is in het algemeen voor Neder land een levensvoorwaarde, dus ook voor de middenstand. Daarom is een op ex pansie gerichte algemene politiek ook een sine qua non voor een goed midden- Toch is het zo Sterkte van igranm licht 148) We hebben de vorige maal ge zien dat licht een druk kan uitoefenen en als zodanig dus niet verschilt van zuiver stoffelijke voorwerpen. Maar er is nog een ander verschijnsel waardoor licht erg veel op de gewone materie gaat gelijken. Licht heeft nl. ook zwaar te, is dus onderhevig aan de zwaarte kracht en „valt" dus in de richting waarin de zwaartekracht werkzaam is. Einstein kon dit beredeneren en bere- steins theorie die een algehele omkeer betekende in de natuurkundige be schouwingen. Het Einstein-effcct bleek inderdaad te bestaan, het licht werd door de geweldige zonnemassa enigszins dg zon toegebogen; het licht had zwaarte. De eerlijkheid gebiedt schijnbaar iets verder van elkaar staan dan een half jaar geleden, toen de zon niet in hun buurt stond, want - zou den lichtstralen inderdaad zwaarte be zitten dan zou het licht van deze sterren enigszins naar de zon toegebo gen worden, zodat de sterren dus schijnbaar op een andere plaats zouden staan dan waar zij zich in werkelijk heid bevonden. In enkele minuten tyd, bral beslist over de juistheid van Ei uw huishouden gedurende 1000 jaar lang kunnen voorzien, in dien u de gelukkige bezitter zoudt zijn van slechts één gram licht. En dan te bedenken, dat de aarde per seconde 1852 gram licht ran de zon ontvangt, geleverd! Voor 280 dui- milliard gulder lande veelvuldig i dat So- Nadruk verboden gtandsbeleid. Dit laatste beleid zal ge richt moeten zijn op de bevordering van de ontwikkelings- en bestaansmogelijk heden. De bewindsman wees er op. dat het be leid t.a.v. de middenstand niet voorbij gaat aan het ménselijk leed: het is er op gericht, zo volwaardig mogelijke be drijven te bevorderen. Ais voorbeelden wees hU op de borgstellingsfondsen, die kleine credieten verlenen, de sociaal economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen, de voorlichting van rijksniiverheidsdiensten, de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen, de nood wet ouderdomsvoorziening, de plaats ge had hebbende verlaging van het tarief voor de inkomstenbelasting met de ver hoging van het belastingvrij gedeelte aan de voet. Van wat er nog in het vat zit noemde dr Veldkamp de instelling van de commissie ter voorbereiding van maatregelen ten behoeve van de rand- bedrijven, de brènche-toevoeging vooi kleine middenstandszaken, het verbeteren van de voorlichting via middenstands consulenten, de vooruitzichten met be trekking tot de sociale verzekering, Van de hand gewezen De vraag echter, of er een beleid van principieel beschermend karak ter gevoerd moet worden, wees de staatssecretaris met kracht van hand. Uitvoerig bestreed.hij de van socialis tische zijde geponeerde stelling, dat bij het middenstandsbeleid uitgegaan worden van het behoefte-element, achtte hantering hiervan in strijd mi dynamiek in de bedrijfstak en In strild met de algemene politiek van bevordering van de expansie, Hü vreesde er var verstarring op laag niveau en bovendien oordeelde hij, dat de rechtvaardigheid niet zou worden bevorderd. Bovendien vond hij, dat de randbedrijvcn niemand in de weg zitten. Weg-saneren zou tekenen, dat velen van hoognodige veninkomsten zouden worden beroofd. Ook steun aan het middenstandsbedrijf langs de weg van prijsgarantie wee Veldkamp van de hand. De oorzaken de lage verdiensten in de randbedrijven liggen niet in de prijzen maar in de zet. Een vergelijking met de landbouw gaat niet op: daar moet beschermd wor den tegen prijsdaling op de wereldmarkt. De omzet van een middenstander houdt nu eenmaal geen verband met de wereld markt. Voor de middenstand moet de omzet op peil gehouden worden door goede conjuctuurpolitiek. De staatssecretaris vond het niet op de weg van de overheid liggen, uitkomsten van marktanalyse aan te prijzen. Zij moet tot ontwikkeling worden gebracht, de keuze van vestiging moet tenslotte bij de belanghebbenden zelf blijven. Ook ontwikkelde dr Veldkamp bezwa ren tegen een zodanige vrijwillige sane ring, die neer zou komen op een afslui ten van een branche. Zulk een sanering loopt in feite uit op een gedwongen af sterven. Andersoortige vrijwillige sane ringen verdienen de volle aandacht, maar het spreekt vanzelf, dat de middelen voor een dergelijke sanering in de eerste plaats verschaft dienen te worden door de be trokkenen zelf. Geen bronnen De staatssecretaris erkende, dat de mid denstandsnota tekort schoot in functio nele beschrijving. Voor oen breder opzet ontbraken de bronnen nu eenmaal. De beperking zal echter niet gelden bij het opzetten van de middenstandsstatistiek, bij de commissie, die de onderwijsvraag stukken bestudeert, evenmin bij de rand- bedrijf-commissie, niet bij de crediet- verlening, bij het vestigingsbeleid enz. Wat de term „rand-bedrljf" betreft wees dr Veldkamp de stelling van de hand, als noch wetenschappelijk noch practisch verantwoord zijn. Dat de naam het psychologisch niet „doet" erkende daarom zal het misschien goed zijn, in de desbetreffende commissie niet over randbedrijven te spreken. In die commissie komen niet alleen economen maar ook sociologen en psychologen. Wat het vestigingsbeleid betreft zegde de bewindsman toe, dat met de zgn mi nisteriële verklaringen de nodige sober heid zal worden betracht. Overigens moet oor bijzondere omstandigheden wel uitlaatklep blijven. In de onderwijs commissie hebben inderdaad ook verte genwoordigers van de middenstand zitting. Bij de credietverleningen is er sprake van een groeiende soepelheid Tegen ver laging van de rente had hij het bezwaar, dat er dan een onjuist subsidie-element zou worden ingevoerd. Ook had de be windsman bezwaar tegen een nog verder gaan met de vestiglngscredleten. Van de huidige methode verwachtte hij een goede ontwikkeling. Wat het winkelsluitingsbeleid aangaat wees dr Veldkamp op het feit, dat er een vrij uitgebreide technische herziening van de winkelsluitingswet op de helling staat. De heer Van Dis (s.g.p.) had geklaagd over de toepassing van de winkelsluitings wet op Zondag. Hij constateerde, dat in de nota. nog wel mede-ondertekend door een A.R. minister, een standpunt was neergelegd, waaruit bleek, dat Gods wet minder belangrijk werd geacht dan de wens van het publiek. Hij drong er op aan. de verkoop van geringe eetwaren door straat- en markthandel op Zondag geheel te verbieden. De staatssecretaris had eerbied voor de opvatting van ir Van Dis. dat het open zijn van winkels op Zondag in atrijd is met de wet Gods. maar hij verlangde evenzeer eerbied voor zijn eigen opvat ting. dat die strijd niet per se aanwezig behoeft te zijn. Andere sprekers Hiermee zijn wij gekomen aan de drie sprekers, die het hunne zeiden, vóór de staatssecretaris aan het woord kwam. De heer Van Dis noemden wij reeds. Deze constateerde verder nog. dat de midden stand noch met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, noch met veel overheids bemoeiing gebaat ls. Wel moet de over heid de ondernemer de fut geven om zijn bedrijf op te bouwen. Op fiscaal gebied is maar weinig perspectief geboden. Ook de heer Lemaire (kat. nat.) wees hierop. Hij drong aan op verzachting in die zin. dat rekening gehouden wordt met de kosten van vervanging van hulp in de huishouding, als de vrouw in het bedrijf helpt, op verlaging van het uitgangstarief van de vennootschapsbelasting en op een uitsmeren van winsten cn verliezen over een periode van bijvoorbeeld vijf jaar. Hij miste in de middenstandsnota een tijd schema voor de te nemen maatregelen en karakteriseerde het stuk als een docu ment. dat tot resultaat heeft, dat wij nu weten, wat wij allemaal nog niet weten. De heer Haken (comm.) tenslotte kwam met een motie, waarin hij de regering wilde doen verzoeken, het staatssecreta riaat om te zetten in een ministerie voor de middenstand, een afzonderlijk fiscaal beleid voor de middenstand uit te werken en eveneens een afzonderlijk beleid op het gebied van de sociale wetgeving,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5