Leidse plantsoenendienst morgen 75 jaar dlfiering valt samen met opening van het park „Roomburg" 1954 KEDWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 I TACHTIG HA GROEN HET IDEAAL is 3110 reden om ter gelegenheid van de opening van het park „Room- aan de Kanaalweg, morgenmiddag om half 3, de ontwikkeling van ede groenversiering in de stad Leiden eens na te gaan, temeer omdat met •tfee?626 °Per"n£ samenvalt de herdenking van het 75-jarig bestaan van de 'd vgemeentelyke plantsoenendienst. Het is morgen namelijk 75 jaar geleden, ïkkejat de gemeente Leiden de eerste tuinman in vaste dienst aanstelde. Begon ^jjeze, voor een harmonische ontwikkeling van de stad zo belangrijke, dienst painet één tuinman, thans werken er een tuinarchitect, twee technische epnbtenaren, een chef van de kwekerij, een tekenassistente en 48 man; per soneel. Vertoonde de begroting van 1879 voor de groenvoorziening een pindcijfer van f 1193.26, thans ziet de wethouder van financiën zich ge noodzaakt, een cijfer van twee ton te noteren. Dit reeds zegt genoeg over de uitbreiding van het groen. Wethouder Jongeleen en de heer Gal- laard, chef van de dienst hebben ons de y nodige gegevens over het verleden, het pandaag en de ontwikkeling, die ver- Wacht wordt, verstrekt, igj Uit de oude stadskaarten en gravures ïi^eten we ongeveer, hoe de algemene Püanblik van Leiden wat het groen be treft, vroeger is geweest. Van tijd tot "ld kan men verschillende situaties zien. ns zijn Boommarkt, Hooigracht, Gev Lichi De heer A. Galjaard, chef van de rSuï plantsoenendienstdie al vele io.j jaren deze dienst met zoveel succes leidt. ■<5 m Nieuwe Rijn, Rapenburg, Hooglandse- Kerkgracht en Herengracht met statige bomen beplant, dan zijn ze weer kaal. 5. gjVóór alles ging de economie; op schade staande bomen kende men niet, ook al gaf de bepanting een prachtige aanblik. Zo leest men wel besluiten van de R overheid tot rooien en herbeplanten. Had het gemeentebestuur wel wat zorgen over de beplanting, de opbrengsten wa ren er om dat goed te maken. De op brengst van gerooid hout was behoor lijk, de stemming op de verkopingen moet goed geweest zijn, want op nota' hierover komt een post voor van vij liter jenever. Daar het iepenhout hier goed groeide en de grootste gebruiksmogelijkheid gaf voor de industrie, waren de iepen steeds in trek, zozeer, dat men omstreeks 1900 Leiden wel eens de „Iepenstad" hoorde noemen. In het daarvoor passende sei zoen waren 12 15 man voor het snoeien van deze bomen aanwezig. Doorgaans plantte men om de 5 k 6 meter, hetgeen meebracht, dat het snoeien vaak rigou reus moest geschieden, wat veel protes ten aan de bevolking ontlokte. Ruim veertig jaar geleden installeerden B. en W. naar aanleiding hiervan commissie van deskundigen, wier uit spraak was, dat er niet anders kon v den gesnoeid, tenzij men de bomen va. de ander rooide. In de gemeenteraad kwam men in 1915 bij de behandeling van deze onderhoudszaak tot heftige dis- cussies. Het voorstel om deze methode voorzichtig en als proef toe te passen, "Li werd toen aangenomen. De natuur greep >v#9 echter °P ongelukkige wijze in. De iep ziekte maakte spoedig elk snoeien over ig bodig, terwijl ook het roolprobleem goudviskommen, vijfers, beeldenpartijen slingerbossen. Uiteraard waren de =ste tuinen van eenvoudige opzet. Prijzen van vijftig of honderd gulden de aankoop van zo'n tuin gewoon. Kwam er echter oorlog, werd alles buiten de wallen afgebroken i omgehakt. Wandelparken in de moderne e men vroeger in de stad niet. Uiteraard kreeg men hiervoor pas ruimte ten van muren en wallen. In de er van 1834 op '35 rijpte het plan oi de stadswal lussen de Hogewoerdspooi in de molen „Het Kalf" (later „De Oran jeboom" geheten) bij de Zijdgracht puiblieke wandelplaats te maken en die van een goede beplanting zien. Het is niet bekend, van wie denkbeeld is uitgegaan. wethouder van fabricage legde in ergadering van B. en W. van 8 De cember 1834 hieromtrent De architect vroeg voor de uitvoering aanvankelijk f 13.800, later liet hij de prijs zakken tot f 12.500, hetgeen men nog te duur vond. Het werk werd bij gedeelten in eigen beheer uitgevoerd. Omstreeks 1880 moet het park bestaan hebben uit dichte massa's kreupelhout met hoge bomen cn hier en daar grasgazon met bloemperken. t is zeker, dat de noodzaak tot schaffing van werkgelegenheid ii winter van de genoemde jaren tot de aanleg van dit plantsoen heeft geleid. Door de oorlog met België heerste er veel werkloosheid in de stad. Een belangrijk is de verkoop van percelen vai plantsoen voor bebouwing, waarbij restanten van het bolwerk werden ge slecht en men de Binnenvestgracht dempte. In 1884 werd op de „Grote Ruïne" het an der Werff-standbeeld onthuld gelegenheid van de herdenking vai leg en ontzet. Enige maanden later be sloot de raad tot de aanleg van een park op dit kale terrein. De aanlegkosten werden geraamd op f 8.700, het rijkssub sidie was f 7.000. Het werk werd uitge voerd onder toezicht van de tuinarchitect H. Copijn en het gemeenteverslag weet te vermelden, dat het resultaat bij het publiek zeer in de smaak viel. Door de kleiner geworden, i aard veranderde. Tuinen Zodra in de steden alles binnen de muren bebouwd was, zocht men buiten 2- de wallen zijn recreatie in de vorm tuinen, welk verschijnsel in de zestienede en zeventiende eeuw sterk toenam. Het iot was niet alleen de elite, die een buiten- tuin had, ook de middenstander e handwerksman. Sommigen hadden gerieën, druivenkassen, broedkassen, is het park telkens Opgang De toeneming van de plantsoenopper vlakte ging van de eeuwwisseling 1914 zeer langzaam. De straten uit die tijd zijn grauw, zonder groen. De eerste uitbreiding van enige betekenis kwam in 1921 met het Kooipark. waarmee bedrag van f 115.000 was gemoeid. In de nieuwe wijken, die na de eerste wereld oorlog ontstonden, kwamen alleen klei ne plantsoenen voor. Hoe klein deze ren, blijkt uit het feit, dat 60 van deze plantsoenen met elkaar slechts een pervlakte van 2.6 ha besloegen. Langzamerhand werden ook de bermen langs de singels tot strakke grastaluds, gedeeltelijk met heesters be plant. De boomrijen langs de singels de huizenkant verdwenen om plaats maken voor bredere verkeerswegen met ruimere trottoirs. Tot 1945 bleef de plant soenoppervlakte beperkt tot ongeveer 22 ha, waarvan 6,4 ha wandelplantsoen Hiernaast was intussen de Leidse Hout tot stand gekomen, een bospanc van 15 ha, waardoor per inwoner ongeveer 4 m2 openbaar groen ter beschikking stond. De Leidse Hout valt buiten het beheer van de plantsoenendienst der gemeente. Het park dankt zijn ontstaan aan parti culier initiatief. De snelle groei van de stad na de tweede wereldoorlog en de op grote re schaal geprojecteerde groenopper- vlakten in de nieuwe wijken deden de totale oppervlakte aan plantsoen tot 1954 stijgen tot 34,5 ha, zodat nu per inwoner 5,4 m2 groen aanwezig is. Voordat men aan het werk kon Zo zag het Leidse plantsoen e omstreeks 1837 uit. Links de heuvel in de huurt van de Kraaierstraat, waar thans de fontein staat. Op de heuvel stond een muziektent. Rechts de Zoeterwoudsesingel. Foto Gemeente-archief Leiden Ria de Nie 25.000ste op Leidato „Mijn hersens stonden stil", was het commentaar van de 25-jarige mejuffrouw Ria de Nie, ambtenares op het gemeen tehuis van Voorschoten en wonende Nieuwe Rijn 57 te Leiden, toen men haar gisteravond om tien over negen bij de ingang van de Leidato meedeelde, dat zij de 25.000ste was die de contróle was gepasseerd. In gezelschap van haar ver loofde, de heer G. B. de Nooyer, had zij eerst een ommetje gemaakt alvorens de stands van de Leidse middenstanders te bezichtigen. Dat ommetje is haar zeer goed van pas gekomen, want de heer Sanders kon haar heel wat waardevolle cadeaux overhandigen, zoals een nest schalen, leren handschoenen, een sche merlampje, roomstel, fototoestel en -album, drie lakens en slopen, een partij levensmiddelen, een kacheltje en van het Leidato-bestuur 25 waardebonnen van f ïs Boer Biet. die met de zijnen op het platform troonde, voegde hieraan nog een krentebrood van omtrent een meter lengte toe. Het verzoeknummer van de gelukkige was „Hoor de muzikanten", voor dit genre een wel zeer toepasselijke Zoals men weet wordt vandaag de 30.000ste verwacht. De viering van dit heuglijk feit zal een zeer bijzonder tintje krijgen, maar we kunnen daarover nog niets verklappen Feest in kleuterschool aan Herensingel Gistermiddag was er feest in de Chr. kleuterschool van mei. N. de Rave aan de Herensingel, nog ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de school. Hel feest was mogelijk gemaakt door de da- meskrans „Beatrix", die aan deze middag ook een verkoping van zelfvervaardigde textielgoederen verbond. De kinderen werden getracteerd en maakten een rond rit door de stad met het Glippertje. In de school genoten zij van een poppen kastvoorstelling. De belangstelling van de zijde der moeders was niet gering. gaan in de nieuwe wijken, was her stel van de oorlogsschade nodig. De herbeplanting met 6000 bomen langs de straten en singels en het opnieuw aanleggen van ongeveer 13 ha plant soen waren karweien, die de plant soenendienst tot 1947 bezighielden. Ook moest de gehele Burchtheuvei opnieuw worden beplant. Vaklieden In 1895 kon men het blijkens een ge- meenteraadsverslag nog doen met twee uinlieden, vijf boomsnoeiers en zes .aardwerkers". De aardwerkers legden taluds aan, deden het grondwerk, hiel den de sloten schoon en zorgden voor het onderhoud van de vele grintwegen. Zelfs het teren van het wegdek van de singels werd tot 1930 door de dienst ge- Met de vakkennis nam met het niet zo nauw. Doorgaans kwam men 's winters in dienst om opgeleid te worden tot boomsnoeier. Belangrijk was hierbij, dat Schoonheid van ons waterland, een kijkje bij Woubrugge. men goed in bomen kon klimmen en de bijl vlot leerde hanteren. Wie goed durf de en er flink kon inhakken, maakte een kans na de snoeiperiode te worden in gedeeld bij de onderhoudsploegen voor de aan- en afvoer van bestratingsmateriaal. Een tuinman had in die tijd menige ne venbetrekking bij de gemeente. Voor een goed vakman werd de ge meentedienst pas aantrekkelijk, toen het met deze bijbaantjes was afgelopen. Het heeft nog lang geduurd, eer de tuinlie den, ook in loonwaardering, geiijk ge steld werden met de andere gemeente werklieden. Hun emancipatie ging gelijk op met de verbetering van het tuin- bouwvakonderwijs. Wat de toekomst betreft kon de heer Galjaard meedelen, dat er bin nen de reeds bestaande uitbreidings plannen Zuid-West en Noord sin de komende jaren een oppervlakte van 45 ha als park, buurtgroen, sport velden en speelterreinen is in te rich ten. De plantsoenendienst zal zich daartoe, als steeds, in dienst van de burgerij aan de eisen des tijds aan passen. De dienst staat onder leiding van de eer A. Galjaard. De twee technische ambtenaren zijn de heren J. Vermande en W. Kanes, van wie de laatste ook zorgt voor de pluimveestapel en de wa tervogels. De chef van de kwekerij is de heer J. B. Hcndriksen, de teken-a tente mej. N. Schilthuis. Het jubileum van de dienst wordt i genochtend om 10 uur gevierd in de kwekerij aan de Nagtegaallaan, Om half 3 wordt het park „Roomburg" officieel geopend. De openingsbijeenkomst heeft plaats in het gymnastieklokaal aa Van Vollenhovenkade. Agenda van Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 2half zes en half 7- 11; Leidato. Vroom en Dreesmann, half 3 en 4 uur: modeshow. Gulden Vlies, half 3 en 8 uur: mode show De Groot-Albert de Vries. Leids Volkshuis, 7half 9: inschrijving aor clubs, cursussen en lessen. Casino. 7 en 9.15 uur: Cefa met de Zwit- ;rse film „Heidi". Antonius-clubhuis, 8 uur: K. en O., dr A. Melchior over ..Drie maanden de Ama- >ne op", met projectie en film. De Doelen, 8 uur: bijeenkomst Broeder schap van oud-padvinders, kring Rijn- VrUdag Stadsgehoorzaal, 2—half 6 en half 7—11: Leidato. Gulden Vlies, half 9: Leldato-modeshow. Chr. kleuterschool „Prinses Juliana", Herenstraat 64, 211 uur: bazar. Pieterskerk, 8 uur: Zomerconcert, Marie Dufour, orgel, Adrienne de Smet, Grote cursuszaal academisch zieken huis, 8 uur: Rode Kruis, propaganda- filmavond. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen- bond, d9 E. I. F. Nawijn van Den Haag over: „Vragen rond Israël, theorie Hooglandse kerk, half 8: Genootschap NederlandEngeland, concert Leicester County Youth Orchestra. Oegstgeest, Beukenhof, 8 uui Modeshow De Groot—Albert de Vries. Zaterdag Chr. kleuterschool „Prinses Juliana' Herenstraat 64. 2—11 uur: bazar (Staal- wijk, 2-3-4 en 5 uur: jeugd-filmvoorstel- ling). Papengracht, 1.45 uur: K. en O., excur sie naar „Dollywood" te Amsterdam. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Katholieke Ar beidersbeweging, receptie-avond 60-jarig bestaan afdeling Leiden. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat 1 a. .,Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 104 uur. ('s Maan dags gesloten). Gebouw Chr. Soc. Belangen. 7.45 -iur: ledenvergadering L.C.K.V. Pernix. Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Wassenaar, Zijllaankerk. 8 uur: Ge- reform. jeugdappèl. sprekers ds G. Toorn vliet en ds Okke Jager. Opbrengst Mytyl-bazar De bazar voor de Leidse Mytyl-school heeft, zo deelde het bestuur ons mee, 2200 opgebracht. Vermeldenswaardig is, dat een bejaarde inwoner van Leiden een bedrag van ruim 55 voor de stichting heeft afgedragen. Hij had dit geld ge spaard van zijn zakgeld. lm BRYLCREEM i halrdr< tlgheld de o»6n zijn geëmulgeerd, e bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be- C haar weer vitaal. mty Laboratories Ltd.. Stam voor mooi, gezond haar lore, Bngland - Joeg. Mot N.T., Amsterda Vanmorgen aan Trekvlietweg Burgemeester stelde nieuwe Elmi-fabriek in gebruik Belangrijk gebeuren uit historisch, sociaal en paedagogisch oogpunf Vanmorgen om elf uur is onder grote belangstelling de nieuwe overhem- denfabriek van de Elmi geopend. De opening werd verricht door de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot. Het fabriekscomplex van de Elmi vindt men aan de industrieweg tussen de Lammenschansweg en de Kanaalweg: de Trekvlietweg, naast de fabriek van Tokheim. De bur gemeester verklaarde in zijn toespraak, dat het gemeentebestuur de ont wikkeling van de Elmi in de loop der jaren met grote belangstelling heeft gadegeslagen. Men zag, aldus de burgemeester, hoe het aanvankelijk kleine bedrijfje zich ge stadig ontwikkelde. Niet in de laatste plaats was dit te danken aan de bekwa me leiding van de heren Lens, die met hun wilskracht, doorzettingsvermogen en zakelijk inzicht getoond hebben, wat de gelijke karaktereigenschappen ook in het economische leven vermogen. Zij hebben zich volledig gegeven aan hun bedrijf en het stemt tot dankbaarheid, te constate ren. tot welk een succes een geesteshou ding als deze heeft geleld. De zorgen voor een zich uitbreidend bedrijf zijn niet gering, vooral als het Geref. jeugd, classis Leiden, begon het seizoen Bijeenkomst in Maranathakerk te Rijnsburg Overal begint het verenigingsleven weer op gang te komen. Ook dat dei- Gereformeerde jeugdverenigingen. Voor de eerète maal openden deze het seizoen in de classis Leiden met een gezamenlijke jeugdmeeting in de mo numentale Maranathakerk te Rijnsburg. Het ligt in de bedoeling voortaan elk verenigingsseizoen met een dergelijke bijeenkomst in te luiden. We hopen slechts, dat een volgende keer de kerk plaatsen te kort zal hebben, iets dal nu niet het geval was. Na een inleidend woord door de voor zitter van het rayon, candidaat R. der Nederlanden uit Hillegom. sprak de jeug dige ds K. A. Schippers uit Ermelo over: „Christus, de Hoop ook voor ons jeugd werk". Deze merkte allereerst op dat dit geen op zichzelf staande' parade mag zijn, waarbij we stram in de houding gaan staan, maar dat ons verder niets doet. Spr. hoopte dat we gegrepen zouden worden en met het vuur van de Heilige Geest het seizoen zouden inzetten. De Hoop van Christus moet ons bezielen. We moeten niet hopen op een onzeker iets. Dat doet ook de wereld niet. De hoop van een communist is de zekerheid dat de toe komst de heilstaat zal brengen; die van de moderne mens, d§t de uitvindingen de wereld zullen verbeteren. Het geloof wordt gedegradeerd en geldt nog slechts mensen, die de ontwikkeling niet kunnen volgen. Men stelt er de psycho-analyse voor in de plaats. Wij weten echter, dat Christus de enige die de wereld kan redden en daarmede de enige Hoop der wereld Is. Maar ook voor ons is Hij dat. Wij kunnen niet bui ten Hem het verenigingsjaar beginnen. Onze verenigingen moeten meer zijn dan vrienden- of vriendinnenkring, die gezellig is, maar ons verder niets doet. Dan zijn we immers slechts de lauwen, die God uit de mond zal spuwen. Bijbel- en beginselstudie is noodzaak. Volgen we ook hierin Christus, die voor drie jaar spreken dertig jaar voorbereiding nam. Willen wij dan geleerder schijnen dan Christus door te zeggen, dat we geen be hoefte of tijd hebben voor de bijbelstudie? Ds Schippe rbesloot zijn rede met een vurige oproep het verenigingsplan te sti muleren. Ds Bijleveld zeide In zijn slotwoord, dat e de tydgeest tegen hebben. De synthese, die vervlakking van de grenzen inhoudt, wint hand over hand veld. Men doet con es aan de wereld en zo kon ook de doorbraakgedachte worden ingevoerd. Men richt zich meer op andere dingen, die slechts van secundair belang zijn, als di ploma's en getuigschriften. Allereerst vraagt men zich af hoe men dóór dit le- moet komen en secundair wil men goed üit dit leven komen Men wil van twee wallen eten. God dienen en de Mammon. God zegt echter: „Wie niet voor is, is tegen Mij". De J.V.'s en de M.V.'s zijn de smederijen, waar de wapens tegen de tydgeest worden gesmeed. Daarom: weest strijdvaardig en niet lauw. Tussen de redevoeringen zongen afwis selend de jongens en meisjes vele liede ren. We zijn er van overtuigd, dat deze avond veel zal bijdragen tot een opgewekt verenigingsleven in dit seizoen. Tot slot zong men de bondsliederen van de JV en M.V. Veertig jaar bij de Leidse Courant De heer L. H. Heetveld vierde, zoals we reeds aankondigden, gisteren zijn veertig-jarig jubileum bij de Leidse Cou rant, waar hij met de leiding van de ro tatiepers is belast. Met zijn echtgenote werd hij ontvangen ir> de directiekamer, waar de directeur, de heer C. van Hamersveld, hem harte lijk toesprak en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. De zetterijver stomde hierna en de Jubilaris kon een lamp in ontvangst nemen. De heer P. J. Cuppen belichtte de technische capacitei ten van de heer Heetveld en diens col legialiteit. De voorzitter van de per soneelscommissie, de heer H. de Graaf, roemde hierna de capaciteiten van de ju bilaris op personeelsgebied. Tenslotte stak de hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen. de loftrompet over de Jubilaris, die hierna hartelijk dankte voor de vele geschenken en bloemen. gaat om de vraag, een behoorlijk onder komen voor die uitbreiding te vinden ini de onmiddellijke omgeving van het be staande bedrijf in de stad. Ook het ge meentebestuur kent deze zorg, omdat het bij alle vreugde, die het bij een dergelijke uitbreiding gevoelt, met een bezwaard hart ziet aankomen, dat het verder groeien van zo'n bedrijf allengs het ka rakter van de binnenstad aantast. Geluk- s dit gevaar ten aanzien van de ElmL tijdig bezworen, aldus jhr Van Kinschot. Textielbedrijl In het vervolg van zijn rede wees de burgemeester er op, dat met de Elmi voor het eerst na de oorlog een van oorsprong Leids bedrijf zijn intrede deed aan de Trekvlietweg. Het vindt hier zijn plaats temidden van anderen „van vreemden bloede", maar het gemeentebestuur is er van overtuigd, dat het zich in deze indus triële ontwikkeling volkomen op zijn plaats zal gevoelen. Spr. achtte het verheugend, dat met de Elmi niet alleen een Leids bedrijf, maar voöral een Leids textielbedrijf kon wor den geholpen. De textielindustrie is im mers bij uitstek een Leidse industrie. De Elmi vormt een welkom complement voor de vele hier gevestigde textielvervaardi- gende bedrijven. Zijn aard als textielbe drijf is niet alleen belangrijk uit historisch oogpunt, ook uit sociaal oogpunt. Men verschaft immers aan vele Leidenaars ar beid, met name aan de vrouwelijke be roepsbevolking. De burgemeester vond het bijzondere dit, dat deze vrouwelijke werkers hun werk vinden in een speci fiek vrouwelijk beroep. Uit sociaal - en paedagogisch oogpunt achtte hij dit van niet te onderschatten betekenis. Na de directie van de Elmi te hebben gelukgewenst, verklaarde de burgemeester et nieuwe fabrieksgebouw voor geopend Andere sprekers De heer H. D. Lens dankte namens de directie de burgemeester voor de open stelling van het bedrijf en bood hem en kele van de eerste in deze fabriek ver vaardigde producten aan. Nadat hij iets over de ontwikkeling van zijn bedrijf had gezegd, verklaarde hij, dat de ingebruikstelling van dit complex voor directie zowel als voor personeel een grote verbetering betekent. De algemeen secretaris van het Ned. Economisch Verbond voor de confectie- industrie, de heer F. Horsman, meende, dat dit bedrijf de toekomst met vertrou wen tegemoet kan gaan. Verder spraken de heren H. J. Smits namens de Ned. vereniging van overhemdenfabrikanten, F. C. de Hosson namens de afnemers detaillisten, L. Kerk namens het perso neel en de heer N. F. G. Lens, eveneens directeur. De heer Kerk bood namens het personeel een gebrandschilderd raam aan en de heer Lens dankte de gemeente voor haar medewerking. Aanwezig waren o.a. de wethouders Jongeleen, v. d. Kwaak en Menken, mr Bool, gemeentesecretaris, brandweercom mandant Hagedoom, ir Boogerd, direc teur gemeentewerken en de heer Meijer, commissaris van politie. Ds Jac. Vermaas vierde zilveren jubileum Gisteren heeft ds Jac- Vermaas, Her vormd predikant te Bodegraven, zijn zil veren jubileum als predikant van de Her vormde Kerk gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd 's middags in een feestelijk ingerichte zaal van het Hervormd jeugd- gebouw Berea een herdenkingssamen komst gehouden, waarop ook predikan'en van andere Kerken van hun belangstel ling blijk gaven. De voorzitter van het huldigingscomité, ds Joh. Verwelius, thans te Oldebroek, verwelkomde de jubilaris en zijn familie. Namens de kerkeraad van Bodegraven sprak de heer J. Vreeken. Namens de Gemeente werd een toga aangeboden. Woordvoerder van de kerkvoogdij was de heer C. B. Batelaan. Prof. dr Severijn bracht de gelukwensen over van de Ge ref. Bond. Aangeboden werd een grot# mand met fruit. Namens de lidmatenknng voerde de heer Hooijer het woord en na mens de Hervormde bond van jongelings verenigingen op G.G. en de Chr. kweek school te Utrecht dr H- Bout. De laatst# sprekers waren ds S. Neerken, Geref. predikant en de heer T. Zekveld, namens zeventien plaatselijke verenigingen. Ds S. van Dorp, em.-predikant te Zeist, sprak het slotwoord, nadat ds Vermaas had be dankt voor alle blijken van medeleven-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3