|lieuu»c gtibsctft (Courant Dulles vliegt in haast naar Bonn en Londen Lesvliegtuig bij Den Bosch in weiland gestort Een hap van een minister Vrijspraak voor man met een vol strafblad Baby van James Goldsmith te Parijs ontvoerd WistU ISM i DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 640 per kwartaal; 2.15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf ®n dertigste jaargang No 10144 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StMl»asut41« tfrtlftra tngn herl In U^easpnt" Dat was groots verzet DUITSE HERBEWAPENING ACUTE KWESTIE Is Washington ongerust or er het plan ran minister Eden? pOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is PT op het ogenblik dat wij dit schrijven per vliegtuig onderweg naar Bonn, de Westduitse hoofdstad. Hier zal hij besprekingen voeren met bondskanselier Adenauer over de Duitse herbewapening. Officieel is de betekenis van Dulles' reis niet bekendgemaakt, maar Amerikaanse woordvoerders in Washington en Bonn noemden de volgende mogelijk heden: 1. Dulles i9 geschrokken van het plan-Eden, dat opneming van Bonn in de N.A.V.O. beoogt via het oude Brussels pact. Deze wijze van Duitse herbewapening acht het State Department veel te omslachtig, het geen weer uitstel zou betekenen. 2. Amerika vreest, dat door Edens pitiatief teveel macht aan Londen komt: Engeland zou de leiding nemen in het gewijzigde Brussels pact en de Amerikaanse invloed zou aanzien lijk verminderen. 3. In verband hiermee wil Dulles een sneller systeem Joordrukken: souvereiniteit voor West-Duitsland in nauwe alliantie met (onden en Washington. Hierover zou de Amerikaanse onderminister bfurphy Adenauer hebben ingelicht, waarop de bondskanselier zoals Jemeld prompt zijn rede over de buitenlandse politiek uitstelde. t Forster Dul- Dullea zal morgen, Vrijdag, van Bonn laar Londen reizen om daar met Church- 11 en Eden te spreken. In verband met tdens „Brusselse oplossing" zou Dulles in jonden opmerken, dat dan Amerikaanse roepen voor vijftig jaar op het continent (ouden moeten blijven, een binding waar- legen Washington is gekant De Amerikaanse minister zal op deze lliksemreis dus alleen Bonn en Londen lezoeken. De reden hiervoor zette hij uit- >en in brieven aan Frankrijk, Italië en de Jeneluxlanden: tijdgebrek. Dulles moet taterdag in Washington terug zijn om de ipeningszitting van de Ver. Naties voor e bereiden. Eden. de Britse minister van buitenland- K zaken, had gisteren in Parijs tweemaal ten onderhoud met premier Mendès-Fran- De minister zou nogal wat tegenstand (ntmoeten t.a.v. zijn plan tot Duitse her- (ewapening. Bonnet, de Franse ambassa- leur in Washington, kwam onverwachts n Parijs aan om premier Mendès-France je resultaten bekend te maken (esprek dat hij gisteren - es had. Thans staat vast, dat de door Engeland loorgestelde negenmogendheden confe- lentie in Londen, waarop het probleem (an de Duitse herbewapening aan een (rondig onderzoek zal worden onderwor- len, nog deze maand zal worden gehou- ien. Het feit dat zowel Eden als Spaak, je Belgische minister van buitenlandse jaken, hun voorgenomen reis naar New fork voor de opening van de V.N.-Assem- ilée hebben afgelast, wijst daar op. I Dulles bevestigde dit gisteren vóór zijn (ertrek naar Bonn. Hedenmorgen zou Eden voor de NAVO jaad in Parijs een uiteenzetting geven (ver de Britse plannen voor de herbewa pening van Duitsland Murphy, de Ameri- Duitse waarschuwingen tegen het nazidom In het weekblad van de zes millioen aden tellende federatie van Westduitse (akverenlgingen wordt een beroep ge- jaan op de regering, haar „buitenge woon soepele houding ten aanzien van de Ook de secretaris-generaal van de Jood- te Raad in Duitsland, dr H. G. van Dam, beeft in het Joodse weekblad geklaagd Cer de toenemende ..heldenverering van rlogsmisdadigers". Hij wees vooral op de schitterende ontvangst, die de voor- jnalige S.S.-generaal Kurt Meyer na zijn frijlating ten deel was gevallen. Bouwput van goudzoekers bijna voltooid Toch in deze herfst nog aan de slag? De zestien meter hoge top van de werk- 6ut. die in aanbouw is voor onderzoek baar het goud, dat men denkt te vinden ban boord van de Renate Leonhardt wordt morgenochtend tussen negen en tien uur met een bok op het onderstuk van deze put geplaatst. Verwacht wordt, dat dit ge vaarte met een hoogte van 26 meter, over Iveertier. dagen gereed zal zijn. Of de ex peditie naar de Noordzee op dat moment ial kunnen aanvangen, hangt in hoge mate af van de weersomstandigheden. De heer P. Visser, secretaris van de Eperatieve Bergingsvereniging Renate nhardt is overigens van mening, dat en de weersomstandigheden ver in het najaar gunstig zijn voor de berging, men de expeditie niet tot volgend jaar zomer lal uitstellen. Ook een oplossing voor de voetganger kaanse onderminister van buitenlands! zaken, sprak volgens een Amerikaans be- bericht in Belgrado met Tito over opne ming van Joegoslavië in de NAVO., na dat de kwestie-Triëst is geregeld. De se minister van buitenlandse zaken. Halvard Lange, kwam in Parijs aan om (volgens onbevestigde berichten) een plan te dienen dat ten doel heeft Noorwegen Denemarken op te nemen in het onbe schermde voorste gebied van de NAVO. Gistermiddag om half drie is in de ge meente Empel ten noorden van Den Bosch een lesvliegtuig, bemand met twee instructeurs, wonende te Gilze-Rijen, tij dens een oefetivlucht neergestort De bestuurder, de 36-jarige adjudant- onderoff.-vlieger J. N. Vermey kwam terstond om bet leven. De tweede jnzitten- de, de 25-jarige sergeant-vlieger H. C. Wijck, werd zwaar gewond. Hij is met een schedelbasisbre-uk naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo in Den Bosch overgebracht, waar hij later is overleden. Het toestel, een tweepersoons Harvard lesvliegtuig van de basi3 Gilze-Rijen, kwam volgens ooggetuigen in glijvlucht ■beneden, raakte de grond, sprong op en kwam ongeveer 50 meter verder weer op de grond, waar het in brand vloog. Het kwam terecht op een weiland, in de omgeving waarvan enkele boeren op het land aan het werk waren, deze snelden toe en slaagden er in, dfi „Met 5 Mei vrij" Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. ex-politieke gevangenen heeft zich ln een brief tot de ministerraad gewend, waarin het er de aandacht op vestigt, dat het 5 Mei e.k. tien jaar geleden is, dat ons land werd bevrijd, en deze dag hierdoor een bijzondere betekenis krijgt. Er wordt op aangedrongen, de gehele dag vrijaf te geven, zodat ieder in de gelegenheid zal zijn, aan de viering deel te nemen. Ten slotte uit men, mede namens andere ver zetsorganisaties de wens, in het overleg over de manier waarop de komende feest dag op passende wijze door het Neder landse volk kan worden gevierd, te wor den betrokken. Monty morgen voor de N.C.R.V. In een klankbeeld, dat de N.C.R.V. mor genavond ter gelegenheid van de herden king van de slag om Arnhem zal uil den, zal generaal lord Montgomery Alamein het woord richten tot het Neder landse volk. De toespraak van de generaal is in het NAVO-hoofdkwartier te Parijs op plaat vastgelegd en per koerier naar versum gebracht. Ook generaal-majoor Urquhart, destijds bevelhebber van eerste Britse luchtlandingsdivisie, die bij Arnhem en Oosterbeek streed, zal in dit klankbeeld spreken. Hij zal persoonlijk aanwezig zijn bij de herdenkingsplechtig heid in Arnhem. Tijdens oelenvlucht Beide inzittenden om het leven gekomen Koningin Juliana nam deel aan het congres voor het welzijn van ge- brékkigen, dat deze week te Scheveningen wordt gehouden. H.M. drukt hier de hand van Viscount Nuffield, de winnaar van de Laskeiyrijs. In het midden Konrad Persson, president van de I.S.W.C. Men zie elders het verslag. tweede inzittende uit het brandende toe stel te bevrijden. Pogingen om ook de piloot te redden, mochten niet baten. De brandweer van Den Bosch was snel ter plaatse en bluste met een nevelappa raat het brandende wrak. Een commissie van onderzoek van de liegibasis Gilze-Rijen stelde ter plaatse en onderzoek in. Beide slachtoffers waren gehuwd en vader van twee kinderen. Vliegkamp De Kooy na 14 jaar heropend Terwijl de vlagofficier materieel vice- admiraal C. W- Heringa de sirene van het vliegkamp De Kooy gistermorgen in werking 6telde, daverden Neptunes Avengers en Seafuries over de met auto riteiten gevulde grote vliegtuighangar, over de zojuist gehesen driekleur en over de op de startbaan aanwezige toestellen van de Marineluchtvaartdienst. Hiermee werd het bedrijf na veertien jaren her opend met een bestemming die een an dere is geworden dan het in de jaren voor 1940 had, want thans zal het veld speciaal worden bestemd voor het tech nisch gedeelte van de Marineluchtvaart dienst- Het vliegveld Valkenburg zal het „operationele gedeelte" blijven vervullen. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonnements geld voor het 4e kwartaal 1954 ad f 6.40 vóór 1 October as. op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administra tie. Betalingen kunnen eveneens geschieden aan onze loketten Steenstraat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewerking. Adm. Nieuwe Leidschc Courant. GEEN STEUN VAN INDIA AAN VAN KLEFFENS De persattaché der ambassade van Ir dia te Djakarta heeft medegedeeld, dat India de candidatuur van mr E. N. Klef- fens voor het voorzitterschap van de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties niet zal steunen. India zal Indonesië tevens steunen inzake Nieuw-Guinea. Ned. meisje zwierf in België met geheugenstoornis De gendarmerie van Templeuve, een plaatsje op de Belgisch-Franse grens, heeft een jong meisje van 20 jaar aange houden, dat aan geheugenstoornis lijdt. Het meisje schijnt zowel Nederlands als Frans te verstaan, maar brengt slechts onverstaanbare klanken uit, kan over haar naam en adres geen in lichtingen geven. De enige aanwijzingen, waarover de po litie beschikt, zijn de Initialen E.D. haar kleren, een spoorkaartje van Am sterdam naar Brussel, en wat Nederlands klein geld. Het meisje is voorlopig onder gebracht in de ziekenafdeling van de ge vangenis in Mons. Algiers. Terwijl de aarde herhaaldelijk onder de voeten der redders trilde, zijn gisteren in Orléansville 1.460 lijken gebor gen. Negen-en-vijftig doden warei blanken. C.N.V. BEKRACHTIGT LOONACCOORD (Van onze redacteur voor sociale aangelegenheden) Naar wij uit kringen van het C.N.V. vernemen, heeft de verbendsraad. waar in alle bij het vakverbond aangesloten organisaties vertegenwoordigd zijn. met algemene stemmen besloten, de in de Stichting van de Arbeid getroffen over eenkomst te bekrachtigen. Over enkele detailpunten achtte de verbondsraaci echter nog nader overleg gewenst. Deze zullen in de morgen te houden Stich tingsvergadering aan de orde gesteld worden. Radio-musicus Kistemaker verongelukt Ten gevolge van een ongeluk met zijn scooter is de 52-jarige radio-musicus M. Kistemaker gisteren in Hilversum over leden. De heer Kistemaker was oud violist van het Metropool-orkest en de stuwende kracht van de organisatie der musici. Sinds de reorganisatie in 1951 had hij als hoofdbestuurslid en bonds voorzitter de leiding van de Ned. Toon- kunstenaarsbond. Hij was de vertrouwens man bij de Ned. Radio Unie. Dinsdag rijtoer Kon. familie Door Haagse binnenstad op Prinsjesdag Dinsdagmiddag, na de opening der Sta ten Generaal, zullen »I.M. de Koningin Z.K.H. de Prins met de vier prino i rijtoer door de binnenstad van Den Haag maken. In de eerste open rode lan dauer. met vier paarden bespannen, zul len gezeten zijn de Koningin, de Prins er de prinsessen Margriet en Marijke. In eer tweede met vier paarden bespannen oper rode landauer zullen de prinsessen Bea ux en Irene plaats nemen. De stoet zal de volgende route nemer (vertrek 3.45 uur): Lange Voorhout, Tour- nooiveld. Lange Houtstraat, Plein, Lange Poten, Spuistraat, Wagenstraat, Huygens- plein, Stationsweg, Hoefkade, Vaillant- laan, Zuid-Binnensingel, Lijnbaan, West- einde. Groenmarkt, Hoogstraat. Noordein de, Heulstraat, Lange Voorhout. Congies N.O.B.-Weg- tTansport te Arnhem Het jaarlijks congres van de N.O.B. Wegtransport (Nationale Organisati* het Beroepsgoederenvervoer Weg transport) zal worden gehouden op Don- "ag 23 September a.s. te Arnhem in Musis Sacrum. Het wordt geopend door de directeur- 1 waterstaat, mr G. H. Dijkman6 Gunst In de ochtendbijeenkomst spreekt mr D. C. W. Spitzen over het onderwerp: „Overheid en vrije organisatie in het ver- Minister Mansholt opende gisteren de „Vimato"-tentoonstelling te Am sterdam en tijdens de rondgang, die volgde, bood Amsterdams burge meester, mr. D'Ailly, hem een proeve van Neêrlands malse zeebanket aan. Minister Mansholt liet 't zich geen twee maal vragen. Hotelhouder gal de doorslag Vonnis van 2'/2 jaar vernietigd ondanks medeplichtigheid aan inbraak Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren met vernietiging van een vonnis der Utrechtse rechtbank, die de verdachte jaar had opgelegd, de 62-jarige reci divist A. J. R. uit Utrecht (26 veroor delingen op strafblad) onmiddellijk in vrijheid laten stellen en terstond uit- ipraak doende deze man vrijgesproken /an de h^m ten laste gelegde inbraak in ;en villa te Soest. Verd. was op 13 December van het vo rig jaar betrokken bij deze inbraak. Hij had echter alleen op de uitkijk gestaan, zoals hij zeide. Zijn beide jeugdige hand langers ontkenden dit echter. Volgens hen een der beide jongeren in de auto blijven wachten. De Utrechtse rechtbank hechtte meer geloof aan de verklaringen der beide jongens en veroordeelde verd. tot 2Vz gevangenisstraf. Verd. verklaarde echter dat hij op de bewuste avond voor het hotel van V. d. B. had gestaan en hij herinnerde zich dat de hoteleigenaar naar hem had gekeken. Korte tijd geleden heeft men de zaak gereconstrueerd en het viel de hoteleigenaar op dat verd. precies op dezelfde plaats ging staan, waar hij 's avonds voor de inbraak een verdacht individu had zien staan. Dit verweer van hun oudere kameraad konden de beide jonge avonturiers niet ontzenuwen. De jongen, die aldoor heeft gezegd, dat hij in de auto was blijven wachten, kon daar nu niet meer op rugkomen en zeggen, dat h ij het was weest die voor het hotel had gestaan. Ook de procureur-generaal achtte veel twijfel aanwezig en durfde niet te Bij de Triton nog geen gebreken ontdekt Uit het tot dusver verrichte onderzoek van het wrak van de Triton is gebleken, dat het landingstoestel goed ingetrokken was en dat de stuurvlakken normaal func- tionneerden. De Nederlandse en Ierse commissies van onderzoek zetten het derzoek voort. Sprong in zeemaar... zwaar geboeid De jaarlijkse vergadering van de Broederschap van Goochelaars had dit keer voor een bijzondere attrac tie gezorgd. De Australische jongedame Esme Levante zou van de pier In Brigh ton in zee springen, terwijl haar handen met twee paar boeien wa ren vastgeklemd en haar voeten met ijzeren kettingen bezwaard. Zij was verder omwikkeld met ruim twee meter zware ketting, alles voorzien van drie sloten. Goochelaars uit India, Amerika, Australië en tal van andere landen stonden met Ingehouden adem te wachten op de sprong, die niet kwam. De politie was er namelijk niet gerust op, dat Esme weer bo ven zou komen en verbood de ver toning. zeggen, dat R. pertinent actief aan de in braak deel hcefl genomen. Aangezien verd. alleen de inbraak ten laste was gelegd en niet-subsidlair mede plichtigheid aan die inbraak, eiste hij vrijspraak. Het Hof sprak hierna verd., die 7 maanden in voorarrest heeft door gebracht, terstond vrij. Rotterdammer verdronken in Oostenrijk Duikers hebben gisteren in de Walch- ;e het stoffelijk overschot opgespoord an een inwoner van Rotterdam, wiens aam door het Oostenrijkse persbureau wordt gegeven als J. W. Visser. Hij was, zoals we meldden, op 4 September bij het baden verdronken. Het lijk, dat op 18 mtr. diepte werd aangetroffen, zal naar Ne derland worden overgebracht. Wat op de Willem Ruys werd geconsumeerd Wanneer de Willem Ruys volgende week aan de kade van de Kon. Rotter- damsche Lloyd zal zijn teruggekeerd van haar 40ste rondreis, zal het schip, sinds het in December 1947 in de vaart kwam. 707 732 zeemijlen d.i. ongeveer 1.310.720 - hebben afgelegd: derhalve een af stand gelijk aan bijna 30 maal de omtrek van de aarde. Behalve bijna 180 millioen kilo lading, de bagage der passagiers niet meegerekend, werden in totaal 75.514 pas sagiers vervoerd. Hiervoor waren o.a. nodig: 815.000 kilo rundvlees, 124.000 kilo varkensvlees. 73 000 kilo kalfsvlees. 57.500 kilo lamsvlees en 227.000 kilo vleeswaren. Bovendien wer en er nog 325 wilde zwijnen. 245 reeën i 25.000 kilo kreeften geconsumeerd. Tot dusver werden aan boord 3.600.000 kilo aardappels opgegeten. Dorst behoefde niemand te lijden, want verdwenen o.a. 2.125.000 theebuiltjes, 210.000 flessen wijn, 3 035.000 glaasjes Je- r. 81.000 kilo koffie, 2.030.000 flesjes limonade en 5.715.000 glazen bier. En hoe veel „vlammetjes" zouden er nodig zijn geweest voor de 61 250 000 sigaretten en de 567.000 sigaren? Er werd 122 300 maal boek geleend uit de bibliotheek en 9 760.000 meter closetpapier vond een wel besteed einde, aldus de perschef van de K.R.L. De helft van de wereld kan lezen noch schrijven Blijkens een recent overzicht van de Unesco kan ongeveer de helft van de be woners der wereld niet lezen of schrij ven. Het percentage analfabeten over de gehele wereld bedraagt 45 tot 55. Het hoogste percentage analfabeten 75 tot 85 wordt gevonden in Afrika. Europa met uitzondering van Sovjet-Rusland heeft het laagste percentage, n.l. 5 tot 10. In Noord Amerika bedraagt het percen tage 10 tot 25. De wereldtentoonstelling Brussel in 1958 Het ene veidiiet volgt het andere James Goldsmith, wiens huwelijk in Schotland met de dochter van de Boli viaanse tinmagnaat Antenor Batino in Januari veel publiciteit verkreeg, deelde gisteren da politie van Parijs mee, dat zijn vier maanden oude dochtertje Isobel is ontvoerd. Zij is met haar verpleegster verdwenen. Het kindje werd 15 Mei ge boren doch tegelijkertijd stierf haar moe der. Isabella Patino. James Goldsmith en Isabella Patino wa ren in Januari heimelijk naar Schotland gegaan om daar te trouwen. Dit geschied de tegen de wil van Isabella's vader. Later verzoende de vader zich met het huwelijk, dat korte tijd later door de dood van Isabella werd verwoest. In een verklaring voor de Parijse pers zeide Goldsmith, dat de baby ernstig ziek is. Onvoldoende verzorging zou de dood van het kind kunnen betekenen. (Het is zeer de vraag, of hier wel een ontvoering in de gewone betekenis sprake is. Na de geboorte van de baby heeft de familie Patino, die blijkbaar toch nog tegen het huwelijk was, herhaaldelijk verklaard dat er geen baby was. James Goldsmith had het kind nu bij zijn groot moeder gelaten, omdat hij plotseling op reis moest. Thans verklaart de groot moeder, de moeder van James overleden DAT de directeur van de 3e technische school te A'dam, C. A. Quint, benoemd •erd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. DAT in Juli pseudovogelpest werd ge constateerd in Drenthe (op 4 bedrijven). Overijssel (19), Gelderland (19). Utrecht (1), Noordbrabant (1) en Limburg (1). DAT myxomatose is geconstateerd on der konijnen op een landgoed ln Putte (NR.) en op het natuurreservaat Kam- pina onder Boxtel (NR.). DAT de exposite Kleur en Lijn op exo tische Weefsels te R'dam verlengd is tot 7 November, maar de tentoonstelling Erasmus in den Vreemde gesloten is. doch het schegbeeld eerst 1 Nov. naar Japan teruggaa ten aZliwsduE hr3n ETaSaa teruggaat en dus nog enige tijd te zien is DAT de Limburgse VW de geruchten over het gedrag van kampeerders in Zuid- Limburg schromelijk overdreven acht en er zich slechts 2 onbetekenende ongere geldheden in de eerste week van Aug. hebben voorgedaan. DAT de Waalbrug te Nijmegen mor genmiddag van hall vijl tot kwart over vijl i.v.m. de onthulling van het Jan van Hnoftmonument voor alle verkeer ge- DAT het N.V.V. 1 en 2 Oct. in K. en W. te Utrecht een congres houdt, gewijd aan de eenwording van Europa. DAT o.m. de Israëlische zaakgelastigde, E. Zippori, de receptie bezocht t.g.v. het eerste lustrum van de K. v. K. Nederland- Israël te A'dam. DAT de Ned. kustvaarder President Roosevelt onder Belle Isle machineschade had en de haven van Saint Nazaire werd binnengesleept door een Franse trailer. DAT de kademuren langs de Waal te Nijmegen over een 340 m moeten wordn hersteld met een betonnen schoeiïng (ge raamde kosten: f698 000). DAT B. en W van Nijmegen enige oude hulzen aan de Papega's willen aankopen, waaronder het z.g. glashuis, daterende uit de vijftiende eeuw en vroeger burger- pesthuis geheten. DAT in Dordrecht de N. V. v. h. P. A. J Waals een nieuwe fabriek voor draad standaards opende, werk biedende aan 100 man. DAT de Bolletongersdei, de jaarlijkse folkloristische boerendag te Bolsward. dit jaar op 4 Nov. wordt gehouden en er evenals vorig jaar een show van zwart- vee aan is verbonden. DAT de burgemeesters van Eindhoven. Enschede. Groningen, Haarlem, Nijmegen. Tilburg en Utrecht gisteren de najaars- beurs bezochten. DAT de raad van Oude Pekela besloot het aardgascontract te aanvaarden en de levering van kolengas t.z.t. stop te zet ten. DAT The British Legion Zaterdag t.g.v de vierde pelgrimage naar de Engelse graven te Berg en Dal het Culturele Cen trum aldaar een gebrandschilderd raam aanbiedt voor de gastvrijheid aan de Engelse pelgrims. DAT het Goois natuurreservaat het per ceel De Henstenberg (46 ha) onder Hol landse Rading aankocht en het gebied van dit reservaat zich thans uitstrekt van het IJsselmeer tot de prov. grens Utrecht- Noordholland. DAT de rubberstichting te Delft een rubbercursus in de Duitse taal zal geven, speciaal voor de rubberindustrie in Mid den- en Noord-Europa. vrouw, dat zij niets van een baby af weet. Red.) Volgens een later bericht van R zal 't echtpaar Patino morgen een re geding aanhangig maken aangaande de voogdij van Isobel, de ontvoerde baby. Volgens het echtpaar kan James Gold smith als gevolg van zijn werk de baby niet voldoende verzorgen. „De zekere weg" film over de coöperatie Montageschaar is hard nodig Theo van Haren Noman heeft, ten ein de de boeren en tuinders goed in te pren ten, dat zij gediend zijn bij een bloeience coöperatie, een film gemaakt onder de titel „De zekere weg", die bijna 70 mi nuten lang is. De opdracht ertoe verleende het Cen traal Bureau te Rotterdam. Deze film geeft een volledig beeld over de voorde len van de coöperatie, door als uitgangs punt een boerenbedrijf te nemen e alle werkzaamheden af te dalen wat er door de coöperatie wordt gepres teerd. Daardoór wordt deze rolprent voor de stadsmens er niet boeiender op, maar boer en tuinder zien hier hun dagelijkse problemen belicht en zullen deze film ongetwijfeld met belangstelling volgen. De fotografie Is uitstekend maar het tempo is, mede door de uitgebreidheid van de opdracht, traag. „De zekere weg" is daardoor meer aanschouwelijk onde. richt dan documentaire geworden e heeft hier en daar de montageschaar hard nodig. Tal van autoriteiten op land- en bouwgebied woonden de première in het Haagse Metropole-theatre bij. Ministers Staf en Cals spreken op werkgeversvergaderingen Het Verbond van Nederlandse werk gevers zal 21 en 22 October ln Middel burg zijn jaarvergadering houden. Als spreker treedt o.a. op minister Staf Ook in Scheveningen komen werkgevers bij een. Daar Is op 30 September de leden vergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, waar o.a. minister Cals en oud-minister mr J. Meynen het 'oord zullen voeren. Benoemd en aangesteld zijn tot ko lonel, lt-kol.-waarnemer L. W. Proost, chef personeel Koninklijke luchtmacht luitenant-kolonel-vlieger H. C. Gau- van het hoofdkwartier van de ge allieerde luchtmacht in Centraal Europa Fontainebleau. De minister-president, dr. 'W. Drecs heeft gisteren de Commissaris generaal voor de Brusselse wereldtentoonstelling van 1958, baron Moens de Fernig meege deeld. dat Nederland aan deze expositie zal deelnemen. Een Algemeen commis saris. die de Nederlandse inzending zal erzorgen wordt binnenkort benoemd. Zoals wl) reeds eerder meldden, houdt nen deze expositie om de aanhechting an de Congo aa^ België in het jaar 1908 te vieren. De Benelux landen zullen als een een heid naar voren komen op economisch gebied, om aan te tonen, hoe de Benelux gedachte groeide. Het thema der tentoon stelling is trouwens, de wereld wakker te schudden om tot eenheid te komen. Het tentoonstellingsterrein, dat voor een groot deel dat van de laatste wereld tentoonstelling omvat, is 175 ha groot. Men rekent op 120.000 bezoekers per dag met een totaal van 25 millioen. Communistisch China heeft alle aan koop van katoen door de particuliere in dustrie verboden en alle katoenen stoffen op rantsoen gesteld. HET WEER IN EUROPA Énkele buien Het K.N.M.I. verwacht tot morgenavond: Wisselende be wolking met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de waddenkust aanvankelijk nog harde westelijke wind. Lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt vanmorgen 10 u.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1