ïlieuuff CeiHstf) e (üoiirant E 55 wordt evenement van bijzondere allure Onderhandelaars zijn het eens over loonsverhoging Parijs een zware dobber voor minister Eden? WistU WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per milMmeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10143 Véél meer ruimte gevraagd Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STEL1JR-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastfcli fs gfteWrtres «ngn hert la kgljenspoct" De Maasstad gaat weer iets op touw zetten Rotterdam zal Nederland laten zien wat energieis DRIE MILLIOEN BEZOEKERS worden verwacht op de grote Manifes tatie van Nederlands Energie, de E 55, die volgende zomer in Rot terdam wordt gehouden. Op een gebied van 37 hectare, zich uitstrekkend ran de Mathenesserlaan tot en met de Parkkade, zullen wij zelf kunnen lien, wat in tien jaar wederopbouw tot stand is gebracht. Gasten uit andere landen zullen wij het vol trots laten zien. Als de opzet slaagt, zal dit stukje Maasoever van 18 Mei tot 3 September 1955 omgetoverd zijn tot een open vitrine, waarin de bruisende energie van een sterk volk in allerlei vorm gestalte heeft gekregen. Om dit alles in vogelvlucht te zien, :al men gebruik kunnen maken van een zweefkabelbaan van een kilo meter lengte. Wie echter de tijd neemt en op de begane grond van de ene afdeling naar de andere wandelt, zal meer geboeid worden door bet dynamische van deze levende expositie. Hij zal er tevens ontspanning te over vinden. De heer Jac. Kleiboer, organisator Rotterdam Ahoy' en thans belast met roorbereiden van de E 55. vertelde, dat tp de 37 ha van het Ahoy'-complex en bet Park ca 35.000 m2 bebouwde exposi tie-ruimte is ontworpen. Ten dele zal Jeze bestaan uit het -Ahoy'-gebouw. uit breiden met de toekomstige sporthal i 5600 m2- De hal zoals die nu is, be at een oppervlakte van 10.000 m2. herder komt er ongeveer 20 000 m2 aan tjdelijke paviljoens, waarvan de meeste te staan op het huidige parkeer- bij het Ahoy'-complex en op de mlangs gedempte scheidingssloot in het ■ark. De brede verkeersader, de Westzeedijk, ie het gebied van de E 55 doorsnijdt, rordt op tweeërlei manier overbrugd. Er Dit brengt de bezoeker terug naar de oertijd, toen de nu zo begeerde delfstof fen ontstonden. In de volgende pavil joens vindt men derhalve interessante zaken als de mijnbouw natuurgetrouw uitgebeeld met een echte mijngang, de wonderen van de chemie, gas en electri- citeit- Dit alles wordt door de betrokken instanties en bedrijven gezamenlijk tot uitdrukking gebracht, evenals het geval is met het verkeer: de spoorwegen met alles wat daarmee samenhangt, de lucht vaart in al haar facetten, de haven-, zee- en Rijnvaart. Dit laatste vi^dt men niet meer op het voor-terrein, maar bij en in het Ahoy'-complex. Hier zal ook het werk van de dijkbouwers en de baggeraars in natura te bezichtigen zijn- In de grote hal wordt het kunnen van De te Rotterdam komende tentoonstelling E '55 zal volgend jaar een grootscheepse manifestatie van Nederlandse energie worden. De orga nisator van de tentoonstellingde heer J. Kleiboer, heeft gisteren in Hotel Wittebrug in Den Haag verteld wat er allemaal te zien zal zijn. een logische volgorde^aan te hou den. zal men er goed aan doen, de hoofd ingang aan de Mathenesserlaan te pas- ïeren. Eerst betreedt men daarna het entree-paviljoen- dat door de regering zal worden ingericht. Hier komt om- een grote wereldbol, waarop Nederland met zijn 10 5 millioen inwoners sleohts een itipje vormt. Een stipje vormt ook dat kleine tijdvak van tien jaar in de tijd meting van het heelal. Men ziet dit uit gebeeld in het volgende paviljoen. -N komt de eerder genoemde kabelbaan en een stalen brug gebouwd rden, zoals het geval was bij de ten toonstelling in 1950. Logische lijn Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonnements geld voor het 4e kwartaal 1954 ad f 6.40 vóór 1 October a s. op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administra tie. Betalingen kunnen eveneens geschieden aan onze loketten Steenstraat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewerking. Adm. Nieuwe Leidsche Courant. Uit de kinderkamer national'e metaalnijverheid gede monstreerd, logisch gevolgd door de be drijvigheid in de bouwwereld. In het hart van de tentoonstelling vindt de bezoeker het Nationale Paviljoen, dat onder leiding van dr L. G. Kortenhorst. voorzitter der Tweede Kamer tot stand zal komen. Rond dit paviljoen komt het Elf Provinciën-plein, waarop het herstel wegen en bruggen te zien zal zijn. Tegen de achtergrond van het ziekenhuis in aanbouw worden de afdelingen volks gezondheid, lichamelijke, opvoeding en sociale zorg gegroepeerd. Brug der kennis De stalen brug over de Westzeedfjk manifesteert het onderwijs in al zijn ge ledingen: de brug der kennis- Aan de overkant in het Park dus, krijgt men in natura een bloemlezing op agrarisch ge bied voorgezet. Complete boerderijen, een oud Twents „los hoes" en een model boerderij geven hier de grenzen Deze levende voorstelling in de levende natuur van het prachtige Park belooft een hoogtepunt te worden. In het Park zullen verder de voedsel- industrie, de industriële vormgeving, groei en bloei van stad en land. een groe pering voor de provinciale en gemeente lijke inzendingen, papier- en grafische industrie, mode en sieraad en andere facetten van onze maatschappij te zijn. De laatste afdelingen van de E 55 komen te liggen aan de Maas. In de o geving van de rivier heeft men o m. 1 bankwezen, de export, de groothandel de internationale contacten gedacht. Dynamisch Bij dit alles streven de organisatoren er naar, van de E 55 meer te maken dan een tentoonstelling in de gewone zin des woords- Alles wat bewegen kan, zal ook „Kyk hier staat het: Vrijgezellencon- Sres Grevenbicht. Zullen we?" Moeder en kind bij Emmen verdronken Gisteren heeft men in een der zijwyken van het Scholtenskanaal te Klazienaveen- Noord nabij Emmen een levensloos lichaampje aangetroffen van een éénjarig kind. In de nabijheid trof een pakje brood aan, hetgeen aanleiding gaf tot een verder onderzoek. Ruim een uur later werd het levenloze lichaam van de moeder opgehaald, alsmede een fiets. De moeder, de 19-jarige M. G. Strijker-Herbers, is voor gegaan kan worden, met haar jarig kind voor op de fiets 's morgens om zeven uur van de ouderlijke woning ver- trokken om te gaan aardappelrooien. On derweg moet zij met het kind in de wijk zijn geraakt en verdronken. werkelijk moeten bewegen, zodat iedere bezoeker elk moment weer geboeid wordt door aparte voorstellingen. Daarnaast krijgt ook de zuivere ontspanning een ruime plaats- Op verscheidene plaatsen zal' men een rustig plekjè vinden om even uit te blazen. Het centrum van ont spanning krijgt de aantrekkelijke naam ..In de Lusthof". Op de Zondagen zal het stil zijn in het gebied Van de E 55. Men mag er na kerk tijd rustig wandelen, maar omdat alle activiteit verstild is, zal de tentoonstel ling dan een museum gelijk zijn. Na de zomer zal er geen gehavend Park achter blijven. Alles wordt gedaan om het natuurschoon te sparen- Slechts twee fraaie bomen dreigden in de knel te ko men- De oplossing, die men hiervoor heeft gevonden, is de betreffende paviljoens om deze bomen heen te bouwen. Ook Canada steunt mr Van Kleffens A.F.P. meldt uit Ottawa, dat ook Canada de candidatuur van mr. Van Kleffens voor het voorzitterschap van de aanstaande zitting der algemene vergadering van de Ver. Naties zal steunen. Vrijdag voorstel aan regering Vermoedelijk op basis van zes procent, maar niet verplicht De onderhandelaars over de loonsverhoging zijn gisteren tot een ac- coord gekomen. Volgens het officiële communiqué, dat verstrekt werd aan het A.N.P., heeft de bespreking in het bestuur van de Stichting van de Arbeid namelijk tot een gemeenschappelijke conclusie geleid in zake een voorstel dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen verdedigen. Verwacht mag worden dat aanstaande Vrijdag een beslissing ter kennis van de regering zal kunnen worden gebracht. (Van Dulles weer naar Europa Premier Mendès-France kon wel weer eens met wijzigingsvoorstellen komen In Parijs heeft de Britse minister Eden de zwaarste onderhandelingen gevoerd van zijn gehele bliksemreis, die hem ach tereenvolgens naar Brussel, Bonn en Rome bracht. Zoals gemeld, ontmoette Eden in de laatstgenoemde hoofdsteden volledige instemming niet zijn plan voor herbewapening van West-Duitsland in raam van N.A.V.O. en Brussels ver drag. Volgens Reuter zijn de eerste re acties op Edens plan ook in Parijs gun stig. De Italiaanse minister van Buit. Zaken. Piccioni, stemde gisteren volledig in met het plan, West-Duitsland en Italië op te ;n in een gewijzigd pact van Brus sel, als eerste stap naar het N.A.V.O.- lldmaatsehap voor een souverein Duits land. Over de kwestie van deze Duitse sou- vereiniteit deed Adenauer gisteren het in teressante voorstel, dat de Westerse na ties de Westduitse souvereiniteit eenvou- noeten proclameren. Dat zou volgens de bondskanselier veel ratificatie-romp- slomp voorkomen. Volgens Adenauer za gen Eden en de Amerikaan Murphy wel iets in dit voorstel. ze Murphy lijkt intussen een con té hebben gelegd voor minister Dul les. Reuter verneemt in Washington, dat Dulles waarschijnlijk het aanstaande weekeinde naar Londen zal vliegen voor besprekingen met Eden. Daarna zou Dul- s naar Parijs en Bonn gaan. Zoals gezegd: Parijs reageerde niet on gunstig op het plan van Eden, maar toch moet men rekening houden met verzet van de zijde van Mendès-France, die nog steeds niet enthousiast is voor de toela ting van Bonn tot de N.A.V.O. Mogelijk zal Mendès-France veranderingen willen i aanbrengen in het plan. Nederlandse regering schenkt f 75.000 Voor India, Pakistan en Algiers De Nederlandse regering heeft beslo ten een bedrag van f75.000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de na tuurrampen in India, Pakistan en Algiers. f25.000 gaat naar de door de watersnood getroffenen in India, f25.000 naar die in Pakistan en f25 000 naar de slachtoffers dc aardbevingen in Algiers. Gisteren heeft Koningin Juliana een aantal ouden van dagen op Soestdijk ontvangen. Ook prinses Marij':e had het druk: ze mocht de geschenken die de oudjes meebrachten, wegbrengen. Geen geheugenverlies meer Fischer erkent Ihans Duitser te zijn De Duitser Günther Fischer, die ruim een maand in Enschede 'heeft vertoefd als de aan geheugendsstoornis lijdende „Amerikaanse militair D. S. Rollins", heeft nu erkend, inderdaad Duitser te zijn. Aan de Duitse politie in Gronau, door wie hij van de Nederlandse mare chaussee na zijn uitwijzing was overge nomen, vertelde hij: „Ik ben geen Ame rikaan. Ik ben Duitser en dat blijf iK". Hij deelde ook mee, geheel te zijn ge nezen van zijn geheugenverlies. De poli tie in Gronau heeft gezegd, dat Fischer gerechtelijk -zal worden vervolgd gens onwettige grensoverschrijding. Dinsdag is het voornaamste deel van de romp van de Triton gebor gen, alsmede de vleugels en twee worden bewaakt totdat Woensdag de vrachtruimte is geopend. Dins dag is de cockpit, die Maandag avond aan wal werd gebracht, on derzocht. Men hoopt vandaag de staart en de overige motoren te bergen. ze redacteur voor sociale aangelegenheden) Hoewel door de betrokken partijen o de inhoud van het accoord het diepste stilzwijgen in acht wordt genomen, n nen wij te weten dat in dc Stichting v de Arbeid overeenstemming Is bereikt een basis van 6 procent. Deze verhoging zou het karakter van een vergunning dra gen. dus niet van een verplichting. Nog in de late middag kwam de bondsraad van het C.N.V. in Utrecht bij een. De vertegenwoord bond in de Stichting van de Arbeid heb ben in deze vergadering rapport u bracht. Naar wij vernemen, heeft de bondsraad zijn instemming met hun leid betuigd Ook het verbondsbestuur van het NW heeft het beleid van zijn vertegenwoordi gers in de Stichting goedgekeurd. Aangenomen mag worden dat tijdens de gisteren gehouden besprekingen tussen de regering en een delegatie van de Stich ting van de Arbeid, de ministers Suur- hoff en Zijlstra mededelingen hebben ge daan met betrekking tot de plannen var de regering ten aanzien van de huurver hoging. het tijdstip en de omvang daarvan en de compensatie er voor. Ook lijkt het ons niet onwaarschijnlijk dat van rege ringszijde de medewerking van de Stich ting is ingeroepen om een eind te maken aan de zwarte lonen en dus te komen tot en handhaving der richtlijnen. Huurverhoging later De thans verkregen overeenstemming was waarschijnlijk mogelijk, omdat door de mededelingen van de regering omtrent haar plannen voor de huurverhoging de wensen van de werknemers konden den gematigd. De huurverhoging zal meliik nog niet direct kunnen worden doorgevoerd. Het mag verwacht worden dat de regering over haar voc- nadere mededelingen zal doen ii mende Troonrede. Thans zal, omdat er sprake is vergunning tot loonsverhoging, in de be drijfstakken het overleg moeien begin nen. Overwogen wordt voorts dat de pre- mieën van enkele sociale voorzienings- l de ko- Straaljager-piloten de cel in wegens te laag vliegen Wilden boven Den Haag en Beverwijk hun ouders eens wat laten zien Het hoog militair gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft gisteren twee zaken behan deld tegen straaljagervliegers die boven steden gevaarlijk hadden gevlogen. De advocaat-fiscaal bij dit gerechtshof requireerde tegen de 20-jarige rese korporaal J. H., die te laag boven Haag had gevlogen op 18 Maart j.l., maand militaire detentie en uitlezing het vonnis op alle vliegvelden in land. Tegen de 22-jarige reserve-sergeant- DAT een inwoner van Hoorn, die in zijn keuken met een stuk binnenband een clandestiene gasleiding had aangelegd, waardoor er een ontploffing ontstond, ls gearresteerd. DAT op de Hilversumse groentenveiling een werkster die van diefstal werd ver dacht, in een kamertje werd opgesloten, maar toen de politie verscheen, de benen had genomen, daar zij zelf ook een sleutel van het vertrek bezat. DAT de heer J. Schaapherder uit Laren (N.H.) op de tentoonstelling daar een hem onbekend schilderij van zijn moeder aan trof, en tot zijn grote verrassing vernam, dat een kunstminnaar het voor f 400 had gekocht, om het hem aan te bieden. DAT de Haarlemse verkeerspolitie ge deeltelijk in burger gaat surveilleren, daar vele weggebruikers zich slechts aan de voorschriften houden, wanneer zij een agent in uniform zien. DAT er voor nabestaanden van de 17e eeuwse Fransman Jcan Thiery geen hoop meer bestaat op diens millioenenerfenis en de Ned. afdeling van de familiestich ting is ontbonden. DAT naar de Zuidafrikaanse ambas sade mededeelt, de heer Hofmeyer is aangesteld als voorzitter van het immi- gratiekeuringscomité te Den Haag. DAT het herstelwerk aan de molen De Dood te Zaandijk is gestaakt, daar er fouten in de herstelconstructie zijn ge constateerd. DAT in Herkingen thans nog het lijk van een der rampslachtoffers is aange spoeld, geïdentificeerd als mevr. Van de W. uit Nieuwerkerk, welk dorp 270 doden had te betreuren. DAT op een spoorwegovergang bij Zwollerkerspel gisteren 'n auto. bestuurd door J. G. Westemeijer uit Zwolle door een sneltrein is aangereden, doch nie mand van de inzittenden werd gewond, daar het voertuig slechts even werd ge raakt. DAT uitgaande van de stichting Stads- ontspanning op 9 Oct. in de Bernhard- hal te Utrecht door het Utrechts Stedelijk Orchest een massaconcert wordt gegeven. DAT in een te Parijs gehouden verga dering onze landgenoot mr A. C. F. Hen- drikse tot commissaris is benoemd van de International Cooperative Petroleum Association te New York DAT het 2064 brt metende tankschip Lucita van de Anglo Saxon Petrol Cy te Londen voor sloop aan Rijsdijk's indu striële ondernemingen te Hendrik-Ido- Ambacht is verkocht. DAT de Ned. Jongeren Raad der Euro pese Beweging een telegram aan de mi nisterraad heeft gezonden, waarin hij zegt ondanks de verwerping van dc E.D.G. in Frankrijk, het geloof in de Europese eenheid geenszins te hebben DAT tegen de 36-j. koopman G. L. P. uit Emmen, die liefst 19 inbraken heeft gepleegd, waarvan 14 in kerken, voor de Alemelose strafkamer 3 jaar is geëist. DAT een ambtenaar en een besteller van de PTT zich aan verduistering van onder hun berusting zijnde gelden heb ben schuldig gemaakt en voor de Arn hemse rechtbank resp. 6 en 7 mnd hoor den eisen. DAT Dinteloord volgend jaar zijn 350-j. bestaan viert en er dan uitgebreide fees telijkheden worden gehouden. DAT ten behoeve van herstel en ver nieuwing aan het stedelijk museum te Amsterdam B. en W. der stad aan de raad een crediet van f 356.500 vroegen. DAT vannacht het café van de heer J. van der Kuil te Haaksbergen uitbrandde, ook het woonhuis grotendeels verloren ging, doch een deel van de inboedel kou worden gered. DAT de daders van de inbraak bij Soc. Zaken te Apeldoorn, waarbij f 1300 was ontvreemd, thans gepakt zijn: de 25-j. Apeldoorner J. W. B. en de 24-j. Amster dammer H. K. DAT een internationaal gezelschap deelnemers aan het congres voor de zorg Invaliden t« Schcvcningcn gisteren de werkplaats voor mindervaliden Hulp door Arbeid te Dordrecht bezocht. DAT bU de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend om de Zuid-Pacific commissie voortaan slechts ee.ns per jaar te doen vergaderen, in plaats van twee maal. vlieger J. de R., die van zijn orders afgeweken en een „rol" had gevlogen boven Beverwijk requireerde hij een milL- taire detentie van drie weken. In beide gevallen verzocht hij onmid dellijke gevangenneming- Korporaal H. had. in een impuls, zeide hij ter zitting, te laag boven Den Haag, waar zijn ouders wonen, gevlogen en een „lazy eight" gedraaid. Sergeant De R. had zijn ouders in Beverwijk willen laten weten dat hij in de straaljager vloog maar was niet lager dan de minimum hoogte van 1500 voet gekomen. De president van het Hoog Militair Gerechtshof vond deze manier van vliegen verbazend gevaarlijk meende dat straaljagervliegers, desnoods met de dreiging van gevangenisstraf, ge dwongen moeten worden zich aan d« orders te houden. H. was door de Krijgsraad-Zuid veroor deeld tot twee weken militaire detentie en De R. tot veertien dagen militaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Voorts was H. zijn vlieg brevet voor altijd ontnomen en was hi, in rang verlaagd van sergeant tot korpo raal. Beide vliegers hadden een opleiding in de Verenigde Staten genoten. De verdedigers van beide beklaagden vestigden de aandacht op het feit dat H. en De R. bekend stonden als uitstekende vliegers. Zij vroegen clementie. Na raadkamer veroordeelde het Hof beide beklaagden conform de eis va advocaat-fiscaal. Voor operatie Nazi Walther Funk mag Spandau uit Walther Funk, de vroegere minister m economische zaken onder Hit'.er, die i een levenslange gevangenisstrai onder gaat in de gevangenis van Spandau, zal deze week worden geopereerd. Daarbij zal hij worden overgebracht lar het Britse militaire hospitaal dat dicht bij de internationale gevangenis ligt. Voor alles wat betrekking heeft op het lot van de gevangenen in Spandau eenstemmig besluit van de vier mogendheden nodig. Blijkbaar gaan dc Russen ermee accoord dat Funk wordt geopereerd. Funk, die 63 jaar oud is, is de eerste an de zeven gevangen medewerkers an Hitler die de gevangenis zal mogen verlaten. Zoals wij dezer dagen meldden, ligt Hitiers min. van buitenlandse zaken, Von Neurath in Spandau ernstig ziek. Jongetje in Maasdijk verdronken Het tweejarige zoontje van de familie B. te Maasdijk is op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind is nabij de derlijke woning in een sloot geraakt i verdronken. fondsen die grote reserves hebben ge kweekt de W. W. verzekering o.a. waar mogelijk verlaagd worden. Heden zal de looncommissie van de Stichting van de Arbeid vergaderen om de voorstellen uit te werken, waarna de Stichting Vrijdag zal bijeenkomen om een voorstel voor de regering te formuleren. KONINGIN NAAR CONGRES IN DEN HAAG Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op Vrijdag 17 September a.s. in de namiddag een zitting bij te wonen van het congres „Vrijheid en gebondenheid der wetenschap", dat 17 en 18 September in de Dierentuin te 's Gravenhage wordt gehouden. Zoals gemeld is de Koningin bescherm vrouwe van dit congres. Amerika beloolt Voor Ouemoy volledige materiële steun Volgens de New York Herald Tribune heeft de Amerikaanse Zevende Vloot op dracht gekregen, de Chinese nationalisten volledige „logistieke" steun te verschaffen bij de verdediging van het eiland Que- moy. Dit betekent, dat de Amerikanen Tsjangs troepen op Quemoy geregeld van voorraden, munitie, materiaal en zelfs straaljagers zullen voorzien, waardoor na tionalistische schepen vrijkomen voor an dere opdrachten. Het blad voegt er ech ter aan toe, dat Amerika de nationalisten in geen geval met mankracht zullen steu- Volgens Reuter is een begin gemaakt met de aangekondigde terugtrekking van zeven communistisch Chinese divisies uit Noord-Korea. Deze troepen zouden in Zuid-Oh'ina worden gelegerd. Zoekof te Djakarta 1 Een vorstelijke ontvangst De Sowjetambassadeur, Dlmitri Zoekof. is gisteren in Djakarta aangekomen met zijn echtgenote, zoon en twee leden van zijn staf. De Indonesiërs hebben hun uiterste best gedaan hem een vorstelijke ontvangst te bereiden. Ter weerszijden van de vele km lange weg van Tandjong Priok naar Djakarta stonden de politic- troepen opgesteld. Zoekof werd begroet door hoge autoriteiten van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken en vertegenwoordigers van alle commu nistische landen. Hij deelde in tegenstel ling tot vroegere berichten mede, dat het totale ambassadepersoneel 15 man zou tellen, waarvan er 8 de diplomatieke sta tus hebben. De gezinsleden zijn hierbij niet geteld. Voorlopig zal hij in Hotel des Indes verblijf houden. Intussen heeft de kleine Mohamme daanse regeringspartij, Nahdatoel Oelama, verklaard geen groter ambassadestaf te willen dulden, dan de Indonesiërs in Mos kou hebben. De grote Mohammedaanse oppositie partij Masjoemi heeft te Bandoeng be sloten een anti-communistisch front te vormen en in geen geval te zullen samen werken met de Partai Kommoenis Indo nesia. Een zegsman der Masjoemi zeide, dat de procureur-generaal een geheime instructie van de P.K.I. in handen heeft om alle leiders van de Masjoemi te doden. De Masjoemi beschuldigt de communis ten er van. dat zij het volk opzettelijk arm maken, omdat dit voor de uitbreiding van het communisme voordelig is.- Duitse mijnwerkers eisen socialisatie Als tegenwicht tegen invloed van buitenlands kapitaal De vakbond der Westduitse mijnwer kers heeft opnieuw socialisatie van de mynbouw geëist. De voorzitter. Imig, voert aan. dat dit de enige wijze is om de niet-rendabele mijnen aan het werk te houden. Er zijn namelijk 30 mijnen, die hun geld niet opbrengen. Deze leveren 16 procent der Westduitse kolenproduc- tie en houden 90 000 man aan het werk. Imig meent, dat men op deze wijze de gevolgen van de ontbinding der concerns door de Gealieerden kan tegengaan en een tegenwicht kan scheppen tegen de door de Nederlanders geëiste afschaf fing van de Gemeenschapsorganisatie de Roerkolen. Tenslotte ziet h(j daarin een verweermiddel tegen bet bin nendringen van buitenlandse kapitaal invloeden. WEERBERICHT Vrij veel bewolking Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Over het algemeen vrij veel be wolking met tijdelijk vooral in het Noorden van het land wat lichte regen of motregen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt van morgen 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: Zor van 6.15—18.55 uur; Maan van 20.00—11.26 uur. Zondag L.K.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1