Stichting VVV Noordwijk meer subsidie krijgt Gebouwen van de gasfabriek krijgen andere bestemming Tegenslag bij de exploitatie van Avifauna? Hebben X-stralen van de zon invloed op radio-verkeer? NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gemeenteraad van Nooidwijk Middenstand behoort deel uit te maken van de stichting Op een ongewoon uur. Zaterdagmiddag, vergaderde de gemeenteraad van Noordwijk. Aan de opkomst was dit te merken: een viertal leden, de heren Van der Niet, Van Rhijn, De Witt en Urlus, ontbraken op het appèl. Na de opening verwelkomde de voorzitter met enkele hartelijke woorden wet houder G. Vogelaar, dfe na een ernstige operatie voor het eerst weer ter vergadering was. Bij de ingekomen stukken was schrijven, waaruit bleek, dat de minister van sociale zaken niet bereid was c extra vergunning te verstrekken voor verkoop van gedistilleerd in het nleu theater van de heer N. F. J. Pot. dat thans in aanbouw is aan de Prins Bern- hardstraat. De heer Rippen stelde het college de vraag, wat het in deze denkt te doen. Spr. herinnerde er aan. dat de hele raad indertijd achter het voorstel stond deze vergunning aan te vragen. De burgemeester zei. dat ongetwijfeld di hele raad dit besluit betreurt. Er is ech ter geen appèl mogelijk. Spr. heeft direct contact opgenomen met de inspecteu: voor de volksgezondheid. Het enige wa we nog kunnen doen. is te pogen de mo tivering van dit besluit te weten te ko men. temeer omdat in Noordwijk inder tijd bij een ander geval wel gunstig werd beschikt, aldus spr. Een commissie, bestaande uit mev Van der Wiel en de heren Van Beelen en Mesker, onderzocht hierna de geloofs brieven over het nieuwbenoemde Jld, de heer A. A. J. van der Bol. die de plaats inneemt van de heer J. Th. van Ruiten. De commissie adviseerde tot toelating, waartoe de raad besloot De gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1953 werden vervolgens aangeboden. Zij vermelden een netto batig saldo groot f 24 180.74. Oorspronkelijk werd een delig saldo van f 40.264.50 vermeld. dezer dagen besloot de Tweede Kamer tot vaststelling van de compensatie-uit kering wegens gederfde ondernemingsbo- lasting. Hierdoor kon het nadelig saldo gewijzigd worden in een voordelig. Een commissie werd gekozen, bestaande de heren Alkemade. Van Riemsdijk Schmohl, die deze rekeningen zal onder zoeken. Vastgesteld werden de ontwerpen tot herziening van het uitbreidingsplan met betrekking tot de terreinen aan de Van Panhuysstraat en de Oude Zeeweg (de Greut). Er bleken tegen deze plannen geen bezwaren te zijn ingebracht. Te laag De stichting „V.V.V. Noordwijk' zocht om uitbetaling van de geraamde f 3000 subsidie en tevens om verhoging van dit bedrag met 25 procent. B. en W. ■waren van oordeel, dat dit verzoek om verhoging wel gerechtvaardigd was en adviseerden daarom het in te willigen, echter onder voorwaarde, dat de overige deelnemers in de stichting een gelijke verhoging zullen inbrengen. Dit laatste wa6 voor de heer Rippen aanleiding om vóór te stemmen. De heer De Geus wees er op, dat er nog steeds geen balans of iets dergelijks was ver schenen. Hij drong aan op spoedige ver strekking van inlichtingen. De heer Mes ker informeerde er naar of de georga niseerde middenstand reeds tot de stich ting was toegetreden. De heer Van Riemsdijk sloot zich aan bij de heer De Geus. Spr. bepleitte een subsidiëring in evenredigheid met wat de andere deelnemers bijdragen, zij het na tuurlijk met inachtneming van een maxi mum. In een gemeente als deze behoren de inkomsten van een dergelijk lichaam aanzienlijk hoger te zijn dan nu het ge val is. Middenstand Inmiddels was aan de leden een voor lopige exploitatierekening uitgereikt, wat de heer Sedelaar aanleiding gaf te pro testeren tegen de bijdrage van de mid denstand. Ook weth. Vogelaar meende, dat voor '54 geen bijdrage van deze groep kon worden verwacht. De burgemeester herinnerde er aan dat in Mei JJ. de stichtingsacte was verle den. Spr. wees er op, dat, gezien de be perkte mogelijkheden, door de tencommissie bijv. zeer veel werk is zet Overigens is het logisch, dat bij zo jeugdige telg kinderziekten nen moeten worden. Hij twijfelde er niet aan of dit zou spoedig het geval zijn. Verder was hij van mening, dat. hoe het ook gaat, de middenstand van de stich ting behoort deel uit te maken. Wethouder Van Leeuwen, die het ge meentebestuur in de stichting vertegen woordigt, wees eveneens op de gang var zaken bij de oprichting. Er moeten nog verschillende bedragen binnenkomen, maar binnen afzienbare tijd kunnen we een definitieve afrekening verwachten. Ook spr. achtte de bijdragen te laag. Na het seizoen zal alles opnieuw worden bekeken en zal de raad volledig worden ingelicht. Dat de middenstand nog niet is aangesloten, is, naar sprekers mening, het gevolg van bepaalde misverstanden. We zullen zeer zeker proberen, dit alsnog voor elkaar te krijgen. Nadat de heer Sedelaar alsnog zijn per soonlijke sympathie t.o.v. de stichting had betuigd, verklaarde weth. Vogelaar zich voorstander van het idee, de huur autocircuit over 1953 nader te bezien. Dit circuit is in 1953 slechte enkele weken in gebruik geweest Hierna werd het voorstel ziut. genomen. haar rekening terwijl de belanghebben den zelf eveneens zoveel bijdragen. Ingetrokken werd een raadsbesluit tot hei verstrekken van een geldlening ten behoeve van de aankoop van gronden in het Langeveld, omdat Ged. Staten te gen dit besluit overwegend bezwaar blo ken te hebben. Het volgende punt bevatte een verzoek van het bestuur der Wilhelminaschool om medewerking voor het treffen van voorzieningen wegens de toeneming vai) het aantal leerlingen. Oorspronkelijk was het plan een tweede verdieping te maken, doch dit bleek te duur te zijn. Nu hoopt het bestuur een andere oplossing te vin den. wel werd alvast verzocht het speel plein uit te breiden en medewerking te verlenen voor de aanschaf van banken en leermiddelen. De begroting voor 1954 kan alsnog slui tend worden gemaakt, dank zij de hogere uitkering uit het gemeentefonds. Het was dus niet nodig voor 1954 reinigingsrech ten en een rioolbelasting in te voeren. D< heer Rippen signaleerde nog een uiting van Ged. Staten bij dit punt: er zou n.l. oo de secretarie teveel personeel zijn. Al gemeen was de raad van oordeel, dat dit geenszins het geval is. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde mevi Van der Wiel naar de plannen inzake de woningbouw. Weth. Vogelaar deelde mee, dat binnen korte tijd de raad terzake zal worden ingelicht. De mogelijkheid wordt onder zocht de contingenten 19541955 tezi te bouwen. Ook wordt aandacht besteed aan de bouw van woningen voor be; den. De moeilijkheden bij de bouw den echter eer groter dan kleiner, aldus wethouder Vogelaar. De heer Van Beelen wees nog op eer precaire toestand bij de Huis ter Duin straat. waar een gedeelte weg van d« NZH is opgebroken. De heer Alkemade adviseerde. A voor tuintjes aan het Kerkhofpad Zuidzijde te vervangen door een trottoir. Dit zal wor den onderzocht. De heer Van Riemsdijk ten slotte vroeg wanneer Kareol betrokken zou worden. ..Binnenkort." aldus de voorzitter, „we zitten alleen nog met de levertijd van de vloerbedekking." LISSE Huren Voor de bouw van een RK school voor ULO werd een terrein aan de Van Pan- huysstraat beschikbaar gesteld. Met de bouw van deze school, die zal verrijzen naast de OL-school, zal nog dit Jaar wor den begonnen. De reeds gereed gekomen en de nog In aanbouw zijnde woningen op het voor malige golfterrein werden verhuurd voor de volgende priJzeD: A. Middenstandswoningen Hoogwakers- bcsstraat I 13.25 per week; B. Woningen aan de H. Roland Holst- straat en de J. Urlusstraat f 8.25 per week; C. Duplexwonlngen A. Verweystraat f 8.25 en f 8.60 per week. Voorts besloot de raad een subsidie van f 300 toe te kennen voor de mogelijkheid, dat Noordwijkse invaliden zwemmen te Leiden. De afdeling van het Rode Kruis neemt een ongeveer gelijk bedrag voor Nu het gasbedrijf distributiebedrijf geworden, zijn de bestaande gebouw vrijwel over en dus voor andere do« einden in te richten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om een gedeelte var het gebouwencomplex met de daarom heen liggende terreinen te verkopen, doch het college van B. en W. en de nissie voor openbare werken zyn gedachte veranderd en achten het raadzaam alle terreinen en gebouwi roor eigen doeleinden in te richten. Het bestaande gebouw voor openbare werken is ten enenmale te klein, terwijl ;r voor de berging van het brandblus- materiaal eigenlijk in het geheel geen doelmatige ruimte is. Het ligt nu in de bedoeling, om het tegenwoordige ge bouw van openbare werken tot brand weerkazerne te bestemmen. Er zal dan >k een droogtoren worden gebouwd. Van de gebouwen van het gasbedriif willen B. en W. het middelste slopen, ter wijl het gebouw aan de Noordzijde tot garage wordt ingericht en het gebouw aan de Zuidzijde (naast fa Verduynj verschillende andere doeleinden gebruikt zal worden. Daar züllen dan in worden ondergebracht een kantoor voor de di recteur van het gas- en waterbedrijf een kantoor voor de chef van dienst. De bovenverdieping zal showzaal worden. In het middengedeelte dienen ruimten tc worden gereserveerd voor diverse instal laties voor de gasdistributie. Voorts zal er een smederij komen en kleed- en bad- cellen. Het achterste gedeelte is voor openbare werken. Aansluitend aan dc smederij worden een timmermanswerk plaats en een schilderswerkplaats inge richt plu» een kantoortje voor de maga zijnmeester. De bovenverdieping van dit gebouw wordt ingericht voor vergaderzaal en kan worden gebruikt voor bijeenkomsten, brandweercursussen, politiecursussen. en E.H.B.O. Er bestaat nu een groot tekort aan vergaderruimte voor deze instellingen, die nu gebruik maken van dienstruimten in het gemeentehuis en de openbare school. In het bestaande kan toorgebouw willen B. en W. de centrale boekhouding der bedrijven onderbrengen, welke thans in het gemeentehuis geves tigd is. De ruimte in het gemeentehuis beperkt, dat wel zeer dringend naar oplossing gezocht moet worden. Een bezwaar is, dat de centrale boekhouding niet meer in het gemeentehuls gevestigd is, doch overwegend achten B. en W. dit toch niet. In het gemeentehuis heerst groot gebrek aan representatieve ruimte vergadergelegenheid. In totaal zullen de kosten van de verbouwing f 63.500 bedragen, terwijl een post onvoorzien van 10 procent der kosten nodig wordt geacht Er bestaat verschil van mening tussen B. en W. en de commissie voor openbare werken inzake de huisvesting der cen trale boekhouding. De commissie zag deze liever ondergebracht in de huidige di recteurswoning. Zij wil het bestaand kantoorgebouw inrichten tot woning voor de voorman van openbare werken, daar zij het kantoor voor de centrale boekhou ding te klein acht. B. en W. delen deze mening echter niet. Bovendien zal de uit gaaf voor dit gehele complex met f 20.000 moeten worden verhoogd en de jaarlijkse uitgaven zullen aanmerkelijk stijgen, terwijl voor de directeur in de omgeving een woning zal moeten worden gezocht, om welke reden B. en W. hun standpunt handhaven. Sisserijgolties Tenslotte nog eens vier stuks De vorige week sloot af met het gedu rende de afgelopen dagen haast tot eer gewoonte geworden aantal van vier traw lers. Het waren dit keer de Polderman, die sinds de eerste September '000 kisten haring. 70 makreel en 50 varia had gev gen. De Abraham, van 3 September met 1900 haring. 50 makreel en 50 varii Allan Water van 3 September met haring en 30 diversen en de Onderneming III van 31 Augustus, die 700 kisten haring meebracht. Voorts loste de IJM 208 150 schelvis en piepers. 70 makreel. 30 kabel jauw en 10 varia plus 100 stijve kabel jauwen en de KW 123 had 45 haring, 40 makreel, en 25 varia, terwijl de KW 64 aan bod kwam met 170 makreel en 30 di versen De kleine vaart zette daar noj 10.000 kilo tong naast plus kisten Weer at minder Er Is, door de niet al te beste kwaliteit en de geringe vraag aan het eind week nogal wat haring van de Polderman en de Allan Water opgehoudi wel verkocht kon worden, bracht tussen de f 10 en de f 14 per kist op. De makreel deed tussen de f 16.50 en de f 19. Kabeljauw cn schelvis voor Zuiderburc Niet alleen de regels kabeljauwen vc dwenen Zaterdag voor f 92 tot f 80 na België (de kisten deden f 110), maar o de grote en klein-middelschelvis we door de Belgische handel graag gekocht. Deze bracht het tot f 48 per kist terwijl de mooie zetschol f 45 deed en de beste snurrevaadschol ook al de Zuidgrens overwipte voor f 40 de. enen. Kleinmiddel- schelvis en de rest bleven in het binnen land en maakten f 43 tot f 25, variërend naar de grootte. Grote gul voor het bin nenland haalde eveneens f 45 en de mid del f 37 tot f 38. terwijl voor torren f 11 a f 22 uitgeteld werd. Koolvis haalde graag een f 80 tot f 84 per 125 kilo. Engeland ook grote schollen. Ook de Brit dekte zich in IJmuiden voor de verwachte vraag naar schol tij dens en na het weekeinde en betaalde voor de grote f 40 tot f 45 wat de mid- delslagschol eveneens opbracht, zij het met een hogere onderkantprijs, terwijl de enen van de f 33 tot de f 37 per kist maakten. Drietjes bleven in het binnen land en deden van de f 21 tot de f 22 als het de mooie snurrevaadkwaliteiten be trof. terwijl de gewone drieën rond di f 14 opbrachten. Gepeperde tongen De tong had weer goud op de staart er bracht tussen de f 4.25 en zelfs f 4.35 op als het lappen waren, terwijl de groot middel boven de rijksdaalder per kilo kwamen en voor de halfpondjes gretig van de f 2.25 tot de f 2.40 is gegeven. Voor enen kwam een f 1.90 binnen en de slips deden tussen de f 1.80 en de f 1.90. Binnen en komend Zaterdag lag voor vandaag al binnen de trawler Petten, die 830 kisten haring meebracht van de tweede September, wijl de Vios van 3 September 1900 kisten haring aanvoerde Stomend v Eveline met 1400 kisten haring Klaas Wijker met 1420 kisten, voornamelijk haring- De Klaas zal wel voor morgen moeten blijven liggen. De oudste schepen worden nu de Schoor], 4 September, en de Thorina van 5 September. Nieuws van en voor Katwijk Jubileum J. Hasenoot HILLEGOM Najaarsleesten zijn begonnen Zaterdagmiddag zijn de najaarsfeesten. ie tot Dinsdag duren, begonnen. Het hoogtepunt was wel de wielerwedstrijd Junioren en nieuwelingen. De juni- reden 20 ronden en de nleuwelin- 40 ronden door het Vosselaankwar- tier. Bij de junioren kwamen maar 12 ers aan de start. Reeds direct had zich hier een kopgroep gevormd van De beslissing viel op de laatste 20 ter. Het was M. Peterse, die de ee plaats bezette, gevolgd door Kooger Visser. Bij de nieuwelingen had men voor publiek een attractie door het buiten dedinging laten meerijden van Adrie Voorting uit Haarlem. Voortlng trok al direct hard aan, hetgeen tot gevolg had, dat het veld van nieuwelingen snel uit elkaar werd gerukt. Langzaam maar ze ker wist Voorting de andere renners van zich af te schudden en op het gehele pe loton een rondje uit te lopen. Toen ge loofde hij het wel en ging zijn Haar lemse vrienden wat helpen. Eerste werd Martens, gevolgd door A. van Wetten en van der Pol. Bij de viswedstrijd werd de grootste vis gevangen door P. Varkevisser, die daarmee de eerste prijs behaalde. Tweede prijs P. Winkelaar, die het grootste aan tal had. Autopedrace: Marianne Hollan der bij de meisjes en Peter v. d. Loo bij de jongens. De wisselbeker voor schooi- voetballen verhuisde naar de Juliana- school. Na de behendigheidswedstrijd motoren en bromfietsen ging de eerste prijs bij de motoren naar J. Pollé 1 de eerste prijs bij de bromfietsen naar van der Linden. De eerste dag werd gesloten met een taptoe door Crescendo. KATWIJK AAN DEN RIJN Evangelisatie films Morgen zal de Film-Evangelisatie in de zaal van het CJMV, Rijnstraat 37, blj- eerfkomsten houden, waarbij o.m. een film van Jeruzalem zal worden ver toond. Na schooltijd, om half vijf en om r, zijn er bijeenkomsten voor de jeugd, waarna des avonds om 8 uur een bijeenkomst voor ouderen zal Dlaats De heer J. Hasenoot vierde Zaterdag middag 't feit, dat hij 25 jaar in dienst is van de drukkerij „De Rijn" te Rijnsburg. De heer J. Verhagen, eigenaar van de drukkerij, feliciteerde de jubilaris in zijn oning Duinstraat 61 en dankte hem met enige welgekozen woorden voor wgt hij in ifgelopen Jaren had gedaan in het be lang van de zaak. De uitgever van de Oegstgeester Cou- mt. de heer J. C. Donk, sprak woorden in dank tot de jubilaris, voor de arbeid, e hij Vele jaren had verricht in verband met het drukken van zijn blad. Namens het personeel werd de heer Hasenoot een portefeuille aangeboden. Spreekbeurt Morgenavond spreekt in het kerkge bouw van de Geref. Gemeente om half acht ds Kersten uit Genemuiden. Jaarvergadering Katwijk In het clubgebouw in de Elleboogsteeg werd de jaarvergadering gehouden de sportvereniging Katwijk. De secretaris, de heer L. Schrama gaf zijn jaarverslag een uitvoerig over zicht van de gebeurtenissen in het afge lopen seizoen, o.m. van de resultaten van de verschillende elftallen. De penning meester. de heer B. Mulder had een ba tig slot van ruim f 450. Herkozen werden als bestuurslid de he rn G. de Best en B. Mulder, terwijl in de vac. H. de Best werd gekozen de heer G. van Diggelen. In de elftalcommissie kwam de heer J. v. d. Berg in de vac. A. Zwaan en de terreincommissie werd benoemd in vac. A. Freke de heer C. Varkevisser. Evangelisatie-films Woensdag zal de Film-Evangelisatie in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, Voor straat 72. een aantal bijeenkomsten hou den, waarbij o.m. een film van Jeruzalem wordt vertoond. De jeugdbijeenkomsten zijn van half twee tot 6 uur. waarna dei avonds om kwart vóór acht een bijeen komst voor ouderen plaats heeft. SASSENHEIM G.W.S. kreeg een nieuw clubhuis Sikkens' personeelsvereniging kreeg Za terdagmiddag een nieuw clubhuis. De heei Mees droeg het namens de directie van di N.V. aan de personeelsvereniging over Spr. merkte hierbij op, dat de directie G.W.S. drie jaar geleden een noodgebouw- tje schonk en een nieuw clubhuis in hel vooruitzicht stelde. Sportbeoefening, al dus spr., is belangrijk voor het bedrijf. Zowel de voetbal- als de tennisclub is springlevend en de sporten moeten goed beoefend kunnen worden. De heer Rol, voorzitter van de perso neelsvereniging. nam het geschenk van de directie dankbaar in ontvangst. De voor- r van G.W.S. bood een electrische klok aan en de heer v. d. Wal overhan digde een E.H.B.O. kastje. Namens de L.V.B. sprak de heer Hogervorst, namens „Katwijk" de heer Goedhart, terwijl de heer v. d. Velde de gelukwensen van de scheidsrechtersvereniging Leiden- en om streken overbracht. t een „gouden" sleutel opende de heer Mees vervolgens het nieuwe club huis. Het bevat twee lokalen met wasge legenheid en twee douchecellen voor de voetballers, een lokaal met wasgelegen heid en een douchecel voor de tennissers, kamer met wasgelegenheid voor de scheidrechter. alsmede zeer gezellig inge richte recreatieruimte. Natuurlijk is er een buffet. Koriom, een clubgebouw, waarop Sikkens' personeelsvereniging trots kan zijn. Hervormd jeugdwerk Het Hervormde jeugdwerk gaat 20 Sep tember met het nieuwe seizoen beginnen. In het Jeugdhuis zal Donderdag een ope ningsavond worden gehouden waar de le den van de C.J.M.V.-clubs met hun lei ders worden verwacht. Emeritaat Op 1 November gaat ds P. Pras met ver vroegd emeritaat. Op 31 October om 6 uur zal de predikant in de Nieuwe Kerk af scheid nemen van de Hervormde Gemeen te. Op zijn werk en afscheid hopen we te zijner tijd terug te komen. Benoemingen Tot onderwijzer aan de Ctar. u.l.o.- school te Katwijk aan Zee is benoemd de heer G. de Jong te Rijnsburg. Tot onder wijzeres in handwerken mej. J. van Zuij- len te Rijnsburg. Hoog en laag water Dinsdag 14 September: hoog water 3.54 en 16.17 uur, laag water springvloed 12.09 uur. NOORDWIJK Spreekbeurt Woensdagavond half 8 spreekt voor de ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen veler optimistische verwachtin gen in, zal het vogelpark Avifauna zijn eerste seizoen bij de gemeente, niet der een aanzienlijk tekort kunnen diegn- De voorzitter van het stichtings bestuur. wethouder C. M. Deerenbi heeft bij de opening destijds de ver derstelling geopperd, dat een gunstige exploitatie zeer wel mogelijk was, ei voor een batig saldo het bedrag ge noemd van ongeveer 25.000. Met grott waarschijnlijkheid schijnt te moeten wor den aangenomen, dat dit seizoen een te kort van plus minus 200.000 zal ople- Het stichtingsbestuur, dat deels raadsleden, deels uit oud-raadsleden niet-raadsleden bestaat en dat een zev tal personen uit landelijke commerciële kringen als adviseur heeft, is er, danks het feit, dat de verwachtingen ten aanzien van het aantal bezoekers vei overtroffen zijn, niet in geslaagd, de ge hoopte gunstige exploitatie te realiseren De oorzaak hiervan schijnt te moeter worden gezocht in tegenslag bij de kos ten van onderhoudswerken, verbeterin gen enz., opgevangen via de kapitaal- dienst e.d. Desgevraagd wenste het gemeentebe stuur het bovenstaande bericht van he A.N.P. noch te bevestigen, noch tegen tf spreken, omdat de raadsleden over d< stand van zaken nog moeten worden in gelicht. Verwacht wordt dat B en W. in de a.s. Donderdag te houden raadsverga dering daarover mededelingen zullen Soberder Onze Alphense correspondent tekent hierbij het volgende aan: Er is dus op nieuw rumoer ontstaan rondom Avifauna. Inlichtingen, vermoedelijk verstrekt door een bij het vogelpark ontslagen functio naris. hebben de knuppel in het hoender hok geworpen. Klaarheid is wel gewenst, en met spanning wacht Alphen dan ook de raadsvergadering van aanstaande Don derdag af Het inkomstencljfer voor Avifauna'! seizoen 1954 schijnt, ondanks het mindei gunstige er, wel goed getaxeerd ge weest. Do. naar eerst enkele weken ge leden bleek uit een rapport van het Veri ficatiebureau der Vereniging van Ned Gemeenten, is het restaurant oorzaak van de vrees voor een tekort van f 150.000. Het bezoek van het restaurant is ook wel heel goed geweest (goede klanten, groots* diners), maar men schijnt met duur per soneel en daarnaast met dure orkesten hebben gewerkt. Genoemd verificatiebureau zou dan ook geadviseerd hebben, in de komende jaren een andere richtlijn te volgen en van Avifauna een wel goed geoutilleerde maar eenvoudige vogeltuin te maken, aantrek kelijk voor „dagjesmensen". Avifauna ontslaat twee medewerkers Tengevolge van de spanningen tus sen de leidinggevende functionarissen heeft het stichtingsbestuur van Avifauna de betrekkingen verbroken met de heer M. A. Ladendorff, reclamechef en de heer A. Joosten, vogeldeskundig#. Agenda voor de raad Donderdagavond half 8 komt de raad bijeen. Agenda: voorstel inzake intrek king van de regeling betreffende het ver lenen van uitkeringen aan nagelaten be trekkingen van leerkrachten van open bare en bijzondere lagere scholen; idem inzake wijziging van het besluit regelen de de bezoldiging van de vakonderwijzers aan de openbare lagere scholen; voorstel tot medewerking aan het bestuur bijzondere school aan het St Jorispleln voor het aanschaffen van leermiddelen voor het verkeersonderwijs; voorstel in zake het in gebruik geven van lokalen ln de voorm. openbare lagere school Schoolstraat aan de vereniging tot oprich ting en instandhouding van Chr. scholen voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs op G. G.; voorstel inzake her nieuwde vaststelling van de gemeen schappelijke regeling tot onderlinge hulp verlening in geval van brand in Zuid- Holland; idem inzake publieke verkoop van het pand Pieter-Doelmanstraat 10; idem inzake het ruilen van stroken grond langs de Emmalaan met de N.V. scheeps werf „Alphen" P. de Vries Lentsch; stel inzake het beschikbaar stellen een crediet voor het uitbrengen van aanvullend rapport omtrent de gemeente door het economisch technologisch insti tuut te Rotterdam met ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeentebegroting 1954; voorstel inzake het verstrekken van i cr-ediet ten behoeve van de bouw van transformatorstation en de aankoop vier gasojars voor het electriciteits- gasbedrijf; voorstel crediet voor electrici- teits-, gas- en watervoorziening van 22 woningen aan de Javastraat en de Surl- namestraat en 66 woningen aan de Prins Bernhardlaan en de Industrieweg; stel crediet voor het leggen v; stamriool en een crediet voor het leggen van waterleiding op het sportten de Alphense voetbalvereniging „Alphen"; benoeming lid commissie van schatting voor het grondbedrijf; voorstel inzake vaststelling van regelen betreffende het beheer van het reservefonds tot dekking van nadelige saldi op de exploitatie het vogelpark „Avifauna". Aanvullend rapport In 1949 heeft het economisch technolo gisch instituut een rapport over Alphen uitgebracht. Nog steeds bewijst het rap port goede diensten. Wel doet zich meei en meer het bezwaar gevoelen, dat de omstandigheden en vooruitzichten sinds het uitbrengen van het rapport op tal punten in zo sterke mate gewijzigd zijn, dat een aanvulling gewenst stellen voor f 1500 voor deze aanvulling beschikbaar te stellen. Wedvlucht A.V.C. Door de P.V. „Alphense Vrienden- Club" werd deelgenomen aan de con- coursvlucht van Roermond over een afstand van 139 km. De duiven werden gelost om 12.30 uur met Zuid-Westen wind, bewolkt. De eerste duif kwam bin- n om 2 uur 51 min. 22 sec., de laatstp 3 uur 25 min en. 59 sec. De uitslag als volgt: J. Rooda 1 en 15; G. v d. Ham 2 en 7; Th. Elshout 3 en 10; Jac. Verkade 4; A. Dissel 5. 11 en 13; H. Bijs- terveld 6 en 12; L. Starreveld 8 en 9; D. van Eijk 14. De juniorenafdeling nam eveneens aan de vlucht van Roermond deel. I-n deze afdeling kwam de eerste duif binnen om 8 min. en 31 sec. en de laatste om 21 min. en 44 sec. Uitslag: J Dom burg 1. 3, 5, 8, 10 en W. Groeneveld 2. 4 7, 7 en 9 Uitbreiding kabelnet Het gemeentebestuur van Zwammer- dam heeft gevraagd om uitbreiding van Gistermorgen werd in de dienst in de het kabelnet voor de nieuwe woningen, hepr en6™ afscheicL genomen van de De gevraagde uitbreiding kan rendabel Üfen til, mevrouw Kraal, die met- hun worden geacht. De kosten worden ge- vier kinderen deze week naar Nieuw raamd op f 12 000 B en W. geven in over- eging dit beschikbaar te stellen. Voor OEGSTGEEST Uitzending naar het Zendingsterrein MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 ABBENES Landing van zweefvliegtuig Om kwart over twaalf gisterm; landde op het weiland van de landbouw Huibers aan de Lisserdijk juist achter h voetbalterrein van Kagia een zweefvlij tuig. Het werd bestuurd door A. K. i Wassenaar. Deze was kort uur opgestegen van het vliegveld ValkeJ burg voor een bovenlandvlucht. Door h ontbreken van de nodige thermiek i de bestuurder genoodzaakt de landing tj te voeren. Omstreeks half drie werd l zweefvliegtuig weer per aanhangwaï naar het vliegkamp gebracht om op stijgen voor een nieuwe vlucht. Het vlief^f tuig was niet beschadigd. HAZERSWOUDE Aanrijding Zondagavond, omstreeks kwart acht, stak de heer H. Borst, gezeten een geleende, nieuwe fiets, plotselii zonder op het verkeer te letten de rijl straatweg in de Groenendijk luxe wagen, die uit de richting Leidi kwam. schepte de wielrijder, die op weg bleef liggen. De EHBO, die snel plaatse was, verleende de eerste hullnsei De assistent van dokter Blaauwendraipiee achtte overbrenging naar het Academis& Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, dairi het slachtoffer klaagde over pijn in d, schouder De auto was licht beschadigfVo- De voorvork van de fiets was geheel stuf 17'. isla VOORSCHOTEN Beëdiging ofiicieren Zaterdagochtend had in het Marine- Opkomst-Centrum een plechtigheid plaats, n.l. de beëdiging van een aantal officie ren. in dit geval een drietal artsen, drie officieren voor speciale diensten, de administratie, een voor de technische dienst en tenslotte nog een viertal officie- »n afkomstig van H.M. „De Ruyter" Op het centrale gazon van het M.O.C. stonden even voor tien de gehele beman ning van het M.O.C. te Voorschoten, de bemanning van M.E.B., L.E.O. M.M.D. te Oegstgeest en van het Marine detachement Den Haag in carrée opge steld. Ook de vlootaalmoezenier en -predi kant waren bij de genodigden aanwezig, benevens de burgemeester van Voorscho- wethouder J. J. Dekker, beiden met hun echtgenote. De commandant van het M.O.C., kapi tein-luitenant ter zee W. H. de Graaff, heettte na de inspectie allen welkom en op het belangrijke van dit moment de te beëdigen officieren. Na opening de band werden de koninklijke be sluiten voorgelezen en had de individuele beëdiging plaats van de heren luitenants 3 arts G. van Dolder, R. J. M. Hendrix. E. J. Conradi en G. J. Veene- adelborsten voor speciale diensten I H. B. C. Knoop, J. H. Westen en ir H. Engel, adelborst I voor de administratie van Weven en de adelborsten I hnische dienst J. Wijnands, G. J. Kar dol. J. R. A. Scholten en E. B. Schmied. Nadat overste De Graaff de nieuwe of ficieren had gefeliciteerd, werd door hen gezamenlijk een défilé afgenomen. Aan plechtigheid werd medewerking ver leend door het muziekcorps Valkenburg. Ambachtsavondtekenschool In de dezer dagen gehouden vergade- ng van de Ambachtsavondtekenschool heeft de voorzitter, drs H. A Korthals, "in overzicht gegeven van het werk /er het afgelopen cursusjaar. Met vreugde kon spreker constateren, dat steeds meer Voorschotense jongelui tot de avondtekenschool komen om zich daar onder bekwame leiding in een vak te ontwikkelen. De aan het eind van het cursusjaar gehouden tentoonstelling ge tuigde van de activiteit der leerlingen en toonde ook de grote waarde, die aan het onderwijs moet worden toegekend. Voor het bevorderen der vakbekwaam-1 heid noemde spr. de avondtekenschool I nieu' Guinea hopen te vertrekken in dienst de Zending. De heer Kraal gaat wer ken bij het onderwijs in Manokwart. voorganger, ds Mackaay, secretaris de Raad voor de Zending in de Her vormde Kerk. had voor de prediking tot tekst gekozen Hebr. 12:1 en 2. Hij wees op het moeilijke van de arbeid, die het echtpaar Kraal gaat ondernemen, werk dat alleen verricht kan worden, als men waarlijk getuigen kan van de overste Leidsman en Voleinder van het geloof, Jezus Christus, Die voor de vreugde, die Hem voorgesteld was, het kruis heeft ge dragen en de schande heeft veracht. In het getuigenis aan de bewoners van Nieuw Guinea mag doorklinken, dat Je- Een Christen is een soldaat van Jezus, ij moet bereid zijn te strijden. Er moet ms verbeten gestreden worden, vaak op de voqrposten, moeheid en eenzaam heid niet achtende. Wij zullen u in toe wijding en gebed niet vergeten, aldus ds Mackaay. Hij besloot de prediking met de woorden van gezang 105: „Nabij of ver, wij zijn verbonden; èèn Heer en èèn geloof, een hoop Na de dienst was er gelegenheid de heer en mevrouw Kraal persoonlijk afscheid te nemen. Grafsteen overgedragen Zaterdagmiddag is op de begraafplaats Rhijn hof de steen op het gTaf van de heer R. van Til, in leven hoofd van de Chr. school aan de Hoge Morsweg O.geest, aan de familie overgedragen. Vooraf werd ten huize van mevrouw Van Til korte plechtigheid gehouden, waarin woord werd gevoerd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Bakels. Op de begraafplaats dankte een zoon, de heer R. van Til. voor deze sympathieke daad. O.G.AV. in Leidschendam Zaterdagmiddag gaf de gymnastiekver eniging O.G.A.V. onder leiding van de heer H. J. Labordus een uitvoering voor de verpleegden en het personeel van de inrichting „Hulp en Heil" te Leidschen dam op het sportterrein van deze instel ling. Na de fleurige opmars van de gehele groep, oogstten de jongens veel succes n op muziek uitgevoerde, pittige vrije oefening, brachten grote spanning behendigheidswedstrijd en zorg- een vlot nummer grondgymnas- tiek. Goed uitgevoerd werd ook de knots oefening door de meisjes van 1214 jaar, die bovendien in dit afwisselende pro gramma het wedstrijdelement brachten tremplin-hoogspringen. Veel bijval oogstte de damesgroep met de fraaie bal oefening. de rhythmische oefening, maar vooral met het keurige knotszwaaien. Brugturnen door de dames en enkele sren vormde een goede afsluiting van t non-stop programma, dat circa ander half uur duurde en waarbij de jeugdige turnsters Elly v. d. Horst en Willy Bontje de verschillende nummers hun per soonlijke vrije oefening lieten zien. Het gebodene werd door de toeschouwers tor gewaardeerd. O.G.A.V. heeft hiermede goed werk ge daan en kan teruzien op een geslaagde opening van het nieuwe turnseizoen. verschillende waterleidingvoorzieningen in de omgeving van de Zaalbergstraat is een bedrag nodig van f68.300. Voor de vernieuwing van een gedeelte van de lei ding elders in de gemeente dient een be drag van f 12.820 te worden uitgetrokken. NJEUWVEEN Jongeren bijeen De jongerenafdeling van de Hollandse Mij van Landbouw kwam bijeen. Besloten werd, in December een toneelstuk op te voeren. Ook worden enige danswedstrij den en filmavonden georganiseerd. Bij voldoende deelneming hoopt "men op 7 October in Zevenhoven een fokdag te houden. Over het instituut Kerk en Wereld te Driebergen is een nieuwe brochure verschenen, die men bij het instituut kan aanvragen. DE KAAG Opening „dorpshuis" De I 91; sturen van verschillende t gingen zijn met het dagelijks bestuur de jeugdherberg bij elkaar geweest o^rce een avond vast te stellen voor het in f bruik nemen van het „dorpshuis", l het door de dorpers wordt genoemd. H« is een fraai gebouw geworden, e gelegenheid voor culturele avondej Voorlopig is tot datum de achttiende tober gekozen. Lenteklokjes Woensdag gaan de Lenteklokjes ondt^i leiding van de heer S. P. Visser ingen. Vijf uur in het verenigingsgetl rka: KOUDEKERK AAN DEN RIJN Gunning De verbouw van het verpleeghuis is r de gehouden inschrijving gegund firma.. Gebr- Batelaan, Hazerswoudi Rijndijk, die de laagste inschrijfster Gevaarlijke val Zaterdag kwam het dochtertje van dèloij heer B. v. Tr. in de Hoge Waard alhierj Oc toen het bij een vriendinnetje thuis og an een schommel zat doordat de haak aaiyan de ene zijde afbrak, op een betonnen Re vloer terecht. Het kind liep een hersenfctln schudding op, maar wat het ergste wasLnt het kon de eerste tijd niet meer zlenKw, De huisarts heeft daarom een specialist^, uit Leiden opgebeld, die binnen een halL" j- uur ter plaatse was. Het gezichtsvermoi^p gen keerde gelukkig terug. Woensdag: kaasavond Woensdag zal op initiatief van d«ent; plaatselijke kaascommissie, een kaasiwk •ond worden gehouden in het verenl-Steg gingsgebouw. Om half zeven zullen déjvi tentoongestelde kazen te bezichtigen zijnjhou waarna om acht uur een bijeenkomstp j wordt geopend, waarin de zuivelconsu-f BL lent spreekt over het maken van kaas. bico [lijk WOUBRUGGE Aanrijding Toen de 69-jarige wielrijder G. Gran- dra uit Woubrugge Zaterdagmiddag o streeks 2 uur van de oostelijke afrit derï^ ilde afslaan, lette hij' met op net acuter hem komend verkeer.L- Zodoende werd hij midden op het kruis-fPr punt van de Boddeus Hosangweg gegre-L- pen door een personenwagen. bestuurd^arl door de heer Poppeliers uit Ter Aar en*®1 tegen de grond geworpen. Leden van de' 0: plaatselijke EHBO brachten het slacht-^5 offer naar de woning van dokter L. E.! J Loth. Na verbonden te zijn werd het slachtoffer, dat een gapende wond boven* het linkeroog vertoonde, naar zijn wo- ning overgebracht insjs l 13 ZEVENHOVEN Bazar Woensdag, Donderdag en Zaterdag!»1 wordt ten bate van het bouwfonds van de Lj Hervormde Gemeente in de garage van? de heer A. Sparreboom een bazar gehou-.,' den. Openfcigstijden: 3 tot 5 en 7 tot 10m| Afscheid i om 7 uur Willenswaard wegens vertrekji 5( naar Strijen afscheid te nemen van deissen Hervormde Gemeente. en I Oefening }rns1 De N.R. hield voor het eerst een oe^e*L^ ning in deze gemeente. Zeven leden wa- opgekomen. Men kan bij de Nat. Re-L 0 0— V.t - APft-.Irt- - li I.pwa! if! A «Alf i onmisbare instelling voor Voorscho- Het bestuur werd met enige leden uit gebreid en bestaat thans uit de heren drs H. A. Korthals, voorzitter; H, G. J Wenekes. secretaris: A J. Turion. pen ningmeester. L J. Los. W. Meyer, C Verhey en M. W. Meyer, leden. Besloten werd dat de lessen van het telijk gêrichC-wJBHI cursusjaar op 4 October beginnen. Uit de radarmetingen aan meteoren Vergadering Natuurkundige Vereniging Tweemaal per dag draait de wind op een hoogte van tachtig kilometer Tijden9 'n Zaterdag in het physisch la boratorium te Utrecht gehouden gecom bineerde vergadering van de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en de Neder landse Astronomenclub heeft dr H. Fried- :n uit Washington (V.S.) gesproken =r de proefnemingen met raketten, die zijn land zijn uitgevoerd. Hierbij zijn ■belangrijke gegevens verkregen over de ultraviolette straling van de zon en over de structuur van de hoge atmosfeer van de aarde. Het blijkt dat de zon een sterke röntgenstraling uitzendt. De X-stralen zijn voldoende sterk om de z.g. E-laag de ionosfeer (een electrisch geleiden de laag op 100 km hoogte) te kunnen ioniseren. Tevens zijn deze X-stralen ver antwoordelijk voor een deel der ionisatie de F-laag op 350 km hoogte. De sterk- van de X-stralen is veranderlijk en gaat op en neer naarmate de zonnecorna meer of minder actief is. Het is mogelijk dat de X-stralen van de zon verantwoor delijk zijn voor het zogenaamde Dellin- ger-effect: het wegvallen van het radio verkeer over lange afstand, waarbij de D-laag uit de ionisfeer gestoord wordt. Dr C. de Jager van de sterrenwacht te Utrecht hield een inleiding over wind en wervelingen in de hoge delen van de aardatmosfeer. Met behulp van moderne radarwaarnemingen van meteoren en door waarnemingen over de scintillatie (het voortdurend variëren in sterkte) de z.g. radiosterren is men er in ge- gd gegevens te verkrijgen over de windibewegingen in de zeer ijle delen de aardatmosfeer 60 tot 400 kilometer boven de grond. De gemiddelde windsnelheid is 60 meter per seconde op 60 kilometer hoogte, daalt daarna tot 20 meter per se conde op 80 kilometer, om weer te stijgen tot tweehonderd meter per seconde op 350 kilometer hoogte. Op de allerhoogste ni- de wind voor middernacht wes- middernacht oostelijk. blijkt dat de windrichting op het 80 kilo- Pee] meterniveau in de loop van twaalf uur i eenmaal kloksgewijs rondloopt van noord over oost-zuid, weer naar noord. Deze I rondgang van de windrichting voltrekt zich dus tweemaal per dag. Toogdag van het C.N.V. in Bodegraven luchtbüeenkomst gehouden door de af delingen van de Rijn-, Aar- en Gouwe- streek van het C.N.V. Na de pauze werd de vergadering voortgezet in het beurs gebouw. Medewerking werd verleend door het tamboercorps Triomf en Arti et Religioni uit Alphen aan den Rjjn. Do heer Van Mastrigt sprak over „Nieuwe vormen". Spr. wees er op, dat het C.N.V. steeds heeft gestreefd naar een voortbouwen op wat reeds is gefun- i deerd. De Chr. vakbeweging zoekt stel lig niet naar een bepaald schema, maar streeft met kracht naar erkenning van de verantwoordelijkheid van iedere wer ker in het maatschappelijk leven. In deze samenleving behoort de arbei der mens te zijn. De opzet is dan ook: meespreken, overleg plegen en praten over de eigen positie. Werkgever werknemer zijn beiden schepsel van [Hoo God, die in samenwerking de wereld kiu hebben op te bouwen. Die samenwerking hangt niet af van een vorm, maar van de individuele mens zelf. Als het Indi vidu niet verandert, betekent de P.B.O. bijvoorbeeld niets. L Na de pauze sprak de voorzitter van K&, de Chr. landarbeidersbond. de heer it o Oudekerk, over „Juist nu Chr. vakorga- lsjï- nisatie". „Christelijk georganiseerd zijn •Btel Is het uitspreken van een belijdenis op d« plaats, waar God ons heeft gesteld", al- G dus jlnrrlcn- Lft

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6