Stoffelijke overschotten van professor en mevrouw Lignac gecremeerd Reserve-gemeentepolitie en haar oefenprogramma Het beste uit dl iHiyintii oogst Ongezonde toestanden bij een Leidse melkfabriek? Overweldigende drukte op de Leidato NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 K.L.M.-piesident onder de spiekers „Rouw drukt zeer zwaar, nu beiden zo plotseling zijn weggerukt" In het crematorium te Driehuis-Westerveld is Zaterdagmiddag het stoffe lijk overschot van prof. dr G. O. E. Lignac en dat van zijn echtgenote, mevr. H. R. Lignac-Enthoven, gecremeerd. De droeve plechtigheid werd bijge woond door honderden belangstellenden, zowel uit Leiden als uit de we tenschappelijke wereld, waarin prof. Lignac zich bewoog. Een schat aan kransen was in de aula opgesteld, waaronder twee van de K.L.M. In so bere bewoordingen heeft de president-directeur van de K.L.M., de heex I. A. Aler, de rouw geschetst, die met de vliegramp van Shannon in 24 ge zinnen is binnengetreden. Nadat de beide kisten naar de aula1 waren gedragen en daar opgesteid^ las ds A. J. Snaayer, Doopsgezind precfcncant uit Leidein, enkele verzen uit het Hoog- d en het Boek Ruth. „Als er één ding dat deze dagen minder moeilijk maakt, dan is het wel de wetensr^o, dat de liefde sterker is dan de dood", aldus de predikant, en zich verder ricti- tend tot de familie zei hij: „Gij hebt dit van vader en moeder geleerd en beleetd al de dagen van hun leven. Wie een ogenblik zijn blik liet dwalen in hun huiskamer, werd getroffen door de veie foto's van kinderen er. kleinkinderen Dit deed verstaan, dat de liefde machtig is in dit leven, maar, wat meer is, ook over de grens van dood en leven heen- Die liefde heeft gekerkt in U. zt] werkt nog in U. Die liefde heeft U gemaakt tot wat gij nu zijt. Bij alle verdriet mag er ook de dankbaarheid zijn, dat ge zulke ouders hebt gehad." „Het Boek Ruth Is een boek over het gewone leven, het vertelt over trouw en liefde, zoals vader en moeder die ook hebben gekend. Wat in het aardse leven realiteit was, blijft ook in het boven aardse leven-werkelijkheid. De Bijbei spreekt van een veilig zijn. ons angstig zijn wordt opgenomen en opgeheven. Ds Snaayer eindigde met het voorlezen van een Psalm. „Heer, Gij doorgrondt en kent mij. leidt mij op de eeuwige weg" „Waar het leven zo is geweest, is d nacht licht als de dag.". Werk afgesneden De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. mr J. M. van Bemme- len. begon zijn rede aldus: „Onze univer siteit heeft dit jaar reeds acht maal het verlies geleden van een lid of oud-lid van de senaat. Telkenmale werden daar door vriendschapsbanden doorgesneden, wetenschappelijk werk voorgoed stilge legd en een taak beëindigd, die voor universiteit, land en vaak zelfs wereld van belang was. Waarschijnlijk hebben wij de rouw nimmer zo zwaar voelen drukken als ditmaal, nu onze col lega Lignac en zijn vrouw samen plotse ling uit ons midden zijn weggerukt. Bei den waren zij, niettegenstaande hun wal teruggetrokken leven, in de kring der universiteit geziene persoonlijkheden." Prof. Van Bemmelen schetste wat de reis naar Amerika voor de overledene zou hebben betekend, namelijk de bekro ning op zijn wetenschappelijk werk. Hij bracht in herinnering, dat prof. Ligqac in de oorlog, toen bij met een aantal legas ontslag nam, als gijzelaar St. Michielsgesteld werd gebracht, vervolgde: „Wie hem daar heeft meege maakt, zal zich herinneren, dat hij gevaren die wij natuurlijk allen zagen nog veel sterker voelde dan iemand anders. Maar dat nam niet weg. dat hij altijd weer de moed wist op te brengen zich er over heen te zetten. De moed ,van de bezorgde mens. die bezat Lignac, en wij hebben hem daarom ook in Gestel steeds gerespecteerd." Prof. Van Bemmelen zeide. dat prof. Lignac begreep, dat het leven van oen wetenschappelijk man in deze tijd mee brengt, dat hij voor reizen naar confe renties en vergaderingen zo nu en dan ,van het modernste vervoermiddel ge bruik moest maken en dat hij daartoe dan ook de moed moest opbrengen. Als lid van de senaat verklaarde spr., dat de overledene een grote liefde had voor de universiteit, voor zijn laboratorium en voor het werk van de gehele senaat „Juist in deze laatste zeven jaar i zijn emeritaat, waarvan hij zich nog veel had voorgesteld, zullen wij hem moeten missen als vriend, als collega en als wetenschappelijk werker. De Leidse senaat en wetenschappelijke staf zuilen Lignac en zijn vrouw blijven gedenken als moedige, plichtsgetrouwe, hartelijke mensen", zo besloot prof. Van Bemme len. Man des viedes Prof. dr J. W. Duyff, secretaris van de medische faculteit, verklaarde in zijn gedachtenisrede, dat prof. Lignac meer dan menig ander overtuigd was van de broosheid van de mens, en dat door de aard1 van zijn werk. Lignac is gestorven, midden in zijn werk, als man des vredes, die altijd trachtte dn conflicten te be middelen. Uit naam van de faculteit in het algemeen, en van de klinische hoog leraren in het bijzonder, nam spr. af scheid. Prof. J. H. ten Thije, voorzitter van de Nederlandse patholoog-anatomen-ver eniging, schetste de grote betekenis, die de overledene in1 de ruime kring van zijn vakgenoten heeft gehad. Het ontmoeten betekende hem achten om zijn persoon en waarderen om zijn werk. Sprekend namens het pathologisch laboratorium verklaarde de prosector dr G. J. Verdonck, dat de meeste mede werkers aan het instituut zijn uitgezocht hun functie aangesteld door prof. Lignac, die meer dan twintig jaar direc- ïs geweest van het laboratorium. „Zijn nauwkeurigheid waarborgde een uiterlijke verzorgdheid van eigen publi caties en dissertaties, waarvan de inner lijke waarde gegeven werd door zijn veie originele ideeën. Het „probie-ren gent über studierenwas een van zijn apho- m. waarmee hij aarzelende en tegen werpingen makende promovendi tot viteit trachtte aan te zetten. Van zijn vooruitziende blik getuigde het ïr.steiien een aparte research-afdeling aan zijn laboratorium, de chemische afdeling, die zich later tot een bio-chemische ont wikkelde. Deze afdeling had zij i groot interesse. Onvermoeibaar was zijn ven. haar met de nodige uitrusting materiaal en personeel te voorzien.'" Tot slot schetste dr Verdonck de grote belangstelling van de overledene de algemene pathologie. Veilig maken Namens de K.L.M. verklaarde de pre sident-directeur, de heer I. A_ Aler, hoe de maatschappij deelt in de rouw in 24 gezinnen is neergedaald. „Ih zal mijn leven inzetten voor het veilig maken van de luchtlijnen", zo zeide hij w P. H. Smits-Witvliet, spre kend namens de afdeling Oegstgeest van de V.V.D. en de vrouwengroep, de afde ling Rijnland van het Rode Kruis, het oorlogsgravencomité en het Anjerdag- postzegelcomité. nam in eer. per soonlijk woord afscheid van mevrouw Lignac, die zij schetste als een echte vriendin voor d: héle üegstgeester-ge- meenschap. Namens de familie spraken nog mevr. M. Hotke-Enthoven, de heer J. L. ka- venek en dr Dekker. Ir H. H. W. van r afscheid namens de Leidse Loge La Vertu en namens de broeders de hele wereld. n zoon van de overledene, de heer G. H. W. Lignac, sprak een dankwoord. Toen de aanwez-igen de aula binnen traden, zong' de zangeres Annie Woud „Abide with me." Terwijl de kisten neer daalden, speelde het orgel „In diesen heil'g-an Hallen" van Mozart, waarna oy het verlaten van de aula het slotkoor uit Beethovens negende symphonie werd gespeeld. De urnen met het stoffelijk overschot van prof. en mevrouw Lignac zullen worden bijgezet op de begraaf plaats van het Groene Kerkje te Uegst- geest.' De plechtigheid werd bijgewoond door ïr mr F. H. van Kinschot, burgemees- :r van Leiden, de heer Jac. de Visser, gemeentesecretaris van Oegstgeest, mr k. Wiersma, secretaris van het college van curatoren van de Leidse universiteit, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, secretaris van de academische senaat; mr F. J. J. Besier, waarnemend direc- teur-genenaral van Volksgezondheid na mens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; vertegenwoordigin gen van L.S C., V.V.S.L., en de medische faculteit van de Leidse studenten; prof. C. de Boer, voorzitter van de afdeling Leiden van de V.V.D.; de heer R. H. de Waard, voorzitter van de landelijke or ganisatie van de kankerbestrijding, dok toren en personeel van het pathologisch laboratorum, mevrouw M. H. C. van den Abeelen, presidente van de afdeling Oegstgeest van de U.V.V., een deputatie van de Vereniging van Huisvrouwen en voorts vele professoren en dokters. De Leidse politie schreef ons: Het oefenschema van de reserve-ge meentepolitie is zodanig opgesteld, dat de vrijwilligers de oefeningen kunnen vol gen, zonder dat zij teveel van hun vrije, tijd worden beroofd. Iedere maand is er een practische oefening (schieten op de baan in Katwijk of exercitie) op een Za terdagmiddag en twee uren theorie (op één avond). Vooral de schietoefeningen hebben grote belangstelling van de vrijwilligers en de schietultkomsten zijn in stijgende lijn. Hieraan zal wel niet vreemd zijn het feit, dat na elke schietoefening de drie schutters met de hoogste schietditkomsten een prijsje al? beloning in ontvangst mo gen nemen. De stof voor de theorie wordt geput uit die wetboeken, wetten en verordenin gen, waarvan de kennis voor de politie man van practische waarde is. Veel tijd wordt ook besteed aan wapentheorie, waarvoor steeds veel belangstelling be- Aangezien het de bedoeling is, dat alle vrijwilligers hun opsporingsbevoegdheid naar behoren kunnen uitoefenen wordt naast de normale theorie een speciale cursus van 3 maanden (per week 2 uren theorie op een avond) gegeven, waarin de nadruk wordt gelegd op het op een juiste wijze opmaken van rapporten en processen-verbaal. In verband met het feit, dat'het uit eindelijk de bedoeling is, dat het corps reservepolltie onder eigen leiding op treedt, zijn-enige daarvoor in aanmerking komende vrijwilligers bevordert tot hoofdagent. Deze hoofagenten zullen met diegenen, van wie verwacht kan wor den, dat zij binnen korte tijd eveneens de 'hoofdagentenrang zullen bekleden, een zgn- kadercursus moeten volgen. Meermalen is een Leids contingent vrijwilligers afgevaardigd naar landdagen van het instituut Steun 'Wettig Gezag, waarop marsen werden gehouden, waar aan veelal een défilé was verbonden. Op al deze landdagen viel steeds het Leidse corps reserve-gemeentepolitie op door zijn keurige wijze van marcheren. Meer malen werden door de Leidse vrijwilli gers groepsprijzen bij wandelmarsen ver overd. Enige malen per jaar vinden zgn. contactavonden plaats. Men heeft dan ge legenheid in een prettige sfeer buiten dienstverband met elkaar van gedachten te wisselen, terwijl bovendien een leer zame lezing wordt gehouden of een be langrijke film wordt vertoond. In hel clubhuis van Ooslerkwarliei Volkstuinders exposeerden fruit en bloemen Het clubhuis van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" was Zaterdag een bloemen- en fruit-tuin gelijk, toen de dahliavereniging Johan Mater en de amateur-fruitteeltclub Prof. Ir Sprenger er de traditionele tentoonstel ling hielden. De jury constateerde, dat het aantal inzendingen minder was dan vorig jaar, maar van een verminderde kwaliteit kon niet worden ge sproken. Voordat de tentoonstelling werd ge opend, sprak de heer W. F. Smit, die vooral de kwaliteit van de Inzendingen roemde. Die kwaliteit valt temeer mee. omdat de zomer nu niet bepaald gunstig is geweest voor de bloemen, aldus spr. Wij prijzen ons gelukkig, dat er zoveel leden zijn geweest, die toch nog met goed materiaal voor de dag konden komen. Niet alleen voor onszelf is deze ten toonstelling van belang, ook voor de propaganda voor h°t volkstuinwezen in het algemeen. En met het oog op het verkrijgen van vaste complexen is die zeer belangrijk. Het Ideaal is immers: iedere tuinder een tuin op een vast com- Ir C. L. W. Ruijs verrichtte hierna de opening. Hij zei te kunnen spreken van een geslaagde tentoonstelling. „U kunt met deze inzendingen voor het front van het publiek treden." Ook wees hij er op, dat het volkstuinwerk propaganda nodig heeft. Speciale dank bracht hij aan de heer M. den Hartog voor zijn bijzondere medewerking. De bloemenjury bestond uit de heren Joh. Jonker en J. Beekman, de jury voor het fruit uit de heren L. Vijfwinkel. K. de Lange en F. J. Weisz. Hier volgen tenslotte de uitslagen. De beste dahlia werd ingezonden door Hei vormde dienst in het Haag wegkwar tier Gistermorgen s onaer grote belang stelling ae eerste aienst van ae Hervorm de uemeente in net Haagwegkwartn gehouaen, en wel in net ciuonuis van c speeltuinvereniging „Westerkwartier" aan ue ren iva.e^aat. i_»e gencie aeixe- raaa van ae wyitgemeente „item bi ana i- wijk" was aanwez.»g, oox. ae neei aac. Wilbrink namens de centrale kerkvoog- ay. Na het zingen van enkele verzen van psalm 139, welk zingen werd begeleid door de organist de heer Veldkamp, wees de predikant vay de wijkgemeer.te, ds J. de Wit, er op, dat reeds lang het plan bestond, in dit steeds groeiende stads gedeelte, waar zich honderden nieuwe gezinnen hebben gevestigd, behalve kin- derkerk en Zondagsschool, ook gods dienstoefeningen te houden. Eerst wa ren er allerlei bezwaren, maar dank zij veler medewerking konden wij er nu toe overgaan. arne had men het begin van de sten op tien uur gesteld, maar om- er om tien uur kinderkerk is, was liet mogelijk en moest men de aan- op kwart over 11 stellen. Ds De Wit sprak de hoop uit, dat de bezoe kers ook anderen tot deze diensten zul len trekken, opdat het Rijk van God ons midden moge worden uitgebreid. De prediking ging deze morgen over Markus 8 vers 27. Laatste straatprediking Woensdagavond 8 uur wordt de laat ste straatprediking gehouden op de hoek Korevaarstraat en Geregracht. Sprekers zijn de heer Schouten van de Baptisten Gemeente en ds Van der Weele van de Chr Geref. Kerk. Haags Gerechtshof „Nee", zegt directeur; „ja", zegt verdachte Liefdadigheid op de Leidato Men verzocht ons, een apart stukje te schrijven over de stand op de Leidato, die een appèl doet op de llefdadlgheidsgevoe. lens van de bezoekers. Het is de stand in de receptiekamer, waaraan loten worden verkocht voor de volgende instellingen: Chr. Jeugdhulp, het kleuterdagverblijf „Margriet", de stichting van de zusters Carmalitessen, de Leidse Buitenschool en de commissie voor de vacantiebezigheden voor de jeugd. De leiding van de Leidato zal de op brengst van de stand aan deze vijf instel lingen beschikbaar stellen, die deze op brengst gelijkelijk zullen verdelen. Men ga dit barmhartigheidswerk niet voorbij! Militaire orders voor Leidse iabrieken Het commissariaat voor de militaire productie deelde ons mede. dat door de aanschaffingsdiensten van de ministeries van Oorlog en Marine contracten zijn af gesloten met de N.V. J. J. Krantz en Zoon te Leiden (ad f 107.115 voor overjaslaken voor officieren) en met de N.V. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden (ad f 88.578 voor overjaslaken). BLOEMEN EN FRUIT BI] DE ZIEKEN De Leidse volkstuinders, verenigd in de Leidse Bond van Volkstuindersvereni- glngen, hebben Zaterdagmiddag weer vele zieken bl(j gemaakt met een bos bloemen of met fruit In totaal werden achthonderd bossen bloemen verzameld; de hoeveelheid fruit was niet zo groot, maar toch konden de volkstuinders er mee voor de dag komen. De vruchten van hun tuinarbeid werden ditmaal afgegeven aan het academisch ziekenhuis en de Annakliniek. Het spreekt vanzelf, dat vooral de zie ken deze daden van medeleven weer op hoge prijs hebben gesteld. Ook de leiding in het ziekenhuis en de Annakliniek if van haar grote erkentelijkheid blijk. Programma voor de avondmuziek Het programma voor de hedenavond half 9 in de Marekerk te houden Avond muziek luidt als volgt: Fantasia in g (J. S. Bach); b: Concerto in Es (J. S. Bach); 2a: Liebster Herr Jesu, wo bleibst du so lange (Bach); b: Auf, auf meln Herz mit Freuden (Bach) (zang); 3a: Wir glauben all'an einen Gott, Vater (Bach), orgel; b: Es ist das Heil uns kommen her (J. L. Krebs), orgel; 4: Where 'er you walk (G. F. Handel) zang; 5: Choral in E nr 1 (Cesar Franck) orgel; Vijf liederen (L. v. Beethoven) zang: Bitten; b: Die liebe das NSchsten; c: Vom Tode; d: Die Ehre Gottes aus der Natur; e: Gottes Macht und Vorsehung; 7: Toccata en Fuga in d (Max Reger) orgel. Orgel: Adriaan Blankenstein. Zang: Henri Welbooren. De zaak tegen een 19-jarige melkbe zorger uit Leiden voor het Haags Ge rechtshof had een merkwaardig verloop. IDe verdachte was in eerste instantie we gens verduistering ten nadele van zijn kgever, alsmede wegens heling van gestolen yoghurt veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. In hoger be roep voerde hij aan, dat er wantoestan den heersten op het bedrijf en daar het reclasseringsrapport hier ook van sprak, had de proc. generaal de directeur als getuige laten dagvaarden. Bij het getui genverhoor leek het soms, alsof de di- de verdachte was in plaats van zijn gewezen bezorger. In het reclasseringsrapport werd ver meld, dat het bedrijf geen overwicht geeft en dat alle risico gebroken fles sen, niet betalende klanten, melktekor- ten voor rekening van de bezorger :ijn. De bezorgers zouden zo tekorten krijgen en schulden maken tegenover het bedrijf. Practisch alle bezorgers zou de schuld zitten en zodoende het bedrijf ook niet kunnen verlaten. Alle arbeidsvreugde zou weg zijn. Een broer i politierechercheur, die daar werkte, zou zijn verzekeringspolis hebben verzilveren om zijn schulden af te kunnen betalen. De directeur zei, dat geen enkele fa briek overwicht geeft en dat hij het ri- niet betalende klanten niet al leen op de bezorgers liet neerkomen. „Ze houden meer over dan ze te kort komen. Klanten klagen wel eens over de krappe maat". De president vroeg, of het dan niet beter zou zijn wat ruimer melk te verstrekken, want het een zou het ander in de hand kunnen werken. De directeur bestreed, dat er geen arbeidsvreugde zou het bedrijf. Enkele raddraaiers zouden echter de stemming bedorven hebben. De verdachte liet zich in dit debat ook niet onbetuigd en noemde diverse voorbeelden van bezorgers, die evenals i met tekorten te kampen hadden. „Ze stellen het voor, alsof ik een grote tyran ben", zei de directeur Duivensport Het Oosten Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Roermond op Zaterdag 11 Septem ber. In concours 165 duiven, die om 12.30 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.58.39 uur en maakte een snelheid van 995.92 per minuut; de laatste prijswinnaar c 15.28.22 uur met een snelheid van 830.02 m per minuut. Uitslag: H. J. Kettenis 1. 2, 5, 33; J. Boekkooi 3, 4, 14, 20, 23, 25, 26. 32; B. Singeling 6. 16. 27; F. Breedijk 7, 29; Th. Honthof 8. 12; J. J. Smeets A. ter Haar 10; W. Wolters 11; L. Burgers 13, 17; S. Schoeman 15; H. C. v. Leeuwen 18, 28; J. v. Leeuwen 19, 31; J. C. v. d. Weele 21, 30; J. Faas 22; Chr. Selier 24. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robertus F. M. zn va N. Bouter en S. T. Karreman; Margje dr v. A. Kamping en W. M. L. Smit; Sophf M. dr v. P. van Tongeren en M. J. Bakker; Margriet dr v. P. J. den Hol lander en W. L. Beider; Johannes zn H. v. d. Kwaak en J. Boom; Petrus J. v. P. J. Jong en J. van Zantwijk; Corne lia H. dr v. C. v. Acquoij en J. Ouwehand; René T. zn v. G. P. v. d. Meer en J. J. Castelein; Ernest M. zn v. E. Chapelier en C. Spaargaren; Antonius M. zn v. N. P. Captein en J. S. Heemskerk; Johanna dr v. W. J. Bink en M. C. Boter; Petrus T. J. M. zn v. J. F. Q. Montanus en C. J. M. Stijnman; Monica C. M. dr v. E. J. Coster en E. Dijckhoff; Johannes L. z v. C. A. Imthorn en P. E. Ruggenberg. digd. „Maar een uitzuiger wordt be doeld", concludeerde de president. De procureur-generaal wilde de toe standen niet beoordelen, maar wel zette hij in gedachten een groot vraagteken. Met het oog op de jeugd van verdachte, zijn blanco strafregister enz. eiste hij drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. De verdediger, mr C. M. A. A. Mol, meende, dat er wel aanwijzingen waren, dat in het bedrijf niet alles klopt. De jongen komt uit een goed gezin. Hij heeft nu ander werk gekregen. Pleiter sloot zich aan bij het requisitoir. Arrest 24 September. Door tram gegrepen De 21-jarige jongeman P. S., wonende in de Geregracht, werd gisteravond op de> Steenstraat door een stadstram gegre pen. Hij reed op de fiets. Met een bloe dende wonde aan het linkerbeen werd de jongen per E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Wat het Leidse Volkshuis te bieden heeft Programma 19541955 vermeldt verschillende nieuwigheden HET PROGRAMMA I954-1955 van „Het Leidsche Volkshuis" is ver- schenen. De nieuwe directeur, de heer H. van Duijne, heeft het ons toe gelicht, waarbij hij vooral de aandacht vestigde op enkele nieuwe punten. Voor een volledige opsomming van de geprojecteerde activiteiten zou teveel ruimte gereserveerd moeten worden, vandaar dat we in korte trekken ver melden, wat de verschillende programma-onderdelen te bieden hebben. In de afdeling kinderclubs is geen wij ziging gekomen. Er worden mededelingen gedaan over kleutergymnastiek, de zang groep, de club „muziek-maken", het zelf spelen in de poppenkast, de instuif jongens en meisjes, de leeszaal e bibliotheek, te verwachten feestelijkheden (Sinterklaas bijvoorbeeld) en de vacantie. Op de meisjesclubs wordt aandacht ge raagd voor het poppenatelier, koken er bakken, weven, kantklossen, moderne handwerken en zelf ontwerpen, zang en dans. De jongens worden beziggehouden op de timmerzolder, de electrlcltelt- en radioclub, de sportclub en de metaal- arbeidclub, terwijl zij ook iets te weten kunnen komen over kanobouw en vlieg tuigmodelbouw. Er is ook een programma samengesteld, it voor jongens en meisjes ls. Hiervan lemen wij de volksdansen, volleybal, uziek en museumbezoek, excursies en hobby's. Er kunnen ook gemeenschap pelijk tochten worden gemaakt. Een nieuwe groep is die der Jonge vol- assenen. Hiervoor ls een aantal Zater dagavonden (8 uur) ontworpen. Van de onderwerpen noemen wij: „Waarom, hoe en wat schilder ik?", „Over volkshuis-, buurt-, dorps- en clubhuiswerk in Neder land. de achtergronden van dit werk en de te verwachten ontwikkeling daarvan", „Over arbeidsverhoudingen (in het bij zonder bij jeugdigen) in vroeger tijden en thans" en „Over verloven, huwelijk, ge- kinderen opvoeden". Vele onderwerpen mm Tienduizendste bezoeker is zelis aan de leiding ontsnapt Het is Zaterdagmiddag en vooral Za terdagavond op de Leidato zo druk ge weest, dat de leiding de tienduizendste bezoeker helemaal is ontgaan. Men wist half 12 beslist niet, dat de tiendui zendste al was geweest. Dat constateerde pas, toen de balansen werden opge maakt. Vandaag wordt reeds de vijftiendui zendste verwacht. Het is de bedoeling. de twintigduizendste speciale aan dacht te besteden. Buiten de zaal moest het verkeer wor den geregeld. Vijf agenten van politie hebben zich hiervoor ingespannen. De leiding van de Leidato heeft dan ook op deze avond haar dank overgebracht de commissaris van politie, de heer Meij er. Vóór de zaal had zich een rij me gevormd ter lengte van honderd vijftig meter. Om elf uur moest de politie aan te pas komen om het vermaakcen- trum in de kelders te ledigen. Het kon Ziek blokhoofd verrast Een ziek B B.-blokhoofd uit Dordrecht, de heer A. Kraak, dat verpleegd wordt op de oogheelkundige afdeling van hel A.Z.. werd gisteravond door een verte genwoordiging van de Leidse BB eer grote fruitmand aangeboden namens de Dordtse collega's. gelukkig met zachte hand gebeuren. Zaterdagavond hebben ook de burge meester en zijn echtgenote de tentoon stelling bezocht. Mevrouw Van Kinschot werd een boeket anjers aangeboden. Zo wel de burgemeester als zijn echtgenote sprak grote waardering uit over wat zij ?n hadden gekregen. Het bestuur van de Leidato heeft ook geconstateerd, dat velen uit de omliggende gemeenten nog verder de Leidato bezoeken. Opbrengst D.E.L.-collecte De collecte voor het fonds „Draagt El kanders Lasten", die Zaterdag in Leiden werd gehouden, heeft 2400 opgebracht. Tweede arrestatie in Belladonna-zaak Thans ls ook de tweede man in de Belladonna-vergiftigingsaffaire te Amster dam gearresteerd. Het is een 34-jarige fa brikant. Ze worden er, zoals we Zaterdag meldden van verdacht drie lunchroor veersters in een café in de. Reguliers dwarsstraat 'n dosis Belladonna-tinctuur als stimulans in haar consumpties te heb ben laten toedienen. De politie onder zoekt nu waar zij die Belladonna hebben gekocht. verlening aan het volkshuiswerk, excur sies naar bedrijven en handenarbeid. De vrouwenclubs houden zich bezig met handwerken, weven, kantklossen, rhyth- mische gymnastiek en volleybal. Twee maal per maand wordt een Donderdag middagbijeenkomst voor vrouwen gehou den- Enkele onderwerpen: „Voeding en vitaminen", „Verschillende onderwijs methoden" en „Schoolmoellljkheden bij kinderen". Op tussenliggende Donderdag middagen zal er geledgenheld zijn voor kleine groepen om een korte bloemen- schikcursus te volgen. Voor ouden van dagen ls er gelegen heid zich aan te sluiten bij een groep, die de vrije tijd wil vullen met eenvou dige handenarbeid, zoals lichte houtarbeid en weefwerk. Vervolgens Is er de belangrijke seria „Voor allen", de Zaterdagmiddagen met voordrachten en films. De onderwerpen weer belangwekkend, o.a.: „De mo derne bouw van woning en stad". „Over sterren en andere hemellichamen", „Bin nenhuiskunst; het moderne interieur", „Kampeer- en zwerftocht door Portugal", „Over de jonge mens tussen de 15 en 20 jaar", „Over volkshuiswerk in de V.S Amerika" en „Kinderen voor de rechter". Tenslotte vermeldt het programma nog de korte cursussen, die op Zaterdagmid dag worden gehouden, samenkomsten het gehele gezin, het programma de afdeling muziek, het huishoudon- derwijs, het werk van de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting en het programma „Aanvullend onderwijs oor vijftien jaar en ouder". De heer Van Duijne deelde nog mee, dat de samenwerking met de Leidse Jeugd-Actie en de Leidse vereniging voor paedagogiek groeiende is. Geslaagd voor analyst Geslaagd is voor het tweede gedeelte analyst de heer H van Weizen. Kern- t 25, Leiden. Het examen werd af genomen door de Kon. Ned. chemische vereniging te Den Bosch. Mastklimmen op de Leidato Op een overvolle Leidato heelt Johan Bodegraven Zaterdagavond op de hem bekende vlotte wijze de bezoekers in de mast laten klim men. Bovenin hingen de enorme Leidatohammen, en Johan heeft helemaal niet hoeven bedelen om liefhebbers voor deze lekkernij te krijgen. Met de eerste liefhebber, de heer A. Vuik uit Leiden, was het al meteen raak. In een adembene mend tempo klom deze heer op de sporten van de algemene-ontwik- kélings-ladder naar boven en deed de eerste ham sneuvelen. Als klap op de vuurpijl mocht hij de jury nu een vraag stellen. Heel listig lijk legde hij deze heren, L. Ques- troo, raadslid, J. C. J. Lamber- mont, voorzitter van de Leidse middenstandsfederatie, Th. J. Hannema, redacteur van het L.D., en G. Tulp, redacteur van ons blad, de vraag voor, wanneer Louis Davids was geboren. Aan gezien dit met muziek bitter wei nig te maken had, informeerde de heer Vuik vervolgens naar de titel van het slotkoor van Beethovens Negende, en het antwoord kwam natuurlijk vlot. In het hele eerste optreden van Johan Bodegraven heeft niemand het verder tot de ham gebracht De tweede maal ging het weer direct goed. De algemeen ontwik kelde Leidenaar E. J. Kerkhoven sleepte de hartige lekkernij in de wacht, maar daarna was het weer misère. Dat nam niet weg, dat een overvolle zaal ten volle heeft ge noten van dit interessante spel. de heer A. de Graaf, die daarmee de Johan-Mater-beker won. De V.T.L.-me- daille ging evenseens naar de heer De Graaf en de V.T.L.-beker naar de heer L. L. J. Dooijenburgh. In de afdeling chrysanten behaalde de heer H. J. Broek- sema de eerste prijs. Voor „andere bloe men dan dahlia's" kreeg de heer P. Kerk vliet een prijs. Bij de pompomdahlia's won de heer A. Hofman. De beste bloe menmand bleek van de heer A. de Graaf te zijn. Halskraagdahlia's: A. Hofman. De mooiste stand was van de heer W. Hon- ders. Voor zijn Coleüs verwierf de heer P. C. de Haas een prijs. De mooiste vaas dahlia's was van de heer Honders. Fruit: pruimen derde prijs naar J. B. Korenhof; peren, zes van een variëteit, de heer Hofman; appels, zes van een va riëteit. de heer P. C. de Haas; appels, twaalf van een variëteit, de heer De Haas; peren, twaalf van een variëteit, de heer J. W. A. van der Waals; beste fruit mand de heer Van der Waals. Agenda van Leiden Maandag Stadsgehoorzaal. 2—half 6 en half 711: Leidato. Rehoboth, Rapenburg 10, 210 uur: bazar ten bate van de Mytylschool. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, spreker J. Gijzeny. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografenvereniging. Marekerk. half 9; Avondmuziek Adr. Blankenstein (orgel) en Henri Welbooren Gulden Vlies, half 9: Leidato-Mode- show. Dinsdag Stadsgehoorzaal. 2half 8 en half 7 11: Leidato. Rehoboth. Rapenburg 10. 2—10 uur: bazar ten bate van de Mytylschool. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van Huisvrouwen, openingsmiddag, mevrouw Riek Bonset'Horst, voordrachtkunste- Woensdag Stadsgehoorzaal, 2half 6 en half 7-11: Leidato, Gulden Vlies, half 9: Leidato - mode show. Steenschuur 6. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, J. M. Ballego over de dah liacultuur. Geregracht bij de Korevaarstraat, 8 uur: Openluchtsamenkomst Contactcom missie Evangelisatiewerk. Het Centrum, ingang Moriaansteeg 2. 8 uur: Geref. Zendingsbond, spreker dr H. Jonker van Amsterdam- Hooglandse Kerk, half 8: Avondstilte. Leids Volkshuis, 7—half 9: insahrij- ving voor clubs, cursussen en lessen. Oegstgeest, gemeentehuis, 7 uur: ge meenteraad. Voorschoten, Gebouw voor Chr. Be langen, half 8: opening floralia-tentoon- stelling door burgemeester Van der Hoe- Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetensbhappen, Steenstraat 1 a. ,Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 104 uur. ('s Maan dags gesloten). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Uitstapje van personeel der K.K.F. In vier autobussen vertrok het perso neel van de Katwykse Kalkzandsteen fabriek om half negen vanuit Leiden Rotterdam. Na bezichtiging van het dierenpark „Blijdorp" ging de tocht ver over Dordrecht, Breda en Tilburg Kaatsheuvel, waar in de „Efteling" werd gepauzeerd. Daarna over Den Bosch en Utrecht naar Valkeveen, waar andermaal werd gerust. Om 7 uur ver trok men naar Amsterdam, waar een diner werd aangeboden als slot van de dag. Hier was ook de heer J. A. van Her waarden aanwezig, die met enkele woor den het personeel toesprak. Na afloop sprak de heer D. J. v. Herwaarden jr nog een enkel woord, waarna de heer J. C. Laterveer de directie dankte voor de aangename dag. De heer L. Sip verraste de aanwezigen met enkele muzieknum- K. en G. had' weekeinde in Gouda Op uitnodiging van het corps Temjo te Gouda heeft het Chr. pijper- en tam boercorps Kunst en Geneogen een prach tig weekeinde in de Pijpenstad gehad. De Leidse pijpers en tamboers waren om 4 uur in Gouda en hebben toen eerst een mars van een dik uur door de stad ge maakt. In het gloednieuwe Hervormde centrum Het Anker werd een brood maaltijd aangeboden. Hierna vormde K. en G. met Tempo één corps en werd, na een mars, een taptoe op de Markt gege ven. Een gezellig samenzijn In een wijk- egbouw aan de Haven besloot de Zater dag. Hier werden ook de Leidse jongens aan pleegouders „meegegeven". Gistermorgen werd in de Sint Janskerk de jeugddienst bijgewoond, waarin ds J. v. d. Akker voorging. Psalm 150 werd ge zongen met begeleiding van de pijpers van K. en G. en Tempo. Vóór de dienst werden de aanwezigen vergast op trom petspel met orgelbegeleiding. Gistermid dag en-avond werden de Leidenaars op heel gezellige wijze in Het Anker door Tempo beziggehouden, onder meer met spelletjes en toneel, terwijl bleek dat samen (brood)eten ook vriendschapsban den kan leggen. Om een uur of tien waren de K. en G.-pijpers en -tamboers weer op het Levendaal. Naar we vernemen ls aan K. en G. voor 1955 de verzorging van de pijperdag op Onderscheiding voor redding van straaljagerpiloot Zaterdag zijn op het gemeentehuis te Ulrum onderscheidingen uitgereikt aan de garnalenvisser J. Toxopeus en zijn beide knechts, de gebroeders Harm en Jan Rispens, allen woonachtig te Zout kamp, als blijk van waardering voor hun kordaat optreden, waardoor de sergeant- vlieger van de koninklijke luchtmacht, J. W. Vegtel. die op 3 April van dit jaar met een straaljager bij Zoutkamp in de Lauwerszee stortte, werd gered. De on derscheiding bestaat voor elk van hen uit een verkleind model van het veronge lukte straalvliegtuig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3