li M s y i w Fi f J y jTHf fff M f»jf /5 jr^v /f Geen overeenstemming KORT EN KLEIN, KERK eii SCHOOL Hoe brieven te sturen aan oefenende militairen oor hom geen bazuinen j 1PuzzleI 2 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 V\N IJ D N D DINSDAG ^^TSSI WOENSDAG J^W^WDONDEBDAG' -fj^rEM^f^^ if^rEM^ f^^jy^WEM^I f SEPTEMBER f SEPEEMBEB J SEPTEMB(I) o is, in de Stichting van de Arbeid overeenstemming te bereiken met betrekking tot een advies aan de regering inzake loonsverhoging. Het was juist de kracht van de Stichting, dat de centrale organisaties van werkgevers en arbeiders daar niet alleen een ontmoetingspunt hadden, maar daar ook door het gesprek tot overeenstemming kwamen over de pun ten van sociaal beleid. Dat is goed gegaan tot vorig jaar. Toen was er. omdat de arbeiders compensatie moesten krijgen voor de huurverhoging en de consumptiebeperking, een lager bod van de werkgevers dan de arbeiders konden aanvaarden. Thans, nu het er om gaat, dat de arbeiders een deel zullen ontvangen van de gestegen volkswelvaart, is er opnieuw dit verschil. VOORAL NA DE eenstemmige aanvaarding dqpr de SER van het rapport, waarin op grond van uitvoerig cijfermateriaal wordt uitgesproken: eer. loonsverhoging is mogelijk en wenselijk, hadden wij anders verwacht. Wij hebben er ons zelfs over verwonderd, dat de Stichting meer dan veertien dagen nodig gehad heeft om tot dit (en dan nog negatief) resultaat te ko men. Wij menen, dat een spoedige en eenstemmige beslissing meer tot het volk gesproken zou hebben en het een groot vertrouwen zou hebben ge geven in de geest van samenwerking, die na de bevrijding in de Stichting van de Arbeid aan de dag trad. Nu moet de regering beslissen. Dat had zij ook bij eenstemmigheid moeten doen, maar de zaak ligt nu toch anders. Als zij zegt: 5«>c, dan krijgt zij te horen, dat zij de zijde van de werkgevers kiest. Als zij zegt: 7%, klinkt het omgekeerde. Als zij een tussenweg kiest en zegt: 6%, dan wordt de in druk gevestigd van een koehandel. WIJ HEBBEN ER enkele weken terug al op gewezen, dat het vraagstuk van de loonsverhoging, zoals dit op het ogenblik aan de orde is, een complex probleem is. Een aantal punten zijn aan de orde: gestegen wel vaart, nog-nodige huurverhoging van de oude panden, afschaffing van de nog overgebleven subsidies op voedingsmiddelen, mogelijkheid van belas tingverlaging, wenselijkheid van meer variatie in de lonen. De SER heeft ons over deze punten een aantal cijfers verschaft. De Stichting, die het onderhandelingslichaam is tussen de vrije organisaties, had hieromtrent nu een duidelijk advies kunnen geven. Dat missen wij. We hebben een sumiere mededeling over de standpunten van werkgevers en arbeiders. Wellicht we hopen het zullen hun adressen aan de regering hun visie op het cijfermateriaal weergeven, waaruit dan het verschil ir> conclusie duidelijk wordt. Ten slotte hopen we dan, dat ook de regering eer duidelijk gemotiveerde beslissing geeft. Ons volk, als democratisch volk, wil graag weten, waarom bepaalde maatregelen genomen moeten worden OP DIE MOTIVERING willen wij niet vooruit lopen. Als wij de sobere berichten goed begrijpen, houden de werkgevers een slag om de arm met het oog op de loonsverhoging, die uit een huurverhoging moet voort komen. De vakcentralen van arbeiders hebben een optelsom gemaakt: 4^ pet voor de achterstand in de vooruitgang van het arbeidersdeel in het na tionaal inkomen, 1% pet voor de premie werkloosheidsverzekering, 1 pet voor een eventuele prijsverhoging. Nu hebben zij, als deze veronderstelling juist is, daarbij alle dubia in het SER-rapport aan de hoge kant genomen. Wij zeggen niet, dat wij daar bezwaar tegen hebben. De werkgevers heb ben de andere zijde gekozen. Zij zijn waarschijnlijk niet, als de arbeiders, van 1949 uitgegaan, maar hebben een vergelijking gemaakt met 1951, zij hebben de WW-premie lager berekend, of buiten beschouwing gelaten, zij hebben minder invloed van een prijsverhoging genomen. MET DEZE veronderstellingen kan men het verschil in Standpunt ver klaren. Maar men kan er niet mee wettigen, dat er geen overeenstem ming bereikt werd. Het wil ons voorkomen, dat niet ieder er oog voor heeft, dat de sociale situatie in ons land in de laatste maanden ongunstiger is ge worden. De arbeiders voelen zich achtergesteld. De SER heeft nu gezegd- het kan in orde gemaakt worden. De EVC, vrezend, dat haar de wind uit de zeilen genomen wordt, heeft alvast hier en daar beroering gewekt, om dan later te kunnen zeggen: de verbetering komt door onze activiteit en onze strijdlust. Daar komt nog bij, dat de NVV-arbeiders na de verbreking van de ge organiseerde samenwerking zich meer vry schijnen te gevoelen om met EVC-activiteiten mee te doen. Een snel en eenstemmig advies uit het bedrijfsleven zou op dit punt goed gewerkt hebben. Nu dit uitblijft, werkt dit schadelijk. Het belang van ons volk is daarmee op geen enkel wijze gediend. Wij zeggen niet, dat deze of die de schuldige is. Maar wij hopen wel. dat de Stichting van de Arbeid de eerste gelegenheid, welke zü heeft, gebruiken zal, om haar prestige, dat door het resultaat van Zaterdag geleden heeft te herstellen. Loonsverhoging (Vervolg van pag 1) Weikgeversstandpunt Van werkgeverszijde werd in de loop van de Zaterdagavond het volgende be richt verstrekt: ..Bij de besprekingen over het vraag stuk van de loonsverhoging hebben de centrale werkgeversorganisaties zich ge steld op de grondslag van de nota, welke de SE.R. onlangs hierover heeft gepu bliceerd. Daarmee rekening houdende, ver klaarden de werkgeversorganisaties zich bereid, terstond mede te werken aan het and komen van een vergunning tot het verhogen van de rechtens geldende lonen met maximaal 5 pet. De toepassing deze vergunning ware over te laten het organisatorisch overleg in de be drijfstakken. Bij de bepaling van hun standpunt hebben de centrale werkgeversorganisa ties rekening gehouden met de mogelijk heid van een wellicht in de naaste toe komst te verwachten aanvullende loon- regel in verband met een verdere huurverhoging. Hoewel bij de gevoerde besprekingen ;n zekere toenadering kon worden vast gesteld. bleek het niet mogelijk, tot volle overeenstemming te geraken". Onderste uit de kan Wij hebben ons naar aanleiding van dit laatste bericht telefonisch in verbinding gesteld met de heren Borst (Prot. Christe lijk Werkgeversverb.), Elfferich (CBTB) De Jong (Christelijke Middenstands bond) De heer Borst zei ons. het zeer te be treuren. dat de zaak zo gelopen is. Liever had hij een eenstemmig besluit van Stichting gehad. Het kostte echter a] moeite, aan werkgeverszijde dit te berei ken Als men uitgaat op de basis van 194! een achterstand van 4*/4 procent er rekent nog met een werkloosheids- premie van procent, is men aan de 5 Het is toch niet nodig, alle gestegen welvaart ineens te verdisconteren, temeei omdat er straks bij de huurverhoging wat uit de bus zal moeten komen. Van arbeiderszijde heeft men naar zijn oordeel het onderste uit de kan willen hebben en dan is er altijd het gevaar dat en het lid op de neus krijgt. De heer Elfferich van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond had aar het werkgeverscommuniqué niet veel toe voegen. Het is jammer dat het zo gelo- n is. Met het oog op de bespreking, die morgen met de regering gevoerd moet worden, was het met het oog op de ver antwoordelijkheid zowel van de regering, an het bedrijfsleven, beter, enige matigheid te betrachten, aldus de heer E. De heer D e J o n g zei ons, dat hij zich op 't standpunt stelde dat, als de nota de SER verdeling der welvaart bedoelt, alleszins aanvaardbaar is. Er zijn heel zelfstandige ondernemers, die bij de verdeling der welvaart achterblijven bij hen. die eventueel de 5 "/o zouden krijgen. Daarom kon hij zich volledig achter het standpunt der werkgevers stellen. Feite- :ou 4 zijns inziens voldoende zijn geweest. Dan was men ook, als men dan er se het „magische cijfer" van 5°/o niet 'enst, losgekomen van dat cijfer. Wal zal nu gebeuren De Regering zal nu moeten beslissen, •at er op dit punt moet geschieden. Zij il, naast de nota van de S.ER., die thans bij haar op tafel ligt, nog vier andere nota's ontvangen. van de samenwerkende centrale werkgeversorganisaties, voor welke wel de Raad van Bestuur in Arbeidszaken 1 optreden en drie van de vakcentralen in arbeiders, die. nu de samenwerking in de Raad van Vakcentralen door het N.VV. verbroken is, elk een nota aan de regering zullen richten. Naar verwacht mag worden, zullen de werkgevers vra gen. te besluiten, vergunning te geven voor een loonsverhoging van 5 pet, die dan door onderhandelingen bedryfstaks- gewijs eventueel gevarieerd kan worden. De vakcentralen, die ondanks de ver broken samenwerking toch vrijwel een stemmig schijnen te zijn, zullen waar schijnlijk aandringen op een dergelijke regeling, maar dan met 7 pet. De regering, met deze adviezen zich zal hebben te beslissen. Zal zijn een Salomo's oordeel geven? Te Rotterdam is het stoffelijk r schot opgehaald van de 19-jarige Finse stoker A. K. W. Heine, die Donderdag avond in de Waalhaven verdronken is. maar tezb lezenswaardig vember van een knipperlichtinstallatie worden voorzien. De directeur Ambachtsschool te Arnhem stelt leerlingen vulpennen tegen kostprijs ba- schikbaar. zodat deze uitschakeling var de kantoorboekhandel niet alleen in Haar lem plaatsvindt. -jjf Aan de Nederlandse delegatie naar de negende algemene ver gadering van de Verenigde Naties is toe gevoegd de heer H Korte jr, algemeen secretaris van het N.V.V. Weer conflict over tractaortgronden De vroegere Duitse eigenaar van drie en een half hectare groot perceel bouwland te Siebengewald, behorende tot de zogenaamde tractaatgronden in Lim burg. heeft dezer dagen aan enkele per sonen opdracht gegeven op deze grond landbouwwerkzaamheden te verrichten. Deze vroegere eigenaar, de heer Th. Lae- mers uit Keller. Kreis Cleve, was tot nu toe officeel statenloos. Er loopt echter nog een onderzoek of hij thans als Neder lander kan worden beschouwd. De bedoel- net pro.r.mm., v h.i r„r «rond la -ifandom van de Nadarlandar haaB Vrijdag op ha. P.I.I. Soaa.dUk da J. WjUj. directeur Dezer dagen arriveerde op Schiphol dr L. Guttman. die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de therapie voor oorlogsinvaliden, hij zal deze week het in Den Haag te houden congres voor de zorg van invaliden bijwonen, -fr De werkgelegenheid in Den Bosch is sinds de oorlog nagenoeg verdubbeld; daar zijn thans 100 industriële bedrijven gevestigd, -fr Besloten is tot heroprichting van de in 1942 door de Duitsers geliqui- deerde Algemene Vereniging van Neder landse detailhandelaren in damesconfec- tiekleding (secr. mr L. Haveman, Leidse- gracht 57, Amsterdam). -& De gemeente Wieringermeer is bij Kon. besluit een wa pen verleend, schuin gevierendeeld, met een lelie, twee zwemmende zeevissen, vier vler-armige zeesterren en een sprin gende granaat. Zes regionale afdelin gen van de Ned. R.K. Schippersbond St. Nicolaas zijn van oordeel, dat de binnen landse basistarieven voor de schipperij verhoogd dienen te worden, -fr Mrs Alice Berry, presidente van de Wereldbond Plattelandsvrouwen zal van 19 tot 24 Sep tember ons land bezoeken; er staat een tocht naar Schouwen en Duiveland op het programma. Het Koninklijk Paar Piof. dl A. W. Gi oenman werd 75 jaai Prof. d-r A. W Groenman, te Overveen. emeritus predikant der Ned. He tv Kerk oud-buitengewoon hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdanf werd gisteren 75 jaar. Groenman doceerde van 1942 tot 1945 Hebreeuwse taal- en letter kunde aan deze universiteit. In 1908 aan vaarde hij het predikambt in Obdam. se dert 1913 stond hij te Zaandijk, alwaar hij in 1945 met emeritaat ging. Hij is o-a. lid geweest van het Haags Genootschap Verdediging van de Christelijke Godsd-jenst. Zeldzame manuscripten uit Amerika terug Zeldzame manuscripten die na de twee de wereldoorlog vanwege de toenmaals heersende verwarring over het cultureel eigendom in Duitsland in Amerikaanse handen waren geraakt, zijn thans aan de oorspronkelijke eigenaren Nederland. West-Duitsland en Engeland teruggegeven. Onder de gerestitueerde stukken beho ren o.a. de enige nog overgebleven blad zijde van het uit de negende eeuw stam mende Hildebrandslied. Nederlandse ar chieven uit Ned. Oost-lndië, daterende uit de jaren 17671939. Duitse archieven uit de i5e en 17e eeuw, Engelse perka menten uit de 17e eeuw en een zeldzaam missaal (1495) uit Würzburg. De B.B. Dinsdag voor de televisie Voor het eerst sedert haar bestaan zal de B.B. op het televisiescherm verschg- In Enschede wordt op het ogenblik een tentoonstelling op het gebied van de Bescherming Bevolking gehouden en ter gelegenheid hiervan worden iedere dag vaardigheidswedstrijden gehouden voor B.B.-blokploegen uit het gehele land. Op name van deze wedstrijden zullen in he televisie-programma van morgen worden uitgezonden. Het is ook voor het eer^t linds het bestaan van de organisatie B B. dat landelijke vaardigheidswedstrij den zUn georganiseerd. Ds H. C. Hog ei zeil le Zeist overleden In de ouderdom van 80 jaar is te Zeist overleden ds H. C. Hogerzeil, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Ho gerzeil. die in 1873 te Arnhem is geboren, werd in 1899 candiaat in Drenthe en aan vaardde in 1900 het predikambt te Boven- smilde. In 1904 vertrok hij naar Vorden en in 1910 naar Viissingen Hier ging hij in 1916 om gezondheidsredenen met eme ritaat om zich metterwoon in Den Haag te vestigen, alwaar hij vele jaren de Her vormde gemeente bij de pastorale arbeid hielp en later als vlootpredikant werk- Ds Hogerzeil was voorzitter van de Haagse afdeling van de Oecumenische Vereniging. Hij heeft in het land vooral bekendheid gekregen als pionier van de Vereniging van Christelijke Vacantiekolo- nies. Hedenmiddag is het stoffelijk over schot te Zeist ter aarde besteld. Zuid-Afiikaanders brachten Slatenbijbels Onder leiding van de heer J. W. Du- preez uit Johannesburg hebben 56 Afri kaanse boeren op tocht door Neder land zich vorige week naar het Ned. Bijbelgenootschap begeven. Zij kwamen daar een aantal Statenbijbels aanbieden, als dankbaarheidsgeschenk, voor hetgeen Nederland deed voor de bijbelversprei ding In hun land. De eerste Nederlanders, die naar de Kaap trokken, namen de Sta- I tenbijbel mee en latere generaties volg den. Zuid-Afrika werd groot bij de Ne derlandse Bijbel. Nu men een Bijbel in de eigen landstaal heeft, hield de Staten bijbel op. de enige Bijbel in Zuid-Afrika te zijn. Vandaar, dat men het plan op perde. om Nederland uit dankbaarheid Statenbijbels terug te schenken. De heer L. Kruytbosch, laatstelijk Ned. consul te Essen, zal 17 September naar Vancouver vertrekken, waar hij tot consul is benoemd. Enorme ontwikkeling in de kerkmuziek De Ned. Organistenvereniging heeft vorige week in Amsterdam een kerk- muziekconferentie gehouden. In zijn openingswoord wees de heer George Stam op de enorme ontwikkeling van de kerkmuziek in de afgelopen jaren, on danks de weerstanden die moesten wor den overwonnen. Ook het rhythmisch zinsen heeft in de kerken niet die tegen kanting ondervonden, die men verwacht had. Ds M. Groenenberg. Hervormd predi kant te Amsterdam, besprak de taak en plaats van de organisten in de kerk. Hij aldus spr.. behoren bij de gemeen te. Als alle leden van de kerk der refor matie moet hij zijn plaats als gemeente lid ontdekken in het algemeen priester schap der gelovigen. De organist is naast de ambtsdragers het lid van de gemeente, die meewerkt aan de ontplooiing van dit priesterschap in de liturgie. Een Zaterdag gehouden discussie over allerlei vragen werd Vrijdagavond inge leid door jkvr. Madelaine Reuchlin uit Utrecht en vicaris G. E. Zevenbergen uit Rotterdam. Tijdens Battle Royal Ook regelingen bij ziekte en overlijden van familieleden Tijdens de oefening Battle Royal in Duitsland zal voor de deelnemende mili tairen de volgende veldpostregeling van kracht zijn: De voor de militairen bestemde brie ven enz. moeten van 16 t/m 30 September a.s. als volgt worden geadresseerd: rang, naam en voorletters, legernummer, onder. deel, Napo(gevolgd door een nummer, t.w. voor de 4e divisie; 241 en voor de overige onderdelen: 201). B.v.: sergeant De Vries, A. C, legernum- mer33.06.17.313„ 157 te herst cie., Napo 201. Soldaat Bakker, G. L.f legernum- 241. Verdere aanduidingen zoals b.v. plaats namen en Duitsland mogen niet aan bo venstaand adres worden toegevoegd. Zelf gemaakte afkortingen kunnen aanleiding geven tot vertraging en zelfs tot onbe stelbaarheid. De militairen die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, moeten hun post tot en met 15 September a.s. laten adresseren aan de legerplaatsen waar zij zijn gelegerd. Ingaande 16 Sep tember tot en met het einde van de oefe ning kunnen aan de in Duitsland ver blijvende militairen de volgende stukken, gefrankeerd volgens het binnenlandse ta rief, worden verzonden: brieven t/m 20 gram, briefkaarten, drukwerken tot het maximum gewicht van 3000 gram, nieuws bladen tot het maximum gewicht van 3000 gram. Uit Duitsland kunnen uitsluitend via de veldpostdienst en met Nederlandse postzegels gefrankeerd volgens het bin nenlands trief, naar Nederland worden verzonden: brieven t'm 20 gram, brief kaarten, drukwerken tot het maximum gewicht van 3000 gram. Van alle stukken kan aantekening wor den verlangd. Het is niet mogelijk post pakketten, brief pakjes, postwissels enz via de veldpostdienst te verzenden. Aan de militairen kan telegrafisch of telefonisch bericht worden verzonden: bij overlijden van echtgenoten, bloed- en aanverwanten in de eerste graad dei rechte linie en in de tweede graad dei zijlinie, pleegouders, pleegkinderen er verloofden; bij ziekte of ongeval van bo vengenoemde verwanten indien de be handelende geneesheer zulks noodzake lijk acht; bij bevalling van echtgenoten, in zeer dringende gevallen. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het gemeentebestuur waar nodig onder opgave van de behandelende ge neesheer. Uitsluitend in zeer dringende ge. vallen, waarin onmiddellijk handelen ver eist is, omdat de tussenkomst van de bur gemeester tot ontoelaatbare vertraging zou leiden, kan men zich dag en nacht rechtstreeks wenden tot de berichten dienst van het ministerie van oorlog te 's-Gravenhage, teJ K 1700 18 34 90. Vergunning tot terugkeer naar Neder land wordt verleend: bij direct levens gevaar van echtgenote, verloofde, ouders, stiefouders, schoonouders, kinderen, stiet en aangehuwde kinderen, broeders en zusters. Bij overlijden van echtgenote, verloof de. ouders of kinderen wordt verlof ver leend voor vier dagen, van overige bloed en aanverwanten voor twee dagen. Bij ziekte van bovengenoemde verwanten zal de tijdsduur van geval tot geval worden bepaald. De beste bedden ooit gemaakt! Ijooilwrill Z ET BEDDE TE Z E V E f De Geref. Kerk een legaat van f 300C ouden van dagen va; Den Helder een gil Chr. Geref. Kerk v; legaten van f 500. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede (wijkgemeente )I G. Boer te Gouda. Benoemd: tot vicaris te Zeist W. C» Jansen cand. te Angerlo en G. -T. Bosman cand. te Overveen; tot vic. te Terneuzen G. J. van Embden cand. te Vlaardingen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Wijckel H Alting cand. te Leiden, die bedankte voo Moerdijk en Westbroek. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Amsterdam-Oost I. de Bruijne te Hilversum-Centrum en J. H. Velema te Zwolle. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Amsterdam voor het Westhillwerk da M. de Boer te Viissingen, die voor dit beroep bedankte. Rem. Broederschap Beroepen: te Nieuwkoop P. H. van Lent prop. te Vlaardingen. 'an Fijnaart ontving het tehuis voor de Geref. Kerk in van f 1000 e n Zeist kreeg Academische examens im; mevr G M te Rotterdam; W J Eergh; J M G Gijsen i Suriname-zendingsfeest Woensdag in Zeist In het witte kerkje van de Evangeli sche Broedergemeente op het Zusterplein te Zeist komen de vrienden van de Su- rinamezending a.s. Woensdag uit heel JHhet land samen om de jaarlijkse Surl- jg namezendingsdag te vieren. Er zal ge sproken worden door ds Mittemeijer, zuster Wezeman, ds Krüger en ds Legène, welke zojuist uit Suriname is terugge keerd. Voor de Haagse deelnemers v« trekken speciale bussen van Paviljoer gracht 4, 's morgens om 9 uur en c middags om kwart over 1. 's Avonds ongeveer half elf hoopt men weer terug te zijn. Inlichtingen worden verstrekt per telefoon: 331068 of 335111. .10 Gram. VPRO: 8.00 Nieuws 8.15 Grs 1.15 Klein koor 9.30 Waterstanden 9.43 Gr ers 11.00 R.VU.: AVRO: 7.00 Nieuws 3 Dagopening AVRO: "i Morgenwljdlnp 12.40 PianodiK ïrken" 11.30 Vo< plano 12.30 Land- en tuin- 12.33 Voor het platteland lekken Amerika", caus. 2.30 Gram. 2.40 Ichoolradio 3.00 Omroeporkest 3.40 .Herzl. e moderne profeet der Joden", klankbeeld .55 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.00 Mando line-orkest 5.30 Reportage en gram. 5.45 nospel 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 6.30 R.V.U. if. dr E. J. Slijper: „De toekomst van de ns" 7.00 Lichte muziek 7.25 ..Paris vous •le" 7.30 Pianorecital 8.00 Nieuws 8.05 Lichte muziek 8.40 „Koers west", hoorspel 10 10 Orgelspel 10.25 Radio Philh. Orkest 10 45 Buitenlands over- .00 Nieuws 1115 New York calling 11.20 Lichte muziek 11.40—12.00 Gram Hilvi 7.10 G: Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gi Voor de vrouw 9.40 „Lichtbaken", caus. Voor de kleuters 10.15 Gram. 10.30 Ai tsorkest en solist 1100 Voor de i 11.30 Schoolradio 11.50 „Als de ziele luis- 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12 30 Land- idedelir zer 1.00 Nieuws 1.20 Militair v 2.00 Kamerorkest en solist 00 Metropole-orkest 3 30 „Bi .00 Voor de zieken 4 30 Ziel de jeugd 5.15 Felicitatie: lending: pater J. M. 3 F.M.: Rijksdeler Actualiteiten 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 .Uit het boek der boeken" 7.30 Gram. 8.25 3e gewone man 8.30 „Leontientje". hoorspel ;in de pauze: Gram.) 10.45 Avondgebed 11.00 hVin«m;;ro0..r »aV«" ,,n h« b.ron v.n Voorat wt Voor,! en dr J. S.d, werk„,mh,a,n „„„kt en het perceel verlaten. Zodra zij weer op deze grond mochten verschijnen, zal door eerste Maandag van elke Octobermaand. nadat mr dr W. Hugenholtz. voorzitter de J0., van de wereldfederatie tot bescherming verbaal worden opgemaakt, van dieren had geprotesteerd tegen de datum 4 October, die reeds lang bestemd is voor werelddierendag. De onbe waakte overweg in de Breudijk 'e Har- melen, waar enige tijd geleden een Deens echtpaar om het leven kwam. zal in No- Siebengewald proces- Advertentie) LIKDOORNS womoerÓijT Weg met onhandige llkdoornrtngen en ge vaarlijks scheermesje» Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pön weg in «seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en hrt PUnstillen- de bentocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Llkdooramlddel van L 1.86 bespaart U veel ellende- Jongen hing twee uur aan omgeslagen sloep Nadat hij ruim twee uur aan zijn om geslagen sloep had gehangen is een 20- Jarige Jongeman uit Moddergat (Fries land) er zwemmend in geslaagd vorige week het vluchthuls op de Engel mansplaat tussen Ameland en Schiermon nikoog te bereiken. De bemanning van de reddingboot Johan de Witt was gealar meerd. omdat de Jongen, die 's middags was uitgevaren, niet was teruggekeerd Zij vond de lege sloep drijvend en later de waaghals in goede welstand in he: vluchthuis. Hij is per reddingboot naar Moddergat teruggebracht. 32. ,,De wijze waarop u het altijd stil gehouden hebt wijst op het tegengestelde. Maar, zoals ik tegen mevrouw Evans zei, stille waters hebben diepe gronden. Wij waren erg verbaasd toen we hoorden dat u naar de Grote Kerk zou gaan, maar als we geweten hadden dat uw oom di recteur van de Universiteit was..." Paul staarde haar aan. „Bedoelt u Chancellor Phillips? Dat is geen oom van me. Ik heb hem zelfs nog nooit ont moet", antwoordde hij kortaf. Weer liet mevrouw Brush haar lachje horen. Een gevoel van grote verlegenheid en afkeer kwam over Paul. Het was alsof hij naar vuile taal luisterde en de spreker niet in de ogen kon zien. Zijn blik dwaalde door het raam naar bui ten. waar hij een grote ahornboom zag. die zijn najaarskleur begon aan te nemen. De boom maakte een indruk van grote schoonheid en zui verheid op hem zoals hij zich daar aftekende te gen de blauwe najaarsluchten. Zwijgend bleef hij lange tijd naar de boom staren. Tenslotte wendde hij zich weer naar het bed en stak zijn hand uit. Mevrouw Brush keek een beetje verbaasd, doch legde haar slappe klamme hand ijl de zijne. „Het ga u goed, mevrouw Brush. God zegene u", zei Paul en verliet het vertrek. De zuivere buitenlucht deed hem goed. Toen hij het vertrouwde pad naar zijn eigen Caroline kwam naar buiten. „Ik dacht dat je de trein gemist had," zei zij. „Nee... hallo, Elsie." „Hallo", zei Elsie, zonder warmte. „Alles is toch in orde?" vroeg Caroline ge spannen. „Ja. Kom binnen, Elsie." „Zij zegt, dat jij beloofd hebt met haar te gaan wandelen, maar ik heb haar verteld dat we moeten pakken", zei Caroline ietwat onge duldig „Ik heb al een kist aardewerk ingepakt en ben nu begonnen met de boeken. Vedders wil Vrijdag verhuizen, als dat mogelijk is. Dat kan. als we opschieten." ..Tijd genoeg. Zoveel bezittingen hebben we niet... Heb je al gegeten?" Elsie schudde haar hoofd. Zij zat nog steeds in dezelfde vreemde afwachtende houding op de stoep. „Paul, we hebben maar een snel en geïmpro viseerd maal...", begon Caroline. „Er is toch brood, niet? En appels? Ik zal een paar sandwiches maken... Ik heb het Elsie beloofd, weet je." door j NELIA GARDNER WHITE J „Peul!" Hij ging naar de keuken en haalde het brood uit de kast. Caroline nam het hem ongeduldig af, sneed het en deed er pindakaas op. Zij pak te de sandwiches in vetvrij papier en deed er een papieren zak omheen. Paul ging naar de kelder om appels te halen. Toen hij weer boven kwam zei hij: „Wij blijven niet lang weg." „Je hebt je goeie pak nog aan", zei Caroline. Hij grinnikte. „Het schijnt dat ik nooit de juis te kleren op het juiste moment draag, hè. Ik zal voorzichtig wezen. Doe maar niet te veel, zolang ik weg ben." „Paul, we hebben niet veel tijd meer", ant woordde zij teleurgesteld. „Dat weet ik ik zal opschieten", zei hij. Hij ging naar buiten, bukte zich en nam Elsies handje in de zijne. „Zullen we gaan? Zie je die grote boom op de heuvel? Zullen we daar heen gaan?" Caroline stond hen door het keukenraam na te kijken. Iets van de opwinding van de laatste uren was in haar gestorven Daarvoor waren ver warring en verbittering in de Dlaats gekomen Er was zoveel te doen. Zij moesten een geheel nieuw leven voorbereiden en nu ging Paul met dat onplezierige kind wandelen. O, misschien was het wel een ongelukkig meisje en moesten zij medelijden met haar hebben, maar Paul dacht niet eens aan alles wat zij, Caroline, nog te doen had... Toen herinnerde zij zich dat zij de familie Brush niet had durven opzoeken. Dat maakte haar verwarring nog groter. Een ogen blik lang liet zij haar hoofd zinken op haar arm, die op de vensterbank lag. Een gebaar van wanhoop... alsof zij een nederlaag in het ver schiet zag. Toen wendde zij zich plotseling af van het raam, ging naar de studeerkamer en begon weer met het inpakken der boeken, bekwaam en gedecideerd. hoofdstuk vi. Julia Fick was juist thuis gekomen. Zij had een lange wandeling gemaakt om eens goed na te denken over haar stiefzoon Gabriël, want zij maakte zich zorgen over hem. Hij was veilig en wel teruggekomen uit de oorlog en leek onver anderd of liever bijna onveranderd. Deze week had hij zijn studie aan de universiteit opgevat. Hij scheen niet veel verdriet van zijn vaders dood te hebben, hoewel zij veronderstelde dat hij hem wel moest missen. Voor zijn ver trek had hij haar aanbeden en zij onderkende nog steeds zijn gevoelens, hoewel hij haar, on danks de oude phrasen en gebaren die hij ge bruikte, als een ander persoon voor kwam. Zij weigerde echter haar eigen waarnemingen te ge loven en gaf er de voorkeur aan te denken dat de oorlog zijn geest op de een of andere manier had ontwricht. Zij was met John Ficke getrouwd om Gabriël. O, zij had Ficke wel bewonderd en met fijn ge voel en veel charme de rol van predikantsvrouw gespeeld. Daar niet van! Zij had Ficke ontmoet toen zij haar zuster, die met een professor uit Warrenton was getrouwd, kwam bezoeken en vond hem wel oud, doch aantrekkelijk wegens zijn intelligentie. Later ontmoette zij hem, ter wijl hij zijn dertienjarige zoon bij zich had. Zo'n kind had zij nog nooit gezien Hij was slank en zag er uit alsof hij vroeg rijp was. terwijl zijn lange gouden krullen hem op een engel deden lijken. Gramofoonmuzlek. ikolympiado 11.20—12.00 Engeland. BBC Home Service. 330 rn. 12.00 Gram. 12.25 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Twintig vragen 1.40 Orgelspel 2.00 Gram. 3.00 Lichte muziek 3.45 Critieken 4.30 Cau serieën 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Causerie 6,25 Sport 6.30 Zang en gitaar 6.45 Gev. programma 7.15 Klankbeeld 8.00 Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuziek 12.30 Orkestconcert 1.30 Dansmuziek 1.45 Voor de kleuters 2 00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Orkestconcert 3.45 Mili tair orkest 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 NWDR. 309 m. 12.00 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 Orkestconcert 4.00 Pianospel 4.20 Orgelconcert 5.00 Nieuws 5.45 Populaire mu ziek 7.00 Nieuws 8.15 Orkestconcert 9.15 Gram. 9.45 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.30 11.00 Lichte muziek 12.00 Nieuws Gram. 8.02 Kamermuziek 10.20 Gra 12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.15 Gram 3.30 Orgelspel 4.0: 1 piano 10.55—11.00 Orkestconcert 1.00 6.30 Koor- 7.30 Nieuws 8.00 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuziek 10.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzending voor Nederland: 10.00—10.30 Nieuws; Vraagge sprek, Boeken en schrijvers (op 224 en 75 m.) Televisieprogramma. VARA; 8.15 Actuali teiten; 8 30 Viool en piano; 8.45 Pauze; 8.50 „Het oude huis". TV-spel. Kruiswoordraadsel Horizontaal; 1 Beroep, 7 tegen, 8 vurig dier, 10 televisie, 11 schel, 13 naschrift onder brieven, 14 honingbij, 15 vloeistof, 16 de naam onbekend, 17 lyrisch gedicht, 19 maat, 21 spoedig, 22 vloeistof, 25 bun del rijshout. Verticaal; 1 Beslist, 2 zangnoot, 3 eind, 4 heilige, 5 beteuterd, 6 plotseling. 9 bak- inrichting, 11 Jav. huisvogel, 12 watering, 13 worm, 18 telwoord, 20 dier, 23 maan stand, 24 voegwoord. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Wijk, 2 sepia, 3 rozijn, 4 tip. Verticaal: 1 Wijs, 2 koper, 3 afzet 4 nop

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2