ïlieutuc £eii«ri)c ÜTouraiil Vakbonden willen 7 procent loonsverhoging Men staat in lange rijen voor wat voedsel K.L.M.-toestel verloor wiel bij start op Schiphol Edens bliksemreis tot nu toe een succes Wist IJ MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN': j 6.40 per kwartaal; f 2.15 per matond: f 0.50 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vijf en (Jertigste jaargang No 10141 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttcfj f$ ghebleuen mgn hert In fégfjeospoet" Sport en wedstrijden Zie pag. 4 en 5 REGERING MOET NU BESLISSEN Voorstel der werkgevers (5 pet) onaanvaardbaar geacht DE LOONONDERHANDELINGEN in de Stichting van de Arbeid hebben Zaterdag niet tot overeenstemming geleid. De werkgeversorganisa ties wensen niet verder te gaan dan 5 De werknemersorganisaties, die een loonsverhoging van 7 voor ogen staat, hebben unaniem verklaard een verhoging van 5 onaanvaardbaar te achten. Dit is de tweede keer, dat het niet gelukt is in de Stichting van de Arbeid overeenstemming te bereiken over een advies aan de regering over loonsverhoging. Het Kabinet zal nu dus evenals de vorige maar de knoop moeten doorhakken. (Van onze sociale redacteur: Zaterdagmiddag werden in Den Haag in een speciale vergadering van de Stich ting van de Arbeid, ter voortzetting van de vergadering op Donderdag 2 Sep tember, de besprekingen tussen verte genwoordigers van de centrale organisa ties over een eventuele loonsverhoging voortgezet. De vergadering duurde onaf gebroken van ruim 2 uur tot kwart over vijf Op dat ogenblik kwamen de verte genwoordigers van-ae drie vakcentralen, de secretaris van de Stichting, drs Bran- des en de secretaris van de Looncommis- sie van de Stichting, drs Pels naar bui ten. Kennelijk waren de vertegenwoor digers van de werkgevers alleen in de vergaderzaal achter gebleven voor on derling beraad. Nadat dit eey 10 minu ten geduurd had, werd de vergadering heropend. Nog geen 10 minuten latei- ging de vergadering uiteen. Zoals uit de latere mededelingen bleek, had ook het beraad tussen de vertegenwoordigers der werkgevers onderling hun er niet toe kunnen brengen, hun voorstel te herzien, of op andere wijze aan de wensen der arbeidersvertegenwoordigers tegemoet te komen. Standpunt C.N.V. In de loop van de avond werd ons door het C.N.V. het volgende bericht ver strekt: „Het bestuur en de verbondsraad van het C.N.V. hebben zich reeds eind Augus tus ernstig beraden over inhoud en strek king van de „nota van de Sociaal-Eco nomische Raad betreffende het vraag stuk van eventuele loonsverhogingen" Uit deze nota is duidelijk gebleken, dat. zo ooit aan de werknemers een aandeel gegeven kan worden in de stijging van de welvaart, dit thans het geval is. Verheugend was dan ook de uitspraak in de S.E.R.-nota, dat „het dus redelijk is. dat ook de werknemers in de stijging van het nationale inkomen een voldoen de aandeel hebben". Helaas heeft het C.N.V.-bestuur na twee besprekingen in de Stichting van de Ar beid moeten constateren, dat met de centrale werkgeversorganisatie geen overeenstemming valt te bereiken over wat thans als „een voldoende aandeel" moet worden beschouwd. De werkgeversorganisaties menen, mede met het oog op de te verwachten huurverhoging, niet verder te kunnen gaan dan een verhoging der richtlijnen met 5 pet. Dit cijfer is voor de Christelijke vak beweging niet aanvaardbaar. Zij is van mening, dat 's lands economische toe stand een grotere verhoging, bijv. van 7 pet mogelijk en wenselijk maakt. De vertegenwoordigers van het C NV. hebben daarom in de Zaterdagmiddag gehouden Stichtingsvergadering tezamer. met de vertegenwoordigers van K A.B en N.V.V. het werkgeversvoorstel afge wezen en zich alle rechten voorbehou- Naar wij verder vernamen, heef: het C.N.V.-bestuur de Verbondsraad tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, deelde desgevraagd mede, dat de drie vakcentralen de voorstellen werkgeverszijde unaniem als onaanvaard- Von Neurath is stervende Baron von Neurath, de 81-jarige vi gere minister van buitenlandse zaken der Hitier. ligt op sterven. Von Neurath wordt nog gevangen gehouden in de viermogendheden-gevangenis te Spandau. Von Neurath. die volgens de „Tel." aan angina pectoris leidt en vrijwel blind is, mocht ondanks aandringen var geallieerde zijde, de gevangenis niet ver laten, aangezien de Russen dit weiger den. Donderdag j.l. zijn z'n vrouw en doch ter reeds uit West-Duitsland naar Span dau geroepen. Vrijdag hebben zij hem bezocht. baar van de hand hebben gewezen. De K.A.B zal zich nu nader in eigen kring beraden en daarna een standpunt i stellen. Hierbij zal de K.A.B. zich moedelijk met het C.N.V. verstaan. In view aan de Volkskrant zei de heer Middelhuis voorts, dat een overeens ming tussen werkgevers en werknemers voorlopig uitermate twijfelachtig lijkt. De vraag, waarvoor men in werkne- .erskring zich gesteld ziet, is aldus de .A.B.-voorzitter niet slechts: Wat nu gebeuren? Maar tevens: Heeft het nog wel zin, op deze wijze voort te gaan? Allerwegen ziet men immers een neiging f te wijken van de rechtens geldendi lonen. Het blijkt in het centrale overleg Morgen bespreking met regering De regering heeft aan de Stich ting van de Arbeid gevraagd, mot- gen een bespreking te hebben over de aanhangige loonkwestie. D,t verzoek was reeds binnen voor de Stichting haar vergadering van Zaterdag hield en heeft op de be sprekingen ook invloed gehad. veel moeilijker te zijn om sluiten te komen dan in het bedrijftaks- gewijze beraad Het dagelijks bestuur van het N.V.V. zou zich vandaag nader be raden. Het bestuur van de (neutrale) Neder landse Vakcentrale, welke niet in de stichting van de arbeid vertegenwoordigd is, heeft een mededeling gepubliceerd, dat het het wenselijk acht, dat aan het be drijfsleven vergunning wordt verleend, de lonen te verhogen. Het meent, dat een oplossing moet worden gezocht in verho ging van de loonmaxima. Zo wordt tevens bereikt, dat de categorieën werknemers die het meest hebben bijgedragen tot de welvaartsstijging op legale wijze aan spraak kunnen maken op een hiermee in overeenstemming zijnde inkomenpositie. De nieuwe leerlingen van de landbouwschool Huis te Lande te Rijswijk zijn Zaterdagavond op het Generaal van Geenplein aldaar op „feeste lijke" wijze ontgroend. Dat gebeurde o.a. met een kruiwagenrace. Nieuwe aardschokken in Algiers In Algiers zijn volgens de laatste be richten ongeveer 1300 slachtoffers van de aardbeving geborgen. Dit dodencijfer zal :ker nog stijgen. Zaterdag ontdekte red dingsploegen in een enigszins geïsoleerd dorpje nabij Orlêansville 307 lijken. Al leen reeds in Orlêansville zijn bijna 800 doden geborgen. Naar verwachting liggen Tot goed begrip Radio ingeschakeld Schakel-program voor hulp aardbeving-slachtoffers Onverwacht kwam Zaterdag een ver zoek van Radio Lausanne binnen of de Nederlandse radio-omroep wilde deelne men aan de „geluksketen", die door scheidene Europese radio-stations worden uitgezonden ten behoeve va hulpverleningsactie voor de slachtoffers van de aardbeving in Algerije. Het v« zoek werd ingewilligd en 's avonds ev voor half negen onderbrak de V.A.R. haar program. Twintig minuten lang werd het schakelprogram uitgezonden, waaraan werd deelgenomen door zender: in Frankrijk, Duitsland, België, Luxem burg, Zwitserland, Monte Carlo en Ne derland. Aan het slot werden de luiste raars opgeroepen een bijdrage te storten op giro 777 van het Nederlandse Rode In overleg met de Liga van Rode Kruis-verenigingen heeft het Nederland- Rode Kruis al vast een zending volle- •lkpoeder verzooden van f5000 ten be hoeve van de slachtoffers van de aard beving in Algerije De KLM heeft voor deze zending gra tis transport naar Parijs aangeboden. Vandaar worden de goederen met de Air France aan de algemeen gedeiegeerae het Franse Rode Kruis in Algiers verzonden. Sympathieke Duitse „Kijk jongen, ik zal even een loon- ronde voor je tekenen, dan begrijp je 't beter". hier nog twee- tot driehonderd me onder het puin bedolven. Op het moment dat de Franse minister /an Binnenlandse Zaken, Mitterand, nspectietocht door de geteisterde stad maakte, werden wederom aardschokken gevoeld, waarbij geen slachtoffers vielen. In de openlucht is bij een tijdelijk monu ment een herdenkingsplechtigheid gehou- waarbij Joodse, Mohammedaanse en Christelijke geestelijken een gebed uit spraken. Eindeloos schijnende begrafenisstoeten trekken door de geteisterde streek. Zoals a weet, is het in het Oosten wegens grote warmte noodzakelijk de doden snel mogelijk te begraven. Buizerds, de gevreesde roofvogels, cirkelen in grote zwermen boven het rampgebied. Er zijn ongeveer 7000 daklozen, onder wie 3000 kinderen in Orlêansville. Velen van hen bivakkeren in de open lucht. De internationale hulpactie voor de getrof fen gebieden komt op gang. Het Nederl. Rode Kruis (het speciale nummer giften is 777) heeft, vooruitlopende op de gecoördineerde hulp, voor een waarde van 5000 gulden aan melkpoeder ve Inmiddels pogen de bewoners va geteisterde streken een begin te maken de opbouw. Hier en daar is wee winkel open, waarvoor lange rijen sen staan, die dagenlang hoegenaamd niets te eten hadden gekregen. Ty'dens een door hen aan Rotterdam gebracht bezoek hebben de burgemees ters van Keulen en Düsseldorf, dr Ernst Schwering en Josef Gockeln een oorkon de en een zilveren plaquette overhan digd ter bevestiging van de gift van 80.000 Mark (f72 000) van de steden Bremen, Hamburg, Düsseldorf. Duisburg en Keu len, alsmede de Westduitse rotaryclub voor de wederopbouw van het orgel in de Rotterdamse St Laurenskerk. De voorzitter van het college van ge committeerden, dr H. J. Eykman, heeft dank gezegd voor deze gift, die hij var een bijzondere symbolische betekeni; achtte. Aankomst zonder ophel De Castries wilde het zeli zo Omtrent de uiterst sobere ontvangst van generaal De Castries is officieel te Parijs meegedeeld dat de generaal het allemaal zelf zo heeft gewild. De Castries wilde zo weinig mogelijk ophef van zijn terugkeer maken, denkend aan de vele dappere strijders van wie men niet weet of zij dood zijn of dat zij leven. Binnenkort vertrekt de generaal weer naar Indochina om enige zaken te rege len Over een dag of vijftien keert hij dan weer r.aar Parijs terug en Frar.se kringen achten het niet uitgesloten, dat de generaal dan wél zal instemmen met een ontvangst, hem waardig. Ook al komt dat welkom dan een beetje achteraan. Negen jaar gezeten, nu vrijgesproken Zware mishandeling in kamp Erica niet bewezen Na 9 jaar in voorlopige detentie te heb ben doorgebracht, is vanmorgen de 54-j. P. van D. uit Zeegse (Dl.) vanmorgen door de bijzondere strafkamer te Amsterdam vrijgesproken. Hij was beschuldigd van zware mishan deling in het strafkamp Erica te Ommen in October 1942. In 1948 was hij in Groningen door het bijzonder gerechtshof tot 20 jaar veroor deeld na een eis van levenslang. In Amsterdam is hij thans vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Er was paar weken geleden 12 jaar tegen hem geëist. Hij werd terstond op vrije voeten ge steld. De zaak was in revisie gekomen, door dat bleek dat tijdens het eerste proces een der getuigen een meineed had afgelegd. Volgens de tenlastelegging zou Van D. zekere De N., die voor een zeden misdrijf was veroordeeld, op een i nader te omschrijven uiterst wrede pijnlijke wijze hebben mishandeld. Het slachtoffer was korte tijd later leden. Van D. heeft steeds met klem kend, dat hij zich aan deze mishandeling schuldig had gemaakt. De raadslieden van verd. waren mr dr K. W. P. Klaassen uit Den Haag er ir H. P. van Dulken*uit Amsterdam. Nog steeds meeT loeristen naar ons land Uit een door de Ala. Ned Ver. vooi Vreemdelingen ingestelde enquête Is ge bleken, dat het aantal overnachtingen in buitenlandse touristen in Nederland- hotels en pensions dit jaar tot dus- erre dat van het record-jaar 1953 heeft /erschreden. Verkiezing in Sleeswijk-Holstein Gering verlies voor dr Adenauer In de Westduitse deelstaat Sleeswyk- Holstein zijn het afgelopen weekeinde verkiezingen gehouden voor eei parlement. De verkiezingen werden be schouwd als een toetssteen voor de po pulariteit van Bondskanslier Adenauer- Europa-politiek door de Franse verwerping van de E-D.G- een gevoelige klap heeft gekregen. Inderdaad gingen de Christen-Democraten een weinig ach teruit. Dit verlies is echter zo gering, dat ;t van een nederlaag Adenauer kan spreken- 'euwe parlement zal als volgt worden samengesteld (oude toestand tus- haakjes): Sociaal-democraten 25 (20), Christen-democraten 25 (26), Vluchtelin- genpartij 10 (14), Vrije Democraten 5 4). het Sleeswijk-Holsteinblok. dat vat: Duitse Partij 4 Deense minder heid (4), Onafhankelijken (1). Veevoederfabriek uitgebrand Schade op één millioen gulden geschat Het grootste gedeelte van de veevoeder fabriek en de magazijnen van de coöpera- aankoopvereniging te Oldeberkoop,' gelegen aan de weg OldeberkoopHeren- i, gem. Ooststellingwerf (Friesland), is gistermorgen in vlammen opgegaan. Om half vijf werd de brand ontdekt. Het vuur woedde zowel in de opslagplaat sen van oliehoudende zaden als in de ver pakkingsafdeling. Na groot alarm grepen de plaatselijke brandweer en die van Herenveen m< slangen en een mistspuit spoedig in. Het blussingswerk werd zeer gehinderd door de felle wind. Om zeven men het vuur pas meester. Het fabrieksgebouw, 300 ton zaad, 300 ton lijnkoeken, de verpakkingsafdeling en het machinepark gingen verloren. De directiewoning, de garages en de kanto ren bleveri behouden Het gehele complex was voor anderhalf millioen gulden zekerd. De schade wordt door de directie op één millioen gulden geschat. Naar de oorzaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. Het bedrijf zal zich voorshands moeter bepalen tot het afleveren van veekoeken. Alles liep goed ai Met 46 passagiers maakte gezagvoerder Goedheer geslaagde noodlanding De KLM-convair PH-CGI Vincent van Gogh, die gistermiddag om 15.25 als lijn- toestel met passagiers aan boord van Schiphol naar Londen vertrok, heeft bij het starten een wiel verloren. Het man kement werd terstond ontdekt, doch in tussen had het toestel het luchtruim ge kozen. Terwijl men op het vliegveld alle maatregelen trof, om onmiddellijk hulp te kunnen verlenen, cirkelde de machine ongeveer een half uur rond, en maakte daarna onder intense spanning een ge slaagde noodlanding. Het toestel had 46 passagiers aan boord, van wie er een onmiddellijk na de start de stewardess bij zich riep en laconiek op merkte: „Wilt U even de piloot waar schuwen. hij heeft een wiel verloren. Ik zag het daarnet wegrollen." Doch ook In de verkeerstoren had men het euvel gezien, zodat de waarschuwing der stewardess niet nodig zou zijn ge weest. Radiografisch werd overleg met gezagvoerder Goedheer gepleegd en er werd besloten, dat de Convair niet naar Londen zou vliegen, doch zou terugkeren op Schiphol. Eerst moesten echter alle maatregelen om terstond hulp te kunnen verlenen worden getroffen, zodat de ge zagvoerder verzocht werd met het landen tot nader order te wachten. Daarna werd alarm geblazen. De brandweerwagens op Schiphol rukten uit en stelden zich samen met een ambulance dicht bij de landings baan op. Opnieuw werd binnenskamers overlegd wat men moest doen; tenslotte deelde men gezagvoerder Goedheer radio grafisch mede. dat alles gereed was-en dat hij werd verzocht de noodlanding uit te VVóór de machine landde, eirkeld» zij dicht langs de verkeerstoren, opdat de deskundigen aldaar een blik op het weer uitgestoken landingsgestel konden wer pen. Zij zagen, dat het nog maar vijf in plaats van zes wielen had. doch dat aan de rechterpoot, waarvan één wiel ver dwenen was. het andere voor zover kon worden nagegaan normaal vast zat. De succesvolle noodlanding werd ver eenvoudigd. omdat de drie land'.ngspo- de Convair (één onder de neus ter hoogte van de vleugels) ieder voorzien zijn van dubbele wielen. voerd. Slechts moest gezagvoerder Goed heer al zijn capaciteiten aanwenden machine zo licht mogelijk op de landingsbaan te laten neerkomen, opdat het overgebleven wiel van de rechter poot ue schok alleen zou kunnen opvan gen. Hierin slaagde hij inderdaad er zette de machine zo snel mogelijk na d< landing stil, teneinde ieder verder risico te vermijden. Het toestel taxiede niet, zoals gebruikelijk, naar het plat form, doch bleef op flinke afstand daar op de landingsbaan staan. De pas sagiers werden per bus naar het sta tionsgebouw gebracht, en zetten vij: kwartier later hun reis met een ander vliegtuig voort. He twiel rolde van de poot af nog voor de machines „los"' was. dan wel juist op het moment, dat zij de baan verliet omhoog trok. Dit wiel werd later dicht met dubbele"landingswielen. Te Arnhem heeft H.M. de Ko ningin het nieuwe Gelderse provinciehuis geopend. De foto laat het ogenblik zien, waarop de commissaris der Koningin, jhr. dr. C. G. C. Quarles t Ufford, aan Hare Majesteit de Gelderse bokaal overhandigde. bij de baan op bet vliegveld terugge vonden. Onder leiding vna de directeur-gene raal J. W. F. Backer, die persoonlijk spoedig ter plaatse was. stelde de Rijks luchtvaartdienst nagenoeg onmiadeliyic een onderzoek in. Vele bezoekers op het vliegveld maak ten de (noodlanding mee zonder precies te weten wat er aan de hand was. Wel waren allen gealarmeerd door net loeien van een sirene, die iedereen kort na het opstijgen der Vincent *van Gogh hoorde, doch velen wisten niet wat dit alarm precies betekende. Naar de K.L.M.-persdienst mededeelt, moet het aflopen van het wiel worden toegeschreven aan een plotseling opge treden breuk in een der wiellagers, die een zodanige beschadiging van de wiei- borg tengevolge had, dat het wiel geheel van de as afliep. In een dergelijke situatie kan er toch veilig worden geland, aangezien de hoofdonderstellen van moderne vlieg tuigen, zoals de Convalrs, uitgerust zijn Mr Beijen was vol lol De landing werd dus normaal uitge- mogelijk i: De reis van Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is tot nu toe een succes. Eden maakt een bliksemreis langs de hoofdsteden van de oude EDG- partners om de standpunten ten aanzien van een Duitse herbewapening te conso lideren. In Brussel sprak de minister Za terdag met zijn collega's van de Bene lux. die met het volgende Britse initia tief accoord gingen: 1. Duitsland als ge woon lid in de NAVO. 2. Alle landen die in de onmiddellijke gevanrenzone liggen (Duitsland), mogen geen zware wapens of atoomwapens fabriceren. 3. Alle troe pen van de NAVO-landen (incl. Duits-* land) staan onder direct bevel van de NAVO. waardoor een constante contröle de troepensterkte od het continent Nog meer aibraak Tal van fabrieken in Indonesië gaan de poort sluiten Na het geruchtmakende bericht'betref fende Philips' radiobedrijven in Indone sië, die door deviezengebrek voor enige maanden moeten sluiten, meldt Aneta, dat door het uitblijven van deviezentoe- wijzingen voor de invoer van noodzake- liike onderdelen binnenkort verscheidene andere fabrieken in Soerabaj zullen moe ten sluiten. De heer H. Brunner, hoofd en technisch leider van de Borsumij-- bedrijven in Ngagel (Soerabaja) verklaar de. dat de vervaardiging van accu's aar DAT in Maastricht op 9 Oct- een Duits- Ned- advocatencongres wordt gehouden, op 23 Oct een Düsseldorfse dag en op 28 Oct. het congres van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. DAT ook in het duingebied van Voorne de gevreesde ziekte myxomatose is ge constateerd. DAT in Grantham, Lincolnshire, gis teren de slag om Arnhem is herdacht, waarbij Ned- vrouwen en kinderen samen met overlevende parachutisten in een op tocht meemarcheerden. DAT drW K. Diland, meer dan 25 jaar geneesheer-directeur van Vrederust te Bergen op Zoom, Zaterdag zijn 40-jarig ambtsjubileum met een receptie heeft ge vierd. DAT het Belgische jachtje De Zeevogel uit Brussel gisteren nabij Cadzand aan de grond liep en de bemanning zich zwemmende naar de kust in veiligheid moest brengen. DAT Vrijdagnacht in het gebouw van Sociale Zaken te Apeldoorn werd inge broken en daar ruim f 1000 is buitge maakt. DAT Zaterdag a s- in het gebouw voor K- en W. te Utrecht de 45ste bondsvër- gadering van de EHBO- plaats heeft en de Koningin voor de daarna te houden wedstrijden enkele medailles beschikbaar stelt. DAT op 25 dezer in Musis Sacrum te Arnhem de alg- vergadering van de Ver voor kadaster en landmeetkunde wordt gehouden- DAT a.s. Zaterdag de nieuwoenoemde directeur van het dep. van Volkshuisves- en Wederopbouw, ir H. M. Buskens. :n receptie ten provincie te Den Bosch afscheid neemt als dir. van de planologische dienst in N. Brabant. DAT de heer S. Goudeket Zaterdag an min. Van de Kieft een door Jan Sluyters geschilderd portret van de mi nister heeft overgedragen, hem door een grote kring van vrienden aangeboden DAT d? Raad voor de Luchtvaart Dinsdag 28 dezer in Den Haag vsigaaert i.v.m. de ongelukken met twee vliegtui gen, die vorig jaar bij sproftvluchten in de N.O. Polder verongelukten. DAT de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht binnenkort een nieuwe elec- trische centrale gaat bouwen, waarvoor de kosten op ruim 5 millioen worden ge raamd. DAT in het bestuur van de Ned. Ver. van pleegouders -als nieuwe leden wer den gekozen mevr. De BIocx-Kegout. mevr. A. E. Engels-De Lange. J. Bergsma. H. M. van Keulen. >r D. C. van Schaik en H Steenbergh. DAT Zaterdag in het gebouw var de voorm. officiersopleiding te Kampen een gedenksteen werd onthuld. di.ar dit gebouw 7U jaar geleden in gebruik werd genomen en 85 jaar geleden de op.eiding DAT in de Grote Kerk te Dordrecht Zaterdag een gebrandschilderd raam is onthuld, vervaardigd door de Groningse glazenier Johan Dijkstra, de deelneming van de prins van Oranje aan het Avond maal voorstellend. DAT de Alg. Kath- Werkgeversver. een cursus heeft geprojecteerd tei aan vullende vorming van redacteuren van personeelstijdschriften en hun naaste medewerkers. DAT het corps Diplomatique Zaterdag 25 dezer Hilvarenbeek zal bezoeken, waar nun ee- Brabantse koffietaiei worat aangeboden, alsmede een demonstratie vendelzwaaien. DAT volgens B. en W. van Arnhem deze plaats er in sociaal, economisch, cultureel en maatschappelijk weer ge heel bovenop is. het einde der maand zal worden gestaakt. Sinds Mei zijn aanvragen ingediend voor maandelijkse invoer van 4000 accu bakken. 200.000 separatoren, 50 ton lood 1500 kg antimonen, nodig voor de maandelijkse productie van 4000 accu's bedrage van Rp. 300.000 in de maand, in December j.l. ingediende aanvraag werd ten dele Ingewilligd. De Hima- rijwielenfabriek zal in November a.s. worden gesloten. Deze maakt 250 fietsen i-n de maand. Voorts overweegt Borsumij. de sluiting van een pers- en stampwerk- fabriek, dat sloten, rijwielbagagedragers, grendelschuiven e d. vervaardigt. Ook zal de Ligtvoettegelfabrtek in Ngagel moeten staken, alsmede de leerfabriek Jacatra van de Borsumij. In Pasoerocan. waar 1000 man werken. De vakbond van werk nemers bij de Borsumij. heeft geëist, dat de regering de zaak zal nationaliseren. De British American Tobacco heeft de vervaardiging van Commodore-sigaretten stopgezet wegens de onmogelijkheid Vir- giniatabak in te voeren. De Belgische Faroka-fabriek moest de productie van Wembley-sigaretten beëindigen. Militair overleden na oefening in Amersfoort De dienstplichtige huzaar J. R. Koop- mans is in de afgelopen nacht in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overleden aan de verwondingen, die hy tijdens een Donderdagavond ge houden militaire oefening had opgelopen. De oefening werd gehouden op de vlas akkers in Amersfoort Door eigen on voorzichtigheid werd K. door een losse flodder in het gelaat getroffen. Hy be hoorde tot het regiment huzaren van Prins Alexander De militair was afkomstig uit Wonsc- radeel. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. Beijen, was vol lof over het Britse initiatief; „Eden kwam met zeer interessante gedachten", aldus mr Beijen. Van Brussel vertrok minister Eden naar Bonn, waar hij gisteren confereerde met kanselier Adenauer. En intussen is Eden onderweg naar Rome, om daar met zyn Italiaanse ambtgenoot hetzelfde pro bleem te bespreken. Van Rome zal Eden dan naar Parijs reizen om met Mendès- France van gedachten te wisselen. Zo klaart de Europese lucht, die door de Franse verwerping van het EDG- verdrag zeer betrokken was geworden, weer een weinig op. H?t is de bedoeling, dat er na Edens terugkeer in Engeland te Londen een conferentie van negen (En geland. Amerika. Canada en de zes EDG- partners) wordt gehouden over de vraag, hoe West-Duitsland tot ieders genoecen in de Westerse verdediging kan worden opgenomen. Amerika houdt een vinger in de pap: Robert Murphy, plaatsvervangend on derminister van Buitenlandse Zaken, is Zaterdag uit Washington naar Eurooa vertrokken voor een informele reis langs een aantal hoofdsteden. Volgens Reuter is het Murphy's taak. de stemming t a v. de Duitse herbewapening in NAVO-ver- band te peilen. Delen van de Triton geborgen Zaterdagmiddag is men er in geslaagd het grootste van de drie stukken van de Triton drijvende te krijgen en ook de staart. Zondag is men er in geslaagd nog een deel van de Triton naar de wal te bren gen Men had gepoogd het gehele voor stuk met behulp van luchtzakken te ber gen. doch bij de bergingswerkzaamheden brak dit deel van het wrak wederom en men kon slechts het voorste deel van de „neus" naar de wal brengen. Thans ligt het deel met het instrumentenbord. dat naar men hoopt, meer licht op de oorza ken van het ongeluk kan werpen, nog in het water, daar dit zich in het afgebro ken stuk bevindt. WEERBERICHT Buien Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: wis selend bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige Zuid westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgem. vanmorgen 10 uur), ZON EN MAAN zon van 6.1118.59, maan van uur. Zondag L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1