MET LOUPE EI LEIS Wethouder Van Schaik opende tweede Leidato „Middenstand belangrijke factor in gezond voortbestaan" 1951 NJEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 Levensruimte al te klein REEDS TIJDENS de officiële opening van de tweede Leidato, gistermid dag om half 3, in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal, stonden tien tallen belangstellenden te wachten om te worden binnengelaten. Nog erger: de heer Sanders, voorzitter van de Leidato, schat het aantal nieuwsgierigen, dat bij de opbouw al een kijkje kwam nemen, op enige honderden. „We hebben ze maar toegelaten, voorzover ze niet te erg in de weg liepen. Ze zijn een levende propaganda voor ons". Ja, het is bij de Leidato natuurlijk om de propaganda begonnen, maar wie de tentoonstelling bezoekt, ontdekt toch ook, dat de bezoekers er hun voordeel mee kunnen doen. Zo heeft ook deze show twee kanten, die van de middenstand en de fabrieken en die van de burgerij. Ze spelen op elkaar in en vormen zo samen het suoöes, dat er weer van verwacht wordt. Voordat de heer Sanders het welkomst woord sprak, werd aan alle genodigde dames door mej. Th. Platteel een anjer aangeboden, welke geste kennelijk op Wethouder Van Schaik opent in de stand van de organisatie Be scherming Bevolking, in de hal van de Gehoorzaal, de tweede Leidato met de woorden: „Met grote vreugde verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend". Foto N. van der Horst. prijs werd gesteld. De heer Sanders bracht dank aan het college van B. en W. en verschillende gemeentelijke diensten voor de prettige samenwerking. Ook werd de standhouders dank gebracht. Het bestuur van de Leidato vertrouwt, dat de deelnemende middenstanders en fabrieken het succes zullen boeken, dat zij van deze tentoonstelling verwachten, aldus de heer Sanders. Wethouder Van Schaik hield vervol gens de openingsrede Toen in 1953 plan nen werden beraamd voor de eerste ten toonstelling. hebben allen, die bij de voorbereidingen betrokken zijn geweest, gehoopt op succes. En dat succes is niet uitgebleven. Het betekende een compli ment voor het goede inzicht en de uit nemende organisatie van alle deelne mende middenstanders. Geen wonder, dat er bij de vooiberei- dingen voor de tweede tentoonstelling sprake was van een stijgende deelneming De Leidato is zelfs zo gegroeid, dat haar levensruimte te klein is geworden. Dat impliceert grote zorg. zowel voor de ouders van het snelgroeiende kind als voor het gemeentebestuur. De wethouder doelde in dit ver- Een dokter nodig? De Zondagsdienst der hulsartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, De Jager, Mak kink, Stoffers en Verbrugge. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 September 1 uur tot Zater dag 18 September 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. band op de tentoonstellingsruimte in onze stad, die dat zal niemand ont kennen de nodige uitbreiding be hoeft. Ten opzichte van een afzon derlijke expositiehal moet men zich Na de rondwandeling over de tentoonstelling kwamen de ge nodigden gistermiddag gezellig hijeen in het ondergrondse ver- maakcentrum, aan welk samen zijn de Spaanse sombrero's de nodige luister bijzetten. Links zittend op de foto ziet men ae heer Sanders, voorzitter van het Leidato-comité, dan volgt wethouder Van Schaik, die de tentoonstelling geopend heeft, vervolgens de echtgenote van de wethouder, de heer Wolf slag, eveneens comitélid, wet houder Van der Kwaak (zon der hoed) en de heer Van der Kloot, comitélid namens de Leidse middenstandscentrale. Foto N. van der Horst. niet teveel illusies maken, aldus de wethouder. De bouw van zo'n object zou economisch wellicht niet verant woord zijn. Het is te verwachten, dat de hal, die op het terrein van de nieuwe veemarkt zal worden ge bouwd, voldoende kansen zal bieden, zo zei wethouder Van Schaik. Pijler Spr. wees er in het vervolg van zijn rede op, dat de organisatie van een ten toonstelling als de Leidato niet alleen veel tijd, maar ook veel talent vraagt. Als men het heeft over de pijlers van de welvaart in Leiden, dan zijn we geneigd te beginnen bij de textiel- en de metaal industrie en bij de universiteit om ver volgens het culturele leven, het onderwijs en het marktwezen te noemen. Zo ge makkelijk wordt dan de middenstand met zijn winkels en ambachten vergeten. De heer Van Schaik sprak als zijn mening uit, dat de middenstand een belangrijke factor is in het voortbestaan van deze stad, vooral in een gezond voortbestaan. Er zijn goede kansen voor een midden stand, die begrijpt, wat zijn taak is. Een activiteit als deze tentoonstelling is een belangrijk visitekaartje. Nadat de genodigden een verversing hadden genuttigd, begaf het gezelschap zich naar de grote stand van de organi satie Bescherming Burgerbevolking in de hal, waar de heer V?i Schaik door een microfoon de volg.-, c woorden sprak: „Met grote vreugde verklaar ik deze ten toonstelling thans voor geopend". Het orkest in de grote zaal, op het hoge po dium ln het midden, begon terstond te spelen. Het waren de Tiroler Holshacker Bub'n met verscheidene solisten. Voor de genodigden was er toen gelegenheid, een rondgang langs de stands en door het vermaakcentrum in de kelders te maken. Onder de genodigden waren wethouder Jongeleen en wethouder Van der Kwaak, mr Bool, gemeente-secretaris, overste Gerth van Wijk, garnizoenscommandant van Leiden, de heren Hagedoorn en Kos ten, commandant -en ondercommandant van de Leidse brandweer, de heer Hage doorn tevens namens de leiding van de A-kring Leiden van de Bescherming Burgerbevolking, de heer Verstegen, ge meente-ontvanger, de heer Meijer, com missaris van politie, het bestuur van de Leidse middenstandscentrale en verte genwoordigers van de besturen der ver schillende middenstandsverenigingen, de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, mr dr Knibbe, vertegen woordiger van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, de heer Visser, directeur van V.V.V., raadsleden en tenslotte de tienduizendste, twintig- duizendste en dertigduizendste bezoeker van de Leidato I. Verzorgd uiterlijk De Leidato II is een bezoek ten volle waard Wat de Leidse middenstand en enkele fabrieken hier hebben samenge bracht, wekt bewondering. Het valt op, dat aan de uiterlijke verzorging van de stands nog meer aandacht is- besteed dan vong jaar. We hebben de indruk, dat vele stands een belangrijke uitbreiding hebben ondergaan. Dat heeft niet geleid tot een mindere verfijning van het geheel. We prijzen daarom de artistieke kwali teiten van de Leidato. Men zal niet het gevoel hebben, dat men een winkel bezoekt, waar men be slist wat moet kopen. De Leidato is uit gegroeid tot een beurs, waar men vrij blijvend een massa indrukken kan op doen en waar ook nog de nodige ont spanning wordt geboden. Noemen we als bijzonderheid het ondergrondse vermaak centrum, waarheen de bezoekers geleid worden, nadat ze de tentoonstelling heb ben bezocht. Iets wat men in Leiden nog niet heeft gezien. Het indrukwekkende van dit deel van de tentoonstelling is wel, dat men spoedig niet meer weet waar men is, omdat van de gangen naar de kelders een doolhof is gemaakt. De tekeningen en de lichtge vende wanden doen het heel goed. Als men weet, hoe de kelders van de Ge hoorzaal er enkele weken geleden nog uit zagen, dan is de verbazing, waarmee de gemeentelijke autoriteiten de ondergrond se doorliepen, wel te verklaren. Wie de Leidato goed wil zien en er In elk opzicht van wil genieten, doet er lang over. Daarom is het goed, dat er verschil lende stands zijn, waar men zich te goed kan doen, soms voor niets, soms voor een luttel bedrag. Het verhoogt de ge zelligheid en maakt de Leidato mede tot een gebeurtenis, waarover nog lang zal worden gesproken. De dertigduizendste bezoeker van de Leidato van vorig jaar was ook voor de opening van de tweede tentoonstelling uitgenodigd. Deze Leidse mevrouw had haar baby, die na de Leidato van vorig jaar werd geboren, meegebracht. Dat had zijn betekenis, want zij kreeg omdat ze de dertigduizendste was, een complete baby-uitzet. Foto N. van der Horst Leidato-mode-show in het Vlies Inspiraties op een nieuwe stof De firma B. de Koning heeft gister avond in het Vlies een mode-show geor ganiseerd, die in het kader van de Lei dato bedoeld was om de aandacht te ves tigen op een nieuwe stof: fiocco o.a. ge maakt uit houtafval en een vervanging van wol, die deze zelfs zou overtreffen. Fiocco moet namelijk zéér licht in het dragen zijn en is volkomen kreukher- stellend. Om deze stoffen die buitengewoon mooi van kleur en dessin zijn en die In stapels op een geïmproviseerde toonbank lagen en de bezoeksters ln de hand ge geven werden om nader te bekijken en betasten goed te kunnen demonstreren, had men er bij Franse modehuizen mo deljaponnen van laten maken, die door drie mannequins werden gebracht. De japonnen werden gecompleteerd met hoe den, handschoenen en verdere accessoires uit Messchers Modehuis, terwijl van Eg- monds Modebedrijven N.V. er de bijpas sende bontjassen, -jasjes en -stola's voor geleverd had. Wie gedacht had de nieuwe H-lijn ge demonstreerd te zien, kwam bedrogen uit. Dior noch Fath zijn aan deze collectie te pas gekomen. De laatste kwam even een hoekje kijken met een marine model met grote kraag. Dat was ech- „Fath-deze-zomer", niet de man van de H-bom. Het vrouwelijk silhouet bleef gehandhaafd. Overigens zeer tot aller vreugde. Wel waren de ceintures een je lager aangebracht dan voorheen, ir de rokken waren beslist niet kor- dan het vorig Jaar en men had zelfs >rgd voor de nodige rondingen op de heup en wijde, tulen onderrokken. De schouders waren smal en rond, de mou rn steeds wijd aangeknipt. Veel hoge halssluitingen, zelfs met shawlkragen, zeer brede fiocco-stoffen, soms tot m. in prachtige ruiten en fantasie dessins. deden het in deze modellen bui tengewoon goed. De geestelijke vader ervan, Hubert de Givenchi leverde voor deze show zelfs drie originele modellen, die een warm applaus oogstten. Met een bijna geraffineerd gevoel voor stijl en kleur had Messchers Modehuis bij al deze Japonnen de juiste modellen en tinten in hoeden en handschoenen ge vonden. „Pothoedjes" zo kondigde de speaker, de heer Bosboom, de moderne hoofddeksels aan, maar op enkele uit zonderingen na hadden deze hoofdbedek kingen gelukkig toch weinig van dit vaatwerk weg. En waar zij wél op een „potje" leken, was het toch weer de charme van de mannequin en de Juiste kleurstelling, die het belachelijke van oude foto's uit de jaren rond 1925 deed vergeten. Van Egmonds Modebedrijven kwamen vóór de pauze met toppers, die de ken merken van de nieuwe mode op zeer be scheiden en beschaafde wijze droegen: grotere kragen dan voorheen, wijde mouwen, rechte ruggen, maar géén taille op de heupen, óók hier niet. Na. de pauze kwamen de lange mantels, mooi gesne den exemplaren en even mooie kwali teiten bont: blue bisam, naturel bisam- buik, yemen, kid-leg, zobel feh, vospoten, persianer-pattes etc. etc. Een bijzonder aantrekkelijk iets voor de dames was wel, dat de modellen van de japonnen niet onbereikbaar ver be hoefden te blijven voor de kleine beurs. Van elk nummer zijn knippatronen ver krijgbaar, de zogenaamde „Stil"-patronen. En daarbij behoeft men toch ook niet bang te zijn voor doublures, omdat van elke stof maar een beperkt aantal meters voorradig ls. De show wordt heden herhaald. Maan dag komen Van Egmonds Modebedrijven meer op de voorgrond in een eigen show, echter eveneens in het kader de Leidato. C. Th. R. Agenda van Leiden Draagt Zonder bombarie Evenzeer als mej. m. Ruth, die meer dan dertig jaar directrice van „Het Leidsch Volkshuis" is ge weest, in alle stilte is vertrokken, is de heer H- van Duyne, haar opvolger, in alle stilte gekomen. Hiermee is tevens het werk van het Volkshuis gekarakteriseerd: geen bombarie aan de weg, maar in de rustige sfeer van het huis zelf objectieve vorming van de persoonltjkheid van de Individuele De heer Van Duyne heeft ervaring in het jeugdwerk. HU was verbonden aan het kampinternaatswerk van het ministerie van onderwUs, werkte enige jaren bU de Leidse Jeugd-Actie, be kleedde het secretariaat van de instel ling voor sociografisch onderzoek te Leiden en studeert nog paedagogiek. De nieuwe directeur ziet het werk van het Volkshuis als direct vormings werk. „Het programma is alleen een middel om het doel te bereiken: per- sooniyke vorming in clubverband- De clubs worden klein gehouden, omdat deze individuele vorming niet in het gedrang mag komen. BU bet zoeken naar activiteiten letten we op de leef- Mjd en op de eisen des tUds. Daarom veranderen de programma's steeds". Naar de mening van de heer Van Duyne zal het Volkshuiswerk in de toekomst ook een rol moeten gaan spe len bU de ontwikkeling van de stad. met name bU de vorming van wijk centra. Er zal dan aandacht aan moe ten worden besteed, aldus de nieuwe directeur, dat er van het werk iets naar de wUken wordt gebracht. De heer Van Duyne, die »Un werk ener giek heeft aangevat, ziet deze ontwik keling met verwachting tegemoet. Directeur Van Duyne Critiek op stadhuis lesex, een voorstad van Londen, de Sleutelstad bekeken. Als student in de architectuur interesseerde hij zich in 't bijzonder voor de moderne bouw werken, maar ook de oude waren na tuurlijk hoogst interessant in verband met zijn studie. Op 25 Augustus begon hij aan z'n tweede buitenlands bezoek; vorig jaar was de student al ln Parijs geweest. Eerst ging het per boot naar Kopenhagen, uit een oogpunt van ar chitectuur een zeer interessante stad, verzekerde Donald ons. Dat verblijf duurde acht dagen, inbegrepen een be zoek van één dag aan het Zweedse openluchtmuseum bij Stockholm, dat een prachtig overzicht biedt van oude en moderne bouwkunst. Daarna had hU acht dagen In Duits land willen rondkijken, maar het be viel hem daar zo slecht, dat Neder land zijn aanschijn langer binnen z'n grenzen zag dan oorspronkelijk de be doeling was- Hier was de jonge Brit op de vriendelijkste wijze bejegend. Wanneer hij de lens van zijn fototoe stel richtte op een in zijn ogen merk waardig huis, nodigden de bewoners hem uit ook binnen een kijkje te nemen. Het moest hem van het hart dat, wat de moderne bouw- en inte rieurkunst betreft, de Scandinavische landen niet te slaan zijn. „Maar", zei Donald, „de wederopbouw van Rot terdam heb ik nog niet gezien, zodat het misschien niet helemaal recht, vaardig is dat oordeel nu al te vellen". Onze gast studeert aan de gemeen telijke school voor toegepaste kunst in Londen. Hij had met opzet de univer sitaire studie niet gekozen, omdat de Londense universiteit op dit gebied ,just old-fashioned" is, zo ouderwets als het maar kan, terwijl de gemeen telijke school juist erg vooruitstreven de docenten telt. Die studie duurt vijf jaar en Donald begint nu aan z'n derde Over de toekomst van Engelse archi tecten bleek hU uitermate zorgelijk ge stemd. „Er zijn bij ons veel te veel beperkende bepalingen; een architect kan z'n vleugels nu eenmaal niet uit slaan wanneer een of ander open baar lichaam hem voorschrijft, hoe de vorm van het dak van een door hem ontworpen huis zal moeten zUn", ver telde Donald. „En de betweters van bouw- en woningtoezicht hebben er dan nog een handje van, de uitvoering van bepaalde constructies precies tweemaal zo sterk voor te schrijven als ze volgens de normale eisen moe ten zijn". De Engelse achterdocht tegen alles wat nieuw is, heeft bij hem het plan doen rijpen, na z'n stu die twee jaar naar Amerika te gaan om daar stedebouw te studeren. En waar hij nog eens huizen zal ontwer pen is hem nu nog een raadsel. Alleen staat vast, dat dit land niet Engeland zal zijn. Het hele verblüf op het vasteland. 24 dagen in totaal, kwam hem op on geveer 600 gulden te staan. Het had wel goedkoper gekund, maar Donald heeft de verleiding niet kunnen weer staan in Denemarken aardewerk te kopen en dat naar huis te sturen. En in z'n rugzak torste hij ook nog enige boeken over architectuur mee, die hij Architect-in-spe in Amsterdam op de kop had getikt. Een deel van de kosten heeft deze student kunnen dekken door vijf we ken te werken in een Londense thee- pakkerij. Dat leverde de lieve som van vierhonderd gulden op- In Enge land is het dus ook zo dat lieden, die jaren hebben gestudeerd, minder ver dienen als ze eindelijk een carrière gaan opbouwen, dan mensen, die het zonder dure studie doen. Een vreem de wereld! In Leiden vond hij de Hooglandse kerk met z'n rijke symboliek in de bouwwijze het meest indrukwekkend. De manier, waarop het stadhuis is herbouwd na de brand van 1929, kon hij maar matig waarderen. Natuurlijk, herbouw van verwoeste oude gebou wen schept een enorm aantal proble men, onder meer hoe een synthese te vinden tussen oude vormen en de eisen van bruikbaarheid van het te herbouwen gebouw in deze tijd, gaf hij toe, maar uit het nieuwe stadhuis spreekt niet duidelijk de geest van de bouwmeester. En na deze woorden ter overdenking te hebben uitgesproken, zeulde hij z'n rugzak weer naar het 6tation. Volgend jaar zien we hem mischien nog wel eens terug, met een schetsboek in de bagage. Nieuw gewaad 7NEGENTIGSTE JAARGANG, num- mer 1, aflevering 85, staat er op het zo juist uitgekomen September nummer van K. en O. Het program mablad is met ingang van het seizoen 1954'55 in een geheel nieuw gewaad gestoken. Het is een boekje gewor den, een brochure van 24 pagina's kunstdruk, waarop de foto's goed tot hun recht komen. Han de Wilde schreef (weer) een „ten geleide". Centen worden guldens /""ENTEN worden guldens en met gul- dens kun je wat doen, lezen we bU herhaling ln de tot sparen aanspo rende propaganda voor de RUkspost- spaarbank. We moesten daaraan denken toen we deze week een biljetje van de Postchèquc- en Girodienst thuis kre gen, waarin werd medegedeeld, dat de vergoeding voor de periodieke overschrUvingen met ingang van 1 Januari 1955 sullen worden verhoogd van drie tot vUf cent. Deze verhoging van 66 procent wordt aldus gemotiveerd: Sinds 1929 werd het tarief voor de periodieke over- schrUving nimmer verhoogd. Wel ste gen de papierprUzen, de arbeidslonen enz. Het is dus billUk, dat de vergoe ding voor de periodieke overschrU vingen ook wordt verhoogd. De daar toe vereiste ministeriële machtiging werd in Januari 1953 verkregen. Maarde Postchèque- en Giro dienst vertelt er niet bU, dat het be drijf in 1953 een winst maakte van 5.826.996,89. Centen maken guldens en met gul dens kun je wat doen. Dat geldt voor de spaarder, dat geldt voor de Post chèque- en Girodienst, en.'... voor de rekeninghouder, die de centen betalen moet. Het verschil is alleen maar, dat de dienst de centen meer krUgt en de rekeninghouder se moet afstaan Amerikaans tempo TTET LAG NU eens niet aan de men- -1"1 taliteit van de mensen zelf, dat we deze week in een adembenemend tempo met drie Amerikanen door de Sleutelstad zijn gerend. Het waren namelijk drie leden van het gezel schap van het zogenaamde Fulbright- uitwisselingsprogramma op onderwijs gebied, die even de cursus in Noord- wijk hadden laten lopen om iets van Leiden te zien-" Joe Vogel uit San Marcus (Texas) is de echtgenote van een docent in de journalistiek aan de kleine univer siteit van haar woonplaats. Bovendien geeft haar man les in geschiedenis, welke activiteit hij aan het gymnasium in Assen zal voortzetten. „Wanneer we aan één van uw landgenoten vertellen, dat we naar Assen gaan, doen ze net of dat in Siberië ligt"; zei Joe wat angstig, „daarom proberen we nu te zien wat we kunnen omdat „daar-_ ginds" niets te zien is". Zo goed mo gelijk hebben we getracht haar gerust bijzonder de amerikaanse uitwisseling haar gegeven „voorlich- t journalistiek ge- vroeger ting". Joe heeft ook i daan. Ze verzorgde het plaatselijk nieuw9 van San Marcus voor de San Antonio Light, een krant van het Hearstconcern in de derde stad van Texas. „Die krant was wel erg slecht", zei Joe schuld bewust, doelend op de geen goede klank ln de krantenwereld genietende naam Hearst, „maar we hadden bUverdienste nodig, ziet u en de krant betaalde goed". Ze had nog geen stap buiten.Noordwijk gezet, om dat ze haar kinderen heeft meege bracht naar Nederland, maar haar echtgenoot had deze middag goed. gunstig de verzorging op zich geno- In haar gezelschap bevond zich ook het echtpaar Troutman uit San Ber nardino (Californië). Robert Troutman oefent aan het S.B. Valley College de functie uit van „dean of men", dat wil zoveel zeggen als hoofd van de administratie van de mannelijke stu- Een beetje geheimzinnig boog hij zich naar on9 over en informeerde fluisterend, of wij de uitdrukking „Rivièra van het noorden" ook ken den. Zijn gezicht betrok toen wU ons gebrek aan kennis op dit punt moesten bekennen. Hij had die fraaie benaming nameUjk gelezen in een Amerikaans boek over Nederland en ze sloeg op Groningen. En omdat Robert in Gro ningen les moest gaan geven, was hij helemaal opgefleurd door die optimis tische omschrijving van zUn toekom stige bestemming. Maar wie schrijft nu ook dergelijke onzin in een boek. Enig resultaat van de Nederlandse lessen, in Noordwijk gegeven, hebben we nog niet kunnen waarnemen. Wie kan dat trouwens verwachten na een cursus van veertien dagenl Doe geen moeite TENS LIEP ER 't Station uit Toen riep er een man: .Mens, wat héb je daar De trein, die daar gaat, juffrouw in Zwolle trein na te hollen. Gehele dag: straatcollecte Elkanders Lasten. Leidse Hout, 3 uur: voetbalwedstrijd tussen Leidse en Antwerpse advocaten ten bate van Leids dierenasyl; met demon straties speurhonden, hardlopen en paard- sprlngen. Stadsgehoorzaal, 2—half 6 en half 7— 11: Leidato. Gulden Vlies, half 4, half 8 en 9 uun Leidato-modeshow. Gymnastiekzaal gymnasium, 28 uur: volleybaltournooi De Sleutelring. Speeltuin Ons Eiland (Kortenaerstraat), half 8—half 12: avondtuinfeest. Maandag Stadsgehoorzaal, 2—half 6 en half 711: Leidato. Rehoboth, Rapenburg 10, 210 uur: bazar ten bate van de Mytylschool. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, sreker J. Gijzenij. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografenvereniging. Marekerk. half 9: Avondmuziek Adr. Blankenstein (orgel) en Henri Welbooren (.zang). Dinsdag Stadsgehoorzaal, 2half 6 en half 7 11: Leidato. Rehoboth. Rapenburg 10. 210 uur: bazar ten bate van de Mytylschool. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van Huisvrouwen, openingsmiddag, mevrouw Riek BonsetHorst, voordrachtkunste- Tentoonstelllngen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. ..Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 104 uur. ('s Maan dags gesloten). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Cand'. Alting gaat naar Wijckel (Fr.) Candldaal H. Alting heeft het beroep van de Geref. Kerk van Wijckel (Fries land) aangenomen. Hij bedankte voor de beroepen van Moerdijk en Westbroek. Leidse universiteit Bij KJ. is met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden be- oemd tot lector in de r culte:t der let teren en wijsbegeerte aa:> de rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven het Spaans ,en Portugees, dr L. H. A. ti Wijk .thans wetenschappelijk ambte- ir. tevens belast met het geven van on derwijs in het Portugees aan de rijksuni versiteit te Groningen. Met ingang van 20 September 1954 is in dr A. W. Bijvanck op zyn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke, in deze betrekking bewezen diensten en is benoemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan dezelfde universiteit om onderwijs te ge- de archaeologie dr H. G. Beyen, thans buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Bij beschikking van de minister O., K. W. is met ingang van 1 September 1954 in dr J. C. H. de Man op zijn verzoek eervol ontslag verleend als wetenschap pelijk ambtenaar bij de anatomie aan de rijksuniversiteit te Leiden en is voor het tijdvak van 1 September 1954 tot en met 31 Augustus 1955 als zodanig benoemd aan deze universiteit mej. A. Dekker; is be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bU de Franse taal aan de rijksuniversiteit te Leiden A. J. A. Fehr. Bij beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid is, te rekenen van 1 September 1954, aan dr A. J. H. Bauer op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hoofdcommies bij het 1 sociale zaken en volksge- Lampionoptocht van „Ons Eiland" Het was gisteravond feest in de buurt an de Zülsingel. Voor dit feest zorgde de speeltuinvereniging „Ons Eiland". die haar werkzaamheden niet alleen op de tuin heeft Er zijn zoveel mensen in deze buurt, die haar steunen, dat men af en toe ook wel eens attractief naar buiten wil treden. En dat is dan eer» attractie zowel voor de ouders als voor de kinderen. Honderden kinderen waren gister bij de lampionoptocht betrokken. De stoet werd opgesteld op het plein van de Chr. scholen Munnikcnstraat en Oos terstraat. Niet alleen was zorg gedragen aardige verlichting, ook aan de waarop de kinderen uitgedost zouden worden, was veel aandacht be steed. Niet allemaal liepen ze rond in een met-alledaags toiletje, toch deden de verkledingen, die er waren, het zeer goed. Ze hadden bepaald invloed op het geheel van de optocht. Sommige kinde- voerden ook mooie versieringen die in het gezellige licht van de lampions goed uitkwamen. De stoet werd opgeluisterd door mu ziek van de R.K harmonie en het Chr tamboer- en pypercorps ..Kunst en Genoegen" In de straten was de pu blieke belangstelling buitengewoon De traditionele conferentie voor Gereformeerde predikantsvrouwen zal dit jaar op 18 en 20 Oct. in het Zendi^gs- centrum te Baa'n plaats hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3