Bij etagebouw moet het huisvuil worden afgevoerd door kokers Dr H. J. de Graaf snuffelde in Lissabonse archieven Kurt Meyer nu ook weer vrij Geref. Kerk nam afscheid van mej. Grutterink Haagse politierechter kreeg ruzietjes voorgezet Warmond kan toch terugzien op geslaagde feestdag NIEÜWE LETOSCHE COÜHANT 3 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 Reinigingsdirecteuren le Leiden bijeen Parkeerprobleem evenzeer een vraag stuk uit reinigingsoogpunt "JI/TODERNE STEDENBOUW EN STADSREINIGING was het onderwerp, ■l'-l- waarover ir W. Ybema, directeur van de stadsreiniging te Amsterdam, gistermiddag in het Gulden Vlies sprak in de openbare vergadering van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren. In zijn rede zette hij de moeilijkheden uiteen, waarvoor de reinigingsdiensten zich geplaatst zien, omdat er reeds lang steden en dorpen bestonden, voor de gemeenten de reinigingsdienst in eigen hand namen. Tot tachtig jaar geleden hielden bouwmeesters en plannenmakers voor stads- en dorpsuitbreiding in het geheel geen rekening met de eisen, waaraan voldaan moet worden, wil van een goede reiniging sprake zijn. Aanvankelijk vonmde de bestaande toestand op stedebouwkundig gebied zozeer een belemmering, omdat het nigingswerk in die tijd werd verricht met primitieve middelen en gereedschap pen. Kruiwagens en handkar waren voriet en het verkeer was nog niet intens, dat dit de goede uitvoering a het reinigingswerk belemmerde. Nu in de tegenwoordige tijd als gevolg van de grote vorderingen op technisch ge/bied ook de reinigingsdiensten de werkzaamheden gemechaniseerd hébben en zij vrijwel uitsluitend gebruik maken van gemotoriseerde voertuigen, is zeer veel verbeterd. Maar daartegenover staat, dat het gehele apparaat minder soepel is geworden ten opzichte van dere werkwijzen, die tengevolge van nieuwe stedebouw worden veri Wanneer dus de stedebouwkundigen architecten thans iets geheel niei creëren, zal overleg tussen hen en reinigingstechnici noodzakelijk zijn, al dus spreker. In de huidige stadsontwikkeling doen zich elementen voor, waarvan er enkele een belemmering vormen voor een goede uitvoering van de reinigingswerkzaam heden. Met name zjjn dit: de parkeerha vens. de looppaden en de toepassing op meer uitgebreide schaal van hoogbouw, waardoor een oud probleem van het ver ticale transport van het vuil opnieuw aan de orde wordt gesteld. Parkeren Een maatregel om de bezwaren, die ge parkeerde auto's voor het veegwerk veroorzaken, op te heffen, en die veel in het buitenland wórdt toegepast, is die. waarbij het parkeren slechts is toege staan aan één zijde van de straat en wel afwisselend op de even data aan de evenzijde en op de oneven data aan de oneven zijde. Dit voorschrift geeft de reinigingsdienst de gelegenheid om de andere dag de helft van de straat grondig met de veegmachine te reinigen. In verschillende steden van ons land worden thans echter, waar de breedte van het trottoir dit toelaat, parkeerha vens aangelegd, gecombineerd met een stopverbod voor de rijbaan. Dit is ten opzichte van het verkeer zeker een ver betering. doch het betekent voor de rei nigingsdienst een moeilijkheid temeer. De enige werkelijke oplossing van de moeilijkheden, die het parkeren van autos in het algemeen voor reinigings diensten oplevert, is, dat we weer even als vóór de laatste oorlog zouden be- sohikken over voldoende garageruimte, zodat althans 's nachts de auto's voor het merendeel van de straat zijn verdwe nen. Ook de parkeerhavens zouden dan alleen gébruikt worden voor het doel, waarvoor ze eigenlijk bestemd zijn, en niet meer als garage. Looppaden Ten aanzien van de zogenaamde loop paden merkte de heer Ybema het vol gende op: De oude wijze van bouwen (een aaneengesloten woonblok met in gesloten tuinen) wordt verlaten. De tuinstadbouw. waarbij enerzijds de wo ningen worden ondergebracht in flat gebouwen met soms 8 tot 12 woonlagen, en daarnaast de laagbouw, waarbij de ééngezinswoningen in kleine groepen woorden gecombineerd, bracht deze wo ningen rondom de tuinstroken. De rij weg loopt nu niet meer door tot vlak bij de toegangsdeur van de woning, omdat de verbinding tussen rijweg en voordeur hier wordt gevormd door een voetpad Deze voetpaden leveren nu moeilijkhe den op, zowel wat de vuilinzameling be treft, als wat het gangbaar houden van de riolering aangaat. Bij de genoemde looppaden vindt het transport van de vaten echter over een afstand van 10 tot 50 meter langs een horizontale weg plaats, evenwel niet op eigen terrein, doch langs de openbare weg. En dit voelen de bewoners als een onrechtmatig opgelegde verplichting. Het derde probleem, waarvoor we bij de nieuwbouw in deze tijd worden ge steld, is eigenlijk al oud, doch het zal door de meer uitgebreide toepassing van hoogbouw met 8 tot 12 woonlagen in de nabije toekomst sterker worden geaccen tueerd. Het betreft hier namelijk het ver- Stortkokeis Bij de komende bouw op grotere schaal van blokken met meer woonlagen, zal dit bezwaar weer opleven. Immers: het naar beneden dragen van de vuilnis vaten is dan volkomen uitgesloten en er zal in ieder geval 'hier naar een op lossing moeten worden gezocht. Als we ons realiseren, dat het vrij veel moeite kost een vol vat drie of meer trappen af te dragen, waarbij nog komt het weer naar boven brengen van het ledige vat en we bedenken dan, dat het mogelijk is een methode toe te passen, waarbij het vuil zonder mee rnaar be neden kan vallen, kan het niet anders of we beschouwen het vuilnisvat op de zo veelste etage als een onding. Als we weten, zo vervolgde spreker, dat menige huisvrouw al is zij in het bezit van een goed standaardvat met een zeker welbehagen allerlei rommel het raam uitgooit, dan zou ik haar de ge legenheid het vuil naar beneden te gooi en niet willen onthouden. Maar dan om in de geest van de tijd te blijven ..geleid", geleid langs een in de woning gebouwde stortkoker. Ook mogen we niet vergeten, dat het standaard-vuilnisvat eigenlijk alleen ge- sohikt is voor het standaard-gezin, van vier of vijf personen. Zodra een gezin uit meer personen bestaat, is onze veel geroemde emmer te klein geworden. Als er ooit een kans is. dat de stortkoker ingang kan vinden, dan is die er op dit ogenblik, nu in betrek- kelyk korte'tijd veel woningen wor den gebouwd. Het is dan ook de hoogste tijd, dat het probleem krach tig en serieus wordt aangepakt, niel alleen om de noodzaak een oplossing te vinden, maar ook omdat zich zeer zeker nog talrijke moeilijkheden zul len voordoen, waarvan de oplossing zeker veel tijd zal vergen, aldus de heer Ybema. Samenwerking tussen bouwkundige en reinigingstechmcus is hierbij vereist De techniek biedt echter zoveel mogelijkhe den, dat alleszins verwacht mag worden- dat daaruit iets goeds zal voortkomen. De woningen, die voor een stortkoker i aanmerking komen, zijn' die met vier woon-lagen, alsmede de hoogbouw, waarbij acht tot twaalf woonlagen zijn geprojec teerd. Indien rekening gehouden wordt met de wens van de huisvrouw, de stort- opening in of zo diaht mogelijk bij de keukon aan te brengen, zal het aanbe veling verdienen de stortkoker te bouwen in de scheidingsmuur van elke twee aan elkaar grenzende huizen. De heer Ybema zeide voort6, dat thans één vuilnisauto 8000 gezinnen bedient, en dat dit bij algemene invoering van de stortkoker ook zo zal blijven. Deze be wering is evenwel nog allerminst waar gemaakt, zo besloot spreker. Leidse verzamelaars hadden succes Twee leden van de Leidse vereniging van postzegelverzamelaars zagen hun in zending op de nationale tentoonstelling te Vlissingen bekroond. Het zijn de heer W. F. Briel. die met zijn inzending lucht post. van ballon tot raket, een zilveren medaille won. en de heer J. A. Lammers, die met zijn thematische inzending, die ren op postzegels, een bronzen medaille verwierf. Vijftig jaar getrouwd De heer Joh. Kooien en mevrouw I Koolen-Brugman hopen 21 September hun gouden bruiloft te vieren. Het echt paar woont Waardgracht 161. VOORSCHOTEN Wim Huisman komt Vanavond begint de Voorschotense dam vereniging het nieuwe seizoen. Het wordt een bijzondere opening, want Wim Huis man komt spelen. Na een simultaanse zal Huisman een blindpartij spelen. De seance begint om 8 uur. Dame ernstig gewond In zorgwekkende toestand is mevi Van Geest-Lamboo, wonende aan Leidseweg, naar een Leids ziekenhuis voerd. nadat zij bij het oversteken va weg was aangereden door een uit Leiden komende auto. De artsen Swen en Toi die eerste hulp verleenden,constateerden een schedelbasisfractuur. Leids privaat-docent Van belang voor geschiedenis van Indonesië T~"\E NEDERLANDSE ORGANISATIE voor zuiver wetenschappelijk on- derzoek heeft dr H. J. de Graaf, privaat-docent in de geschiedenis der Indonesische volken aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie toegekend voor een studiereis naar Lissabon om daar archieven te bestu deren, betrekking hebbende op de geschiedenis van Indonesië in de 16e en 17e eeuw. Op 't hooldkwartier der padvinders In een onderhoud met het ANP vertelde dr De Graaf, die vóór zijn pensionnering de geschiedenis der Indonesische volken de universiteit van Indonesië lector heeft gedoceerd, onder meer volgende: Het archiefonderzoek te Lissa bon had niet alleen betrekking op de respondentle van de Portugese regering met de koloniën, onder meer met Malak- ka, Mataram en Timor, maar ook op dat deel van het „Gouda-archief", dat na de aardbeving van 1755 naar Portugal is overgebracht. Bij zijn verblijf in de Portu gese hoofdstad heeft dr De Graaf niet slechts op het rijksarchief gewerkt, doch :eer aan andere wetenschappelijke instellingen. In het rijksarchief, waar zich ook de werkkamer van Portugals „voorzitter van de staatsraad", Salazar, bevindt, noteerde dr De Graaf uit verschillende inventaris- die documenten, welke van belang zijn t de Nederlandse geschiedenis in In donesië. Bovendien heeft hij hier inzage kunnen krijgen van de inventaris var archief van het ministerie van buiten landse zaken, dat professor Bussemaker het begin van deze eeuw nog niet onder ogen kon krijgen. In het „Arquivo historico colonial" nam nze landgenoot een zestigtal titels over, grotendeels van nieuwe werken, waar- veLe van direct belang zijn voor Indonesië, daar zij onder meer Timor be handelen. Jezuïeten In het „Aduda paleis", waar een grote collectie manuscripten berust, die gedeel telijk op Züid-Amerika betrekking heeft, raadpleegde dr De Graaf een correspon dentie van Jezuïeten. Van de stukken, die op Indonesië sloegen, vervaardigde de on derzoeker een lijst. Zo bijvoorbeeld var het verslag van de geheime Jezuïeten missie, die in de jaren 16511655 het toen onder Nederlandse vlag staande Malakka bezocht. Tevens copieerde hij hier brief met een beschrijving van Makassar uit 1548. In de „Sociedade de geografla" en de „Academia das scienzas" vond dr De Gistermiddag bezocht generaal D. C. Spry, de nieuwbenoemde directeur van het Boy-scouts In ternationale bureau te Londen het hoofdkwartier van de Pad- vindersraad. Op onze foto de aan komst aan de Zeestrqat in Den Haag. Hij werd begroet door de secretaris van de N.P.V., de heer B. M. van Griethuyzen (rechts). Graaf weinig materiaal, dat voor zijn derzoek bruikbaar was. Interessant w< kennismaking met professor Antonio da Silva Rego, docent aan de „Schola colonial superior"- 'en een groot kenner van he archief te Goa. Deze hoogleraar ls ver bonden aan de „Junta das missoes geogra- i'. een semi-officiële instelling, di« zich toelegt op het maken van microfilms n documenten over de Portugese expan- waarbij ook de gegevens uit het ar chief te Goa worden verfilmd. Op deze wijze zal in de nabije toekomst het archief Goa in Lissabon op de celluloid-band be studeerd kunnen worden. Tn de loop van 't gesprek vestigde dr De Graaf er bij herhaling de aandacht op, dat iet de beste herinneringen aan zijn verblijf in Portugal terugdenkt. Hij noem de dit land een ideaal oord voor toeristen, daar met de charme, de Latijnse vol ken eigen, worden ontvangen. Orgelbazar in de Kooi Vanmorgen heeft ds J. N. de Ruiter, wijkpredikant, de bazar geopend die van daag in het wijkgebouw Irene aan de Driftstraat ten bate van het orgel in df Kooikapel wordt gehouden. De predikani bracht dank aan de gevers van de artike- en aan allen, die de bazar verdei hebben georganiseerd. Hij sprak de hoop uit, dat de „Sok" (Schuld Orgel Kooika pel) vandaag geheel zou worden gestopt en er dus een bedrag van 3000 zou bin nenkomen, welk bedrag ook de opbrengst van de vorige bazar was. Onder de aan wezigen waren ds P. Kloek van de wijk- gemeente Staalwijk en de heer Jac. Wil brink namens de centrale kerkvoogdij. De bazar wordt gehouden in alle zalen van het wijkgebouw. Nieuws over Leidato De tweede Leidato zal Vrijdagmiddag om half 8 worden geopend door de wet houder van onderwijs, de heer J. C. var Schaik, die bij uitstedigheid van de bur gemeester als loco-burgemeester op treedt. De modeshow, teren reeds schreven, Het Gulden Vlies. Agenda van Leiden Woensdag Wijkgebouw Irene, tot 11 uur: Kooi wijk- bazar. Hooglandse kerk, half 8: Avondstilte. Oud-Hortuszicht, 8 uur: tuinconcert po- litie-muziekgezelschap. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Analystenschool. contactavond voor indus trie en onderwijs. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur: concert politie- muziekgezelschap. Viij dag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-operette met „Sag 'beim Abschied leise Servus" Burcht, 8 uur Veteranen-legioen, open bare bijeenkomst over het lot der „In dische Nederlanders" Schoolplein Oosterstraat. 7 uur: lam pionoptocht speeltuinvereniging „Ons- Eiland" Stadsgehoorzaal, half 3: opening 2 de Leidato (Tiroler dag). Hillegom. Treslong, half een opening daklia tententoonstelling. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 10—4 uur. Cs Maan dags gesloten), Apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De voormalige nazi-generaal Kurt Meyer (45J, eens commandant van de SS-pantserdivisie Hitlerjugend, is uit de Britse gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl voorwaardelijk vrijgelaten. Meyer, de jongste generaal van Hitiers legers, werd precies tien jaar geleden in Normandië gevangen genomen en ter dood veroordeeld wegens het neerschieten van 18 Canadese krijgsgevangenen. Later werd zijn straf gewijzigd in 15 jaar. Op de foto ziet men Meyer en zijn echtgenote (beiden op de voorgrond) onmiddellijk na de vrijlating. Oegstgeest Evangeliste mej. Berkhout geïnstalleerd In een druk bezochte bijeenkomst werd gisteravond in één der zalen van de Gereformeerde Kerk afscheid genomen van mejuffrouw M. Grutterink als evangeliste en vond de installatie plaats van haar opvolgster, mejuf frouw R. Berkhout. De evangelisatiepredikant, ds Joh. C. Brussaard, zeide in zijn toespraak, dat het werk van de medewerkers in de evangelisatie commissie weer een aanvang gaat nemen, maar dat ditmaal begonnen moest worden met enige aandacht te schenken aan wisselingen in eigen kring. Na enige mutaties in het moderamen aangestipt te hebben noemde spr. het ver trek van mej. Grutterink naar Zaandam een groot verlies. Naar een gezegde Schiller zeide ds Brussaard: „De i groeit naarmate hij zijn doeleinden idealen hoger stelt", en doelde daarbij op de veel zwaardere arbeid, die mej. Grut tering in haar nieuwe standplaats tege moet gaat. Met de wéns dat de scheidende evangeliste in haar nieuwe werkkring verrijkt en verdiept zou worden nam hij afscheid van haar. Bij de droefheid van dit afscheid past ook vreugde, nu al weer een nieuwe werkkracht gereed staat, namelijk mej. Berkhout. Voor haar, zo zeide ds Brus saard, was het wel een hele ommekeer, nu van medisch analyste evangeliste wordt overgaat van het stoffelijke naar het geestelijke, van de lichamelijke genees kunde naar de zielszorg, van de gehei- der natuur naar het mysterie van de genade. Spr. achtte het voorts een voor recht. dat haar moeder van dit gebeuren getuige mocht zijn, en installeerde mej. Berkhout met de wens, dat zij in de vele moeilijkheden, die zij in deze arbeid onge twijfeld zal ondervinden, met Paulus zou zeggen: „Als ik zwak ben, dan ben ik machtig". Mejuffrouw Grutterink verklaarde in haar afscheidswoord, dat zij, die aanvan kelijk voor drie maanden als volontair werken, uiteindelijk een loopbaan van 3Vi jaar in Oegstgeest achter de rug heeft, op zij met veel dank mag terugzien. Toch ambieerde zij meer de arbeid onder de georganiseerde arbeidersjeugd en had daarom de benoeming in Zaandam aange- :n. Spreekster bracht dank aan Alle medewerkers In de evangelisatiè, waarmee zij in zo'n fijne sfeer mocht samenwerken, sprak de wens uit, dat haar opvolgster veel steun van God en mensen zal ont vangen in haar moeilijke werk. Mej. Berkhout hoopte in haar nieuwe werkkring meer de gelegenheid te krijgen de boodschap van Christus te brengen. Met de bede, dat zij veel steun zal onder vinden van de medewerkers en mede werksters in de evangelisatie, dat zij zich gedragen zal weten door het gebed der Gemeente, aanvaardde zij haar nieuwe werkkring. Na de pauze werden enige huishoude lijke zaken afgehandeld, waarbij mede deling werd gedaan van het feit, dat de kinderdiensten 19 September weer zullen beginnen. De plaats van samenkomst zal, in plaats van de Montessorischool, de lo kalen zijn, waarin thans de leerlingen van de toekomstige Hofdijckschool les krijgen, welke ruimte met welwillende medewer king van pastoor Looyaard ter beschik king wa3 gesteld. Dit is het pand Rhijn- geesterstraatweg 47 op het terrein der R-K. kerk. In dit huishoudelijk gedeelte sprak nog de heer W. F. Smelik over de waarop men als evangelist huisbe zoek moet doen. Zij nog vermeld, dat H. A. Kraan-Westerbrink deze avond opluisterde met declamatie. Hevige autobotsing Een aanrijding, die wonderlijk goed is fgelopen, geschiedde gisteravond om streeks half zeven op de rijksweg bij de Witte Palen. De heer F. H. X. H. uit Den Haag, een 52-jarige behanger-stoffeerder, kwam uit de richting Amsterdam met zijn auto en wilde een voor hem rijdende tractor passeren. Door tegenliggers lukte dit niet meer, waarom hij genoodzaakt „Geen gaten boren en geen meineed plegen" Er worden vaak grapjes gemaakt over de slechte verhouding tussen een schoon zoon en een schoonmoeder. In het geval van een Leidse bureelambtenaar was het echter geen grapje. Hij moest voor de Haagse politierechter verschijnen, omdat hij zijn 58jarige schoonmoeder zou heb ben geslagen. Hij ontkende dit, de vrouw zou over een stoel zijn gevallen en daar door een gekneusde rib hebben gekregen. De schoonmoeder zelf vertelde echter als getuige, dat verd. tegen haar man te keer was gegaan, omdat er gesproken was over een vroegere verloofde van zijn vrouw. De getuige had verd. gezegd kalm te blij ven, maar deze was toen op haar afge vlogen en had haar achterover gedrukt. De schoonvader, eveneens als getuige op geroepen, wist echter niet precies meer wat er was gebeurd. De zaak werd toen maar aangehouden voor het horen van andere getuigen. Als twee kijven i zijn nooit vindingrijker het gaat om elkaar te pla gen. Daarom gaat mijn sympathie wel een beetje in de richting van de ver dachte". Dit zei de officier van Justitie in de zaak tegen een mevrouw uit Lei derdorp. Deze stond terecht voor de Haagse politierechter wegens mishande ling van haar buurmeisje. De eigenlijke ruzie bleek echter te zijn met de buurman, een wagenmaker. Ver dachte was naar diens werkplaats gegaan en had hem gezegd, dat hij haar met rust moest laten. Ze beweerde, dat de wagen maker opzettelijk gaatjes in de zijgevel van zijn werkplaats had geboord om bij haar in de kamer te kunnen kijken. Tij dens dit twistgesprek was het dochtertje van de wagenmaker er bij gekomen. Er was een gevecht ontstaan en daarbij zou verd. het meisje de bril van de neus heb ben gegrist, haar tegelijk hebben ge krabd en de bril in stukken hebben ge smeten. Zij ontkende dit ten stelligste. De bril zou in de loop van het gevecht zijn afgevlogen. De wagenmaker ontkende als getuige wij gis-1 pertinent, dat hij gaatjes had geboord, ordt gehouden in Het waren noesten, zo zei hij. De politie had echter geconstateerd dat het wel de gelijk geboorde gaten waren en de rech ter zei dan ook „Ik krijg de indruk, dat U meineed hebt gepleegd en ik kan me aan de indruk onttrekken dat de w vaak moeilijkheden van U onder vindt." De officier van Justitie vond de ma ler waarop verd. was getracteerd ook iet zo liefderijk. Hij eiste 5 boete of 1 dag. De politierechter sprak de vrouw 'j en zei tegen de getuige „U kunt gaan geen gaten meer boren en geen mein eed plegen". Voor belediging beboet Drie dames uit Leiden hadden op 20 Februari hun kamerverhuurster beledigd. Elk had een steentje bijgedragen. De ver houding was al lang niet goed volgens verd. omdat zij naar de huurcommissie waren gegaan. Overeenkomstig de els werd elk van de verdachven veroordeeld tot 10 boete of -5 dagen. „Daar komen we wel weer overheen", gichelden ze. „En ik hoop dat U er wat van geleerd hebt", zei de rechter, „Geleerd?", vroegen de drie vrouwen tegelijk op verbaasde Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Robert E. zn van P v Rootse- lar en J Rijsdam; Jane P. dr van J P Dis- seveld en W Swagers; Sara, dr van W Zwart en A Siere; Maria J. dr van P F Meijer en G M v d Pouw Kraan; Pleter A J M. zn van M J M Wessels en A C Korver; Silvia F. dr van J A Juffermans en A Habernig; Alphonsus C M, zn L M P v Berge Henegouwen en A G M Buil. Overleden: J Raar, huisvr van Link, 68 Jr; J C Bruné. man. 46 jr. Ondertrouwd: I Baart en J S Tuinhof de Moed; J J Cramer en J van Leeuwen; T J van Rooden en J M Straathof: J G Guijt en M Blansjaar; B Fabel en J Landman; J T de Smidt en M Oort; G L Groenink en J M Lagerberg; N Teegelaar en C M de Jong; P J Schlagwein en E Dui voorden; P A Wesd-.rp cn M Noort; A Glasbergen en A v d Keur; H T Veld kamp en M C Montanus. ZEVENHOVEN R ij k spostspaar bank In Augustus werd bij de rijkspostspaar bank door 25 spaarders ingelegd een be drag van f 1400,22, terwijl f 1879 werd op genomen. Burgerlijke stand Geboren: Hendrika M.. d v P. van Nas- sau-Immerzeel; Hendrika W. M d v A. A. Epping-Huisman; Cornelia M., d v A. van der Meer-Touw; Jannetje C„ d v J. C. Immerzeel-van Eijk; Gerardus, z v G. Griffioen-van der Starren; Maria J., d v S. P. van Veen-van Steijn. Gehuwd: M. Bader 27 j met H. C. M. Weers 23 j., Leiden; B. G. Hoogervorst 22 j., Nieuwveen. met A. de Bruin 20 j., Ze venhoven- Overleden: A. Voshart 79 jM. M. de Zwart, wed. J. E. van 't Hoofd 74 j Loef, echtg. J. de Haan 74 j.; A. A. Jan maat, wed. P. Koot 69 j.; G. Domburg 7 j. was zeer sterk te hij zijn auto niet houden en ging n de linkerzijde Hierdoor kon meer recht op de weg et een grote boog Op dit moment kwam uit de richting Den Haag een auto. bestuurd door de 40- Jarige Italiaanse prof. U. P. uit Milaan. Een hevige botsing was onvermijdelijk, die grote materiële schade voor de auto's opleverde. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met de schrik vrij. Bromfietser reed tegen lantaarnpaal Gisteravond om vijf minuten voor ze werd de politie gewaarschuwd, dat op de Leidsestraatweg, even voor de Warmon- derweg, een man op het rijwielpad lag. Het bleek te zijn de 60—jarige timmer man-uitvoerder G. L. G. G. uit Utrecht. Deze kon slechts mededelen dat hij, ge zeten op een bromfiets, voor een fietser moest uitwijken en daardoor tegen lantaarnpaal was gereden. Dr Varekamp, die eerste hulp verleende, adviseerde het slachtoffer over te brengen naar het Acad. Ziekenhuis. De man bleek onder meer een arm te hebben gebroken. De betrokken fietser was doorgereden. Het weer was ook Warmond gisteren niet bijzonder gezind; het heeft zelfs het programma van de jaarlijkse feestelijkheden danig in de war gestuurd. De traditionele rondgang door het dorp van de schoolgaande jeugd kon dan ook geen doorgang vinden. Maar met groot enthousiasme hebben de kinderen toch deelgenomen aan de spelen, die door het comité waren ge organiseerd. De belangstelling was zeer groot. Korfballen m. 7 en 8 jaar: 1 Lenie Heemskerk, 2 Willy Bertram, 3 Willy BeugelsdUk; korfballen m. 6 jaar: 1 Hen- nie Guldemond, 2 Joke Zwetsloot, 3 F. Verslutfs; vlaggetje-steken j. 6 en 7 jaa*-: 1 Johan van Velzen, 2 Jaap Leenen, 3 Co Westrop; autoraces m. 9 jaar: 1 R. Sla ger, 2 Gerda Roest, 3 Gerry Broxterman; zaklopen m. 10 jaar: 1 Trees Hoek, 2 Joke Broxterman. 3 Tony Willemsen; hindernislopen j. 11 en 12 jaar: 1 Jan BeugelsdUk, 2 Theo de Vromen, 3 Chr. Zwetsloot; autoraces j. 8 jaar: 1 Hans Schippers, 2 John Kortekaas, 3 Douwe Landman: zaklopen j. 9 en 10 jaar: 1 Kees van Rijn. 2 Theo Vergeer, 3 Henkie Sikking; tonknuppelen m. 11 en 12 jaar: 1 Greetje Klaver, 2 Beppie van D\jk, 3 Elly Ciere; serveerrace m. 13 en 14 jaar: 1 Martha Zwetsloot, 2 Ineke Leenen, 3 Willy Houweling; serveerrace m. 15 en 16 jaar: 1 Tini van Elburg, 2 Clara Keii- 3 Jeanne van der Zwet; roeiwedstrjjd j. 13 en 14 jaar: 1 Piet van den Berg, 2 Kees Willemsen. 3 Frank Walenkamp; doelschoppen j. 15 en 16 jaar: 1 Arle van Stijn, 2 Gerard Wieninga, 3 Gijs Groen in 't Woud; stoeltje verwisselen dames 17 tot 25 jaar: 1 R. Onderwater. 2 C. den Dunne, 3 N. Heemskerk; ringsteken met paard en tilbury heren: 1 D. Warmer dam, 2 J. v. d. Geest, 3 A. van Moorsel; dames: 1 Tr. Vergeer, 2 mevr. Van Rijn- van Schie, 3 A. Hulsebos. Prijzen versie ring voertuigen: 1 Leo de Nie, 2 Koen Uitdenboogaard, 3 Piet v. d. Voorn, 4 Hulb van Rijn. Na afloop van de spelen werden door de erevoorzitter van het feestcomité, bui. gemeester Von Fisenne, de prijzen uitge reikt. Daarna maakte de Warmondse Fanfare nog een muzikale rondgang door het dorp. Toen werd de feestvreugde nog voortgezet op de Baan. waar verschillen de vermakelijkheden veel mensen trok ken Warmond kan terugzien op een ge slaagde dag. Vrouwelijke kampioenen Leeuwarder veekeuring De omvangrijkste keuring, ooit van het zwartbont vee gehouden, ls gisteren te Leeuwarden begonnen met de keuring van het vrouwe lijke fokvee. De jubileumkeuringen ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Fries rundvee-stamboek zijn met grote spanning tegemoet gezien door de ruim 6000 leden van dat stamboek met hun meer dan 150.000 stuks geregi streerd vee. Met spanning ook, omdat men zich afvroeg, of het keuringsterrein (de Wilhelminabaan) de vele regens van de laatste tijd wel had kunnen verwerken. Duizenden bezoekers, onder wie vele buitenlanders, bewogen zich over het keuringsterrein. In de catalogus waren 1004 koeien van 177 eigenaren vermeld. Alle dieren waren vanzelfsprekend, om dat Friesland geheel t.b.c.-vrij ls, vrij van deze gevreesde ziekte, terwijl ze alle maal waren ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Na de algemene keuring werd de keu ring voor de kampioenschappen gehou den. Tot kampioenen werden uitgeroepen: Boukje 84 van K. R. en R. K. Seinstra te Oudkerk. Aukje 99 van D. B. Okma te Koufurrerrige, Buringa 195 v. A. F. Gras huis te Deersum en Afke 13 van H. K. Nicolay te Swichum. Reserve-kampioe nen:, Wimpie 56 van J. N. Wassenaar te Jelsum, Trijntje 14 van D. L. Hepkema te Langweer, Judit van Gebr. Zeinstra te Herbajum en Jaan B 1 van H. S. Wiarda te Nijland. Visserijgolfjes goed Klavertje vier Van de vier trawlers, die gisteren aan de IJmuidense markt verschenen, kwa men er drie met haring. De Norma, van 25 Augustus, had alleen het restant van Maandag nog maar aan boord. 850 kis ten in totaal en de Postboy zorgde voor 1600 kisten van 30 Augustus, terwijl van de Zeelandia, die van 31 Augustus was, 680 kisten makreel, 130 schelvis en pie pers. 30 kabeljauw en gul, 50 haring en 10 varia kwamen buiten de 35 stijve kabel jauwen. Dan was de Limburgia er ook nog met 1180 kisten haring en 20 diver sen. Dit schip was op 1 September pas gaan stomen. De KW 75 had 640 kisten haring. 30 makreel en 5 varia en de 24 voerde aan 300 kisten haring. 25 makreel en 10 varia terwijl de IJM 210 voor 200 makreel. 125 schelvis en piepers en 200 stuks stijve dikkoppen zorg droeg. Zuidharing de schuit In Met de Zuidharing was het wee mis en daar een zeer groot deel van de aanvoer juist uit deze haringsoorten bestond, ging er deze dag veel naar de fabriek. De Norma Maria verkocht 500 kisten van zijn aanvoer voor f 10.— tot f 16.per kist en de makreel haalde van de f 14.tot de f 17,per kist. Regels weer wat steviger De regels kabeljauw haalden weer wat op in prijs en werden verkocht voor prij zen variërend van 98.— tot 80,— ter wijl de kisten van 125 kilo tussen de 86,— en de 92,terecht kwamen. Grote schelvis haalde een 42,— en de middel 30,tot 35,terwijl voor kleinmiddel tussen de 30,en de 32, per kist ls betaald en de pennen 23,— tot 27,— golden met 12,50 tot 16.— voor kisten braad. Tong was er haast niet en alle schol die er stond, kwam van de dagschuitjes. Mcdan vandaag De Medan heeft de middenweek gere serveerd voor de eerste afslag. Men heeft 1355 kisten bij zich, goeddeels haring. De Gelria, die een dag eerder dan de Medan ging stomen (30 Augustus) ving 1430 kisten, eveneens meest haring en dan lag vanmorgen de Bloemendaal te lossen met 575 kisten makreel. 90 open schelvis, 40 dichte schelvis, 50 varia en 70 stijve. Deze boot was van 2 September. De Elio was voorts present (van 30 Augustus) met 250 kisten haring, 250 makreel, 220 schel vis, 200 kabeljauw, gul en koolvls plus 350 stuks stijve kabeljauwen en tenslotte had de Flamingo (van 30 Augustus) niet meer dan 800 kisten haring. Een van deze vijf moest blijven overliggen tot de markt van morgen. Want buitendien was ook de Wiron III binnen met zijn 530 kisten en 100 stuks stijve en voor morgen wor den het de Maria van Hattum (30 Augus tus) met 1040 kisten, hoofdzakelijk ma kreel, en 200 stijve, de Sumatra (30 Au gustus) en de Mary, die nog geen vangst doorgaven. Daarna zijn de oudste boten Onderneming III (31 Aug.) Polderman, Herman, Petten en Vikingbank (alle van 1 September). Binnengekomen: geen loggers. Uitge gaan: KW 17, 159, 64, 51. 52. 44. 98. 161, 104, 19. 65. 35. 162, 210, 114, 31. 30. 69. 166, 169, 128, 66. 71, 34. 33, 26, 107, 10, 77, 92, 155, 133, 125, 91. 189 en 28. NOORDW11KERHOUT Jeugd „speelde" ouverture van Oranjefeest In de middaguren van gisteren hebben de schoolkinderen de ouverture van de driedaagse Oranjefeesten „gespeeld". Iedere school zorgde voor de eigen kinderen. In totaal generaal hebben negentienhonderd jonge mensen hun wedstrijden gehad. Het bestuur van de Oranjevereniging had het druk met de uitdeling van snoep en ijs op alle plaatsen, waar de kinderspelen maar werden gehouden. Om een beetje te bekomen bleef men overal even kijken om de feestvreugde te peilen. KATWIJK AAN DEN RUN tf.D.C. nieuws Er wordt momenteel gespeeld om de H. A. Anker-beker. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep I: J. Schoneveld—J. Heemskerk 20; A. A. VooysH. Voorzaat 20; H. J. KoelewijnJ. Houwer uitgest.; Jac. Freke—C. van Klaveren 2—0; F. Spieren burg—Am. van Beelen 1—1. Groep II: B, BijsterboekH. Durieux 20; A. van Beelen—C. Pool 2—0 (regl.); C. de Winter—G. Freke uitgest. H. Klin kenberg—Ant. Verhoog 20. KATWIJK AAN ZEE Tijdrede Ds Visser van Rotterdam, hoopt Vrij dagavond 8 uur een tijdrede uit te spre ken in het kerkgebouw Remisestraat. Hoog en laag water Donderdag 9 September: hoog water 0.10 en 12 46, laag water 8.05 en 20.35 Het weer, zag er niet al te best uit, maar later dreven de wolken toch zon der onheilen aan te richten over. De burgemeester en zijn echtgenote liepen geen gevaar nat te worden, toen zij blij ken van belangstelling voor het verloop van het feest gaven. Gisteravond mar cheerden De Harpe Davids en Sint Jeanne d'Arc met vliegend vaandel en slaande trom rond door het dorp. Op de steeg ontmoetten de corpsen elkaar en ter begroeting werden daar voor een dichte menigte nog even een paar num mertjes weggegeven. De jury voor de étalage-wedstrijd heeft geducht achter de oren moeten krabben om de prijzen naar recht en billijkheid te kunnen verdelen. Er wa ren in de eerste groep (slageri, bakkers, bloemenhar.delaron en manufacturiers) vijf prijzen te vergeven aan negen deel nemers. een moeilijke taak. Niet tè moei lijk. want de jury kwam uiteindelijk tot het oordeel, dat de uitslag aldus moest luiden: 1 W, Mens. 2 Van den Berg- Smit. 3 A J. Balk. 4 firma Marijnen, 5 A. J M. Koot. In groep twee waren 22 winkels ingedeeld. De uitslag luidde hier: 1 C. Geerlings. 2 Gebroeders Aart man, 3 Rijwielhandel Van Dam. 4 Wed. Van der Slot. 5 B. van der Hoorn. Spelen: School „De Voorzienigheid": Jongens 6e klas: I Bert Oostdam, 2 Kees Oudshoorn, 3 Simon Heemskerk. Meisjes 6e klas: 1 Neri v. d. Laan, 2 Truus v. d. Klugt. 3 Ali van Kampen. Jongens 5e klas: 1 Aad Oostdam. 2 Jan Disseldorp. 3 Henk Geerlings Meisjes 5e klas: 1 Plony Hogervorst 2 Riki v d. Rotten, 3 Henny Warmer dam. Jongens 5c klas A: 1 Kees Broekhof, 2 Piet Koster, 3 Harry Duivenvoorden. Meisjes 5e klas A: 1 Willy van Gijls- wijk, 2 Annie de Groot, 3 Tiny Went. Jongens 4e klas; 1 Dikkie Oostdam, 2 Nico Disseldorp. 3 Jaack Berbce. Meisjes 4e klas: 1 Rietje van Nes, 2 Neli de Groot. 3 Ineke Vrolijk. Jongens 3e klas: 1 Gijs Geerlings, 2 Jos Hogervorst, 3 Hennie Duivenvoorden. Meisjes 3e klas: 1 Anneke Turnhout, 2 Fientje Oostdam, 3 Hennie van Eeden. Jongens 2e klas: 1 Henkie Went^ 2 Jaap de Jong. 3 Harry Oostdam. Meisjes 2e klas: 1 Elly v. d. Geer. 2 Tiny Geerlings. 3 Rina Geerlings. Jongens le klas: 1 Aad Hogervorst 2 Adri de Winter, 3 Kees van Gijlswijk. Meisjes le klas: 1 Elsje Oostdam, 2 Ankie van Steyn, 3 Annemieke v. d. Berg. Ned. Herv. school, vlaggetjes steken; le Klas: 1 Marja Pors en Wim Zand bergen. 2 Maartje v. d. Bent en Henk v. d. Hoonaard. 3 Willy Uittcnboogaard en Jaap Wesseling. 2e Klas. kringspel: le groep Joke Scheepmaker en Nel v. d. Niet, 2e groep Maartje Plesman. 3e groep Theo Zand bergen en Co Opstal. 3e en 4e Klas jongens, buswerpen: 1 Gerdy Bonnema. 2 Teunis v. d. Oever, 3 Geert Jan Doddema. 3e en 4e Klas meisjes, steprijden: 1 Elsje Rietvink, 2 Elsje Been, 3 Elly Griekspoor. Hoogste klas meisjes, banden lopen: 1 Antje v. d. Oever. 2 Anneke La-o«* 3 Imi Bonnema. Idem Jongens, ringrij- den op step: 1 Wil v. d. Zwart. 2 Aad Zwaan, 3 Tonny Zandbergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3