Begroting 1955 van Oegstgeest toch nog sluitend gemaakt Ophalen van huisvuil en zuivering van rioolwater wordt belast Subsidies in Oegstgeester gemeenteraad Mooi weer: vishandelaren hielden hun hart vast Ds M. Hanemaayer deed intrede te Alphen aan den Rijn ^^1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 \7"ROEGER DAN OOIT is dit jaar de begroting der gemeente Oegstgeest verschenen, die ook, ditmaal weer sluit. Intussen heeft zo'n vroege begroting het nadeel, dat zij niet zo „up to date" kan zijn als andere jaren het geval was. In April toch moest met het samenstellen van deze begro ting worden begonnen en niet alle in de zomermaanden genomen beslui ten e.d., zo merken B. en W. in het voorwoord op, kunnen bij een wijze van behandeling als dit jaar werd nagestreefd, nog worden verwerkt. In het bijzonder heeft deze moeilijk heid gegolden waar het betrof de belang rijkste inkomstenpost: de uitkering uit het gemeentefonds. Zoals het wetsontwerp inzake de financiële verhouding tot voor kort luidde, zou de gemeente slechts aan spraak kunnen maken op een basisbedrag van f 20 per inwoner, aangevuld met een belastinguitkering van f 2.64 per inwoner. Dit betekende voor de begroting 1954 reeds een tekort van plm. f 150.000, terwijl die van 1955 bij deze bedragen een tekort van plm. f 200.000 zou opleveren. Deze te korten zouden voor een belangrijk deel moeten worden opgevangen door een cor rectie op genoemde verhoging én door de invoering van nieuwe belastingen. Op een aanvrage om correctie werd van G. S. bericht ontvangen, dat zij aan de Ministers zouden adviseren het bedrag per inwoner over 1954 en 1955 te verhogen van f 25.75 op f 28.75. Bij dit advies zijn G.S. echter van de gedachte uitgegaan, dat de gemeenteraad een nieuwe verordening op de reinigingsrechten vaststelt met een ta rief, dat de opbrengst minstens f 1 per inwoner zou bedragen en dat bovendien van de ingebruikneming van de rioolwa terzuiveringsinstallatie af, rioolrechten zullen worden geheven. Reinigingsrechten De totstandkoming van deze belastingen is derhalve als voorwaarde gesteld voor een hogere uitkering uit het gemeente fonds, zodat naar het oordeel van B. en W. aan de invoering daarvan niet valt te ontkomen. Een voorstel tot vaststellen van een nieuwe verordening op de reinigings rechten zal dan ook zo spoedig mogelijk aan de raad worden aangeboden. Voor 'n verordening op de rioolrechten staat een wat langere tijd van voorbereiding, zo dat hiervoor nog geen bedrag in de be groting werd opgenomen. Het staat na melijk nog niet vast wanneer bovenge noemde installatie in gebruik kan wor den genomen. Wel is echter gebleken, dat de opbrengst der belasting f 15 zal moe ten bedragèn per pand, dat op het te be malen rioleringsstelsel loost. Voor de rei nigingsrechten werd een bedrag van f 12.000 in de begroting opgenomen. Aan de overige rechten (meer dan één emmer, extra vuil, afmaken van honden en kat ten en het ophalen van cadavers) wordt een bedrag van f 2.000 geraamd. Gemeentetonds Bij het samenstellen der begroting zijn B. en W. ten aanzien van de uitkering uit het gemeentefonds afgegaan op het in de Tweede-Kamer aangenomen- amendement Maenen c.s., dat beoogt het basisbedrag te verhogen tot f 35, verminderd met het be drag aan ondernemingsbelasting. Voor Oegstgeest is dit f 13.09, zodat de uitke ring f 21.91 zou worden. Practisch heeft dit dus voor Oegstgeest geen gevolgen, daar dit bedrag voor 1955 vermoedelijk subjectief zal worden gecorrigeerd tot f 28.75. Dit zou betekenen, dat het onder algemene uitkering genoemde bedrag ad f 62.070 het tekort der begroting zou zijn. B. en W. menen dit bedrag geheel te kunnen opvangen door wijziging in vijf posten. In de eerste plaats ramen zij het uitkeringspercentage voor 1955 op 128, hetgeen een verhoging van de algemene uitkering betekent van f10.350. Voorts kan, volgens B. en W., tengevolge van bij de behandeling van het wetsontwerp aange brachte wijzigingen het basisbedrag der belastinguitkering worden verhoogd van f 2.64 tot f 2.83 en ingevolge een door de Minister gedane mededeling het uitke-. ringspercentage van 100 op 110 worden geraamd. Dit geeft een oplossing voor f 18.876. Wat betreft de datum van invoering der rioolbelasting zijn B. en W. uitg'geaan van de veronderstelling, dat de rioolwater zuiveringsinstallatie niet voor het najaar 1955 klaar zal zijn, en zij verminderen daarom de rentelast voor dit object met f 17.000. Voorts zal het college in een af zonderlijk prae-advies de raad voorstel len de verbreding van de Hoge Morsweg enige tijd uit te stellen, wat een bespa ring aan rente en aflossing geeft van f 7.264. Tenslotte stellen B. en W. voor de rente over nieuwe kapitaalsuitgaven Blijde gebeurtenis in gezin van minister Cals Bij afwezigheid van mr J. M. L. Th. CaLs, minister van O. K. en W., die we gens een blijde gebeurtenis in zijn gezin verstek moet laten gaan, heeft in diens plaats mr H. J. Schölvinck, raadadviseur, vanmiddag de door minister Cals opge- I stelde redevoering uitgesproken bij de schaakolympiade in Amsterdam. af te voeren van de post hetgeen f 8.580 oplevert. Totaal derhalve het bovengenoemde bedrag van f 62.070.- waardoor alsnog een sluitende begroting verkregen werd. Al deze wijzigingen zullen bij de eerste begrotingswijziging moeten worden aan gebracht, daar zij nog niet in de begroting zelve, doch slechts in het voorwoord wer den opgenomen. Vuilnisauto's De op het investeringsprogramma onder het jaar 1955 voorkomende aanschaffing van twee roltrommelauto's en 3000 uni forme vuilnisemmers staan thans niet bij de nieuwe kapitaalsposten. Ten aanzien van dit object hebben B. en W. overwo gen, dat de tegenwoordige auto's in 1952 zijn aangeschaft en pas in 1958 zullen zijn afgeschreven. In Januari a.s. hebben zij nog een boekwaarde van f 10.000, zodat de invoering van een uniform systeem dit bedrag ten laste van de gewone dienst zou brengen, terwijl bovendien een nieu we afschrijving voor het nieuwe materieel f 17.000 zou bedragen. De verwezenlijking dit object zal dan eerst kunnen ge schieden, wanneer de tegenwoordige auto's wegens ouderdom vervangen moe ten worden. De aanschaffing van motormaaimachl- nes hebben B. en W. van het urgentie programma afgevoerd, daar deze machi nes uit de gewone dienst zullen worden bekostigd omdat bijna ieder jaar een nieuwe machine moet worden aange schaft. B. en W. stellen de raad in het voor woord van deze begroting nog in kennis met het advies van G.S., of het ter be sparing van kosten niet wenselijk zou zijn het bureau voor gemeentewerken niet bij de nieuwe brandweerkazerne te pro jecteren. Het college zal hierop nader rugkomen, wanneer de architecten hun plan hebben uitgewerkt, aan de opzet waarvan G. S. hun goedkeuring hebben gehecht. De begroting sluit tenslotte met aan uitgaven en inkomen in de gewone dienst van f 1.964.143,95. De kapitaaldienst geeft aan uitgaven f 6.203.307,52 en aan inkom sten f 4.318.030,32 te zien. Grote werken In de opsomming van nieuwe kapi taalsuitgaven, die B. en W. voor 1955 ge wenst achten, staan, naast de reeds ge noemde brandweerkazerne, verlichting, aanleg van een rijwielpad langs de Haar lemmerstraatweg, de verbreding van de Warmonderweg, verbetering van de Rijn- zlchtweg, aankoop van twee zandstrooiers en een kolkenzuiger, bouw van een twee de openbare school en van een gymnas tieklokaal, aankoop van een verplaats bare muziektent, verbetering van de parketvloeren in en een vaste feestver- Uchtinginstallatie voor het raadhuis. HET IS DE GEWOONTE van de gemeenteraad van Oegstgeest, nieuwe subsidieverzoeken uitsluitend in bespreking te brengen bij de be handeling van de begroting. Zo zullen ook binnenkort een zestal verzoe ken ter tafel komen. In de eerste plaats een aanvrage van het bestuur der R.K. Harmonie Triumph. Deze aanvrage betreft de aankoop van een ver plaatsbare muziektent. In het voorstel van nieuwe kapitaals uitgaven stellen B. en W. ziektent aan te schaffen, een electrische verlichting; diameter op pervlak 7J,4 m, hetgeen betékent, dat deze tent een ruimte biedt voor eep korps van 60 man. De vloer wordt gemaakt van 30 mm dik vurenhout, terwijl de vloer hoogte een meter zal bedragen. De af sluiting geschiedt door hekken van sta len pijp met gedrukt geweven gaas; het dakzeil zal van katoendoek worden, dat rot- en schimmelwerend is geprepareerd. De kosten van deze verplaatsbare tent belopen een bedrag van f 10.000. De Ned. Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmi-n-afondsvoor de kan kerbestrijding vraagt, het voorbeeld te volgen van die gemeenten, welkehet subsidiebedrag van V. cent per hebben verhoogd' tot 1 cent per B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De derde aanvrage is die van de Chr. Vereniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte te Haarlem. Deze vereniging verzoekt toe te tre den als donateur met een minimum-do natie van f25 per jaar. B. en W. stellen voor deze donatie te verlenen. Het Ned. Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling verzoekt als lid toe te treden tegen f 10 per jaar. Ook hiermede kunnen B. en W. accoord gaan. De laatste twee aanvragen gelden de toneelverenigingen Kunst en Genoegen en De Lekenspelers. De eerstgenoemde vereniging schrijft een brief, waarvan de inhoud kennelijk bedoeld is om een ho gere subsidie te krijgen dan de tot dus ver gebruikelijke f 100, daar de kosten niet langer door de recettes worden ge dekt. B. en W. zijn van oordeel, dat deze vereniging eerst andere middelen, bij voorbeeld opvoering van contributie en ledental, zal hebben aan te wenden om haar financiële zorgen kwijt te raken. Wat het laatste verzoek betreft menen B. en W. f 100 te moeten voorstellen, evenals aan K. en G. Wering schoolverzuim In de Woensdag te houden raads vergadering zal een nieuw lid- moeten worden benoemd in de commissie tot we ring van schoolverzuim, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer R. van Til. De voordracht van B. en W bevat de namen van de heren J. F. van Veen en D. J. Brouwer, resp. Hoofd van de Hervormde school en de Chr. Nat. School aan de Mors. Presentiegelden Tot dusver ontvingen de gemeente raadsleden een presentiegeld van f7 per bijgewoonde vergadering. Voor de beide commissies van bijstand uit de raad was het presentiegeld f3,50. B en W. achten deze bedragen niet langer in overenstemming met de be langrijkheid van de werkzaamheden, waartoe de raad en de commissies zijn geroepen en stellen voor deze bedragen te verhogen tot resp. f 10 en f 5. Ziektekosten ambtenaren De rijksregeling betreffende de tege moetkoming in ziektekosten van ambte naren zijn zodanig gewijzigd, dat de jaarlijkse tegemoetkoming wordt ver hoogd van f60 tot f66 voor gehuwden en van f30 tot f33 voor ongehuwden. Deze wijziging houdt verband met de premiestijging van de vrijwillige zieken fondsverzekering: B. en W. stellen voor overeenkomstige wijzigingen ook in de gemeentelijke regeling aan te brengen. Faillissementen in rijwielen. 1 werp-aceoord 4/9. bewindv H AZERSWOUDE Opbrengst collecte De collecte voor het Kon. Wilhelmina fonds aan de Rijndijk heeft f94,50 opge bracht Voet afgezet Omtrent de toestand van het slachtoffer nrijding bij de Gemene Weg wij, dat van mej. Z., die als duopassagiere op de aangereden motor zat, de verbrijzelde voet moest worden geamputeerd. De beschadigde motor is na het onder zoek Zaterdagmorgen op een bakfiets weggehaald. KOUDEKERK AAN DEN RUN Opbrengst Koekactie C.J.M.V. De Zaterdagmiddag alhier gehouden verkoop van koek ten bate van de kas van de Chr. Jongemannenvereniging Samuël, heeft netto f 78 opgebracht NIEUWVEEN Flink gespaard In- Augustus werd aan het postkantoor door 48 personen f7480.89 ingelegd, ter wijl aan 12 personen f 1214,80 werd terug betaald. Er werden drie nieuwe boekjei uitgereikt. Benoemd Tot adspirant-lid van de gemeentepoli tie te Vlaardingen is benoemd onze plaats genoot J. F Tintel. Tweede prUs. Bij de gewestelijke schietwedstrijden te Waalsdorp behaalde de opperwachtmees ter Tintel alhier de tweede prijs. iVOUBRUGGE Oefening E.H.B.O. Zaterdagmiddag hield de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. een openlucht oefening- Allereerst werden de leden ge roepen bij een gefingeerde autobotsing bij de zaak van de heer Bochove. De drie „slachtoffers" waren dusdanig vak kundig van geschminkte wonden voor zien, dat de toeschouwers er rillingen van opliepen. Even verder langs de We tering ter hoogte van groentehandel Schijff werden vervolgens door de heer Breg-man Jr op zeer vakkundige wijze twee „drenkelingen" uit het water ge haald, waarvoor deze redder speciale lof ontving. Na afloop volgde de bespreking der gemaakte fouten in aanwezigheid va leider, de heer D. Slegtenhorst, en drie Leidse bestuursleden. De algei conclusie luidde: De Woubrugse afdeling toonde zich voor haar taak berekend, deze practische lessen waren tot grote tevredenheid verlopen. ZEVENHOVEN Klein Laus Deo De repetities van het kinderkoor be ginnen hedenavond half zeven in de oude openbare school. Het bestuur hoopt, dat veel kinderen van 6 -tot 16 jaar zich bij dit koor zullen aansluiten. Been gebroken De heer D. van Rossenberg, die op het erf van de weduwe De Groot me dorsmachine bezig was. kwam met zijn linkerbeen terecht onder het voorwiel een landbouwtrekker. Dokter Van de Wind uit Aarlanderveen constateerde beenbreuk en liet het slachtoffer o brengen van het St. Elisabethziekenhuis te Leiden. Hervormde dameskrans In verband met het aanstaande vertrek 3ri mevrouw Corbijri van Willemswaard tot presidente van de Hervormde da meskrans gekozen mevrouw Groenewe- Voorzltter Emanuel In verband met het aanstaande vertrek van ds Corbijn van Willemswaard is tol voorzitter van de Chr. jongelingsvereni- ging Emanuel gekozen de heer J. C. Groe- newegen. Nieuw wegdek Tot genoegen van veel weggebruikers is het wegdek vanaf de Kousweg tot de Schippe'rsbrug van een geasphalteerde deklaag voorzien. Het gedeelte Prolkade- Piashuis rest nu nog, maar hierover nog geen beslissing genomen. Visserijgolf Zodra September zo mooi begon, heb ben vele vishandelaren niet ten onrechte het hart vastgehouden: dat betekende met toenemende haringaanvoeren een on vermijdelijk terurlopende vraag op de binnenlandse markt. Het is één van de weinige voorspellingen in de visserij, die subiet uitkomen en de afgelopen week heeft zich dan ook niet van haar beste kant laten zien. En niet alleen wat de af zet in het binnenland van specifiek „bin nenlandse" vis betrof, ook op de export markt. België zat dwars en als het waar is, zijn alle 90 stijve kabeljauwen van de „Johannes Polderman" tenslotte roem loos op de fileertafel terecht gekomen. Trouwens, de markt liet wel duidelijk voelen, dat er iets scheef liep. Maar de grote aanvoeren van haast al leen Zuidharing heeft de gang van zaken toch wel het meest beïnvloed: een mis troostige handel heeft de vloed zien op komen en een optimistischer conserven- industgie hoopt alleen maar op een van- getje „fatsoenlijke" haring. Zodat het lij dend voorwerp zelf veelal rechtstreeks de pufschuit Inzwom en alleen de vis- meelfabrikant tot tevredenheid stemde. Overigens: i9 in deze situatie de vraag niet gewettigd, of de steeds losser dende banden over de vissershaven heen niet weer eens wat dienen te worden aangehaald ten prof ij te zowel van de Noord- als de Zuidzijde? Is het niet jam mer, dat er al maar minderwaardige ha ring wordt aangevoerd en de misse rei zen elkaar in droeve stoet opvolgen met als enige uitzondering de schepen, die de haring uit de Noord wisten te halen? Het is maar een vraag een eerlijk ant woord zou hoogstwaarschijnlijk „Ja" moeten zijn maar dan ligt het voor de hand, dat er iets aan gedaan kan worden in het samenlevinkje der Nederlandse visserij. Er is niettemin een lichtpuntje uit de verlopen week te halen: de tong bleef best. Door de blijvend-gerlnge aanvoeren en het ruimen van vrijwel alle bevroren De laatste dag van de vorige week werd gesloten met de aanvoeren van de Haarlem. 1800 kisten haring en 120 ma kreel, 20 schelvis en 80 wijting, de Tho- rlna met 1780 haring, 60 makreel en 10 varia, en de loggers Java (450 haring en 50 makreel). KW 44 (250 haring en 200 ijs, plus 200 stijve kabeljauwen). KW 38 met 25 varia, 150 stuks koolvis en 100 stijve, plus 4 kotters. De kleine vaart had: 700 kisten schol en 13000 kilo tong. Haast alles weg Van de Thorina werd Zaterdag haast alle Zuidharing opgehouden, en ook van de Haarlem verdween bijna de hele aan voer in de schuit. Wat er verkocht is, deed f 10f 12; de makreel maakte f 17 f 21. Paar regels, povere prijs De paar regels kabeljauw van deze Zaterdag gingen moeizaam naar België voor f 60 5 f 48: de kisten maakten f 70 a f 90 en de wijting zat op f 14 k f 11, met f 30 voor grote gul en f 22 voor de middelgul. Penschelvis is verkocht tegen f 301; de braadjes gingen voor f 20 f 17, met heel wat hogere prijzen voor de tong. Lappen haalden f 4, grootmiddel f 2,35 en kleinmiddel f 1,95, terwijl de enen f 1,95 golden en er voor de slips f 1,80 betaald werd. Vandaag druk De Maandagmarkt was weer, zoals ge woonlijk, overvol: de Norma (25 Aug.) had 1600 kisten haring, de Bergen Aug.) 1800, de loggervloot was -uitvoerig vertegenwoordigd en de halkant lag der vol kotters. In c i uit Binnengekomen: KW 189, KW 161, KW 44. KW 159, KW 21, KW 38. KW 162, KW 60, KW 125, KW 51, KW 155. Vertrokken: KW 85, KW 189, KW 38 (gesleept door de KW 162).' De KW 48 is naar een Engelse haven gestoomd met een defect aan de schroef. Dividenden Rubber Cultuurmij Kendeng Lcm- boe. Voorgesteld dividend 5 (3t£) pet. Baten in Nederland ƒ207.000 (ƒ72.000), waarin 150.000 getransfereerde wins' uit Indonesië over 1951. De transfer over 1952, groot 239.000, is in 1954, terwijl over de winst van 1953, 600.000 rp. trans fer is aangevraagd in verhouding van 5 1. De Bantam8che Plantagenmy pas seert het dividend (v.j. 3 pet) en boekte ƒ15.428 (ƒ23.700) winst. De oogst zai bij de reeds lagere taxatie ad 1,1 mil- lioen kg achterblijven, tengevolge van de staking. Boddaert en Co. Ijzergieterij en Ma chinefabriek opent 10 dezer de inschrij ving op f 200.000 gewone aandelen, in stukken van f 500 tegen 100 'pet, voor de helft delend in de winst van 1954. Op de aandeelhoudersvergadering van de Cultuurmij Pasir Malang N.V. zegde het bestuur toe zich ernstig te be raden over een terugbetaling op het ka pitaal uit de aangevraagde transfer van rp 216 842 over 1953 naar Nederland De jaarstukken werden goedgekeurd. „Alleen God kan in deze wereldnood behouden" nOOR DE BEVESTIGING van ds M. Ha- nemaayer in de Hervormde Gemeen te van Alphen aan den Rijn is gisteren een einde gekomen aan de vacature, staan door het emeritaat van ds Stehou- wer. Deze bevestigde in de morgendienst zijn opvolger en had als onderwerp zijn preek gekozen 1 Cor. 3 9a: „Want wij zijn medearbeiders". In de middagdienst deed ds Hanemaay er zijn intrede, waarbij vele genodigden aanwezig waren. Onder hen bevonden zich verscheidene predikanten, vertegen woordigers van het college van B. f en velen uit Kampen, de vorige Gemeen te van ds Hanemaayer. Ds Hanemaayer koos als tekst voor zijn predikatie Jesaja 4522: „Wendt u naai Mij toe, wordt behouden alle gij einden der aarde! Want Ik 'ben God, en niemand meer". Spr. wees er op, dat in het Oude Testament het Woord van God werd ver kondigd in een bewogeh tijd. Kores on derwierp volk na volk en alles moest voor hem buigen, zelfs het machtige Ba- bel. Het volk van Israël leefde in bal lingschap en bange vrees vervulde de har- Dan staat de profeet op om te verkon digen, dat er nog altijd de weg is naai Boven. Israël zag namelijk alleen de grootheden dezer aarde. Zo is het ook aldus ds Hanemaayer. En ook nu wil de profeet het oog verlichten en er op wij zen, dat achter de grootmachten dezer aarde een God staat en werkt. Al het reldgebeuren is in Zijn hand. „Ik ben de Here en niemand meer; ten Mij is er geen God". Ds Hanemaayer noemdfe dit de alles overheersende maje steit van God. al is deze niet altijd evei gemakkelijk te aanvaarden. Maar het i niet alleen moeilijk, maar ook heerlijk on zo het leven van licht en donker te ac cepteren. „Wendt u tot Mij. wordt behouden'. Achter deze opdracht schuilt de oproep van ondergang en gericht, maar ook de waarschuwing tot behoud. Het tegenover gestelde noemde ds Hanemaayer de geest van de moderne tijd. die hij wilde duiden met: „God willen ontlopen' kan zowel op een openlijke a'.s op verborgen manier gebeuren. Ret v van ons leven moet zijn'het wenden tot God en alles in de wereld moest'ons daar toe eigenlijk dwingen, aldus spreker. Want in deze wereldnood is God de eni ge. die behouden kan. Zo stond eenmaal de profeet waarschu wend en leidinggevend temidden van volk. Zijn woord zie ik als richtsnoer vai^ de evangelieprediking van nu, aldus ds^ Hanemaayer. Hij was van twee dingen overtuigd, Ten eerste hoever onz< God- verwijderd leeft en ten tweede hoe diezelfde tijd God nodig heef^ leven zinvol en waardevol te' maken. Daarom: wendt u tot God met geheel uw hart! Met dit teken wil ik mijn arbeid begin nen, aldus ds Hanemaayer, en deze voort zetten op allerlei gebied. Moge God de prediking van- vanavond en alle arbeid in de toekomst gebruiken om velen tot be houd te brengen en tot de eeuwige red ding, die gekomen is in Jezus Christus. Na de prediking richtte ds Hanemaayer het woord tot verschillende collega' andere aanwezigen. Namens de ring sprak hierna ds Honnef en namens kerkeraad en Gemeente ds Lam-bour. De Gemeente zong tenslo-tte haar nieuwe herder toe met enige verzen uit Gezang 263. De Open Deur Onder leiding van de heer Th- Rade makers, de ouderling die vanwege Alphense Hervormde Gemeente speciaal voor deze arbeid is aangewezen, werd Zaterdag in het IJsclubgebouw c sprekbij eenkomst gehouden voor dewerkers in het Open-Deur-werk. Ook ds P. A. Lefeber, alsmede een drieVl vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeenten van Boskoop en Koudekerk aan den Rijn waren tegenwoordig. Wika van Ginkel, landelijk secretaris van de buitendienst, hield een inleiding over de mogelijkheden en de moeilijk heden van het Open-Deur-werk. Alles is en blijft er op gericht, zo zei hij, de hun schouders ophalende mensen reiken met de Boodschap van Christus. Het blad De Open Deur „de geschre ven brief" bewijst hierbij goede dien sten. Elke veertien dagen worden honderdduizend exemplaren verspreid. Daarnaast i9 er het gesproken woord, dat wekelijks doorklinkt in de huis kamers. In ongeveer driehonderd Hervormde Gemeenten is men thans met het werk bezig en er zijn velerlei activiteiten. Van Ginkel vroeg ook aandacht besteden aan de vorming van de plaat- Obligatielening van Antwerpen Het prospectus der obligatielening van de stad Antwerpen is verschenen, Op 10 dezer wordt bij de banque de Pa ris et des Pays te Amsterdam de in schrijving geopend op 6ii millioen 33/4 pet obligaties van 1000, koers 100 pet, aflosbaar van 1965 tot en met 1984 in 20 gelijke annuïteiten, vervroegd aflosbaar ingaande 1 October 1965 op de vervalda gen der coupons CA en 1/10) pari in Nederlandse guldens zonder aftrok. De totale lening is 12^ min. waarvan er 6 min. ondershands geplaatst. Notering wordt aangevraagd. De N.V. Arnhcmsche Hypotheekbank oor Nederland heeft, een aantal 3 pet pandbrieven series E F G uitgeloot, be taalbaar 1 November a.s., series H K N en pet pandbrieven serie L, betaalbaar 1 Januari a.s. Op de Londense goudmarkt is de prijs van het vrüe goud gestegen tot 250 shillings de ounce of evenveel als de Amerikaanse vaste prijs van 35 dollar de By de heropening der markt In Maart jl. was de notering 248 shillings. selijke groepen en Bijbellezen tekenis zijn. Na deze inleiding maakten velen van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen, die door wika Van Ginkel wer den beantwoord. De heer J. Zonneveld leidde hierna de broodmaaltijd. Wedvluchten A. V. C. De p.v. Alphense Vrienden Club hield Zaterdag een concoursvlucht vanaf Eind hoven, afstand 95 km. Los te 13 uur met Z.O. wind en mooi weer. Aankomst eer ste duif 2-9-53; aankomst laatste duif 2—26—42. De uitslag luidt: D. van Eik 1,15; A. Dissel 2,6,10; J. Rooda 4; L. Star- reveld 5,9,11; Th v. d. Elshout 7.13; D. Verkade 8; M. Bijsterveld 12; E. van Wil gen 14. De -uitslag van de concoursvlucht van de juniorenafdeling vanaf Eind hoven luidt: J. Domburg 1, 5, 7, 8, 9; Groenedijk 2; W, Groeneveld 3, 4, 6, 10 Instuif weer open De heer C. Otto, jeugdouderling van de Hervormde Gemeente heeft Zater dagavond in gebouw Aarkade met een enkel woord het instuifwerk van het nieuwe seizoen geopend. Hij sprak de hoop uit, dat het voor de bezoekers weer een goed seizoen zal worden. De stemming zat er direct goed in en tal rijke spelen vonden veel aftrek. Tent-evangelisati* Onder het motto „Wat dunkt u van de Christus?" werden deze week van Dins dag tot en met Zondag iedere avond om 8 uur tent-bijeenkomsten gehouden. Alle Kerken en groeperingen die ln de straat- prediking meewerken, zijn ook met spre kers in deze actie vertegenwoordigd. De tent staat opgesteld op het Stationsplein. Regenval zette straten blank De zware regenval, Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf, is een ernstige tegenslag, geweest voor tal van land bouwers in de omgeving, die, na de dro ge en warme week. weer wat moed ge kregen hadden nog een belangrijk deel van de oogst goed"- binnen te krijgen. In verschillende straten konden voorts de riolen de massa's water niet verwerken en kwam de boel blank te staan, wat alleen de jeugd maar bleek te kunnen waarderen- DE KAAG Vuurwerk en waterskiën Kon- het vuurwerk en de demonstra tie waterskiën bij het Oranjefeest niet doorgaan, Zaterdag leek het er weer op of het weer spelbreker zou zijn. De om 6 uur opzettende onweersbui met plens- regen wierp het opgestelde vuurwerk ondersteboven. Toch kwamen velen de prestaties van de dames J. van Stave ren en J. Degers en van de heer en me vrouw Dwars op het gebied van water skiën gadeslaan. Het vuurwerk werd toch nog afgestoken en kwam zeer goed tot zijn recht, toen de ballen en sterren van af het eiland Faljeril de lucht ingingen. Voor de bewoners van De Kaag is het een waar slotfeest geworden. WIt-Gcle Kruis In een vergadering van het Wit-Gele Kruis, die vorige week werd gehouden, werd besloten in de tweede helft van October een fancy-fair te houden ten ba te van de kas en ook van de Katholieke Gezinszorg, waarvan naar men hoopt in de parochie binnenkort een afdeling zal worden opgericht. Autobotsing Zaterdagavond omstreeks 7 uur had ln de Dorpsstraat een autobotsing plaats. Twee volkswagens kwamen van de rich ting Alphen. De chauffeur van de voorste auto kwam waarschijnlijk te laat tot de ontdekking, dat hij de Raadhuislaan moest inrijden, die hij al gepasseerd was. Hij remde krachtig, met het gevolg, dat de tweede auto er bovenop reed. De laatste wagen was aan de voorkant beschadigd en enkele ruiten sneuvelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nadat de glasscherven waren opgeruimd, konden beide wagens hun weg vervolgen. Personalia Onze plaatsgenote mej. D. v. d. Tol, die ln Juli slaagde als onderwijzeres, is be noemd aan de R.K. meisjesschool te Roe- lofarenósveen. Vrijdagmiddag opening bazar Deze week zal, uitgaande van de jeugd verenigingen der Hervormde Gemeente, een bazar worden gehouden. Getracht zal worden, met de opbrengst de sohuld, die nog rust op het verenigingsgebouw, zoveel mogelijk weg te werken. De fan cy-fair zal Vrijdagmiddag om 3 uur door de president-kerkvoogd worden geopend. COOLHAVEN 7 r BOWEDES 3 NW I KARSIK 3 v 1 KIELDRECHT 4 LARENBERG 3 SCHERPENDRECHT SOESTDIJK 3 V SOMMELSDIJK 4 I VLAARDINGEN 3 TEIREISIAS THELIDOMUS 4 SPILBERGEN 3 SPILBERGEN ZIJPENBERG 3 AAGTEDIJK J KOTA BAROE LEENDERT-B 3 LEKHAVEN 3 LEKKERKERK SALATIGA 1 URANUS 3 Thames r WAERWÏJCK 3 ZEELAND 3 O May Ialan

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9