Vergaan Triton bezorgde Aler tranen in de ogen Daling op modderbank een raadsel voor Viruly ,Ik plonsde in het water en stond er tot middel in" MAANDAG G SEPTEMBER 1954 (Vervolg van pag. 1) •teun, die de bevolking van de 25 km van het vliegveld Shannon liggende meente Limmerick de geredden gaf. Deze werden van droge kleren voorzien. De heer Aler deelde nog mee, dat de machine duizend pond minder beladen was dan toegestaan is. Over de vraag, hoe het mogelijk dat men op Shannon eerst uren n; ramp iets van het gebeurde bemerkte (dank zij de waarschuwing van een bemanningsleden) wenste de heer zich niet uit te laten. Men was op Shan non verbijsterd geweest, toen daar opeens die besmeurde vlieger (volgens de lezing de eerste piloot, volgens andere verklaringen de tweede vlieger Webbink, volgens nog weer een derde lezing de derde piloot Tieman) binnenkwam ei hulp smeekte. Onverwachte landing De heer Aler deelde nog mee, vai bemanning gehoord te hebben, dat de chine om 3 uur 38 op normale wijze s Het weer was helder en de gang zaken was normaal. De snelheid i geschat op 320 km per uur. Over de be reikte hoogte bestaat geen zekerheid. Een feit is, dat Viruly, die zelf startte, plot seling de hoogtemeter terug zag vallen, hoewel hij de machine optrok. Direct daarop sleurde de staart door het water. Even later stampte de „Triton" met de vier motoren volop draaiend, in de mod derbank, waar het toestel, sterk rem mend, tot stilstand kwam. Zo onverwacht geschiedde het ongeluk, dat bijv. de boordwerktuigkundige, de heer Rademaker, reeds bezig was met het noteren van de gewone administratieve gegevens der zgn. checklist! Rademaker zei: „Ik meende dat ik droomde. Iedereen dacht dat we hoog in de lucht zaten en opeens stonden we, met een schok stil midden in de rivier. Toen een bemanningslid de deur van de cabine opendeed en zag dat het water daar bin nenstroomde, begreep hij de omvang van de ramp. Direct werden de rubberboten naar buiten gebracht en daardoor konden veel passagiers worden gered, maar het zou nog uren duren, voor men hen aan land had. De passagiers die niet naar buiten kon den komen, zijn waarschijnlijk bewuste loos geworden door de benzinedampen en daarna in bewusteloze' staat verdronken in het opkomende water. berboten zat. hen te grijpen, maar he bootje dreef af. Na vier uur werd éér van dit tweetal gered. De tweede ver dronk op het ogenblik, dat de reddings boot nog slechts drie meter van hem ver wijderd was. Dit laatste sterfgeval was bijzonder tra gisch. omdat deze man de antenne losliet om de bemanning van de rubberboot wijzen op een stuk hout, dat in de riv dreef. „Pas op dat stuk hout," riep hij. Hij kon toen de antennedraad niet meer grijpen, zijn krachten begaven hem en hij gleed direct onder water. Hoe men ook poogde hem alsnog te grijpen, men kreeg zijn lichaam niet meer boven water. Zijn stoffelijk overschot is nog niet ge- Wie gered werden De geredde leden van de bemanning zijn de gezagvoerder commodore A Vi ruly; de le vlieger Edward Parfitt; de 2e vlieger Evert Webbink; de 3e vlieger Johan Tieman; de radio-telegrafist Hen- Oudshoorn; le boordwerktuigkundige Hendrik Rademaker; de 2e boordwerk tuigkundige Cornelis Kievits. De geredde passagiers zijn: F. de Brouwer uit Rotterdam (hij is de enige van de 10 Nederlandse passa- ers, die als gered is opgegeven). Verder zijn gered: H. Soldln uit Jo hannesburg, J. Marais uit Zuid-Afrika, de Italiaan G. Croxatto; E. Haver, van de plaats van herkomst nog niet be kend is, het Amerikaanse echtpaar Swal low dr Ch. Farrington uit Florida met w en 2 kinderen, dr E. Bettmann uit New-York, Albert Reinfeld uit New- Jersey, E. Snijder uit New-York, Richard Hart uit Chicago, de Amerikaan J. A de Engelsman D K. Ellis en vlei passagiers, die in Ierland waren Inge stapt: mevrouw E. Carlin uit San Fran- J. Larnmy, E. Lammy en C. L De 7 geredde leden van de -bemanning jn zowel lichamelijk als geestelijk in goede conditie. Tragische dood Twee mannelijke passagiers klommen door de ramen naar buiten. Aangezien zij slecht zwemmen konden, waadden zij door het water, dat hen tot de borst kwam, naar de staart van het vliegtuig, waar zij zich vastklemden aan de ratio-antenne. Wel poogde Viruly, die in een der rub- Zij die omkwamen Onder de omgekomen passagiers zijn 9 Nederlanders n.l.: A. J. L Grondhoud, exportmanager van een Weefgoederenfabriek in Hengelo; J. Bakker en mevrouw H. Bak ker-de Vries, immigranten uit de Amerikaanse staat New-York, die hun verlof in Nederland hadden doorgebracht; mevrouw A. Schaap uit Grand Rapids; de heer J A. Brongers van de B P.M. uit Den Haag; prof. dr G. O E. Lignac en zijn echtgenote uit Oegstgeest; prof. dr W. Kouwenaar en echt genote uit Amsterdam. De drie leden van de bemanning, die omkwamen zij-n de 35-jarige le steward W. van Buren, de 26-jarige 2e steward Bob Wes- tergaard, de 24-jarige stewardess Helga Loewenstein. Verder de volgende buitenlandse passagiers: H. C. H. W. Habig Habig uit Olde (Westfale r E. Ellis. r L. Griffith. r H. Hyde, mej. G. D S Thompson, H. H. K. H. Schultz, E Cooper, W. Hodson. W. H Coultas, F. J. Polak. W G Tulles, allen uit de V S De heer Bahan U Tin Pe uit Bir- de heer G Ibrahim uit Egypte. Mevrouw Carolyn Platz uit New- York. die werd gered, maar later bezweek. Commodore Viruly heeft zich hij de ramp, die zijn toestel de Triton trofals een waardig ka pitein gedragen. Urenlang was hij bezig zijn passagiers te red den, maar toen was ook hij hem de uiterste grens van de licha melijke inspanning bereikt. Deze foto is genomen op het moment, waarop de moedige commodore uit een rubberboot wordt geholpen. Sober relaas van gezagvoerder „ALS GEKKEN BEZIG GEWEEST MENSEN UIT CABINE TE HALEN" Viruly, de schrijvende commodore In een geleend burgerpak deed een slagen Viruly het sobere relaas var tragische ondergang. Volgens de gezag voerder waren alle voorzorgsmaatregelen bij het vertrek van bet vliegveld Shan non op normale wijze getroffen. Nadat het toestel los was, had Viruly op dt daarvoor bestemde meter aan het rijzen van de naald gezien, dat de Triton nor maal steeg. Plotseling liep de naald te rug. hoewel hy de stuurknuppel naai zich toehaalde. „Ik had het nauwelijks gezien of wij raakten reeds de modder bank", zo verklaarde hy. Viruly voelde in de cockpit in tegen stelling tot de passagiers in de cabine - hevige schok. „Ik moet een halve ïut bewusteloos zyn geraakt'", zo vertelde hij verder, „want toen ik bu Ti zag ik, dat een van mjjn collega'» de handle van de rubberboten al had overgehaald. We dreven op het w We zijn daarna als gekken bezig geweest toveel mogelijk mensen uit de ma chine te halen en in de boten te helpen Driemaal ben ik het vliegtuig weer ii geweest, maar toen kon ik niet meer.. Het toestel was bijna geheel in de mod der weggezakt. In de cabine reikte het water en de benzine uit de kapot geslagei tanks tot manshoogte. „Daarna hebben de inzittenden van d> twee boten met de kleine roeispanen ge tracht om het vliegtuig heen te vi c door de sterke stroom mislukte Er restte Viruly niets anders dan alle hoop op redding van nog meer i sen op te geven. Zo dreven de rubber boten langzaam van de machine weg tot zij bleven steken in de modder. De in zittenden staken nood-vuursignalen af, doch z(j bleven onopgemerkt. Dat ongeveer vier uur in de morgen. Om »n uur kwam de redding eindelijk opdagen en werden de opvarenden veilij in land gebracht. Om vijf uur 's middags was het wate door de eb weer zover gezakt, dat de >n voor een groot gedeelte droog was komen te staan. De vleugels staken bo en water uit en in de cabine stond hel ater nog slechts enkele decimeters hoog. Op dit kaartje is aangegeven, waar in Ierland de Triton van de KLM is neergestort. De rivier de Shannon, die 368 km lang is en een stroomge bied heeft van 15.695 vierkante km., Is de belangrijkste rivier van Ier land. Zij ontspringt in het Cuilcagh- gebergte, aan de grens van Ulster, stroomt dan in zuidelijke richting door het Lough Allen en verbreedt zich daarna tot het Lough tiee en het Lough Derg. Aan de monding in de Atlantische Oceaan is de Shannon 15 km breed. De rivier is van het Lough Allen af bevaarbaar. Een ongeluk komt zelden alleen Dit is de vijfde maal in de historie de K.L.M., dat een vliegtuigramp gevolgd wordt door een volgende, binnen tijdsbestek van enkele weken. De ouderen onder ons herinneren zich nog de verschrikkelijke zomer van toen in één maand tijds drie K.L.M. stellen verongelukten: de Kwikstaart, de Maraboe en de Gaal. En in 1937 verongelukten vlak achter elkaar de Kievit en de Flamingo, In 1938 volgden de IJsvogel en de Ekster. Een zwart jaar was ook 1949: de Fra- neker (bij Bombay) in Juli en 11 dagen later de Roermond bij Bari. In 1951 waren het de Koningin Juliana en de Venlo. die een dag na elkaar ver ongelukten. De laatste zonder persoonlijke ongelukken. Thans verongelukte 14 dagen geleden de Willem Bontekoe en gisteren de Triton. Dit tijdstip had men afgewacht voor he bergen van de stoffelijke resten. In een benauwende sfeer betraden de redders de cabine en brachten de omge komenen een voor een naar buiten Eei aantal slachtoffers vertoonde lichte brandwonden, die volgens deskundigen moeten zijn veroorzaakt door het hogi octaangehalte der benzinedampen. Eer> werden 21 doden en later nog vier uit de machine geborgen en op eep platte boot gelegd. Toen werd de droeve last de vlieghaven gebracht. Twee m waren vermist. Hijgend van inspanning kwam deze passagier aan land, nadat hij drie kilometer door de modder van de Shannon-rivier had ge waad. Het is Mr Waller. De hel pers zijn niet vermeld. Aler vanmiddag thuis Vanmiddag verwachtte men de pres.- irecteur van de K.L.M.de heer Aler, terug op Schiphol. zou vanmiddag aanzitten bij een maaltijd van Britse vliegtuigbouwers, aLs nleiding op de grote luchtvaarttentoon stelling van Farnborough, doch heeft dat fgezegd. i de Triton behoort Tot de gcr commodore A. Viruly, een van de meest bekende vliegers van de KLM. Sinds het behalen van het vliegbrevet in 1927 heeft hij meer dan 17.000 vlieguren gemaakt en ongeveer 5 millioen km in de lucht afge legd. Hij is dan ook een der oudste en meest ervaren gezagvoerders van onze nationale luchtvaartmaatschappij, waar hij op 1 Mei 1931 in dienst trad. Tijdens de oorlog week hij uit naar Zweden en ging vervolgens naar Engeland, waar hij aan vankelijk voor de lijn Bristol-Lissabon vloog en later in Air Transport Command verscheidene transatlantische vluchten maakte. Na de bevrijding had hij een be langrijk aandeel in de opbouw van het KLM-net op Noordamerika. In 1953 werd hij benoemd tot commodore en sedert 6 Februari van dat jaar is hij chef van de Noordatlantische route van de KLM. Be halve als piloot geniet hij grote bekend heid als schrijver van boeken en artike len. Aan het reddingswerk bij de Triton gaf hij, tot afmattens toe, leiding. filbert Schweitzer oververmoeid Toen de thans negenenzeventigjarige Albert Schweitzer enige tijd geleden naar Günsbach in de Elzas reisde, om daar de zomermaanden door te brengen en wat te rusten, wisten alleen de zeer ingewijden hoe oververmoeid hij was. Op het ogmblik bevindt hij zich nog steeds in zijn gehoorteplaats en in een ontroerend briefje heeft hij deze week aan de Parijse correspondent van H V.V. geschreven, hoe uiterst moe hij is en hoe bezorgd hij is over het feit, dat deze moe heid niet wijken wil. „Zelfs nu nog", zo schrijft hij, „krijg ik. geen rust, maar moet ik een manu script afmaken, dat ik een uitgever schul dig ben". Albert Schweitzer heeft dan ook dit maal alle gesprekken met journalisten afgezegd en hij verontschuldigt zich over het feit. dat hij op deze regel geen uitzon dering kan maken. „Maar dat kin ik niet en bovendien zou men het mij verwijten". Hij schrijft dan verder over zijn toe komstplannen. die hij zelf „heel eenvou dig" noemt. Voor een negen en zeventig jarige zijn echter deze plannen inspan nend genoeg. Zolang hij in Europa vertoeft zal hij druk werk hebben en in begin November reist Albert Schweitzer terug naar Lam- barene, waar hij het lepradorp wil af maken. dat hij van het geld van de No belprijs voor de vrede die hem dit jaar in Januari toegewezen werd zal stich ten. „Ik hoop dan weer fris en moedig aan het werk te kunnen gaan", schrijft hij. Maar dat hij zeer teneergeslagen over :ijn inzinking is, blijkt wel uit de wat bedroefde woorden: Zo mogelijk zal ik tijdens de zeereis i maar wat rusten, hoewel ook dat niet zal gaan, daar ik de achttien dagen op zee zal moeten doorbrengen met het be antwoorden van correspondentie". Oveilevenden vertellen Menigte passagiers verdrong zich voor de uitgang Hier ligt de enorme luchtreus van de K.L.M. in de modder van de Shannon. Tijdens het maken van deze luchtfoto was het laag water op de rivier. Vandaar, dat de machine van boven geheel zichtbaar is. Triton De eerste verongelukte Super-Constellation De Triton van de K LM. is de eerste Super-ConsteHation ter wereld die is erongelukt. De L 1049 Super-Constellation, welke nds vorig jaar door de K LM. wordt gebruikt, is voorzien van vier motoren van het mewste type Wright Compound en is gebouwd door de Lockheedfabrie- ken in Burbank (Californié) Het kan met een kruissnelheid van 500 km per uur een grote lading (ruim 80 passagiers en 2000 kg vracht) over zeer grote af standen meer dan 4000 km zonder tus senlanding vervoeren. De K.L.M. heeft thans elf Super-Constellations in dienst Dit aantal wordt opgevoerd tot zestien De namen van de constellations houden alle verband met de kernphysica. Dit is gedaan om de positieve mogelijkheden van de atoomenergie te onderstrepen AUle passagiers in deze vliegtuigen heb ben de beschikking over een zwemvest, terwijl voorts twee of drie rubberboten (dinghies) aanwezig zijn, die vele men sen kunnen bergen. Doden naar land van herkomst De stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de ramp met de Triton zullen, in overleg met de nabestaanden, naar de diverse landen van herkomst worden overgebracht. Een groot aantal slachtoffers is echter nog niet geïdenti ficeerd. De bemanning van het vliegtuig blijft waarschijnlijk ook vandaag nog op Shan non ter beschikking vai onderzoek. Luchtmacht-telegram aan de K.L.M. Luitenant-generaal waarnemer Baret- ta. chef van de Luchtmachtstaf, heef', gist -morgen, kort na het bekend wor den van het ongeluk, dat de KLM trof in het neerstorten van de Triton het volgende telegram gezonden aan de di rectie van het burgerluchtvaartbedrijf Ik moge U mijn oprechte deelneming betuigen met he' ongeluk, dat U heden in Shannon heeft getroffen en met grote dankbaarheid gedenken, dat door het optreden van Uw vliegend personeel zo veel inzittenden zijn gered. Radioprogramma's gewijzigd In verband met de ramp van de Triti ebben de omroepverenigingen gisten hun programma's gewijzigd. AVRO KRO zonden, in plaats van luchtige m ziek, ernstige programma's uit. Unesco-funclionaris bij Triton-ramp omgekomen Een van de omgekomenen bij de vlieg tuigramp. die de Triton trof, is William Hudson, een hoge functionaris van de Unesco, de onganisatie voor onderwijs en opvoeding van de Verenigde Naties Hij was uit Parijs op weg naar zijn ge zin met een maand verlof Bij de Unes co bekleedde hij de functie van hoofd van de afdeling programma's en budget. De ramp van de Triton heeft over het vliegveld Shannon een sombere scha duw geworpen. Ergens was in- -haast een noodhospitaaltje in gericht, waar de geredden lief derijk werden opgenomen. Daar zaten zij, totaal overstuur en vervuild. Zij vertel den nog niet veel. „Wij hadden er eigenlijk helemaal geen erg in" zei een jonge Amerikaan. Be drukt en op zachte toon ging hij verder: „We voelden plotseling een schok, maar die was niet zo hevig. Daarna gebeurde alles in een verschrikkelijk snel tempo Nauwelijks stonden we stil, of het water drong de cabine binnen. De grond onder voeten was gescheurd en ook hel dak vertoonde een groot gat. Er ontstond ontzettende benauwende benzine damp. Van een paniek is naar mijn me ning geen sprake geweest. Wij ontkwamen door de nooduitgangen en door de ramen Ik plonsde in het water en stond er tot middel in." Ernest Bettmann uit New York, her- rt zich van het gebeurde niets anders, dan dat hij zijn medepassagiers door het •iiegtuig zag rennen. ..Daar er een grote menigte voor de ntgang stond, heb ik een raam ingesla- ;en en mijzelf er door gewerkt. Met een motorboot ben ik aan land gebracht." De 24-jarlge Albert Reinfeld zei: ..We stortten neer. dat is alles wat ik kan ceggen. We schenen wel voldoende hoogte te hebben maar ik kan het niet met zeker heid zeggen. Twee minuten later lag ik het water." Vlej. E. Snijder van een advertentie bureau in New York. wier zenuwen ge schokt waren, heeft totaal geen idee wal er met haar gebeurd is. De advocaat Richard uit Chicago, die ook een zenuwschok had, zei: „Ik had hel gevoel, dat er bij de start iets niet ln Een niet met name genoemde, nerveus lachende passagiere wordt door personeel van de K.L.M. uit de rubberboot geholpen aan de oever van de Shannon. Drie andere passagiers zitten apathisch achterin, wach tend op hun beurt. orde was, maar merkte verder niets tot dat we neerstortten." Andere overlevenden vertelden onge veer in gelijke bewoordingen het sombere relaas van hun redding. Een paar w den. Niet te verwerken indrukken. De heer Aler heeft gezegd, dat de KLM al het mogelijke zal doen om de gereddei die verzorging te geven, die zij behoever De leden van de bemanning hebben zich bij het reddingswerk dapper gedragen. Verscheidene hunner bleven in touw tot de krachten hen begaven. Aan het ongeluk ontsnapt Ook Hetty Barnstijn, de 39-jarige secretaresse van een Groningse hoogleraar, had het slachtoffer van de ramp met de „Triton" kunnen zijn. Zij zou gedurende vijf weken met vacantie naar Amerika gaan en had reeds passage voor 't vlieg tuig geboekt. Op het laatste ogen blik heeft zij echter de reis met de „Triton" geannuleerd en zij ver trok vorige week per schip. Prof. dr mr H. van Riessen naar de Ver. Staten Onderzoek naar menselijke verhoudingen in bedrijven Prof. ir H. van Riessen, buitengewoor hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, die een studiereis van twee maanden door de V.S. gaat maken, ver telde ons tijdens een kort onderhoud, dat de menselijke verhoudingen ginds aan een nauwgezet onderzoek zullen worden onderworpen De horizontale en verticale communicatie interesseerden hem het meest. In veel opzichten is Amerika ons in dit opzicht ver voor, aldus prof. Van Riessen, die deze reis onderneemt op ver zoek van het C.N.V., dat een uitnodiging ontving om deel uit te maken van de studiegroep. Het team, dat Zaterdag per Rijndam is vertrokken, heeft reeds een half jaar zich voorbereid op het programma dai het zal afwerken. Men zal bezoeken brengen aan tal van fabrieken in New York. Washington, Boston, Chicago, De troit en Tennessee Valley, alsmede aan de Cornall Universiteit te Eithala. Door tal van oriënterende besprekingen en 't bestuderen van vragenlijsten was het mo gelijk zich behoorlijk in de materie in te werken. „De Amerikaanse aanpax op sociaal gebied zal ons wel treffen", verklaard- prof. Van Riessen, die echter betwyfelae of deze Amerikaanse methode zonder meer in Europa kan worden overgeno men. „In de Verenigde Staten heeft men een sterk ontwikkelde teamgeest, die ons in Nederland en in het algemeen in Euro pa, ten enenmale ontbreekt Wjj zijn te Individualistisch daarvoor. Verder heb ben de Amerikanen ten heel andeie mentaliteit. Het verbluffende gemak om met iedereen om te gaan, is voor een Europeaan misschien wat verwonderiyk op het eerste eezicht, maar het i(jn nu eenmaal feient", al !us de Delftse hoog leraar. die over ruim twee maanden weer Iji Nederland zal terugkeren. De omgekomen stewardess van de Triton, mejuffrouw Helga Loewenstein. Zij kalmeerde de passagiers, direct na de cata strophe door te zeggen: „Er is geen brand uitgebroken, wij heb ben een prima piloot, er kan U niets gebeuren". Totdat de ben zinedampen haar de adem bena men, duwde zij zoveel mogelijk passagiers door de noodluiken naar buiten. Steward W. van Burendie bij de ramp van de Triton eveneens het leven liet. Het derde lid van de bemanning, dat bij de ramp van de Triton omkwam, was steward B. Wes ter gaard. De heer J. A. Brongers, de pers chef van de B.P.M. in Den Haag, die bij de ramp eveneens 't leven liet. Prof. dr W. Kouwenaar, buiten gewoon hoogleraar in de tropi sche hygiëne aan de Gemeente lijke Universiteit van Amster dam, verloor, evenals zijn echt genote, bij de ramp van de Triton het leven. De Triton had vrij veel post aan boord Naar wij van de P TT. vernemen, had de Triton vrij veel post aan boord Het bekend, of men deze heeft kunnen redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5