Jlicuwe geitectftGTaurant Triton (KLM) vergaan: van 56 inzittenden 28 omgekomen Reuzenvogel zakte diep in de Ierse modder Verkeerstoren (gewaarschuwd) bleef passief MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-ReAx H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJZ-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10135 ^Staatvastlcli ft gfetblrtai «in btrl in CegfjenspoeX' Ned. schakers wonnen J^ERTIEN DAGEN na het verongelukken van de Willem Bontekoe is de K.L.M. op nieuw door een ernstige vliegtuigramp ge troffen. De Triton, een Super Constellation van de nationale luchtvaartmaatschappij, is Zondagmorgen vroeg boven West-Ierland, kort na het opstijgen van het vliegveld Shannon, verongelukt. Het grote vliegtuig, waarin zich 46 passagiers en tien leden van de bemanning bevonden, stortte, even nadat het de startbaan had verlaten, op een mod- derbank in de rivier de Shannon. De Triton was op weg naar New York. Acht en twintig doden zijn bij dit ongeluk te betreuren. Zeven leden van de bemanning en 22 passa giers zijn gered. Van hen stierf in het zieken huis de Amerikaanse mevrouw Carolyn Platz, de enige, die zwaar gewond aan land werd gebracht. Het eerste nieuws van het ongeluk kwam van een van de bemanningsleden, die bij de brandweer afdeling van het vliegveld binnenkwam, na meer dan anderhalve kilometer over de modderige vlakte te zijn gelopen. Hij vertelde daar, dat het vliegtuig gedeeltelijk onder water lag. Ondanks de verma ningen tot kalmte van de leden van de bemanning, drongen de passagiers op naar de deur. Door kortsluiting raakte de electrische leiding onklaar en werd het donker in het toestel. Het water stroomde naar binnen, maai het vliegtuig is toch een tijdlang blijven drijven, zodat vele inzittenden zich met behulp van zwemvesten in veiligheid hebben kunnen brengen. De reddingswerkzaamheden werden vertraagd door het feit, dat men op het vliegveld Shannon niets van het ongeluk wist. Tal van passagiers probeerden in het donker zwemmend de oever te bereiken. Sommigen slaagden er in. Anderen wisten een plaats te krijgen in de twee rubber boten van het vliegtuig. De „Triton" zelf zakte langzaam weg in de mod der en bij het hoge tij om negen uur 's ochtends was het vliegtuig geheel overspoeld. Viruly sleepte 10 man aan wal Om zeven uur gistermorgen landde een ander K.L.M.-vliegtuig, be stuurd door gezagvoerder Peetoom op Shannon. Hij ging terstond na, op welke, wijze hij assistentie kon verlenen. Nadat hij was aangekomen, be reikte de tweede vlieger van het verongelukte toestel, de Engelsman Par- fitt, de luchthaven. Deze vertelde, dat er twee rubberboten waren uitgezet. In één daarvan zat Viruly. Pogingen om met amphibievoertuigen het vliegtuig hulp te verlenen mislukten, omdat de voertuigen in de modder bleven steken. Viruly en telegrafist Oudshoorn hebben samen een rubber- vlot met tien personen over de modderbanken naar de wal gesleept. Dat was een zware, moeizame tocht. De eerste vlieger Parfitt, die het nieuws van de ramp als eerste bracht, kwam bij de brandweerafdeling van het vliegveld binnenstrompelen, na meer dan een mijl over de modderige vlakte te zijn gelopen. Hij was ge heel bedekt met modder en vertelde de brandweerploeg dat het vliegtuig gedeeltelijk onder water lag en dat de passagiers in de modder zaten. Een Auster-vliegtuig dat direct van een naburig particulier vliegveld opsteeg om naar overlevenden te zoeken, stortte in de start neer. De twee inzittenden konden echter worden gered. Hoog tij belette onderzoek in wrak Gezagvoerder Peetoom heeft in opdracht van de K.L.M. met de lift- master „Damme" zonder passagiers een verkenningsvlucht gemaakt van ongeveer vijftig minuten boven de plaats waar de „Triton" lag. Volgens de heer Peetoom was het toestel heel gebleven. Het had wel een gat in de romp. De bemanningsleden van de „Triton" konden geen enkele oorzaak opgeven voor het verongelukken van het vliegtuig. Door het hoge ty konden de reddingsploegen er de hele Zondag niet in slagen in het wrak van de „Triton" te komen. De president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, die juist in Ier land was, ging onmiddellijk naar de plaats des onheils. Na zich van de garg van zaken op de hoogte te hebben gesteld, zei hij geen verklaring voor het ongeluk te kunnen vinden. Het staat vast, dat er technisch niets ver keerds was, aldus de heer Aler. Alles moet zeer plotseling zijn gebeurd. De bemanningsleden van de „Triton" hebben, direct nadat de machine was neergekomen, vuurpijlen afgeschoten, doch die zijn op Shannon niet opgemerkt. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat het vliegveld in vol bedrijf was en er hon derden lichten rond en langs de start banen uit- en aangingen. Eea minulit nadat de „Triton" was opgestegen, had men op de verkeersto ren geen contact meer met het toestel. Onmiddellijk werd alles geddan, om de machine radiografisch op te roepen en daaraan deed ook de ..Damme" mee. die op dat moment nog boven de Oceaan De ..Triton" ligt op 4 km afstand in het verlengde van de Noordwest-Zuid oost liggende startbaan van Shannon. Deze is 1720 meter lang en 46 meter breed Het eind ervan ligt op 300 meter afstand van de rivieroever. Kort nadat Peetoom op de Ierse lucht haven was geland, voer ook de reddings boot van Foynes uit. Hoewel het moeilijk is. het juiste tijd stip van het verongelukken van de „Tri ton" aan te geven, neemt men aan. dat dit tussen 4 uur en kwart over vier Ne derlandse tijd geschiedde. Op laatst ge noemd tijdstip hoorde n.l. de „Damme", Opnamen van de ramp. die de „Triton" trof, die een treffend beeld vormen van de dramatische omstandigheden waaronder de redding der overlevenden geschiedde. Op de plaat links ziet men, gehuld in een deken, gezagvoerder Viruly, die, zoals men weet, zolang op het wrak bleef, dat hij, in uitgeputte toestand in een der rubberboten getrokken moest worden. Hij wordt hier, tezamen met radiotelegrafist Van Oudshoorn door de Ierse dokter O'Flynn aan land geholpen. De foto rechts boven toont een beeld uit het reddingswerk, dat de officieren van de Triton en Ierse helpers gezamenlijk ondernamen, nadat er eindelijk hulp van de wal' gekomen was. Men lette op de fakkel, die een van de op varenden van de rubberboot ontstoken heeft. Tot hun knieën waadden de redders door de vettte brei. De andere foto's tonen de overlevende leden van de bemanning van de „Triton". V.l.n.r. Commodore A. Viruly, Edward Parfitt, eerste vlieger, Evert Webbing, tweede vlieger. J. Tieman, derde vlieger, H. Oudshoorn, radio telegrafist, eerste mecano H. Rademaker, tweede mecano C. Kievits. dat de verkeerstoren van Shannon de „Triton" opriep. Op het ogenblik, dat de „Triton" ge dwongen was, door onbekende oorzaak, om te dalen, bevond zij zich op 200 me ter hoogte, zo neemt men aan. De rubbervlotten, die werden gebruikt, zyn in de vleugels van het toestel op geborgen. Door het overhalen van een handle in de cockpit worden zij naar buiten geduwd en automatisch opgebla- Een der amphibievaartuigen, die de ..Triton" te hulp voeren, zonk zo diep in de modder weg, dat de opvarenden De Triton op de modderbank in de Ierse rivier de Shannon. Bij hoog water stak nog slechts het staartstuk boven water. Zoals men ziet, is de romp in het midden gebroken. met moeite gered konden worden, het bijzonder werd de arts. dr Flyn op het nippertje uit het vaartuig gehaald.' Als een walvis Een Convalr van de K.L.M., die gister ochtend van Schiphol opsteeg, om zich naar Shannon te begeven, verscheen streeks drie uur boven de plaats wa; Triton in het water van de rivier Als de witte rug van een walvis, met twee staartvinnen, zagen de inzittenden van de machine de „Triton" in het Op het vliegveld vroeg men zich ge drukt af, hoe. binnen elf dagen, twee K.L.M.-machines konden verongelukken, nadat zij, als laatste landingsplaats, het vliegveld Shannon hadden aangedaan. President-directeur Aler gaf, met tra nen in de ogen, een korte uiteenzetting. Hij gewaagde in het bijzonder va (Zie vervolg paglm Raadsel rond ramp Amerikaans piloot nam rubberboten waar geweest:, „Dank U, wij zullen onmiddel lijk reddingboten sturen". Hoe het mogelijk is geweest, dat men op de verkeerstoren niet gedacht schijnt te hebben aan het K.L.M.toestel dat, hoe wel elke vertrekkende machine vijf mi nuten in radiografisch contact met de vertrekhaven blijft, na twee minuten to taal verdwenen was kon op Shannon niemand verklaren. Op de vlieghaven oefende men boven dien critiek uit op het feit, dat de red dingboten, ook na de waarschuwing van de TWA-gezagvoerder, niet terstond zijn uitgevaren, doch eerst nadat de vlieger van de Triton, die de wal bereikte, alarm sloeg. Volgens een Frans persbureau is deze waarschuwende vlieger niet de Engelse piloot Parfitt geweest, doch de Neder landse piloot Tieman. De meningen over het tijdsverloop tussen de waarschuwingen a Morders en Tieman lopen sterk uit- i. Volgens sommigen is tussen beider mededelingen een uur, volgens anderen slechts een kwartier verlopen. Het mysterie rond de ramp van de Tri ton, die betrekking hebben op het uit blijven van reddingspogingen, is 24 uur na de ramp nog niet opgelost. Vast staat, dat, na het vertrek van de verongelukte K.L.M. machine, een Constellation van de „Trans World Airlines" met 57 passagiers gereed stond voor het vertrek. De Amerikaanse gezagvoerder van deze machine kreeg van de verkeerstoren de volgende orders: „Dicht voor U hebben wij lichtende noodsignalen waargenomen op de rivier, wilt U dat even onderzoe ken?" De gezagvoerder heeft aan dit ver zoek voldaan, door met zijn sterke lan- dingslichten de ruimte beneden zich af te speuren. Overlevenden van de Triton hebben dat bevestigd. Zij zagen de zoek lichten verscheidene malen overkomen en daarna in de richting van de oceaan ver- In de loop van Zondagochtend keerde Captain Morders met zijn vliegtuig we gens technische moeilijkheden naar Shannon terug. Volgens zijn verklaringen heeft hij de verkeerstoren radiografisch op de hoogte gesteld van het waarnemen van twee rubberboten met mensen op de rivier. Hij had meegedeeld, dat zij in moeilijkheden verkeerden. Het antwoord van de verkeerstoren was Waarom zo laat hulp Tijdschema opgesteld door de K.L.M. Een onderzoek is gelast naar de kwestie dat het zo lang duurde alvorens aan de inzittenden van de Triton hulp werd ge- De K.L.M. en de vliegveldleiding heb ben als leidraad het volgende tijdschema opgesteld: 3.38 uur INed. tijd): Het vliegtuig stijgt op van het vliegveld Shannon. 3.40 uur: Het vliegtuig stort in de rivier binnen het bereik van de vliegveldlichten. 5.30 uur: De met modder overdekte na vigator komt op het vliegveld aan en meldt de ramp. 5.50 uur: De brandweer meldt het alarm te hebben doorgekregen van de contróle- 7.00 uur: De eerste reddingboot bereikt de gezonken Constellation. Commissie van onderzoek aan het werk Onder leiding van mr O'Sullivan, Is een Ierse commissie van onderzoek gisteren reeds met haar werkzaamheden begonnen. Zij wordt bijgestaan door deskundigen van de rijksluchtvaartdienst en de KLM die gisteren naar Shannon vertrokken zijn. WEERBERICHT Later opklaringen te De Bilt verwacht tot mor- Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt van morgen 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1