Met tacho-type bioloog nieuw veroverde bestaan Russische schakers maken de beste kansen IT Een terrein dat nog braak ligt voor volhouders BEURSBAROMETER Gang van zaken in Amerika noopt tot voorzichtigheid Nederland-in-vorm zal mogelijk de rijfde of zesde plaats bezetten Onze veertiendaagse prijsvraag KOOPMAN UIT PARUS MK 9 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 HET GELD LIGT OP STRAAT (Van onze §-redacteur) Als U de heer L. van Moppes, IJsvogelplein 23 in Den Haag, ontmoet, en hij vertelt U van zijn werk en zijn leven, dan bent U geneigd te vragen, hoe het mogelijk is, dat niet méér handige mensen op dezelfde wijze als hij hun brood verdienen. Want de heer Van Moppes is als een pionier, die alleen rondzwerft in een rijk, onontdekt land, dat hij alleen onmogelijk aankan, maar waarin het voor hem rustig en goed wonen blijkt te zijn, omdat hij er alléén is. Hij is namelijk: vergaderings-tachograaf. Zijn bureau is een der zeer weinige in het land en buiten het gebied dat hij bestrijkt, ligt het ter rein vrijwel braak! Een kleine, levendige man, die zeer on- tuatie. Tenzij hij iets van de moeilijk gelukkig loopt en die u steeds geneigd heden voorzien heeft en dan, door zijn bent te helpen, maar die een dergelijke verslag, verhelderend kan werken, steun onopvallend, doch uitermate be- 1 _j _i* L. slist, van de hand wijst. Hij heeft in zijn LrOedKOpeT aail aiCtaphOOn jeugd aan kinderverlamming geleden. Die ziekte schijn van patiënten, die ei door getroffen werden, extra flinke men sen te maken. Er zijn b.v. lieden, die be weren, dat de (vóór de kinderverlamming hem trof) zeer luchtig levende Roosevelt het nimmer tot president van de Ver. Staten zou hebben gebracht, als hij niet ziek was geworden. De strijd met lichaam en de betrekkelijke overwinning, die hij daarop bevocht, zouden hem later tot dé kampioen in de strijd tegen Hitier hebben gemaakt. Het is, zoals gezegd, een opvatting, maar in het leven van de heer Van Mop pes ziet u iets dergelijks. Hij ging, zijn HBS-tijd, biologie studeren, doch hij voorzag een bestaan als leraar vak aan de een of andere school trok hem niet aan. Hij is toen vj en nog wat gaan doen en ervoer, dat niet h ij het tegenwoordige vak koos, dat het zulks hem deed. Hij had als bio loog graag allerlei wetenschappelijk derzoekingswerk willen verrichten en daartoe geen kans, maar de stenografie leidde hem vanzelf op dat terrein, want hij ontmoette de Rotterdammer Marius de Houte, de uitvinder van de tacho- type- Gemechaniseerd steno U kent toch dat kleine instrument met slechts enkele toetsen erop, dat de ge bruiker ervan in staat stelt, het gespro kene op een vergadering woordelijk op te nemen? Het instrlment, dat, gezien zijl j verstrekkende betekenis, eigenlijk te wei nig wordt toegepast, heeft op de steno grafie, volgens de heer Van Moppes, schillende factoren voor. In de eerste plaats behoeft men zich niet te v met het leren van afkortingen. Het komt erop aan om het juiste gevoel te krijgen voor het hantereen van het toetsenbord Maar wie, zoals de heer Van Moppes, die een hartstochtelijk piano-speler is, leg heeft voor het gebruik van eer I vier, kan dat gemakkelijk leren. j Een tweede factor is, dat iedereen het opgenomene kan lezen, terwijl bij steno grafie de man of de vrouw aan hun eigen stenogram vastzitten. Men kan boven- dien de kleine rolletjes, die het, per j tacho-type opgenomene bevatten, bewa ren en altijd nalezen. Tenslotte is het veel rustiger werken met de tacho-type en kost het systeem minder mer blijkt wel, want het bureau van de heer Van Moppes is een éénmansbedrijf. hij drukke congressen heeft te verslaan, wordt hij bijgestaan door een aantal typistes, doch het vak hééft hem enigs- zins eenzelvig gemaakt. Om het gevaar van enkel reproduceren tegen te gaan daartoe vervalt een stenograaf gauw werkt hij graag zelf de verslagen uit. Dat is ook wel nodig, omdat veel rede naars schrikken zouden, als zij lazen, wat ze werkelijk gezegd hebben. Vandaar, dat een verslaggever die „letterlijke" verslagen maakt, weer dient te geven wat de juiste bedoeling van het ge sprokene was! En het eist, naast een grote techniek als verslaggeven, ook een grondige kennis van het onderwerp waar over gehandeld wordt. Het gaat namelijk om verantwoorde verslagen. Specialisatie Dat laatste dreef de heer Van Moppes tot een zekere specialisatie. Hij beveelt die ook anderen -aan. Het terrein dat de stenograaf bestrij ken kan, is onbegrensd. Gaat u voor u i zelf maar na, hoeveel verenigingen er zijn op allerlei gebied. Er zijn verschil- j lende sectoren te onderscheiden waarin men zich bewegen kan. Voor politiek (vergaderingen van bestuurscolleges) moet men „feeling" hebben- Voor alge mene voordrachten een veelzijdige ken- Wat technische, en sociale organisaties vragen aan weten op dat terrein, is niet gering. Om van de financiële sector maar niet te spreken! De heer Van Moppes koos, met inacht- neming van zijn eigen mogelijkheden: biologie, zijn oude vak. Hij versloeg vele vergaderingen van de Maatschappij Dlli- gentla. Voorts: verkeer (de bijeenkomsten van de KNAC en het Nederlands Verkeers Instituut) en techniek (vergaderingen van j ingenieurs) en sociologie. Wordt er op een van die terreinen er gens in Nederland een vergadering ge- i houden, men kan er zeker van zijn, dat de heer Van Moppes zich, onder het ge hoor bevindt. Op de voorste rij zit hij dan, met zijn tacho-type op de knie en elders in het gebouw wordt het verslag uitgewerkt, om de vergaderden de mogelijkheid te geven des avonds, ter- 6tond na de bijeenkomst, een gestencild verslag in te zien. Soms doen zich onvoorziene moeilijk heden voor. Zo, toen er eens een inter nationale bijeenkomst van grondmecha- nici was en ter vergadering bleek, dat de vocabulaire der heren, internationaal, niet vaststond. De begrippen varieerden van land tot land en dat was voor de verslaggever een vrijwel onmogelijke si- De Sowjetunie heeft aan de regering van India het aanbod gedaan de instal latie te leveren voor een staalfabriek met een jaarlijkse capaciteit van 500.000 ton. Men juicht dit aanbod toe, doch is niet voornemens vooreerst een handelsdele gatie naar Moskou te zenden. I Het indexcijfer van de landbou* prijzen is van Juni tot Juli JJ. van 104.8 tot 107,6 gestegen, dat der productiekosten van 110,2 tot 110,9, aldus meldt het C traal Bureau voor de Statistiek. Met gang van het oogstjaar 1954''55 worden de indexcijfers berekend op basis 1949''50 1952/'53 100. eerste plaats dient men iets van de zi geuner in zich te hebben. Het zoeken het brood vormt één van de aantrekke lijke kanten van het vak. Daarbij dient men er rekening mee te houden, dat de tarieven verschillende verenigingsbestu ren wel afschrikken. Voor het eerste rekent men in het algemeen f 40, het tweede f 30 en elk uur langer komt een organisatie op f 25 te staan. Eer avondvergadering kost een gemeentebe stuur, die de raad laat verslaan, of eer vereniging, die een woordelijk verslag van het, ter vergadering besprokene wil hebben, dus f 100. De beoefenaar van het vak moet der houden van afwisseling, van span ning en van hard werken. En de voorbe reiding moet zeer ernstig genomen wor den. Het leren werken met een tacho- type vordert geruime tijd en daarna moet men, naar de mening van de heer Van Moppes, zeker een volontairschap van 2 jaar accepteren, om er goed in te raken. „Dat laatste is er helemaal uit tegen woordig", aldus de heer Van Moppes. De jongemensen willen direct „verdienen" en hoewel dat op zichzelf te prijzen valt: bij een grondige voorbereiding op een Een eenmansbedrijf noemde de heer L. van Moppes zijn tachografische onderneming. Op de foto ziet 't daar ook naar uit. Het instrument achter de linkerhand van de heer Van Moppes is de tachograaf. duidelijk, dat in het laatst genoemde ge val. een, op de band opgenomen en daar van uitgewerkt verslag, de moeilijk heden zou hebben laten voortbestaan. Een ander nadeel van de band-opname is, volgens de heer Van Moppes, dat die methode een leger van uitwerkers vraagt. De ervaring heeft geleerd, dat het econo misch nut van een per tacho-type opge nomen verslag groter is. da^i de mecha-. nische wijze Van opnemen. Hoe wordt men het Een dergelijk bedrijf, dat nog zóveel mogelijkheden biedt, doet de vraag rijzen: hoe wordt men het en. waarom onder méér mensen iets dergelijks. Vóór de oorlog waren er namelijk vele stenografische bureaux. Omdat zij voor het merendeel in Joodse handen waren, is die bedrijfstak nadien zeer uitgedund. Of wij thans, kijkend naar de heer Van Moppes de kreet aanheffen: „Laat uw kind tacho-type verslaggever worden?" „Er zijn mogelijkheden", aldus de heer Van Moppes, „maar men moet aan ver schillende voorwaarden voldoen- In de Door niets geremd In het begin van dit artikel is, heti reeds gezegd: de heer Van Moppes ls in zijn loopbaan en zijn leven allerminst geremd door de ziekte, die hem in de jeugd teis terde. Toch had hij tegenslagen genoeg. De oorlog beroofde hem voor een be langrijk deel van hetgeen hij voordien had opgebouwd. Maar nauwelijks be vrijd en opgedoken, toog hij terstond wéér aan de.slag en het resultaat ls niet onbevredigend. Hij heeft een vrij, zelf standig leven, waarin het werken een feest is. Om niet gehéél reproductief te zijn, werd hij, enige jaren geleden, secretaris van de Maatschappij voor Tandheelkunde. Op het jongste congres van die Maat schappij en haar internationale zuster organisaties, heeft men hem in actie kunnen zien. Liefhebberijen: pianospelen, zwemmen, roeien en bridgen. Het laatste om léég Toch is het zo! HOE KUIKEN WIJ? dat de uiteinden vi een bepaalde geur We kunnen wel ze in de reukcellen sche verbinding a verbinding door een bepaalde gei ivorden tv aar gent misschien toch wel wat al te gemakke lijke oplossing. Wat is nl. geval? We ruiken bepaalde reukstof zich de vorige maal gezien hoe het reukslof geur afgeeft. n dat de reukstof bepaalde chemi- indt i de oorlog dan o< ontwikkeld die i hebben. Zoals uitzendt, die do velke aanraking kt de reulccellen in de neus. Op deze reukcellen ligt een vloeistoflaag waarin het reukgas oplost. Dit zou dus wijzen op een chemische re ontstaat en als gevolg w reukindruk krijgen. Maai het merkwaardige geval voor dat o, geloste reukstoffen, die direct op /i, reukslijmvlies werden gebracht, géi reukgewaarwording bleken te geven! A er alleen maar sprake is van een ch mische reactie, zou in oplossing g brachte reukstoffen toch ook ee reactie méeten geven. Dit blijkt - voor zover de proeven althans hebbe uitgewezen niet het geval te zijl De zaak is dus waarschijnlijk veel ii krijgen. Doo, schillende onderzoe kers is echter ten stelligste tegenge sproken dal het es sentiële van de reuk t de t >an de band zou staan. We <p val ting dan ook al om u te doen zien hoe ver het zoekt om tot een verklaring de zo eenvoudig schijnende reuk O ja, nu hebben ov een onbegrijpelijk kunst- timige potvissen en rob- te halen en waarvoor de erkolijk geen verklaring (Nadruk verboden). De NIEUWE MAAND heeft tot dusver nog geen opleving in de beurs- affaires gebracht. Deze week kenmerkte de handel zich door terug houdendheid, welke verband hield met de minder gunstige stemming in Wallstreet. Philips' Gloeilampen werden gezocht. De kwartaalsresultaten, welke gepubliceerd zijn, wijzen op een zeer goede gang van zaken in 't be drijf. Het hoofdfonds was door buitenlands aanbod enigszins gedrukt ge stemd. Chrysler behaalde een winst» per aandeel $1.81 (v.j. 5.07jEr doen zich Gelijk men weet is de ontwikkeling van de New Yorkse beurs van grote be tekenis voor de handel hier. De belang stelling, welke het buitenland en met name de Amerikanen het laatste jaar voor onze grote internationale fondsen hebben getoond, heeft anderzijds de ge voeligheid van onze markt voor Wall street verhoogd. Deze week deed zich ginds een opmerkelijke koersdaling welke men geneigd was toe te schrijven aan een periodieke correctie op de haus se der laatste maanden. Toch is het var belang erop te letten dat enkele be drijfstakken in Amerika een teleurstel lende ontwikkeling dit jaar hebben ge toond. Wij noemen hier de spoorwe gen en de auto industrie. De op gaven van de re sultaten in he eerste halfjaar be haald, hebben zulks duidelijk geïllus treerd. De Atchison Topeka behaalde eer winst per aandeel van $4.71 (v j. $7.21), de Illinois Central $2.60 (v.j. $4.15), de Pennsylvania verloor in de eerste maanden van dit jaar S 5.6 millioen tegenover een winst van 19 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De auto-industrie kenmerkte zich ook door een ongunstige ontwikkeling. VANDAAG BEGON F.I.D.E.-LANDENTOURNOOI TE A'DAM (Van onze schaakmedewerker) Op het ogenblik dat deze regels onder de ogen van de lezers komen zal de opening van het FIDE-landentournooi in de Apollohal te Amsterdam achter de rug zijn en zullen de deelnemende landen in de eerste ronde reeds het eerste voorpostengevecht leveren. Over het juiste aantal deelnemende landen zal tot aan het moment der ope ning enige onzekerheid blijven bestaan. Zo staat het nu wel vast dat Chili en Cuba niet aan de start zullen verschij nen. Het is begrijpelijk, dat deze landen in de eerste opwelling'hun inschrijving voor Amsterdam hébben gehandhaafd, doch evenzeer is het begrijpelijk, dat zij deze wegens gebrek aan fondsen om de reis te bekostigen niet hebben gestand kunnen doen. Ook van de deelneming van Griekenland en Bulgarije kan men, naar ons ter ore kwam, nog niet geheel zeker zijn. Daarentegen heeft Columbia zich alsnog aangemeld, terwijl delate inschrijving van Hongarije reeds werd gemeld. Het ziet er, volgens de mening der organisatoren, naar uit, dat 25 of 26 landen aan de start zullen verschijnen. Na hetgeen wij in onze rubriek van 31 Juli j 1. reeds over de organisatie van wedstrijden tussen landenploegen heb ben vermeld, kunnen wij hierover thans kort zijn. Mochten er inderdaad 25 of 26 landen deelnemen, dan zullen er o: beginnen 4 parallelgroepen worden ge vormd die elk 6 of 7 landen zullen vatten, Uit elk van deze groepen zullen de nos 13 in de zgn. winnersfinale ko men, welke dus in totaal 12 landen ;z&\ tellen. De landen, welke in de voorgr.oè- pen lager dan de 3e plaats eindigen, ko men gezamenlijk in de zgn. verliezers- groep, welke dan óf 13 óf 14 landen zal omvatten. In elke groep zowel va voorwedstrijden als van de winn. resp. verliezersgroep zullen de deel nemende landen elkaar alle ontmoeten. Het systeem, dat thans gevolgd wordt is dus anders dan dat van Helsinki 1952. Ook daar ontmoetten de deelnemende landen elkaar per groep alle eenmaal, een soort van sport. Het ge noegen werd haar namelijk niet geschonken door het voorwerp, dat ze kocht, maar door het nietige be drag, dat ze er voor neer - minimum moest leggen. In een winkel kon je er niet mee beginnen aan de prijs te tornen zelf9 niet in Parijs. Maar op de tweede dag van Penny's vacantieverblijf in deze wereldstad werd haar ruim schoots de kans geboden om haar lus ten op dat gebied uit te leven. Langs het terras van het, voor ons Hollanders zo overbekende Café de la Paix, waar zij met Leo (haar echt vriend) van een kleintje koffie ge noot, slenterde tussen de Parijzenaars een, in Oosters gewaad gehulde hui den-koopman. Met geestdrift prees hij zijn waar aan, welke bestond uit tientallen over zijn linker schouder bungelende geitenvellen. Penny's zin tot afdingen was ont waakt. „Missohien kan ik zo'n vel wel voor een krats krijgen" bedacht zij. Haar man, Leo, kende zijn vrouw enigs zins. Hij was direct op zijn hoede. piiiiiintiiiiiiiiiiiiiin Eon veihaal dooi "iinnniiitiiiiiiwiit^ Fica ten Houte de Lange voor) ....En het vel voor twaalf duizend geven". Wederom vereerde hij haar met een knipoog- „Geen sprake van", was Penny's weerwoord. „Dan betaal ik nóg bijna drie maal de prijs. „Doe het maar", vleide Leo. „Als ik het er nu toch voor over heb". Dat was voor de koopman het sein om rustig af te wachten, hoe deze twist zou verlopen. Wie van de twee zal het winnen?, vroeg hij zich af. Penny's wil was blijkbaar sterker dan hij had vermoed. „Dit bedrag geef ik", zei ze met klem.. „En geen sou meer". Hierop hield ze briefjes van duizend franken bovendien verkeerd. Hij zei helemaal niet veertien, maar vier". „Het was Quatre, niet waar?" vroeg ze voor alle zekerheid. Met ondoorgrondelijke ogen keek de man haar aan. „Veertien duizend franken, Madame de Gravin. Mijnheer had het bij het rechte eind". Leo voelde zich door deze woorden enigszins in zijn eer hersteld. „Maar ik heb het toch met mijn eigen hem oren gehoord!" hield Penny vol. voor- „Zo is het", riepen enkele gasten uit De Oosteling, die besefte, dat hem het restaurant. „Hij zei vier". geen keus bleef, dan op dit aanbod in „Niets van aan"- schreeuwden weer te gaan, wierp nog een weemoedige blik anderen. „Veertien heeft hij beweerd", op het bewuste geitenvet over de rug Penny was ten einde raad. van de stoel. Met een moeizaam gebaar „Ik heb nog nooit zo'n dwaze toe- streek hij daarna het geld op. Vervol stand meegemaakt. Waarom moest je gens nam hij lusteloos de niet verkoch- je ermee bemoeien? Nu heb je de prijs te vellen op en wierp ze stuk voor stuk bijna vervierdubbeld", zei ze. over zijn schouder. Zonder te groeten Leo wist niet of hij zich schuldig verdween hij toen met zijn, tot aan de „Je gaat toch zeker niet zo'n zot vel mQest voelen. Het kon best zijn, dat hij slapen reikende last. kopen?" informeerde hij. het verkeerd had begrepen. In het Ook de omstanders, die zich met het niet?" zei het verwende Frans was hij tenslotte geen held. Toch geval hadden bemoeid, waren langza- vrouwtje op geërgerde toon. Het is toch een mooi haardkleed?" Zij was inmiddels reeds onderhandelin gen met de koopman begonnen, die, ten aanschouwen van iedereen, zijn vel len over enkele lege stoelen drapeerde. Leo, die zijn vrouw graag verwende, gaf zich gewonnen. Als ze dan zo'n haardkleed wilde Om z'n goede wil te tonen, haalde hij zijn portefeuille reeds voor de dag. Maar dat ging Penny véél te vlug- De koopman had toch al veel te snel haar zin, gezien, dat zij „happig" „Het is me een eer aan madame la merhand heengegaan. Omringd door een geheel nieuw gezel schap zaten Penny en Leo nu tegenover elkaar. „Ben je blij?" vroeg Leo. Penny knikte triomfantelijk. Het was dat haar toch maar gelukt! „En zo'n prach- paar tig vel!" juichte ze. Om de kwaliteit vond hij het geheel vrij onbelangrijk. „Vanmorgen bij het kopen hoedje keek je anders niet op briefjes van duizend". „Maar nu wel", stoof Penny op. „Het bewonderen pakte Penny de haar toe- Comtesse dit prachtige kleed te kopen. Hij noemde een bedrag, dat Leo rollende ogen- PmPB. het gelijk' De koopman voelde, dat hij de bakens verbazing moest verzetten. „Wat een teleurstelling voor Madame ras! de Gravin", zei hij op zalvende toon, „dat zij het verkeerd verstaan heeft". 9 lonk., haar .o. ma. aanmat,„and behorende huid op. Maar hoe groot Onder haar recht- itig bezit lag over de rugleuning van diezelfde stoel nog een vergeten gei tenvel! Verstomd keken man en vrouw elkaar aan. Had de koopman daarvoor terstond in het Frans herhaalde „Veertien duizend francs, honderd tig gulden. Als je er gelukkig bent?" zei hij. Maar Penny was het niet me der zaken eens. „Foei. hoe dom!" snauwde de prijs in het Frans te no. als „Ik heb het helemaal niet verkeerd bleem t moeten we doen?" vroeg „Dat is achteraf moeilijk te bewijzen", hij zich hernam hij met een onverwoestbaar Weet u het? de gang humeur. „Maar om Madame de Gravin Antwoorden, voor Woensdag 8 Sep- te troosten weet ik het goed gemaakt, tember, eerste bestelling aan onze re- :e. „Om Ik zal de hand over mijn hart strijken dactie. Er zijn weer drie prijzen: f 10. oen. En (zeer plastisch deed hij deze beweging f 5 en f 2.50- Botwlnnik doch toen waren er bij 25 deelnemen de landen drie vóórgroepen, en ook drie eindgroepen welke in speelsterkte op elkaar volgden. Bij het nieuwe, thans het eerst toegepaste, systeem is het aantal voorgroepen iets groter geworden, doch het aantal finale-groepen tot twee teruggebracht, hetgeen als een positieve verbetering moet worden beschouwd. De voorgroepen zijn uiteraard inge steld om de sterke van de minder sterke landen te scheiden. Het ls vanzelfspre kend, dat tussen het sterkste en zwakste land een enorm krachtsverschil bestaat, zodat het slechts wijs genoemd kan worden zo spoedig mogelijk twee finalegroepen te vormen, waarbinnen de krachtsverschillen niet meer zo opval lend groot zijn. Men behoeft geen profeet te zijn om de landen, welke in 1952 te Helsinki hoge plaatsen bezet hebben, ook nu een ge rede kans toe te kennen zich voor de winnaarsgroep te kwalificeren. Rusland, Argentinië en Joegoslavië zijn waar schijnlijk de sterkste drie. Daarbij zullen zich dan vrij zeker voegen: Hongarije, Tsjechoslowakije, Zweden, West-Duits- land cn Nederland. Wij schreven reeds en vorige gelegenheid, dat Neder land in de landen-ploegenwedstrijd nooit betere resultaten boekte dan wanneer dr Euwe het Nederlandse team aanvoerde. Welnu, d-it zal thans het geval zijn. Dr Euwe zal. onmiddellijk na zijn terugkeer uit Zuid-Afrika. waar hij thans op tour- née is. zijn plaats aan het hoofd van de Nederlandse equipe innemen en men mag veilig aannemen, dat zijn aanwe- igheid en steun zijn teamgenoten Donner, Prins. Cortlever. Kramer en Van Scheltinga tot uitstekende prestaties zal Inspireren. Het is voorts r.iet ondenk baar, dat de omstandigheid dat Neder land ditmaal op eigen terrein kan mede dingen (van vijf der zes deelnemers kan zelfs zeggen dat ze in hun eigen stad spelen) een klein voordeeltje be tekent. al dient in aanmerking te wor den genomen, dat de meeste internatio nale schaakmeesters zozeer aan reizen i trekken gewend zijn, dat ze zich bijna eral oo hun gemak gevoelen, tenzij natuurlijk climatologisehe omstandighe- een hinderlijke invloed oefenen. Het is een open vraag, welke landen zich. na de 8 genoemde, r.og voor de fi nale zullen kunnen kwalificeren Stellig zullen de ploegen van Groot-Brittannië. Zwitserland, Canada, IJsland, Finland er Denemarken hiervoor ernstige gegadig den zijn. Van deze 6 landen zullen er slechts vier in de finale der winnaars kunnen komen, omdat wij reeds 8 plaat sen hebben toegedacht aan ploegen, wel ke onzes inziens sterker geacht moeten worden. Doch men moet vooral niet den ken dat niet een of meer der nog niet genoemde landen niet een kans op een plaats in de winnaarsgroep zouden kun nen maken. We denken bijv. aan de ploeg van Italië, aan die van Frankrijk, welke door dr Bernstein zal worden ge leid. Ook de ploegen van België en Is raël mag men hiervoor niet bij voorbaat kansloos achten. Juisit voor die laatste plaatsen in de winnaarsgroep mag men in de voorroj>; den een felle strijd verwachten. Men moet voorts in aanmerking ne men, dat de bepaling van de volgorde der landen in de eindstand niet ge schiedt naar het aantal gewonnen of gelijkgespeelde matches, doch uitsluitend naar het aantal behaalde bordpunten. Dit betekent, dat er in elke wedstrijd tot het uiterste om de punten gevochten moet worden. Een land als Rusland mag er niet mee volstaan een betrekkelijk zwak land met 2Vz1% of 31 te ver slaan, doch moet proberen zo mogelijk met 40 te winnen. Doet Rusland dit niet, dan loopt het de kwade kans dat een concurrerend land met grotere cij fers wint en daardoor een voorsprong neemt. Zo heeft elke partij in vrijwel elke wedstrijd haar volle betekenis. Zo kan een land, waarvan de spelers over een bijzondere vechtlust en hardnekkig heid beschikken, hierdoor soms a' toe een kostbaar half puntje oppikken, dat een land waarvan de deelnemers wat meer gemakzuchtig zijn, ontgaat. Zo zijn er allerlei interessante aspecten aai getwijfeld enige zwakke plekken in de Amerikaanse conjunctuur voor. De auto industrie en de spoorwegen vormen ge wichtige bedrijfstakken en een minder goede ontwikkeling daarvan zou onge twijfeld op andere gebieden kunnen over- Nu kan de situatie in het Amerikaans bedrijfsleven zich, overeenkomstig de uitlatingen van regeringspersonen en zekere symptomen, ongetwijfeld aan het herstellen zijn, maar de gevoelige reac ties van deze week manen toch tot waak zaamheid. Er werd deze week ter beurze veel aan dacht geschonken aan de affaire-Simau Mijnbouw Mij. De handel in dit niet- officieel genoteerd fonds is de laatste weken toegenomen. De koers liep op van 30 pet tot 45 pet en er is zelfs een ogen blik gehandeld op 130 pet. De oorzaak i deze grote koersstijging was gelegen de advertentie, welke in één der bla den verscheen, waarin zich een Chinese Mijnbouw-combinatie aanbood voor de overneming van aand. Simau tegen 180 pet. Reeds zeer spoedig na de publicatie bleek, dat hier sprake was van een mis leidende advertentie, daar het opgegeven adres onbekend was. De opdracht voor de plaatsing der annonce was telefonisch gegeven. Duidelijk bleek, dat het de be doeling van de oplichter(s) was om het publiek te animeren aand. Simau te ko pen tegen stijgende koersen. Het heeft voldoening gewekt, dat de Vereniging v. d. Effectenhandel onmiddellijk is be gonnen de affaire uit te zoeken, opdat il kunnen blijken, wie voor deze afkeu renswaardige daad aansprakelijk is. Der gelijke kwesties, welke gelukkig spora disch voorkomen, doen de bonafide beurs handel schade. Het jaarverslag van Van Nelle heeft de ongunstige mededeling van bestuurszijde bevestigd. Er wordt geen dividend uitge keerd over 1953, terwijl het saldo winst 702.641 tot ƒ30.539 is gedaald. De prijzen voor koffie en thee zijn dermate hoog, dat het moeilijk is voor Van Nelle om de omzetten te handhaven, daar het publiek wegens de duurte minder koffie en thee drinkt. Het verslag wijst erop, dat de prijsstijging niet kon worden op gevangen door een evenredige verhoging de verkoopprijzen. In het lopend boekjaar heeft deze ontwikkeling zich tot dusver voortgezet en dientengevolge zijn de vooruitzichten voor 1954 ook niet gun stig. De vraag, welke „interne wijzigin gen" het bestuur wil effectueren, is tot dusver nog niet beantwoord. De beurs hoopt, dat het publiek, hetwelk op basis van het prospectus, de reputatie van de zaak en van de emittenten, belang bij de aandelen heeft genomen, op de een of andere wijze schadeloos zal worden ge steld, bv. op dezelfde wijze als by de Apeldoornse Nettenfabriek. De koers der aand. Van Nelle onder ging deze week een belangrijke achter uitgang. De handel in aand. Kon. Hoogovens as deze week minder omvangrijk dan de laatste weken het geval was. Tenge volge van enig aanbod daalde het fonds enkele punten. Cultures brokkelden enigszins af. met name eert. Ver. Deli. Nieuwe gezichts punten deden zich hier niet voor. Kendeng Lmboe heeft 5 pet dividend aangekondigd (v.j. 3^ pet), maar de koers der aandelen onderging van deze dividendverhoging geen verandering. Aand. Handelsondernemingen bleven veronachtzaamd in de markt liggen. Op de jaarvergadering van Tels Co's Han del Mij werd opgemerkt, „dat, ondanks de moeilijkheden, men van plan was zo lang mógelijk in Indonesië werkzaam te zullen blijven, al moest men erkennen, dat de toestand zich toespitste". De Indo nesische regering poogt meer en meer de Europese importeurs uit te schakelen ten voordele van de Indonesische huizen, die echter, wegens gebrek aan ervaring en organisatie, niet in staat zijn het werk der Westerse ondernemers over te nemen. Op de emissiemarkt kwam de Gelder- sche Tramweg Mij met een emissie van nieuwe aandelen. Er vindt verder een nieuwe introductie plaats van cert. Pepsi Cola. op één na de belangrijkste Ameri kaanse producente van cola-dranken. Overigens is de bedrijvigheid op de emissiemarkt de laatste maanden opmer kelijk klein. Ook van de zijde der Over heid is weinig activiteit voor nieuwe obligatie-uitgiften te constateren. De kwartaalsstaat van Philips heeft zeker niet teleurgesteld. De netto-winst vertoonde een toeneming van 50 pet en beliep ƒ49 millioen. De omzetten zijn gestegen en uit alle gegevens blykt dui delijk. dat de gang van zaken uiterst be vredigend is. De beurs gaat nu rekening houden met de mogelijkheid ener verhoging der dividenduitkering. Hein Donner tournooi, ja zelfs aan elke match, ook al schijnt deze op papier minder be^ langwekkend. Welk land tenslotte de wereldtitel vooi ploegen van 4 zal winnen? Het is bijna ondenkbaar dat deze aan Rusland (Bot- winnik, Smyslov, Bronstein, Keres) zal ontgaan. Maar men kan er zeker zijn, dat zowel Argentinië als Joegoslavië de Russen elke duimbreed grond tot het uiterste zal betwisten. Nederland zal, ook in zyn beste vorm, geen kans op de ste plaats hebben. Doch een vijfde of zesde plaats achten wij binnen het be- ik onzer landgenoten. Wij hopen U vanuit Amsterdam ge regeld van het verloop van de wedstrijd op de hoogte te houden. Schakel- en verdeelkasten, autom. schakelmateriaal Jen, iaal ►ilÊMjpim) Dtn Hm, - PM Heiwfc. 102 t.Moon 334366 Als groothandel levering aan erkende installateurs. Drie millioen slaven De Rus»sische delegatie op de wereW- icoirferentie voor bevolkingsvraagstuk ken. welke op het ogenblik in Rome wordt gehouden, heeft in een demogra fisch rapport over de Sowjetunie ver klaard. dat de bevolking in cfit land met I drie millioen zielen per jaar toeneemt

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9