In wordt commerciële nog steeds beter Millioenen-erfenis lokt Haags gezin een NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 DYNAMISCHE ONTWIKKELINGEN IN KORTE TIJD Met zorg zien adverteerders nieuwe medium groeien (Bijzondere correspondentie) NA DE WAPENSTILSTAND van 1918 heeft het leven in de V.S. zich drastisch gewijzigd. De massa-productie van automobielen zorgde voor, dat het leven meer vaart en dynamiek kreeg en de radio stelde ieder een in staat geluiden, die aan de andere zijde van de aarde werden voort gebracht direct te beluisteren. Toen in de dertiger jaren de crisis kwam, beweerden de pessimisten, dat men met de industriële expansie te ver was gegaan. De zwartkijkers hadden het bij het verkeerde eind: evenals in 1918 geschiedde, kwam er een nieuwe ontwikkeling na de wapenstilstand van 1945. De televisie heeft gebracht wat de radio, de snelste automobiel, ja zelfs de raket nooit kunnen presteren: het ogenblikkelijke visuele contact leggen tussen die 8000 mijl van elkaar verwijderd zijn. Toen dit jaar tijdens het gebruikelijke feestmaal de filmprijzen werden uitgereikt, konden vele millloenen dit voor Ame rika zo belangrijke gebeuren in de huiskamers volgen. Daarenboven konden de gasten aan de feestdis en dus ook de millloenen achter de T.V.-toestellen op bioscoopscherm, dat aan Wn van de wanden van de zaal was aangebracht, zien hoe de Nederlands-Schotse ster Audrey Hepburn haar Oscar In een New Yorks theater in ontvangst nam. Voor Amerika waa dit één van de triomfen van de televisie. In de V.S. zijn er thans om en nabij I films, bestemd voor T.V.-uitzendingen, de 27 millioen televisietoestellen ln ge- rolprenten, die dus niet In de bioscopen bruik De meeste er van zijn afgestemd verschijnen. Daarnaast wist de T.V. ver- op de twee grootste televisie-centra ir. geten films nieuw leven in te blazen Amerika. De zendtijd aan de overkant Een frappant voorbeeld daarvan is de van de oceaan is bijna onbeperkt. Vanterugkeer van de Hopalong Cassidy-films "i ochtends kwart voor zeven tot des nachts twee uur kan men onafgebroken alle mogelijke programma's volgen. Van tijd tot tijd brengen de T.V-sterren daarenboven gedurende de gehele nacht programma's, die dienen om geld voer charitatieve doeleinden, e.d. in te zamelen. De normale programma's omvatten bijna leder gebied, dat men kan beden ken: film, toneel, variété, lezingen, certen, officiële onderzoekingen door Congres-commissies, politieke campagnes, persconferenties, hondenshows, kook demonstraties, godsdienstoefeningen, sportgebeurtenissen, ja zelfs huwelijks plechtigheden Daarbij is de keuze zeei groot. T.V.-kijkers. wier toestel op New- York is afgestemd, kunnen uit zeven zenders kiezen. Het grootste deel van de programma's is Ingeruimd voor amuse ment, doch daarnaast zijn ken op ander gebied. Uitgebreide keuze In de week van 7 April konden de New-ïork-kijkers o.m. kiezen uit: film van de H-bom-proeven in 1952, interview door journalisten van Senator Karl E. Mundt, voorzitter van het „Mc Carthy-comité", een gefilmde toespraak van Senator McCarthy, een gedachten- wisseling door jongelui van velerlei na tionaliteit over de wereld, die zij zich wensen, een film, uit 1919 daterend, de boksmatch tussen Jack Dempsey Geo WUlard, Debussy's opera „Pelléas et Mélissande", een jeugdforum over de jeugdmisdaad en een gesprek over he probleem van de Industrievestiging. Omdat aan het amusement een zo be langrjjk gedeelte van de programma' wordt Ingeruimd, zou men mogen ver wachten, dat dit ook de meeste belang stelling heeft. Dat is echter niet het ge val. Men heeft namelijk kunnen vaststel len, dat de meest-gewaardeerde T.V komiek, Milton Berle, die voor de Buick Automobiel Mjj optreedt, even populair is als de r.k. bisschop Fulton Sheen, die over niet-katholieke onderwerpen spreekt voor de fabrikanten van Admiral Radio- en T.V.-toestellen. De invloed, die de te levisie op de openbare mening kan uit oefenen en dat ook doet, is enorm. Se nator Estes Kefauver, die door Eisenho wer w-erd verslagen als Republikeins candidaat van 1950, dankte er onder meer zijn grote populariteit aan. Zijn hoogst interessant onderzoek naar de misdaad in Amerika, dat werd uitgezonden, had zoveel belangstelling, dat zijn naam op ieders lippen kwam. Zonder deze uitzen dingen was hij slechts één van de 96 Se natoren geweest, maar nu werd het hem mogelijk gemaakt 'n gooi naar het Witt- Huis te doen. Reputaties Werd Kefauver door de TV popu lair, zijn mede-senator McCarthy dankt er zijn slechte reputatie aan De televisie toonde op zo overtuigen de wyze de middelen, waarvan ht.i zich bij zijn beruchte „hearings" be diende, dat hy door de weldenkende Amerikaan als onaanvaardbaar wordt gekwalificeerd. Natuurlijk heeft de televisie ook zijn stempel op de film gedrukt De produ centen van de rolprenten, die zich zonder twijfel bedreigd voelden, zochten en von den nieuwe wegen, zoals 3-D, cinerama, cinemascope en de grote doeken. Daar entegen kon de televisie dankbaar ge bruik maken van de Jarenlange ervaring van de filmindustrie. Dat er echter een raakpunt tussen film en T.V. moest bestaan, leed geen twtjfe'.. De samenwerking werd in eerste instan tie gevonden in het maken van korte Wild-West-verhalen Deze werden reeds voor de oorlog door de hoofdrolspeler, Bill Boyd, opgekocht en daarna voor een fantastische prijs aan de T.V. overgedaan. Het gevolg er van is, dat een eertijds vergeten cowboy de held van de Amerikaanse Jeugd is geworden. In de V.S. wordt wel eens beweerd, dat de televisie een gunstige invloed op het huiselijk leven heeft gehad, doch de cijfers van echtscheidingen en auto-on gevallen verraden duidelijk, dat zeker niet iedere Amerikaan bij voortduring staart naar ..het meubelstuk, dat Je iets te zeggen heeft." Toch heeft de televisie het leven van de Amerikaan veranderd, want onderzoekingen hebben aangewe zen, dat de ..kijktijd" gemiddeld vier uur per etmaal bedraagt. De eerste televisie-uitzending ln de V.S vond op 16 April 1927 plaats. In de dertiger jaren werd de techniek verder ontwikkeld en kort voor het begin van de Tweede Wereldoorlog was de T.V. klein, maar veelbelovend communi catiemiddel in New York geworden. De National Broadcasting Cy. besloot toen, dat met het verzorgen van geregelde pro gramma's kon worden begonnen, on danks het feit, dat er pas enkele duizen den Amerikanen in het bezit van een ont vangstapparaat waren. Deze toestellen stonden, evenals thans hier te lande veel al het geval is, in café's e.d., tengevolge toch een groot aantal mensen in staat werd gesteld sportgebeurtenissen toneeluitvoeringen te volgen. De oor log maakte de voorgenomen massa-pro ductie van ontvangsttoestellen onmoge lijk. De fabrikanten werd verboden zen ders te bouwen en de studio's mochten niet langer dan vier uur per week zen den. De maatregelen kwamen hierop dat alleen de experimentele arbeid voortgang kon vinden. Gedurende de oorlogsjaren vond men dan ook een practische toepassing voor de kleuren- T.V. en de zwart-wit versie kon aanzien lijk worden verbeterd. Toen de oorlog eindigde, drong zich de Voor een van de televisie-shows, die in beeld moet brengen, hoe een klein kind zijn (grote) om geving ziet, zingt de populaire zangeres Dinah Shore. Naast haar een „levensgrote" stoel en achter haar een dito wieg. Iedere morgen worden de nieuws berichten voor de televisie van de Columbia Broadcasting System geïllustreerd met een grote landkaart. Deskundigen op veler lei terrein, belichten de achter gronden van het nieuws voor iedereen op een begrijpelijke wijze. vraag op of massa-T.V. commercieel ver antwoord was. De kranten werden het slagveld van de pro's en contra's. Zoals altijd W3ren er pessimisten, die beweer den, dat de T.V. te kostbaar was en ook werd de vrees uitgesproken en men is het daar nog steeds niet over eens dat er, cultureel gezien, gevaren schuilen Ir. „herbrengen van de film in de huis- Optimist gebleven Maar de televisie-ondernemers bleven hoe kan hef anders optimist. Ze In vesteerden 250 millioen in zendappara tuur e.d., zorgden er voor, dat adverteer ders zendtijd kochten, trainden camera- De ontwikkeling van de T.V. is voor ondernemers en kijkers dus gunstig ver lopen, doch de adverteerder, die astro nomische sommen op tafel moet leggen om zijn programma's te mogen brengen, baart dit nieuwe propagandamiddel wel eens zorgen. De prijzen van de zendtijd, musici, acteurs e.d. zijn namelijk in en kele jaren tijds enorm gestegen. In 1948 diende men voor een uur zend tijd en de kosten van de uitvoerenden slechts §900 te betalen, maar in 1954 kost datzelfde programma §40.000 Ac teurs. die eens voor $250 per uitzending werkten, vragen er nu §35.000 voor. De opvoering van Shakespeare's King Lear kostte §175.000 en General Food betaalde voor een uitzending van de jubileumvie ring. die 40 minuten duurde, een kwart millioen dollar. Daarnaast moest voor het optreden van enkele zangers nog eens een half millioen worden neergeteld. 'De bedrijven, die via de T.V. hun pro ducten propageren, hebben er dus een zware last bij gekregen. De commerciële radio, die in ons land onbekend is, eiste reeds ln het verleden flinke sommen, doch alras bleek dit middel goedkoop te zijn in vergelijking met de T.V Doch daarbij dient direct te worden gezegd, dat het nieuwe medium de veel hogeie uitgaven rechtvaardigt. Bewijzen daar van zijn er te over De fabrikanten van Coca-Cola bijvoor beeld hebben de jonge zanger Edd Fisher in de huiskamers gebracht en zijn liedjes behoren tot de populairste van de V.S In driekwart jaar zag een fabriek var prefab-daken kans 8000 nieuwe weder verkopers aan te trekken en de acteur Milton Berle bracht in een onafgebroken uitzending van 16 uur meer dan een mil lioen dollar \(por een kankerfonds bijeen Een televisie-maatschappij is zelfs zover gegaan door met getallen aan te toner, dat de televisie de goedkoopste manier van propaganda is. Kleuzen-T.V. Mede op verzoek van Coca-Cola, een maatschappij wier eigen kleuren een zeer belangrijk herkenningsteken z\jn, onderzoekt men thans de mogelijkheden ïassa-vervaardiging van toestel len voor de ontvangst van de kleuren televisie. De Amerikaan is een niet te ontmoedigen mens en de massa vraagt zich ook nu niet af of dit financieel wel verantwoord is. Ondanks het feit, dat een kleuren-ontvanger §1000 moet opbren gen en dat steeds meer adverteerders gaan beven bij de gedachte aan de be dragen, die de kleuren-T.V. van hun propaganda-budget zal vergen. De T.V.-ondernemers maken zich ech- r geen zorgen: als de omzetten door de kleuren-T.V. zullen stijgen, zullen de ad verteerders zonder twijfel het geld op brengen. enerzijds lichtelijk ontdaan over de propagandistische mogelijkheden, dl? de T.V. naast de andere middelen heeft geboden, men dient niet uit het oog verliezen, dat slechts vijf procent van bedrijven, die hun bekendheid willen uit breiden dan wel consolideren, van de tele visie georuik maken. Ook in de V.S. is de krant nog steeds het. geijkte middel de lof van zichzelf te bezingen. De be dragen, die er bij de televisie omgaan mogen groot zijn, de pers sleept nog altijd „IK LAAT SCHEVENINGSE PIER BOUWEN" Maar zonder geld ook gelukkig zegt Sonja Dembinski (Van t onzer verslaggevers) OMDAT DE 31-JARIGE mevrouw Sonja Vrieling van haarzelf Dem binski heet mag zij vol verwachting uitkijken naar een erfenis van naar schatting 200 millioen dollar. Nu leeft deze jonge vrouw van Poolsen bloede nog van het weekloon, dat haar man als ambtenaar van Gemeente plantsoenen in Den Haag incasseert, maar eens hoopt zij toch in het bezit te komen van dit ontzaglijke fortuin, dat ergens in Amerika, in Texas, op haar ligt te wachten. Zoals het slechts zelden voorkomt bij mensen die een fortuin in het voc zicht menen te hebben, vat deze vrou zaak nogal nuchter op. „Als ik er op heb, en dat meen ik zeker, dan wil ik het natuurlijk ook hebben". Nu is ze ech ter ook gelukkig enmet het geld ko men de zorgen Dat merkt ze heel wijs gerig op. Zij, die met een Nederlander getrouwd Is en na vele omzwervingen na de oorlog Voor de televisie wordt een dame door de bekende acteur Morey Am sterdam geïnterviewd aangaande huishoudelijke kwesties. Een grote pot zure bommen draagt bij tot aller vrolijkheid. en, producers en regisseurs en gonnen op grote schaal te zenden. In het begin had men echter slechts belangstel ling voor sport- en andere gebeurtenissen, die niet speciaal voor de T.V. werden geproduceerd en waarvan men dus ook elders kennis kon nemen. Een ander nadeel was, dat de ontvangers duor en de schermen er van klein waren. Ook schortte er wel eens wat aan de kwaliteit de beelden. De pessidiisten wonnon ln het begin kennelijk terrein. In 1947 waren in het gehele land nog slechts 17 zenders en 44.000 ontvangers Om ervaring op te doen werkten de ac teurs voor 60 per week en de schrijvers verdienden minder dan een stenograaf. Daartegen ging bü de radio alles op rol letjes. Er was moeilijk een huis zonder radio te ontdekken. De netto-inkomsten de radio-ondernemers bedroegen in 1947 de lieve som van $326 millioen, een cjjfer, dat in de daarop volgende vijf jaar bÜna verdubbelde. Maar ook voor de T.V. braken betere tijden aan. De pioniers kregen allengs gelijk. Het volgende staat je geeft de ontwikkeling weer: Jaar T.V.- Fabr.-cijfen stations T.V.-ontv. 1947 17 44.000 1948 26 250.000 1949 72 2.837.000 1950 107 6.000.000 1951 109 5.600.000 1952 129 6.300.000 1953 360 7.300.000 De massa-productie van de T.V.-ont- vangers drukte de verkoopprijzen of drastische wijze. De toestellen met grote schermen konden al gauw voor de gere prijzen van de toestellen met kleine schermen ten verkoop worden aangebo den. In 1948 kostte een ontvanger r scherm van 10 inch breedte §350 vandaag aan de dag kan men reeds v( 150 de eigenaar van een ontvanger met scherm van 17 inch breedte worden. Voor de enorme prijsdaling in korte tijd spreekt dat de omzet van in 1953 ver kochte T.V.-ontvangers daalde met millioen ondanks het feit, dat er een millioen toestellen meer werd geprodu ceerd dan in het voorgaande jaar. En de markt is nog allerminst ver zadigd. In de eerste twee maanden van 1954 werden er 1.267.934 ont vangers verkocht, een stijging van 90.739 in vergelijking met dezelfde periode in 1953 De verkoop van ra dio-ontvangsttoestellen daarentegen daalde van 922.248 in Januari en Fe bruari 1953 tot 573302 in de eerste twee maanden van 1954. het leeuwendeel, d.l. 5 milliard dollar aan advertentie-inkomsten in de wacht. Welke vlucht de T.V. zal nemen is on bekend. Natuurlijk zullen de aantallen zenders en ontvangers nog groeien, maar over de mate van die'groei tast men in het duis ter. Er zijn nu nog drie maal zoveel ra dio's als televisie-ontvangers en zelfs als men in aanmerking neemt, dat tien pro cent van de radio's zich ln de auto's be vindt, valt er over te strijden of de T.V hetzelfde verzadigingspunt als de radic zal bereiken. Men kan echter nog steeds vooruitzien. De kleuren-T.V. staat nog in de kinderschoenen en de T.V. speelt in dienst van de opvoeding nog slechts eer. kleine rol. Stijgende kwaliteit Bemoedigend is voorts, dat men met de dag de kwaliteit van de com merciële programma's 'ziet stijgen. Wellicht liggen de beste mogelijk heden van de televisie nog in het duister. In ieder geval staat vast, dat de televisie meer heeft gebracht dan zijn voorgangers op het gebied van de communicatie. Jaren geleden ont roerde Franklin D. Roosevelts stem uit de radio millioenen, maar er was nog meer aandoening te bespeuren toen de beelden van de kroning van Elizabeth II op 't T.V.-scherm zicht baar werden. Niet voor .niets is er meermalen betoogd, dat een beeld meer kan zeggen dan 1000 woorden. Centrale Werkgevers-Risico Bank Het jaarverslag van de Centrale Werk- ge vers Risico Bank over 1953 meldt, dat er 383.616 ongtvallen bij de Rijksverzeke ringsbank zijn aangegeven of 4 pet meer dan in 1952. Hiervan kwamen 134.285 ten laste van de bank, van welke 137 met do delijke afloop en 1 met blijvende gedeel telijke invaliditeit op 878.39" aangeslote nen. De ongevallenkosten bedroegen 21,9 (v.J. 24.6) millioen. Het aantal leden en aangesloten verenigingen was nagenoeg onveranderd Het saldo der rekening en verantwoording is f 26,7 (29,4) min. De wiskundige reserve beloopt f63,1 min, de overige reserves bedragen f 46,6 min, de beleggingen f 127,9 min. Hoe dan ook, steeds gelukkig tenslotte ln Den Haag belandda met haar man, is het enige lid van de familie Dem binski. dat in de vrije wereld leeft. Op haar is dan ook alle hoop van Dembinski' ln Oost-Duitsland en Polen gevestigd. En ln naar schoonvader heeft ze een uitste kend pleitbezorger gevonden, die haar be langen naar beste kunnen behartigt. De erfenis Dembinski is de laatste tijd actueel geworden door een ericht uit Berlijn, dat melding maakte van eei kere Franz Dembinski, die met vijl dere Dembfnski's de erfenis zou mogen delen. „Dwaasheid", aldus deze Haagse Dem binski. Zij zelf denkt dat deze Franz de Jongste stiefbroer van haar grootvader is, welke laatste nu met haar vader en moe der ongeveer 200 km ten Zuid Oosten van Berlijn, tegen de nieuwe Duits-Poolse grens verblijft. „Grootvader interesseert zich niet voor het geld. Hij is al in de tachtig en wil «lleen met rust gelaten worden" En haar vader heeft nu afstand van zijn rechten gedaan ten behoeve van haar. „Omdat ik hier in het Westen meer bewegingsvrij heid heb en de zaken beter kan behai beroering. Maar liefst 316 Dembinskl'e kwamen in het geweer om hun rechten te laten gelden Een eertijds ingesteld onderzoek door een advocaat leverde niets op, aangezien de man de door enkele Polen beschikbaar gestelde aanzienlijke voorschotten in Pa rijs ten eigen bate verteerde en tenslotte in de gevangenis belandde. „Het nare is nu, dat de grondmakelaar die geheel oj de hoogte was van het tes tament en de erfeniskwestie ook alweer gestorven is" verzucht Sonja Dembinski. Maar ze heeft toch nog goede hoop, dat eens het geld ln haar bezit komt. Een Amsterdamse dame heeft n.l. toege zegd het voor een nauwkeurig onderzoek benodigde geld beschikbaar te stellen. Er wordt du9 aan gewerkt. „Toen ik mijn man eerst van die erfe nis vertelde dacht hij, dat ik van Lotje getikt was". Ook nu vat haar man de zaak rustig op. Ook deze mede-erfgename trouwens. Ze vindt het leven ln haar nieuwe woning in heel ge zellig en is tevreden met haar lot. Alleen zou ze haar familie in Oost-Duitsland graag willen laten overkomen, als ze het geld had. Alsdat is wel het belang rijkste en meest gebruikte woord. „Wat zou U met dat geld willen be ginnen, alsvragen ook wij. „Als ik het krijg, maar dan gaat er wel de helft af aan belastingen en zo, dan laat ik een Scheveningse pier bouwen, zo zegt de vrouw lachend. En we kregen de in- het zaak deze erfgenaam op te druk, dat ze het nog meende ook. Ze zou sporen. Vanzelfsprekend hebben de Pool- het in elk geval laten rollen. Daar is nu se Dembinski's niet stilgezeten om hun dus nog maar het wachten op! vermeende rechten toegewezen te krijgen. Haar 7-jarig dochtertje gaat ondertus- Een bericht in een Poolse krant, volgens sen normaal naar school want, zo zegt j onze zegsvrouwe een oproep van de Ame- deze verstandige moeder, ze moet later j rikaanse staat, verwekte destijds heel watde kost kunnen verdienen. Het begon allemaal bij Napoleon Dem binski, een Pools kanonnier die zich in de Amerikaanse vrijheidsoorlog uiterst verdienstelijk maakte en dies flinke lap pen grond in Texas in de schoot kreeg ge worpen. De olie, waarmee deze grond doordrenkt was. gaf dit geschenk later zijn onschatbare waarde. De Poolse Napo leon bleef kinderloos en stierf, zijn Pool se familieleden tot universeel erfgenaam benoemend. Lieist 316 Dembinski's Herfsfmode-seizoen begonnen Charmante variaties van Metz op de H-lijn tlgei Wat het Zondags blad deze week biedt Maarten Luther die in het bui tenland zeer de aandacht trok, in de Nederlandse bioscopen gaan draaien. Dr N. J. Hommes die deze film reeds zag. schrijft er in ons Zondagsblad een enthousiast arti kel over. Hij hoopt dat vooral het bioscoopgaand publiek dat zoveel oppervlakkige rommel zich ziet voorgezet. Maarten Luther wiet zal voorbijgaan. 't Is deze maand tien jaar gele den dat „De slag om Arnhem" op een grote teleurstelling uitliep. Honderden Poolse soldaten vielen toen voor onze bevrijding en Freek van der Meer geeft een gevoelige schets om het nog steeds schrij nend leed van hun nabestaanden. Vele van deze Poolse helden rusten op de met hoge berken omgeven dodenakker van Oosterbeek. Nabij het eiland Texel achter volgt de marineboot Jachthond af geschoten torpedo's. Op pag. 'J uindt U een spannende beschrij ving van deze opwindende jacht partij, die elke dag wordt her haald. Dat zijn deze week de „grote" artikelen, maar ons Zon dagsblad biedt nog veel meer; me ditatie. in de Volkswijk, kort ver haal, levenschets van Churchill, dammen en puzzelen. En, zoals steeds, zijn aan de jeugd twee pagina's toebedeeld. Ook dit num mer biedt weer grote afwisseling in foto en tekenwerk. Alle leden van het gezin vinden hier iets van hun gading. (Van een onzer verslaggeefsters) DE FIRMA METZ EN CO. heeft gister middag in het Palace hotel in Sche- veningen de herfstklok van het modesei- geluid. Er bestond zeer veel be langstelling voor deze show en bepaald iet alleen van de zijde van de dames. De reden is niet zo erg ver te zoeken, s men denkt aan de vele emotionele ar tikelen, die onze mannelijke collega's aan de H-lijn hebben gewijd gedurende de laatste maanden. :ij echter gerust! Zij is er, die H-lijn anno 1925, zij is er zelfs heel na drukkelijk, maar met zoveel spitsvondige, charmante variaties, dat men soms bijna enthousiast zou kunnen worden. Vanzelf sprekend werden daarnaast een aantal modellen getoond, die ons niet de wil en de wet van een Franse modekoning heb ben opgelegd. En het zijn ook deze toilet ten. ontsproten uit de Nederlandse esprit, die niet minder raffinement en geest Over het algemeen heeft men het niet gezocht in opvallende kleurencom- •assingen lagen meer in grappig opge- anderd. Geen kleine kapjes meer, en voor zover zij er aan doen denken, zijn zij wat brutaler geworden en staan meer naar voren. Zij zijn over het algemeen hoger De stola voor cocktailjurken en avond toiletten is nog niet geheel verdwenen, integendeel, hij is er zelfs nog heel na drukkelijk en heel stijlvol. Opvallend ook was het materiaal van de zwarte cocktailjurk, dat aan een heel lichte bontsoort deed denken. Al met al een collectie, die op waardige» wijze het seizoen heeft ingeluid. j Minister Luns morgen naar minister Spaak Minister Luns vertoeft momenteel e Brussel voor bespreking van enkele Benelux-zaken met minister Spaak. Dit overleg houdt verband met de vergade ring van Benelux-ministers op 7 Septem ber as. te Brussel. Die conferentie zal ïens door minister Luns worden bij gewoond Mr Luns keert 7 September des avonds naar 's-Gravenhage terug en vertrekt ver volgens van 9 September tot medio Octo ber naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York. Tot dirigent van de Kon. Mannen- zangvereniging „Apollo" te Amsterdam is benoemd George Stam, directeur van het Amsterdams Conservatorium. binaries. De de bijkomstigheden, knoopte kraag, die brede sjaalkraag uitliep, in de zeer opval lende zwarte cape-mantel, des te opval lender door de grote zwarte hoed, die mer er bij toonde (heel geschikt voor de Greta i Garbo's onder ons!). Het materiaal voor japonnen, mantel- costuums en mantels is bijna overwegend tweed. Daarnaast zijn er natuurlijk ook de effen wollen stoffen voor de japonnen. Het velours van de avondjaponnen deed buitengewoon stijlvol aan. De kragen van bijna alle getoonde man telmodellen waren groot, met dikwijls; verrassende vondsten, als de opgeknoopte kraag van achteren. wijde rok van het avondtoilet heeft I plaats gemaakt voor een bescheidener rokwijdte. Het asDect van de hoeden is totaal ver- Ned. bezorgdheid over Am. handelspolitiek Het Centraal Orgaan voor de Economi sche Betrekkingen met het Buitenland ic 's-Gravenhage heeft ln een brief aan dt minister van Economische Zaken zijn ern stige verontrusting uitgesproken over de ombuiging van de Amerikaanse handels politiek in protectionistische richting. Een blijk hiervan is de verhoging van he voerrecht op horloges met 50 pet., de lenging van de wet op wederkerige han delsovereenkomsten voor slechts 1 j; het classificeren van hardboard als hout Inplaats van papier, hetgeen op een dubbeling van het invoerrecht neerkomt, en het uitstel van het wetsontwerp tot vereenvoudiging van de douaneformali teiten. Het orgaan verzoekt de minister deze ongerustheid aan de Verenigde Sta ten te doen blijken. Glaszetter gedood na val van 18 meter Bij de werf De Nieuwe Waterweg te Schiedam is de 23-jarige glaszetter A. J. Steel uit de Raephorststraat te Rot terdam op het dak van een machinehal door een windvlaag uit zijn evenwicht geraakt, toen hy er een plaat gewapend moest monteren. Hij viel door eternietafdekking en kwam met 't hoofd en achttien meter lager gelegen be tonvloer terecht. Hü was onmiddellijk Adenauer hedenavond voor de radio Adenauer zal hedenavond van zijn vacantieverblijf nabij Baden-Baden uit, radiotoespraak over de internatio nale toestanden houden, zoals deze is geworden na de Franse verwerping van de E.D.G. Nu ook een Ned. ambassade in Venezuela UfroEKENHÖEll Igloo's ln de nacht" door Hans Ruesch. Uitg.: N.V. Standaard- Boekhandel, Antwerpen-Amster- DEZE ROMAN geeft ons een boeiend beeld van het leven van de Pool- Eskimo's, een primitief volk, welks le venswijze vrijwel geen verandering on derging sedert de oudste' tijden. In spanning leeft de lezer mee met het gezin van Ernenek en Asiak. het Eskimo-paar, dat duizenden kilometers van de bewoonde wereld een hard leven heeft in de strijd om het bestaan. Vreem de zeden en gewoonten beschrijft Ruesch ons in deze roman, welke diep doordringt in de geest van dit primitieve en daarom zo gastvrije volk. Het bijgeloof en de zin voor oeroude tradities zijn sterke machten in het leven van de Pool-Eskimo's, voor wie geen berengevecht te langdurig kan zijn. Het is welhaast vanzelfsprekend, dat bij het eerste contact met de blanken een conflict ontstaat tengevolge van de diepe kloof tussen de haast kinderlijke, primitieve mens en de ingewikkelde, aan conventies geketende beschaving. Dit conflict heeft de auteur zo sterk doorvoeld, dat hij er met anders dan met eenvoud en warme menselijkheid over kon schrijven. „Igloo's in de nacht" is een sterfte roman, die men met ple zier zal lezen. Dick Ouwendijk vertaalde hem uit het Engels. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr J. C. van Beusekom, laatstelijk zaakgelastigde te Karachi, tot ambassadeur in Venezuela. Naamsverandering De Muinck Keizer De naam van de Koninklijke Nederland- sche Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer is veranderd is Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V, ductief schrijfster. Haar laatste boe ken „De ganzenburcht" en „Dominé ln Laodicea", zijn thans gevolgd door „Twee rozen zijn rood". (Uitgave J. H. Kok te Kampen). Toch, gezien het peil van haar werk, kunnen we haar niet beschuldigen van veel schrijverij, want haar verhalen zijn goed en gezond en met een vlotte pen geschreven. Zij is een uitnemend vertel ster, weet te boelen tot het einde. Het zijn alle streekromans, maar als zodanig zijn deze boeken geslaagd. Ook het laatste: „Twee rozen zijn rood". Deze titel slaat terug op een wachtwoord uit het droppingwerk in dn bezettingstijd, waar twee jonge mensen elkaar voor het it ontmoetten, een ontmoeting die la ter, zij het door vele stormen en moei lijkheden, beslissend voor het leven wordt. Men ziet geen spectaculair thema. Dat heeft de schrijfster ook niet nodig om verhaal te schrijven. Als we ergens bezwaar tegen maken, dan is het tegen het feit, dat haar verhalen in doorsnee vlak blijven. Zij geeft geen diep en doorwrocht werk. Zij schrijft te gemak kelijk en dat Is een gevaar. Dit blijft ech- persoonlijk inzicht, want er zijn vele lezers die niet anders zouden wil len. Niettemin geloven wij, dat haar boe betekenis zouden winnen, in dien de innerlijke wording van haar fi guren een grotere kans kreeg voordat zij haar pen opnam. Niettemin hebben wij waardering voor dit boek, al ls het zeker zwakker dan de twee voorgaande. Kok te Kampen heeft dit boek op zijn bekende :n verzorgde wijze uitgegeven. Vier kinderen om het leven gekomen Het bijna driejarig zoontje van de heer W. Bentvelzen in Den Hoorn bij Delft is In de vaart aldaar geraakt en verdronken. Donderdag is te Bergen op Zoom het 2-jarig zoontje van de familie P. in de Prins Bernhardstraat te Bergen op Zoom in een afvoersloot gevallen en •veneens verdronken. Voorts is het 7-jarig zoontje van de fa milie Thibaudier te Steenwijker- o 1 d Donderdagmiddag onder een melk- ito geraakt en op slag gedood. Te Klazinaveen (Dr) is de 8-jarige B. Schulte overreden door een met enen beladen trailer. Hij overleed ter plaatse. De chauffeur, die niets had ge merkt, werd pas later van het ongeluk verwittigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6