Rijnland zette arbeid van Graaf Willem I voort Motoren in gemaal-Katwijk SECRETARESSE in bedrijf gesteld Gelukwensen en goede woorden voor jubilerend Rijnland NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 19S4 (Advert entte) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN - STENO (4 talen) - BOEKH. - CORRESP.: Nederlands. Engels, Spaans, Frans, Dnits. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Een groot werk van het jubilerende hoogheemraadschap Rijnland is gis teren gereed gekomen. Het nieuwe gemaal te Katwijk aan Zee, een object van millioenen, dat een monument van de moderne bouwkunde is gewor den, is in de namiddag plechtig door de dijkgraaf, mr J. Slagter, met enkele eenvoudige handgrepen in bedrijf gesteld. Even hebben de zware Dieselmotoren dreunend gedraaid. Toen nam de dijkgraaf, die zijn rede al had gehouden, weer plaats om anderen aan te horen. Die anderen heb ben Rijnland geluk gewenst én met het 750-jarig bestaan én met de vol tooiing van het boezemgemaal. De directeur-generaal van de Waterstaat, ir A. G. Maris, deelde mr Slagter mee, dat het H.M. de Koningin had be haagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Toen de vele genodigden on waren gearriveerd de auto'; zij kwamen, stonden in een lange rechte rij langs de Karei Doormanlaan gepar keerd beklom mr Slagter het spreek gestoelte bij de ingang van de ruime en lichte machinehal. Hij heette enkele van de genodigden in het bijzonder welkom. In de eerste plaats de vertegenwoordi ger van de minister, ir Maris, de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr L. A. Kesper, de waarnemend Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, de heer N. Prakken, en burge meester mr W. J. Woldringih van der Hoop van Katwijk. „Wij zijn hier gekomen om ons te be- einnen op Rijnlands verleden en te vens om een daad te stellen, die op de toekomst is gericht: het in gebruik stel len, van 'het nieuwe gemaal," aldus be gon de dijkgraaf zijn rede. Hij werkte die rede verder uit aan de hand van door mr S. J. Foekema Andreae in het boek „Willem I en de hoogheemraad schappen van Holland" gepubliceerde gegevens. Uit deze gegevens is gebleken, dat de instelling van Rijnland is terug te brengen tot Willem I: Deze week pu bliceerden wij reeds een uittreksel uit dit werk van de secretaris hoogheemraadschap. „Het zou ons niet mogelijk zijn ge weest", zo zei spreker, „deze herdenking te houden zonder de uitgebreide histo rische onderzoekingen', die de secretaris, onr Foekema Andreae. in verscheidene Europese archieven heeft ingesteld zonder de scherpzinnige conclusies, die höj uit zijn vondsten heeft getrokken. Hij heeft daardoor een nieuw licht ge worpen, niet alleen op de oudste gesohie. a Rijnland is hem daarvoor grote dank verschuldigd". Vernieuwing De dijkgraaf ging niet verder in op de vraag, hoe Rijnland zich in de loop der eeuwen consolideerde. Hij vervolgde met de vernieuwingen te noemen, die het in 1950 in werking gekomen nieuwe regle ment van Rijnland bracht. Bij dat regle ment werd de taak van Rijnland nauw keurig bepaald en tot die taak werd ook gerekend de zorg voor de hoedanigheid van het boezemwater, een zorg, die het hoogheemraadschap al in 1927 vrijwillig had aanvaard en waartoe vooral sinds 1938 een doelbewust, ook op de zuiverheid van het boezemwater gericht boezembeheer, ter bestrijding van vervuiling en verzil- ting ls Ingevoerd. Mr Slagter noemde voorts de verande ring in de samenstelling der verenigde vergadering, de uitbreiding van die gadering met tien hoofdingelanden vertegenwoordigers van de gebouwde eigendommen, hetgeen een heilzame nieuwing bleek. Het zo noodzakelijke tact met de 50 gemeentebesturen binnen Rijnland werd versterkt, hetgeen niet hoeft te verwonderen als men weet, dat onder de hoofdingelanden en hun plaats vervangers zeven burgemeesters en acht wethouders zijn. en meer onmogelijk werd, heeft het aan Rijnland gevraagd te Leidschendam, op de scheiding der beide boezems, waarvan Rijnland de laagste is, water uit Rijnland te mogen pompen in Delflands boezem. Met vergunning van Rijnland heeft Delf- ieel nieuw plan voor waterinlating ont- voorzichtig financieel beleid in geslaagd i'ierp, dat zijn bruikbaarheid heeft bewe-zijn bundergeld van 1951 af het ja; en en dat het aan Rijnland mogelijk waarin het werk begon op dezelfde Chr. Gerei. Kerk Leiden maakt meer water aan Delfland te leve ren. Water van goede hoedanigheid en io voldoende hoeveelheid kan nu wordeu Onttrokken aan de gekanaliseerde Hol landse IJssel, die daartoe te Vreeswijk wordt gevoed uit de Vaartsche Rijn, op zijn beurt gevoed uit de Lek. Dit water wordt door de Enkele Wierikke, boezem van Woerden, gebracht op Rijnlands boe zem door de Bodegraafse sluis. Tevens is met medewerking van de pro vincie Noord-Holland en het hoogheem raadschap Amstelland de Tolhuissluis in de Drecht op kosten van Rijnland Delfland zodanig gewijzigd, dat daardoor water van Amstelland op Rijnlands boe zem kan worden afgevoerd. Tenslotte heeft Rijnland goedgevonden, dat op kos- /an Delfland aan het dieselgemaal Mr P. A. Pijnacker Hordijk bij Gouda malingsinstallatie is gebouwd, waardoor bij laag tij, wanneer dus de natuurlijke inlating onmogelijk is, water uit de open Hollandse IJssel kan worden ingemalen in de boezem van Rijnland. Zuivering Om de geschiedenis van Rijnland tot vandaag af te ronden noem ik U nog drie dingen, zei de dijkgraaf. Na overleg mei het rijksinstituut voor de zuivering var afvalwater heeft Rijnland de eerste stap pen gezet om te komen tot een actieve be strijding van de vervuiling van het opper vlaktewater. Het heeft daartoe een i missie van voorbereiding gevormd, waarin ook de vereniging van Ned. gemeenten en de Kamers van Koophandel binnen Rijn land zijn vertegenwoordiigd. De commissie heeft zojuist haar rapport ingediend en daarin is een schema opge nomen voor een wijziging van Rijnlands reglement, die bet mogelijk moet maken, dat Rijnland, met inschakeling van een commissie van bijstand, zuiveringsinrich tingen bouwt of overneemt en dat de kos ten worden bestreden uit een belasting, te leggen op de potentiële vervuilers. Als men de zeer grote en verschillende belan gen beseft, betrokken bij gezond opper vlaktewater, die van landbouw, tuinbouw, veeteelt, bloemen- en heesterteelt, bollen teelt, industrie, visserij, volksgezondheid en recreatie, zal men de betekenis van dit streven inzien. Werkplan De tweede activiteit der laatste jaren betreft de verbetering der boezemwater- kerende kaden. Rijnland is bezig aan een werkplan, waarbij deze kaden, in samen werking met de polderbesturen, worden verbeterd, zodanig, dat het werk onder leiding van Rijnslands technische dienst wordt uitgevoerd en voorlopig gefinan cierd met verplichting tot terugbetaling door de polderbesturen volgens een aflos singsschema. De geneigdheid der polderbe sturen om mede te werken is sterk ver hoogd, doordat Rijnland voor die verbete- ringswerken tot 50 procent subsidie ver leent. Het derde punt betreft de water-in- lating en de daarmee gepaard gaande ver strekking van boezemwater aan onze na buur Delfland. Zeer in het kort komt dit hierop neer: Op ongeveer 3800 ha grote boezem van Rijnland, waarop ongeveer 200 polders hun water uitslaan en waaruit die pol ders vers water betrekken, wordt bemalen door vier grote boezemgemalen, te Spaarndam, Halfweg, Gouda en Katwijk. Voor de vooral in droge tijden nodige aanvulling van de boezem en voor de wa terverversing wordt water van goede sa menstelling ingelaten. Tot kort geleden kon dat alleen door in lating bij Gouda van water uit de open Hollandse IJssel tijdens de vloedperiode; dit water is door de vloed opgestuwd Lek- water. Toen enige jaren geleden Delfland de Westlandse cultures bedreigd zag door ernstige verzilting en zijn inlating van goed water uit de Nieuwe Waterweg meer Mr J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland', sloeg gistermiddag met een simpele handbeweging de machtige Dieselmotoren in het gemaal te Katwijk aan Zee aan. Machinist G. C. van Blitterswijk weet voortaan precies hoe hij de zaken moet aanpakken; hij stond schuin achter de dijkgraaf en gaf verstolen een enkele aanwijzing. Even maar werd elk gesprek in 't motordreunen gesmoord. Toen daalde langzaamaan weer het toerental, de directeur-generaal van de Waterstaat kon Rijnland gaan gelukwensen. (Foto D. Kruyt) land toen een voorlopig pompgemaaltje gebouwd, waarvoor Rijnland een beperkte hoeveelheid boezemwater kon leveren. Er was echter meer water nodig, maar dat kon Rijnland zonder meer niet afstaan wegens de beperktheid van zijn inlaat- iddelen. Krachtiger inlating bij Gouda t een hoger peil was uitgesloten wegens de aard en de lage ligging van de kaden langs de Gouwe, welke dit inlaatwater Mr Slagter vertelde de toehoorders hierna een aantal technische bijzonder heden-over het nieuwe gemaal. Wij 'schreven reeds over die bijzonderheden en noemen slechts nog enkele fragmen ten uit dit deel van de uitgesproken rede. Zo werd medegedeeld, dat tot dusverre alleen voor het gemaal ruim ƒ3.575.000 werd uitgegeven, dat in to taal ruim ƒ4.000 000 nodig zal zijn, dat daarbij nog ƒ488.000 voor verbetering van het buitenkanaal komt. een werk, dat de voltooiing al nadert en dat ver der nog een grote uitgave is te verwach ten voor de werken aan het nieuwe uit wateringskanaal. Rijnland ls er door een hoogte te houden. Dankwoorden Tenslotte bracht de dijkgraaf dank de deskundigen, die meehielpen aan totstandkoming van het gemaal. Aan de ingenieur van Rijnland, ir P. de Gruyter, die de stoot gaf aan deze bouw en die de hoofdlijnen van het ontwerp vaststelde. Aan ir J- H. van Witzenburg, die, toen ir De Gruyter buitenlands verlof genoot, de dienst waarnam op een niet voor verbe tering vatbare wijze, aan de werktuig kundig adviseur, ir L. Monhemius, aar de technisch hoofd-ambtenaar te Katwijk, de heer G. van Marle, aan de beide machinisten, de heren J- Kooien en G. C. van Blitterswijk, die het nieuwe gemaal zullen gaan bedienen inplaats van het oude, aan het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort, in het bijzonder aan ir Verhey, aan ir W. A. A. Hupkens van der Eist van dat bureau, die tijdens de ziekte van ir Verhey de leiding overnam, aan de chef-tekenkamer, de heer J. Snoek en aan de heer N. M. G. van Vliet, de hoofopzichter van het bureau, wie voor zijn uitnemende dage lijkse leiding op het werk bijzonder har telijk dank werd gebracht. Verder noem de spreker o.a. nog de namen van Werk spoor, van ir M. P. Schutte te Lelden, die van het gemaal een stuk moderne architectuur maakte, van de beeldhou wers prof. L- O. Wenckebach en Hans Petri en van V. de Vries' bouwbedrijf Haarlem en baggerbedrijf C. de Groot Leusden. Het gemeentebestuur van K; wijk werd dank gebracht voor de bij v< schillende gelegenheden gekregen mede werking. Eerstejaars-studenten in Pieterskerk bijeen Ieder jaar voor het bdgin van het stu diejaar is het de gewoonte, dat de eer stejaars-studenten bijeen komen om weg wijs te worden gemaakt in de universi taire wereld. Gisterochtend sprak de praeses van de Leidse. studenten-facul teiten in de Pieterskerk een openings woord, waarna de rector-magnificus, prof. mr J. M. van Bemmelen, de jeug dige hoorders wees op de door hen aan te nemen houding. Hij deed dit naar aanleiding van het (slechte) voorbeeld van dé studenten Göethe's Faust. Ook spraken nog de praeses van de Christen studentenraad, de heer Th. Middendorp,: de praeses collegii, de heer J. J- Boreel de praeses van de V.V.S.L., mej. E. van" Eek. Zij wezen op het feit, dat in de- studententijd ook de zelfstandige mens wordt gevormd. Het slotwoord kwatn uit de mond van de studenten decaan, jhr mr, J. van den Brandeler. Na afloop werd1 de lunch faculteitsge- wijs gebruikt. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Lelden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Gaasbeek, Den Haan. Hartman en Jasperse. Welke apotheek 1 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt terdag 4 September 13 uur tot Zaterdag 11 September 8 uur waargenomen door: apotheek Boekwijt, Breestraat 74, 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Dijkgraaf benoemd tol Officier in Orde van Oranje-Nassau De vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat, d# directeur-generaal van de Waterstaat, ir Maris, was de eerste der geno digden, die Rijnland geluk wensten met het 750-jarig bestaan en de inge bruikstelling van het gemaal. Hij sprak eerst over de lang vervlogen periode, waarin de waterschappen ontstonden en richtte toen de aandacht mede^e' delern"08^ °P steeds verder voortschrijdende waterstaatsbemoeiing buiten de grenzen van het gewest en het hoger worden van de eisen aan het water- Benoemd tot hoofd Tot hoofd van een Chr. school te Scher- merhorn is benoemd de heer P. de Boer, onderwijzer aan de Geref. opleidings school aan de Hooglandse Kerkgracht. Bazar ten bate van de Mytylschool Het comité voor de bazar ten bate van de Mytylschool verzoekt ons mee te delen, dat de bazar zal worden gehouden op Maandag 13 en Dinsdag 14 September, van 2 tot 10 uur in het wijkgebouw Reho- both. Rapenburg 10, hoek Langebrug. Men steune dit zeer nodige en nuttige werk ten bate van het lichamelijk gebrekkige kind. staatsbestel gesteld. Wat dit laatste betreft, de directeur- generaal wees op de taak, die bet water schap aanvankelijk had, de verdediging tegen het water, en op de uitbreiding van die taak, een steeds sterkere beheersing van de waterstand èn van de kwaliteit van het water en de voorziening in de waterbehoefte voor agrarische doeleinden. Ir Maris wees nog op de behoefte aan steeds grotere waterschappen, een be hoefte, die vooral na de ramp van 1 Fe bruari 1953 werd gevoeld en die zich vol gens spreker bij het totstandkomen van de Deltawerken nog duidelijker zal mani festeren. „De autonomie van de water schappen moet bij het voldoen aan di< behoefte niet in het gedrang komen", al dus spreker. Aan het eind van zjjn toespraak ge komen deed Ir Marts de met applaus door de toehoorders begroete mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd de dUkgraar, mr Slagter, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verrijking Mr L. A. Kesper, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, voerde het woord namens de provinciale besturen van Zuid- Holland en Noord-Holland. De dijkgraaf van Delfland, de heer N. van Hasselt, bracht gelukwensen over van Delfland, Schieland, Woerden, Amstelland en Hoek se Waard. Burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop van Katwijk wilde bij deze feestelijke gelegenheid niet spreken over Katwijks uitweg naar zee. Hij dankte Rijnland voor de verrijking van Katwijks aanzien met de bouw van zo'n prachtig gemaal en voor het aanleggen van een brede weg langs het gemaal, waardoor Katwijk een betere verbinding krijgt met Noordwijk. Namens vele andere burge meesters wenste de burgemeester het hoogheemraadschap van harte geluk met het jubileum en met het in gebruik nemen van het gemaal. Hij dankte namens Kat wijk voor de ondervonden medewerking. Namens het college van hoogheemra den en de verenigde vergadering wendde de waarnemend dijkgraaf van Rijnland, mr S. Naayyen, zich tot mr Sla-gter. Men had met vreugde van de Koninklijke on derscheiding vernomen en men wenste de dijkgraaf er van harte geluk mee. ,Er is nu veel gezegd over het nieuwe gemaal", zei de voorzitter van de perso- neelsveren. van Rijnland in het district Katwijk, de heer G. C. van Blitters wijk, „nu wil ik graag nog even de ge dachten weer bepalen bij het oude, dat dienst heeft gedaan en dat in die periode 4 milliard en 306 millioen kubie ke meter water wegmaaide. Het personeel het district wil de herinnering aan dit oude gemaal levendig houden en daar- n biedt het hierbij een pasteltekening an een deel daarvan aan." De dijkgraaf kreeg als laatste het woord an de leider der plechtigheid, jhr mr L. M. E. von Fisenne. „De onderscheiding, die mij ten deel is gevallen, is een onder- soheiding van Rijnland. Een openbaar lichaam als het hoogheemraadschap kar» natuurlijk wel iets op de mouw, niet op de borst spelden. Daarom ben ik uitgekozen om de onderscheiding dragen. Zij is echter bestemd voor al diegenen, die Rijnland groot hebben ge maakt en als ik van dit lintje één draadje voor mij zelf mag rekenen, danben ik volkomen tevreden," aldus sprak mr Slag ter tot de directeur-generaal. Tot de burgemeester van Katwijk zei mr Slagter met een glimlach op het ge zicht: „Misschien nemen wij in de toe komst nog contact op over de uitvoering van grote werken, zo niet, dan weet ik zeker, dat wij elkaar wederzijds respec terend een oplossing zullen zoeken en vinden". Tentoonstelling „Hij maakte Holland groot. Hij stelde Rijnland palen". Die woorden staan te lezen op het voetstuk van het beeld van graaf Willem I, die ruim zeven eeuwen na zijn dood nog over zijn werken doet spreken. De dijkgraaf, mr Slagter, legde een krans bij het beeld van de bouwer der Hollandse waterschappen. (Foto D. Kruyt).. i kinderleven denk- Zijn dag was goed Zij plukten de dag TJET NEMEN VAN EEN DUIK in de zweminrichting De Zijl was vele weken een zo kille onderneming, dat zelfs hartstochtelijke zwemmers ver stek lieten gaan. Maar deze week was dan eindelijk de tijd weer aangebro ken, dat het rumoer van de zwemme- rlj al van ver buiten het bad waar neembaar was- Op de warme dagen werden weer 2500 kaartjes verkocht en een lange rij sollicitantjes naar het kikkerbadje vormde weer een pret tige aanblik. Het was vooral de prille Jeugd, die voor dat rumoer zorgde en bovendien maakte, dat de badmees ters ogen tekort kwamen om deze be wegelijke „pluk-de-dag"-mensjes in de gaten te houden. Maar dit personeel ls dank zij een jarenlange ervaring voor zijn taak berekend, dat niemand de kans krijgt om zonder diploma het diepe gedeelte van het bad ook maar te naderen. Wat jammer, dat de ople ving zich Juist voordeed, toen de va- canties zo goed als afgelopen waren! Eigenlijk moesten de scholen dit jaar op „een mooie zomerse dag in Sep tember" maar „zwemvrij" geven Op moeders rug bijzonder goed voor het aankweken van de natuurlijke weer stand van het lichaam tegen infecties. Goed, goed, zullen we zeggen, maar waar moeten we dan heen, nu De Bilt net heeft uitgerekend, dat deze zomer slechts een paar zomerse dagen heeft opgeleverd? Mevrouw M. u. d. Graaf, Lage Rijndijk 217 te Zoeterwoude. heeft in ieder geval één van die paar dagen uitgezocht om met haar jongste spruit naar Katwijks strand te tijgen. Op moeders rug is verreweg de ge makkelijkste manier om het laatste stukje naar het strand af te leggen. En dan maar graven en ploeteren onder het wakend oog van moeder, i heerlijkers in ee baar? Koba op laatste benen!? VOOR VELE KOOIBEWONERS is Koba een bekende figuur, die de gedachten volgende week weer in be zit gaat nemen. Twee jaar geleden is Koba geboren en men heeft haar zo gevoed en verzorgd, dat ze spoedig gro te kracht kon ontwikkelen, wat nu juist de bedoeling was. Maar het is ook dc bedoeling, Koba zo spoedig moge lijk af te schaffen. Want haar afschaf fing betekent, dat er geen schuld meer rust op het nieuwe orgel van de Kooikape). Koba betekent name lijk Kooi-orgel-bazar. Haar lichaam bestaat uit leden van de w(jk-kerke- raad en vertegenwoordigers van de verenigingen. Volgende week Woens dag brengt zij de Driftstraat weer in rep en roer, als in de zalen van het wjjkgebouw „Irene" een grote bazar voor het orgel wordt gehouden. Dat orgel heeft over de twintigduizend gekost. En als Koba nu nog driedui zend weet te verzamelen, dan wordt ze eervol afgedankt. Dat schijnt on vriendelijk, maar voordat ze geboren werd, ging Koba van nature met dix bestemming van een kort, maar in tensief leven accoord. De bazar wordt 's morgens geopend en dnurt tot 's avonds laat. Vermeldenswaard is nog, dat Koba getrouwd is. Met Opa (oud-papier-actie), die haar een dank- The Pilgrims J^HE PILGRIMS IN HOLLAND is de titel van een in het En gels geschreven boekje, dat ge drukt is bij de firma Lakerveld m Den Haag en dat ons werd toe gezonden „with the compli- De twee kanaries, die hoog in de schoenmakerij huizen, laten hem koud. Hoeveel schoenmaker Labrujère eens voor Panda heeft moeten betalen? „Zeg ik niet; dat weet niemand. Ik wilde hem hebben en daarmee af'. Soms heeft hij veel bekijks. Laatst vroegen mensen van een Haagse film maatschappij bij het station aan een politieman of deze een Leidenaar wist, die een aap had. Ze kwamen ten slotte in de Vrouwenkerkkoorstraat terecht! Het houden van een aap is moeilijk voor een particulier, vooral 's winters. „Eigenlijk moesten ze het verbieden" vindt schoenmaker La brujère, wel wat terecht, maar onder tussen zou hij Panda voor geen geld willen missen: „Onlangs bood een student f 125". Al gevaarlijk genoeg Boezemvriend Aap ments of the United States Infor mation Service, 24 Lange Voor hout, The Hague". De brochure is geschreven door Marshall W. S. Swan en bevat als enige illustratie een afbeelding van de gedenkplaat voor ds John Robinson in de Leid se Pieterskerk. Schoenmakersaap ÜANDA is 'een Leidse aap, een won derlijk dier, dat een bijna mense lijk leven leidt. (Nou, ja....) Zijn wieg heeft in Australië gestaan, maar al jaren 19 Panda nu de onafscheidelijke kameraad van schoenmaker J. Labru jère In de Vrouwenkerkkoorstraat Overdag zit hij naast zijn baas op een „gaatjesstoel" in de schoenmakerij, drinkt met zijn baas nu en dan een slok koffie uit hetzelfde kannetje en is tegenover vreemden soms zo bru taal en bijterig als een aap maar kan zijn. Daarom zit hij altijd aan de ket ting. Gaat de baas eten, dan gaat Panda mee en zit dan aan dezelfde tafel. En sinds de vrouw van de heer Labrujère is overleden, slaapt Panda met zijn baas in hetzelfde bed. De boel bevuilen? Niets daarvan; 's mor gens gaat hij heel netjes naarde W.C.! Gaat de baas fietsen soms zelfs wel naar Amsterdam Panda gaat mee in een kinderstoeltje. Het zijn dus onafscheidelijke vrienden. Met de poes van de heer Labrujère kan Pan da aardig spelen, maar met de hond leeft hij op een ietwat gespannen voet. gehouden. Na het ongeluk op de Ka- merlingh Onneslaan, waarbij een stad genote ernstig gewond werd, heeft de commissaris van politie de waarschu wing laten uitgaan, dat streng zal wor den opgetreden. Maar in de zomer wil de jeugd fietsen en vele opgeschoten jongens verstaan daar wielrennen onder. Waar moeten zij het eigenlijk anders doen dan op straat? Hoe het zij, onze straten en ons verkeer zijn er niet op berekend. Wielerronden op straat, zonder dat de politie een waakzaam oog in het zeil houdt: het kan nu een maal niet. Onze stad is al gevaarlijk genoeg. DIABOLO'S PER „MIA" „Mia" bracht tegels C. van der Helm uit Voorburg opereerde deze week voor de eerste keer in Leiden. Operatieterrein was het Galgewater, waar de bestuurder van de kraan, de beer B- van der Helm, veel bekaks had en veel moest manoeuvreren op de smalle straat naast de huishoudschool. Een Kempe naar (een soort vrachtschip van 534 ton), genaamd „Mia" en afkomstig uit Terneuzen, lag bier gemeerd om diabolotegels te lossen, bestemd voor de nieuwe hangars op het vliegveld Valkenburg. Deze tegels hebben over- langse groeven cn verdikkingen, waar door ze mooi in elkaar passen. Schip per A'. de Brufyn uit Terneuzen mocht niet mopperen over de snelheid b|j het lossen, dank z() die mobiele kraan (hefvermogen 3250 kg). Deze betekent een enorme besparing aan tijd Wel zeventig procent en aan mankracht. Zijn er b(j het gewone lossen met de hand namelijk acht man nodig (vier in het ruim, drie op een verhoging en een in het gangboord), nu konden in totaal vier mannen het op hun slof fen af. En had „Mia" wat dichter bU de kant kunnen meren het water is hier nogal ondiep dan had men met drie man kunnen volstaan. Schelvis JföHN TANTE, die kocht eens [in Mokum Een schelvis, en zei: „Fijn, ik [kook 'm!" Maar mijn oom smeet 'm weg, En hij zei: „Wat een pech! Want die schelvishet spijt [me, maar 'k rook 'm!" Na deze laatste toespraak begaf men zich naar bulten, waar ir Maris het beeld van graaf Willem I aan de Westelijke ge vel van het gemaal onthulde en waar mr Slagter een krans aan de voet van het beeld legde. Er werd ook nog een krans gelegd namens de vijf hierboven genoem de hoogheemraadschappen. In het gemeenlandshuis te Lelden werd hierna van vijf tot acht uur een geani meerde ontvangst voor de genodigden ge houden. Velen maakten daarbij van de gelegenheid gebruik om de daar ingerich te tentoonstelling van charters uit het ontstaanstijdperk van Rijnland, van por tretten van bestuurders en van kaarten en modellen te bezichtigen. Onder de genodigden, die de plechtig heden gistermiddag geheel of gedeeltelijk bijwoonden, merkten wij o.a. op: prof mr J. M. van Bemmelen, rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden, de hr S. H. van Eybergen en mr J. J. R. Scbmal, leden van Ged. Staten, de heer T. van Waveren, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, de wethouders van Katwijk, de heren H. P. Bloot en D. C. van Leeuwen, de Katwijkse gemeentesecretaris de heer D. C. O. Boekhoven, het hoofd van gemeentewer ken van Katwijk de heer P. C. Priester, de hoofdinspecteur van politie te Katwijk de heer P. Brasser, de voorzitter van de commissie zeehaven Katwijk de heer P. de Bruin, ir D. A. van Heyst onder-voor zitter van deze commissie, de secretaris er van de heer J. C. Tieleman, de heer D. F. A. Meerburg, ir L. T. van der Wal en mr J. van der Plas, leden van deïc commissie. Verder zagen wij mr J. Bool, lid van de commissie afvalwaterzuivering, uit Leiden de heer B. Ike lid van dezelfde commissie, uit Noordwijk-Binnen ir D. Boogerd adviserend lid, de heer E. Pe- linck oud-directeur van de Lakenhal en dr D. Kedde directeur van de gezond heidsdienst te Leiden. T. van der Horst gaat naar Nieuw-Guinea De heer T. van der Horst, hoofd van de Geref. opleidingsschool aan de Hoog landse Kerkgracht, is benoemd tot hoofd een jongensschool met internaat te Teminabuan bij Sorong op Nieuw-Guinea. Hij heeft deze benoeming aangenomen en hoopt begin volgend jaar naar zijn nieuwe standplaats te vertrekken. Het gezin van de heer Van der Horst telt kinderen, van wie er vier meegaan. De anderen blijven in Nederland om stu dieredenen. De heer Van der Horst ls 45 jaar oud. Hij is onderwijzer geweest te Den Haag 39 hoofd van de Chr. school te Oude Wetering. Twee jaar geleden werd hij geïnstalleerd als hoofd van de school aan de Hooglandse Kerkgracht. Het is de bedoeling van de heer Van der Horst, reeds in November afscheid van de school te nemen. Het gezin zal dan zijn intrek nemen in de Ned- Zen dingshogeschool te Oegstgeest. De heer en mevrouw Van der Horst hopen daar nog enkele cursussen te volgen, opdat zij hun zendingstaak straks beter kunnen uitoefenen. Dr J. L. Springer Tot leraar oude talen aan het lyceum te Coevorden ls benoemd dr J. L. Sprin ger, Hervormd predikant te Godlinze. Dr Springer werd in 1908 te Leiden ge boren. Hij was predikant achtereenvol gens te Blankenham, IJsbrechtum, Kor- tezwaag en Baflo en dient sinds 5 Octo ber 1947 de Hervormde Gemeente t« Godlinze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3