Bollenuitvoer naar Duitsland door onredelijke contrSle belemmerd Zeventien wagons mochten gisteren de grens niet passeren In Katwijk aan den Rijn werd duchtig gefeest Bollenstreek reisdoel van het internat, tuinbouwconvent &de»»-<^re Wielrenners reden ronde nog nooit zo snel BLEICHRQDT GOEMAAT NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Spijkers op laag water helft van 1954 125 procent toegewezen zouden krijgen van hun invoer van Omstreeks half Juli -maakten de Duitsers bekend dat dit 113 procent was. Men had voor de „Hartefaile" geen 2 procent, maar ruim 9 procent gereserveerd.. Bakzeil Eerst nadat de voorzitter van het be drijfschap voor sierteeltproducten, Verhage. een bespreking had geëist In de bollenstreek heerst nu een koortsachtige drukte. Want het is paktijd. zoals dat in vakjargon heet. Tot diep in de nacht branden de lichten op de kantoren en in de schuren en alles wat bij de bollenexport is betrokken, komt enige uren per dag tekort. Maar ondanks die drukte wemelde het de afgelopen dagen van geruchten.Het meeste stof deed wel opwaaien het gerucht dat Duitsland, dat enkele weken geleden de invoer met een millioen Mark had verhoogd, er nu nog f 400.000 zou bovenop doen. Dat was dus een gerucht met een goede klank, dat tussen twee haakjes nog steeds eengerucht ls, waarvan we geen be vestiging konden krijgen. Naast het goede was er ook het kwade. Men werd name lijk verblijd" met het bericht, dat amb tenaren van de Duitse plantenziekten- kundige dienst de zendingen Hollandse bloembollen aan de grens aan een on redelijk strenge keuring onderwierpen en vele wagons-vol-bollen afkeurden. Dat laatste gerucht bleek tot onze spijt wèl op waarheid te berusten- Van welin gelichte zijde vernamen we, dat er giste ren zeventien wagons aan de grens ston den, die de Duitse ambtenaren niet wens ten toe te laten. Men had de bollen namelijk onderzocht en er zat, zo zeiden de Duitsers, mijt en schimmel in. En voor deze dingen is men in Duitsland kennelijk doodsbenauwd We vroegen de mening van een der grootste bollenexporteurs hier uit de streek. En die had voor deze soort van bollenkeuring geen goed woord over. Hij noemde het spijkers op laag water zoe ken. Met geen enkel ander land hebben we last, zo zei men, zélfs met de Ameri kaanse ambtenaren niet en die nemen hun taak bijzonder serieus. Trouwens: het is de eerste keer niet, zo zei men. Vorig Jaar zaten we voor vrijwel precies dezelfde puzzle maar toen kwam het voor elkaar. En daar hoopt men dan ook nu maar op. Men wacht natuurlijk niet lijdelijk af. Zodra de belemmeringen bekend werden ging de heer v. d. Kolk uit Hillegom, als voorzitter van de groep Duitse expor teurs, met de heer Zwartendijk van de plantenzlektenkundige dienst op weg naar de grens om te trachten een oplossing te vinden. Resultaten over de daar gevoerde onderhandellnge nwaren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Domper Men kan zich wel voorstellen, dat men in de bollenstreek bij het vernemen van dit bericht niet bepaald van blijdschap de vlag heeft uitgestoken. Het was een domper op de vreugde van veertien da gen geleden, toen de bond van bloembol lenhandelaren bekend maakte, dat Duits land het contingent voor de import vai bloembollen uit Holland met een millioen Mark had verhoogd. De Duitsers wai bijgedraaid na eerst een hoofse m achting voor een gemaakte afspraak hebben getoond. In December was men namelijk ov een gekomen, dat Duitsland voor 19 mil lioen Mark aan bollen zou betrekken. Van dit bedrag zou 2 procent gereserveerd worden voor die bedrijven in Duitsland, die met de import van bloembollen wil den beginnen- Deze worden „Hfirtefëlle' genoemd. Ook de basis, waarop die 19 millioen Mark onder de exporteurs worden verdeeld, werd vastgesteld. De bond van bloembollenhandelaren had be rekend, dat de Importeurs voor de tweede gekregen, haalden de Duitsers bakzeil en den zich vergist te hebben. Men kwam een compromis en van Hollandse zijde zette men gelijk de stok achter de deur. Wanneer het Duitse Zentral Verband het compromis niet zou aanvaarden zou Ne derland zijn steun intrekken voor de zgn. Blumenwerbung. De exporteurs op Duits land betalen namelijk een niet onbelang rijk percentage van de reclame, die in Duitsland voor bloembollen wordt ge maakt door de Duitse importeurs. Toen het Zentral Verband het compromis niet aanvaardde gebeurde dit inderdaad ook, maar toen draaide men gauw bij en kreeg men in Nederland bericht, dat het con tingent met een millioen Mark was ver- Nu doemen echter wéér donkere wol ken aan de bollen-horizon wat Duitsland betreft. Aan de kwaliteit kan het niet liggen, zo zegt men. Er is alle zorg de producten besteed en wat de red' zijn, dat men de keuring zo strak haalt, daar mag men ook in de bollen streek alleen maar naar réden! Het zal intussen wel interessant zijn te zi welke resultaten de heren v. d. Kolk Zwartendijk weten te boeken. Volksspelen en vuurwerk Ook de tweede grote feestdag ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Oranjevereniging is te Katwijk aan den Rijn een groot succes ge worden. Een record aantal deelneemsters en deelnemers aan de diverse volksspelen hebben gezorgd, dat van 's morgen zes uur tot 's avonds half twaalf het gehele dorp in daverende feestroes verkeerde. Reeds vierders m 6 uur waren de eerste feest- de weer: ze zaten in een lan ge rij aan de Overrijn en tuurden op hun dobbers. Deze viswedstrijd had als prijs winnaars: H. Bos, J. Wagter en E. J Wagter. Ondertussen werden de langslapers gewekt door het hoorngeschal van en kele herauten, die per jeep rondreden. Het hek was hiermee van de dam en het ene volksspel, na het andere volgde Het roeien voor paren, dat erg in de smaak viel. had het volgende resultaat: 1 Noort-Wassenaar. 2 Verhoef-De Win ter, 3 v. d. Bent-Koemans. De Marinekapel was intussen gearri veerd en zorgde voor de muzikale om lijsting bij de feestelijkheden in het Molenblok. Allereerst was er een cross country per fiets. Prijzen: P. Winters, Harry Fen- nes en B van Beelen. Ringsteken per fiets: Willie de Ruyter, Corrie Fennes cn Bep Winters. Behendigheidswedstrijd voor auto's: J. Ruigrok, C. A. Ruigrok en Han Verhart. Voor de middaguren waren de feeste lijkheden geconcentreerd op het terrein aan de Noordwykerweg dat door de gebr. Van Duijvembode beschikbaar is gesteld. Tobbetjesteken (geweldige ani mo) had de volgende prijswinnaars: Ri- nus v. Paridon, Ada Minnee, Truus Fran cken en mevr. F. v. Delft-Botermans Hindernisbaan: Joop Vooys, Joop Koe- lewijn en H. van den Anker. Touwtrek ken (vele ploegen): groep Spierenburg, gr. Van Klaveren, gr. A. Kuyl en gr. Van Leeuwen Stoelendans: Ria Aan- hane, Sj. v. Paridon, Guurtje v. Delft. Sj. Klinken/berg, Kees Vermaas, mevr. Zuyderduyn-Verwey. Om 8 uur vertrok van de Baron van Wassenaerlaan een grootse lichtstoet door de straten, die onder anderen door In Rijnsburgs Flora veilde men etsen In en om het Rijnsburgse Flora gebeurden gisteravond rond zes uur en kele minder alledaagse dingen. Daar arriveerde namelijk een drietal bussen met deelnemers aan het internationaal tuinbouwconvent. En het duurde niet lang of dit gemêleerde gezelschap een wandelende Babylonische spraakverwarring! zat op de tribune; drukte op de knoppen enpufte ook een klein beetje uit van de vermoeienissen van die dag. Men had name lijk de veilingen in Aalsmeer bezocht, daarna koers gezet naar Hillegom om in „Treslong" de inwendige mens te versterken en daarna een bezoek ge bracht aan het bedrijf van Gebrs Driehuizen te Lisse en het laboratorium voor bloembollenonderzoek. Vandaar was men naar Noordwyk gereden om een bezoek te brengen aan de gladiolen-specialisten Konijnenburg en Mark en tenslotte was dan Flora aan de beurt. Bij de ontvangst werden de leden van Flora's bestuur met hun dames aan het gezelschap voorgesteld. In het gezel schap. dat uitsluitend uit producenten van tuinbouwproducten bestond, merkten we o.m. op de heer Charles Meijer uit Zwitserland, de president van d« Asso ciation des Producteurs de iHorticultuTe, jhr Van Nispen tot Pannerden. de voor zitter der Kon. Alg, Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer De la Mar, secr. van deze vereniging, dr Verhage, voorzitter van het bedrijfschap voor sier teeltproducten, de heer Orbaan. die secretaris van dit orgaan is, dr Wasscher. de rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer. Brandenhorst. secretaris van de Ned. TuinbouwraadNa een rondgang door de gebouwen nam men plaats op de tribune, waar drs Hogewoning het een en ander ever de groei van Flora en de manier waarop de bloemen geveild worden, vertelde. Hierna fungeerde Flora's directeur als veilingmeester, terwijl de heer Kralt de plaats innam van de heer Van Iterson en toen begon het veilen, waarbij alleen de vrouwelijke leden van het gezelschap op de knoppen mochten drukken. Men veilde geen bloemen, maar een drietal kleuretsen van de gemeentetoren van Rijnsburg Daarna begaf men zich naar de oude veilingzaal, waar men de lunch gebruikte. Vandaag zou het gezelschap diverse instellingen in Wageningen be zoeken en de tentoonstelling van corso- wagens in Aalsmeer. Voor Zaterdagmorgen staat de eind- EDAM VERANDERD IN EDAM-VOLENDAM De gemeenteraad van Edam heeft thans, op voorstel van B. en W., beslo ten de naam van de gemeente te veran deren in Edam-Volendam. De beslissing viel met negen Volendamse en één Edamse stem vóór en vijf Edamse tegen. Er klonken van Edamse zijde zelfs stem men voor een splitsing van de gemeente In twee delen: een gemeente Edam en een gemeente Volendam. Oorspronkelijk was Edam de grootste plaats in de ge- meerite, maar r.u ls Volendam met zijn 8000 Inwoners het 4000 zielen tellende Edam boven het hoofd gegroeid. vergadering op het programma, terwijl als slot van dit convent het Aals- >e corso zal bezichtigen en het stadionspel. Oostenrijk leverde het grootste con tingent deelnemers. Verder bevonden zich in het gezelschap Duitsers. Fransen. Zwitsers, enkele Zweden en Finnen, Denen en Italianen. In Den Bosch expositie van 900 runderen Jubileumtentoonstelling Ned. Rundvee Stamboek In de veemarkthallen te 's-Hertogen- bosch houdt op het ogenblik de vereni ging Het Nederlandsche Rundvee-stam boek een tentoonstelling, die samenvalt het 80-jarig bestaan van genoemde vereniging. Ruim 900 runderen uit alle aelen van het land met uitzondering van de provincie Friesland, die een eigen rundvee-stamboek heeft, werden aange voerd. De laatste tentoonstelling werd in 1949 gehouden en de kwaliteit der aangevoerde dieren is sindsdien aanmer kelijk gestegen. De export van gebruiks- vee vertoont een stijgende lijn. Bij ge noemde vereniging is 22% der veehou ders uit tien provincies aangesloten. Het ledental bedroeg in 1940 9400 cn is sedert dien opgelopen tot 42.000. Ook het bui tenland heeft zeer veel belangstelling voor de stand van de Nederlandse rund veestapel. De ministers van landbouw uit België en Luxemburg hebben reeds van hun belangstelling doen blijken. Minister Mansholt wordt nog op de ten toonstelling verwacht. Van 34 landen zijn chefs de mission of landbouw-attaché's aanwezig. Vertegenwoordigers uit N. Zeeland. Bra zilië. Argentinië, Zuid-Afrlka, Australië, Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland. Noorwegen. Denemarken, Canada, Italië. Joego-Slavië. Oostenrijk. Zwitserland, Israël en Marokko hebben van hun belangstelling doen blijken. Het bestuur van het Nederlandse Rund vee-stamboek is door het gemeentebe stuur van 's-Hertogenbosch officieel op het stadhuis ontvangen. Bomstraat 13 Noordwijk a. Z. Visserijgolfjes Min. ManshoH opent 15 Sept. vismarkttentoonstelling het college van B. en W. vanuit de wc ning van de voorzitter van de Oranji vereniginig werd gade geslagen, in deze stoet reden onder anderen mee één der opriohters. de heer Jac. Meyer, ei beide ereleden. Het feest werd tenslotte beëindigd met een mooi vuurwerk, waa ook uit andere plaatsen een eno: me belangstelling bestond. KATWIJK De heer J. Hasenoot in 't zilver Zaterdag 11 September is het 25 jai geleden, dat de heer J. Hasenoot alhier in dienst trad bij drukkerij De Rijn Rijnsburg. Hij is daar tot chef van :etterij opgeklommen en wordt algemeen geëerd als een sympathiek en bekv vakman. Als werkend lid van de muziek vereniging Unl heeft hij menig num e weggegeven. KATWIJK AAN DEN RIJN Stille herdenking Tijdens de Oranjefeesten hebben de voorzitter en secretaris van de Oranje- miging gisteren ln alle stilte bloemen gelegd op de graven van de vroegere voorzitters, namelijk wijlen de heren J. Hueting, L. Hueting en Bokhorst. KATWIJK AAN ZEE Prestatietocht K.R.B. f-en-vijftig leden van de reddings brigades uit Katwijk, Noordwijk cn Lei den hebben gisteravond een afstand van 1500 meter gezwommen in zee, van de Zuiderpost tot voorbij de uitwatering. Het was mooi, over het algemeen had een lichte stroom mee, de wind stond vol in de rug en zo werd het een goede tocht, waarbij maar één deelnemer moest opgeven. Deze deelnemer was de enige, die niet in aanmerking kon komen voor de fraai uitgevoerde medaille, voor het volbrengen van de tocht beschikbaar ge steld. Ter versterking kregen de deelne- na afloop weer dampende koffie en kruidige koek. Foto van het gemaal De gisteren geplaatste foto van het ge maal te Katwijk was, zoals de meeste le- ook wel begrepen zullen -hebben, van KatwiJkse fotograaf, de heer D Kruyt. Hoog en laag water Zaterdag 4 September: hoog water 7.03 l 19.24 uur, laag water 2.50 en 14.59 uur. Koffie- en cacaoprijzen weer omhoog Na de voortdurende daling van de laatste weken zijn de koffie- en cacao- en te New York weer gestegen, daar Brazilië de minimumprijs van koffie zal handhaven (ongeveer 69 tot 70 dollar per pound f.o.b. New York) en daar Brazilië heeft opgehouden cacao a« Verenigde Staten tegen telkens lagere prijzen aan te bieden. Koffie steeg 5 dól- Feest in Noordwijk-Binnen De jaarlijkse Oranjefeesten te Noord- wijk-Binnen zijn deze keer wel bijzonder goed geslaagd, niet in het minst door de uitzonderlijk fraaie weersomstandigheden van de laatste dagen. De deelname was zeer goed en de diver se spelen hadden alle een vlot verloop, zodat de diverse commissies uit de Oranje-vereniging wel handen vol werk hadden, maar desondanks toch met veel plezier haar taak konden vervullen. De uitslagen van de diverse spelen lui- Hardrijden met autootjes: A. meisjes: 1. Annie v. d. Zalm, 2. Greet v. d. Zalm, 3. Miek Bouwhuis. B. jongens: 1. Giel Wij- nands, 2. Jaap v. Beelen, 3. Wim Schelvis. Ringrijden met versierde rijwielen: 1. Jan Terlaak, 2. Ada de Ridder, 3. Tiny den Elzen, 4. Wim v. d. Holst, 5. Zusje de Haas, 6. Rein Bierman. Versiering: 1. Tiny den Elzen, 2. Lineke Zoet, 3. Ada de. Ridder, 4. Ria v. d. Holst. Kussenslaan: A. dames: 1. Gré Riet- meyer, 2. Delia Caspers, 3. Tiny v. d. Zalm. B. heren: 1. Frans Westerop, 2. Joop Westerop, 3. Leo Steenvoorden L. 2. Touwtrekken, een nummer dat altijd ;er veel bekijks heeft, trok ook nu weer grote belangstelling. Na spannende strijd werd de uitslag: 1. ploeg Schelpenvissers, 2. ploeg Landman, 3. ploeg N.A.C., 4. ploeg Steenvoorden, 5. ploeg Plug, 6. ploeg Meyer, 7. ploeg De Ridder, 8. ploeg Smit. Ringsteken met brom- en motorfietsen: l. C. Zuidhoek, 2. P. de Groot, 3. W. van Wetten, 4. J. van Sprang. 5. C. Vink. 6. A. Steenvoorden. Ringsteken met paard en wagen: 1. H. Heemskerk, 2. P. v ,d. Plas, 3. A. W. v. d. Holst, 4. J. Landman, 5. B. de Jong, 6. A. Zandbergen. Versiering: 1. J. Landman, 2. A. W. v. d. Holst, 3. B. de Jong, 4. H. Heemskerk. Tobbetjesteken: 1. Th. Steenvoorden h.z., 2. G. v. d. Berg, 3. Rie v. Schee, 4. H. Schmohl, 5. Jac. van Ruiten. 6. C. m Dijk. De heer H. Goedemans ontving een extra-prijs omdat hij de oudste deelnemer Bij de vijfde ronde van Noordwijk wer den deze keer zeer snelle tijden geno teerd, het scheelde namelijk ruim drie mi nuten met de vorige ronde! De winnaar, op de voet gevolgd door de andere deel nemers, liet namelijk voor de 43,5 km een tijd van 1 u. 14 min. en 47 sec. voor zich afdrukken. Een prachtige prestatie, als we bedenken dat het parcours nogal bochtig is, dat tweemaal de tramrails moet worden overgestoken, en dat op ge wone tourfietsen! De eerste die de 35 ronden uitreed, was Nico Schmall, op de voet gevolgd door W. van Bohemen. No 3 werd J. van Wetten, 4. J. Vink, 5. E. Groenewoud, 6. Th, A, Alkemade. Ook bij de senioren (15 km) werd fel ge- I leder» etnbiedmg bewijtl U, doe titelt en prijs, boe Uw bolerger ons gediend wore Spaar-Cadaaubewlif ïi zal Woensdag 15 September unster Mansholt de Vimato (vismarkt tentoonstelling) openen, die de ingebruik neming op omstreeks 23 September zal inleiden van de nieuwe vismarkt op de centrale markt te Amsterdam. Op die tentoonstelling zullen „stands" zien zijn onder motto's zoals „van bom tot moderne trawler", „het halen van de vloot" en „tafeltje dek je". Verdere be zienswaardigheden zoals aquaria met zoetwatervis, kook- en bakdemonstraties, wantveld waarop meisjes netten zul len boeten, een uitrusting van een vis vaartuig en een haringfileremachine. Klaverblad De Donderdagmarkt werd door drie trawlers bezocht: de Eveline met 1200 kisten haring van 23 Augustus, de Abra ham met 1200 haring uit de zuid en 70C uit de noord, plus 100 varia en de Vios (27 Augustus) met 1700 zuidharing makreel. Als enige logger was de KW 84 binnen met 40 kisten schol, 70 schelvis 30 varia. De kleine vaart was mager vertegenwoordigd met 2000 kilo tong 250 kisten schollen. Flauwe haringmarkt De haring werd maar duur verkocht voor f 10 tot f 13 en dan moest het spul zijn de slappere zuidharing kel derde en masse en verdween in de puf- schuit. Makreel zat wat hoger met f 18 tot f 24 voor de goede dichte en f 23 voor de gestripte- Zakkende tong De tongprijs zakt: grote is gisteren f3,80 tot f3,60 verkocht: grootmiddel voor f2,45 tot f2,25 en de kleinmiddel deed f 2,20 tot f 2,10, terwijl de ene pre cies f2 opbrachten tot f2. Komend en stomend Voor vandaag of morgen zijn binnen of thuisstomend de Schoorl (25 Aug.) met 1000 kisten haring, 60 varia en 20 stijve de Allan Water (26 Aug.) met 1325 haring en 30 makreel, de Tzonne (25 Aug.) met 1550 haring 30 makreel en 80 stijve, de Klaas Wijker (28 Aug.) met 1300 haring en 50 makreel en 40 stij de slips f 1,90 In uit streden. Hier bleek L. Plug de snelste te :ijn. Tweede werd Gijs v. d. Wiel, 3. H. Groenewoud, 4. J. Groenewoud, 5. Jac. d. Niet, 6. D. Dulvenboden. ALPHEN AAN DEN RIJN Afscheid ds Veenendaal Ds L. J. G. Veenendaal, Hervormd pre dikant te Oudshoorn, die het beroep Zeddam heeft aangenomen, zal op Zondag September afscheid nemen, in de mid- dagdienst die om 3 uur begint. Ds Hanemaaijer doet Zondag intrede Zondag zal ds M. Hanemaaijer, geko- len van Kamoen, intrede doen als p dikant bij de Herv. Gemeente alhier. Zoals bekend, werd ds Hanemaaijer beroepen in de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds Joh. Stehouwer Deze predikant zal als bevestiger opfcre-1 den in de dienst, die Zondagmorgen inj de kerk aan de Julianastraat wordt ge- houden, waarna ds Hanemaaijer des avonds Intrede doet. nieuwe predikant heeft te Kampen' afscheid genomen met een predikatie i Lukas 1235: Laten uw lendenen omgord zijn en uw lampen brandende. Twaalf inzendingen in ideeënbus De ideeënbus in het raadhuis heeft se dert Juni 12 inzendingen opgeleverd. Hiervan is één inzending beloond met f5.Deze inzending was die van de heer L. A. Maarleveld, commies ter ge meentesecretarie, afd. financiën, en hield in een vereenvoudiging van werkzaam heden door middel van een paar stem pels voor vaststaande en regelmatig te rugkerende teksten onder ambtelijke stukken en brieven. De inzending nr 01323 betrof het v keer van en naar de noodbrug aan lage zijde en enkele maatregelen op nabij deze brug. Deels is deze gedachte overbodig bevonden, omdat op de spits uren het verkeer door de politie wordt geregeld, en deels om technische rede nen en financiële bezwaren niet uitvoer- Idee nr 01152 is reeds opgevan^ Provinciale Waterstaat bij de noodbrug hierin heeft voorzien, door statdonnering van een pont voor het geval de noodbrug in het ongerede mocht geraken. De idee om de noodbrug ook op Zondag open te stellen, desnoods op bepaalde tijden, de scheepvaart, betreft niet de gemeen te, en is doorgestuurd naar de desbetref fende instantie. Indertijd heeft de afde ling watersport van de ANWB een soort gelijk verzoek gericht tot de P.W., met welk verzoek de gemeente adhaesie had betuigd. Een aanwijzing om de Bloemstraat weer om te dopen in Burgemeester- Bloemstraat, zoals ze vroeger heette, is in beraad genomen. Voor de ve diging worden nadere aanduidingen in straatnamen indertijd weggelaten. Een andere inzender (nr 01326) wil de Alphen aan den Rijn vereenvoudigen in Alphen. Ook ten aanzien hiervan is nog geen beslissing genomen. De idee waterkraan in het woonwagenkamp te vervangen door een drukknopsysteem, wordt eveneens nader bezien. Het gemeentebestuur verzocht ons nog te wijzen op de wenselijkheid, dat men het identiteitsstrookje van de ideeënfor- mulieren in gesloten enveloppe bij de inzending sluit. Chr. Geref. kerk te klein Het was ons al enige tijd bekend, dat de ruimtekwestie in de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk onderwerp van bespre king was. In verband met geruchten, dat deze kerkeraad belangstelling heeft voor de Geref. kerk aan de De Ruyter- straat, heeft de commissie van beheei van de Geref. Kerk, toen hier de ver bouwplannen aan de orde waren, con tact gezocht met de Chr. Geref. kerke raad, die op een Zaterdagmiddag de kerk heeft bezichtigd. Maar men is ingegaan op de suggestie, die ook r in eigen kring aan de orde is gew om dit kerkje over te nemen. Sinds de komst van ds Baai) heeft de Chr. Geref. Kerk een flinke groei meege maakt, die nog niet ten einde is. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat men meer ruimte verkregen heeft door ver bouwing, d.w.z. de smalle kerk werd verlengd. De plaatsenwinst is echter al geheel in gebruik en men moet weer gaan omzien naar verdere mogelijk heden. De kerkeraad benoemde een bouwcommissie in verband met de plan nen tot uitbouw van het bedehuis. De zaak is dus nu in een beslissend stadium gekomen. In verband met het feit, dat sprake is van „uitbouw", vermoeden we, dat van de aangrenzende eigendommen gebruik gemaakt zal worden om tot het gewenste resultaat te komen. Dat men niet kon denken aan de Ger. Binnengekomen: KW 84, KW 12, KW 45, KW 85 en KW 123. De KW 85 kwam met motorpech achter de KW 123 binnen. Vertrokken: KW 35, KW 60. KW 55, KW 32, KW 37, KW 141, KW 7, KW 123, KW 23, KW 25, KW 41. KW 175, KW 86. KW 89. en KW 9. Haast geen kabeljauw De kabeljauw was schaars: het binnen land nam de regels voor f 63 tot f 59 en de kisten deden f 84 tot f 78. Grote gul ging voor f33 tot f37 van de hand, de middel ging voor f30 tot f31 en de tor ren voor f 19 tot f 16. Zwarte koolvis ls verkocht voor f88; meer dus dan voor LISSE Fotoclub opgericht voor de Bollenstreek In hotel De Witte Zwaan heeft gister avond de oprichting plaats gehad van de Fotoclub voor de bollenstreek. Reeds enige tijd geleden had zich een comité gevormd om tot de oprichting van deze club te geraken In dit comité hadden zitting ir D. P. J. Mulder, voorzitter, W. R. Bolle, secretaris, mr J. Bartels, pen ningmeester. drs A. F. G. Slootweg en drs G. A. Kamerbeek. Ir Mulder zette de voorlopige plan- :n van de nieuwe vereniging uiteen. Het ligt in de bedoeling om op beschei den schaal te beginnen. Ieder kan als lid toetreden, ook zij, die slechts een „box je op de zeeobonnen" bezitten. Het ls niet de bedoeling elkaar te critiseren, il om ieder, die zich met het maken van foto's bezighoudt, te helpen en van advies te dienen. Door middel van het houden van le zingen, het vertonen van rondreis-col- lecties en het doen circuleren van een leesoortefeuille wil men bereiken, dat de leden met groeiend succes als ama teur op fotographisch gebied werkzaam zijn. De opgerichte vereniging ls bedoeld voor de gehele bollenstreek, terwijl de bijeenkomsten ook bii toerbeurt in de verschillende gemeenten zullen worden gehouden. Het voorlopige bestuur zal de zaken tot Januari behartigen, waarna een definitief bestuur zal worden ge vormd. De contributie wordt voorlopig ge steld op f 0.75 per maand Men kan zich als lid aanmelden bij de heer W. R. Bolle, Julianastraat 32, Lisse. NOORDWIJK Loop door Noordwijk Ook dit jaar organiseert de Noord- wijkse Politie Sportvereniging weer de Loop door Noordwijk. Deze keer wordt in twee afdelingen gelopen, n.l. A voor hen, die lid zijn of geweest zijn van een athletiekclub. en B. voor alle anderen. De deelname is uitsluitend voor Noord- wijkers, terwijl de deelnemers 18 jaar oud moeten zijn. Te 4 uur Zaterdagmid dag wordt gestart bij de vuurtoren. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar, WARMOND Correspondentschap Vanaf heden treedt als correspondent van ons blad te Warmond wederom op de heer J. A. M. Luyten. Herenweg 123. Tel. 482. Wij verzoeken alle belanghebbenden hiermee rekening te houden. de kabeljauw werd gegeven. Wijting haalde f 12; kleine braad f 14 en grove braad is vóór f23 gegaan. De schol III deed f 8 tot f 15 en de tweeën f 18 tot f 21, terwijl de enen f27 opbrachten. De Eve line had een heilbot, die 68 kilo woog en naar België is verkocht voor f2,50 per kilo. FAVORITA en A.W.R. SCHORTEN in vlotte modellen en uitstekende pas vorm vindt U in een prachtige collectie bij Noorderkeric, is duidelijk als men weet. dat de Chr. Geref. kerk in haar huidige vorm nog een veertig plaatsen méér telt, ongeveer vierhonderd. Men zou bU aan koop toch ook tot verbouw moeten over gaan. Niekerk van den Boom ln vernieuwd pand Nadat vorig jaar het interieur van het pand Hooftstraat 122 was verbouwd, heeft thans ook het Interieur van de winkel Hooftstraat 131 van de firma Niekerk van den Boom een opvallende en fraaie verbetering ondergaan. Reeds eer der hebben we gemeld, dat het hier om één van Alphens oudste textielzaken gaat (van 1867) maar men weet heel goed met de tijd mee te gaan. Deze ver bouwing was hard nodig en de mogelijk heden zijn door architect en uitvoerders ten volle benut. De verlichting is met overleg aange bracht. De belangstelling was heel groot en tal van bloemstukken maakten het geheel nóg aantrekkelijker. BENTHUIZEN Agenda raad Burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen heeft de gemeenteraad bijeengeroepen voor Maandagavond om half acht. Buiten de gebruikelijke pun ten staan de volgende op de agenda: voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school voor l.o.; voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1954. voorstel tot verhuur van de woning Dorpsstraat 73 aan het nieuwe hoofd van de openbare school; voorstel tot het pemen van verkeersmaatregelen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Zondagsschool begint Nu de vacanties van de scholen voorbij zijn. begint ook de Zondagsschool weer. De kinderen worden op de gewone tijden en op de gewone plaatsen verwacht. Nieuwe EJLB.O.-cursus Het moet van groot belang worden geacht, dat een gemeente over een goed onderlegde ploeg E.H B.O.-ers beschikt. Ook een fabriek kan een groepje be voegde helpers op eerste-hulpverlening6- gebied altyd wel goed gebruiken Daar om is het toe te juichen, dat het bestaan van de vereniging voor E.H.B.O. besloot om op Donderdag 23 September 's avonds om half acht in de openbare school een nieuwe EH.B.O.-cursus te beginnen. Op deze avond zal voor de cursist de avond worden uitgezocht, die hem (haar) het meest schikt NIEUWVEEN Geslaagd uitstapje Tweehonderdvijftig patiënten van de Johannes-stichting maakten gisteren per salonboot een uitstapje naar Amsterdam voor een bezoek aan Artis. Voorzover de deelnemers slecht ter been waren, wer den ze met welwillend afgestane auto's aan boord gebracht en 's avonds weer afgehaald Deze dag. die zulk prachtig weer bracht, was voor de patiënten een zeer welkome afwisseling in het leven van alledag. RI1NSBURG Bazar voor verwarming Op Dinsdag 21, Woensdag 22 en Don derdag 23 September wordt in de zalen achter Avondrust een bazar gehouden, waarvan de baten zijn bestemd voor een betere verwarmingsinstallatie in de Her vormde grote kerk. R.D.C.-damnleuws Gisteravond speelden R.DC -leden de eerste ronde van de competitie. Niet alle spelers kwamen op. De uitslagen zijn: J. Schaddee van DoornA. van Delft 20, H. VerkuilD. van Egmond 1<1, A. van EgmondN. Schoneveld 20, C. JungeriusF. A. Verkuil 11, J. v. d. MeyH. Ravensbergen 20, W. Zand bergenW. Leeuwenburg 2—0. Demonstratie De fa Grimbergen demonstreerde gis teravond onder goede belangstelling de nieuwste soorten olie-haardkachels. VOORSCHOTEN Druiventocht Ook de Vrolijke Tippelaars, de wan delgroep van de Herv. jongensclubs in onze gemeente, gaan morgenmiddag naar Naaldwijk om deel te nemen aan de Druiventocht. die ter gelegenheid van de druivenweek aldaar wordt gehouden. Ze zullen de 15 km lopen. Het vertrek is bepaald op 1 uur, per fiets van Veurse- weg 253. Driemanschap ontbonden Armas alleenheerser in Guatemala De militaire Junta in Guatemala het driemanschap Armas, Monzon en Oliva is ontbonden. President Armas heeft thans de macht alleen. Volgens d« president zyn Monzon en Oliva vrywil lig afgetreden, omdat zij „als goede va derlanders" een eenhoofdig bestuur nood zakelijk achten voor Guatemala. Het ziet er naar uit, dat thans de toe stand in het roerige Guatemala is ge stabiliseerd, nadat op 3 Juli het commu nistische kabinet van president Arbenz mver werd geworpen. Armas gaat het aanzien van zyn land, dat door de gebeurtenissen van de laat ste weken een gevoelige slag had ge kregen. herstellen. Daartoe maakt rei zend ambassadeur Vifgilio Beteta een rondreis door Zuid-Amerika om overal vriendschapsbanden met Guatemala versterken. Beteta zou reeds naar Uruguay zijn vertrokken. De Ver. btaten en Guatemala hebben m overeenkomst tot technische samen werking getekend, waardoor de econo mische bronnen van Guatemala op de t effectieve wijze kunnen worden gebruikt Cabot Lodge, de Amerikaanse verte genwoordiger in de Ver. Naties, heeft nog bevestigd, dat ex-president Arbenz vóór het communisme was. Er zouden documenten zijn gevonden, waaruit nau- betrekkingen bleken tu^en ArberT j de communistische partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4