Programma K. en O. voor nieuwe seizoen gereed Bewoners van Waardgracht hebben kamers weer ingericht Voor gezin Zeegers had terugkeer in woning een tragisch verloop BOEKHOUDEN 'Roomboter op het brood Ziektekostenverzekering voor studenten opgericht Bestuur aanvaardt verplichtingen voor onverminderde groei Wat de Oegstgeester raad te behandelen krijgt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Een goede buur is beter. A AN DE RIOOLZUIVERING in de omgeving van de Waardgracht wordt ■£*- thans hard gewerkt. De voornaamste werkzaamheden gebeuren aan de Oranjegracht, zodat de bewoners van de Waardgracht, die al zo lang in de narigheid hebben gezeten, er geen last van ondervinden. De kamers, die men enige weken geleden voor het opkomende water had ontruimd. 7ijn weer ingericht, nu de bewoners is meegedeeld, dat men geen gevaar meer heeft te duchten. Toch is er vorige huis ondergelopen, A. Zeegers, Waardgracht 96. Dat is het gezin waarover wij schreven dat het, dat de woning enkele malen was onder gelopen, de wijk had genomen naar fa milie elders in de stad, met de bood schap, dat het zou terugkeren, als de zaak weer in orde was- Dit gezin bestaat uit vader, moeder, drie kinderen en eet grootmoeder van 86 jaar. Men was in di woning teruggekeerd en man en vrouv 'hadden in de huiskamer juist de boel aan kant gebracht, toen na een hevige plensbui het water weer de woning bin nenkwam. „Toen waren we werkelijk in staat, alles er bij neer te gooien", ver telde de vrouw ons gisteren. De bewoners, die van de rioolverstop- ping te lijden hebben gehad, houden dan ook in zoverre rekening met de medede ling, dat er nu geen gevaar meer te vre zen is, dat ze hun ontruimde vertrekken weer provisorisch hebben ingericht, ter wijl ze anderzijds de nodige voorzorgs maatregelen hebben getroffen voor he geval, dat bij zware regenval het watei opnieuw gaat stromen. Bij één gezin ge tuigen een aantal teilen op de achter plaats, een noodpijp van de goot het toilet, een zeildoek boven de plaats en een houten „dam" in de keukendeur daar duidelijk van. Het is uiteraard dat de toestand gunstiger wordt n< mate de zuiveringswerkzaamheden t ek Vrijdag nog een I Er werd een dokter gehaald en die kon wel van de familie de geschrokken ouders de verheugende mededeling doen, dat hun jongen geen water binnen had. Van het drankje, dat dokter gaf, is Pietje weef helemaal op geknapt. Ongelukkig Het gezin Zeegers heeft bij zijn terug keer in het huis Waardgracht 96 nog meer te doorstaan gehad. Vijf weken heeft het bij familie aan de Driftstraat gewoond. Men begrijpt dan wel, dat van het eigen huisraad wel iets nodig heeft, vooral wat kleding en dekking be treft. Nu was het dan zo ver,-dat de der met een bakfiets de goederen kon te rughalen. Kleren voor hem, zijn v en de kinderen, al het beddegoed, wieg en nog meer. Het was bij elkaar zoveel, dat de bakfiets hoogbeladen uit de Driftstraat vertrok. Via de Ooster kerkstraat en de brug naar de Waard gracht ging het naar huis. Bij de woning aangekomen, raakte de heer Zeegers de macht over het stuur van de bakfii kwijt en in minder dan geen tijd w alles in de Waardgracht verdwenen. Het ergste was, dat de drie-jarige Piet je, die met vader mee was gereden, ook in het water terechtkwam. De heer Zee gers kan niet zwemmen, maar hij bedacht zich geen ogenblik en sprong te water. Hij slaagde er in, Pietje in de lading huisraad te grijpen en naar boven te halen. Een juffrouw op de andere kant de gracht pakte Pietje aan, waste t deed hem schone kleertjes (Advertentie) Assimil. Conversatielessen in Vreemde Talen op GRAMOFOON PLATEN Vlotte, prettige methode. Proefplaten met 6 lessen ƒ7,50 en boekje. H. C. v. Luyken - Breestr. 9i7 TELEFOON 20035 Kankerbestrijding" vraagt veel geld Men schrijft ons: Het Konlngin-Wilhelminafonds de kankerbestrijding vraagt in deze gen wederom ons aller aandacht voc huis-aan-huis- en straatcollecte. H< zaak, dat wij ons allen achter de bestrij ding van deze ziekte stellen en via het fonds onze bijdrage leveren, opdat i kostbare laboratoria veel werk kan den verzet, opdat de ziekenhuizen va„ modernste bestralings-apparaten kunnen i worden voorzien en opdat het probleem van de kanker verder moge worden op gelost Dit vraagt grote sommen geld; I hiervoor zijn millioenen nodig. Dat nie mand in Leiden de gelegenheid verzuime, zijn bijdrage te geven, opdat het vele werk gedaan moge worden- Demonstraties in Vlies Moderne gemakken voor de huisvrouw I Gistermiddag en avond gaf de techni sche Uni, hoofdkantoor en toonzalen te Amsterdam, in het Vlies een demonstra- I tie met verschillende, meest nieuwe, electrische keukentoestellen.. Deze de monstratie werd verzorgd door de heer P. J. Heidoorn, M.C.A. chef-kok. Een wereld van mogelijkheden opent zich voor de huisvrouw bij het aanschou wen van de undversal-cyklon die kan 6nijden, roeren, kneden, hakken, klutsen I enzovoort met alle soorten levensmid delen. Met enkele handgrepen kan de machine van snelmengmachine in koffie molen veranderd worden. Evenzovele mogelijkheden heeft de Romix Combi, voor het malen van groen ten, fruit, koffie, noten, peulvruchten, suiker en alle ingrediënten, die in fijn verdeelde toestand moeten worden ge bruikt. De automatische broodrooster is een ideaaal voor vergeetachtige moeders, |nooi't kan het te roosteren brood meer verbranden. De Grillfix, een modern soort spit i waaraan we vlees, vis en gevogelte kun nen braden, liet ons zien in welk een i korte tijd we een smakelijk haantje op tafel kunnen toveren. Het aantal apparaten was zo groot, dat het niet doenlijk zou zijn van elk iets te zeggen, maar we dromen ons in de toekomst nog eens een keuken met zoveel gemakaanbrengende instrumenten. Puzzle-prominenfen 1. J. Pont Jr, Koninginnehof 16, Leiden; 2. zuster J. W. de Jong, pa viljoen „Latherus", Dr mr W. van der Berghstichting, Noordwijk-Bin- nen; 3. J. N. Oudshoorn, Anjer straat 4c, Katwijk aan den Rijm Burenhulp Toen zat het gezin Zeegers nog met het verloren gegane goed. Want al schijnt het water van de Waardgracht niet te stromen en al is het niet diep, men is er toch bijna zeven uur mee bezig geweest, de inhoud van de bakfiets uit de gracht te vissen. Drie uur 's middags gebeurde het, half 10 haalde men het laatste stukje er uit. Ondanks de hulp van vele om wonenden, die met touwen, harken enz. waren komen toesnellen. De bewoners begrepen wel, dat veel goederen niet meer gebruikt konden worden. De wieg was kapotgescheurd en naar het bedde goed behoefde men natuurlijk ook niet meer te kijken. Ze hebben toen de daad bij de woorden van medeleven gevoegd, die goede buren. Een collecte huis aan huis kon voor de familie Zeegers een beetje uitkomst brengen. En binnen een half uur was een bedrag van f 87.50 opgehaald. Waarvoor mevr Zeegers al het een en ander heeft ge kocht, al is het niet toereikend om het verlies geheel te compenseren. Maar het gezin heeft door deze blijken van saamhorigheid de eerste nood kunnen opvangen. En misschien zijn er nog Leidenaars, die iets voor deze ge troffen families kunnen missen. De bewoners van de Waardgracht zélf hebben hier het voorbeeld gegeven. 15 MNDS-CURSDS, ASSOC. Kleine club. KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 56558 Agenda van Leiden Vrijdag Clubhuis Oosterkwartier, einde Borneo- straat, 8 uur: receptie 25-jarig bestaan speeltuinvereniging. Vlies, half 3 en 8 uur: demonstraties electrische keukentoestellen. Katwijk aan Zee, 3 uur: inge bruikneming nieuw boezemgemaal en herdenking 750-jarig bestaan van Rijn land; 58 uur: ontvangst in het gemeen- landshuis te Leiden. Zaterdag Gehele dag: straatcollecte voor het Ko ningin Wilhelminafonds (kankerbestrij- Gemeenlandshuis (Breestraat 59), half 1112 uur: receptie Hoogheemraadschap Rijnland (750-jarig bestaan en ingebruik neming nieuw boezemgemaal te Katwijk). Kleine stadszeal, half 3: Leidse schaak bond, massakamp burgers tegen ambte- Zuiderkwartier, 2 uur: tuinfeest voor kinderen; recreatiezaal H.C.W., 8 uur; feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur: speeltuinver eniging „Oosterkwartier", feestavond 25- jarig bestaan. Maandag Doelenkazerne, 4 uur: beëdiging reser ve-tweede-luitenants J. van Hemert en F. A. Zeijlstra. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 104 uur. Cs Maan dags gesloten). Apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Nicolaas A z v N L M Jansen en C M J Lindenhoff; Gerrit z v C Verdoes en W de Mooij; Jacob z v C Pluimgraaff en L C Schaart; Teunis z v N Kralt en T Glasbergen; Joseph H F P z v P A Nigten en P J Weijers; An- tonius z v A v d Weijden en M C Boelee; Jannetje I d v J J Mulder en S Heijmans. ONDERTROUWD; A P v d Tang en A H Teunissen. OVERLEDEN: J C W v Hg.asteren z 28 j; H P Trap weduwnr 66 j. Hij sjouwt en sleept de hele dag Hoe houdt een mens dat vol? In de eerste plaats door goed te eten. Daarom is roomboter op het brood zo belangrijk voor harde werkers. In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boter ham. Dat is een klein verschil waar grote voordelen tegenover staan. Wie hard werkt verdient Binnenkort volgt de 4e grote Roomboter Prijsvraag, weder om met f 10.000,- aan geldprijzen! Blijf dus de rtjks- botermerken sparen. Op elk pakje roomboter staat er een. Tot ver in de Breestraat schijnen de honderden lichten, die aan de gevels van het historische gemeenlandshuis van Rijnland zijn ontsto ken. Het hoogheemraadschap bestaat 750 jaar. Zeven en een halve eeuw hield het water tegennu doet het voor eenmaal een zee van licht uit stromen in het hart van Leiden. Foto N. van der Horst. Tandheelkundige hulp nog niet opgenomen Drie medische studenten, een meester 1 de rechten en een huisarts, allen uit Amsterdam, hebben de stichting Studen ten Gezondheidszorg" (S.S.G.Z.) in het leven geroepen met de bedoeling de Nederlandse studenten in de gelegen heid te stellen zih tegen een gering be drag (f25 per jaar) te verzekeren tegen zoals de S.S.G.Z. het noemt „desatreuze financiële gevolgen van ziekte" en wil 'aldus de kans, dat eventueel hoge finan ciële lasten tengevolge van ziekte de studenten in een vicieuze cirkel doen be landen, of zelfs een ontijdig einde aan de studie maken, opheffen. De S.S.G.Z. heeft een grote Nederland- i verzekeringsmaatschappij tot samen werking bereid gevonden en tegelijker tijd met de inschrijving voor de univer siteiten en hogescholen in tal van plaat sen, behave Utrecht en Rotterdam, waar plaatselijk regelingen bestaan, zullen de studenten zich bij de S.S.G.Z. kunnen aanmelden. De maximale leeftijdsgrens is dertig tar, maar in incidentele gevallen zal het bestuur uitzonderingen kunnen ma ken- De stichting garandeert aan de bij haar aangesloten leden vergoeding van kosten, onder meer van medisch noodzakelijke ziekenhuisverpleging in de derde klasse, klinische specialistische hulp (men on derhandelt op het ogenblik met de lan delijke specialistenverenigingen voor een Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 15 t/m 31 Augustus •erden gevonden: portemonnaie met in houd, nagelgarnituur, handschoenen, he renjas, kinderschoentje, zelfontspanner van fototoestel, alpinomuts, hanger van collier, colbertjasje, kindertasje, brilétul, ballpointpen, damesblouse, padvinders halsdoek, kinderarmbandje (zilver), arm band (doublé), sjaal, bandendrukmeter en bougie, benzinedop, medaille (sportdag K.A.), kindermuts (wit), autostep, wit- borstel, rolletje geel papier, paraplu, ca puchon van regenjas (lichtgroen), hals ketting (doublé), kinderschopje, motorge reedschap (gewikkeld in een doek), re genjas (heren), kindervestje, dubbele rij wieltas, gouden damesring met steen, pa- eren zak inh. bruine suiker, broche, nderpopje, snelbinder, kinderkous, pak- inh. ansichtkaarten, topeind van vis hengel met snoer, armband (zilver), ach terlicht van motorrijwiel, damesvest (wit wollen), rolfilm, damesschort (wit), bood schappentas inh. wit damesschort, porte feuille met inhoud, reserveband van chtauto, halsketting (groene steentjes), plasticzak in étui, 3 dozen inh. solutie, vulpen, dop van benzinetank (hulpmotor), ianchetknoop (gouden met foto). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van litie, Zonneveldstraat 10 op Woensdag- Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Tele fonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. speciaal tarief), bijkomende kosten het ziekenhuis, ziekenvervoer en door de geraadpleegde specialist voorge schreven medicijnen. Er is bovendien een noodfonds opge richt, waarvoor men de steun heeft ge kregen van de Nederlandse pharmaceu- tische industrie, om hulp ite bieden die gevallen, die op generlei wijze on der de gegarandeerde minimum-dekking vallen maar niettemin tot ernstige finan ciële gevolgen aanleiding geven. Voor lopig zijn nog van de voorzieningen uit gesloten tandartskosten, therapeutische psychiatrische hulp en consultatieve hulp van de huisarts. In dit laatste wordt de meeste universiteitssteden door de plaatselijke organisatie voor universitaire gezondheidszorg. Het deelnemen aan de S.S.G.Z. ge schiedt op vrijwillige basis en de deel- ïr behoudt de individuele vrijheid tot het kiezen van ziekenhuis, specialist enzovoort. De verzekering heeft een onbeperkte geldigheid binnen Neder- lend, dus ook gedurende de academische vacanties. Konijnenziekte thans ook op De Hoge Vein we De vrees dat de myxomatose, die enige weken geleden in de omgeving van Voorst reeds ernstige vormen had aan genomen, zou doordringen tot de Velu- we, is niet ongegrond gebleken. Dezer dagen zijn in de bossen van het natio nale park De Hoge Veluwe enkele ge vallen van deze konijnenziekte geconsta- Ontwikkeling van burgerij in brede zin blijit het doel Als de R weer in de maand is, voelen velen er behoefte aan, een pro gramma voor het volgende seizoen te ontvouwen. De stichting K. en O. te Leiden maakt daarop geen uitzondering en het lijkt wel, of het bestuur van deze voor onze stad en haar omgeving zo belangrijke instelling de lange regenperiode van deze zomer heeft gebruikt om extra goed voor de dag te komen. Het bijzondere van het nieuwe programma houdt echter verband met het feit, dat K. en O. in Mei 1955 haar tweede lustrumfeest hoopt te vieren. Het gehele programma draagt lichtelijk 't stempel van dit jubileum. Een en ander was voor de voorzitter van K. en O, de heer De Wilde, aanlei ding, op de jaarlijkse persconferentie even een terugblik te werpen, zowel op de tijd sinds de oprichting als op het rige jaar. Gezegd kan worden, dat K. O. begon als een teer kasplantje, afde ling van Volksherstel, en dat het is uit gegroeid tot een organisatie, dde, gelet op de verhoudingen, aan de spits staat de zusterorganisaties in den lande. Het 'bestuur is zich er van bewust, dat dit de nodige verplichtingen schept. Maar de onverminderde groei is voor hem de grote stimulans om de kwaliteit van de vele activiteiten op het vereiste peil te houden en voort te gaan met het propageren van het doel, dat K. zich heeft gesteld: ontwikkeling i burgerij in brede zin. Het aantal leden nam vorig jaar toe van 8533 tot 9.097, het aantal activiteiten van 143 tot 145 en het aantal bezoekers van 41.153 tot 43.267. De toneelvoorsteUingen stonden wat de belangstelling betreft aan de spits: 15.539 bezoekers. Daarop volgden de concerten met 11.564. Verder de klein kunst- en cabaretavonden met 4.004. de balletavonden met 891, de filmvoorstel lingen met 3.820, het amateur-festival met 1467 en het Volksuniversiteitswerk ih engere zin, zoals cursussen, studie kringen, lezingen en excursies, met aantal van 5.982 bezoekers. Uit deze cijfers zijn interessante clusies te trekken. Ze wijzen er in algemeen op, dat de gemiddelde Leide- naar wel degelijk uit is op verantwoorde ontwikkeling en ontspanning. De ver schillen zijn soms zelfs merkwaardig (muziek en cabaret bij voorbeeld). Al met al menen het bestuur en de directie n K. en O., dat het ontwikkelingswerk Leiden op de goede weg is en dat mer zich voor de toekomst geen zorgen be hoeft te maken. Ontwikkeling Schrijven wij nu eerst iets over ontwikkelingswerk 1955 in engere We onderscheiden dan drie afdelingen, t.w. lezingen met films en projectie, werkcursussen en luistercursussen studiekringen. Van de lezingen met films en projectie noemen wij: Drie maanden de Amazone op, Sahara en Bedoeïnen-harems, World without end, 'Door de woestijnen Pakistan, De wondere wereld vai Stille Zuidzee, Onbekend Spanje of Zuid- Afrika, Zwerftocht door Zweden en Lap land.. Docenten: dr A. Melchdor, mev Eversdijk-Smulders, dr Ph J. Idenburg, mr Hustinx, mr Regout, Jan Strijbos, Si mon de Waard. Werkcursussen worden gegeven ln Frans, Duits, Engels, Latijn, Spaans, Ita liaans en Griekse geschiedenis. In totaal 20 cursussen van 24 lessen, <iie alle door ervaren docenten worden geleid. Voor het Italiaans heeft men een docent vonden, die in Italië is geboren: Carlo Cappella. De cursus Latijn is uitgebreid tot drie leerjaren. Op de luistercursussen en studiekrin gen worden de volgende onderwerpen behandeld: Individualisme en m geest, Het genieten van moderne muziek. Het leven en werken van Rembrandt Frans Hals, Van Kolonie tot Wereld macht, Enige figuren uit de recente Noord-Nederlandse litteratuur. Moderne Vlaamse litteratuur, Grafologie. De do- Cultureel centrum Met de groei van K. en O. zijn ook de programma's omvangrijker en gevarieerder geworden. De lei ding van K. en O. verheugt zich daarover, ofschoon dit ook wel wat hoofdbrekens kost in een stad, waar de lokaliteiten, die voor cul tureel werk in het algemeen ge schikt zijn, moeilijk zijn te vinden. Het werk moet te verspreid ge schieden. Vorig jaar moest niet minder dan 278 maal een lokaliteit worden gehuurd. Dat is zo lang zamerhand een aparte bezigheid geworden, die veel tijd en organi satie vergt. Vandaar dat K. en O. smacht naar een cultureel centrum- Er wordt reeds uitgekeken en er is ook al over gepraat, maar con crete resultaten zijn nog niet te melden. Voor het werk van K. en O. is in ieder geval nodig een om geving, waarin sfeer wordt gevon den en die de mensen bindt. verrukkelijk ven smaak en geur - rijk aan voedende bestanddelen! Maar let op dat blauwe etiket: de garantie voor het béste van het béste! centen zijn o a. prof. Oldewelt, Wouter Paap, prof. Presser, prof. Donkersloot, Maurice Roelants en prof, Böttcher. Toneel en muziek 'De serie groot toneel A en B wordt verzorgd door de Haagse Comedie, de Nederlandse Comedie en het Rotterdams Toneel. De serie populair toneel door de Toneelvereniging Amsterdam, het Rot terdams Toneel, de Ned. Comedie en de Haagse Comedie. Verder zijn er nog vier series van drie voorstellingen, speciaal voor de werknemers uit de bedrijven, die bij K. en O. zijn aangesloten. Ook deze voorstellingen worden door de ge noemde gezelschappen verzorgd. Wat de muziek betreft zijn er om te beginnen vier abonnementsconcerten ge- projeoteerd, te verzorgen door het Rott. Phiih. Orkest en het Residentie-Orkest. Vervolgens zijn er weer de populaire concerten voor de werknemers uit de -be drijven, die bij K. en O. zijn aangesloten. Op het eerste concert op 25 September zal Samuel Brill als solist optreden in het Cello-concert van Saint Saëns. De andere solisten zijn nog niet bekend. Film en ballet Voor het gemengde kunstabonnement bleek in het vorige seizoen ook grote belangstelling te bestaan. Het nieuwe abonnement omvat drie avonden, te ver zorgen door de dansparodiste Cilly Wang, het A-B.C.-cabaret van Wim Kan en het cabaretensemble van Wim Sonne- veld. Elke maand zal in Casino aan de Hogewoerd een voorstelling worden ge geven om 7 uur en kwart over 9. Het gaat hier dikwijls om films, die ln Lei den niet in de openbare vertoning ko- Voor de filmstudiekring zijn zeven voorstellingen in Casino geprojecteerd, die weer 'beginnen om kwart over 9. Het doel van deze liga is het brengen van films, die hier te lande niet in de open bare vertoning komen, maar die om ar tistieke, culturele of andere redenen waard zijn gezien en besproken te wor den. Door de samenwerkende liga's ln ons land en vooral door de medewerking van- het Nederlandse filmmuseum is het mogelijk, dergelijke films te vertonen. Op het 'balletprogramma staat een avond door een Spaans danspaar en een avond, te verzorgen door een Nederland- Fontein op Vismarkt in oorspronkelijke staat De uit 1693 daterende fontein op de Vismarkt, aldaar ten behoe ve van de visverkopers gesticht, had sedert lange jaren een wat vreemdsoortig systeem van'spui ten door middel van kleine, on regelmatig sproeiende instrumen tendie er bij feestelijke gelegen heden bovenop werden geschroefd. Op verzoek van de vereniging Oud-Leiden heeft de dienst der gemeentewerken op voortreffelij ke wijze de oorspronkelijke staat, die uit oude afbeeldingen nog be kend was, in ere hersteld. De ori ginele uitmondingen van de spu wers en andere plastische orna menten waren nog grotendeels aanwezig, zodat thans het water op royale wijze omhoog spuit en langs dit fraaie monument neer- klatert. Het stralenspél komt de architectuur van deze merkwaar dige fontein op verrassende wijze ten goede. Ter gelegenheid van de feeste lijkheden van het hoogheemraad schap van Rijnland heeft de fon tein vandaag van half 12 tot 1 uur gespoten en ook morgen kan men, op dezelfde tijd, getuige zijn van het „springen" van de fontein (om met de feestwijzer voor 3 Oc tober te spreken). Bouw van B.L.O.-school thans gegund Volgende week begint het heiwerk Naar wij vernemen, is de bouw van de nieuwe openbare school voor buitenge woon lager onderwijs, de Dr Van Voort- hu ijsenschool. gegund -aan de firma Kuyl te Voorschoten. 'De firma Kuyl had niet de laagste inschrijving. De school, die wordt gebouwd aan het verlengde van de Marnixstraat, bij de Willem de Zwijger- laan, kost ruim f 410.000 Het grondwerk is kilaar. Volgende week wordt begon nen met het heien van de ongeveer zes tig betonplan. Men verwacht, dat over twee maanden de eerste steen kan wor den gelegd. Aan dit feit hoopt (men fees telijke aandacht te schenken. Herbouw aan1 de Lopsen- straat In het jaarverslag over September 1952 —September 1953 van de vereniging tot bevordering van de bouw van werkmans woningen te Leiden wordt opgemerkt, dat nieuwe woningen niet werden gebouwd en dat evenmin vergunning werd ver leend om tot herbouw van de tien door het bombardement in 1944 verwoeste woningen aan de Lopsenstraat en de President Steijnstraat over te gaan. Een door architect ir M. P. Schutte gemaakt schetsplan voor de herbouw werd inge diend bij de dienst van gemeentewer ken alhier. Het aantal samenwoningen bleef on veranderd. Er kwamen elf woningen leeg, die verhuurd werden in overleg met het gemeentelijk hulsvestingsbu- Er hadden 17 wonlngruilen plaats. Het onderhoud van de woningen laat nog steeds te wensen over. De tenge volge van de storm op 1 Februari 195.3 de woningen veroorzaakte schade werd volledig hersteld. Leidse politie geelt tuinconcert Volgende week Woensdagavond geeft het Leidse pobtieanutrieücgezelschap een tuinconcert in Oud-Hortuszicht. Het pro gramma luidt: 1. The Standard of St George, mars, Alford; 2. Salviua Brabo, ouverture brillanfe. Leemans; 3. Cortège Etingelant, Poppy; 4. Steadfast and True, Teike. Pauze. 5. The Gladiators Farewell, mars, Blankenburg; 6. First Suite, Hoist; 7. Theresen, grande valse de concert, Faus; De Garde, mars. Cori. groep. Voor de bedrijven worden ten slotte drie cabaretavonden gehouden, te verzorgen door het A.B.C.-cabaret van Wim Kan en een gezelschap met Cees de Lange. Nog twee jaar boeren' De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad is bepaald op Woensdag 15 September te zeven uur. Een agenda van niet miinder dan 19 punten kondigt deze vergadering aan. Een voorstel van W. opent de rij. Hierin vraagt het college een ere diet voor de verbreding de Wijttenbachweg tussen Dorps straat en Schoutenburgerstraat de uitvoering van het stratenplan op de terreinen, gelegen langs bovengenoemd gedeelte van de Wijttenbachweg. Voorts vermeldt de agenda eei stel tot verkoop van grond langs de Laan van Alkemade aan de heer T. Haalebos verpachting van boerderij en land de heer J. Treur Benoeming leden voor de woningcommissie en wering van schoolverzuim staat e is op de agenda. en W. stellen verder voor de schaffing van banken voor de o.l. school, verlening van subsidie aan de stichting medisch opvoedkundig bureau te Leiden, j van de presentiegelden voor de raad en de commissies en wijziging de interimregeling ziektekosten de ambtenaren. Thans staat ook reeds op deze agenda de aanbieding van de gemeentebegroting het volgend jaar, iets wat zeer vroeg genoemd mag worden. De raad zal in verband hiermee ook moeten loten voor beide afdelingen voor het onderzoek der begroting. Tenslotte zullen de reke ningen van de gemeentelijke commissie maatschappelijke zorg, die van het H.G. Armbestuur en de gemeentereke ning over 1953 worden aangeboden. Comptabiliteitsbesluiten zijn het slot van deze agenda. Volgend jaar nieuwe woningen B. en W. hopen dat het mogelijk zal zijn in de loop van volgend jaar over te gaan tot de bouw van woningen op de door de gemeente aangekochte terreinen langs de Wijttenbachweg. Daartoe moet reeds thans de Wijttenbachweg worden verbreed en dienen straten op genoemd terrein te worden aangelegd. De heer J. Treur heeft van de ge meente in pacht de boerderij aan de Poelgeesterweg en verschillende perce len land. Deze pacht eindigt voor het land op Kerstmis 1954 en voor de boer derij op 1 Mei 1955. De pachtkamer heeft op verzoek van de heer Treur bepaald, dat hij nog twee jaar respijt krijgt ten einde de gelegenheid te hebben naar een ander bedrijf uit te zien, mits de grond kamer tot deze korte verpachting toe stemming verleent. Deze laatste heeft hierin bewilligd waarom B. en W. thans raad in overweging geven de pacht opnieuw voor twee jaar te verlengen. Als voorwaarde heeft de grondkamer gesteld, dat indien de gemeente na af loop van deze twee jaar boerderij en land nog niet nodig blijkt te hebben, deze opnieuw aan de heer Treur moet worden verpacht. Gelet op de voortschrij dende bebouwing zijn B. en W. echter van oordeel dat de grond dan zeker door de gemeente voor straataanleg ln ge bruik zal moeten worden genomen. Iedere Zondag dienst voor de jeugd De kerkeraad der Hervormde Gemeen te te Oegstgeest besloot, met Ingang van September over te gaan tot het instellen van een vaste jeugddienst, iedere Zon dagmorgen te houden om 9 uur, twee maal in het wijkgebouw Irene en elke derde Zondag in de Pauluskerk. Zondag 5 September zal de eerste jeugddienst worden gehouden om 9 uur in Irene waarbij gebruik gemaakt zal worden vari de orden voor de jeugddienst, juist dezer dagen bij Boekencentrum verschenen en uitgegeven voor de sub-commissie jeugd diensten van de jeugdraad van de Her vormde Kerk. Er is gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd in Augustus ingelegd f 84.579,30 en terug betaald f 62.067,90

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3