:4.95 Spionnage geconstateerd vlak vóór de Manilla-conferentie KERK en SCHOOL Oogst is in het gehele land niet teleurstellend 1 oor hem geen bazuinen 2 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Op Maandag 6 September begint in Manilla, de hoofdstad van de Phi lippijnen, de conferentie van acht over een defensief verbond tegen het communisme. Reeds zijn voorbereidende besprekingen aan de gang. Koreaanse legerarts gearresteerd De Philippijnee overheid is een „com munistische spionnagegroep" op het spoor gekomen, die verantwoordelijk wordt ge acht voor het lek. waardoor het Ameri kaanse ontwerpverdrag voor een Zuid- Oost-Aziatische verdedigingsorganisatie, vóórtijdig bekend raakte. In een deel on zer edities maakten wij hiervan reeds melding. Een gearresteerde legerarts, de 35-j. Koreaan dr Hong Ki Kioeng. bleek in het bezit te zijn van een grote hoe veelheid documenten, betreffende het ontwerpverdrag. Kapitein Guerrero, woordvoerder van de contraspionnagedienst van het Philip- pijnse leger, die een en ander bekend maakte, verklaarde verder, dat dokter Hong werd ontmaskerd op het moment, dat hij in zijn kamer te Manilla van een plaatselijke verbindingsman geheime do cumenten in ontvangst nam. De Koreaan was op 2 Augustus met een vals paspoort de Philippijnen binnengekomen. Dr Hong verklaarde, dat hij internationale zaken bestudeerde en over het communisme op de Philippijnen wilde schrijven. De hier genoemde agent, een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Manilla, is eveneens in hechtenis geno men. De spionnagegroep zou speciaal zijn gevormd met het oog op de Zoavo-con- ferentie, teneinde deze bijeenkomst te saboteren. President Magsaysay van de Philippij nen heeft het plan, aan de achtmogend- hedenconferentie. welke Maandag in Ma nilla aanvangt, een handvest ter goed keuring voor te leggen. (Advertentie). va&rUJke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pön weg: In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezut- verde wonderolie. Jodium en het pijnstillen de benxocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel tan C 1.35 bespaart U teel ellende. Straks mogelijk Vrouwen lid van raden van beroep De vrouw is hier te lande benoembaar tot ieder ambt waarvan zij niet nadruk kelijk door de wet of door een andere regeling wordt uitgesloten, zo verklaart de regering in de memorie van antwoord bij de nieuwe Beroepawet, die de orga nisatie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de raden van beroep regelen zaL In de oude wet werd de vrouw uit drukkelijk uitgesloten. Deze bepaling is in de nieuwe wet niet opgenomen, maar de regering acht het, op grond van de algemeen geldende regel, niet nodig met zoveel woorden op te nemen, dat de vrouw wel benoembaar is: de Neder landse wetgeving vooronderstelt immers in het algemeen de gelijkheid der ge slachten. Restitutie heffingen op ingevoerd graan De regering heeft besloten, dat voor zover de kostprijs van geëxporteerde pro ducten is gestegen als gevolg van de hef fingen op grondstoffen (granen), die daarin zijn verwerkt, een compensatie zal worden verleend, gelijk aan de ver oorzaakte kostprijsstijging. Aangezien eindprijzen en grondstoffenprijzen welis waar een congruentie vertonen, doch dik wijls niet onmiddellijk, maar met een zekere vertraging, elkaar volgen, acht de regering het gewenst om deze restitutie niet automatisch te verlenen. Daarom zal een deel van de monopolieheffingen, dat wordt geheven op de hoeveelheden grondstoffen, die in de geëxporteerde producten worden verwerkt, voor dit doel in het Landbouw Egalisatie Fonds worden gereserveerd. De bedrijfschappen in de toekomst productschappen zullen, onder goedkeuring van de over heid. de wijze van compensatie bepalen. Nadere details, verbonden aan de reali sering van dit besluit worden thans uit gewerkt. Aldus minister Mansholt in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr Vondeling (soc.). Brevetien voor militaire artsen enz. Met Ingang van 23 Augustus jL heelt de minister van Oorlog brevetten inge steld voor artsen, tandartsen, dierenart sen en apothekers, die de opleiding tot officier van gezondheid, officier-tandarts, officier-dierenarts of officier-anotheker met goed gevolg hebben doorlopen De bezitters van deze brevetten zijn gerecn- tigd tot het dragen van de volgende borstonderscheidingstekcnen: Officieren-arts: op de linkerkant een in goudkleurig metaal onderscheidings teken. bestaande uit een verticale aescu- laap. gevormd door de spiegel der wijs heid waaromheen zich een slang slingert, hot geheel omgeven door een ovsue band van oranje bladeren, die op vier plaat sen voorzien is van een kruisband en. in de top. van de koninklijke kioon. Voor officieren-tandarts: hetzelfde ais voor officieren-arts. doch in zilverkleu rig metaal uitgevoerd. Voor officieren- dierenarts hetzelfde als voor officieren- arts. doch alleen de rand in goudkleu rig metaal en de aesculaap in zilverkleu rig metaal. Voor officieren-apotheker: hetzelfde als voor officieren-aria. doen een gifbeker inplaats van de spiegel der wijheid. alles in goudkleurig metaal. President Eisenhower heeft een wets ontwerp getekend, waarbij 10 millioen Amerikanen onder de sociale wetgeving worden gebracht. Voor de goede orde herhalen wij, dat Amerika. Engeland. Frankrijk. Australië, Nieuw-Zeeland. Pakistan, de Philippij- -?n en Thailand hieraan deelnemen. Volgens het Engelse blad Daily Ex press, heeft premier Nehroe van India de leider van de Indische delegatie bij de V.N., Menon. naar Londen gestuurd de Britse regering te bewegen af te zien van toetreding tot de Zoavo. In be sprekingen met minister Eden zou de In diër te verstaan hebben gegeven, dat zijn regering het plan in strijd acht met het handvest der Ver. Naties. Raar. maar waar Voor aansluiting op riool hogere huur De kantonrechter te Hilversum heeft op 14 Juli uitgemaakt, dat de aanslui- een perceel op een gemeente- riool moet worden beschouwd als een voorziening, waardoor het woongerief wordt geacht te zijn gestegen en op grond waarvan overeenkomstig artikel 10 van het Besluit Bijzondere Huurprijzen de huurprijs mag worden verhoogd. Hierin heeft de heer Bommer, socialis tische lid van de Tweede Kamer, aan leiding gevonden, minister Witte schrif telijk te vragen of hierin het onderscheid, dat het bewuste artikel 10 maakt tussen voorzieningen, die het woonerf doen stij gen en voorzieningen, ten aanzien waar- dit niet het geval is. niet denkbeeldig wordt. Voorts vindt de heer Bommer het een leemte, dat niet de mogelijkheid gesteld van een kostenverdeling tussen •erhuurder en huurder, waar toch volle dige afwenteling van de kosten op de huurder vrijwel steeds onbillijk is. Hij vraagt dan ook een herziening van arti kel 10 van het Besluit Bijzondere Huur prijzen te bevorderen. EéN VAN DE V1JFLING OVERLEDEN Eén van de Columbiaanse vijfling, die Woensdag ter wereld kwam, is overleden. Het was een meisje. De andere babies maken het good. Nederlandse suikerplannen in Frans Afrika Na lange strijd heeft het gouverne- nent van Frans Aequatoriaal Afrika eindelijk toestemming gegeven tot de bouw van een grote suikerfabriek Niaradal. waarvan hel kapitaal vo vierde verschaft wordt door Nederland- belangen. Jubileum van Mekog Op 14 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Mekog. de Maatschappij tot Exploi tatie van Kooksovengassen te IJmuiden, werd opgericht. De eigenlijke stichtings datum was 14 December 1928, doch op 14 September 1929 werd begonnen met de ammoniaksynthese en de productie zwavelzure ammoniak. Alle medewerkers zullen die dag een feestpakket ontvangen. Hoofdingenieur W. Bakker zal i denkingsrede houden, waarna het perso neel de raad van bestuur een beeld zal aanbieden, voorstellende een zaaiende Kapitaalsuitbreiding Geldersche Tram De N.V. Geldersche Tramwegmij. te Doetinchem kondigt een kapitaalsemissie aan van f 1 Vs millioen. waarvan fl mil lioen onderhands a pari geplaatst is. ter wijl voor de rest 10 dezer de inschrij ving geopend wordt tegen 100 pet met claim op 1 nieuw voor 5 oude aandelen. Hierdoor stijgt het kapitaal tot f 4 min. Men verwacht een bevredigend dividend over het verhoogde kapitaal. De laatste 8 jaren is steeds 8 pet. dividend betaald. De dividendreserve komt ten goede aar de oude aandeelhouders door betaling van f 47.48 per aandeel op 4 dezer. Beurs notering wordt aangevraagd. De emissie dient ter versterkte aflossing op de f 1 min. 3V* pet. lening, daar men aflossing bestemde gelden wil gebruiken voor investering. Ford geen familiebedrijf meer Een woordvoerder van de Ford Motor Company te Detroit heeft het bericht, het blad Fortune, dat de onderneming, die nu een familievennootschap is, veranderd zal worden in een naamloze vennoot schap. redelijk betrouwbaar genoemd. Ford zou voornemens zijn eerstdaags een openbare aandelenemissie over gaan om de eerste plaats te veroveren de Amerikaanse automarkt. Men verwacht binnen een jaar een felle concurrentie strijd tussen Ford. General Motors ei Chrysler. Organisatie met meer dan honderd millioen leden Van 6 tot 9 dezer zal te Parijs het con gres samenkomen van de internationale coöperatieve bond, waarbij 117 millioen leden zijn aangesloten uit 35 landen. Het is dus de grootste particuliere sche organisatie ter wereld. De heer J. Roos. directeur der Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties zal een pree- advies uitbrengen over nauwere Inter nationale samenwerking. Andere Neder landse deelnemers zijn de heren W. M. Metman. Jac Alders, H A. Bastiaans, prof. dr H. J. Frietema, J H W. Frijns I en H. Stok. Wat to doen tegen al te eenvormig bouwen Minister Witte zal op 15 September een commissie installeren, die tot taak zal hebben, hem te adviseren omtrent maat regelen. die zouden kunnen worden geno om een niet gewilde uniformiteit bij de woning- en andere bouw tegen te gaan. Deze commissie moet in het bijzon der nagaan, in hoeverre wijziging van de i voorwaarden, door de centrale overheid gesteld bij het verlenen van financiële steun, daartoe zou kunnen bijdragen. Voorzitter van de commissie is jhr M. J. I. De Jonge van Ellemeet. secretaris de heer R. C. Dekker, technisch hoofdambte bij de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting. De commissie draagt een overwegend niet- ambtelijk karakter. De VARA-radiogids in nieuw gewaad De Radiogids, het orgaan van de VARA, voor de volgende week werd ons toege zonden omdat ook deze radiovereniging is overgestapt op een nieuw publicatie systeem. Gelijk de Omroepgids van de NCRV reeds geruime tijd deed. zijn nu de programma's van beide zenders naast elkaar afgedrukt en even gemakkelijk te vinden. Afzonderlijke pagina's worden gebruikt voor het morgen, het middag- en het avondprogramma. Ook is men weer teruggekeerd tot de oude 12-uurs tijd aanduiding. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS HET PRINSENHOE DELFT TOT EN MET 1 5 SEPTEMBER Wirkdigin vin 10.17.30 uur Gramsbergen vraagt steun aan minister Van Thiel Het bestuur van de Stichting voor so ciaal en cultureel werk te Gramsbergen heeft zich met een adres tot minister Van Thiel gewend met het verzoek nog extra zorg te besteden aan verzoeken om overheidssubsidie voor maatschappe lijke en culturele doeleinden in het nood- gebied van Noordoost-Overijssel, „waar zich een stille ramp heeft voltrokken ten gevolge van de zeer zware regenval in de afgelopen tijd." Stand in Augustus Landbouwoogstbericht optimistisch ondanks nat weer Het heden verschenen landbouw oogstbericht noemt de opbrengstcijfers voor verschillende gewassen niet teleurstellend, maar het voegt er zelf aan toe, dat zij wel enigszins geflatteerd zijn. Dat laatste is een gevolg van het reeds eerder op deze plaats vermelde feit, dat de oogst dit jaar onder bijzonder moeilijke omstandigheden moet worden binnengehaald. De schattingen van de verschillende opbrengsten worden door buitengewoon weinig dorsresultaten gestaafd en het gedorste product is vochtiger dan normaal. Nieuws van de Evangelische W ereldgemeenschap Op de te Doorn gehouden jaarverga dering van de Evangelische Wereldge meenschap (World Evangelical Fellow ship) is tot secretaris-binnenland be noemd de heer D C. Rietkerk uit Amster dam. Als nieuw bestuurslid werd geko- de heer P. D. Bardelmeyer te Noord- wijk aan Zee. De vergadering heetf een verzoek ingewilligd van de Africa Inland Mission om een gebedsgroep te vormen, die zich stelt achter de heer Van Op- heusden uit Haarlem, uitgezonden door dit zendingsgenootschap. Des middags heeft dr F. Dresselhuis uit Roermond de vraag besproken: „Heeft de W.E.F. recht van bestaan?" Het adres van de afd. Nederland van de W.E F. is D. C. Riet kerk. Bos en Lommerweg 208. Amster dam. Dr J. L. Springer wordt leraar oude talen Tot leraar oude talen aan het lyceum Coevorden is benoemd dr J. L. Sprin ger, Ned, Herv. predikant te Godlinze (Gron.) Dr Springer heeft deze benoeming aangenomen en zal het predikambt r leggen. Op 8 September a.s. zal de heer C. A. Quint, tot dusverre directeur van de derde technische school aan het Timor- plein te Amsterdam, zijn 40-jarig onder- wijsjubileum vieren. Vrienden en kennissen zullen op 11 Sep tember (van 35 uur in de school) gele genheid krijgen afscheid van de directeur, die met pensioen gaat, te nemen. Oncferwijsb e roemingen 3enoemd: tot onderwijzer aan de Herv. ïool te Doornspijk. H Dljkhuyzen te Nun- ;et; Chr school te Katwijk, A Strikwerda Niettegenstaande de talrijke sterk neer geslagen percelen, is de voorlopige op brengst-schatting van de rogge per kg per ha 200 kg hoger dan in het jaar 1953. Er staat echter nog een groot percen tage van de rogge op stam of in schoven op het veld. zodat ook deze schatting als zeer voorlopig moet worden be schouwd. Het vezelglas heeft de verwachtingen overtroffen. De kwaliteit valt echter tegen. De vroege aardappelen hebben een re delijke opbrengst gegeven. De pootaard- appelen geven wat lager opbrengsten dan in voorgaande jaren. Er is echter slechts gering aantal percelen gerooid. Op de overige percelen heeft men het loof getrokken, geklapt of doodgespoten. Tussen de verschillende rassen komen grote opbrengstverschillen voor. In het algemeen is de sortering te grof, zodat weinig afleverbaar pootgoed is. De stand der gewassen Wat de stand der gewassen betreft: in de wintertarwe breidt zich de ziekte nog steeds uit. Men verwacht, dat de korrel klein zal blijven. Ook wordt dit gewas steeds meer door roest aangetast. De oogst is begonnen, doch het werk vor dert langzaam. De stand van de zomer granen is achteruitgegaan. In de haver komt plaatselijk doorwas voor en verschillende percelen kunnen niet machinaal worden gemaaid. De stand van de mals is sedert het vorige oogstbericht wat verbeterd. Er be staat echter een grote kans, dat dit gewas niet geheel rijp zal worden. De peul vruchten staan er thans veel minder gun stig voor dan een maand geleden. De veld. bonen hebben sterk geleden en de peul zetting is slecht. In het Zuid-Westen van het land heeft dit gewas plaatselijk veel te lijden door ziekte. De groene erwten heb ben geleden van de regen. Soms staan ze :elfs op de ruiters te rotten. De ontwikke- ing van de stambonen is veel te traag door het gebrek aan zonlicht en door de De verwachtingen voor de handelsge- assen zijn wat gestegen. Blauwmaanzaad heeft veel geleden. Suikerbietenzaad is moeilijk te beoordelen. De knolgewassen De stand van de aardappelen is goed. In de daarvoor gevoelige rassen komt ■ooral in het Zuiden steeds meer aard appelziekte voor. De achterstand in de groei van de bieten is ook een gevolg van het geringe aantal uren zonneschijn. De stand van de landbouwwortelen is matig door de schade van de maden van wortelvlieg. De uien zijn in ontwikkeling achter door het gebrek aan zon. De groei van de klaver en lucerne is goed. De gras- groei is bevredigend doch, zoals wij reeds gemeld hebben, heeft men veel last het stuktrappen van de zoden. Het o zicht sluit met de volgende worden: „De schade door de uitzonderlijke weer standigheden aan de oogst toegebracht is vrij groot. Een periode van droog, zc weer kan belangrijke invloed ten goede op de oogst van de akkerbouwproducten uitoefenen. Voor de hooioogst is het echter van geringe betekenis". Treinverbinding Maastricht- Luik op 3 October Zondag 3 October zal de nieuwe inter nationale spoorverbinding met diesei- electrische treinen tussen Maastricht er Luik geopend worden. De treinen zullen het traject in 31 a 32 minuten afleggen. Er wordt voor deze verbinding een twee ars-dienst ingelegd. Donderdag 30 September is er eei feestrit ter opening van de nieuwe ver binding. Er komen verkiezingen Beloften van dictator kolonel Armas De nieuwe alleenheerser van Guate mala, kolonel Armas, heeft verkiezingen in de naaste toekomst aangekondigd voo: de vorming van een grondwetgevend vergadering. Ook stelde Armas nieuwe arbeids- en landbouwwetten in het voor uitzicht. De president verzekerde, dat alle internationale verdragen zullen worden nageleefd. Als om dit te bevestigen, werd oud-president Arbenz vrijgeleide voo: buitenland toegezegd, zulks op grond van de intenationale conventies voor het asyl- recht, die door Guatemala zUn getekend. Vast staat evenwel, dat de Guatema- laanse regering later uitlevering van Ar benz zal vragen. Het communisme wordt in het nieuwe Guatemala flink aangepakt. Ruim 300 boeken over communistische vraagstuk ken zijn uit de nationale bibliotheek ver wijderd en reeds zitten honderden com munisten achter de tralies. de ruit van NU BESTWIlivoor die RUITEN meisjes van U. per meter „Israël schendt bestand" Dreigende taal van koning Hoessein Jordanië houdt zich steeds aan zijn be loften, maar Israël schendt de wapenstil- standsovereenkomst herhaaldelijk. Aldus heeft koning Hoessein van Jordanië gis teren tegenover de ambassadeurs van En geland en de Ver. Staten verklaard. De koning voegde er waarschuwend aan dat Jordanië „verplicht zal zijn. de penstilstandsovereenkomst te herzien, in dien er geen einde komt aan de Is raëlische provocaties". Daags tevoren bevond de bestandscom missie Israël schuldig aan een overval met mortieren en gnaóhinegeweren op het oude stadsdeel van Jeruzalem Bij deze aanval werd een soldaat van het Arabisch legioen gedood en werden drie anderen gewond. Van Israëlische zijde is er op ge wezen, dat het de Jordaniërs zijn die de besbandsovereenkomst herhaaldelijk schenden. Uit de Staatscourant Blijkens de Staatscourant van gisteren mr B. de Gaay Fortman op zijn ve zoek met Ingang van 1 October 1954 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice- president van de rechtbank te Amsterdam. Aan ir J. P. Koster, hoofdingenieur bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, opdracht verleend gedurende het tijdvak 1 September 1954 tot en met Augustus 1955 in de afdeling der electro- techniek aan de Technische Hogeschool te Delft wederom onderwijs te geven in de electrlsche tractie. Voorts bevat de Staatscourant een be schikking van het College van Rijksbe middelaars betreffende de derde wijziging de regeling van lonen en andere beidsvoorwaarden voor nlet-administra- tief personeel, werkzaam bij de selectie- bedrijven van tuinzaden. Op het congres van de Internationale Coöperatieve Bond te Parijs wordt voor gesteld door een statutenwijziging optre den mogelijk te maken tegen ledenorga nisaties, die afhankelijk zijn van de over heid of van een politieke partij. Predikant werd archivaris Ds H. Hoekstra, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk van Hoogvliet, die zich zijn emeritaat, dat hem om gezond heidsredenen werd verleend, in Rotter dam vestigde, is overgegaan tot een andere staat des levens. Hij heeft zijn radicaal als dienaar des Woords v< loren. Ds Hoekstra, die werkzaam is op het Gemeentearchief te Rotterdam, slaag de dezer dagen voor het diploma archief studie. De erepromotie van de heer Neher op 28 Sept. De promotie van de heer L. Neher. oud directeur-generaal van de P.T.T., tot doc tor honoris causa in de technische we tenschappen te Delft zal Maandagmiddag 20 September in de Wesierkerk aan de Hugo de Grootstraat worden gehouden. In dezeLfde vergadering zal de rector-mag- nificus prof. dr O. Botitema een rede hou den. waarin hij verslag zal geven van de lotgevalllen der hogeschool in het vorige cursusjaar. Zoals men weet is de Delftse rector voor een aantal jaren benoemd, zodat er geen overdracht van het recto- iat beihoeft te geschieden. Na afloop van het officiële gedeelte zal dr Neher een receptie houden. Conclusies directeuren Chr. kweekscholen De conferentie van directeuren en lera ren der Chr. kweekscholen, uitgaande het Chr. Paedagogisch Studiecentrun in „Woudschoten" te Zeist gehouden. Na een openingswoord van de heer P- Duyvendük en een inleiding van de heer J. Dekker, directeur van de Kweekschool te Zetten, werden de conclusies der secties voorgelezen. Men was in de sectie aardrijkskunde van mening, dat de be handeling der stof functioneel dient te geschieden, met de nadruk op het zelf standig werken der leerlingen. Men wenste de wiskundige cosmografie zoveel mogelijk af te schaffen. De sectie reke nen wenste meer aandacht voor het ovei het algemeen slechte rekenpeil van de aankomende leerlingen en de sectie ge schiedenis had ook klachten over de ge ringe kennis van dit vak. In de moderne talen valt thans meer het accent op de spreekvaardigheid en het lezen dai het vertalen. Wenselijk is dat iedere school een goed voorziene bibliotheek een tape- of wlre-recorder heeft. De natuur- en scheikundeleraren klaagden over te weinig experimenteerruimte de sectie biologie wenste de hygiëne niet als een apart vak, maar als onderdeel van de besprekingen van het menselijk lichaam behandeld te zien. Tenslotte werd over de tijdnood in het vak Nederlands geklaagd en werd het muziekonderwijs gaarne uitgebreider gezien. Benoemingen Chr. onderwijs Betoepingswetk Ned. Herv. Kerk -roepen: te Tholen A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt: voor Bussum A. P. Mijn- arends te Amstelveen; voor Wezep G. M. Dieren te Ede; voor Winkel (N.H.) J. W Mazurel. cand. te Haarlem; voor Broek op Langendijk (toez.) A. Baas te Lage Zwaluwe. Geref. Kerken Bedankt: voor Coevorden en Urk K. A. Firet te Fijnaart. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Sappemeer K. D. van Dijk. cand .te Groningen. Chr. Geref. Kerken roepen: te Zeist G .de Vries te Steenwijk, Geref. Gemeenten Tweetal: te Schevenir»gen M. Blok te Rotterdam en F. J. Dieleman te Ierseke. Winst Philips steeg met 50 pet In het eerste halfjaar van 1954 De nettowinst der Philips' Gloeilampen fabrieken is in het eerste halfjaar van 1954 ongeveer 50 procent hoger geweest dan een jaar tevoren, namelijk f49 mil lioen tegen f 33 min. De gang van zaken is zowel bij de N.V. als de Britse en Ameri kaanse trust gunstig. De wereldomzet aan derden steeg ruim 18 pet tot f 815 (689) min. De winstmarge nam toe tot 11,2 (10) pet ondanks sterkere concurrentie, dank zij verlaging van de kostprijs en iets kleinere belastingdruk. De cijfers over het tweede kwartaal waren nagenoeg gelijk aan die van het eerste. Ten opzichte van de overeenkomstige kwartalen van 1953 was de stijging ln het eerste kwartaal van 1954 groter dan die over het tweede kwar taal, waarbij men evenwel in aanmerking moet nemen., dat de cijfers over het laat ste kwartaal van 1953 in verhouding tot het gehele jaar lager waren. Vrijwel alle afdelingen droegen daartoe bij van de stokoude tot de allernieuwste. De voor raden zijn ten opzichte van 31 December 1953 gestegen, doch in verhouding tot de wereldomzet is de stijging onbelangrijk. De crediettermijn van debiteuren bleef sedert 30 Juni 1953 onveranderd. De li quide middelen zijn tegenover 31 Decem ber j.l. gedaald nagenoeg in overeenstem ming met de plannen. Men verwacht, dat de stand op 31 December a.s. lager zal zijn dan een jaar tevoren. Het aantal werk nemers in Nederland steeg tot 47.500 tegen 44.500 op 31 Dec. j.l. De winst voor aftrek van belasting was f 91 (v.j. 69) min, het aantal werknemers op de gehele wereld 114.000 (98.000). De stijging van de omzet ten en voorraden kon inwendig gefinan cierd worden. Een beroep op de kapitaal markt zou dus op het ogenblik nog niet nodig zUn, doch dit hangt ten nauwste samen met de omzetstijging in de naaste toekomst. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA 7.00 Nieuws 7.13 Gram 8 00 Nieuws 8.18 Gram. 8.35 Orgel spel 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym v. d. vrouw 9 10 Gram. 9 35 Waterst. 9.40 Gram. VPP.o: 10 00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. arb. in de Continubedrijven 11.30 Gram. 12.00 Idem. 12 30 Land- en tuinb. meded. 1(2.33 Orgelspel 12 50 Europese zwem kampioenschappen te Turijn 1.00 Nieuws 1.15 VARA-varia 1.20 Gram. 1,45 Sportpraatje 2 00 Filmland 2.30 2 55 t graf", c 3.15 „Va 3.30 Gram. 4.00 Omr. 5.15 Wereld muzii Kerk rade 6.00 iuz. 6.45 „Het —gebruik v. d. I gesprek 6.50 Gram. 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7 30 „Tien jaar Benelux", klankb. VARA- 8 00 Nieuws 8.05 Nationaal progr.: Tien jaar Benelux 8.25 Gram. 9.05 Cabaret 9 35 Socialistisch comm. 9.50 Weense muz. 10.20 „Moord met muziek", hoorsp. 10.50 opese zwemkampioenschappen te Turij: 11 00 Nieuws 11.15 Schaakolympiade 11.20— 12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7,15 Gym. 7.30 Geestelijke koorwer ken 7 45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerbcr. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 10.00 V d. kleuters 10.15 Gram. LI 00 V. d zieken l'l.45 Gram. 12 00 Angelus 12 03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nws en Kath. nieuws 1.20 Amus. ork en solist. 1.45 Wereldmuzi ekconcours Kerk rade 2.00 Boekbespr. 2.10 Gram. 2.25 Amateuruitz. 3.00 Kron. v. d. letteren en kunsten 3.40 De schoonheid v. h. Gregoriaans 4.10 V. d. jeugd 4.40 T d.. jeugd 5.4i. pioenschappen te Turijn 6.00 Lichte 6.15 Journalistiek overz. 6.26 Lichte muz. 6.40 Regerlngsultz.: Atlantisch allerlei Een 24. Korte inhoud van het voorafgaande Ds Paul Phillips is reeds jaren predikant in het Amerikaanse dorpje Aporia. Volgens de prov kerk bestuurder is hij daar een mislukking, zodat hij hem wil overplaatsen naar een nog groter gat. Zeer tot schrik van de vrouw van ds Phillips, die toch reeds zoveel teleurstellingen heeft moeten onder gaan. als vrouw van een predikant die dreigt te mislukken. Eindelijk laat de bisschop ds Phillips bij zich komen. Na dit bezoek zal de bisschop zijn voorstel tot overplaatsing enz. voor de komende Synode gereed maken. Wat zal dat worden? Inmiddels worden we geconfronteerd met de moeilijkheden die ds Phillips in Aporia heeft, in het bijzonder met mevr. Brush, een lid van zijn gemeente. ,,Ik had haar meer moeten helpen", zei juf frouw Ainsley. ,,Ik wist dat zij een ellendig le ven had. Maar je kon zo moeilijk contact met haar krijgen. Misschien had ik meer mijn best moeten doen..." „Wanneer... is het gebeurd?" vroeg Caroline moeilijk. „Om ongeveer vijf uur. Ze heeft rattekruit in genomen. zegt men. Arm kind. Hoe ondraaglijk moet het leven voor haar zijn geweest." Zij noteerde de boeken en schoof ze naar Ca roline. „Mijn hoop voor de mensheid wordt met de dag kleiner", zei juffrouw Ainsley. Blindelings nam Caroline de boeken, liep het vertrek uit, de trap af en de donkere straat in. Zij voelde zich misselijk en was bang dat zij moest overgeven. Hoewel zij Mildred niet zo graag mocht haar plat gekibbel vond zij sma keloos vond zij het feit, dat zij direct van de pastorie naar huis was gegaan en rattekruit had ingenomen verschrikkelijk. Het schokte haar diep. Gedeeltelijk kwam dit omdat zij zich nu realiseerde dat zij leefde tussen mensen van wie zij eigenlijk niets wist. Zij had zich zo ver van het dorpsleven gehouden, dat niemand de moeite had genomen haar van de tragedie op de hoogte te stellen. En het was nog wel gebeurd na dit afschuwelijk toneeltje in de pastorie. Nu scheen het haar toe dat zij Mildred slechts heel zwakjes had verdedigd Zij wist dat het niet haar bedoeling was geweest om Mildred te helpen, doch alleen maar om mevrouw Brush te kwetsen. Als zij iets anders had gedaan, iets anders had gezegd, zou het niet gebeurd zijn. Had zij me vrouw Brush weg moeten sturen en Mildred te rugroepen? Suiker in de koffie dat was het einde voor Mildred geweest. Of was zij één keer te vaak tegenover een vreemde gekleineerd? Hoe wanhopig moest zij geweest zijn. Hoe ge folterd. Want er was een tijd geweest dat zij van Ed Brush en haar moeilijke kinderen gehouden moest hebben. Caroline bereikte haar eigen huis en sloot de deur achter zich met een gevoel van veiligheid. Zij beefde over al haar leden. Ik moet er eigenlijk heen gaan, dacht zij. Doch de gedachte alleen al kon zij niet verdragen. Er heen gaan en mevrouw Brush troosten? Neen, dat kon zij niet. Ed troosten? Hoe? De kinderen? Daar zouden de buren wel voor zorgen. Het be hoorde tot de plichten van een dominee's vrouw er heen te gaan, een plicht die zij altijd had kun nen vervullen. Maar deze keer was het anders. Zij wist dat zij een rol in het drama had ge speeld. doch zij kon zich zelf er niet toe brengen naar mevrouw Brush te gaan en schuld te be kennen. Wat zou Paul doen als hij hier was? Gaan, natuurlijk. Plotseling herinnerde zij zich hoe Mildred in de keuken had gestaan en met een verlegen en verlangende klank in haar stem had gezegd: „Uw kasten zien er leuk uit." Op nieuw begon zij te beven en zij ging dicht bij de kachel staan om de kilte die over haar kwam te verdrijven? Caroline had nooït gedacht dat zij een lafaard was. Maar op dit ogenblik wist zij dat zij bang was om Ed Brush, zijn moeder en de verlaten kinderen te ontmoeten. Zij schaamde zich voor haar angst, maar zij wist dat de angst er was. „Ik ben zo koud", zei zij hardop. Zij zette thee, maar het herinnerde haar aan de middag en verwarmde haar niet. Zij probeer de te lezen maar het ging niet. Niemand kwam naar de pastorie om haar het drama te vertellen. Vroeg ging zij naar bed. Maar slapen kon zij niet. Zij bleef Mildred's gezicht zien. De hele geschiedenis was akelig en smerig en zo on nodig. „Mijn hoop voor de mensheid wordt met de dag kleiner." Maar dit dorp vertegenwoordig de niet de gehele mensheid. Het was als een ach terbuurt, een nare achterbuurt, waar de mensen door verveling tot wanhopige daden werden ge dreven. Ik ben zelf bijna even wanhopig, dacht Caroline. De volgende morgen ontwaakte zij met een zwaar gevoel, niet direct wetend wat verkeerd was. Toen drong het weer tot haar door. Zij stond op en kleedde zich aan. Het was negen uur, voor haar doen erg laat. Maar op de Zondag van de Synode was er geen dienst en had zij niets bijzonders te doen. De Zondagschool maar daar bemoeide zij zich zo goed als niet meer mee. Zorgvuldig maakte zij het ontbijt klaar, maar het eten had geen smaak. Het gevoel van schaamte over het verzaken van haar plicht was er nog steeds, doch ook in de morgen miste zij de moed. Zij kon het eenvoudig niet. Aan de morgen kwam geen einde. Zij hield zich met allerlei onnodige huishoudelijke karweitjes be zig, doch de uren sleepten zich voort. Om kwart voor elf hoorde zij plotseling Paul's langzame voetstappen op het stenen pad dat naar de zij deur leidde. Ogenblikkelijk kwam er een gevoel van oneindige opluchting over haar, dat getem perd werd door ergernis over het feit, dat hij de Synode, de preek van de bisschop en zijn eigen belangen in de steek had gelaten om naar huis te komen voor Mildred Brush. Maar de opluchting was echt. Van nu af aan kon hij alles weer re gelen. Zij rende naar de deur en deed open. „O, Paul." Toen zag zij dat hij de kleine Elsie Brush in zijn armen droeg. Het kind was ge woonlijk niet erg aantrekkelijk en had nu een rood en opgezwollen gezicht van het schreien. Zij was ongeveer zes jaar oud. Zelfs terwijl Paul haar in zijn armen had, was het duidelijk dat alles tegen haar zin gebeurde. Zij klemde zich niet aan hem vast, doch liet zich alleen maar dragen Paul's ogen zochten die van Caroline. Zonder te glimlachen zei hij: ..Caroline, wil je ons een kop chocolade maken?" en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.20 Van het Binnenhof 7.30 Gram. 8.05 Nationaal 10 Jaar Benei Engeland BBC Home service 330 m. 11.30 Gram 12 25 Gevar. progr. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws 1.10 Gevar. muz. 2.10 Gram. 2.30 Pianorecital 3.30 Caus. 3.45 Planorecital 4.30 Fanfare-ork 5.00 V. d. kind 5.55 Weerber. 6 00 Nieuws'6.15 Sport 6.30 Lichte muz. 7.16 Gevar. progr. 8.00 Gevar. progr. 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Avondgebeden L1.00—41 08 Nieuws Engeland BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuz 12.55 Sport 1.15 Orgelspel 1.45 V. d, kleuters 2.00 Lichte muz. 2.45 Pi anospel 3.00 Dansmuz. 3.25 Sport 3.40 Mili tair orkest. 4,00 Sport 5.00 Jazzmuz. 5.30 Sport 6.00 Orgelspel 6.30 Dansmuz. 7.00 Nws 7 24 Sport 7.30 Philh. ork. en sol 9.05 Voor- 9.20 Philh. ork. en sol. 10.00 Nieuws .10 Weense i Nieuws 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.45 Ge- Frankrijk Nationaal progr 347 m. 12.30 Ork. conc. 1.00 Nieuws 2.05'idem 2.17 Ork. conc. 3.40 Gram. 5.00 Kamermuz. 6.15 Viool recital 6.30 Amerikaanse uitz. 7 58 Gram 8.02 Lichte muz. 8.30 Gram. 9.00 Ork. conc'. 11.00 Pianorecital 11.15 Gram. 14.45—12.00 Nieuws Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 1.00 Nieuws 1.15 Ra dio-almanak 2.30 Oostenrijkse volksliederen 2.50 Gram. 3.00 Oostenrijkse volksliederen 3,15 Gram 3.45 Accordeonmuz, 4.00 Gram. I 4.45 Accordeonmuz. 4.30 Gram. 4.45 Eng. les 5.00 Nieuws 5,10 Gram. 5.20 Liturgische ge zangen 5.30 Gram. 6.30 V. d sold. 7.00 Nws 7.49 C-ram. 8.00 Omr. ork. en' sol 8.45 Gram. 9.00 Omr. ork. en sol 9.45 Gram. 10.00 Nws 10.15 Verz. progr. ll'OO Nieuws 11.05—12.00 S.00 Nieuws 5.30. 6.30. 7 00 e Nieuws 10.00 Idem. 10.15 Relais 10.55 Niéuws 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. BBC European service. Ultz. voor Neder land. 5.005J5 Engelse les voor beginne- Horlzontaal; 1 Vink met een puntige rode kuif. 5 walvisachtig zoog dier. 7 teken, bewijs. 9 vogel, 11 bestaat, j 14 vogel. 15 eenvoudig. 16 zich kanten tegen. Verticaal: 1 Scheepskeuken. 2 mening, 3 maatstaf. 4 rijstbrandewijn, 6 ballonnetje van papier. 8 verfrissing. IC binnen. 12 titel. 13 naaldboom. 14 besluit. Oplossing vorige puzzle ROTS, roos, boos, blos, BLOK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2