flieuuie geihscJje GTouraitt Bonn gaat accoord met de conferentie van acht Goud voor Geertje Wielema Wrak Catharina Duyvis na anderhalf jaar gevonden Wist U Verging kustvaarder Toos door schuivende deklading? VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steens tra at 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. AD VERTE NTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10133 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelren Jlliuüf atUdt ««Mirten «BQ htrt (a tegljeaspttT ..DUITSERS EN AMERIKANEN ZIJN REALISTEN" Senator Wiley: souvereiniteit W.-Duitsland terstond herstellen WEST-DUITSLAND stemt bij voorbaat in met een initiatief tot het houden van een achtmogendheden-conferentie. In Bonn zijn waar nemers van oordeel, dat de bondsregering hiermede iets van de scherpte I van het eerder vermelde programma heeft willen wegnemen, want ook de bondsregering zou een oplossing van het Duitse probleem, zonder' Frankrijk, als een hoogst onprettige uitweg beschouwen. Bonn blijft ech ter onverminderd op het standpunt staan, dat Parijs nu zelf duidelijk moet maken, welke weg verder moet worden ingeslagen. Op een persconfe-i rentie heeft Von Eckhardt de indruk recht gezet, dat het de bedoeling van Bonn geweest was, de Franse regering te krenken. De Amerikaanse senator Wiley, die momenteel te Bonn is, verklaarde, dat de volledige souvereiniteit van West-Duitsland onmiddellijk moet worden hersteld. Duitsers en Amerikanen, hadden volgens Wiley, een grote deugd ge meen, namelijk dat zij realisten zijn. Verdriet achter een lach Zodra er een nieuw plan in de plaats ral zijn gekomen voor de „ex-E.D.G." en West-Duitsland dus op een andere wijze bij de Westelijke defensie wordt betrok ken, zullen wapens ter waarde van een half milliard naar West-Duitsland stro men. Het Amerikaanse departement van defensie heeft meegedeeld, dat aanzien lijke hoeveelheden wapentuig beschikbaar zijn, als gevolg van wetsontwerpen, die door hetAmerikaanse congres zijn aange nomen. Men leefde in de V.S. in de over tuiging, dat er een E.D.G. zou komen, waarin West-Duitsland het recht zou ver krijgen een leger en een luchtmacht te vormen. Er staat reeds zoveel klaar, dat het opslaan een probleem begint te w den. Een deel van de wapens, tanks andere uitrustig zou in een paar dagen ter beschikking van de Duitsers kunnen den gesteld, door gebruik te maken va reserves, die de Amerikaanse garnizoenen in Europa hebben. Deze voorraden zijn waarschijnlijk voldoende om het grootste deel van de twaalf Duitse divisies volgens het E.D.C.-verdrag zouden gevormd) uit te rusten. Wij herinneren er aan, dat voorlopige plannen voor de opleiding van militairen ook reeds in behandeling zijn. Uit alle Westelijke hoofdsteden, betrok ken bij het probleem van de Duitse be wapening, zijn gunstige reacties gekomen op het Britse voorstel, een conferentie acht mogendheden te Londen te houden. Wij herhalen, nog even: Amerika, Enge- land. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg zouden daaraan deelnemen. Reuter vestigt e aandacht op, dat ook in Rome de politieke temperatuur, na de hitte, aanmerkelijk ge daald is, en premier Scelba op reis is ge gaan. Ook Italië is verheugd met de op lossing van 'n achtmogendheden-conferen- tie. Het Britse vakverbond heeft zich gis teren met overweldigende meerderheid i opnieuw uitgesproken vóór de herbewape ning van West-Duitsland. Curiositeitshalve laten wij nog volgen, dat de Franse en de Duitse vlag in de Oostberlijnse Stalinallee naast elkaar ge hesen werden bij een rood spandoek met de woorden: „Het Franse parlement heeft de E.D.G. verworpen". Niets echter wet tigt de illusie van de rode vogelaar, dat Moskou uit de huidige gang van zaken po litieke munt zal kunnen slaan. Immers Engeland. Frankrijk en Amerika hebben overeenstemming bereikt ove inhoud van de nota, welke het antwoord van het Westen bevat op het jongste Rus sische voorstel. Moskou wilde een nieuwe iferentie van de Grote Vier over het Duitse vraagstuk en de veiligheid van Europa. Hoofddoel was- onenigheid te n in het Westelijke kamp. De nota, die volgende week te Moskou zal worden -handigd, komt in grote trekken hierop dat het Russische voorstel wordt vorpen, tenzijde Sowjetunie d gaat met vrije verkiezingen in de beide zones van Duitsland en tevens inde wil maken aan de bezetting Oostenrijk. Meer dan 48.000 aanvragen Deze maand nog beta ling Ind. slachtoffers De vertraging in de totstandkoming van de commissie van bijstand inzake achterstallige betalingen aan Indonesische oorlogsslachtoffers heeft generlei invloed gehad op de uitvoering van de voorzie ningen tot voltooiing van de rehabilitatie dier slachtoffers. De administratieve werking van de binnengekomen aar gen. tot dusver ruim 48.000, heeft uiter aard veel tijd gekost. Niettemin wordt gehoopt, dat voor zover betreft de nor male gevallen reeds deze maand met de uitbetalingen een aanvang kan worden gemaakt. De vertraging in de samenstelling van de commissie wijt de regering aan het feit. dat de belangen-organisaties aan- j vankelijk niet tot overeenstemming kon- den komen over het aanwijzen van eer vertrouwensman, terwijl ook de aanwij zing van de zgn. „onafhankelijke" leden moeilijkheden heeft opgeleverd. Dit alles blijkt uit het antwoord, dat minister Luns i heeft gegeven op schriftelijke vragen Zo de ouden zongen piepen de jongen M O/ Dit leuke lachende meiske met haar prachtige lange lokken verbergt ach ter haar glunderende toet een groot verdrietDe vader van de 12- jarige Inez de Koning, de oud-Hage naar Th. de -Koning, heeft uit Am sterdam aan zijn dochtje een brief geschreven die Inez hier in Phila delphia aan 't lezen is. De heer de Koning, electrotechnisch ingenieur, verblijft al enige jaren in de Ver. Staten, maar hij heeft nog geen defini tieve vestigingsvergunning. Toen hij voor een zakenreis uit de Ver. Staten vertrok bracht hij Inez naar een zomerkamp. Nu weigeren de immi- gratie-autoriteitfen hem de terugkeer naar Amerika, zodat vader en dochter nog steeds gescheiden zijn. Het „meisjesschip" Wel jonge vrouwen naar Australië maar niet „zomaar" Emigraliediensien namen delicaat onderwerp in stadie (Van een onzer verslaggevers.) een gisteren door de Algemene Emi gratie Centrale gehouden persconferentie is de vraag aan de orde gesteld, hoe Ne derland reageert op het verzoek van de Australische predikant ds J. de Vries om méér emigratie van huwbare meisjes naar dat werelddeel. Zoals men weet heeft ds De Vries de uitdrukking „Zend me een schip met meisjes" gebruikt. Mevrouw G. Evers, die voor de Ned. Vrouwenbonden zitting heeft in het be stuur van de A.E.C., noemde de term „een schip met meisjes" beledigend voor de Nederlandse vrouwen en meisjes. Niette- is dit onderwerp, zo zeide zij, mo menteel wel in studie en zij meende, dat veel moeilijke kanten aanzitten. Men wil in het bijzonder voorlichtend werken de vrouwenorganisaties attent doen zijn op de vraagstukken, die zich hier doen. In het bijzonder dienen vele moeders en jonge meisjes gewezen te :den op de moeilijkheden, die onge huwde jongemannen in den vreemde ondervinden. Het zonder meer uitzenden van jonge meisjes zou niet verantwoord zijn en dat aar wij van andere zijde vernemen, ook niet wat ds De Vries wilde. Zijn vraag was in hoofdzaak een verzoek om meer huishoudelijke hulpen, die dan later zouden kunnen huwen met reeds in Australië aanwezige Nederlandse jonge- an deze bijeenkomst. Zij ging, zoals gezegd, uit van de Algemene Emigratie ale, een organisatie, die, naast de meer dan 25 jaar oude Chr. Emigra tie Centrale en de R.K. Emigratieraad, de emigratie van Nederlanders gaat be hartigen. De kantoren van de A. E. C. zijn geves- gd aan de Javastraat 96 in Den Haag. Al zal er dan geen schip met meisjes in de ouderwetse betekenis van het woord naar Australië gaan, de mogelijkheid om op korte termijn op verantwoorde wijze aan het verzoek van ds De Vrise te vol doen wordt wel degelijk overwogen. De belangstelling voor deze vorm van emigratie is niet gering. De oud-commissaris der Koningin in Utrecht, mr M. A. Reinalda, was voorzit- Nog geen resultaat loonoverleg Voortzetting bespreking op 11 September (Van onze sociale redacteur) Gisteren is in de Stichting van de Ar beid het overleg tussen de vertegenwoor digers van de werkgevers- en arbeiders- centralen over de lonen begonnen. De vergadering, die om even na 2 uur begon, duurde tot half zeven. In strijd met sommiger verwachting, dat na de eenstemmige aanvaarding in de SER van de loonnota in de Stichting spoedig een basis gevonden zou zijn, heeft het over leg nog geen resultaten opgeleverd. besprekingen zullen op Zaterdag 11 September a.s. worden voortgezet. De tussenliggende dagen zullen door de ver tegenwoordigers benut worden voor be raad in eigen kring. VOOR HEM GEEN BAZUINEN is één van de beste na-oorlog»e romans uit Amerika. Het ver schijnt thans als feuilleton in ons blad. Met stijgend genoegen zult U dit lezen. Ruim 80 illegale lifters bij treinramp gedood Twee en tachtig mensen zijn gisteren m het leven gekomen, toen een lange houttrein op het eiland Negros (Philip- pijnen) ontspoorde. Zeven en veertig an deren werden gewond. De trein vervoer de boomstammen uit de bergen naar een zaagmolen. Volgens de betrokken houtfirma de grootste op de Philippijnen zijn alle slachtoffers mensen, die zonder toestem ming op de trein meereden. Fischer wordt over Duitse grens gezet De politie te Enschede deelt mede, dat man-met-geheugenverlies in het R.K. ziekenhuis te Enschede, die zichzelf Rol- noemt, over de Nederlands-Duitse grens gezet zal worden nadat de Neder landse politie overtuigd gebleken is, dat de betrokkene inderdaad Guenther Fi scher, afkomstig uit Kasenow In Oost- Duitsland, is. De Amerikaanse politie te Frankfort is reeds van overtuigd, dat het Fischer is, a vergelijking van de vingerafdrukken. Blijkbaar wacht de politie te Enschede nog op het officieel rapport van dit on derzoek. Australië herhaalt Nederland blijve op Nw Guinea De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, heeft voordat hij Manilla vertrok ter bijwoning van de conferentie over het Zuidoostaziatische verdedigingsverdrag. verzekerd, Australië de handhaving van de Neder landse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zal steunen, wanneer deze in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties in behandeling komt. Hij zal voorzitter zijn van de Australische delegatie naar de V.N Op de doorreis te Djakarta heeft Casey nog verklaard dat Australië gekant is te gen de opneming van Nieuw-Guinea op de agenda der Algemene Vergadering, maar hij dacht, dat dit niet tegen te houden is. Australië heeft het welzijn van Nieuw- Guinea voor ogen. Nederland heeft het kapitaal om in Nieuw-Guinea te beleggen, Indonesië ziet zich voor een te groot aantal vraagstukken geplaatst. Zes romances aan boord van Agamemnon Van betrouwbare zijde te Athene wordt het bericht tegengesproken, dat de jarige prinses Maria Pia van Italië prins Christian van Hiannover zich z den hebben verloofd, zo meldt Reuter. De zegsman voegde er echter doodleuk aan toe, dat zich aan boord van de „Aga- zes romances hebben ontwik keld. die vermoedelijk tot huwelijken zullen leiden". Koninklijk paar naar Nederland vertrokken Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanmor gen met een regerings Dakota uit Cortfoe naar Nederland vertrokken. Bij het zoeken naar de Willem Bontekoe Met zestien man op 16 kilometer van Egmond vergaan Het wrak dat het asdic-apparat van Hr Ms Paets van Troostwijck gisteren op 16 kilometer van Egmond aan Zee signa leerde, bleek, naar duikers constateerden, niet het wrak te zijn van het verongelukte KLM-vliegtulg Willem Bontekoe, maar dat van de IJmuidense V.E.M.-stoomtraw- ter Catharina Duyvis (IJM 60) die om streeks 2 Februari van het vorig jaar met man en muis verging. Van de 16 leden der bemanning kwamen er 12 uit IJmuiden, o.w. de schipper Arie Glas, 1 uit Bloemendaal, 2 uit Noordwijk-Binnen, de matrozen P. J. Vink en J. v. d. Holst en 1 uit Den Haag, de 55-jarige tremmer Corn, de Kok. Het wrak van het schip werd gevonden door duikers van de Kon. Marine aar boord van de sleepboot Cycloop, de ma rinesleepboot Orkaan en een speciaal dui kersvaartuig. De zes kotters die aan het opsporings werk van het KLM-toestel deelnemen, hadden op de plaats waar het wrak van de trawler is gevonden, al enkele malen de nette verspeeld. Tot nu toe wist men niet, waa: trawler was vergaan. Wel werd vorig jaar op 3 Februari door de Nehim-kotter Amsterdam 16 op 20 mijl N. N. W. IJmuiden wrakhout van de Catharina Duyvis aangetroffen. Het lichaam een der opvarenden is later bij IJmuiden aangespoeld. Deel van pantry gevonden Van het verongelukte KLM-toestel den gisteravond alleen enkele wrakstuk ken in IJmuiden binnengebracht. De kotter WR 67 uit Wieringen had aar boord een cylinderkop, kleine motoron derdelen, een fragment van de vliegtuig huid en een deel van de pantry. De kotter AM 17 heeft hedenmorgen zeer zware stukken van het vliegtuig wrak aanb oord! gehesen. Er schijnt dus geen twjjfel meer aan te bestaan, dat het wrak thans is gevonden. Centrale gedeelte van „Bontekoe" gevonden? Weer een motor opgehaald Thans schijnt het zeker, dat het een trale gedeelte van het wrak van de Dou- Er is veel gelachen gedurende de tocht van het Griekse koninklijke jacht Agamemnon. Dat was trouwens de bedoeling: een ongedwongen vacantie voor de koninklijke gasten, waardoor deze de zorgen eens ver van zich af konden zetten. Op de foto ziet men de gastheer, koning Paul van Griekenland, en onze Koningin, tijdens zo'n onbezorgd ogenblik glas DC—6B van de KLM, Willem Bonte koe is gelocaliseerd. Het is aangetroffen door Hr Ms Paets van Troostwijck met de asdic in een omgeving waar vele sche pen hun einde hebben gevonden. Daarom as het vaststellen van de juiste plaats an het wrak van de Willem Bontekoe •en eenvoudige opgave. Vijf kotters hebben zich naar de plek begeven, dwars voor Egmond, om sleepnetten te gaan vissen. Hedenmorgen vliegtuigmotor (de tweede), eer oliekoeler en andera wrakstukken opge haald. Naaldwijkse jongen vloog uit zweefmolen Op het Westlandse drulvenfeest t< Naaldwijk vloog gisteren een knaapje uit een zweefmolen, toen deze op volle toeren draaide. De jongen kwam boven op een meisje terecht. De wederzijdse schrik was erg groot en er kwamen bij het meisje waterlanders aan te pas, maar verder had deze merkwaardige gebeurtenis geen ge- DAT de tentoonstelling Het Schone Ambacht in het stedelijk museum te Schiedam, onlangs plotseling gesloten, eergisteren weer voor het publiek werd opengesteld. DAT de grote nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam vanmid dag door wethouder mr A. de Roos in ge bruik is gesteld met de opening van een expositie van de aanwinsten sedert 1945. DAT van 17 tot en met 22 September te Eindhoven grootscheepse bevrijdingsfees ten zullen worden georganiseerd en ker kelijke diensten en een culturele avond de eigenlijke bevrijdingsdag (18 Septem ber) zullen voorafgaan. DAT, 83 jaar oud, is overleden de heer J. Kok uit Veendam, oud-directeur van d« rykslandbouwwinterschool en oud-rijks- landbouwconsulent voor zuidelijk Gronin gen. I DAT de rijkswaterstaat, op aandringen van de ANWB de weg Breda-Antwerpen. voorzover het Zundertse gedeelte betreft slipvrij heeft gemaakt door een dubbele JI oppervlakte behandeling van het dek. DAT 1 het restaurant van het Rijks- Amsterdam gisteravond minis ter Cals namens de regering en het ge meentebestuur van de hoofdstad een 200- tal der meest vooraanstaande deelnemers het internationaal mathematisch con gres heeft ontvangen. DAT het voor Russische rekening bij De Schelde te Vlissmgen in aanbouw zijn de motorschip Yenisei vannacht naar de Noordzee is vertrokken voor het houden in een technische proeftocht. DAT gisteren te Dieren is gecremeerd 't stoffelijk overschot van mr H. Kuipers, oud-burgemeester van Ameland en voor malig rechter te Winschoten, die op 81- jarige leeftijd was overleden. DAT te Apeldoorn is aanbesteed de bouw van 33 woningen voor de bouwver eniging Beter Wonen te Loenen met als Laagste inschrijfster fa Van Gerrevink en Beekbergen 457.400) en van 208 woningen voor De Goede Woning met als laagste inschrijfster fa P. K. van Eijke- lenburg te Rosmalen (f 2.671.000). DAT het echtpaar P BrouwerSlijk huis aan de Zevenhulzense weg 62 te Apeldoorn zijn 60-jarige bruiloft hoopt te DAT gisteravond de grote boerderij e familie H. J. Fiets aan de Nieuwe Wetering in de buurtschap De Beemte te Apeldoorn volledig in de as is gelegd de schade slechts gedeeltelijk door v zekering wordt gedekt. DAT men bezig is in de zogenaamde Zoute Haard van Schouwen, tussen Scharrendijke en Renesse de duinen kunstmatig te versterken door het opspui- n van 270.000 kub. meter zand. DAT oud-minister mr E. N. Van Klef- fens Zaterdagavond van half zeven acht uur voor de VPRO-microfoon iets zal vertellen over het ontstaan van de Bene lux. DAT de rijkspolitie te Epe (teL 06780— 339opsporing verzoekt van de op 13 Jan. 1938 geboren Johannes van Limburg, krantenbezorger te Epe, die na een be straffing door zijn vader op 27 Augustus de ouderlijke woning verliet en sindsdien niet terugkeerde. DAT de staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr G M. J. Veldkamp op 10 September het nieuwe gebouw van Kamer van Koophandel en Fabrieken Twen the en Salïand te Hengelo officieel zal openen. Duizenden mensen hebben zich gisteren kostelijk vermaakt bij de „tomatenslag", die ter ge legenheid van de druivenfees- ten in het Westland, in de ha- oen van de veiling Naaldwyk werd gehouden. Een aantal Westlanders bond de strijd aan met een ploeg van de Haagse plantsoenendienst, welke strijd in het voordeel van de Westlan ders eindigde. Hoe woest het toeging toont wel deze foto. Ge lukkig waren het minderwaar dige tomaten, waarmee men el kaar bekogelde Beierse staking vlamt weer op In Beieren hebben gisteren ongeveer 500 arbeiders in de metaalindustrie op nieuw het werk neergelegd, ditmaal uit protest tegen het omtslag van een 50-tal arbeiders. De ontslag; n waren gebrand merkt als de beiham.van de staking, die gisteren werd opgeheven. Ongeluk, waarbij viji man omkwamen voor Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft zoek zich gisteren in Amsterdam geruime tijd bezig gehouden met het openbare onder- Schokkende H-lijn op Scheveningen Schokkende creatie van de H- lijn in de Metz-collectie, zoals deze werd getoond tijdens de show in het Palace-hotel in Scheveningen. Tweed mantel- costuum, geïnspireerd op de mode anno 1925, met zeven achtste jas én met grote zwarte strik aan de hals. Maar gelukkig waren er ook tal van charman te variaties op die H-lijn te zien. de oorzaak van het kapseizen van het m.s. Toos op 24 Mei van het vorige jaar bij de Noorse kust, waarbij de kapitein van het schip en vier leden van de bemanning om het leven kwamen. Vier anderen onder wie de lichtmatroos G. J. Sneijder uit Den Haag, werden ge red- De stuurman van de Toos, de heer H. R. Houwen uit Groningen, vertelde, als getuige gehoord, nog eens over de noodlottige tocht. Het schip was met cel lulose geladen en op weg van Noorwegen naar Engeland. Bij een koerswijziging ging het schip sterk overhellen naar stuurboord wegens verschuiving van de deklading en maakte tenslotte een slagzij van ruim 40 graden. Twee leden van de bemanning sprongen overboord. Van hen werd de kok door een Noors schip opge pikt. De ander verdronk. De zeven over- blijvenden klommen intussen op de kim- kiel. Zij waren in het bezit van drie red dingsboeien en sprongen na 7 minuten overboord. Ongeveer drie kwartier later werden drie mannen door een loodsboot opgenomen, onder wie de Haagse licht matroos. die eveneens als getuige werd gehoord. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, zei in deze zaak. dat na het ongeluk de inspecteur-generaal voor de scheepvaart aan de betrokken kringen de aanbeveling heeft doen uit gaan om de bodemtanks evenveel te be lasten als de deklading bedraagt. Voorts zei de heer Metz. dat in de moderne scheepsbouw de neiging bestaat om het zwaartepunt hoger te maken. De raad voor de scheepvaart zal zijn oordeel ln deze zaak nader schriftelijk bekend ma ken. GEBLOEMDE DAMES PEIGNOIRS 19.50 Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 MIDZA BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN Weinig verandering Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en vannacht en morgenoch tend plaatselijk mist. Over wegend droog weer. Zwakk" tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1