Bij de open schooldeur Onomstotelijk? „Effatha" kreeg nieuw internaat en modern schoolgebouw KERK en SCHOOL JEUK; DDD oor hem geen bazuinen j IPnzzleI 1 1 Jü ib A WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 TTET IS BEGIN SEPTEMBER en dat betekent onder meer, dat de school deuren weer zijn opengegaan. Onze kinderen gaan weer wijsheid en kennis opdoen, al dan niet ook dit laatste blijkt mogelijk met een opgewekt gemoed. Er begint een nieuwe cursus. Nog niet lang geleden was de situatie zo, dat een aantal scholen niet in September, maar in het voorjaar, bij voorkeur in April, met de nieuwe cursus aanving. Dat aantal is wel zeer geslonken. Het heet, dat landelijke en plaatselijke overheden aan een algemeen begin van de scholen in Sep tember uitdrukkelijk de voorkeur geven. Men kan op goede gronden betwijfelen, of deze gelijkvormigheid zo gelukkig en verstandig is. Alle kindertjes worden ook niet op dezelfde dag en zelfs niet in dezelfde maand of in hetzelfde kwartaal geboren. En ieder paedagoog kan ons vertellen, dat er zich juist omstreeks de zesjarige leef tijd .bij de kinderen belangrijke verschillen in geeételijke ontwikkeling kunnen openbaren. Het ene kind kan veel langer „kinderlijk" zijn dan het andere en het ene kind is veel vroeger aan de „grote school" „toe", dan het andere kind. Moeder thuis kan er van meepraten, wanneer een kind rijp schijnt voor de school, maar nog niet mag omdat het ..juist te laat" geboren is. Dat betekent ongedurigheid en verveling en dat kan zich ook later op de school nog lange tijd geducht wreken. Wij zouden het niet zo kwaad vinden, wanneer er met name in de steden wat meer „speelruimte" in dezen werd opengelaten en aan de ouders een wat gemakkelijker keuze bleef tussen een September- en een Aprilschool. In de aansluiting bij de middelbare en voorbereidend hogere scholen be hoeft hier natuurlijk geen onoverkomelijk bezwaar te schuilen. TNTUSSEN, dit zijn uitstapjes en vrome wensen. Het gebruikelijke begin valt tegenwoordig in September en dit geeft ons dan nu de gelegenheid, nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen op het kostelijk bezit, dal ons volk, dat wij allen hebben, ons onderwijsstelsel en dan met name in de vrije school. Wij zouden aan dit rijke bezit gemakkelijk gewend kunnen raken, ware het niet, dat berichten over de situatie in andere landen (laatstelijk uit bepaalde streken van West-Duitsland, om van Oost-Duitsland en in het algemeen van de landen achter het ijzeren gordijn maar te zwijgen) ons nog eens van de eigen rijkdom bewust hebben kunnen maken. Trouwens, bepaalde kwesties in ons eigen land hebben nog in de laatste jaren ver scheidene lofredenen op de vrije, op de christelijke school in de pen gegeven. Het is goed, dat wij de christelijke school maar niet zien als een vanzelfsprekend geval. Dat is al niet mogelijk na de bewogen strijd, die onze ouders en meer nog onze grootouders daarvoor in grote en niet af latende trouw en onder het brengen van grote offers hebben moeten voeren. Christenen uit vele landen in en buiten Europa zijn jaloers op het schoolwezen zoals het bij ons wordt gevonden. Soms heeft men het nodig, eens zulk een buitenlander te horen spreken in zijn oprechte verwondering en bewondering, om des te sterker bij de eigen rijkdom bepaald te worden. "WTAAROP DIE RIJKDOM DAN NEERKOMT? Wel, dat bij ons de school in het verlengde is komen te liggen van het gezin. Wanneer onze kinderen naar school gaan, dan laten wij hen niet los, maar dan houden wij hen vast. Toen wij bij de doop van ons kind een belangrijke doop belofte aflegden, had deze, als het goed is, reeds rechtstreeks betrekking op de geest waarin wij cns kind wilden grootbrengen en ook door anderen grootgebracht wensten te zien. Dat betekende tevens de schoolkeuze. Er zijn in ons land mensen, die zich ergeren wanneer aan de schoolstrijd wordt herinnerd. Dat is, zeggen zij. immers verleden tijd. Gesteld als dat het zo was, het is ons niet duidelijk, waarom wij niet aan het verleden mogen worden herinnerd. Het geschiedenisonderwijs maakt, menen wy. een eerzaam onderdeel van het onderwijs uit en bij verdonkeremanen is geen volk gebaat. Wat wij wèl en dankbaar mogen constateren is, dat bij aanvanke lijke tegenstanders allengs beter inzicht zich heeft baangebroken. Dit is dan het offer, dat z ij hebben moeten brengen. Van dat gewonnen inzicht getuigde ook prof. mr P. J. Oud. toen hij in zijn studie over onze parle mentaire geschiedenis schreef: „Respectabel was de mening, dat de open bare school aan geen enkele richting geweld aandoet; niet respectabel was, dat men die mening aan anderen wilde opdringèn." Inderdaad, wie de zaken zo stelt schept van zijn kant betere mogelijk heden voor een vruchtbare discussie over de verhouding van vrijheid en verdraagzaamheid, ook voor wat betreft het onderwijs. "P^E CHRISTELIJKE SCHOOL, die vandaag weer voor honderdduizenden kinderen van ons volk haar deuren heeft geopend, of ze daarheen nu voor het eerst de beschroomde schreden hebben gericht of met de al wat grotere vrijmoedigheid der ouderen, moge ons voorkomen als iets vanzelf sprekends, zij is niettemin niet zonder strijd verworven. En toch is het niet in de eerste plaats dèèrom, dat de rijkdom van dit bezit ons allen ook ernstige verplichtingen oplegt. Die verplichtingen vloeien wèl rechtstreeks voort uit het hoge wat zij wil zijn en ,waarvan haar naam getuigt; een school die sfeer en onderwijs doorlicht wil zien van Christus, die ook nu nog wil zijn de grote Kindervriend. IN HET VRIJE VOLK schrijft een humanistisch medewerker, dat de eerste bede van het Onze Vader de bede is om het dagelijks brood, „de vervulling van de eerste materiële voorwaarde voor 't naakte bestaan." De humanistische medewerker is blijkbaar nogal zeker van zijn zaak, want hij voegt er zelfs aan toe: „Geen filosofie, geen tekstverklaring kan dit onomstotelijk feit wegredeneren of weginterpreteren." Het spijt ons voor deze humanistische medewerker, maar hoe zeker hy schynt van zijn zaak, toch heeft hij ongelijk. De bede om het dagelijks brood Is niet de eerste bede van het Onze Vader, maar de vierde. Er gaan er drie aan vooraf: het „Uw Naam worde geheiligd", het „Uw Koninkrijk kome" en het „Uw wil geschiede". Wij nemen aan, dat het niet de bedoeling van schrijver is geweest, deze drie beden over het hoofd te zien. Filosofie of tekstverklaring behoeft er zelfs nauwelijks aan te pas te komen. Ondanks uitbreiding, toch te klein Volgende plannen Technische school, huishoudschool en nieuw slaaphuis (Van een onzer verslaggevers) Op de laatste dag van de zomervacan- tie heeft men het geheel vernieuwde in ternaat en schoolgebouw van het doof- stommeninstituut „Effatha" te Voorburg officieel kunnen openen, hetgeen als een bekroning mag worden gezien van een langdurige voorbereidende arbeid. Talrijke genodigden waren gistermid dag in de kapel aanwezig, zodat de voorzitter der vereniging prof. L. H. van der Meiden in zijn openingswoord een welkom kon toeroepen aan de vele vrien den van „Effatha" en aan de vertegen woordigers van de regering en het college van Ged. Staten van Zuidholland alsmede aan de afgevaardigden van zusterinstel lingen. Verder waren aanwezig ds A. Hoe- kert. Ned. Herv. predikant te Voorburg, ds I. M. de Graaf. Geref. predikant te Voorburg, ds H. Toorman. Chr. Geref. predikant te Den Haag (Centrum) en ds J. Firet, Geref. predikant voor de doof stommen te Berg-Ambacht. In zijn openingswoord gaf prof. Van der Meiden eerst een korte schets van de ontwikkeling van „Effatha". De vereni ging begon haar werkzaamheden in 1891 te Leiden op zeer bescheiden wijze, maar moest spoedig verhuizen naar Dordrecht, totdat men in 1926 in Voorburg kwam. Begonnen met 13 leerlingen en 2 leer krachten. heeft men thans bijna 300 leer lingen met een staf van docenten. Dank baar was spr. voor de uiibreiding bij het internaat kon men het aantal bedden met 40 verhogen maar in feite is het gebouwencomplex nog niet groot genoeg. Er zal om de kapel vrij te krijgen in de toekomst nog een nieuw slaaphuis ge bouwd moeten worden. Verder bestaan er plannen voor een nieuwe technische school voor Jongens. de regering heeft inmiddels toestemming gegeven om een afdeling fijne metaalbewerking op te richten cn voor de oprichting van een huishoudschool voor meisjes. Naar aan leiding van het door hem voorgelezen Schriftgedeelte uit Ps. 127 en Matth. 7 wees prof. Van der Meiden vervolgens op de taak van „Effatha". nl. bouwen, be waken en zwoegen, waarna spr. In naam van Hem van wie alle hulp is, de nieuwe gebouwen voor geopend verklaarde. Daar de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen wegens ambts bezigheden verhinderd was. sprak mr J. de BruUn, chef van de afd. lager onder wijs. die er op wees, dat de geweldige verandering, die in de afgelopen 60 jaren op alle terrein heeft plaats gevonden, ook gezien wordt in de arbeid onder de doof stommen. „Maar bij alle verandering is de geest en de doelstelling van „Effatha" hetzelfde gebleven", aldus spr.. die het bestuur van harte feliciteerde met deze nieuwe uitbreiding. Daar in verband met de vacanties een lid van het college van Ged. Staten niet aanwezig kon zijn. sprak de heer J. Ver- duijn, administrateur ter provinciale griffie namens het provinciaal bestuur. De heer M. J. C. Büchli uit Groningen vertolkte de gevoelens van de zuster instellingen en was dankbaar voor de goede samenwerking. Ds A. Hoekert, sprekende namens d< kerken van Voorburg, was dankbaar vooi de geestelijke verzorging, die aan de kin deren op „Effatha" wordt gegeven. Nadat de heer A. A. van Holten uit Oosterbeek, als oud-hoofd der school enige herinneringen uit het verleden had opgehaald, sprak de heer P. C. Caliber uit Den Haag namens het bestuur van Blirdeninstituut „Barthimeüs". Na een dankwoord van prof. Van der Meiden bezichtigden de genodigden de nieuwe gebouwen. Arm van autobestuurder geheel verbrijzeld Bij een aanrijding te Zeist is gisteren van de bestuurder van een personenauto de linkerarm verbrijzeld, waarmede hij buiten het portier reed. De bestuurder was waarschijnlijk onder invloed va coholische danken. Hij reed niet aa rechterzijde van de weg en schampte een vrachtauto van Van Gend en Loos. De arm is in het ziekenhuis te Zeist onmid dellijk geamputeerd. De politie van Zeist verzoekt getuigen van dit ongeluk zich bij haar te melden. Grond verkocht van Sluyvesant De laatste gedeelten van de grond in Manhattan, welke 300 jaar geleden door de Nederlandse gouverneur Peter Stuy- vesant werd aangekocht en sindsdien in het bezit van Stuyvesants rechtstrekse afstammelingen is geweest, zijn gisteren voor een bedrag van 1.970.000 dollar kocht. De grond met de zich daarop beviiv landse gouverneur van Nieuw Amster- eigendom van wijlen de heer Augustus van Horne Stuyvesant, de laatste recht streekse afstammeling van de Neder landse goeverneUr van Nieuw Amster- Augustus Stuyvesant stierf op 3 Augus tus 1953 en de grond werd gisteren ver kocht door de United States Trust Com pany of New York. executeur testamen- Nieuw lid Provinciale Staten De heer J. H. Hoogland (soc.) te Rol terdam heeft bedankt als lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. In diens plaats is nu benoemd verklaard de heer A. Dijkman, eveneens te Rotterdam- Bij de restauratie van de Westmin- ster-abdij te Londen bleek, dat een kever- - het doodskloppertje grote schade het dak heeft aangericht, waardoor jaar met het herstel daarvan ge moeid zullen zijn. Met het hijsen van de vlag wer den de nieuwe gebouwen van het doofstommeninstituut Effa tha te Voorburg door de voor zitter der vereniging, prof. L. H. van der Meiden, officieel ge opend. De vertegenwoordiger van de minister van O.K. en W., mr J. de Bruijn, die naast prof. v. d. Meiden staat, sprak zijn grote waardering voor het werk. van Effatha uit. Links op de voorgrond ds J. G. Feenstra van Scheveningen. Jongen in Hoorn door stroom gedood Dg 15-jarige Hans van der Gracht ui Hoorn, die gisteravond in de Hoornse haven aan het zwemmen was, heeft op tragische wijze de dood gevonden. De jongen wilde een kledingstuk, dat te water was geraakt, ophalen. Hij schijnt zich daarbij te hebben vastgegrepen aan electrische kabel van een licht- opstand, waarvan de isolatie was be schadigd. Onmiddellijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten, de dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Dr J. A. G. Tans, leraar aan het Bonifaciuslyceum te Utrecht is in tijde lijke dienst benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de bibliotheek,a de rijksuniversiteit aldaar. Nieuws uit Evanston Wereldiaad eindigde werk met boodschap De tweede algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken is gisterochtend met het aannemen van een tot de wereld, gerichte boodschap geëindigd. De leiders' der kerkelijke delegaties, die aan de bij eenkomsten te Evanston hebben deelge nomen, hebben verklaard, dat in de zeventien dagen, gedurende welke te Evanston is vergaderd, slechts weinig concrete resultaten zijn bereikt. Wel is men geestdriftig gestemd over de grotere geest van samenwerking tussen de delegaties en hun leiders, die te Evan ston aan de dag is getreden. In de boodschap aan de wereld dankt de Wereldraad van Kerken God voor Zijn „zegening van ons werk en onze saam horigheid in de afgelopen zes jaar (die verstreken sinds de oprichting van de raad te Amsterdam)". „Doch het is niet voldoende om slechts verenigd te blijven. Wij moeten voorwaarts gaan. Naarmate wij beter op de hoogte komen van onze eenheid in Christus, wordt het steeds minder te verontschuldigen, dat wij ver deeld zijn", aldus de boodschap, waarin voorts gewezen wordt op de wereldse krachten, die volk en kerken scheiden. In dit verband wordt speciaal gewag ge maakt van de Chinese Christenen, „die met ons in Amsterdam waren". Examens Nij'verheidsakten Geslaagd voor de nijverheidsakte N IV (werktuigbouwkunde) met de verkla ring van voldoend paedagogisch inzicht- G W Beurskens, Tesrelen: A P H van Corven. Utrecht; W H Hein Apeldoorn; H J Hoenselaar, Alkmaar; P J H Jas pers, Utrecht. Geslaagd zonder die verklaring: E D van der Bend, Badhoevedorp; S. Bin nendijk. Arnhem: F A J van den Bo- gaerd. Gemert; W F Devilee, Bilthoven; J Hordijk. Eindhoven; L de Jong. Har- lincen: H F C Kusters Mierlohout; L A C Mackay. Barneveld: C J Meeuwis. Nieuwer-Amstel; G J Meiier, Olst: M Nieuwdorp, Terneuzen; E .Noppe, Ren- kum; H A Nijssen. Hilversum; A W L Peters. Maasbree; B Ploeg, Amersfoort; •T H P Ramaekers, Eindh.; N Roeland. Maarssen; J W la Rooij, Amsterdam; H J Schouwenaar, Bergen op Zoom; E H Sogers, Valkenswaard; A J Siebelt, Heei ('Limburg); J A Smeets, Geleen; C W Tamminga. Rotterdam; D H van Uitert Hengelo (O); A v d Velde, Sliedrecht. Geslaagd voor de akte N V (electro- techniek) zonder de verklaring van vol doend paedagogisch inzicht: M J Bon, Zaandam: P J H J Coenen, Weert; A Dekker, Utrecht; D J J Groenewoud. IJmuiden; H Koster, Amersfoort; A v d Lely, 's-Gravenhage; A M W v d Linden, Valkenswaard; C van Mourik, Gorin- chem; M Preso, Eindhoven; H de Ruij- ter, Amsterdam: D J Steenbergen, Zaan dam: G G la Vos. 's-Graver.hage; A Zeijlmaker, Harlingen. Een delegatie van de Sowj et-acade mie van Wetenschappen is uit Moskou naar Amsterdam vertrokken ter bijwo ning van het aanstaande congres var mathematici. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Spijk (Gr.) J. F. Storm te Nijbroek; te Wezep W. Vroeg- indewev te Bleiswijk; te Urk (bij accl.) J. de Olde te Twijzelerheide. Beroepen: te Boldebroek L. Blok e Kampen. Aangenomen: naar Molkwerum Fr.) W. L. Dekker, vicaris te Huissen. Geref. Kerken Beroepen: te Tzum (Gr.) Th. Fer- werda. cand. te Groningen. Bedankt: voor Wellandport (Niaga- •a) drs G. Y. Vellenga te Alkmaar (Chr. Ref. Church). nomen: naar Godlinze cand. H. E. Wijnja te Ten Post, die bedankte Westeremden. Chr. Geref. Kerken roepen: te Gouda G. de Vries te Steenwij k. 3 e d a n k tvoor Delft P. N. Ribbers Ulrum. Prof. dr J. C. van Rooy overleden De bekende hoogleraar aan de Chr. Uni versiteit te Potchefstroom, dr J. C. van Rooy, (Zuid-Afri'ka) is op 64-jarige leef tijd overleden. Ook in ons land was prof. van Rooy bij •elen bekend In 1925 deed hij aan de Vrije Universiteit zijn doctoraal examen. door ambtelijke arbeid in beslagg enomen, dat hem geen gelegen heid werd gegeven te promoveren. In 1952 werd hem door de V.U. het eredoc toraat in de paedagogiek verleend. Te Potchefstroom doceerde hij wijsbe geerte, ethiek, godsdienst-philosophie en sociologie. (Advertentie). De vlekken zijn allemaal verdwenen Gaarne wil ik U mijn dank be tuigen voor Castella Parels. Lakens had ik met hele doffe vlek ken. Ik kon ze er niet uit krijgen, wat ik al deed. Het was een ramp gewoonweg. En nu gebruik ik Castella Parels. De vlekken zijn allemaal verdwe nen 1 Nu wil ik niets anders meerl Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella U vliegt nu Joor de was heen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels-strooit men zó in het water en direct ontslaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilst* vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu f delijk eens een 10 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Cas tella Parels (47 ct per pak) in huis 1 DONDERDAG 2 SEPTEMBER [ilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws I Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding i Gram. 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Wa terstanden 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleu- M.OO Gram 11.05 Gervar. muz. 12.00 Twee piano's 12.25 „In 't Spionnetje" 12.30 :ken 3.45 Gram 4.15 VoordT. 4.30 Gram. 0 Voor de Jeugd 5.30 Europese zwemkam- pioenschappen te Turijn 5.45 Regeringsuitz.: (Advertentie geneesmiddel t Werkloosheidswet bij de koopvaardij Blijkens een bijvoegsel van de Neder landse Staatscourant van gisteren heef. de Sociale Verzekeringsraad zijn goed keuring gehecht aan het wijzigingsoesiuit van 10 Mei 1954 Inzake de berekening van het dagloon voor de toepassing van de Werkloosheidswet, vastgesteld door het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor de Koopvaardij. Sibajak naar New York met 960 passagiers De Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, die door de Nederlandse regering op langere termijn is gescharterd voor emigrantenvervoer, is gisteren uit Rot terdam vertrokken en gaat vla Le Havre naar New York met 960 passagiers. Dit zijn, voornamelijk door de Holland- Amertka-Lijn geboekte terugkerende Amerikaanse toeristen. Ook ongeveer 125 leden van de Kon. Marine reizen met de Sibajak naar de Ver Staten, om daar twee voor ons land bestemde mijnen vegers te halen. Naar verluidt zal de Sibajak op de thuisreis 500 tot 600 Amerikaanse negers naar Engeland vervoeren. Zij zouden daar ln de mijnen gaan werken. Lt.-gen. A. Baretta, chef-staf va Kon. Ned. Luchtmacht brengt vandaag een bezoek van een dag aan het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger te Wiesbaden. 22. Mevrouw Brush zette haar kopje neer, rees op uit haar stoel en liet een geluid horen, dat alleen maar gesnuif genoemd kon worden. De grote vilten bloem op haar hoed sidderde. Mildred?" zei ze. alsof het woord haar bij- deed stikken. „Als ik u was zou ik aan haar geen symphatie verspillen, mevrouw Phil lips Ik merk dat ze u ook te pakken heeft ge had met haar verhalen, precies zo als uw man. Mildred is een sluw huichelachtig schepsel. Ik begrijp niet hoe Ed daar ingelopen is. Ze huilt al als ik maar tegen Ed spreek. En als Ed mij n zakdoekje of een bosje bloemen koopt krijgt een woedeaanval Door en door jaloers, dat zp Als ik mijn mond open doe tegen een van de kinderen, doet ze alsof ik een misdaad be ga. De gevoelens van een vrouw als Mildred zijn niet te kwetsen... daar zijn ze niet diep ge noeg voor. Maar mannen zijn zwak... en ik ver onderstel dat dominee's, hoewel Gods dienaren, toch menselijk zijn en tegenover wenende vrou- zo zacht als stopverf worden Begrijpt u me goed. ik zeg niet dat er iets was tussen Mil dred en onze dominee, maar dominee's moeten zorgen dat zelfs de schijn niet tegen hen is Dr Harden gaf me gelijk toen ik er met hem over sprak Als men Gods werken wil bevorderen, kan men geen schandaal in de kerk hebben Ik dacht dat u het prettig zou vinden ergens an ders heen te gaan, mevrouw Phillips... weg van de verleiding, bij wijze van spreken." „Ik zou het heel erg prettig vinden", ant- woorddi Caroline „Niet om aan de verleiding te ontkomen. Maar om aan Aporia te ontko men." Op hetzelfde ogenblik wenste ze dat ze niets gezegd had. Stel je voor dat zij hier moesten blijven Dat zij, na dit met mevrouw Brush, in hetzelfde dorp moest leven Het was te erg om aan te denken. En wat was er van haar voor nemen om koel en op een afstand te blijven terecht gekomen? Zelfs mevrouw Brush zweeg na deze kille har de woorden Toen gaf ze een ruk aan haar hoed „Als u er zo over denkt..." zei de oude vrouw, terwijl haar woede door onzekerheid getemperd werd. ,,U geeft me niet veel gelegenheid er anders over te denken", zei Caroline. „Ik heb mijn hele leven hard voor de kerk ge werkt", antwoordde mevrouw Brush. „Maar nog nooit heb ik een predikantenfamilie ontmoet, die minder heeft gewaardeerd wat ik heb ge tracht te doen voor God. Ik wens u goedenmid- dag, mevrouw Phillips." Met rechtschapen waardigheid zeilde zij de deur uit en ging de straat op. Hoewel de woede in haar brandde voelde Ca roline zich koud. Zij had zich zo onbeschoft mo gelijk gedragen en de vlammen van mevrouw Brush vijandschap aangewakkerd, hetgeen noch Paul noch de kerk ten goede kon komen. Maar haar woede was plotseling zo fel geworden, dat zij zich niet meer had kunnen bedwingen Daar bij kwam nog dat het niet zeker was dat zij overgeplaatst zouden worden En dan nog: Soda Center was niet zo ver van Apona van daan Mevrouw Brush kon Soda Center ook ge makkelijk vergiftigen Caroline verlangde er naar te schreien, doch zij nam slechts zelden haar toevlucht tot tranen. Haar leven scheen uit een le vallen. Het leek alsof zij geen andere toekomst had dan onbelangrijk kleinsteeds ge kibbel. onbewoonbare pastorieën, verhuizingen en mislukkingen. Zij begon woedend te worden op Paul die verantwoordelijk was voor haar be staan Wat had hij gedaan om hun positie te verbeteren? Niets Absoluut niets Hij had de bis schop moeten vertellen, dat hij niet naar Soda Center wilde. Hij had resoluut kunnen zijn als hij had gewild. Als hij zijn oude pak maar niet had gedra gen. Hoe kon de bisschop denken dat hij iets beters verdiende als hij zich kleedde als een boe renarbeider? En dan was hij nog zo stom ge weest om te blijven eten, in zijn oude plunje. Toen hij niet-thuis kwam voor het avondeten, had zij geprobeerd te geloven dat de bisschop iets in hem zag en iets voor hem wilde doen. Toen de laatste trein binnenkwam, wachtte zij vol ongeduld op zijn stap. Tot zij hem hoorde. ,,En", vroeg ze direct, ,,is er een beslissing genomen?" „Nee nog niet", antwoordde hij. „Wat zei hij?" „Ik denk dat we hier vandaan gaan", zei Phillips, „maar ik ben er nog niet zeker van en ik heb geen flauw idee waarheen." „Maar wat wilde hij van je? Waarom liet hij je komen?" „O, ik denk dat hij wilde zien, waar ik ge schikt voor zou zijn. Maar we hebben niet over bepaalde plaatsen gesproken." „Ik hoop dat je een verklaring hebt gegeven van je oude kleren." Hij glimlachte schuldbewust. „Dat geloof ik riiet. Het was niet nodig", zei zij hulpeloos. /aar, Caroline. Het zijn heel Hun dochter kwam aan ta- lange broek •n dochter?" hij „O, Paul", „Maai het eenvoudige fe' gekleed in „O hebben „Ja Zij heet „Hoe vind je haar? En wat denk je van me vrouw Fellowes?" „Mevrouw Fellowes is een klem vrouwtje met veel gevoel voor humor. Ik vond haar heel aar dig „En mevrouw Vane?" Caroline Demerkte dat hij aarzelde. Eigenlijk wilde hij iets onvriendelijks zeggen, zoiets als „een brutaal nest met een aanstellerig accent", maar toen herinnerde hij zich de klank van haar stem, toen ze zei: „Ik had een gevoel als of we goede vrienden waren Weer voelde hij zich ever. beschaamd als hij op dat ogenblik was geweest. Klankto. „N door N. van Vliet 6.00 Nws 6.15 Mat kapel 6.45 Voor de jeugd 7 00 Lichti 7.40 „Het Delta-plan", klankb. 8.00 Nieuws 8 05 Kamerork en solist 9.15 Meded. ..Rechter Thomas", hoorsp. 10.25 Gram. 1' Sportact. 11.00 Nieuws Hl. 15—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Mor_ - ïerber. 8J6 11.45 Ka: ork. 12.30 Land- en'tuinb. me rtj.'fii'lincn 12.33 Wij van het land 12.4 ikamp. te Turiji 120 Sopr. e 12.50 1 1.00 Nieuws e piano 1.50 Gi Kath. im. NCRV: 2.00 Grar 3.46 Crar 4.00 Bijbellezing 4.30 Pianorecital 5.00 V< de jeugd 5.20 Franse volksliedjes 5.45 Grs 6,06 Amus. muz. 6.30 Gram. 6.40 Een goed" woord voor een goede zaak 6.46 Gram. 7.C Nieuws en weerber 7.10 Lichte muz. 7 Gram. 8.00 Radiokraht 8.20 Amus. muz. 9.1 Wonderlijke wetenswaardigheden 9.15 Grar 2.30 Gra kinderen' 5.56 Weerber. 6 00 Nieuws 6 1. Caus. 625 Sport 6.30 Gevar muz. 7 00 Ge progr. 7.30 Recital 8.30 Twintig Vragei 9.00 Nieu' 10.15 Hoorsp. 10 Engeland BBC 247 m. 12.00 Dai Voor de klei 45 Gram. H 00—11.08 Ni Light Progi smuz. 12.4" 2 00 Gi iz. 12.46 Philh. 4.15 MTS iz. 3.4i> Lichte Dagb. 4.30 Orgelspel 5 00 D; 'rÜ-c^c- 6-15 Mariniersork. 6.45 Hoor- 00 Nieuws (.25 Sport 7.30 Gevar. pr. duz. comedie 8.45 Amus. muz 9 00 pel 9.30 How do you do? 10.00 Nieuws Dude dansen 11.05 VoordT. 1U.20 Amus. 12.00 Ork. conc. 1.00 Nieu 4.00 Filmmuz. 4.25 Lieder .00 Nieuws 5 50 Gram. 7 863 kc/s. 12.30 Operar gelconc. 6.30 Ami muz. 758 Gram 11.15 Pianorecital 8.55 Idem 9 00 Ork conc 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 13 45 Gram. 12.30 Weerber 2.34 Gram. 1 00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.0Ó 5.15 Dansmuz. 6.30 Gram 7 30 Nii Hoorsp 10.00 Nieuws 10.15 Relais. 10.56 Nws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 10.00 10 30 Nieuws. Beste alle- Hij der i i de Broederbond van Afrikaners. Ook in de Chr. Nat. Onderwijs was hij steeds in de voorste gelederen te vinden. In Lunteren Calvinistische sitidenten in zomercongres Vele Calvinistische hoogleraren, predi kanten, studenten en andere intellectue len zijn dezer dagen in het conferentie oord van de Nederlandse Zendingsstudie raad te Lunteren bijeen om deel te nemen aan het jaarlijkse zomercongres van de Calvinistische Studentenbeweging. Dit congres is telkenmale weer een hoogtepunt in het Calvinistisch studen tenleven, omdat alle intellectuelen uit de gehele Gereformeerde gezindte in Neder land daar met elkaar kunnen spreken in amicale sfeer over verscheidene belang rijke onderwerpen. De praeses der C.SJ3., de heer J. H. C. van den Berg maakte er Maandag in zijn jaarrede de vergadering attent op. dat dit congres valt in het 25ste bestaansjaar van de C S B., welke opmerking de toch al feestelijke stemming nog verhoogde. Nadat tijdens de maaltijd vele oude contacten hernieuwd en vele nieuwe ge legd waren, luisterde men naar een refe raat van ds J. Verhey over „Kerk en Woord" Een interessante discussie was het slot van de eerste dag van een veelbelovende conferentie. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te Llnschoten, E H van Koo- ten te Neerlangbroek; tot leraar aan de Chr ambachtsschool Overveluwe te Harderwijk, J van Ettlnger te Rotterdam. Op 7 October in Scheveningen Provinciedag Maatschappe lijk Werk De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland en de sociale ra den te Delft, Den Haag, Leiden, Rotter dam en Vlaardlngen houden 7 October in de concertzaal van het Kurhaus te Sche veningen een provinciedag voor maat schappelijk werk. Over het onderwerp: Woontoestanden en maatschappelijk werk zullen spreken de oud-minister van we deropbouw en volkshuisvesting mr J. in 't Veld en de hoofdinspectrice van de Stichting Centraal Woningbeheer te Den Haag, mejuffrouw R. Hartstra. Het openingswoord spreekt de voorzit ter van de Stichting voor Maatschappe lijk Werk in Zuid-Holland, mr L. A. Kes- per. Geldkistje gedeponeerd in vuilnisemmer Een weduwe uit de Gashouderstraat te Rotterdam is de politie komen vertellen, dat zij per vergissing een kistje, waarin zich negen bankbiljetten van f 25 en een van f 50 bevonden, in de vuilnisemmer had gedaan en aan de vuilnisman had meegegeven. Bij informatie bleek, dat het vuil inmiddels was vernietigd. Dit najaar zal voor het eerst een examen worden afgenomen ter verkrij ging van het getuigschrift theorie mon teur of hulpmonteur in de koeltechniek. r~ 3T '5 IE •7 ar ay 33 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Neerslachtig. 4 plaats in België, 7 vis, 8 nakomeling, 10 kledingstuk. 11 onderricht, 13 vod. 14 herkauwer, 15 chocoladestaafje. 17 bitter gevoel. 13 pijp, 20 bezig. 22 zangnoot, 24 wijnmaat. 26 gevangenis. 27 muil. 28 burcht. 30 gebakje. 31 zweep, 32 licht bron ïrticaal: 1 Verpakking, 2 boven dien, 3 klinknageltje. 4 heilige. 5 vrucht- vliesje, 6 overal, 7 voor, 9 kleur, 11 weef sel. 12 zeer matig, 15 slede, 16 voordeel. avelsluier, 19 roofvogel, 21 deel van de voet, 22 slim. 23 grote bijl, 25 struis- ogel. 27 projectiel. 29 geheel de uwe. Oplossing vorige puzzle S A N E L AROMA NORIA E M I E R LAARS

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2