Jlieuiue £riiisr()e (feuraitl Scherpe taal van Reynaud Mendès-France tot JÉ l u Krappe zege van Ned. waterpoloteam Mendès-France geen Napoleon Tweede stoffelijk overschot van vliegramp gevonden Plannen over Zoavo door Manilla „lekgestoten" Franse Kamer tot 3 November verdaagd Wist U lm WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Sbeenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantpastldj Is gheNevea «ngn hert ia tcgfjeaspoet" Vijf en dertigste jaargang No 10131 „OPEN 'T DEBAT OVER ONZE BUITENLANDSE POLITIEK" Gij drijft thans Duitsland in de armen van Moskou ZOALS WIJ GISTEREN in een groot deel vcm onze edities nog konden melden, heeft Paul Reynaud, een vurig voorstander van de E.D.G., van de Franse regering geëist, een debat te openen over de buitenlandse politiek, nu de E.D.G. verworpen is. De schriftelijke vraag van Reynaud en de zijnen was door vijftig parlementsleden mede ondertekend, die allen zeer verbolgen zijn <jver het feit, dat geen der voorstanders der E.D.G. gelegenheid heeft gehad het verdrag te verdedigen. In een felle rede heeft Reynaud premier Mendès-France er van beschuldigd, Duits land weer in de armen van Rusland te drijven. „Door uw neutraliteit en onverschillig heid hebt U een groot idee om hals ge bracht," riep Reynaud de premier toe en wijzend op de communisten, liet hij er op volgen: „wat uw meerderheid betreft, veel geluk er meeMendès-France was onder dit fel requisitoir kennelijk nerveus. Hij stelde 3 November als datum voor een debat over de buitenlandse po litiek voor, maar zijn voorstel werd met geroep: „Treedt af, treedt af," begroet. De communisten in het Franse parle ment hebben de beslissende stemmen ge geven, die het E.D.G.-verdrag de genade slag toebrachten. Het is echter wel zeer onwaarschijnlijk, dat deze lieden straks Mendès-France zullen steunen, om een andere vorm voor de Duitse herbewape ning te vinden, waarbij in ieder geval onze Engelse vrienden nauw betrokken dienen te zijn, zoals hij gisteren zijn plan nen voor de toekomst formuleerde. De verwerping van de E.D.G. door Frankrijk is vooral aan de communisten te wijten, die zich daarbij uiteraard allerminst door Franse of Europese belangen hebben laten leiden, maar getrouw de bevelen uit Moskou opgevolgd hebben. Die drie socialisten Moch, Mayer en Lejeune, die door hun partij geroyeerd waren, omdat zij tegen de E.D.G. gestemd hadden, zullen bij het partijbestuur in beroep gaan. Zij hebben de steun van 53 andere socialistische anti-E.D.G.-ers. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vóór zijn vertrek naar Manilla, waar hij de Zoavo- conferentie zal bijwonen, nog een verkla ring uitgegeven, waarin hij de verwerping van de E.D.G. door Frankrijk een gevolg van „een door communisme opgezweept nationalisme" noemt. Er dient nu volgens Oefening Luciiei Luchtactiviteit morgen op volle toeren Gisteren is voor de Koninklijke Lucht macht en de luchtdoelartillerie de drie daagse oefening Lucifer begonnen. De oefening, waaraan ook onderdelen van de Canadese en Engelse luchtmacht meewer ken, heeft ten doel de verdediging vani onze nationale sector tegen vijandelijke vliegtuigen. De operatie Lucifer is een oefening van de samenwerking van lucht macht. luchtafweer en de luchtwachtpos- ten. Het personeel wordt meer aan de tand gevoeld dan het materieel. De oefe ningen worden alleen gehouden tussen zonsopgang en zonsondergang. Verwacht wordt dat in de loop van het volgend jaar met de vervanging van de Meteors door Hunters en met de vernieuwing van de apparatuur der radiostations belangrijke vorderingen zullen zijn gemaakt. Gisteren was er nog slechts geringe ac tiviteit in de lucht. De vliegvelden welke aan de oefening deelnemen zijn: Soester- berg, Valkenburg en Volkel. Vandaag werd de activiteit in de lucht geleidelijk opgevoerd. Morgen, de laatste dag van de operatie, zal ze op volle toeren draaien. Mr Wolthuis ging illegaal over de grens De NESB-leiders Paul van Tienen uit Amsterdam en mr J. A. Wolthuis uit Groningen zullen, zoals bekend. 1 Oct. voor het Haagse gerechtshof terechtstaan. Mr Wolthuis zal zich binnenkort ook mo ten verantwoorden wegens illegale grensoverschrijding. In Juni is hij name lijk door de Duitse autoriteiten gearres teerd. toen hij met een ongeldig apspoort de DeensDuitse grens overschreden had. Hij werd in Flensburg tot tien da gen gevangenisstraf veroordeeld. Wegens ongeoorloofde overschrijding van de Ne derlandse grens zal hij nu ook in ons land terecht moeten staan. Dulles zo spoedig mogelijk een bulten- ne bijeenkomst van de N.A.V.O.-lan- den bijeengeroepen te worden, om de Leuwe toestand onder ogen te zien. Engeland zou zich reeds ten gunste van m Duitse herbewapening binnen de N.A.V.O. uitgesproken hebben. Ook vol- Adenaupr, de Duitse Bondskanselier, en er spoedig maatregelen genomen worden, om de invloed van de vrije we reld in West-Duitsland te handhaven. De erping van de E.D.G. werd in een verklaring, die namens Adenauer werd uitgegeven, munisme genoemd, maar dit behoeft nog niet het einde van de Europese gedachte te betekenen. Anderzijds heeft deze ver werping, die practisch samenviel met de desertie van John en Schmidt-Wittmack en de stakingen in West-Duitsland, de jonge democratie in W.-Duitsland zwaar op de proef gesteld. Ook de „Europeaan" Spaak, Belgisch minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Franse beslissing een grote overwin ning van het communisme genoemd. Dit besluit, zei hij, is zuiver negatief en wijst geen andere wegen aan. De E.D.G. was de hoeksteen van de N.A.V.O. en Frank rijk heeft deze hoeksteen vergruisd, voor hij goed en wel was aangebracht. Spaak zegde ten slotte toe alle concessies, die de vijf E.D.G.-landen aan Frankrijk te Brus sel gedaan hebben, te zullen publiceren, om hun volledige omvang duidelijk te doen uitkomen. Behalve de communistische pers, heb ben alle kranten der vrije wereld hun grote teleurstelling over de Franse be slissing uitgesproken. Slechts in Zweedse en Oostenrijkse bladen zegt men, dat de E.D.G. niet het enige redmiddel voor Europa was, en verwacht men meer van een toelating van Duitsland tot de N.A.V.O. SoufhAfncci j I Sttid A'rika South Africa jj Suid-Afn*a Sow* h Africa^ mag er fijn rekenen en schrij- chiedere dag een kwartiertje spelen." Frankrijk, la douce France, heeft in zijn historie vele politieke sensaties gekend. De geschiedenisboekjes staan er vol van. Welk een woelige we reld is er gebleven tussen het tijd perk van Napoleon en het huidige van Mendès-France. De Fransman verstaat de kunst de dingen kern achtig en geestig te zeggen. C'est le ridicule qui tue, het belachelijke doodt en daarom zullen wij maar geen vergelijking treffen tussen de terugkeer van Napoleon van Elba en de j'oyeuse entree vein Mendès-France in de Franse politiek. Het is nog niet zover, dat Mendès-France verheer lijkt wordt als symbool van Frank- rijks roem en glorie. Hier op de foto de kleine Corsicaan. Kort geleden werden onder de ogen van 20.000 geestdriftige Parijzenaars de laatste opnamen gemaakt van de nieuwste film van Sacha Guitry „Napoleon". Des avonds kon men de „kleine kor poraal" opnieuw de Champs Elysèes zien afrijden, met op de achtergrond de wereldberoemde Are de Triomphe. Ingrijpende wijzigingen in Egyptisch kabinet In het Egyptische kabinet zijn gisteren enige belangrijke veranderingen aange bracht, waardoor de militairen in feite meer macht hebben gekregen. Door de wijziging hebben thans dezelfde personen de ministerraad en in de revolution- .re raad zitting, waardoor gemeen schappelijke vergaderingen van deze beide lichamen voortaan overbodig zijn. Als de voornaamste verandering wordt aangemerkt, de benoeming van luit.-kol. Anwar el Sadate tot minister zonder por tefeuille. Hij is secretaris van het lsla- mie-tisch Congres en van deze benoeming wordt dan ook een eventuele Arabisch- Islamietische overeenstemming verwacht. Andere benoemingen zijn: Gamal Salem tot dusver minister van verbindingen, thans vice-premier; Nakim Amer. opper bevelhebber van het leger, thans boven dien minster van oorlog; Monein Kaïs- soeni. tot dusver onderminister van financiën, thans minister van finan ciën; Kamal Hoessein, minister van Fathi Radwan, zonder portefeuille, thans minister voor de verbindingen. Onlusten te Soerabaja Te Soerabaja is een dode gevallen en zijn elf personen gewond in een ruzie tussen de bevolking en personeel va Indonesische zeemacht, die ontstaan door een vechtpartij met 7' hande laars in bioscoopkaartjes. Op 14 October a.s. zal in Z.-Afrika een serie postzegels worden uit gegeven, waarop diverse wilde die ren uit dit werelddeel zijn afgebeeld. Man>-met-geheugenverlies Zo goed als zeker een Duitse landloper De Enschedese politie is er thans z goed als zeker van dat de geheimzinnige man. die zich in Enschede uitgeeft de Amerikaanse officier Rollins en geheugenverlies zou lijden, de 29-jarige Duitse landloper Günther Fischer is. Zij heeft gisteren namelijk uit Frankfort een foto van deze Fischer gekregen, welke een frappante gelijkenis vertoont met die, we ke de politie te Enschede zelf van de man heeft genomen. De laatste twijfel kan ech ter eerst uit de weg worden geruimd, wanneer blijkt dat de in Enschede geno men vingerafdrukken van Fischer, die gisteren in Frankfort zouden aankomen, indentiek zijn met die van Fischer. Geen onbehoorlijke druk McCarthy niet schuldig; Roy Cohn wel In Washington wordt op het ogenblik het officiële rapport gedrukt van de „hearings", waarbij vier republikeinen en drie democraten een onderzoek instelden ongeoorloofde activiteit van sena tor McCarthy, de communistenjager. In het rapport vericlaren het Ameri kaanse leger (met name minister Stevens) en de vier republikeinen, dat het niet waar is, dat McCarthy op onbehoorlijke wijze druk heeft uitgeoefend op leger- autoritei/ten, met het doel, een bijzon dere behandeling te krijgen voor zijn me dewerker David Sohir.e. Zij zijn echter wel van oordeel, d««l McCarthy zijn me dewerkers beter onder conitróle had moe ten houden. De democr commissie leden menen, dat het optreden van republikeinse collega McCarthy ernstige critiek verdient. Zowel .republikeinen ais democraten veroordelen Roy Cohn, rechtskundig raadgever van McCarthy (intussen afgetreden), wegens „diens gepast en volhardend aggressief optre- In Washington begon gisteren een nieuw senaartsonderzoek tegen McCarthy Een gemengde commissie van repu blikeinen en democraten zal McCarthy op een aantal punten aanvallen. Aanval len deed McCarthy gisteren reeds, toen hij voor de nieuwe commissie verscheen. Hij beschuldigde er een democratisch lid van de (onpartijdige) commissie van, eens gezegd te hebben: „Er is geen één democratische leider in het congres, die McCarthy niet verachtVoorzitter Watkins snoerde McCarthy de mond met het verzoek niet te interumperen met opmerkingen die niets ter zake doen. Rustige verjaardag Prinses Wilhelmina in de rij voor bood schappen Hoewel Prinses Wilhelmina gisteren tijdens haar verjaardag in Noorwegen vertoefde, heeft het Nederlandse volK deze dag toch niet ongemerkt voorbij la ten gaan. Velen hebben de felicitatie- registers die op het paleis Het Loo ge reed lagen, getekend. Het gemeentebe stuur van Apeldoorn zond een felicitatie de jarige Prinses en gisteravond werd in het openluchttheater Berg en een taptoe gehouden. Hieraan nam ook deel de drumband van het depót der koninklijke marechaussee, die vorige week in Delft zoveel succes oogstte. De Prinses bracht haar 74ste verjaar dag in alle rust door in het Kvikne hotel op de noordelijke oever van de Sogne- fjord in West-Noorwegen gelegen. Bij aankomst in het kleine bergdorp had de Prinses verzocht het particuliere karakter van haar verblijf volledig in acht te nemen. De inwoners eerbiedigen dit verlangen volledig. De Prinses moet zelfs in de winkels wachten op haar 'beurt, wat zij bijzonder op prijs stelt. Russische „Grofe Drie" met vacantie De „Grote Drie" van de Sowjetunie, premier Malenkof, de minister van bui tenlandse zaken Molotof en de secretaris van de partij, Kroetsjtsjef, vertoeven aan de Zwarte Zee, waar zij hun vacantie doorbrengen. Zij wonen waarschijnlijk in een landhuis dat het eigendom is van de Russische regering. Klementi Wo- rosjilof, de president van de Sowjetunie, brengt er vermoedelijk eveneens zijn vacantie door. Twaalf Ambonezen spoedig berecht Het militaire parket te Djokja deelde volgens het A.I.D. de Preangerbode mede, dat binnenkort twaalf leiders van de re publiek Zuid-Molukken zuilen terecht staan, namelijk J. H. Manuhutu, A. Wai- rizal, D. J. Gaspers, J. B. Pattiradjawane, G. G. H. Apitulay, dr. Th. A. H. Pattirad jawane, thans als militair arts te Ambon te werk gesteld, D. Z. Pessuwariza. J. S. II. Norimarna. Ibrahim Chofilla. de enige Islamiet, terwijl de anderen Protestanten zijn, F. H. Pieter, oud-burgemeester van Ambon, S. D. Jacob. Thomas Nussy. Weer wrakstukken van de Bontekoe opgehaald De kotter Nehim 3 uit IJmuiden heeft gisteren het stoffelijk overschot van de derde officier van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig Willem Bontekoe, de heer R. M T Meyers, binnengebracht t nu toe was alleen nog het lijkje de 5%-jarige Richard Yarrow ge vonden. De Nehim 3 meerde gisteravond om is uur met de vlag halfstok in IJmui den. De zwaar beschadigde vliegtuigmo tor, die het schip had gevonden, stond bakboord van het kottertje als - een verwrongen massa metaal, waarvan zes cylinderkoppen waren afgeslagen. De igers waren eveneens gedeeltelijk ver dwenen. Ook de kast van de koppeling gedeeltelijk weggeslagen. Van de propellqr was niets meer over. Het door het zeewater schoongespoel de aluminiumkleurige wrakstuk is met behulp van de electrische kraan van het staatsvissershavenbedrijf op een vracht wagen gehesen en naar Amsterdam ver voerd. De kotter had bovendien een gro te hoeveelheid verwrongen aluminium boord. Ook zijn diverse kledingstuk van de passagiers gevonden, o m een overhemd, enige schoenen en een col bertjasje, dat op de rug was gescheurd. De sleepboot Hector en de kotter WR 7 kwamen ongeveer op hetzelfde tijdstip binnen, ook met fragmenten var K.L.M.-machine aan boord. Ook is er een gedeelte van het logboek gevonden. Wrak gelocaliseerd In de loop van de ochtend zijn werkzaamheden tot opsporing van wrak van het KLM-vhegtuig zeer moedelijk met succes bekroond. Naar wy schijnlijkheid in geslaagd de positie het wrak te localiseren. Duikers naar de zeebodem afgedaald om vast te stellen of het wrak inde/daad ligt i men meent het te hebben gevonden. De verbreding van het Amsterdam Rijnkanaal tussen Utrecht en Amsterdam is vandaag gereed gekomen. Wel zullen tot het einde van dit jaar nog bagger- werkzaamheden worden verricht, om 't kanaal overal de vastgestelde diepte van 4.60 m beneden N.A.P. te geven, maar de scheepvaart kan van heden af zonder bezwaar van de volle breedte van het kanaal gebruik maken. Deining in Amerika en Engeland Philippijns blad publiceerde zeer geheim Amerikaans ontwerpverdrag TVTA HET TORPEDEREN van de Europese defensiegemeenschap door de -i-^l Franse Nationale Vergadering, zijn nu ook de plannen voor een Zuid oost-Aziatische verdedigingsorganisatie de Zoavo lekgestoten. De gegevens van het Amerikaanse ontwerpverdrag zijn namelijk in handen gekomen van het Philippijnse blad Manilla Bulletin, dat er haastig gebruik van maakte. Deze voortijdige publicatie heeft grote opschudding verwekt. Amerikaanse en Britse waarnemers geloven, dat het bericht in dit blad juist is. President Magsaysay van de Philippij- nen heeft onmiddellijk een gestreng on derzoek naar dit „lek" gelast, nadat de Amerikaanse ambassadeur in Manilla te gen de publicatie had geprotesteerd. Vertegenwoordigers van de Ver Staten en het Britse Gemenebest zijn vandaag reeds in spoedconferentie bijeengeroepen. De mogelijkheid bestaat, dat de bijeen komst tussen de acht leden-landen nu niet in Manilla zal worden gehouden. Vol gens Manilla Bulletin zou Dulles te ver staan hebben gegeven, niet aan de con ferentietafel te zullen verschijnen, als hij niet de garantie kreeg, dat de Philippij- nen geen „verrassende daad" zouden doen, waardoor Amerika in moeilijkheden zou komen. Het ontwerp, dat het Philippijnse blad publiceerde, zou overeenkomst vertonen met het Noordatlantische verdrag. H pact zou het gebied van Zuidoost-A: het Noordwesten van de Stille Oceaan uitgezonderd het gebied ten Noorden de 21ste breedtegraad bestrijken, men weet, loopt deze breedtegraad tu de Philippijnen en Formosa en doorsnijdt hij de provincie Tonkin. Cambodja, Laos en Vietnam zouden de verdragstaten behoren. Inmiddels is John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, in gezelschap van de republikein se senator Alexander Smith en een zestal medewerkers naar Manilla vertrokken. De Amerikanen worden daar Vrijdag ver wacht. De Britse minister van buitenland se zaken. Eden, zal, zoals in een deel on zer edities reeds vermeld, niet naar d< Philippijnen gaan, zulks met het oog op de toestand in Europa na de Franse wei gering, het E.D.G.-verdrag te ratific Mendès-France blijft steunen op Atlantisch pact Vandaag komt het Britse kabinet in speciale zitting bijeen om de crisis in de Westelijke defensiepolitiek te bespreken. Men verwacht met stelligheid, dat Enge land in de komende onderhandelingen met de Europese bondgenoten steun zal verlenen aan een voorstel om West- Duitsland rechtstreeks tot het Atlantisch pact toe te laten. Daarbij zal het grootste probleem zyn, hoe men aan de Duitse herbewapening bepaalde beperkingen kan opleggen, zonder West-Duitsland een tus te geven, die inferieur is aan die de andere deelnemrs in het Atlantisch Hij vernietigde de E.D.G. Dit is generaal Adolph Aumeran, een afgevaardigde van de rechter vleugel in de Franse nationale ver gadering. Hij was het, die de motie indiende volgens welke moest wor den overgegaan tot de orde van de dag en waarbij de kwestie van de E.D.G. niet verder ter sprake zou komen. Zijn beslissende motie werd met 319 tegen 264 stemmen aange nomen en daarmee was over het lot van het Europese leger beslist. DAT de perschef van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, de heer C. Roorda. het „diplome d'honneur" van de Academie internationale du tourisme" is toegekend wegens zijn inzending voor een interna tionale prijsvraag voor het geven van definities over toeristische begrippen. DAT de Amsterdamse rechtbank na een zitting van bijna 2% uur de 73-jarige Blaricummcr V. vrijsprak van de ten laste gelegde opzettelijke brandstichting in een boerderij aan de Eemnesserweg te Blaricum op 19 Juni j.l. (eis 3 mnd. met aftrek). DAT vandaag de eerste groep van 25 Amsterdamse ki" neren uit armlastige gezinnen in het watersporteentrum Sim- merwille aan de Loosdrechtse plassen is aangekomen op uitnodiging van een comité, hiertoe in staat gesteld door bij dragen van zomergasten. DAT het KLM-toestel op weg van Am sterdam naar Curacao (evenals de Wil lem Bontekoe een DC-6b) gisteren met 36 passagiers aan boord zonder onge lukken een extra landing moest maken op het vliegveld Idlewild bij New York wegens een scheefzittend neuswiel. DAT het gemeentebestuur van Nijme gen van plan is de westelijke wand van de Grote Markt, waarachter de 13de eeuwse Stevenskerk is gelegen, in vroeg middeleeuwse toestund te herscheppen als passende entourage van waaggebouw en kerkboog. DAT 1100 ambtenaren, werkzaam bij de elf provinciale griffies gisteren deel namen aan een interprovinciale contact dag te Leeuwarden en er ook Belgische ga:ten aanwezig waren. DAT Elvin Seibert. het nieuwe hoofd van het consulaat-generaal der Verenig de Staten gisteren is bevestigd in de rang van consul-generaal. DAT gisteren te Arnhem een Europese week is geopend, waarbij verschillende spiekers, o.a. minister Mansholt er op wezen, dat wij verder moeten gaan met ae Europese samenwerking ondanks de Franse beslissing inzake de EDG en de Duitser dr Ernst Friedlander zich ont goocheld maar niet verbitterd toonde. DAT de provincie Gelderland f 50.000 beschikbaar wil stellen ten behoeve van een fonds tot verfraaiing van het nieuwe provinciehuis en omgeving te Arnhem, opdat de decoratieve aankleding kan worden voltooid. DAT. ter aflossinr van de Dubois, het Nederlandse fregat Van Zijll in Hong kong is aangekomen om met de Ameri kaanse zeestrijdkrachten de noordelijke wateren te beva c n. DAT in het kader van de feesten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de plaatselijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer te Zeist dezer dagen puzzieritten zijn georganiseerd voor fietsers, bromfietsers en automobilisten. pact. Voorts verluidt, dat Mendès-France, d Franse premier, nu het initiatief zal nemen om Engeland, Amerika en West- Duitsland tot een conferentie uit te no digen, waarop men een nieuwe formule voor Duitse deelneming aan de Atlan tische defensie zou moeten uitwerken. Mendès-France blijft vasthouden aar het Atlantisch pact voor dc inschakeling van West-Duitsland. Hij zal de Britse r« gering raadplegen over een „militai pact", waarin Duitsland met Frankrijk wordt verbonden, maar daaraan zal ook Engeland moeten deelnemen. De zitting van de Franse nationale ver gadering is tot 3 November verdaagd. Zulks geschiedde nadat de Kamer met 418 tegen 162 stemmen een desbetreffen de motie van de regering had goedge keurd. Wij wijzen er nog op, dat de Ver. Staten, ondanks de verwerping van de E.D.G. in Frankrijk, in een officiële ver klaring te kennen geven: „Er is nog veel, -aarop kan worden voortgebouwd en deze grondvesten moeten niet aan het wankelen worden gebracht door een bruuske of slecht overwogen actie onzer zijds". Reuter meldt, dat vernacht wordt, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger in de permanente NAVO-raad het voor stel zal doen begin October in New York bijeen te komen, ter bespreking va crisis, ontstaan na verwerping van E.D.G. Scandinavische landen Neem rood China in Ver. Naties op Op de jaarlijkse dinavische ministers ken hebben Den Zweden en IJsland erklaard, dat onferentle van Sc van buitenlandse In een communiqué imunistisch Chii toet spoedig mogelijk in de Ver. Naties worden opgenomen. De Ver. Staten verzetten zich fel teger deze opvatting, die Washington bestem peld als „het binnenhalen der barbaren". Orkaan teisterde Amerik. kust Langs de Atlantische kust van de Ver enigde Staten i6 grote schade aangericht door een orkaan, die werd gevolgd door re regenval. In verscheidene plaatsen de kust is de noodtoestand afgekon digd en hebben de inwoners de raad ge kregen. om zich verder landinwaarts te begeven. In de baai van Rhode Island d rij ft eer met munitie geladen lichter rond, losge slagen van zijn ligplaats. De mensen zijr gewaarschuwd, dat er zware ontploffin gen verwacht kunnen worden, het scheepje op de rotsen slaat. In de Quincy baai worden drie jongens vermist. Te Dartmouth in Massachusetts •n man verdronken, die probeerde zijn boot een veiliger ligplaats te geven. Overal zijn hoogspanningsleidingen ge broken. kelders onder water gelopen en schepen losgeslagen. De orkaan bracht invankelijk windsnelheden van 240 km r uur, maar nam later in kracht af tot 130 km per uur en minder. In de haven van New York hebben verscheidene grote schepen, waaronder de United States, moeilijkheden onder vonden bij het meren, alus A.P. Het Antilliaanse Statenlid voor Bo- de heer Abrahams, is van de re geringscoalitie overgegaan naar de op positie, waardoor de coalitie in de min derheid gekomen is De Britse delegatie zal nu onder leiding staan van lord Reading Volgens welingelichte bron willen de Philippijnen proberen op de conferentie een handvest voor de Stille Oceaan aan genomen te krijgen. Waarnemers zijn echter van mening, dat de plannen moei lijk kunnen worden gewijzigd. Nu het ont werp bekend is, staat men voor grote moeilijkheden, aangezien het bijkans uit gesloten moet worden geacht, dat hierop nog amendementen kunnen worden aan genomen. Dit geldt inzonderheid voor de clausule, dat de leden Ingeval van com munistische aggressie niet verplicht zul len zijn elkaar te helpen. De Philippijnen, Australië. Nieuw-Zeeland en Pakistan willen deze hulp wel verplicht gesteld Attlee samenwerken met rood China Conclusie na 1 B-daagse rondreis De delegatie van de Britse Labour Partij onder leiding van Attlee heeft naar radio-Peking meldt, verklaard, dat „de wereldvrede afhankelijk is van een nauw samengaan van rood China met de rest van de wereld". „De politiek van uitsluiting van dit land kan slechts de vrede in gevaar bren gen", zo meenden de delegatieleden in een verklaring, welke werd omgeroepen, terwijl de groep reeds voorbereidingen trof voor het vertrek na een bezoek van 16 dagen aan China. Bovengenoemde verklaring werd afge legd door Morgan Phillips, de secretaris generaal der Labourpartij. Hij is van oor deel dat ondanks de ideologische verschil len er geen beletsel is voor een „vreed zaam naast elkaar leven". Vorstelijke gasten waren in Epidaurus De vorstelijke gasten van het Griekse koningspaar hebben gisteren tijdens hun tocht langs de Griekse eilanden en ae kust van het vasteland een bezoek ge bracht aan de oude stad Epidaurus. Hier woonden de gasten een opvoering van Euripides' drama „Hippolytus" bij. Bijna 100 koningen, koninginnen, prin sen en prinsessen bezetten tijdens de openbaire voorstelling de beste plaatsen in het 2500 jaar oude amphitheater. Vandaag zouden zij een bezoek bren gen aan de tempel van het orakel van Delphi. Zomer-entree van de herfstmaand (Van onze weerkundige medewerker) ^OALS HET ER VANDAAG, op deze eerste dag van de herfstmaand naar uitziet, lijkt het er veel op. dat de zomer en de herfst gewisseld hebben. Een temperatuur boven de 25 gr. C., zoals die in de drie achter ons liggende zomermaanden te De Bilt slechts twee maal is voorgekomen, levert September al op de eerste de beste dag. Ook is 'het geen dagvliegje, want de komende dagen zal het weer een vrij' zomers karakter houden. Een klein lage drukgebied in de Golf van Biscaye kan door de plaatselijke sterke verhitting een onweersbui brengen, maar de wind blijft tussen zuid en zuidwest. Een hogedrukgebied boven de Alpen en Zuid-Duitsland zorgt er ook voor dat warmere lucht uit Frankrijk wordt aan gevoerd. Het is zomer en al hebben velen er niet meer op gerekend, de temperatuur zal in een groot deel van ons land flink boven de 25 gr. C. oplopen. Morgen is aan de kust iets koelere lucht van zee te verwachten- HET WEERIN EUROPA Ui ï.f WEERBERICHT Veranderlijke bewolking CN.M.I. te De Bilt verwaebt tot mor- Tijdelijk meer bewolking met hier en daar een bui, maar overdag ook zonnige perioden, Zwakke tot matige zuidelijke wind. Over het algemeen iets minder warm. (Opgemaakt hedenmorgen om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1