Jlicuwc gtiiizctft GTiouranl Het Franse parlement verwerpt het Europese defensieverdrag Toch nog voorlopig geen nieuwe spelling Ook V.S. en Engeland schuldig aan falen E.D.G. ,Man met geheugenverlies" zou Duitse landloper zijn Prinses Wilhelmina 74 jaar Wist U Vissers vonden stoffelijke resten van inzittenden DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10130 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaatnastlrij f< gMleorn ■nn hert ia ftgfjeaspoet" Ziekte zonder genade f MARIANNE LEGT GEESTESKIND TE VONDELING Premier Mendes-France wil de NAVO verder de organisatie van uitbouwen FRANSE nationale vergdering heeft gisteren het E.D.G.-verdrag van de hand gewezen door aanvaarding van de motie „over te gaan tot het volgende punt van de agenda". Hierdoor werd iedere verdere dis cussie over het verdrag gesloten en het in feite dus verworpen. De motie, die gistermor gen opnieuw door de uiterst rechts georiën teerde generaal Auméran was ingediend. werd aanvaard met 319 tegen 264 stemmen. Tevoren had de 82-jarige grijze oud-premier, Edouard Herriot, die, zoals hij zeer plechtig zei, „aan het einde van zijn leven sprak", de motie krachtig gesteund. Zoals bekend is, was Mendès-France er Zondag in geslaagd, de bovengenoemde motie en een motie van de voorstanders van de E.D.G. om de debat ten uit te stellen en nieuwe onderhandelin gen te openen, te doen terugnemen. Gisterochtend, bij de hervatting, werden verstaanbaar te maken, om nog enkele beide moties echter opnieuw inge diend en moesten volgens de regels van het Franse parlement in behandeling ge nomen worden, voordat de debatten wor den voortgezet. Mendès-France zette nog maals uitvoerig uiteen, dat hij er de voor- minder belangrijke punten stellen. Tenslotte verdaagde hij met een wanhopig gebaar de vergadering tot van ochtend halftien. Daardoor kreeg Mendès- France geen gelegenheid een verklaring af te leggen, die ieder verwachtte. Jules Moch (links), socialistisch afgevaardigde, en de ere-voorzitter van de Franse Assemblee, Edouard Herriot, bespreken samen de kansen, die de E.D.G. in de Franse Kamer zal hebben. Naar hun gezichten te oor delen, zien de twee felle tegenstanders van de E.D.G. de toekomst niet al te somber in.,,. Later zei Mendès-France tegenover persverslaggevers, dat de uitspraak van de nat. vergadering uitsluitend betrekking had op het EDG-verdrag, maar niet op de conventies van Bonn. Deze zullen afzon derlijk door de regering en de nat. ver gadering behandeld worden. In deze con venties wordt Duitsland souvereiniteit be loofd, maar deze ls In de conventies af hankelijk gesteld van de tot standkoming m de EDG. Mendès-France meende verder, dat er tenslotte wel een oplossing gevonden zal worden, waarbij hij vooral veel verwacht en verdere uitbouw van het At- keur aan gaf, dat beide motie® ingetrokken werden, zodat het debat voortgang kon vinden. Na schorsing van de vergadering adviseerde echter de commissie van bui tenlandse zaken met 24 tegen 20 stemmen, de motie van generaal Auméran te aan vaarden. De stemming begon en het was 6poedig duidelijk, wat de uitslag zou zijn. Onmiddellijk nadat deze officieel be kend was gemaakt, sprongen de commu nisten op en zongen de Marseillaise. Oud- premier Reynaud, een voorstander van de EDG, liep daarop naar het spreekgestoelte en riep verbitterd: „Dit is de eerste maal in de geschiedenis van Frankrijk, dat een verdrag, getekend door Franse ministers, is verworpen, zonder dat de onderteke naars kans hebben gehad hun standpunt toe te lichten". Daarop stonden de voor standers op en zongen op hun beurt de Marseillaise. De vergadering kreeg een tumultueus karakter en het scheelde weinig of beide partijen waren elkaar in de haren gevlo gen. De voorzitter poogde zich tevergeefs Laatste vacantiedag „Heb jij d'r zin in... lantisch pact. Het parlement zou de NAVO overwegend gunstig gezind zijn. Intussen heeft de Franse socialistische partij een aantal van haar vooraanstaande leden uit de partij gestoten. Het zijn Jules Moch, Daniel Mayer en Max Lejeune. Dit drietal heeft zich tegen de aanvaarding het EDG-verdrag verzet, ondanks het feit, dat zij van hun partij de uitdrukke lijke opdracht gekregen hadden vóór te men. Naar verluidt, zullen acht mi nisters vandaag hun ontslag aanbieden. Het zijn allen voorstanders van de EDG, die zich niet bij de beslissing van het par lement wensen neer te leggen. Het zijn de minister van arbeid, Claudius Petit, de minister voor industrie, Maurice Bourges Mannoury en de minister van I justitie Emile Hugues. Daarmee was EDG-verdrag, waarvan het eerste ont werp in 1950 door de toenmalige Franse premier Pleven werd gemaakt, var De onafhankelijke republikein, Paul Reynaud heeft toestemming gevraagd te mogen interpelleren over de buitenland se politiek van de regering. Het verzoek werd ondersteund door vijftig handteke ningen. Jules MochEinde van het verdrag Jules Mooh, de aartsvijand van het E.D.G.-verdrag, wiens zoon in de tweede wereldoorlog door de Gestapo vermoord werd, zei: „Dit is het einde van het verdrag. Het is verworpen." Twee jongemensen bij Bergen verdronken In Bergen aan Zee zijn gistermiddag twee jongemensen bij het baden verdron- De 23-jarige C. W. Dekkers uit Utrecht en het 16-jarig meisje R. M. Ostler uit Ebenhausen bij München begaven zdch buiten het beschermde strandbad te wa- Door de sterke stroom het was half tij, het gevaarlijkste moment van opko mende vloed werden zij tot voor het bad gedreven. Met reddingslijn en vlot trachtten de badknechten, daarbij gehol pen door strandbezoekers, de drenkelin gen te redden. Het gelukte het meisje met reddingsvlot aan land te brengen, toen was zij reeds overleden. Het stoffelijk overschot van de jongeman is iur later aangespoeld. Rui me overgangstermijn Binnen zeer korte tijd js et sluit te verwachten, waarbij overgangstermijn wordt vastgesteld voor de invoering van de nieuwe spelling, aldus de persdienst van het ministerie van O., K en W. Ter voorkoming van de moeilijkheden, die dreigen te ontstaan doordat het niet mogelijk is gebleken de nieuw* schriften in zake de schrijfwijze Nederlandse taal op korte termijn de noodzakelijke bekendheid te geven, heeft de regering nameflijk besloten het op 25 Augustus j.L gepubliceerde Kon. Be sluit alsnog aan te vullen met een paling omtrent de inwerkingtreding dit 'besluit. Een dergelijke bepaling komt zoals men weet niet Kon. Be- spronkelijke tekst van het besluit, zodat dit op de 20ste dag na zfjn publicatie, dat is dus 14 September as., in werking zou treden. Het aanvullende besluit wordt binnenkort afgekondigd. De definitieve datum van inwerking treding zal na overleg met de Belgische regering worden bepaald. Gasten van Agamem non op Griekse bodem Voor de eerste maal heeft de Aga memnon op zijn zwerftocht door de Griekse wateren het vasteland van het rijk van koning Paul aangedaan. Het schip ankerde voor kaap Sunion. Daar ligt de ruïne van een 2500 jaar oude tem- »1 van de zeegod Poseidon (Neptunus). De politie had de kleine baai afgezet _.i de koninklijke gasten zwommen naar hartelust. Daarna klom het gezelschap over de rotsen naar de ruïne. Er staan nog maar enkele zuilen van de tempel, die vroeger de scheepvaart tot baken diende. Het gezelschap lunchte gisteren in het zomerpaleis te Tatoi. 's-Avonds ging men Phaleron bij Athene weer aan boord de Agamemnon, die vandaag deste- i naar Epidaurus wendt Morgen gaat het schip naar Delphia en Donderdag eindigt de tocht in Korfoe. Gezaghebbende New York Times oordeelt Frankrijk wordt thans in Washington zelf even heftig gecritiseerd, als ten tijde van de overgave aan Hitler in 1940, maar men erkent, dat ook Engeland en Ame rika schuld dragen aan de huidige crisis in de Westelijke alliantie. Aldus schrijft James Reston in de gezagheb bende New York Times. Reston noemt drie redenen voor de critiek op Engeland: 1. Londen heeft ondanks de verzwakte positie van het Gemenebest en de ont wikkeling van atoomwapens en geleide projectielen, waardoor Engeland veel meer afhankelijk is geworden van de eenheid en veiligheid van Europa, steeds geweigerd zich aan te sluiten bij de Europese Defensie-gemeensohap. 2 Ondanks de beloften van een ..be perkte deelneming" aan het Europese leger en de steun ,.met de mond" aan de E.D.G. laat Engeland zich nog steeds lei den door de oude vrees, dat een machtige coalitie in West-Europa eens zijn veilig heid en zijn commerciële belangen zal bedreigen- 3. De derde reden is, dat wanneer Engeland had deelgenomen aan de E.D-G-, de Franse vrees, dat het Europese leger zal worden overheerst door de Duitsers, zou zijn weggenomen, hetgeen de ratifi catie van het verdrag door het Franse parlement nagenoeg zou hebben ver- Amerika. zo gaat Reston verder, heeft Frankrijk gevraagd iets te doen, wat het zou hebben willen doen, namelijk het gezag over het eigen leger opgeven en het ter beschikking stellen van een internationale organisatie. Washington, aldus Reston. heeft de E.D.G- bij het Amerikaanse volk doen oversohatten zoals het ook het V.N.- Handvest en de N-A-TO- heeft overschat en van de ratificatie van het E-D-G.- verdrag al te nadrukkelijk ..het symbool" gemaakt van Frankrijks waarde als ge allieerde. Ten slotte heeft Amerika steeds gewei gerd in de jaren 1951—1954. toen het politiek gezien nog mogelijk was, enig alternatief te nemen, zo eindigt Reston zijn boeiend betoog. Politie in Frankfort twijfelt niet In Enschede gelooft men echter nog niet veel van dit verhaal rikaanse officier Rollins of Collins en aan geheugenverlies zou lijden, volgens de Amerikaanse politie te Frankfort niemand anders dan een Duitse landloper, de 29-jarige Günther Fischer, die zich Ernest Williams noemde. De landloper werd in September 1953 in Duitsland gearresteerd en later weer vrijgelaten toen bleek dat hij geen Amerikaans militair was. Uit de foto in de kranten heeft men opgemaakt, dat hij en „Rollins" de zelfde zijn. In Enschedé gelooft men hiervan echter nog niet veel. Volgens de Amerikaanse militaire poli tie in Duitsland, heeft de landloper zich, toen hij in Holland opdook, de naam toe geëigend van een psychiater van het le ger die hem in Frankfort had onderzocht, namelijk kapitein John P. Rollins, „Destijds dachten wij niet, dat de geestelijk gestoord was. Het scheen meer een kwartjeevinder", herinnerde kapitein Rollins zich. „Hij beweerde, dat hij uit Washington kwam, maar zijn beschrijving van het Ca- pitool, de kersenbomen en het monument van Washington klopte niet. Vandaag viert onze zo zeer geëerbiedigde prinses Wilhelmina haar 74ste verjaardag. Zij doet dat in alle stilte in haar vacantieverblijf in Noor wegen. Vele landgenoten, vooral de ouderen, die 1898, 1909, 1913, 1914, 1917 en natuurlijk ook de laatste wereldoorlog hebben meebeleefd, zul len op de dag van heden stellig in gedachten by haar zijnOp het paleis Het Loo kwamen vandaag buitengewoon veel schriftelijke geluk wensen binnen. Prinses Wilhelmina wordt volgende week terugverwacht. DAT Zaterdag in Almelo een aantal Oosteuropese vluchtelingen, gelegerd in het kamp te Lingen (Did), gastvrij zullen worden ontvangen en daar dan optreden met zang en dans. DAT 15 ambtenaren van het Italiaanse ministerie van landbouw deze week in ons land vertoeven ter bestudering van de Nederlandse rundveefokkerij. DAT door opsporingsambtenaren van de PTT ten huize van de Ambonnees W. de L. R. te Holwierde (Gr een geheime zender in beslag is genomen. DAT het waterschap Het vrije van Sluis gisteren besloot over te gaan tot afslui ting van het Zwin op Nederlands gebied, door het leggen van een dijk. DAT de Nederlandse orde van advoca ten 16, 17 en 18 Sept. in Maastricht haar jaarcongres heeft, waaraan ongeveer 300 juristen zullen deelnemen. DAT de commissaris der Koningin en het college van Ged. Staten van Zeeland gisteren Goeree en Overflakkee bezoch ten, als gasten van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. DAT de monumentale toren van de Hervormde kerk te Dodewaard, daterend uit de twaalfde eeuw. zal worden ge restaureerd, waarmee f 89.000 is gemoeid DAT tijdens de gisteren geopende Euro pese week te Arnhem daar op 4 Sept. een nationale jongerenconferentie wordt ge houden, gewijd aan het onderwerp De geestelijke grondslagen van Europa. DAT de tiende herdenking van de be vrijding van Nijmegen op 17 Sept. wordt opgeluisterd door een aantal militaire bands, en Engelse, Canadese en Neder landse autoriteiten op die dag in de stad vertoeven. DAT van 12—19 Sept. op kasteel Bou- vigne te Breda het internationale katho lieke migratiecongres wordt gehouden, waar om. minister Suurhoff de aanwe zigen zal toespreken. Hij had een zekere militaire kennis. Hij tekende kaartjes van wat hij noemde het bruggenhoofd Normandië. Hij sprak me' een licht Brits accent. Hij wist ook wa van Pools, maar toen wij hem confron teerden- met-een verpleegster, .-die~dezi taal kende, maakte hij een einde aan di spelletje. Toen hij hier kwam. was hij niet ge- tatoueerd. Na zijn vrijlating daagde de man in de Britse zone van Duitsland op, waar hij op nieuw vertelde, dat hij een Amerikaans soldaat was." zei kolonel Selby, de mandant van de Amerikaanse militaire politie in Duitsland. Volgens de politie van Frankfort ls Fischer geboren in Kagenow in Mecklen burg. dat in Oost-Duitsland ligt. Eerst bewijzen het ziekenhuis te wordt verpleegd, geloven, dat zijn Dr J Verbeek va Enschedé waar de m zei gisteravond, niet patiënt Günther is. Ik heb hem juist gevraagd: Wie geht Günther Fischer in Kagenow? en uit zijn reactie heb ik zeker niet de indruk ge kregen, dat het verhaal uit Duitsland waar kan zijn. Ik geloof niet, dat hij een simulant is. Hij is zeker iemand, die medische verzor ging nodig heeft, dat is de reden, waar- Een geweldige ravage werd gistermiddag aangericht door een ontploffing van een moffel- oven in de metaalwarenfabriek Vefa N.V. te Amsterdam. Twee arbeiders werden gewond, van wie één ernstig, en een derde kreeg een shock. De schade aan het gebouw en de inventaris be draagt f 30.000 a f 40.000. Op de foto: het onderzoek naar de oorzaak van de explosie is in volle gang. Antbraciel wordt duur betaald Twee mijnwerkers gedood door vallend gesteente Twee mijnwerkers, de 42-jarige gehuw de houwer F. Breuer uit Kerkrade en de 22-jarige ongehuwde sleper M. S. Rijk uit Venlo zijn gisteravond in de ondergrond se bedrijven van de mijn Laura te Eygels- hoven om het leven gekomen, doordat zij bedolven werden door vallend gesteente. Dodo en gewonde bij botsing te Eindhoven Op de Bosdijk te Eindhoven zijn giste ren twee personenauto's bij het passeren met elkaar in botsing gekomen, waarna een der wagens tegen een boom reed, met het gevolg, dat de 46-jarige chauf feur G. Smit om het leven kwam. De andere wagen belandde in een Sloot en de bestuurder moest met een hersen schudding in een ziekenhuis worden op- om wij hem in het ziekenhuis Jiouden. zei dr Verbeek. De hoofdinspecteur van de politie te Enschedé S. I. van der Wal zei gister avond: „Wij doen geen stappen vóór wij zekerheid hebben en dat kan slechts na zorgvuldige vergelijking van de vingeraf drukken. Morgen zullen onze vingeraf drukken naar Duitsland gezonden wor den en wij wachten op de vingerafdruk ken van Günther Fisher". Hef zoeken naar de Boniekoe Zes vlskotters van IJmuidense, Amster damse en Wieringse reders hebben giste ren met succes het zeegebied op 52.42 graden noorderbreedte en 4.22 graden oosterlengte voor de kust van Bergen aar Zee afgezocht. Met behulp van een sleep net werden enige stoffelijke resten vat inzittenden van het neergestorte K.L.M.- toestel Willem Bontekoe naar boven ge haald. Bovendien werden aluminium- delen van het toestel gevonden. De kotter IJmulden 27 is inmiddels naa: huis teruggekeerd, daar dit scheepje van morgen aan de markt moest zijn. Ook de sleepboot Hector heeft de opsporings werkzaamheden voorlopig gestaakt. De schepen van de Koninklijke Marine, die de afgelopen dagen naar wrakstuk ken hebben gezocht, zijn gisteren niet uitgevaren- De zeegang was te j De mijnenvegers Hollands Diep en Vol kerak en de sleepboot Orkaan, de laatste met duikers aan boord, zouden weer naar de plaats van de ramp vertrekken. Hulp werd nog verwacht van het op leidingsschip Paets van Troostwijk, dat een asdic-apparaat is uitgerust. Gis teren kwam dit vaartuig reeds in IJmul den aan. De stoffelijke resten van inzittenden ui de Willem Bontekoe, die gisteren werden gevonden, zijn inmiddels sectiekamer van het Velser politiebureau overgebracht. Bontekoe was boven land Vanmorgen om kwart voor zes ls een motor zonder propellor gevonden van de Willem Bontekoe en aan boord geno- door ae vissersboot Amsterdam 18. Gistermiddag is de vlucht van de Willem Bontekoe gereconstrueerd door een DC- B. De getuigen van de ramp waren hierbij op de kust te Egmond aanwezig. Vast is komen te taan, dat de Willem Bontekoe omstreeks half één nog boven land ls geweest. Deze reconstructieproef werd genomen om vast te stellen dat de getuigen destijds werkelijk de Willem Bontekoe en niet een andere toestel heb ben waargenomen. De proef had dus niets staande met de plaatsbepaling van bet wrak. Tussen vijf uur en half zes gister middag heeft een van de trawlers die deelneemt aan het opsporingswerk voor het eerst sinds de ramp stukken van het wrak opgevist, ongeveer 15 mijl ten Wes ten van Egmond. Deze vondst geeft aan wijzingen over de vermoedelijke plaats van het wrak. Zekerheid hieromtrent is er echter nog niet. Op het ogenblik gaat men door met vissen. Soepeler houding van de Sowjets Volgens de mededelingen van een Zweedse bond van vissers staan de Sow- jetunie en Polen de Zweedse en Deense trawlers nu toe, te vissen binnen de zone van twaalf zeemijlen, die de communis tische landen beschouwen als hun terri toriale wateren. Nauwelijks een maand geleden werden Scandinavische schepen de territoriale wateren opgebracht meer zij hun netten uitwierpen. Te genwoordig schijnt het zo te zijn dat de Scandinavische vissers zelfs gegevens ontvangen van de patrouilleschepen over de plaats waar de vis zich ophoudt. Arbeider in Groningen in modder gestikt De 49-jarige landarbeider K. Huizenga uit Den Hoorn (Gr.) is tijdens het ploegen met een tractor in de sloot gereden. De arbeider kwam onder de zware trekker terecht en is in de modder gestikt. WEERBERICHT Vrij zonnig en warm Het K.N.M.I. verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog. Vrij zonnig en warm weer. Zwakke tot matige A 1% zuidelijke wind. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1