Een dorstige muilezel bepaalde plaats van klooster Maulbronn in Wiirtemberg gymnasium voor theologen in spe Duitse op auto's rijden soms linker-weahelft lErs S7sEB WE Uitvinders van bliksemafleider en gaskousje op postzegels Atoomsplitsing en wij ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1951 HADDEN Wil MAAR ELF VINGERS (Van een onzer verslaggevers) TJF7AAR eens de Cisterciënsermonniken aan miniaturen werkten, zitten thans ongeveer vijftig knapen over hun thema's en wiskundeboeken gebogen. Waar eens de Minderbroeders zwijgend dorsten en het vee ver zorgden, klinken nu vrolijke jongensstemmen en rolt de voetbal. Het is in en om het klooster Maulbronn, het oudste klooster in Europa, dat nog geheel intact is, ook al werd het sinds de 16de eeuw niet meer als klooster gebruikt. Hier genieten de laatste honderd jaar de jongelui, uit Wiirtem berg. die van plan zijn thologie te studeren hun gymnasiale opleiding. Od het ogenblik telt het internaat vijftig leerlingen. Zij wonen in de oude kloostervertrek- kerke in het oudste Ro- plex. Hi gedeelte van het gebouwencom- ook komt de Evangelische ge meente van Heilbronn des Zondags men aan de voet van het grote crucifix. Dit beeldhouwwerk, door een onbekende meester gehouwen uit één blok steen, is van een ontroerende schoonheid. De kou de steen is zo bewerkt, dat het eerder de Indruk van het zachtere hout geeft. De muilezel De legende wil, dat de Franse monni kenorde der Cisterciënsers omstreeks 1140 het plan opvatte om in de bergachtige woudstreek tussen Stuttgart en Karlsruhe een klooster te stichten. Dagenlang trok ken enige monniken op muilezels de bos sen door zonder tot een besluit te komen. Op de zevende dag besloten zij, dat er een einde aan de tocht moest komen en spraken af, dat de eerste bron waaruit de grootste muilezel zou drinken, de plaats van het klooster zou zijn. 10 Urenlang ging het weer door dennen- ,r wouden en over berghellingen tot men H in een klein dal kwam, waar een heldere ■al bron uit de bemoste stenen opbruiste. 6 Het muildier stond stil, boog zijn kop- >t| en leste zijn dorst. En bepaalde hiermee i de plaats van het klooster, dat de naam ij Maulbronn (bron van de muilezel) kreeg! e' Nog heden ten dage spuit de bron zijn heldere stralen op. Alleen zijn de bemoste j stenen vervangen door een hoge fontein, die via kleine muilezelbekken het water in de brede schalen doet klateren. s Drie eeuwen bouwde men aan het klooster dat de Romaanse en Gothische stijl in zich verenigt. De kerk werd streng - van lijn gehouden, opdat niets de aan dacht der monniken van de vervulling hunner plichten zou afleiden. Was een 'i i der broeders desondanks niet voldoende t bij de orde van de dienst, dan werd hij tanschouwen van de ganse schare ge- Door deze deur gaat de Evan gelische gemeente van Maul bronn ter kerke. lovigen vóór het koor op een bepaalde lis gezet. Die plavuis ligt er nog, uit gesleten tot eeuwige schande der onop- lettenden! Ach ja, de monniken mochten dan stre- ïn naar heiligheid, zij bleven menser met de ondeugden, die daarbij behoren. Daarvan spreekt een pilaar in de eet- aal. Deze werd in vroeg-Gothische stijl ipgetrokken omstreeks 1225. De zuil nu droeg het wijnvat, waaruit de monniken via een leiding langs de pilaar hun bo kalen vulden. De Minderbroeders was niet toegestaan om wijn te drinken, maar daarom versmaadden zij het kostelijk vocht niet. Tenslotte waren zij het, die op de berghellingen de wijnstok ver bouwd, de trossen gekrent en de vruchten gestampt hadden. Ze doopten daarom, als ze even de kans kregen, alle tien hun vingers in de ondiepe lekrand rond de pilaar en likten dan drop voor drop van de toppen. Eén jonge monnik moet daarbij eens de verzuchting geslaakt hebben: „Hoe jammer dat we maar tien vingers hebben, het moesten er elf zijn!" Sindsdien hei de wijn van de bergen om Maulbronn Filmdécoi Enige jaren geleden heeft het oude klooster, dat na de hervorming betrekke lijk spoedig door de Cisterciënsers verla- tén wérd, gediend als décor voor de film /er hei leven van Maarten Luther. Helaas was het niet mogelijk regie en historie volkomen te doen samengaan. Men wilde namelijk het koor met de schitterend uitgesneden banken, waarop geschiedenissen van Saul en David, No- nson in beeld gebracht zijn èn 'ix. tezamen hebben. Daarom zorgvuldig nagemaakt crucifix in het koor opgesteld vóór het beeld, dat werkelijk staat van Maria met het Kina. Zo heeft de moderne techniek ook de ■eg gevonden naar dit verborgen plekje issen wijnbergen en wouden, zoals eens dr Faustus er een toevlucht vond om er in de eenzaamheid van een verlaten to- •ertrek zijn memoires te schrijven en s nu de Würtemberger Evagelische jongeren, die zich de theologische studie doel hebben gesteld. Zij huizen in het gedeelte, dat uit de twaalfde eeuw stamt reeds Het Paradijs genoemd werd. nu een vriendelijk gebouw, met kleurrijke bloembakken voor en voorzien van verwarming, licht stromend water. Ten tijde van de moi ken was er zelfs geen schoorsteen! Slechts één vertrek in het kloostercomplex kon verwarmd worden, d.w.z. dat de vloer verhit werd vla een oven daaronder, dus volgens het principe: „De voeten het hoofd koel". Neen die monniken behoeven v te benijden, maar die jongéns, die thans daar huizen in Het Paradijs hebben we' egn uitgelezen oord gevonden om zie voor te bereiden op hun levenstaak! In Westerbork CongTes van Molukse christenjongeren Vele vooraanstaande figuren uit de Zuidmolukse republiek waren dezer da- het Abonnezen-woonoord Schat tenberg te Westerbork gekomen, om daar het congres van de Molukse christen- jeugd mee te maken. Dit congres stond het teken van het vertrouwen, dal steeds moet en kan gesteld worden ir Jezus Christus, de Heer van ons leven Woensdagavond werd een stijlvolle kerkdienst gehouden onder leiding var ds S. Metiary. pro: predikant der Am- bonnezen. Deze richtte zich in een he iende oproep tot de jongeren om vooi Jezus te kiezen en te aanvaarden dat Hjj alleen voor de hemel, n de aarde is. Als we dit gedaan hebben kunnen we het koninkrijk Gods verde digen met de Bijbel in de hand. aldus ds Metiary. Hierna sprak minister Manusama de plaats van de christenjeugd van n het volk dat i donesië is achtergebleven en daar ir drukking leeft. Hij wekte op tot christe lijke naastenliefde. Het hoofd van de School met de Bij bel te Westerbork, de heer Th. O. Kuhu- wael, sprak over het doel van het con gres, nl. te tonen dat wij van Christus zijn. Tot slot voerde het woord de heer N. an der Veèn uit Assen, die namens de Bond van Geref. J.V.'s en M.V.'s afd. Drente, een kast voor het vaandel aan bood. Het Nederlands comité Vrouwen- ildgebedsdag gaf een twintigtal Bij belverklaringen cadeau. Drieledige koorbankrijk gebeeldhouwd door onbekend geblevei monniken. RUBRIEK MET REIZIGERS-V ARIA (Van onze verkeersredacteur) horen klagen, dat de Duitse autobestuurders op de grote wegen vaak weigeren rechts te rijden, ondanks herhaald signaal vpn de achterrijders, die willen inhalen. De A.N.W.B. heeft naar aanleiding hiervan contact ge zocht met haar Duitse zusterorganisatie, de Allgemeiner Deutscher Auto- mobil-Club, die als vermoedelijke oorzaak heeft aangegeven, dat de rech- terweghelft van vele Duitse wegen door het zware verkeer cn door de aanhoudende regen van de laatste tijd, ernstig verzakt is. Er komen daar door hinderlijke richels in de weg voor, waarover het kwalijk rijden is. De bevoegde organisaties werken echter met alle kracht aan het verhelpen van deze euvelen. Dien wtfst er op, dat rechts inhalen in alle gevallen verboden blijft, behalve wanneer het voorrijdende voertuig linksaf wil slaan. JN HET DISTRICT Hofgelsmar (We- I Op 17 Augustus was het weer redelijk. serberglandis dezer dagen een mo- gelijk men zich zal herinneren, dern kampeerterrein geopend. Het ligt laatste ZondagNu maar hopen op het aan de voet van de Krukenberg in een aanstaande weckend. heerlijke omgeving: langs Bundesstrasse en vooral vrienden van de waterspoi zich bijzonder goed thuisvoelen, Het bezoek aan het Kehlstemnaus (1800 meter hong in het gebied van de Obersalzbcrg bij Berchtesgaden) is zo groot, dat diverse ingrijpende uxtbrei- dingsmaatregelen zijn genomen De Kehlsteinstrassc mag alleen worden bereden door de Duitse postbussen en daarom wordt nu aan het begin van het kampeerterrein een parkeerplaats van 30.000 m2 aangelegd. Ook een cate zal worden afgebroken om vervangen te worden door een modern koffiehuis Tenslotte maakt men er melding van. dat een nieuwe, 380 meter lange wandel weg naar een der toppen van het Bereh- tesgadener land onlangs is geopend. Deze weg begint bij het bergstation van de Jennerbahn en eindigt bij het onder het bergkruis gelegen uitwijkplateau. dat op 1784 meter hoogte ligt. van Austin Friars te Londen, dae onlangs door prinses Irene werd ge opend. worden voortaan iedere Zon dagmorgen 11 uur diensten gehouden, evenals op elke derde Zondag van de maand om 18.30 uur plaatselijke tijd. Men kan a-eze kerk het best bereiken door de ondergrondse te ne men tot het station Bank. ingesteld voor hen. die zo snel mogelijk in het gebied van de middernachtszon willen zijn. Om tien uur 's morgens kat men met S A S.-vliegtuigen uit Stock holm vertrekken, binnen vier uur u na zijn cn vandaar de trein nemei een der Noordelijkste steden var Zweden. Op de terugreis gaat alles weei net zo snel Dus: middernachts-zon-der- ln deze romantische toren in de kloostertuin van Maulbronn zou dr Faustus zijn memoires hebben geschreven. E ZULLEN niet teveel klagen, maar :onder commentaar willen we dan toch wel even opmerken, dat wc na Zon dag 16 Mei tot Zondag 10 Augustus geen droge Zondag hebben gehad. Voorlopig de laatste loerislenrubriek Waar eens de muilezel zijn dorst leste aan de frisse bron. Voor philalelisten door G. J. PEELEN E POSTDIRECTIES VAN VELE LANDEN zijn kennelijk ook me4, acantie geweest, gezien de sobere oogst die in te halen viel na mijn terugkomst. Maar nu loopt alles weer normaal en is er een ruime keuze van nieuwtjes, die verdienen even onder de loupe genomen te worden. D Daar zijn allereerst twee Franse jubt- leurnzegels: op afb. 1 wordt herdacht hoe Napoleon 150 jaar geleden het Legiccn van Eer instelde, de enige onderscheiding door hem gesticht. We zien Napoleon Bo naparte in het kamp van Boulogne de eerste onderscheidingen van zijn nieuwe orde uitreiken. Hierbij sluit afb 2 aan: eveneens een instelling door Napoleon 150 jaar geleden: de militaire academie van Saïnt-Cyr, een dorp bij Versailles. Wat Westpoint is voor Amerika, en Breda voor Nederland, is voor Frankrijk Saint-Cyr. We zien op onze afb. een cadet met het vaandel, in rood wit en blauw Waarop de zinspreuk: Honneur et Patrie. Het rommelt in de Portugese bezittin gen in India; koloniën zijn geen rustig bezit meer. Ze staan niet hoog genoteerd in deze naoorlogse tijden. Portugal doet al wat het kan om zijn historisch bezit overzee intact te houden. Thans is de pre sident. generaal Francisco Higino Cra- veiro Lcpes, op inspectietocht langs alle koloniale bezittingen. De Engelse Konin gin deed het per boot, Lopes doet het per vliegtuig. Ter gelegenheid van deze reis verscheen een zegelreeks voor elke kolo- een ennrme vraacrlnie; afb- 3- En landkaart, waarop in rood If.-d TnHr, Ide Portugese koloniën zijn aangegeven: bijbels. De opiager. va., het Indo- Azoren Madeira. Caap Verdische eilan- nesisch Nieuw Testament zijn, b.Ukens den por( Guiné< st. Tomas. Angola, Mo- olgende cijfers, aanzien.ijk ere' - 7ambique, Goa. (in India!) en Macao (in n. Zo werden er uit Londen 22 50U. uit Rood China) Het opschrift luidt Viagem Australië 10.000 en ^iit A'dam 113.500 precidencial (presidentsreis). mplaren geleverd: voorts nog in afb. 4 en 5 eren twee uitvinders. Het 1952 30.000 stuks micro bijbels. In dat Warcn geen wereldhervormende dingen jaar werden niet minder dan 130.500 die ze ontdekten, maar nuttige practische exemplaren naar Indonesië verscheept. zaken. Oostenrijk eert op afb. 4 Carl Deze vraag naar bijbels hangt samen metAuer-Weisbach, die het gloeikousje voor feit, dat het analphabetisme sterk j gaslicht ontwikkelde. Hij stierf 25 jaar afneemt. I geleden. Tsjechoslowakije brengt op afb. Meer vraag naar bijbels in Indonesië deze dit 1 ntreft. Wij hebben ge meend dal het reisseizoen al- thans de plannenmakerij ervoor nu grotendeels voorbij is, waar door het iedere iveek publiceren van dit soort berichten zijn doel voorbij zou schieten. Dat neemt niet weg. dat wij. ook de komende weken en maan den. de nodige aandacht zullen schenken aan berichten op toe ristisch terrein. Deze zullen echter dan weer een plaats vinden tussen het Za- ■rige nieuuis, me irtc rubriek op 1 s onze bedoeling, deze ru- het begin van het volgend beginnen. Tot Toch is liel zo RIJKDOM DER DU FONTS het portret van Prokop Divis, die 200 jaar geleden de bliksemafleider uitvond; hij woonde in hel Moravische dorpje Pil- meticc, en noemde zijn uitvinding die plaatsje vond naast zijn portret (links): eteorologische machine. Ik heb op schooi geleerd, dat Benjamin Franklin deze uitvinding op zijn 1 staan. Misschien volgen de Tsjechen het voorbeeld van de Russen, die óók alle uitvindingen voor zich opeisen? Oost-Duitsland geeft eer. toeslagzegel t ten bate van de slachtoffers van dt overstromingsrampen, die Centraal Euro- teisterden. Afb. 6, een zwak en wei nig zeggend ontwerp, met „veel water". Afb. 9, eveneens van Oost-Duitsland, versaheen ter herinnering aan het feit dat de communist Ernst Thielmann 10 jaar geleden (10 Augustus 1944) in het concen tratiekamp Buchenwald vermoord werd. We herinneren ons nog wel de gekalkte opschriften op muren en schuttingen even de oorlog: Thalmann moet vrij. werd reeds eerder op postzegels af gebeeld en is het populairste communisti sche slachtoffer van de Naziterreur. Pre sident Heuss werd met overweldigende meerderheid herkozen te Berlijn. Bij die gelegenheid verscheen een zegelopdruk: Wahl des Bundespresidenten in Berlin, 17 Juli 1954. die zich moeilijk voor repro ductie leent. Daarom nemen we afb. 7 op. met het portret van Heuss, de laatste aarde die zo juist uitkwam om de fran- keerserie van de Bondsrepubliek te com pleteren. Honderdvijftig jaar geleden trokken Le is en Clark op hun beroemde expeditie door de huidige staat Iowa, naar Sioux City. Op afb. 8 is de landing vastgelegd de oever van de Missouri. We zien op de voorgrond van hun boot. de beide onderzoekingsreizigers en achter hen het Indianenmeisje Sacagawea, alsmede haar man Charbonnau. Mocht de toevloed van nieuwe zegels wat traag geweest zijn, de laatste r den in ieder geval is er voor gezorgd dat de dierenverzamelaars wat te doen had den. Een enorme serie van Zuidslavië, aantrekkelijk door Courvoisier (Z\i land) uitgevoerd, zorgde voor de aa sten! (als voorb. afb. 10, pelikaan). van gevaren voor de volksgezondheid, ontstaan door mogelijke radio-activering van het grondwater via radio-actieve valstoffen. Maar het probleem ligt veel breder; ons is nog niet gebleken, dat zij..die o ons gesteld zijn een onbegrijpelijke ona doenlijkheid hebben doorbroken met «rekking tot de bescherming tegen ile mosferische vergiftiging. Men schrijft ons van deskundige zijde: De laatste tijd wordt met enige onge rustheid gesproken over de door de atoomexperimenten In de natuur vrijko mende stralingsmaterie en de gevolgen daarvan. Dit is zeer terecht een kwestie van grote zorg. Zij die op dit terrein thuis zijn weten dat op het ogenblik reeds serieus in overweging ls genomen om deze stralende, niet te gebruiken resten, in de ereldrulmte te schieten om ze op deze Weinig gebruikelijke wijze kwijt te raken. In Amerika worden zeer speciale begraaf plaatsen gebruikt om dit materiaal te be graven op een wijze dat het niet opnieuw de circulatie kan komen via bodem, en grondwater. Afgezien van de bekende gevaren en onaangename gevolgen die deze stralende producten in ongecontroleerde hoeveel heden opleveren, kunnen andere ver- rhijnselen optreden, die nog veel grotere jnsequenties voor ons leven met zich brengen, deze worden nooit genoemd of ijn nog onbekend en wij willen hier een poging doen U dit duidelijk te maken. In wetenschappelijke kringen weet men dat de lucht een aantal geladen deeltjes per kubieke centimeter bevat. Wanneer deze lucht in beweging komt door welke reden dan ook worden electromagnetische golven opgewekt waar de mensen in meer minder sterke mate op reageren. Som- igen zijn prikkelbaar, anderen krijgen hoofdpijn en worden misselijk. Wanneer het aantal geladen deeltjes in de lucht vermeerdert nemen de verschijn selen in hevigheid toe en welke Invloed hiervan uitgaat kunnen we pas vertellen ir medici komen die kunnen be grijpen wat er gebeurt met het zenuwstel- mens onder dergelijke omstan- Een ander, in de officiële berichtgeving niet genoemd verschijnsel is de niet homo gene verspreiding van dit atoom materiaal in de atmosfeer. Er wordt graag ge schermd met het verhaal dat de energie de atoomexplosie zo klein zou zijn in vergelijking met bepaalde natuurver schijnselen en dus daardoor geen invloed zouden kunnen uitoefenen. Wij moeten voorstelling van zaken als beslist on juist van de hand wijzen. Deze, bij de atoomexplosie vrijgekomen hoeveelheid stralend materiaal verspreidt zich niet homogeen, zij verspreidt zich in slierten wolken omdat zij een electrische lading heeft. Deze gesplitste atoommaterie vormt bij uitstek gunstig aangrijpingspunt de condensatie van de waterdamp in de atmosfeer. Wij gebruiken deze conden satie om de banen zichtbaar te maken in de Wilson-camcra. De bij de explosie in de lucht geslinger de hoeveelheid water en de daardoor ont stane waterdamp is niet bij benadering te becijferen. Om nu te willen beweren dat dit van geen invloed is op de atmosfëri- sche omstandigheden kan slechts voort spruiten uit een totale onwetendheid be treffende de luchtelectrische evenwichten in de natuur en de factoren die een rol spelen om deze evenwichten te ver schuiven. Een hoogst belangrijke factor die nog nooit is aangeroerd, ook niet in de weten schappelijke litteratuur, is de kwestie: Wat is de betekenis van de concentratie van die deeltjes in de lucht voor ons leven? Deze betekenis 4s namelijk ontzaglijk groot. Wanneer wij om een voorbeeld ad abstractum te stellen, deze deeltjes uit de atmosfeer zouden doen verdwijnen, zou alles wat leeft ophouden te leven. Hier- hebben wij wetenschappelijk verant woorde bewijzen gevonden. Het zou dwaas te veronderstellen dat een van deze deeltjes in de atmosfeer geen invloed zou hebben op alles wat leeft dit zijn dingen die niet onder het oog ien worden. Ons zijn methoden bekend dit gehalte aan deeltjes op effectieve ze te verminderen, indien nodig. Het is ir onze mening noodzakelijk, dat zij die de zorg hebben voor de gezondheid van de bevolking hiervan óp de hoogte komen. Wij koesteren de hoop. dat allen, die daartoe de macht bezitten, zich met deze zaken zullen bezighouden, voor er tien tallen slachtoffers zijn gevallen. Dit is een zaak die ons gehele volk regardeert en niemand een uitzondering maakt, ook niet voor hen die de verantwoording hiervoor dragen. Als een verontrustend voorbeeld vermelden wij, dat fotomate riaal, vervaardigd door een van de groot- Amerikaanse industrieën totaal ge sluierd was. Na lang en moeizaam zoeken bleek de gelatine radio-actief te zijn. De oorzaak lag in het gebruik van beenderen van koeien die gegraasd hadden in een weide waarop radio-actieve wolken zich in de vorm van regen hadden ontlast. Wat zullen de gevolgen zijn geweest voor de mensen die dit radio-actieve vlees hebben geconsumeerd? Het lijkt ons overbodig op te merken dat wij in een atoom-tijdperk zijn gekomen en zij die menen dit te kunnen negeren een misdaad begaan ten opzichte van onze ge hele bevolking. Gelukkig is tijdens de behandeling van het wetsontwerp Inzake de financiering van de bouw en inrichting van een kern reactor in Nederland door minister Cals in zijdelings verband deze aangelegenheid aangeroerd. Hij deelde mede. dat op zeer korte termijn in samenwerking met de on der het departement van Sociale Zaken cn Volksgezondheid ressorterende deskundi gen een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van de bestrijding

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5