Zonnig najaar kan de te velde staande oogst nog goed doen TALEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 Zorgen voor de boeien Toestand in Leiden en omgeving geeft géén reden tot wanhoop In deze halfslachtige zomer van het gedenkwaardig natte jaar 1954 regen maanden aaneen gelijkelijk over stad en land gevallen. Maar terwijl de stedeling de regen alleen in zijn natte broekspijpen voelde en zijn va kantie in het water zag vallen, terwijl zijn salaris of zijn loon er even hoog om bleef, heeft de boer op het land bij wijze van spreken elke druppel uit de altijd maar weer gesloten lucht op zijn ziel voelen neerkomen. Het is i-zeker nu, dat in 't Oosten van ons land, vooral in Drente en Overijsel, vele boeren dit jaar een grote financiële slag krijgen. Maar leed, dat ver- weg wordt geleden, wekt weinig medelijden. Over de situatie dichterbij in de omstreken van Leiden, was tot nu toe, behalve bij de mensen var mm het vak, weinig bekend. Daarom zijn wij gisteren voor onze lezers, die niet dagelijks met de landbouw te maken hebben, de boer opgegaan. Hoe he' er in onze onmiddellijke omgeving voorstaat, kan men hieronder lezen. 16 Over de toestand in het weidegebied rondom Zoeterwoude zouden we inlich tingen vragen bij de heer Piet de. Rijns- i.e burger, die aan het eind van de Vrou- wenweg een mooie bedoening heeft tus sen hoogopgaand geboomte. De boerderij gemakkelijk te vinden de brug wachter had gezegd „Bij die hele hoge iooiberg" maar De Rijnsburger zelf liet. Hij was ter veemarkt getogen en ijd om de omgeving van de Leidse Bees tenmarkt uit te kammen ontbrak. Wat wij verder hoorden bij boeren die dertig e|koeien melken, zal echter ook wel in wgrote lijnen voor Zoeterwoude gelden, zo "Jdachten wij. Daarom zetten we de tocht ^maar voort in de richting Benthuizen. 'De reuk, die onder Stompwijk uit verrot [hooi opsteeg, deed ons over de veevoeder positie bij de boeren in die buurt weinig rooskleurige gedachten koesteren. Het ■as niet de prikkelende opwekkende geur an vers hooi, juist het tegendeel. Benthuizen Onder de rook van Benthuizen reed de longe boer K. P. Janse intelligente achter een sterke bril met iemand liet personeel op de zelfbinder over et zinderende land. De machine schudde de tarwe-garven venijnig uit, mooie gar- met flinke aren. Op het eerste ge dicht zag het er daar niet slecht uit. Het ook niet slecht daar op de zware De heer Janse zei, dat de oogst niet Tg had geleden. Het enige grote nadeel -an de regenval was, dat men te laat aan allerlei werkzaamheden kon beginnen. gjMet het tarwe maaien had men drie we cken eerder moeten kunnen beginnen- i En dan was het land ook zacht. De niétrekker had al een paar keer vast ge- JUzeten, op land waarop tanks zouden kun- rijden. Maar dat laatste mocht niet Agenda van Leiden Zaterdag Buurt- en speeltuinvereniging „Mare is", 212 uur n.m.: tuinfeest. Hoge Mors en Rijndijk, Oranjefeesten, :lnder- en volksspelen en Lunapark. Foyer stadsgehoorzaal, half 4: „Mathe- s", afscheid van de heer A. van der ^Hoogt. Dinsdag terwoud e, half acht: ge meenteraad. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat 1 a, l2i..Van vergrootglas tot oog der weten- beïschap" twee en een halve eeuw micros- ran copie", tot 19 Sept. 10—4 uur Cs Maan- Tnnflags gesloten). ,auJ Burcht, tot zonsondergang: hedendaag- 7 jie beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, :esten aPotheek „Tot hulp der mensheid", '2J| Hooigracht 48, tel. 21060. Vliegtuigje maakte nood landing bij de Vliet Het reclamevliegtuigje van de heer Klusman uit Leiden, dat voor een recla- mevlucht opsteeg, heeft bij de Vliet in de buurt van de Oostvlietweg een noodlan ding moeten maken. Toen even voor Lei den de motor weigerde, trachtte de pi loot tevergeefs Ypenburg nog te berei ken. Hij kon zijn toestel bij de Vliet neer- 5 jj zetten, waarna het vliegtuigje per vracht- ait auto naar Ypenburg werd vervoerd. Geref. Gemeente te Leiden beroept ds F. J. Dieleman In de vacature, ontstaan door het over lijden van ds J. de Wit, is door de Ge ref. Gemeente van Leiden beroepen ds F. J. Dieleman te Yerseke. Lege hangertjes..... Inbraak bij De Faam In het kledingmagazijn De Faam is, zo als eerst thans bekend werd, in de nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. De inbrekers wisten zich toegang tot het gebouw te verschaffen en ontvreemdden een aantal kledingstukken en de inhoud van een missiebusje. De dieven zijn via een ingang aan de Oude Rijn op de daken van het gebouw geklommen en troffen na het inslaan van een ruit een ledige kassa aan. De inhoud daarvan wordt dagelijks weggeborgen, zodat zij hun doel misten. Ten einde waak te nemen, hebben de daders, van wie tot nu toe elk de kassa geplaatste missiebusje te nemen en een nog niet bepaald aantal kleding stukken te ontvreemden. Telkens trof men de laatste dagen hier en daar een leeg hangertje aan Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robbert J B, z v B P Hage- man en S Oele; Jannetje, d v R Wolting en J Versteegt; Anton, z v G Bavelaar er J Freeke; Rolf H, z v A H Arendsen er J A Kranen; Antoinette E M, d v P Ja cobs en M E van Dorp; Cornelis M W, z v J M G den Hollander en M J A v d Lubbe; Benjamin, z v B van Duijl en G v d Leek; Greetje, d v B van Duijl en G v d Leek. OVERLEDEN; S C Heus, wed. v Kaapaan, 81 J; M Oudshoorn, wed. v Van den Berg, 79 j; J van der- Post. man, 63 j. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen zal morgen worden waargenomen door de dokters Jansen, Langezaal. Nieuwzwaag, Pieterse en Postel. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 21 Augustus 13 uur tot Zaterdag 28 Augustus 8 uur waargenomen door; apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. de krant, zei onze vraagbaak lachend, het ministerie van oorlog mocht er eens de lucht van krijgen. Maar nog twee da gen mooi weer zouden ook die hindernis opruimen. Wat de oogstopbrengst betrof, a9 de heer Janse niet erg pessimistisch, et was best mogelijk, dat die nog hoger >u worden dan andere jaren. Buurman Van Egmond onze zegsman ees het met zijn hand aan stond er at de vochtigheid van het land aanging, slechter voor. Die kon van zijn machines geen gebruik maken en had een heel per ceel haver met de zicht moeten maaien. t was etenstijd geworden. Men ging nog één rondje maken met de binder. Over het van warmte zinderende land, leeuwerik hing hoog boven ons te fluiten, liepen we naar de weg, om naar Hazerswoude te gaan. Rijndijk In de kaasmakerij bij veehouder De Wit in de Rijndijk dekte de vrouw des huizes st de tafel. Het leek binnen koel, maar ;n charmant meisje had net de stoep geschrobd en het leek wenselijk er niet veel vuile voeten op te maken. De heer De Wit had voor het eten nog el even tijd om een praatje te maken. J treft iemand, die zelf weinig last heeft an het water", zei hij. „Ik heb in het voorjaar geen kunstmest op het lan4 ge bracht, maar varkensmest. Daarmee heb ik het gras gedwongen. Het voorjaar was droog, maar ik kreeg mijn eerste snede hooi op tijd binnen- De boeren, die kunst mest gebruikten, hebben veel gras zien verbranden. Maar wat de tweede snede betreft, sta ik er ook niet zo goed voor. De koeien trappen de graszode in de weide kapot, vandaar, dat we hier zeg gen: de koeien vreten met vijf bekken, één echte en de andere vier zijn de po ten. Een van mijn huurlieden heeft ge- :egd, dat hij de helft van zijn veestapel wel kan opruimen. Hij heeft gewoon geen voor zijn beesten. Een ander slecht gevolg van de abnormale weersomstan digheden is, dat hier in de omgeving heel wat koeien kopziekte hebben. Sommige dieren zijn er al aan dood gegaan. Ze hebben te veel eiwitten binnen gekregen". De heer De Wit zei verder, dat hij de vooruitzichten voor wat de veevoeder- positie in de komende winter betreft, don ker inzag. Het voer wordt nu al duurder, zei hij. Toen werd er opnieuw met lepels vorken gerammeld en wij namen haastig afscheid. Een boer, die hard erkt, moet de tijd hebben om te eten. Rijnsburg In Rijnsburg stond de heer L. P. van Egmond uit de Koestraat ons te woord. Hij is correspondent van de stichting voor de landbouw en dus uiteraard op de hoogte met toestanden op agrarisch ge bied in het bloemendorp en zijn omge ving. „De algemene indruk in dit ge bied is. dat de oogstresultaten beneden middelmatig zullen zijn", zei de heer Van Egmond- En hij ging de toestand van verschillende producten na om die uit spraak te illustreren. De kool was er niet al te best afgekomen. De kolen gaan vroeg los. De peen heeft geen gelegenheid ge had om in de groei te komen. Met de napeen zou het nog wel goed kunnen ko men, maar dan moest het najaarsweer prachtig zijn. Het hooi we troffen de heer Van Egmond op zijn land, waa met de hooischudder bezig was jullie zien het, het hooi mist alle geur en heeft een slechte kleur. Het kan nog ver vangen worden door kuilgras, maar dar moet het in de komende dagen droog blij ven, anders trappen de koeien het gras Omdat de prijzen voor de erwten het vorig jaar wat zijn gestegen, is mogelijk, dat de opbrengst in geld niet veel lager is dan vorig jaar. Maar dan moeten de erwten van goede kwali zijn en dat zijn mijn erwten de jongens zijn er ginds mee bezig zeker niet. Daar moet geld bij. Met de tarwe, de haver en de gerst komt de boer hier niet We beloofden de heer Van Egmond het eind van het gesprek, dat we vas zeker in de krant zouden zetten, dat de boer een maximum aantal arbeidsuren levert voor een minimale beloning, geluid dat allicht waarheid bevat. 7"er Aar In Ter Aar en omstreken is van misoogst geen sprake, althans niet, neer de weersomstandigheden zo blijven als gisteren en eergisteren. Het land de vruchten, die er op staan, kunnen geen water meer velen. Een paar weken ge leden is men nog in de hooibouw ge weest, maar het was een troosteloze bezigheid: het hooi Was zwart. De land bouwgewassen hebben wel kwaliteitsver. lies geleden. De kilogramopbrengst blijft gelijk, voorzover het gaat om tarwe, gerst, haver en bieten. De aardappelen in deze omgeving zijn bijkans uitgestorven door de vochtigheid- Het met aardappelen be- teelde areaal is andere jaren niet zo be langrijk. Omdat dit jaar de prijzen goed waren, hebben veel boeren de teelt echter uitgebreid. Op het ogenblik is men druk aan het binnenhalen van de korenoogst, 's Morgens worden de hokken openge gooid om zon en wind vrije toegang tot aren en stro te geven, 's middags laadt men het op de wagens. En de heer J. J. Walrave, de assistent van de rijkslandbouwconsulent in Aar en omgeving, die ons deze gegevens verstrekte, besloot met de slechte toe stand van de erwtenoogst te schetsen. De erwten zijn klein gebleven en hebben niet de goede groene kleur, maar ze zijn bruin en de opbrengst is niet groot. In grote trekken staat de oogst er in onze omgeving dus niet zo slecht voor als in enkele andere delen van ons land, waar zelfs een droog najaar niets meer kan goed maken. De heer P. C. Zandee Deze week in Luxor; „Staakt het vuren", beelden^ uit Korea PAN MOEN DJON. Kent iemand die naam nog van een nietig gehucht, ergens in het midden van Korea? Na moeizaam onderhandelen werd hier een eind gemaakt aan de grimmige strijd, die duizenden en duizenden mensen, burgers en militairen, het leven heeft gekost, en die in het geheel niets opleverde, of men moet herstel van de oude toestand met een einde loze uitgestrekheid puinhopen nog iets noemen. tende mannen, vurende artillerie en tanks, en napalm strooiende straalja gers. De beelden van de gevechten worden afgewisseld met opnamen uit het perskamp van Pan Moen Djon. waar de journalisten de geboorte van de zoveel ste zogenaamde vrede' afwachten. Als iets de waanzin van de oorlog te kent. dan is het wel deze film. Hoe Als een eerbetoon aan de mannen van de Verenigde Naties, die in Korea stre den en stierven, heeft Paramount de film „Staakt het vuren" de wereld inge zonden. De rolprent tekent de lotgeval len van een patrouille naar Red Hill, aan de Noordelijke kant van het front, op de dag dat de wapenstilstand einde lijk een feit werd. Het is een onopgesmukt relaas gewor den van de hel van de oorlog, met vech- Advertentie). Italiaans) Opl. Assoc. KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - Tel. 26358 baar voor Velen hebben hem gekend als een vitale figuur; ook als een man die het Chr. onderwijs gaarne en uit overtuiging diende. Op 1 November van het vorig jaar herdacht de heer Zandee zijn gouden jubileum, maar het feest werd, zoals men niet anders van hem 'had kunnen verwachten, in intieme kring gevierd. De heer P. C. Zandee, bijna 70 jaar oud, plotseling overleden Was 35 jaar hoofd van de Chr. school aan de Middelstegzacht In de ouderdom van bijna 70 jaar is gisteren onverwacht overleden de heer P. C. Zandee, die vele jaren hoofd is geweest van de Chr. school aan de Middelstegracht. Tot op hoge leeftijd heeft hij het Chr. onderwijs in Leiden en omgeving gediend. De teraardebestelling van de heer Zandee zal plaats hebben op Dinsdag 31 Augustus, om één uur op de begraafplaats „Rhijn- hof". De heer Zandee werd in 1884 te Goes geboren. Van 1903 tot 1907 was hij on derwijzer te Nieuw Vennep. In dat laat ste jaar werd hij benoemd aan de Chr school aan de Middelstegracht. Eerst was hij vier jaar onderwijzer, en in 1911 werd de heer Zandee benoemd tot hoofd. In 1946 werd hij, na een hoofd schap van niet minder dan 35 jaar dus. gepensionneerd. Van de heer Zandee is bekend, dat hij niet alleen belangstelling heeft gehad >r de zaken van de school. Gedurende jaren gaf hij een vervolgcursus voor jongens, 25 jaren was hij verbonden aan de cursus voor de opleiding van onder wijzeressen bij het voorbereidend lager onderwijs en 20 jaren had hij een actief aandeel in de opleiding van diaconessen. Ongeveer acht jaar heeft de heer Zan dee kinderkerk gehouden in Pniël. waarbij het aantal kinderen, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd, varieerde van 3 tot 400. Bovendien heeft hij veertien jaar Zondagsschoolarbeid verricht. Na zijn pensionnering was de heer Zandee in versoheidene gemeenten tij delijk onderwijzer. Wij noemen Nieuw koop. Zoeterwoude, Woubrugge, Bad hoevedorp, Benthuizen, Zoetermeer en Ter Aar. In Katwijk aan Zee gaf hij zijn diensten aan het voortgezet gewoon la ger onderwijs. Daarna was hij weer In Benthuizen werkzaam. Gedurende de meer dan vijftig jaar as de heer Zandee nimmer genood zaakt, één of meer dagen te verzuimen wegens ziekte. Daar was hij zeer dank- GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicatie Stremming landverkeer i Lei- Burgemeester en Wethouders den brengen ter openbare kennis, dat de Herenbrug (Nieuwe Rijn—Herengracht) met ingang van 30 Augustus 1954 tot hef tijdstip, waarop de werkzaamheden aar genoemde brug zullen zijn geëindigd, ge sloten zal zijn voor alle verkeer. Tuinfeest „Maredijk" Bij afwezigheid van de voorzitter open de mevr. Bavelaar—De Zeeuw gisteravond het tuinfeest, dat de buurt- en speeltuin vereniging Maredijk tot en met vanavond houdt om de kas te spekken. Zij zegde alle medewerkers hartelijk dank en sprak een bijzonder woord van welkom tot de tweede secretaris van de N.U.S.O., de heer H. Vijlbrief. Hierna zwermde een grote schare jeugdigen uit naar de vele attracties. zoiets een eerbetoon kan noemen is nogal duister. Het is veeleer een schrikwek kende verbeelding van een moordpartij, die ieder ogenblik op elk punt van de aarde opnieuw werkelijkheid kan wor den. Het nut van de vertoning van der gelijke films ontgaat ons ten enenmale. De walgelijke reacties uit de zaal laten er weinig twijfel over bestaan, dat een oorlogsfilm in het geheel niet de afkeer van de moord op grote schaal bevordert. Het enige goede, wat van „Staakt het vuren" kan worden gezegd is. dat de makers in ieder geval hebben vermeden, het oorlogsbedrijf te hullen in een waas van romantiek. En dat is. zelfs in deze tijd, helaas nog opmerkelijk ook. G. Tulp LEIDERDORP Spreekbeurt In gebouw Lindelaan spreekt Dinsdag avond half acht voor de Geref. bond ds Wijnmalen van Maartensdijk. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter A. J. Duijmaer Van Twist, Hereweg 295, tel. 3453. RUNSBURG Predikbeurten Herv. Gemeente Grote Kerk 10 u. ds J. C. J. Bronsgeest van Smilde, 5 u. ds N. van Egmond van Muiderberg (jeugddienst). Kleine Kerk 10 u ds M. C, Groenewoud. 5 u. ds Brons- Advertentie) Voor CENTRALE VERWARMING Fa Wed. H. J. GRIMBERGEN VLIET N.Z. 19-20 - RIJNSBURG SASSE1YHE/M Zondagsdienst De Zondagsdienst 5 Stand van de werkloosheid Bij gestegen vraag is aanbod verder gedaald Ofschoon de weersgesteldheid niet bepaald gunstig was, kon toch een daling van het aanbod worden geconstateerd. Het aantal als geheel werkloos in geschreven mannen bedroeg op 21 Augustus 477, terwijl daarenboven 27 personen op objecten voor aanvullende werken tewerkgesteld waren, zodat het totaal beschikbare aanbod 504 beliep. Hoewel het aantal nieuwe inschrijvin gen niet gering was. verliepen de plaat singen zo vlot. dat het aanbod vrnwel gelijk bleef. Ook in deze periode kon op nieuw worden vastgesteld, dat de heden daagse jeugd een grote voorkeur voor de z.g. dynamische beroepen aan de dag legt. waardoor het uiterst moeilijk is ge schikte jongelui te vinden voor het win kelbedrijf. terwijl ook de animo voor sla- ger^bediende. loopknecht en dergelijke Een vrij belangrijk aantal personen kon bij diverse gelegenheidswerken, zo als laad- en loswerkzaamheden worden geplaatst, hetgeen niet naliet van in vloed te zijn op het aanbod. Een verge lijking met de standcijfers van het over eenkomstige tijdstip in 1952 en 1953 leert, dat de werkgelegenheid zonder voorbe houd gunstig is. De voordelige verschilleo bedragen respectievelijk 1174 en 394. De vraag steeg in n-iet onaanzienlijke mate. namelijk van 158 per 14 Augustus tot 208 op 21 Augustus. Zoals reeds in vorig bericht werd vermeld, is de vraag gedurende de zomermaanden aan sterke schommelingen onderhevig, het geen wel duidelijk uit de standcijfers blijkt, wanneer men deze volgt van begin Juli tot en met 23 Augustus, t.w. respec tievelijk 376. 257, 240, 204. 184, 197, 158 en 208. In de eerste plaats zijn de seizoen factoren hieraan debet, terwijl voorts de behoefte aan arbeidskrachten voor werk korte duur een zeer wisselvallig karakter vertoont. Zo bestaat thans weer grote belangstelling voor krachten, die i staat zijn laad- en loswerkzaamheden i de haven te verrichten. Vervolgens blijft de vraag naar jeug digen in de leeftijdsklasse van 15 tm 18 jaar aanhouden en tenslotte De- staat er ruime tot goede plaatsingsmoge lijkheid voor volwassenen in de metaal industrie, de textielindustrie (garen-, vezel- en stoffenfabrieken), de bouw sector, het houtbedrijf (zagerijen, meu belmakerijen en timmerfabrieken) e •inkelbedrijven. Schotland in Pieterskerk voor Leidse etalages stilstaan, waarin goederen te ontdekken waren, voor zien van Schotse ruiten. De oorzaak van die vrolijkheid was niet moeilijk na te speuren, want ze kwamen zei. uit het stamland van de ruiten: Schot land. Nee, in de bekende rokjes ver toonden ze zich niet op straat, maar wel torste een van hen een indrukwek kend wapen op z'n jasje, het vroegere wapen van de bisschop van Glasgow, daarna ook van de highschool aldaar en tenslotte ook als stedelijk wapen geaccepteerd. Met deze Schotten hebben we enige gezellige ogenblikken doorgebracht in een zeer hooggelegen restaurant van een Leids warenhuis. De oudste, James M. L. Mc Kenzie (30) is assistent-sec retaris van een Glasgowse firma, die scheepspompen vervaardigt. Die zaak onderhoudt veel relaties met de Ne derlandse scheepsbouwwereld en zo was hij op de gedachte gekomen, met zijn vrienden Donald W. Mc Leod (26) en Douglas McGregor (26) een reis naar het lage land aan de Noordzee te ondernemen. Donald is werkzaam ln de kostprijsafdeling van een fa briek, die apparaten maakt voor de zuivering van fabrieksrook, in Glas gow geen overbodige weelde. Douglas, ook al uit Glasgow afkomstig, trok be gin van dit jaar naar Londen om daar te beginnen als accountant bij een grote meubelfirma. In een gids over Nederland zochten zij een badplaats uit, en wel Noord- wijk. Door een reisbureau lieten ze de reis en hotelreservering verzorgen. Bij de boot stond een vertegenwoordiger het bureau gereed om hen naar de trein te geleiden; daar was ook een mannetje aanwezig, die het drietal in Den Haag in een taxi pootte, die di rect in „high speed" koers zette naar Noordwijk. Gedurende het weekeinde wandelde de Schotten rond in de duinen en bezichtigden daar enige vervallen af delingen van Hitiers Westwall. De eerste stad in Nederland, die ze be zochten, was onze eigen Sleutelstad. Veel tijd om vergelijkingen te maken met hun eigen land hadden ze nog rtiet gehad. Maar wat die hilariteit om de ruiten betreft: in Schotland hebben de verschillende familieclans hun eigen kleur ruit. Grinnikend wees Mc Gregor zijn clanruit aan, een tasje voor een damesfiets. En wat ze ook buitengewoon grappig vonden, was de gewoonte van sommige dames hun rokken voor verkreukelen te behoe den door er niet op te gaan zitten, doch de stof zorgvuldig om het flets- zadel heen te vlijen. Over de ietwat wrange grapjes over de spreekwoordelijke zuinigheid van Schotten hebben we het ook nog even gehad. Dat ze zuinig konden zijn, blijkt wel uit het feit, dat ze een jaar lang iedere week een tientje op zij legden voor de reis. Maar bijzonder sympa thiek is, dat dit spaargeld voor een deel in Nederlandse beurzen ver dwijnt. En de hartelijke uitnodiging eens aan te komen in Glasgow was wél gemeend. Als ze er nu maar ge noeg rook zuiveren... Historische gids T N SEPTEMBER zal bij Sijthoff's Uitgeversmaatschappij een histori sche gids van Leiden verschijnen. De tekst er van is verzorgd door de heer D. Wybenga en het werk zal ongeveer zestig foto's bevatten. Wethouder Van der Kwaak, die immers tevens voor zitter van V.V.V. is. heeft het initiatief genomen voor deze historische gids, welke de naam „Leiden vroeger en nu" zal dragen. Ook over de historie van een aantal bedrijven wordt het een en ander verteld. Vooral met het oog op de bevordering van het vreem delingenverkeer Is de verschijning van het boekje toe te juichen. Ze waren te gulzig week twee gemeentewerklieden aan, aan wie mede de zorg over boom en plant is toevertrouwd. Eén van hen. de heer T. Perfors, zat in een boom en de andere, de heer W. W. Grönloh, hield de ladder vast. Even tevoren hadden we Grön loh vol ijver zijn jasje zien uit schudden en daarna de straat zien vegen of zijn leven er van af hing. Toch was die straat niet vuil. naar onze bescheiden mening. Maar toen we wat naderbij kwamen, ontdekten we een heel tapijt van rupsen. Die Net als de Nederlander stelt de Brit erg veel prijs op „privacy", vrijheid in eigen huis. Daarom vermijdt men, als het even kan, flatbouw in vijf woonlagen, en bouwt men zogenaamde „semi-detached-houses", twee wonin gen onder één kap. Zoals men ziet, hetzelfde verschijnsel als bij ons, al leen is er misschien een gradueel ver schil in landhonger, die de bouwerij aan banden legt. Bij de beeldententoonstelling in de Burcht hebben we deze vriendelijke Brit achtergelaten, die zijn vacantie combineert met nuttige studie van de bouw- en kunstprestaties van West- Europa. Wat treurig zei hij nog: „Ik vind het verbazend jammer, dat een concert van het Concertgebouworkest mijn neus voorbijgaat". Maar met het Kurhaus stelt hij zich ook tevreden, gelukkig maar. Afscheid Beelden op d'e Burcht verpleegster met je stijfgeplooide, hagelwitte schort; en uit deez* schepping eens te meer begrepen, ■dat ware kunst uit innerlijke drang geboren wordt. Je kapje kan zó van je hoofd genomen worden, je kruisje leg je aanstonds op de tafel naast je neer; nog één moment ran rust, en in nol- maakte orde ga je van bed tot bed, al zorgend Architect en ds Robinson werden met bekwame spoed de Nieuwe Rijn ingeveegd. Wat meer notitie van de bomen nemend, zagen we, dat er enkele totaal waren leeg- geconsumeerd door dat kruipend ge- De kleren van de twee mannen za ten vol van deze gulzige rupsen, evenals hun haren, gezichten en ar men, die grote bulten vertoonden. Het is peen wonder, dat de heer Perfors bij deze rupsenplaag een vies gezicht trekt. Architectuur TV/TET HET LIJNVLIEGTUIG UIT -1 ^-Newcastle arriveerde verleden week Woensdag op Schiphol de heer A. Williams uit Seaham, een klein plaats je vlak bij Sunderland aan dc Engelse Oostkust. In een befaamde Leidse eet gelegenheid troffen we hem deze week achter een enorme pannekoek met bo ter en ham, een in een Engelse reis gids aanbevolen wijze van lunchen. De heer Williams had zojuist zijn studie als civiel ingenieur aan de uni versiteit van Leeds voltooid en wilde wel eens wat van de bouwwijze op het Continent zien, alvorens te beginnen aan de twee jaar vergende doctorale studie. Hij verbleef in Rotterdam bij de daarheen teruggekeerde echtgenote van z'n overleden broer. Allereerst hadden de oude Vlaamse steden Gent en Brugge z'n aandacht en ook zag hij (ongewild) nog een stuk van Zeeland, doordat hij in Roosen daal in de verkeerde trein stapte. Onder de koele gewelven van de Pie terskerk vertelde hij ons iets van de grote overeenkomst tussen de nieuw bouw in Engeland en hier. Alleen vond de heer Williams, nadat hij de opbouw van de verwoeste binnenstad van Rotterdam had gezien. dat de Ne derlandse bouwers het toch wel wat beter doen dan hun Engelse confra ters. 7VA BIJNA 6 jaar gaat ir F. Schalij. de uitvoerend ingenieur van de Leidse spoorwegplannen, de Sleutel stad verlaten: hU zal per 1 September een nieuwe functie aanvaarden, en wel bij de N.S.-inspectie van weg en wer ken tc Groningen. In grote lijnen is het millloenenplan werkelijkheid ge worden, tot October 1955 heeft men nog werk aan de finishing touch. Dat zal geschieden onder leiding van ir J. ThUssc, dc opvolger van ir Schalij als chef van het bouwbureau Leiden. L. Meulman, geeft het plankje naast je beeld te lezen, maar 'k zocht vergeefs naar de ver wijzing in 't program; en in m'n hart is veel verwondering gerezen, hoe deze schepping aan de aandacht toch ontkwam. ROELFIEN ANHOLTS RUPSENPLAAG OP VISMARKT niet groot is. Het is dan ook zeker geen gemakkelijke taak om aan de ingediende aanvragen op bevredigende wijze te vol doen. Dat evenwel, zij het dan ook niet steeds op zeer korte termijn, aan de meeste aanvragen kan worden voldaan, gevolg van het benutten van alle mogelijkheden, waarbij én het belang de jeugdigen én het belang van de werkgever terdege in het oog wordt ge houden. Gezien de vele facetten, welke vooral de bemiddeling van jeugdigen biedt, en het heersende tekort, kan evenwel van eoede resultaten gewag worden gemaakt. Zo kwamen alleen reeds in de maanden Augustus (t.m. 21 Augustus) bui ten de, ambachtscholieren ongeveer 140 plaatsingen in diverse beroepen tot stand stand, waarbij dan nog rekening dient :n gehouden met de remmende Invloed, welke de vacanties opleverden. Het avondspreekuur- elke Donderdag avond van 7—8 uur mag zich nog steeds verheugen in de belangstelling velen, die zich voor moeilijkheden in het beroepsleven geplaatst zien. Vrouwen Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 21 Augus tus 144. De vraag bleef eveneens vrijwel gelijk, namelijk 353. Nog altijd is de vraag naar huishou delijk personeel dagmeisjes en werk sters groot, terwijl het aanbod slechts beperkt is. Voorts kunnen geplaatst worden: vrouwelijke arbeidskrachten in diverse beroepen in de textielindustrie, de wasserijbedrijven de metaalbranche tenslotte bestaat er goede tot ruime plaatsingsmogelijkheden voor confeclie- naaisters, leerling-naaisters, inpaksters, verplegend- en administratief personeel, typistes en steno-typistes. ABBENES Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt in Abbenes en Nieuw Vennep waargenomen door dok ter Van Nugteren. HILLEGOM Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter G. P. D. Ie Cocq d'Armand- ville, Sixlaan 7, tel. 5613. NOORDWUK Sluiting kantoren De gemeentesecretarie en de kantoren in gemeentewerken en de bedrijven zul len op Donderdag 2 September gesloten zijn. Uitbetalingen De uitbetalingen van het burgerlijk armbestuur zullen in plaats van op Don derdag 2 September plaats hebben op Woensdag 1 September. Officiële opening Herv. school De officiële ingebruikneming van de nieuwe Hervormde school op het golfter rein zal Dinsdagmiddag te 3 uur plaats hebben. Geslaagd De heer N. W. Caspers is in Den Haag geslaagd voor het diploma electrotechnlek en electronlsch bankwerken. Zondagsdienst doktoren De Zondagsdienst der doktoren zal mor gen worden waargenomen door dokter Coenraads Nederveen. O EGSTGEEST Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomer WOUBRUGGE Kortstondig gevecht Juist tegen de tijd, dat de straten makers het herstellen van het wegdek de Kerkweg zouden beëindigen, na derde gisteren een personenauto, waarvan de inzittenden over een zojuist bestraat ggedeelte wilden passeren, hetgeen de arbeiders verhinderden. Na enkele harde woorden over en weer vielen er onver wachts ook enkele klappen. Gelukkig na derden op dat moment de b'eide leden van de rijkspolitie, die de twistende partijen ■p tactische wijze van elkander wisten te scheiden. Tenslotte werd een wapenstil stand gesloten, doch het is niet onmoge lijk, dat enkele heethoofden er nog meei zullen horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3