LAethergolvenJ coors Bruggenhoofd van de Vrijheid N Staking bij tunnelbouw en Van Gelder in Velsen KERK en SCHOOL Amstel vaart redde 18 inlanders van de hongerdood Deelnemer radioprogramma maakte noodlanding oor hem ucrii bazuinen j 1Piizzle __l 2 s ZATERDAG 28 AUGUSTUS 19! PORDELI* ffo(f»^TERDAn 1 (Van onze militaire medewerker) TVE AFLOOP van de conferentie van Brussel laat weinig hoop meer over ■L' voor een tot stand komen van de Europese defensie-gemeenschap De weigering van Frankrijk om zijn krijgsmacht op te lossen in een supra-nationaal defensieapparaat van de Westeuropese naties gezamen lijk en afstand te doen van zijn overigens slechts vermeende en in wer kelijkheid niet meer bestaande militaire suprematie op het westelijk gedeelte van ons continent, leidt thans automatisch tot de noodzaak om de herbewapening van West-Duitsland te doen plaats hebben zonder een eenwording met de strijdkrachten van de overige Westeuropese landen. Deze nieuwe situatie biedt verschillende politieke kanten. Wij zou den daaraan op deze plaats voorbij willen gaan, ware het niet, dat aan'één daarvan een achtergrond wordt gegeven welke overgebracht naar het militair-strategische vlak in hoge mate onwerkelijk moet worden ge acht en tot ernstige misvattingen zou kunnen leiden. Wij doelen hier op de in Nederland juist in deze dagen weer tot leven gewekte gedachte, dat nu het samensmelten van de krijgsmachten van Frankrijk, Italië, de Benelux en West-Duitsland is mislukt in de plaats daarvan zou moeten worden gestreefd naar een nauwer samengaan van die deelgenoten in de verworpen defensiegemeenschap, welker belangen op politiek en militair gebied bij de vermelde conferentie niet met elkaar in strijd bleken te zijn, en die juist in de laatste dagen waarin werd getracht om het leven van de E.D.G. alsnog te redden, van een zo grote eensgezind heid in opvattingen blijk gaven. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de idee van een nauwer samengaan van Nederland (zo mogelijk de Bene lux) met West-Duitsland. TEDERLAND (de Benelux) heeft immers voor eigen verdediging een uitermate groot belang bij een zo spoedig mogelijk tot stand komen van de herbewapening van West-Duitsland. Nederland (de Benelux) zou derhalve de pogingen om tot een herbewapening van West-Duitsland te geraken met kracht moeten ondersteunen. Een eerste stap hiertoe zou kunnen worden gedaan door een voorstel in te dienen om West-Duitsland op te nemen in de N.A.V.O. In vervolg daar op zou dan tevens moeten worden aangestuurd op een nauwere samen werking met West-Duitsland op economisch gebied, bijv. door te streven naar een tol-unie tussen Nederland (z.m. de Benelux) en West-Duitsland Het aldus gevormde bloc zou volgens de kringen die met deze ge dachte rekening houden, zeer aantrekkelijk zijn voor Engeland en de Verenigde Staten. Beide laatstgenoemde landen zouden op ons vasteland immers aldus blijven beschikken over wat men noemt een „bruggenhoofd". Deze conceptie beperkt zich voorlopig nog tot die van het vormen van een „politiek bruggenhoofd". Doch onmiddellijk daarachter dringt zich on willekeurig tevens reeds de gedachte naar voren van een militair bruggen hoofd, d.w.z. van een bruggenhoofd in militair-strategische zin. Tegen laatstgenoemde gedachte willen wij echter met klem een waarschuwing laten horen. OEDERT HET ONZALIGE OGENBLIK waarop bij de conferentie van Yalta moest worden berust in een bezetten van oostelijk Duitsland door de Sowjetunie, is West-Europa klein geworden, ja angstwekkend klein zelfs. De diepte van Klein-Europa is nl. zó gering, dat het bij de huidige stand van oorlogvoering militair-technisch eigenlijk nog maar juist mogelijk is hier een verdediging op te bouwen tegen een eventuele grootscheepse aanval uit het oosten. Wat is immers het geval? Klein-Europa heeft in tijd van oorlog slechts een geringe industriële capaciteit. Dit komt voornamelijk hierdoor, dat het Roergebied ingeval van een oorlog niet meer zal kunnen blijven doorwerken doordat het ófwel reeds direct in handen van de vijand zal vallen ófwel in of onmiddellijk achter de frontlijn komt te liggen. Op een militaire productie van het Roergebied mag dus niet worden gerekend. "|\/TAAR óók de overige Westeuropese industriegebieden zullen betrekke- lijk dicht achter het front zijn gelegen. Daardoor zullen ook deze uiterst kwetsbaar zijn voor luchtaanvallen en beschietingen. Klein-Europa zal dus in tijd van oorlog voor zijn krijgs behoeften voornamelijk zijn aangewezen op aanvoer van overzee. (Enge land, Verenigde Staten en Canada). Een dergelijke aanvoer vereist echter beveiligde zeeroutes en havens. Indien deze zeeroutes en havens vlak achter de frontlijn zijn gelegen, zullen zij evenzeer worden bedreigd als de Westeuropese industrie-com plexen en mag op een min of meer veilige aanvoer van krijgsbehoeften niet worden gerekend. Slechts indien zich tussen het front en de aanvoer- havens en de daarop uitlopende zeeroutes een landgebied met een behoor lijke diepte uitstrekt, wordt deze situatie gunstiger. TN DIT GEVAL zal de verdediger immers achter zijn front over voldoende J- ruimte beschikken om de nodige vliegbases, radarstations en andere installaties voor zijn luchtstrijdkrachten te kunnen inrichten en zal hij een zodanige macht in de lucht kunnen opbouwen, dat het mogelijk wordt vijandelijke luchtaanvallen het hoofd te bieden en bovendien de eigen troepen de vereiste luchtsteun te geven. De aanvaller daartegenover zal aan zijn bommenwerpers, naarmate deze dieper boven ons gebied zullen moeten doordringen om hun doelen (bijv. onze havens) te kunnen bereiken, steeds minder hulp en bescher ming van jagers, radarstations en andere organen kunnen verschaffen als gevolg van beperkingen in de actieradius daarvan. Het vermogen van de luchtstrijdkrachten neemt nu eenmaal af naarmate de afstand waarover deze moeten opereren groter wordt. Terwijl de verdediger bij een groter worden van de diepte achter zijn front dus in het algemeen in een gunstiger positie komt te verkeren, geldt voor de aanvaller juist het tegendeel. Wil deze wisselwerking inderdaad voor de verdediger tot de vereiste mate van beveiliging leiden en tot een mogelijkheid van ontplooiing van diens luchtstrijdkrachten in zodanige mate, dat de strijd in de lucht met succes door hem kan worden gevoerd, dan is daarvoor volgens de huidig gangbare meningen een diepte achter het front nodig van minstens 500 tot 1000 km. HIERUIT VOLGT, dat indien de N.A.V.O. in tijd van oorlog op het con tinent van West-Europa over een militair-strategisch bruggenhoofd wil beschikken dat zelfstandig verdedigbaar is, dit bruggenhoofd min stens een gebied moet omvatten met een diepte van 500 tot 1000 km. d.w.z. zo groot als Frankrijk, Benelux en het gedeelte van West-Duitsland dat ten westen van de Rijn is gelegen, samen. Te denken aan een militair bruggenhoofd van kleinere afmetingen, b(jv. gevormd door de Benelux en het gedeelte van West-Duitsland ten westen van de Rijn, is militaire onzin. Een dergelijk klein bruggenhoofd zou niet zelfstandig zijn te hand haven. Het zou onherroepelijk door de vijand worden overweldigd omdat deze zijn luchtaanvalsmiddelen tegen dit kleine gebied tot ontplooiing zou kunnen brengen, zonder dat de verdedigers in staat zouden zijn van hun zijde daartegenover voldoende eigen luchtstrijdkrachten op te stellen en in het vuur te brengen. T?LKE GEDACHTE aan een dergelijk klein militair bruggenhoofd moet -1--' daarom worden verworpen. Wij wezen er reeds eerder op, dat 'n effec tieve verdediging van West-Europa zonder West-Duitslands herbewapening practisch niet te verwezenlijken is. Een verdediging van West-Europa zonder Frankrijk is echter een totale onmogelijkheid. West-Europa's militaire verdediging tegen het Russische gevaar staat of valt met de militaire samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland, in welke vorm dan ook. met of zonder E.D.G. Slechts deze beide landen, ver enigd met de Benelux, bieden voor Europa nog een kans op een effectieve verdediging tegen de Russische aanval. Frankiijk. West-Duitsland en de Benelux vormen het enig mogelijke en ook het laatste bruggenhoofd voor de vrijheid op het vasteland van Europa. Loomonde van 10 of 15 pet gevraagd Opgestookt door communisten, legden 450 man het werk neer /~)P TWEE GEVOELIGE plaatsen in Velsen zijn gisteren grote stakingen uitgebroken Bij de tunnelbouw legden i drie honderd arbeiders het werk en bij Van Gelders papierfabriek ongeveer 120. De staking bij Van Gelder betrof alleen de houtkapperij en de cel- lulosefabriek. maar doordat dit vitale af delingen zijn, kwam het gehele bedrijf stil te liggen. In beide gevallen schijnt de communistische Eenheids-vakcentrale (E.V.C.) achter de schermen de aansticht- ster te zijn. De staking bij de tunnelbouw zal zich hoogstwaarschijnlijk uitbreiden tot alle onderaannemers van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die 't millioenen- project voor de Rijkswaterstaat uitvoert. De oorzaak van deze staking is ontevre denheid over het afwijzen van 10 pet. loonsverhoging. Reeds eerder was alle overwerk geweigerd en toen de Ballast Maatschappij 25 betonstorters ontsloeg, die zich daar wat al te prompt aan hiel den en de buizen naar de stortplaatsen vol beton lieten staan, werd eergisteren een 24-uurs staking geproclameerd. Deze sloeg gisteren onder aanvoering van d< E.V.C. in een algemene staking om. waar op de Ballast weer antwoordde met eer massaal ontslag voor de 328 werkweige- raars. De stakers postten gisteren en tracht ten de doorwerkende arbeiders halen tot niets doen. De bemaling bouwput loopt geen direct gevaar, daar deze in handen is van de Rijkswater staat. die echter de moeilijke situatie wel angst en vreze gadeslaat. Ploegenstelsel De directie van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij deelde o.a mei ,,In verband met de verhouding op de arbeidsmarkt, werden de aanspraken var de bij de tunnelbouw te Velsen tewerk gestelde arbeiders steeds hoger. Dit kwam uiting in een eis van werknemerszijde een extra premietoeslag op het loon 10 pet. Het al of niet inwilligen var deze eis stond natuurlijk niet ter beoor deling van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, omdat deze materie hoort tot de bevoegdheid van het College an Rijksbemiddelaars. Bij dergelijke bouwwerken nu is men, ingevolge de daarop betrekking hebben de wettelijke bepalingen, gerechtigd in twee ploegen beton te storten. De arbei ders wensten hierin verandering te zien (Advertentie). STAATSEXAMEN cusso,™,.) De kortste cn voordeligste opleiding: RESA - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) gebracht en eisten een drieploegenstel- sel. Hierop kon van de zijde der Amster damsche Ballast Mij niet worden inge gaan, omdat de aard van dit werk zich daartegen te enenmale verzet". Bij dit alles speelt naar de mening van de maatschappij een belangrijke rol de speculatie van de E.V.C. op de publieke opinie, die zo sterk voor een versnelling van de tunnelbouw is geporteerd. De E.V.C. meent wellicht de Ballast in een dwangpositie te kunnen drijven om daar door des te gemakkelijker concessies te kunnen afdwingen. Obstructie Bij Van Gelder voerden gistermiddag omstreeks twee uur 'bij het opkomen van de middagploegen, verscheidene werkne mers naar later bleek niet-georgani- seerden obstructie. Hierdoor verzamel den zich de mensen uit de werkplaatsen Rectoracrtsoverdracht Ned. Econ. Hogeschool De ree' magnificus van de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam, prof. dr B. Schendstok. zal 20 September in een openbare senaatsvergadering verslag uit brengen van de lotgevallen der hoge school in het afgelopen studiejaar en het rectoraat overdragen aan prof. dr B. Pruyt. Eerste speciale school voor industriële vormgeving In Eindhoven zal volgend jaar Septem ber de eerste speciale school voor indus triële vormgeving open gaan. Als direc teur zal de heer René Smits optreden. van deze afdelingen en besloot men het werk neer te leggen. De eis was een di recte loonsverhoging van 15 pet. Van de nachtploegen, die om tien uur moesten opkomen, is een dermate groot aantal arbeiders aan het werk getogen, dat de afdeling houtkapperij gedeeltelijk in bedrijf kon worden genomen. Hierdoor is de productie in het gehele bedrijf voorlopig normaal hervat. De cellulose- fabriek ligt nog stiL Het bedrijf werkt nu nog met oude voorraad. Er waren al 260 geiten gestorven Stuurloos scheepje dobberde vijl dagen zonder eten in de Golf van Aden OP DE THUISREIS naar Amsterdam heeft het stoomschip Amstelvaart van de rederij Amsterdam, dat een chartertocht voor de Mij Nederland naar de Oost heeft gemaakt, dezer dagen in de Golf van Aden het leven gered van 18 uitgehongerde opvarenden en 40 geiten, die zich aan boord van een 73 ton metend inlands zeilscheepje bevonden. Voor 260 andere geiten kwam de redding te laat. Het was de zgn dhow Almanatkrlm var een zekere Hagan Fareh uit Berbera (So- mallland), een bootje zonder motor, dat ten gevolge van een mankement aan het roer reddeloos verloren scheen, toen het minstens acht dagen lang stuurloos rond dobberde in de Golf van Aden, zonder dat iemand het opmerkte. Kapitein H. Bennink van de Amstel vaart bleek voor de uitgehongerde be manning van de dhow de reddende enge' te zijn. Uit zijn sobere relaas, dat hij na aankomst in Aden de Maatschappij Nederland toestuurde, blijkt dat me het vaartuig sedert 5 dagen zonder of drinken zat. Nadat enige etensw waren overgebracht, werd verbinding ge maakt. Gezien de hoge zee moest groten deels met verminderde vaart worden ge il. Een zware tocht van circa 75 mijl ruwe zee volgde Daarna werden de schepen de haven van Aden binnen geloodst. Straaljager daalde bij Zevenaar Een straaljager, die deelnam aan een oefenvlucht en tevens was ingeschakeld en radioprogramma van de K.R.O., heeft gisteren bij Zevenaar een noodlan ding gemaakt. De straaljager behoorde tot een groep tweepersoons Lockheed Shooting Star lesvliegtuigen van de basis Volkel die vlucht boven ons land maakten, te vens als oefening voor het grondperso neel van de vliegbasis en de bediening de luchtdoelartillerie en radar die bij Den Haag was opgesteld. Een straaljager, bemand met de leider in de groep, majoor-vlieger-waarnemer P. A. C Benjamins, en de navigator ka pitein-waarnemer S. Sjoerdsma. moest voortijdig de formatie verlaten. Het vliegtuig maakte in de schemering tegen voor half negen even ten noordwes ten van Zevenaar in een weiland een noodlanding, die goed geslaagd is. Het toestel kwam terecht vlak bij de boer derij van de familie Reijmer. In het radioprogramma vliegende schij ven van de K.R.O. was deze oefenings- vlucht gekoppeld aan een prijsvraag voor de luisteraars. Tijdens deze radio-uitzen ding werd de noodlanding bekend ge maakt. De familieleden werd tevens me degedeeld dat de piloot en de waarne mer ongedeerd de aarde hadden bereikt. Michel de Donnea, een Belgisch spe leoloog (grotonderzoeker) die deelneemt aan de Frans—Belgische exoeditie in de grot van Cigalere bij Sentein (Frankrijk), is van een hoogte in een ondergronds meer gestort en verdronken. „Ter illustratie diene, dat men reeds 8 dagen over tijd was en dat van de 300 geiten aan boord er slechts 40 nog in leven waren," schrijft kapitein Bennink. De Amstelvaart heeft thans de reis voortgezet en wordt Donderdag 2 Sept. in de Amsterdamse haven verwacht Bisschop Bereczky wil niet getuigen Bisschop Albert Bereczky van de Her vormde kerk van Hongarije heeft een uit nodiging om te getuigen voor de subcom missie in zake communistische aggressie het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden geweigerd. Bereczky zei, dat hij het een belediging achte, dat afgevaardigde Alvin M. Bentley de pers van de uitnodiging op de hoogte had gesteld, voordat deze hem, Bereczky, had bereikt. Hij woont de assemblée in Evanston bij. Bentley had de bisschop verzocht te ge tuigen, omdat de verklaringen van andere Hongaren in Evanston, als zou er in Hon garije volledige godsdienstvrijheid be staan, in rechtstreekse tegenspraak zouden zijn met de getuigenissen waarover commissie beschikt. Bereczky heeft inmiddels de Wereldraad uitgenodigd een oecumenische conferentie in Hongarije te beleggen. Dat zou in vol ledige vrijheid kunnen gebeuren, zei hij, en het zou van grote betekenis zijn, als op deze manier Kerken uJf-iiet Westen evenals uit het Oosten. in Horiganje samenkwamen. De hervormde bisschop in Hongarije, Janos Peter, heeft verklaard dat hij geen communist is. Ook keerde hij zich teg« de beschuldiging, als zouden Hongaarse predikanten zijn gearresteerd op grond van door nem gegeven inlichtingen. De beschuldigingen waren in Amerika geuit door een geëmigreerde Hongaar, ds Laszlo Vatai. Spookbeeld van kapitein Bosch Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken heeft gereageerd op de In donesische en Nederland- persberichten ou de Indonesische overheid te weten gekomen dat mr Michael, die zich reeds enige maanden te Djakarta in hech tenis bevindt, de bekende „kapitein Bosch" zou zijn, die naar beweerd wordt, samenwerkt met de Daroel-Islam. Dit bericht kan onmogelijk op waarheid berusten, daar de KNIL-kapitein mr H W. J. Bosch op 20 October 1949 is gerepa trieerd en thans dienst doet bij de staf var het 41ste regiment Infanterie in de Hars kamp, aldus deelt het ministerie mede. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Oostburg (Ux W. S. Hugo van Dalen te Colijnspl|j naar Aarlanderveen E. G. Boesenkool, i legerpred. te Ede; de benoeming tot caris te Nieuwe Pekela (Boven) L. Vogelaar, cand. te Kruiningen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Dirkshorn W. H. Peddemors, cand. te Kampen, i bedankte voor Baambrugge, Dinteloo Giessen-Oudekerk, 's-Gravenmoer, Oli markt en Westerlee. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Hijken Fr. van Dijk Heerenveen. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Nieuwe Pekela G. Vries te Steenwijk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Leiden F. J. Dielei te Yerseke. Aangenomen: naar Nunspeet Hage, te Aalst-Brakel, die bedankte v Wageningen en Sardis (Can.). Hromadka erkent „Ik werk mee aan de rode revolutie" De Praagse theoloog Hromadka, die nu toe in de plenaire zittingen in Eva ston nog niet aan het woord gekomen uitte zich voor de Amerikaanse over de toestand van de door hem w tegenwoordlgde Tsjechische broederkei jj, Hij was, zo zij hij, zelf geen lid van communistische partij, maar zag in medewerking aan de opbouw van nieuwe maatschappelijke orde van itische stempel een taak christelijke verantwoordelijkheid. gl Communisme en christendom kunn6d; naast elkaar bestaan in een sfeer vfj,. vrede. Wij moeten niet vergeten, dat deiD wereld, door God geschapen, één is", ijj, Zijn standpunt werd bestreden dWp; een afgevaardigde van de Russiscïr( orthodox-katholieke Kerk van Noor(w Amerika, die zei dat het geloof in eflv; levende God en in het communisme os verenigbaar zijn. Dr Lothar Kreyssig, een afgevaardlgj uit Oost-Duitsland, die eveneens de peil, conferentie bijwoonde, zei dat de leveru omstandigheden in Oost-Duitsland moi lijk zijn, en noemde de verhouding tui, sen het communisme en het christendój^ als die van water en vuur. Duidelijke taal van achter het Üzerij gordijn. MELODIE EN WOORD DER ZONDAG 29 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. VARA: 8.00 nieuw postdulvenber. en gram. 8.20 Gram. 8. „Langs ongebaande wegen", caus. 9.00 Spor Lichte muz. 12.35 „Even afrekenei 12.45 Pianospel 1.00 Nieuws 1.05 Meded. of gram. 1.10 Verz. progr. v. d. militairen. 2.00 Boekbespr. 2.20 Omr. ork en soliste 3.20 VPRO: 6.3Ó Korte kerkdienst. IKOR; jeugd. 7.30 Caus. 7.45 Hoorsp. AVRO; 8.0 "j' ".00 Hoorsp. >rk. 11.00 Nleuv d. wereldraad 12.55 Zonnewijze sche mlng 'olkszang. middel en rechtmatig nationaal zeil- „Die Schöpfung", rium Ue en 2e deel). 4.10 Kath. Thuls- overal! 4.15 Sport. 4.30 Vespers.NCRV; 5.00 Geref. Kerkdienst. 6.30 Gewijde muz 7.00 Nieuws uit de kerken 7.05 Gram 7.3Ó „Weg en werk der Kerkhervormers, caus. KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Wereldkamp. wlel- ïn te Keulen. 8.10 Gram. 8.25 De gewo- an 8.30 Amus. ork en sol. 9.10 „Peetoom Dood", hoorsp. 10.25 Gram 10.35 Act. 10 45 Avondgebed en lit. kal. LI .00 Nieuws. LI. 16- 330 i 1210 CrlUeken 12.55 Wee.__ „Country Magazine" 1.40 Marsen en -walst 2.30 Viool en plano 3.25 Caus. 3.40 Viool e Vera progr. 1.15 Gevar. progr. 1.45 Idem. 2.30 Hoorspel 3.30 Gevar. progr. 4.30 Twintig vragen 5.00 Hoorspel 5.30 Sport G.OO GevaT. muz. 7.00 Nieuws 7.30 Amus. muz, 8.30 Samenzang 9.00 Gevar. progr. Nieuws 10.1'5 Pianospel 10.30 Geestelijke deren 10.45 Orgelspel 1/1.15 Gram. lil. L2.00 Nieuws. NWDR 309 m. 13.00 Lichte muz. 12.30 Ge var. muz. 1.00 Nieuws 1.10 Gevar. Amus. muz. 4.30 Gevar. muz. 6.15 i 7.00 Nieuws 8.00 Lichte muz. 9.45 Nieuws 10.13 Dansmuz.' 10.45 Cabaret 11.15 Ork. conc. 13.00 Nieuws 0.15 Moderne muz. 1.16 Gevar. muziek. Frankrijk Nationaal Programma 347 m. 12.00 Pianorecital 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3.02 Gram. 3.30 „Le soldat ue chocolt rette 5.15 Grs 8.02 Lichte rMÊM Turc en tall", opera 11.45—12.00 1 Brussel 324 m. 12.00 Gra Gram. 10 00 Nieuws 10.15 Gram. L1.00 Nws 11.06—12.00 Lichte muz. Brussel 484 m. 12.00 Gi 1.10 Vera, progr. 2.00. 3,00. - 5.00 Nieuws 5.06. 5.45. ram. 1.00 Nieuws 4.00 en 4.40 Gram 6.30 Gram. 7.00 7.30 Nieuws 8 00 Ork. 10.00 Nieuws 10.20 Lichte muz. 1065 Nieuws LI .00 Lichte muz. L1.55 Nieuws BBC European Service. Ultzei "cderland. 8.00— neHngen (op 464 se les v 10.00—IC fop 224 Televisieprogramma AVRO. KRO. VARA en VPRO 14.58-ca. 17.46 Europese athletlekkampioenschappen. MAANDAG 30 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7;13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.30 lichte muz. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wateret. 9.40 Gram. VPRO; 10 00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Kamermuz 10.45 V. d. zieken L1.3C Gram. 11.40 Voordr. 13.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platte land 12.36 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 V. d mid denstand 1.20 Promenadeork. 2.00 V. d. 2.1ö_Zan1g en plano 2.40 „De erf< :11a", hoorsp. 3.40 Gemengd beiderskoor 4.45 V. d. jeugd. 5.15 Gi 6.00 19. „Hij is onmogelijk", zei Jeanie scherp. Vol verbazing keken zij haar aan. „Waarom -zeg je dat?" vroeg de bisschop streng „Omdat hij het is... Als u het me niet kwa lijk neemt ga ik nu naar boven. O, ik vergeet de afwas." ,,Ik zal wel even helpen", zei de bisschop. In de keuken was het een poosje stil. Zwijgend deden zij hun werk, totdat Maisie Fellowes zei: „Heb je besloten wat je met hem gaat doen?" „Nee nog niet. Ik had een idee, maar dat lijkt wel heel fantastisch... Maisie. heb je niet een vriendin in Aporia, de vrouw van die dokter?" „Kate Welch? Ja, maar ik heb haar in geen jaren gezien." „Wat zou je er van zeggen als je haar eens ging opzoeken?" Zij lachte. „Ze zal opkijken. We schrijven elkaar niet eens, behalve met Kerstmis. Maar ik ben wel erg op haar gesteld." „Zoek haar eens op. Zo ver is het niet. Ik zou wel eens wat meer van Phillips willen we- „Zij gaat nooit naar de kerk", zei i Fellowes. „Zoveel te beter. Dan krijg je het oordeel van een buitenstaander Ze zal hem wel kennen. Het is maar een klein plaatsje". „In orde. Ik zal morgen meteen gaan... Maar wat ben je eigenlijk met Phillips van plan?" „Daar wil ik nog niet over praten. Jij zou het graag willen en dan ga je me overhalen. Ik moet het werkelijk ernstig overdenken... Maar er is een kerk, die een nieuwe predikant moet hebben en ik wil er zeker van zijn dat Phillips de ge schikte man is." Haar ogen gingen wijd open. Nee. dat kon niet. Zij zei niets, maar begon plotseling het ta felzilver een uitstekende beurt te geven, alsof zij er plezier in had Er was maar één kerk, die de hele zomer al op een nieuwe dominee zat te wachten. Maar die kon hij niet bedoelen. HOOFDSTUK IV. De drie vrouwen in de zitkamer van de pasto rie waren zo geheel verschillend als men zich een trio maar kan voorstellen. Mevrouw Brush was een zware, in een corset gesnoerde vrouw, met een scherpe vooruitsprin gende neus, levendige donkere oogjes en dunne lippen. Zij bedisselde de zaken van de Methodis tische kerk in Aporia en van een ieder met wie zij in aanraking kwam. Haar schoondochter Mil dred Brush was mager, te mager zelfs, en zag er reeds vervallen uit ofschoon zij nog geen dertig was. Als meisje van zeventien had zij er door NELIA GARDNER WHITE aantrekkelijk uitgezien. Nu was haar ge zicht scherp en lelijk geworden, terwijl in haar ogen een nauwelijks bedwongen uitdrukking van vrees of haat te bespeuren viel. Toen zij nog een schoolmeisje was had zij gehouden van boe ken en gedichten, maar nu had zü enkel aan dacht voor haar ongezeglijke kinderen, het in on berispelijke staat houden van het huis dat zij met haar schoonmoeder moest delen... en haar haat. Caroline Phillips, de laatste van het drie tal, had haar als een vriendin kunnen beschou wen en haar leven wat kunnen opvrolijken, maar dat was nimmer bij haar opgekomen. Zij had een afkeer van beide vrouwen en was boos dat zij gekomen waren, omdat zij wist dat mevrouw Brush alleen maar gedreven werd door nieuws gierigheid en een soort sadisme Evenmin kon zij de wijze, waarop de geestelijk zwakke Mil dred zich door haar schoonmoeder liet drijven, verdragen. Zij had beide vrouwen beleefd koel ontvangen en was blij dat zij een uitstekend gemaakt mantelcostuum droeg, dat buiten de Aporia heersende mode viel. „Hebt u er bezwaar tegen als ik even naar het linoleum in de keuken ga kijken, mevrouw Phillips?" vroeg mevrouw Brush, nadat weer volledig besproken was. „Natuurlijk niet", antwoordde Caroline. „Was u niet van plan nieuw linoleum te laten leggen? Het linoleum was gescheurd en versleten. Over een der slechtste plekken had Caroline een vlochten kleedje gespreid. Trots en gerust ging zij ze voor naar de keuken. Zij wist dat mevrouw Brush plezier had in het opsporen van fouten in de huishouding van een ander, dbch bij haar kon zij alleen fouten vinden, die een gevolg waren van de ongelukkige manier waar op de oude keukem gebouwd was en de slechte staat waarin het meubilair zich bevond. Voor de rest was de keuken onberispelijk schoon en keurig. De gordijnen waren helder wit en goed geste yen de oude kachel stond te blinken en op de tafel prijkte een vaas met bloemen. ..Burt heeft nieuwe dessins gekregen en hij is niet duur", zei mevrouw Brush. „Tijdens de oorlog hebben we natuurlijk geprobeerd zo zui nig mogelijk te zijn. Dat was onze plicht." Caroline legde het kleedje weer recht en zei: „U ziet dat het er slecht uit ziet. En het is zo geweest sinds wij hier wonen." „Uw kasten zien er leuk uit", zei Mildred beschroomd. De kasten waren inderdaad aantrekkelijk. Bor den en schalen met verschillende motieven ston den tegen de wanden, terwij] daarboven de gele kopjes op een rij hingen. „Ik heb open kasten altijd stofnesten gevon den," zei mevrouw Brush. „Maar u gaat ook niet zo vaak op bezoek als de vrouwen van an dere dominee's, mevrouw Phillips. Ik vermoed dat u tijd genoeg hebt om de boel schoon te houden." Caroline glimlachte flauwtjes. De theeketel vul lende en die op het gas zettende, zei zij: „Hebt u trek in een kop thee?" „Het wij tegenover weg omhoog", Gram. lf.00 Nieuws 14.16 Orgelspel 13.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 7.10 Gram. 7.15 Gym 7 33 Gewijde i 'n Woord voor de dag 8.00 Nieuws i berichten 8 16 Gram. 8,30 Tot uw dienst 8. Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9, Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Graim. 11.4 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en 'ot Land- en tuinb. meded. 13.33 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Am Gram. 2.05 V. d. Jeugd. 2.30 Gram. 2.45_ Vj iiws 8.05 Cjj, Lspef^i.ai-k lenst 8.11 -ouw 9,j" tuinder 12.1 4.30 i s 5.15 I i 6.00 A. Cappellekot „Een stukje Nederlandse geschiedenis Amerika", vraaggespr. 10.10 Gram. Avondoverdenking 11.00 Nieuws en SOS-be^ 11.16 Tweede assemblée v. d. Were Kerken te Evanston. 1465—12.00 Gram. Home service 330 m. 12,(1" 13.56 Wcerbei S' 1.00 Nieuws 1.10 Gevar. progr. 1.40 Gran e Oricketrep. 13.20 Gevs i.-iu uncKeirep. a.w 6.00 Nieuws 6.15 caui lederen 6.50 Caus. 7.1 :e muz. 8.00 Ork. co» sp. 11.00—11.08 Nieuw^ Gevar muz. 7.30 Lichte r 9.00 Nieuws 9 15 Hoorsp. Engeland BBC Light pros>. «i-sm u 12.00 Orgelspel 12.30 Dansmuz. 1.00 Orkest concert 1.45 Voor de kleuters 2.00 Gram. 2.1 Voordr. 3.00 Amus. muz 3.45 Accordeonorl 4.15 Mrs Dale's Dagb. 4.30 Orkestconc. 5.: Lichte muz. 6.00 Dansmuz. 6.45 Hoorsp. 7 Nieuws 7.25 Sport 7 30 Caus. 8.00 Geva muz. 8.45 Quiz. 9.15 Gevar. progr 10.00 Nw 10.15 Klankb. 10.45 Jazzmuz 1106 Voord 11.20 Amus. muz. LI.50—13.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12.00 Lichte muz. 1.00 Nw 1.10 Ork. conc. 4.00 Idem. 5 00 Nieui Gevar. muz. 7.00 Nieuws 8 00 Ork. 10.15 Nieuws 13.00 Idem. 0.25 Gevar 1.16 Lichte muz. Frankrijk Nationaal programma. 3 12.15 Gnam. 12.30 Ork. conc. 100 Nieuws l.tiv Pianorecital 1.40 Zang 2.00 Nieuws 2.30 O: gelconc. 3.00 Ork. conc. 4.55 Kamermuz. 5.3z Grant. 6.30 Amerikaanse uitz. 7 01 Graie 8.02 Ork. conc. 9.45 Gram. 11.46—12.00 Nw Brussel 324 m. 11.45 Gram. 13.30 Weeifce» 12.34 V. d. landb. 12,42 Gram. 1.00 Nieuw 1.15 Pianospel 1.30 Gram. 1.45 Pianospel 2f en 3.16 Gnam. 4.00 V. d. zieken 5 00 Nieuw 5.10 Orgelspel 5.30 Gram. 5.40 Orgelspel Gram. 6.25 Financiële kron. 6.30 V d. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8 00 Phllharm ork 1 8 45 Gram. 9.00 Omr. ork en sol. 10 0* 10.15 Lichte muz. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Ork. conc. 1.00 Nieuw 1.15 Lichte muz. 2 00 ..Siegfried", opera (1 acte). 3.35 en 4.05 Gram. 5.00 Nleui Gram. 5.30 Pianorecital 565, 6 30 e i. 7,30 Nieuws 8.30 en 9.00 Gnam. ÏO.O! Nederland. 8.00—8.15 Engelse les" voor"'begin nelingen (op 464 en 49 m.). 10.00—10.30 Nw* Bezienswaardigheid van de week EngelM Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Ruim, 4. gewicht, 6 verdovend middel, 7. zouteloos, 9. grote bijl, 11 worstvlees, 13. weefsel, 14. te eniger tijd, 15. plaaggeest, 17. boom. 19. neeuwschoen. 21. bewoonde planeet, 22. erhoogde toon. 23. hoogste punt. VERTICAAL: 1. Ophoging, 2. glansloos, 3. kerkgebruik. 4. familielid. 5. vogeltje, •rgissing, 10. vrucht, 11. snijgereed- schap, 12. insect, 16. karakter, 17. tel woord. 18. schrede. 19. sportterm, 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2