Blad i/ klimop Padvindsters - ^Tïlen wordt minder bij de neuó yenomen dan men denkt=— dankbare kamerplant iVoor grotere maten NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ook reclame heeft dienende functie y\T ANNEER U in de kranten of tijdschriften advertenties leest, welke W waarde hecht U daar dan aan? Is U er van overtuigd, dat alles wat in die annonces wordt aangekondigd, waar is? Natuurlijk niet, zult U zeggen, want U weet veel te goed (dat dénkt U althans), dat de krant de leugens in het land brengt. Die zegswijze mag dan mis schien betrekking hebben op het nieuws, dat door de kranten ge bracht wordt, voor de advertenties geldt zij toch ook, en vaak in niet mindere mate. het recelamewezen, goedgekeurd door de congressen van de Internationale Kamer van Koophandel wordt o.m. gezegd, dat reclame zodanig gevoerd dient te worden, dat zij niet alleen de wetten, doch ook de morele en aesthetische normen van het land, waarin zij tot gelding komt, eer biedigt. Reclame mag geen profijt trekken van het bijgeloof of de licht gelovigheid van de massa. Reclame moet overeenstemmen met de waarheid en dient ver tekening van feiten en misleiding door toespelingen of weglatingen te vermijden. Reclame mag niet dusdanig overdreven zijn. dat ze onvermijdelijk tot téleurstelling van de consument moet leiden. Dat geldt bijvoorbeeld voor reclame, die zich tot zieken richt. Deze be hoort, aldus de Code, noch genezing van een ernstige ziekte in uitzicht te stellen, noch enige bewering te bevatten, welke de gezondheid van Neem iedere dag een Hoepla-pil in, en u zult u weer jong en fit voelen, roept een jolige grijsaard u toe vanuit de advertentie-kolommen. Stel u voor, dat iedereen elke dag zo'n pil slikte en dan uit pure levensvreugde van trapleuningen gleed of in lantaarnpalen klom. Nog nooit zag u zo'n heldere was! Laat uw wasgoed behandelen door Jetje Helderezus en u zult. verstomd staan! Behandel uw haar met de Willy- wolly-shampoo en uw kapsel zal glan zen als zijde! In die geest ongeveer gaat het door, kolommen lang. U heeft geen dokter, geen kapper, geen hulp in de huishou ding meer nodig als u dit of dat maar doet. U zult slank, bruin, aantrekkelijk, fit, gezond worden, wanneer u maar ernst maakt met de middelen die u daartoe ten dienste staan, èn wanneer u de aanslagen op uw portemonnaie daarbij voor lief neemt. Dat laatste staat er meestal niet bij natuurlijk. Het spreekt vanzelf dat de meeste lezers (en onder hen is het percentage vrouwen zr?r hoog!) deze advertenties heus wel enderkennen op de waarde die er aan gehecht moet worden. Hele maal letterlijk zullen zij de teksten van dergelijke annonces dan ook niet- nemen. Natuurijk, nieuw aangeprezen middelen zullen zij wellicht proberen waartoe dient tenslotte de reclame? maar wanneer zij niet na drie da gen slank of na een maand gesierd zijn met een fraaie perzikhuid, dan 3 LICHTRECLAME ook een manier om de aandacht op 5; dingen en feiten te richten. Broadway in New York is 's avonds één wemeling van kleuren, lichten en schittering. de patiënt zou kunnen schaden, bijvoorbeeld door hem te ontraden zich onder medische behandeling te stellen. Zo staan de zaken en met het op stellen van advertenties, het opzetten van reclamecampagnes e.d. wordt met deze code dan ook degelijk rekening gehouden. In „Reclame- kunde" van W. H. van Baarle en F. E. Hollander wordt gezegd, dat de meeste vormen van misleiding en overdrijving, die in het verleden op dit gebied schering en inslag waren, heden ten dage hebben afgedaan, al kleeft er ook nu aan het blazoen der reclame zo hier en daar wel een vlekje, Nóg kunnen wij, aldus de schrijvers, niet zeggen dat het oog merk van elke reclameboodschap zuiver, haar inhoud louter waarheid en haar vorm een voorbeeld van goede smaak is; nóg is het geen hoge uitzondering dat de reclame appel leert aan menselijke drijfveren, welke zij onberoerd behoorde te laten, of aanzet tot onverstandige soms zelfs onverantwoorde daden. Reclame heeft het publiek verleid tot het gebruik van onafdoende of zelfs gevaarlijke middeltjes tegen echte en vermeende ziekten; maar reclame bracht echter ook de massa begrip bij voor hygiëne en reinheid. Reclame was het instrument van onscrupuleuze „financiers", maar toch ook de stuwkracht achter de ver zekeringsgedachte en de opwekking tot sparen. Reclame werd gebezigd om zonder aanzien der gevolgen winsten te behalen, doch zij bewees vaak belaugeloos voortreffelijke diensten aan de liefdadigheid en andere nobele doeleinden. Het is goed dit te bedenken, wanneer wij geneigd zijn met een schouder ophalen de inhoud van advertenties te diskwalificeren! Cantharellen - omelet Op oen Augustusmenu mag een ge recht waarin cantharellen verwerkt xijn. eigenlijk niet ontbreken. Het is typisch een lekkernij voor de nazomer. Lekkernij, meer eigenlijk niet. -Want al zijn ze pittig van smaak en doen ze volgens velen aan vlees denken, de voedingswaarde is niet zo hoog, dat ze de plaats van vlees kunnen innemen. Wordt een cantharellen gerecht aan de warme maaltijd gegeven, dan dienen we toch te zorgen voor een liwitrijk# aanvulling: vlees, eieren of een melkgerecht. or een omelet met cantharellen heeft ■dig: 100 g. cantharellen, 3 eieren, 3 eetlepels De cantharellen schoonmaken door ilechte plekken weg te snijden. Slappe exemplaren weggooien. De cantharellen i paar maal wassen in ruim water laten uitlekken, in stukken snijden en hete boter of margarine 10 minuten bakken in de koekenpan, onder af en omscheppen. eieren met de melk en een weinig peper en peterselie loskloppen. Zo nodig extra boter of margarine in de koekenpan smelten. De massa over de cantharellen schenken en vlug aan één kant lichtbruin bakken. Tijdens het bak ken de omelet geregeld langs de rand plichten en het nog vloeibare deel op de bodem laten omlopen. Wanneer de gehele eimassa gestold is. de omelet dub- belslaan en op een schaal laten glijden. Een takje peterselie er bij leggi BOND die over de hele wereld zijn] ^ft"Unkt vertakkingen heeft en nog steeds i leggen van bepaalde eisen, insignes De- j j halen. Die insignes worden op de rech- groeiende is, kent vele en 'leieriei termouw gedragen. Een oranje of uniformen. Dal is begrijpelijk,H-we band om diezelfde armbe.A.nt ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 Het is mis met de „misses *9 In Griekenland zijn onlangs demonstra ties geweest tegen het kiezen van schoon heidskoninginnen. Toen er in Athene een „miss Hellas" en een „miss Univer sum" gekozen werden, kwam het tot een botsing tussen de studenten en de poli tie. Honderd leden van de Orthodox Christelijke Studentenbond werden ge arresteerd, toen zij tegen het kiezen van schoonheidskoninginnen ageerden. De studenten beriepen zich op een rondschrijven van de Grieks Orthodo xe kerk, dat alle priesters oproept tot hei organiseren van een veldtocht tegen der gelijke schoonheidsconcoursen. De deel neemsters hieraan worden bedreigd met ex-communicatie, hetgeen ook voor de ouders geldt. Ook in Noorwegen zijn stemmen op gegaan tegen schoonheidswedstrijden. Daar is het de Noorse nationale vrou wenraad. die protesteert tegen wat ge noemd wordt „de commerciële uitbuiting van het vrouwelijk lichaam". Er is in de Vrouwenraad, die eën lange rij van vrouwelijke organisaties vertegenwoor digt, critiek geoefend op het feit. dat hu- manitaire organisaties hun naam ver- binden aan schoonheidswedstrijden. om daarmee geld te verdienen. De kranten I offeren veel hun kostbare kolommen aan deze weinig verheffende voorstellingen, die een gevaarlijke onderschatting bete kenen van de vrouw, aldus de Noorse Nationale Vrouwenraad, jjjllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllljf veRSchiLLenöe umfoRmen itiaar één weReLöBonö nrtJm'nJcicrc i rondeteken (vaak een bloem) gedragen. padvindsters.i Als de padvindster in bepaalde tak- fjgBgÉ i sport of andere liefhebberijen t, kan ze daarvoor na het af- want zowel in tropische als „kou de" landen is de padvinderij voor meisjes bekend en het is logisch dat de uniformen aan het klimaat worden aangepast. In de jaren na de eerste wereldoor log begon de meisjespadvinderij in Ne derland, die thans ruim 20.000 leden telt. bekendheid te verwerven. De uni formen, die gedragen werden, weken sterk af van ae tegenwoordige: blauwe rok, witte blouse, blauwe hoed, lange zwarte kousen. Later kwam daarvoor de blauwe uniformjurk in de plaats, die vrijwel onveranderd bleef, en de hoed en de zwarte kousen (en vooral dat laatste tot grote vreugde van.de meeste p.v.'s!) werden afgeschaft. Op die blauws uniformjurk zit-1 ten twee borst en twee rokzak ken volgens vast gesteld model. De kraag sluit hoog en er wordt èen dat de padvindster rondeleidster of De foto toont een gedeelte van de grote kring, die de vorige -eek Zaterdag op Woudschoteu ge vormd werd door de daar confe rerende gedelegeerden uit alle landen. Daar ziet u de lichte khaki uniformen van een Surinaamse en een Curaqaose padvindster, het don kerblauwe van de Hollandse p.v., die het gewichtigste moment van haar padvindstersleven, naast lady Baden Powell staand de schakel spreuk opzeggen, met kenne lijke verlegenheid ondergaat, de Chief Guide zelf, in het blauw grijze uniform van het wereld bureau, met naast haar een ver tegenwoordigster uit Noorwegen in het bruine pak. Vrouwen uniform het driehoekige lap -i van een zekere mate van bedrevenheid vereist. Ook «et vlechten van hetj^ fluitkoord is een van de dingen, die i de adspirant padvindster moet kennen voordat ze geïnstalleerd wordt en het j uniform mag dragen. Het installatiespeldje wordt enige centimeters onder de knoop van de das eedragen. Het is een emaille speldje, een blauw klaverblad voorstellend, met de letters NPG (Nederlands Padvind sters Gilde) en een tienpuntige ster. herinnerend aan de tien artikelen van de padvindsterswet. Onder het geheel staan de woorden „Wees bereid". Is de padvindster vroeger kabouter geweest en derhalve „overgevlogen zoals dat heet, dan worden op de klep van haar rechter borstzak twee vleu geltjes genaaid. Daarboven komen de zg. klassestrepen. Voor iedere wsrk- kaart, die de p.v. heeft afgewerkt, ont vangt ze een lichtblauwe streep. Op haar linkerborstzak worden de jaar- I blaadjes gedragen: een wit metalen i voor leder jaar dat de padvindster lid is van het N.P.G. Na vijf jaar worden de blaadjes voor een bronzen ingeruild. I Boven die linker borstzak wordt het ai=s E'EN kamerplant, die al heel S -L* we in i» eisen stelt, is de ka- stelt, is de ka- merklimop. Er is vrijwel geen huishouden meer, waar niet zo'n hang- of klimplantje te vinden is en dat is geen wonder, want het is een aardige decoratie aan hun aantal is niet eens gering, die er de krant of het tijdschrift op aanzien en woedend hun abonne ment dreigen op te zeggen! Het kan nog gekker Toch het kon nog gekker met de inhoud van de advertenties. In verge lijking met het buitenland bijvoorbeeld is de Nederlandse lezer niet bepaald iemand die door advertenties bij de neus genomen wordt. Wie de moeite neemt zich op de hoogte te stellen van wat het buitenland (Amerika bijvoorbeeld of Frankrijk) op dat gebied aan enor- miteiten presteert, zal moeten toegeven dat het nog best gaat in ons land. Voor de gemoedsrust van ons, Nederlandse lezers, wordt dan ook terdege gewaakt. In de Code voor Ik kan &u.Cs&ö.ude.n Zelfs zij, die met enige stelligheid kan zeggen, dat het huishouden voor haar geen geheimen meer heeft, zal toch uit het boek, „Ik kan huishouden", dat bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij in de „Ik kan"-serie onder redactie van P. J Sareis van Rijn, verscheen, nog heel wat kunnen opsteken. Deskundigen van formaat hebben voor dit boek bij dragen geleverd en al lezende wordt men gesterkt in de opvatting dat het huis- hoiiden eigenlijk een soort wetenschap geworden is. Een wetenschap, die vele vrouwen beoefenen maar hóe beoefe nen zij die! Duidelijk en zakelijk worden de werk methoden die veel huismoeders nog vol gen, besproken en er wordt gezegd hoe het anders en doelmatiger kan. Wat is de beste manier om wastafels ed. schoon te houden? Weet U hoe een leertje in de kraan vernieuwd moet worden? En bent U werkelijk vertrouwd met de elec- trische en andere apparaten die U tot Uw beschikking hebt? De wasbehandeling vormt vanzelfspre kend een belangrijk punt, evenals de woninginrichting. Maar daarnaast wordt, en zeer terecht, aandacht gevraagd voor andere zaken, die de meeste huisvrouwen eigenlijk niet eens belangrijk vinden maar die het zeer zeker wél zijn! Om gangsvormen. de huisvrouw en het recht, hygiëne en EHBO ziedaar enige grepen uit het gevarieerde en overvloedig ge ïllustreerde boek. Een uiterst leerzaam, maar bovendien plezierig leesbaar boek, dat tal var 'langwekkende Dijzonderheden gzeft. IN. het begin van dit jaar hadden wij het al eens over de armetierig heid, afgezaagdheid en banaliteit van onze ver jaardag-vieringen en an dere festiviteiten. O, die vreselijke ver jaarsvisites met hun tra ditionele praatjes en fan tasieloze tractaties Zo ergens, dan demonstreren we daar ons onvermogen tot het boeiend vorm geven aan onze blijdschap. Op een of andere manier zijn wij geremd. Er zijn er onder ons, die deze remmen forceren en dan ontaardt dat blij-zijn in goedkope, luidruchtige lol, in zouteloze grappen en soms gewaagde moppen. Zo moet hét zeker niet. Ik kan er mij tegenover de buitenkerkelijken zo voor schamen, als wij als gelovigen zo ons gebrek aan echte „spirit" demon streren. een juweel van een schouw en een piano in de hoek. Wij troffen daar een vrolijk gezelschap van dames en heren, jongens en meisjes aan. Meer ..vluchtelingen" kwamen binnen, een warm kopje koffie, een sigaar hier en een sigaretje daar, en ondanks de regen waren we allen blij. De kilte buiten, de beha gelijkheid binnen, mensen van enerlei spraak in hetzelfde tentje bijeen, schiepen met elkaar die ge- noegelijke sfeer van vrij, met vacantie en samen blij Vanwaar toch die ge remdheid bij ons? Wij, die als kinderen des lichts mo gen wandelen in de mor genglanzen der eeuwigheid, wij zouden toch het best uiting moeten kunnen geven aan onze innerlijke blijd schap! Zouden we daarmee niet veel meer mensen voor den Here Jezus winnen dan met onze duizend en een zwaarwichtige betogen of met onze zouteloze Christe lijke bonte avonden en feestjes? Overpeinzingen van Margaritha kui |AT willen mee-doen en toch in niets origineel elige vertoning. Ander zijds hapert er ook iets bij hen, die zich door een of andere duistere oorzaak ge remd voelen, zodra zij in hen vreemd gezelschap te rechtkomen en die, zic'i be wust van eigen schutterig heid en houterigheid het met het uiten van hun in nerlijke blijdschap niet ver der brengen dan een wel willend lachje, een aarze lend meezingen, een schuch tere opmerking... Ik ben dit mezelf pijnlijk bewust geworden, toen wij dezer dagen voor een re genbui een gezellig pavil- joentje van een restaurant bovenop een heuvel binnen vluchtten. Een oud-Hollands interieur. gordijntjes en kieedies Brabants bont. te zijn. Een dame liep op de piano af (iets wat ik graag gewild had, maar niet durfde!) en speelde iets uit Schubert's Drei Maderl. haus. lyfAAR nog benijdenswaar- •LTJ- diger dan die dame, die zonder te denken: ,,'t staat zo gek" piano ging spelen, was dat gezellige meneertje, dat ging staan en met een verbluffend élan alle aan wezigen wist mee te laten zingen, het ene Nederlandse volksliedje na het andere. In een minimum van tijd hadden we 'n plezier van heb-ik-jou-daar. 't Bleef be schaafd, er werd geen on vertogen woord gezegd, maar ons groepje kwam het laatste en het minste los. Niet alle liedjes waren ons bekend en toen de polonaise werd gedanst was het bui ten net droog geworden, wat aanleiding voor enkelen on zer was. om op te stappen. Jammer hoor, want de ogenblikken van echt ge zond blij en levenslustig zijn, zijn schaars. WE moeten m.i. veelmeer onszelf durven te zijn, loskomen van de angst an ders dan anderen te zijn en daardoor op te vallen. En laten we a.u.b. niet gaan beginnen met na-aperij, want daarmee maken we onszelf juist belachelijk. Wij, die in de gebondenheid aan Christus de grootste en heerlijkste vrijheid kennen, moeten toch al die remmin gen van valse schaamte, conventie enz. van ons af kunnen schudden, om het de wereld in waarheid te laten zien, hoe rijk en blij ons leven is. Geeft aan uw verjaardagen en bruiloften een eigen cachet! Door breekt die harkerigheid van de heren aan deze en de dames aan die kant van de kamer. De heren bomende over de politiek, de kerk. de maatschappij en de da mes over Jantje, die nog afgetrapte s iets geks voor mijn part. Doe een leuk spel met elkaar of voer een charade op, zing tenminste samen. Leen noch huur voor j;w bruiloften verzen en voor drachten. maar zet dié zelf in elkaar. Wie nog iets aan geest bezit, kan dit. Dat beetje inspanning moe hebben, om onze vierdagen als Koningskinderen te vie ren. Loskomen van jezelf, van starre conventie, voor oordeel, van die dwaze angst voor wat „men" er wel van zegt ep alleen luis terend naar Hem, die tot ons zegt: „Wandelt als kin deren des Lichts en ver blijdt u ten allen tijd!" Margaritha Mej. J. de V. te 's.Gr. Hartelijk dank voor wat u mij toezond. Ik zal deze lessen doen toekomen aan iemand, van wie ik weet, dat zij door de radio Billy Graham heeft beluisterd en daar nog steeds mee bezig is. Daar zij dichtbij mij woont, kan ik ook in 't ver volg haar meer lessen doen toekomen en er met haar over spreken. Mej. N. S. te R. Wat 'n fijne lange brief was dat! Ik wens u van harte sterk te. levensmoed en geloof. Het komt ook voor u vast in orde. Houd u maar vast aan die preek van ds. R doen? Voor de Wereldraad der kerken, die momenteel In Evanston vergadert, bid den. Bidden, dat Christus, de Hoop der wereld met Zijn Geest daar in hun midden zijn wil. Dat is de roeping van het Thuisfront over dc hele wereld en ik hoop. dat ieder Christen dit beseffen zal M. hi€R is öe baby Moeder Valerie Cook, in Bristol, had groot nieuws voor Keith (vijf) en Mar line (vier jaar). „Jullie krijgen binnen kort een zusje of broertje." vertelde zij. De kinderen vonden het prachtig en gin- la- „Hier is de nieuwe baby, mammy" riep Marline. „We hebben een zusje meegebracht". Maar het was een jon gen, de vijf maanden oude Nicholas Kealy. die een paar kilometer verderop woonde. Mevrouw Cook stelde zich met de politie in verbinding en al gauw kon de zaak worden opgelost: de kinderen hadden de wagen, die voor een winkel stond, waar mevrouw Kealy boodschap- i pen deed, aangetroffen en ze besloten j het hele geval maar mee naar huis te nemen. De teleurstelling, toen hun dui- delijk gemaakt werd, dat Nicholas bij i zijn eigen moeder moest blijven, groot... de muur. Het idee is uit Zweden afkomstig; daar zijn sommige zitkamers net wintertuinen. De kamerklimop is een ander soort, behoort het althans te zijn, dan de klimop die buiten tegen de muren of bij bomen groeit. De groene of bonte klein- bladige klimop hoort thuis op de Canarische eilanden, maar heeft zich in ons land heel ge makkelijk geacclimatiseerd..Voor al de kleinbladige voldoen best. de grootbladige zijn over het al gemeen trager van groei. Zowel de groene als de bonte soort houde men matig vochtig. Begiet ze niet te vaak, maar geef ze zo nu en dan een flulke scheut water en zorg. dat de pot Zij, die er van houden haar E lingerie zelf te vervaardigen, E zullen van dit model onder- jnrk stellig plezier hebben. De E schouderbanden zijn nl. nogal E breed gehouden en daar ze bo- 1 vendien aangeknipt zijn, heeft E men van afzakken geen last. |j Er zit een mooie coupe in, E door de lijnen die er in ver- E werkt zijn. Een kantje onder aan de zoom (eventueel langs de hals) geeft een aardig effect. Voor maat 44 heeft U 3.25 meter stof nodig. De knippatronen (nr. 173) zijn voor de grotere maten en wel 44, 46 en 48 te verkrijgen j (maat 50 na bestelling). Tegen betaling van 0.40 ls het patroon aan onze bureaux ver krijgbaar. Het wordt toegezonden j na ontvangst van 0.50 aan post- zegels, die geplakt zijn aan de voor-zijde van een briefkaart, naast de gewone frankeerzegel. Na 4 September kunnen geen be- stellingen meer worden aangeno- Gehoord dal een boerenvrouw In hel dorp ChaluB bij Limoges (Frankrijk) het bos een paddestoel heeft ger den van vier kg. Hel ding heeft omtrok van ca. 1.20 meter. Gezien een raffia handtas, die gegarneerd was met een rand vuurrood geschil derde dennenappeltjes. Gelezen in „Woman's Own" dat een meisje, in Londen woonachtig, op haar ver jaardag een pakje van haar moeder tenminste, als men dc klanken lyten. Kaka spant zich geweldig in om - J- gelaatsuitdrukking van Kaatje te cl lieve dier zegt? Men kan er iarmant compliment kunnen zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11