Afsluiting van dn zeearmen Het leven van SIR WINSTON CHURCHILL 4 ZONDAGSBLAD 28 AUGUSTUS 1954 DE LES VAN DE FEBRUARI-RAMP 1953 Groois project, dat durf en volharding vereist Voor verhoging van veiligheid noodzakelijk Door Ir. A. G. B&UGGEMAN N het voorgaand artikel is het een en ander gezegd over de storm vloed van 1 Februari 1953 en de ge volgen daarvan voor onze water keringen. Daarbij bleek, dat de factoren die de hoogte van de stormvloed bepalen (met name die van invloed zijn op de grootte van het windeffect) wel van uitzonderlijke aard waren, doch dat een hogere stormvloed tot de m o - gelijkheden behoort. Immers, indien het waargenomen windeffect op andere wijze zou zijn samengevallen met het astronomisch getij, was deze stormvloed nog cata- strofaler geweest. Enorm en kostbaar werk dc hand. Laten we vooreerst dc kostbaarheid en de ingreep buiten beschou wing en stellen we ons voor, dat de zeegaten zo ver mogelijk zeewaarts met dammen (primaire keringen) worden afgesloten, dan ontstaat er een door gaande kustlijn van Cadzand tot voorbij Delfzijl. Dc zeegaten worden dan ge sloten in de lijn van de duinenréeks. Dit uit veiligheidsoogpunt ideale pro ject is echter niet uitvoerbaar. Het water, dat de grote rivieren af voeren, moet naar zee worden getrans porteerd. Daarvoor zijn grote siuiscom- plexen nodig, die vele malen groter moe ten zijn dan die in de Afsluitdijk van de Zuiderzee. Dergelijke kunstwerken mogen niet direct aan open zee gele gen zijn, daarvoor zijn zij te kwetsbaar; ze zouden er trouwens niet eens ge bouwd kunnen worden. Dan is het verder niet toelaatbaar, dat het beneden-gedeelte van de grote rivieren dichtvriest. Immers, na de dooi moet het vele afkomende water zo snel mogelijk naar zee worden afgevoerd. Dit kan slechts goed gebeuren, indien de rivier van beneden af, d.w.z. vanaf de zeezijde, met IJsbrekers wordt open gebroken vóór de dooi in volle omvang is ingevallen, en indien het gebroken ijs ook snel naar zee kan afstromen. De Nieuwe Waterweg en het Haring vliet moeten dan reeds zo goed mogelijk vrij van ijs zijn. Om een en ander te bewerkstelligen zijn betonnen en stalen ..kunstwerken" nodig, die de zee op een zeker ogen blik in vrijwel even sterke mate als voorheen toelaten. Dit betekent de bouw van een soort stuwen, gelegen in grote diepe openingen, die spoedig en onder alle weersomstandigheden gestreken kunnen worden. Voorts is het, althans onder dc hui dige verhoudingen, noodzakelijk, dat dc grote zeeschepen onbelemmerd naar Antwerpen en Rotterdam kunnen opsto- men. Dit is niet anders'te verwezenlij ken dan door een soort kunstwerken, die normaal de scheepvaart vrij laten en slechts gesloten worden, indien zeer hoge stormvloeden aangekondigd wor- In vijf dagen tijd kon dit slroomgat te Pn.pen- dreeht (bij eb), waarvan de hoge klei-drempel gelukkig niet snel uitschuurde, dank zij een voor treffelijke werkwijze, met normaal aannemers materiaal worden gedicht. De afdammingen zullen dus enigszins binnenwaarts moeten worden gemaakt en. ai naar gelang van de af te sluiten zeearm, voorzien moeten worden van een kleiner of groter complex sterk variërende kunstwerken: scheepvaart- sluizen, spuisluizen, beweegbare „deu ren" en stormsluizen. Gemakkelijker wordt de zaak hier niet door. Nog moeilijker als men bedenkt, dat er vele secundaire werken moeten worden uitgevoerd, doordat de zeear men op diverse plaatsen met elkaar in open verbinding staan, zodat het uit voeren van een bepaald werk invloed heeft op het getij en vooral op de stro mingen, optredend in andere zeearmen. Blijven Westerschelde en Nieuwe Wa terweg open, dan is het noodzakelijk de dijken er langs te verhogen en ook die langs de direct aansluitende rivie ren, met alle aankleve van dien. Houden we de kwestie van de uit voerbaarheid nog even aan tot het laatst van deze beschouwing, dan mogen we toch wel vaststellen, dat het resultaat van de afsluiting bevredigend kan zijn, voor nu en voor de toekomst. Men ver krijgt een korte kustlijn, die als perma nente verdediging tegen de zee beter en gemakkelijker kan worden onderhou den dan het uitgebreide dijkenstelsel. De bestaande dijken kunnen als tweede waterkering blijven fungeren; deze re serve-barrière moet in stand worden ge houden. Voor de toekomst spreekt dit systeem van waterkering zoveel te duidelijker, doordat in de loop der jaren steeds ho gere eisen aan dc veiligheid zullen wor den gesteld als gevolg van de snelle bevolkingstoeneming in het Westen van ons land en de daarmede gepaard gaan de hoge investeringen. Bovendien speelt, ook voor de toe komst, de positieve niveauverandering (zeespiegelrijzing en bodemdaling) een rol. Zou men nu niet tot afsluiting der ïen kunnen komen, dan zal men de toekomst toch moeten doen. (Vervolg op pag. 5). In het jaar vóór de stormvloed werd een betrekkelijk kleine zeearm, de Braakman, afgesloten. De dichting van het s'uitpat geschiedde met twee Phoenix-caissons, waarvan men hier de laatste, tijdens de eb-kentering, ziet inbrengen. Men moet zich niet indenken, wat er zou zU» gebeurd indien ren dergelijke storm veertien dagen eerder had ge waaid. ten tüde van het hoge springtü. of wanneer de wind zijn grootste invloed had uitgeoefend Juist ten tüde van de hoogste waterstand en niet, zoals nu. meer dan twee uren voor dien. Het is zelfs niet onmogelijk te achten, dat beide omstandigheden zouden samen treffen: dan wa« het leed niet te over- Ongetwijfeld heeft bovendien de om standigheid, dat vele dijken zijn door gebroken, even vóór de hoogste water stand werd bereikt, een verlagende in vloed op deze topstand gehad. Er is ook geconstateerd, dat de hoogste wa terstand enige tijd op eenzelfde niveau (soms enige uren achtereen) is blijven De mate van voorkomen van een soortgelijk langdurig en groot windef fect is gering er komen echter wel depressies voor met nog ve«l hogere windsnelheden! Het tegelijkertijd optre den van de meest bezwarende omstan digheden zal nog veel minder voorko- Het kan over vele honderden jaren zijn, maar het zou echter ook het vol- gtend jaar het geval kunnen wezen, al is de kans daarop zeer klein, van mense lijk standpunt bezien. De mogelijkheid van een hogere Stormvloed blijft bestaan; het behoort met tot de onmogelijkheden, dat deze meer dan een meter hoger zal zijn. In waterstaatskringen spreekt men van de superstormvloed (de vloed die opgetreden is) en van dc mogelijkheid van een hyperstormvloed. Men bedenke, dat zo'n bijzondere stormvloed evengoed op kan treden in hrt Noorden van ons land als in het Zuidwesten. Dijkverhoging op grote schaal WIL men zich wapenen tegen een der gelijke stormvloed dit moet ge beuren dan is het eerste, waaraan gedaent wordt: een belangrijke verho ging van al onze hoogwaterkerende dij- Eci. Om mogelijk veilig te gaan zou een dergelijke verhoging anderhalf tot twee meter, naar gelang van de ligging van het dijkvak, moeten bedragen En wie zegt, TÏat het windeffect, zoals dit nu is voorgekomen op zeker ogenblik, een andermaal niet hoger zou kunnen zijn? Men moet zich voorstellen wat een dergelijke dijks verhoging betekent voor ons dichtbevolkte Westen des lands! Het zou al erg zijn, indien alle dijken groene, d.w z, geheel met gras begroei de. dijken waren, hoewel de werkwijze ZONDAGSBLAD 28 AUGUSTUS 1954 5 ALS er eens een referendum werd uit geschreven over de vraag: Wie is de beroemdste man van de wereld?, dan maakte Sir Winston Churchill ze ker grote kans om als no. 1 uit de bus te komen. Churchill werd geboren op 30 Novem ber 1874. Als God hem het leven spaart, wordt hij dus straks 80 jaar. Dat hij er nog gezond en fit uitziet, bleek uit de foto van deze week, waarop we hem zijn Franse ambtgenoot Mendès-France zien begroeten. Uit het veel bewogen leven van Enge- lands Eerste Minister gaan we een en ander vertellen. De bekwame Amerikaan Alfred J. Buescher heeft de hoofdmo menten van Churchills leven in een se rie tekeningen vastgelegd en deze te keningen zullen de leidraad bij ons ver haal zijn. \A7 INSTON Churchill stamt af van een der meest beroemde Engelse ge slachten. De stamvader van zijn geslacht was John Churchill, hertog van Marlborough, die leefde van 1650—1722. Op verschil lende slagvelden heeft deze man veel roem en glorie geoogst. Hij nam o.a. deel aan het ontzet van Tanger en werd kapitein van een regiment, dat in het beruchte rampjaar 1672 tot hulp dei- Fransen naar de Nederlanden vertrok. In later jaren kantte hij zich tegen de plannen van Jacobus II om het katholi cisme in Engeland te herstellen en schaarde zich aan de zijde van de Prins van Oranje. Willem III verhief John tot graaf van Marlborough en belastte hom in de oorlog tegen Frankrijk met het opperbevel over een Britse expeditie. eerst naar de Nederlanden en daarna naar Ierland. De vechtlust heeft Winston dus van niemand vreemd. En te begrijpen is, dat hij zijn beroemde voorvader steeds geestdriftig en bewonderend heeft ver eerd. Dat blijkt wel uit zijn boek „Marl borough", dat hij aan John Churchill heeft gewijd. 't Is zeker mede aan de studie, die Winston voor deze uitvoerige levensbe schrijving moest maken, te danken, dat hij zo goed op de hoogte is met de ge schiedenis der Nederlanden. Daarvan gaf hij bewijs in zijn rede, die hij kort na de bevrijding hield voor de Leidse IN December 1874 bevatte de „Times" onder het traditionele hoofd „Beval lingen" de volgende annonce: ,,30 No vember, op Blenheim palace, Lady Randolph Churchill, vroegtijdig, van een Winstons vader was een zoon van de zevende hertog van Marlborough. Lord Randolph wijdde zich aan de politiek en wist het te brengen tot minister van financiën. Hij hoopte nog eens Eerste Minister te worden. Zijn kansen stonden aanvankelijk niet slecht, maar 't kan in de politiek nu eenmaal vreemd toe gaan plotseling werd hij ten val ge bracht. Kort daarop trof hem een ern stige ziekte, waarvan hij niet meer is hersteld. Met deze mededeling zijn we ons verhaal een beetje vooruit gelopen. De naam van Churchills moeder was Jennie Jerome. Zij was een dochter van de eigenaar en hoofdredacteur van de ,,New York Times". Over haar heeft Winston later geschre ven: „Mijn moeder maakte een diepe indruk op mijn kindergemoed. In mijn ogen straalde zij als de avondster. Ik had haar innig lief, maar van verre. Zij scheen mij altijd een toverfee toe." Lady Churchill wordt ons beschreven als een zeer schone vrouw. Ook was zij muzikaal en stond in geregelde corres pondentie met vele bekende tijdgenoten. Ook voerde zij wel eens het woord op vergaderingen om haar man in zijn po litiek streven te steunen. HET lag in de bedoeling, dat Winston later in rechten zou studeren. Maar naar het oordeel van zijn vader was het kereltje daarvoor niet knap genoeg. 't Liefst speelde de jongen met zijn broer Jack met de tinnen soldaatjes, waarvan hij er wel 1500 had. Meerma len sloeg zijn vader dat spelletje aan dachtig gade, en op zekere dag vroeg hij Winston: „Zou jij graag soldaat worden?" En direct klonk het gretig antwoord: „Ja. graag!" Besloten werd Winston naar Harrow te zenden, een van de bekendste Engelse jongenskostscholen. Van het toelatings examen bracht hij echter weinig te recht. En dat hij toch tot deze school werd toegelaten, is te danken aan de directeur, die „wel iets in deze jongen zag". De jaren in Harrow doorgebracht werden voor Winston een nachtmerrie. Later schreef hij over deze tijd: „Ik zou veel liever voor metselaar geleerd hebben of boodschappenjongen gewor den zijn of mijn vader geholpen heb ben het uitstalraam van een kruide nierswinkel to schikken". Hij bleef lang in de lagere klassen zitten en kwam aan Grieks en Latijn niet toe. „Wij werden beschouwd als zulke ezels, dat wij slechts Engels konden leren. En ik leerde het grondig." Na Harrow kwam de officiersoplei ding te Sandhurst. En dat ging yelukkig veel beter. Toen hij in 1894 deze school verliet, was hij nr. 8 ven dc 150 jon gens, die in dat jaar afzwaaiden. Gelukkig: de schooltijd zat er opl Wat zou 't leven verder brengen? Keus is niet moeilijk DE zeearmen hebben hun nut voor ons land. Zij ontvangen het water van dc grote rivieren. Op enige er van wordt een belangrijke mossel- en oestcrtcclt uitgeoefend. Zij worden door vissersschepen bevaren, die zonder slui zen te passeren hun havens kunnen be reiken. Langs twee van die zeearmen kunnen tenslotte, heel belangrijk, de grote zeeschepen tot voor de kaden van Rotterdam en Antwerpen, diep het land in, komen. i hebben echter ook hun niet geringe schaduwzijden. Bijna dui zend kilometer dijk ligt langs hun boor den; dijken, die verdedigd en onderhou den moeten worden; dijken, die in de eerstvolgende jaren, indien de zeegaten niet gesloten worden, sterk verhoogd moeten worden! Dan zijn er verder de verkeerspro blemen, die de ontwikkeling van grote gebieden in dc weg staan; voorts de verzilting van het omspoelde land, dat in de zomermaanden (gelutakig meestal droger dan in 1954) juist aan zoet wa ter behoefte heeft; tenslotte het niet voldoende kunnen benutten van buiten dijkse gronden, terwijl er in ons land zo'n behoefte aan landbouwgrond be- Dit zijn in het kort samengevat de voor- en nadelen van de zeearmen, die diep hot land indringen. Er is ongetwij feld heel veel belangrijks meer over te zeggen. Het is overigens ook zo wel begrij pelijk, dat vele vooruitstrevende gees ten gewezen hebben op de ongelijkheid van de voordelen en de nadelen van dc aanwezigheid van een groot aantal der zeearmen en gepleit hebben voor afsluiting daarvan. Reeds vóór de stormvloed van Februa- Ti 1953 was men tot de conclusie geko men, dat deze afsluiting overweging verdiende, en dat het heel gewenst zou «ain een financieel-economische studie het geheel te maken, waarbij de Nu door de stormvloed gebleken Is, dat niet alleen de dijken moeten wor den onderhouden, maar ook verhoogd een uitermate kostbare aangelegenheid Is leder, die bij de vroegere bere keningen geïnteresseerd Is geweest, er volkoanen van overtuigd, dat een nieu we waardering van de voor- en nade len uit zal vallen In bet voordeel van de a/slulting. In dc tweede plaats komt als pro- In de wijde zeegaten in hel Zuidwesten van ons land berinden ;ich grote zandplaten, afgwisseld door diepe geulen. Bij eb vallen deze platen droog. Zij zijn dan een geliefde verblijfplaats voor de robben. De z.g Dcltacbm missie, zeer deskun dig. die direct na de stormramp is in gesteld om de Minister van Verkeer en waterstaat te adviseren omtrent de vraag, welke waterstaatkundige voorzie ningen moeten worden getroffen in het stormrampgebied, heeft de keus in prin cipe gemaakt. In haar opdracht was begrepen een onderzoek naar de vraag, of afsluiting van de zeearmen tot die voorzieningen behoort. De afsluiting van de Wester schelde en dc Nieuwe Waterweg was echter uitdrukkelijk daar buiten gehou den, vandaar dat zij zich hierover niet uitspreekt. In een Jaar tijds kwam zij eenstem mig tot de conclusie, dat verhoging van de veiligheid noodzakelijk is en dat dit, ln het kort gezegd, niet beter kan ge schieden dan door afsluiting van de zee gaten. (Derde inter lm-ad vies van 27 Febr. 1954). Afsluiting technisch mogelijk VANZELFSPREKEND zou het geen zin hebben een beslissing uit te lok ken omtrent het al of niet sluiten van de zeegaten, als niet vast zou staan, dat deze sluiting ook technisch uitvocr- In hoofdzaak komt men voor een drie tal problemen te staan. In de eerste plaats die van de bouw van de eigenlijke afsluitdammen en de dichting van de sluitgaten daarin. Dc watermassa's, die vóór dc definitieve sluiting van een dam verwerkt moeten worden in het kleine bestek van het sluitgat, veroorzaken sterke stromingen, bij eb in 7.eewaartse richting w" blei de i e: hot de an dc grote kunstw die in dc afsluitdammen moeten wor den gemaakt, opdat zij voldoende Sterk en voldoende bedrijfszeker zullen zijn en. wat wellicht nog belangrijker is. op dat zij zonder al te veel tegenslagen kunnen worden gebouwd? Tenslotte hier ligt waarschijnlijk het belangrijkste probleem de volg orde en de duur van uitvoering van de primaire en secundaire werken en van de tussentijds te treffen voorzieningen. Het eerste probleem is in dc oplossing al een groot eind op weg. In de loop der jaren is het nodig gebleken om di verse gaten te sluiten. Allereerst in de Afsluitdijk van de Zuiderzeewerken. Daarna de bressen, die in de tweede wereldoorlog in Walcherens zeedijken waren geslagen. Toen dc sluitgaten in de afsluitdam men, achtereenvolgens van de Brielse Maas en dc Braakman. Tot besluit, als gevolg van de stormvloed, de enorme dijkgale.n van Schelphock, Kruiningcn en Ouderkerk. Steeds ingenieuzer zijn dc oplossingen van de hier gestelde problemen geworden. Met de beschik bare ervaring is het mogelijk dc goede methode uit te zoeken om ook de wa termassa's te bedwingen, die tot kort voor dc sluiting de zeegaten zullen blij ven passeren. Het tweede probleem betekent dc er varing van velen op allerlei gebied bij eenbrengen om aan de gestelde eisen te kunnen voldoen. Er zijn in dc laatste tientallen Jaren voldoende grote werken uitgevoerd in ons land. dat hiervoor on- Setwijfcld een goede oplossing zal wor- en gevonden. Met dc oolossing van het derde pro bleem is hei in beginsel gunstig gesteld. In het Waterloopkundig Laboratorium in Delft kan men uitstekend nagaan, welke gevolgen een bepaalde werkwijze voor de gehele delta van de Beneden rivieren hebben zal. Men kan daarbij alle mogelijkheden nabootsen en dc meest gunstige kiezen. Het geheel ia een gro«U project, dal durf en volharding vereist, maar waar mede de Nederlandse waterbouw tech nisch wel raad weet. Een andere kwestie Is, of de weer standen van psychologische en finan ciële aard, die tijdens de Unge duur van het werk ongetwijfeld zuil» n optre den, kunnen worden overwonnen. Daar voor is het nodig, dat in brede lagen van ons volk de noodzakelijkheid van dit werk blijvend wordt Ingezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10