Jlicutue £riltsrf)« (Courant Steeds meer Franse stemmen tegen bekrachtiging Spaak als specialist opnieuw aan sponde „Europese eenheid Vorsten aan de wandel Peking speelt hoog spel met Formosa c.a. Duikers konden niets van de Bontekoe ontdekken Voor Duitse kwestie staat deur nog op een kier Wist U VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal: 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertiget© jaargang No 10127 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasUclj U tfceftltoea d bert to Icgtjenspott" E.D.G.-TEMPERATUUR 40 GRADEN C. 'PAAK, de Belgische minister van buitenlandse zaken, die op de con- ferentie van Brussel steeds de rol van bemiddelaar heeft gespeeld,! n zond de Franse premier Mendès-France, mede namens Nederland,'dcbal Luxemburg. Italië en West-Duitsland. nieuwe voorstellen betreffende hetl dienst van de Westduitse sociaal-demo cratische partij denkt Adenauer zelfs steeds meer aan een Europese defensie gemeenschap zonder Frankrijk. Men zou, aldus deze visie, een Europees leger kun nen oprichten van de vijf E.D.G.-staten, waarbij Frankrijk zich danzou kun nen aansluiten, op de een of andere ma nier! Curiositeitshalve laten w|| nog vol- SPAAK, de Belgische minister van buitenlandse zaken, die op de con- b»*". d*t dp Graaf van Parijs (de Franse ferentie van Brussel steeds de rol van bemiddelaar heeft aesoeeld,' d^Agamemn^"^heeft "afgebroken °om het de E.D.G in de nationale ver in nabjj te kunnen volgen. BU E.D.G.-verdrag. Helaas scheen reeds gisteravond vast te staan, dat zijn, Q*r"y ""^klaarde1* hij'* een^vastberaden prijzenswaardige poging het E.D.G.-verdrag te redden, op een misluk- tegenstander" van het ïcgerverdrag te king zal uitlopen. Daarvoor zijn trouwens meerdere aanwijzingen: 1. De, Assemblée van de Franse unie. een zeer belangrijk adviserend lichaam, heeft zich met 100 tegen 65 stemmen uitgesproken tegen de bekrachtiging. 2. Generaal De Gaulle publiceerde een verklaring, waarin wordt gezegd, dat de E.D.G. volkomen in strijd is met de Franse souvereiniteit. Volgens hem zal de nationale vergadering, die morgen de E.D.G.-kwestie zal aansnijden, het verdrag verwerpen. Ifier tegenover staat, dat de uitvoerende raad van de Franse socialistische partij motie heeft aangenomen, waarbij alle (socialistische afgevaardigden worden ver plicht vóór de E.D.G. te stemmen, op straffe van disciplinaire maatregelen. De itvoerende raad waarschuwde, dat ver werping van het verdrag vroeg of laat jzal leiden tot herstel van de Duitse sou- •ereiniteit, een nationaal leger voor |Duitsland en een breuk in de solidariteit •rije wereld. Het, door Jules Moch, jde socialistische rapporteur der commis sie voor buitenlandse zaken van de As semblée, uitgebrachte rapport tegen de E.D.G.werd bestempeld als een „opstan dige daad", die er zelfs toe zou kunnen leiden, hem uit de partij te stoten. De vóór- en tegenstanders werken dus iet man en macht om hun totaal ver schillende doelstellingen te bereiken. Zo hebben vier Franse oud-premiers, zijnde conservatief Pinay, de gematigde Rey- naud. de radicaal Mayer en de M.R.P.- an Bidault, een comité gevormd tot red- ng van de E.D.G. Zij hopen alsnog eer itstel van de stemming over het ver drag te kunnen bewerkstelligen er ;euwe onderhandelingen te openen met e vijf andere E.D.G.-partners ov >ssies aan Frankrijk. Wij hebben er reeds op gewez „e nieuwe voorstellen van Spaak weinig kans maken door Frankrijk te worden taccepteerd. Deze voorstellen hadden de bedoeling aan de leden der Europese defensiegemeenschap een zeker „recht beroep" toe te kennen tegen de be sluiten van de supranationale autoriteit als hun eigen levensbelangen (speciaal dus die van Frankrijk) in het gedrang zouden komen. Dit punt was namelijk een der grootste struikelblokken voor het be reiken van een overeenkomst op de con ferentie te Brussel. Wat zal Mendès-France doen, als de nationale vergadering het E.D.G -verdrag verworpen heeft? Vermoedelijk zal hij geen tijd laten voorbijgaan om te zoeken naar een nieuwe formule, welke op be paalde condities, de herbewapening van Duitsland mogelijk zou maken. Gedoeld wordt op een ..kleine N.A.V.O.", bestaan de uit de zes E.D.G.-landen, waarbij zich dan ook Engeland zou moeten aansluiten. Het plan zou een gemeenschappelijk com mando omvatten, doch verre blijven van nige vorm van ..supernationaliteit". Het ligt niet voor de hand. dat Adenauer zo'n plan zal bijten.. Volgens de pers- Wij herinneren er aan, dat op dit ogen blik debatten in de Franse nationale ver gadering gehouden worden, maar die be treffen de politiek van Mendès-France in zake de gebieden in Noord-Afrika. Ten aanzien hiervan, verwacht men een gun stige stemming voor de premier, want de meeste afgevaardigden steunden de libe rale politiek der regering, ten opzichte van de nationalistische eisen in Tunesië en Marokko Het is duidelijk, dat de poli tieke temperatuur in Frankrijk (het weer is ook hittig). tot koortshitte gestegen is. Men zie ,,'t Verklaarde Uitzicht" in dit Senator Wiley is optimistisch Misschien komt Mendès met een andere oplossing (Van een onzer verslaggevers) „Wij verkeren op het ogenblik in het stadium tussen eb en vloed. Vrede is de eerste eis voor Europa en voor de wereld. Daaruit volgt, dat er samengewerkt zal moeten worden. Indien Frankrijk onverhoopt het EDG- verdrag niet 20U ratificeren, zal een dere oplossing moeten worden gev< den. Misschien komt Mendès-France met zo'n oplossing. In iedere geval moet West-Duitsland in een hecht militair ver bond gelukkig bestaat ook de NAVO worden opgenomen". Dat is de manier, waarop de levendige senator Alexander Wiley, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken, optimistisch over de huidige problemen denkt. De 'heer Wiley, jurist, zakenman en Doliticus. bezoekt op het ogenblik twaalf nederzettingen van de Amerikaanse diplomatieke bui tenlandse dienst in Europa. „Ik hoop, dat het Frankrijk gegeven zal zijn, met haar vrienden van het wes ten samen te gaan", zei de senator tot besluit. „Maar als de EDG daar wordt verworpen, is dat een nieuw feit, waar mee Amerika rekening zal moeten hou- Agamemnon op Rhodos De vier-en-negentig koninklijke gasten van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn gisteren met de Agamemnon op Rhodos aangekomen. Het' gezelschap bezocht het beroemde aqua rium in het ridderpaleis, dat in de vijf tiende eeuw is gebouwd door ridders de Johaniter Orde. Verlangen naar geweld inzake N.-Guinea Prinses Margriet opent nieuwe jaarbeurshal Prinses Margriet zal op de eerste dag van de Utrechtse jaarbeurs Dinsdag 7 September 's middags om half vier de officiële opening verrichten van de naar haar genoemde nieuwe expositiehal. De namen van de Prinsessen Beatrix en Irene werden reeds eerder aan een jaar beurshal verbonden. De Beatrix- en de Irenehal bevinden zich op het Vreden- burg, de Margriethal staat op het terrein aan de Croeselaan. Prinses Wilhelmina naar Noorse Westkust Prinses Wilhelmina, die zich sinds enige tijd In Noorwegen bevindt, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Lom in de vallei van Gudbrandsdalen centraal-Noorwesen. Gisteren vertrok de Prinses naar Olden Stryn in Nord- fjord aan de Westkust Nieuwe bankies van tien en van honderd Portretten van Erasmus en Hugo de Groot Binnenkort zal de Nederlandsche Bank nieuwe bankbiljetten van honderd en van tien gulden in omloop brengen naast de thans bestaande. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschede en Zonen Gra fische Inrichting N.V. naar een ontwerp van de heer J. F. Doeve. De biljetten dragen de handtekeningen van dr M. W. Holtrop, president, en prof. mr A. M. de Jong, secretaris. Zij zijn slechts aan de achterzijde genummerd. De biljetten van f 100 hebben als datum 2 Februari 1953 en die van f 10 zijn gedagtekend 23 Maart '53. De voornaamste kenmerken van de hon derdjes zijn: Papier geelachtig van met een Mercuriuskop als watermerk. De afmetingen zijn 97 bij 169 mm. Op de voorzijde zijn de hoofdfiguren groen en bruin. Rechts is het portret van Erasmus, gegrafeerd naar het schilderij van Hol bein. Op de achtergrond staat een afbeel ding van oud-Rotterdam, an de achter zijde is de hoofdkleur rood-bruin. Links ziet men een gestyleeróe Phoenix. Van de tientjes is het papier grijsachtig van tint en het watermerk een druiven tros met bladeren benevens een verticale rij van getallen 10. Het formaat is 83 bij 147 mm. De voorzijde heeft als hoofdkleu ren bruin, blauw en groen. Rechts staat het portret van Hugo de Groot, gegra feerd naar het schilderij van Van Miere- velt. Links onderaan is een druiventros met bladeren aangebracht. De hoofdkleu-1 ren van de achterzijde zijn rood, groen en bruin. Links ziet men een weegschaal enj een zwaard, in het midden een wereldbol, j links en rechts onderaan een scheepje Antillen aanvaarden statuut De Staten der Nederlandse Antillen hebben in een vergadering, die twee uren duurde, met algemene stemmen het sta tuut van het Koninkrijk aanvaard. De algemene indruk is, dat dit compromis- statuut met vreugde werd begroet, ai blijven er nog enkele wensen, waarvai de heer Jonckheer (democratische op positie) gewaagde. Schok dooi de wereld Kleine communistische eenheid ondernam invasie op naburig eiland Een schok ging hedenmorgen door de wereld. Het persbureau Reuter meldde in een bericht met voorrang, dat communistisch-Chinese legers een aanval waren begonnen op een nationalistisch, eiland in de Chinese Zee. Het eiland Koe Ning zou door de communisten zijn. overstroomd. Het be richt was afkomstig van radio-Peking en het werd onmiddellijk door de radiostations van New York wereldkundig gemaakt. Bij de invasie zouden elf nationalisten zijn gedood. Nadat de autoriteiten op Formosa in del loop van de morgen het nieuws van de invasie hadden tegengesproken, kwam later op de dag een bevestiging van het nationalistisch-Chinese persbureau. Namens de autoriteiten werd toegegeven, dat de Chinezen een invasie hadden on dernomen, maar niet op het eiland Koe Ning, doch op het eiland Quemoy in de nabijheid. Volgens de nationalistische lezing was eenheid geland, die één soldaat van het Persconierentie van garnizoen had gevangen genomen en toen - -- - - n weer was verdwenen. De nationalisten hadden bij een tegenaanval ook een ge vangene gemaakt. De kwestie-Formosa staat in deze da gen in het middelpunt van de belang stelling, nadat de Chinese minister buitenlandse zaken, Tsjoe En-lai, eei Een groot, krachtig leger, uit gerust met de modernste Ame rikaanse wapenen, waaronder straaljagers, is samengetrokken op het eiland Formosa voor de Chinese kust. Generalissimus Tsjiang Kai-sjek laat zijn anti communistische armée van des morgens vroeg tot laat in de avond trainen om op alles voor bereid te z\jn. In verband hier mee is ook iedere communist op Formosa door Tsjiangse agen ten opgepikt. Op de foto ziet men een afdeling gevangenen bezig met de ochtendgymnas tiek op het strand. (Exclusief N.L.C.) i in- Asdic kreeg contact, maar Op weg naar de picnic. In het begin van deze week brachten de vor stelijke gasten van het Griekse'koningspaar, die een pleziertocht maken aan boord van het jacht Agamemnon, e'en bezoek aan Olympia, de zetel van de oude Olympische spelen. Bij de ruines van deze oude stad kwamen de lunchpakketten voor de dag. 't Westen tot Moskou Volgens de corr. van A.P. te Londen.' hebben de Amerikaanse, Britse en Franse afgezanten overeenstemming be reikt om de deur open te laten voor het aanbod van Rusland voor nieuwe be sprekingen over een Duitse oplossing en rn pan-Europees veiligheidssysteem Maar goed ingelichte autoriteiten heb- n verklaard, dat de drie landen zul len beslissen hoe ver zij de deur open zullen laten, nadat Frankrijk de vol gende week over het EDG-pact beslist zal hebben. Dc afgezanten kwamen op het minis terie van Buitenlandse Zaken bijeen Zij zetten hun taak voort voor het opstel len van antwoorden aan Rusland, dat zij denker, begin volgende maand aan Moskou te zenden. De geallieerden zullen de twee Sowje.- nota's beantwoorden, die ongeveer een maand geleder werden ontvangen en waarin voorgesteld werd: 1. Spoedige besprekingen door^ de Amerikaanse. Britse, Russische se ministers van Buitenlandse Zaken over eer. Duits vredesverdrag. 2. Een laatste conferentie van alle Europese landen. Amerika plus Chinese communistische waarnemers om een vt ligheid6systeem voor Oost^ en West John minister van „Duitse eenheid"? Het Westduitse dagblad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" meldt, dat in Oost- duitse regeringskringen gisteren de op richting van een ministerie voor Duitse eenheid werd aangekondigd. De leider daarvan zou dr John worden, het vroe- hoofd van de Westduitse spionnage- Op zoek naar het wrak van de Willem Bontekoe heeft he' fregat Wolf gisteren met zijn asdic-apparaat contact gekregen met voorwerpen onder water. Het fre gat Orkaan, dat op de aangeduide plaat sen duikers neerliet, heeft echter niets over een vondst kunnen melden. Het dreggen van de mijnenvegers heeft evenmin resultaten opgeleverd. De mijnvegers Hollands Diep en Vol kerak van de Koninklijke Marine zijn bij de opsporingswerkzaamheden inge schakeld. Vanmorgen werd het zoeken voortgezet. Het fregat Wolf zal echter weer dienst gaan doen als visserijpoli- tickruiser en vervangen worden door het fregat Marnix. dat eveneens van Asdic is voorzien. Gezagvoerder Schröder maakte gis.e- ren weer een vlucht over de zee vooi Bergen, maar ontdekte niets dat op het verongelukte vliegtuig of op de slacht offers betrekking had. Vandaag maakte gezagvoerder Schröder opnieuw een ver kenningsvlucht met zgn, ,,sea-markers" aan boord. Deze worden uitgeworpen wanneer men iets van belang ontdekt. De .sea-markers" geven de zee een h groengele kleur, zodat vaartuigen deze aldus gemarkeerde plaatsen gemakkelijk kunnen vinden. In IJmuiden zijn gisteravond a.le per- i Fran- bangoenan Persatoean Bekas Tenaga Ped- joeang. te Bandoeng heeft een bekendma king het licht doen zien. waarin het aan dringt op het gebruik van positieve maat regelen. dit wil zeggen geweld, ten op zichte van Nieuw-Guinea: De verklaring is ondertekend door secretaris-generaal Tb. Dradjat Martha en betuigt onder meer, dat de oudstrijders hun leven willen geven voor het vaderland en de verove ring van Nieuw-Guinea. Dc verklaring noemt het gewenst, dat de Indon. regering een positief antwoord geeft op de vraag of de kwestie zal worden opgelost door onderhandelingen of door geweld. Als men de zaak voorlegt aan de Verenigde Naties dan is men ook aan haar beslissing gebonden. Gebruikt de Indon. regering geweld, dan moet zij ook niet aarzelen en nooit meer tot diplomatieke maatrege len voor de totstandbrenging van eer compromis overgaan, aldus de verklaring. De rust keert weer in Brazilië Langzamerhand keert de rust weer in io de Janeiro, waar Woensdag nog ge weerschoten weerklonken en verscheidene personen werden gewond. Alleen pa trouilles gehelmde politiemannen, die straathoeken en pleinen bewaken, herin- de gebeurtenissen van de laat ste dagen. Een nieuw, voltallig kabinet is er no* niet. Een tweetal ministers en het hoofd van de politie traden af uit solidariteit met de overleden presid-nt Vargas. Geen hunner was betrokken bij de militaire I weging, die Vargas tot aftreden dwong Hilvers-ums advocaat van {raude verdacht In opdracht van de justitie stelt eei accountant momenteel een onderzoek in naar de boeken van een Hllversums ad vocaat. die er van wordt verdacht, zijn cliënten voor tienduizenden guldens hebben benadeeld. Een van de cliënten is mevrouw R. uit Vreeland, die bij de koop van een huis voor f20 000 zou zijn opge licht door de advocaat, toen deze als ver trouwensman optrad. De advocaat oefent op het ogenblik, hangeftde het onderzoek, nog gewoon zijn praktijk uit. Binnenkort zal hij zijn werk echter neerleggen. bijeen geweest die betrokken zijn bij het zoeken naar de Willem Bóntekoe. Aan de hand van de verslagen over de opsporingswerkzaamheden kon een op pervlakte van de Noordzee langs de kust worden gemarkeerd, waarbinnen het wrak zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt. De verklaringen van ooggetui gen werden hiermee vergeleken en besioot, vanmorgen het bewuste stuk met vaartuigen systematisch af te gaan zoeken met behulp van netten. Het is beslist onjuist, dat na Maandagnacht nog belangrijke onderdelen of nieuwe slacht offers zijn gevonden. OnfpJof/ing in Haarlem Sigaret bij benzine 2 woningen verwoest Door een hevige ontploffing zijn gister avond in de Glasblazersstraat te Haarlem twee woningen geheel verwoest en uit gebrand, terwijl twee andere huizen bij d< blussing waterschade opliepen en ruiten verscheidene woningen werden brijzeld. De bewoner van het huis waar de brand ontstond is, de 45-jarige groentegrossier W. van den Broek, kreeg brandwonden aan hoofd en handen. Zijn toestand gisteravond nog ernstig. De heer Van den Broek, wiens vrou' kinderen te Zandvoort vertoefden, bezig geweest met het schoonmaken een vloerkleed. Daarbij gebruikte hij ben zine. Toen de man een sigaret opstak, volgde de ontploffing. De dakgoot van het huis werd weggeslingerd en er ontstond een felle brand waarbij de vlammen de overkant van de straat bereikten. De wo ning van de heer Van den Broek ging ge heel in vlammen op, evenals het aangren zende huis, bewoond door het echtpaar Van den Berg. Beide huizen waren eigendom van de heer Van den Berg, die tegen de schade verzekerd was. Niet zekerd was de inboedel van het gezin Van den Broek. dit communistische dreigement beloof den de Ver. Staten steun aan Tsjang. De zevende vloot kreeg opdracht, extra waakzaam te zijn. Een grote communis tische invasie zou dus onherroepelijk tot een hete oorlog lelden. Gewone Sowjetpropaganda Schmidt „belachelijk" ..Belachelijk en grotesk", met deze veel betekenende woorden hebben hoge, West duitse autoriteiten de toespraak van de gedesteerdc parlementariër Schmidt-Witt- mack bestempeld. Zoals in een deel onzer edities reeds gemeld, verscheen Schmidt gisteren in Oost-Berlijn op een door de communisten opgezette persconferentie, waarop hij „onthullingen" zou doen. Met veel bravour vertelde Schmidt, dat - in Juni en Juli respectievelijk to Bonn 1 te Bad Godesberg geheime besprekin gen zijn gevoerd tussen West-Duitsland er de Ver. Staten. Frankrijk en Engeland tgenodigd. Tijdens de be sprekingen zou men volgens Schmidt- Wittmack overeengekomen zijn, dal West-Duitsland 24 divisies zou mogen be wapenen in het kader van de E.D.G., in plaats van twaalf divisies. Bovendien Bonn nog 24 divisies in reserve mogen houden. Nauwelijks was het nieuws door de op e persconferentie aanwezige Westelijke journalisten verspreid, of er kwam al af wijzend commentaar van Bonn, Parijs. Londen en Washington. Evenals dr John indertijd, verklaarde Schmitt-Wittmack, geen communist te zijn. Maar Washington noemde de gehele persconferentie ..gewone Russische pro- paganda-techniek". Het is overigens geen geheim, dat het Westduitse contingent van de E.D.G. slechts als een begin werd beschouwd, zo schrijft de correspondent van het A.N.P. Reeds lang geleden heeft de Amerikaanse bevelhebber in Europa, generaal Hoge, in gesprek met de buitenlandse pers klaard, dat de twaalf Duitse divisies i worden gezien als de basis, waarop worden voortgebouwd. DAT B cn W van Texel in verband et de thans heersende konijnenziekte invoer van konijnen op het eiland hebben verboden. DAT gisteren te Amsterdam het stof felijk overschot ter aarde werd besteld de heer G J M van Lingen die 10 zitting m de gemeenteraad aldaar heeft gehad. DAT in de week van 6—11 Sept op de Volkshogeschool Drakenburgh een stu dieweek plaats heeft voor jor.ge blinden £>AT de Arnhemse politie drie jon gens aanhield die uit een winkel voor f 50 aan electrische materialen hadden gestolen omeen telefoonleiding te loggen DAT in Nijmegen het eerste herbouwde bioscooptheater, het Carolustheater. op het Plein 1944 door burgemeester Hustinx geopend DAT men zal trachten de Heideweek >55 te Ede een internationaal cachet te ;ven. en daar het tweede lustrum der bevrijding hoopt te vieren. DAT Oude Pekela vermoedelijk ook op het aardgasnet wordt aangesloten, en B en W. de productie van kolengas dan willen stopzetten. DAT het Nederlandse schip Leopolds- kerk r.a zijn aanvaring met de Panamese Dommator vandaag in Vlissingen ir dok ter reparatie is opgenomen. DAT mèn volgend jaar hoopt te nen beginnen met de aanleg van tunnel onder het station Nijmegen i voor f 90 000 nodig zal zijn. DAT de echtgenote van ds H R. Tim- icrman uit Ierseke de 75.000ste bezoekste an het lichtsprookje Lumido in Apel doorn bleek te zijn en met bloemen geschenken werd overladen. DAT van 3—6 September in het Stad huispark te Oss een bloemententoonstel- overwegend gesneden dahlia's dan 10.000 planten wordt gehou- De nieuwe gouverneur van de Kon. Militaire Academie in Bre da, luit.-kol. W. Kloppenburg van de generale staf. Hij is op volger van brigade-generaal K. F. Puffius, die op 6 October zijn functie neerlegt. DAT de Economische Voorlichtings dienst ten behoeve van industriëlen er zakenlieden wederom een aantal leden! van de buitenlandse dienst uitnodigde tijdens de Jaarbeurs zitting te houden. DAT het Velsense tunnelbouwwerk stil ligt wegens een 24-uursstaking uit De burgemeester van Winterswijk, protest tegen het ontslag van een aantal de heer J Kneppelhout. heeft met in- oetonstorter* die niet wilden overwer-1 gang van 1 Maart a s. eervol ontslag uit ken alvorens de gevraagde 10ri verho- zijn functie gevraagd wegens het berei- gmg zou zijn toegekend 'ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Wel nota over lonen Geen ongevraagd S.E.R.-advies Hedenmorgen half elf kwam de Sociaal- economische raad in besloten zitting bij een, teneinde te spreken over het rap port van de subcommissie van de com missie voor lonen en prijzen met betrek king tot de economische positie van Ne derland en de mogelijkheid van een daaruit voortvloeiende loonsverhoging- Om twaalf uur werd deta bealoten xit- ting opgeheven. Naar ons werd meegedeeld, la In deze vergadering besloten, geen ongevraagd advies aan de regering uit te brengen, nota samen tc steilten, waarin het standpunt van de SER wordt uiteen gezet en die een analyse van de econo mische situatie zal geven. Deze nota zal per publicatie gegeven worden. Met een kleine meerderheid van stemmen werd be sloten. de besprekingen over deze nota openbare zitting te houden, welke te gen half een zou aanvangen. Naar wij nader vernemen, is bij het onderzoek van genoemde subcommissie gebleken, dat er op basis van 1949 tussen de ontwikkeling van het nationale in komen en de inkomenpositie van de hand arbeiders een verschil is ontstaan van 4 a 6 punten of 3 a 44 procent. Verwacht mag worden, dat deze percentages In de discussie zowel fci de SER als in de op 2 September te houden vergadering van de Stichting van de Arbeid een belang rijke rol zullen spelen- Dc Chr. Middenstandsvereniging te Amsterdam heeft een telegram gezonden de Ctir Middenstandsbond in Den Haag. waarin zij de bondsvertegenwoor- diger in de Sociaal-economische raad verzoekt ..krachtig stelling te nemen te gen de nieuwe loonronde. die in feite een inflatieronde is". Haags tramverkeer was vier uur gestoord Van even 5 uur tot tegen 9 uur is gister avond het Haagse tramverkeer gestoord geweest ten gevolge van een defect in één der voedingskabels. Boet en overplaatsing Wachtmeester sloeg verloofd paar De rechtbank te Maastricht heeft de dertigjarige wachtmeester der rijkspoli tie N. A. S. te Elslo veroordeeld tot hon derd gulden boete wegens mishandeling van een verloofd paar. De heer A. D. stond 1 Mei met zijn verloofde voor het stationnetje te Elslo. De wachtmeester, die bij een vechtpartij een blauw oog had opgelopen, passeerde op de fiets. De heer D. had spottend ge roepen: Hoe is het met Je blauwe oog? De wachtmeester was hierop afgestapt en had de heer D. een vuistslag in het gezicht gegeven en daarna had hij hem getrapt. Toen zun slachtoffer zich hiertegen ver zette ging de politieman hem met een gummistok te lijf. De verloofde van de heer D., die het tweetal wilde scheiden kreeg eveneens enige klappen met de gummistok. De wachtmeester bracht naar voren, dat hij werd bedreigd, doch ge tuigen weerlegden dit. Naast dit vonnis wacht de politieman nog een disciplinaire maatregel n.l. een strafoverplaatsing. Tijdelijk meer bewolking Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Vannacht op vele plaatsen vorming van mist. Morgen tijdelijk meer bewolking met een kans op een bui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Lagere middagtempe- raiuren. (Opgemaakt vanmorgen te 10 Zon en Maan Zaterdag zon van 544—1928 uur. Maan van 5 49—19.12 uur. Op 28 Aug N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1