Jlieuiue £ciltscf)<> (tTounxnl Mendès: in ieder geval Duitse souvereiniteit herstellen Naar een nieuw vaderland Enorme woedende menigte brak door afzettingen Kwam Bontekoe in botsing met straaljager? Op welke wijze is Christus de hoop der wereld? Wist U DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Sbeerstraat 37. Directie, Redactie. AbormemeD<ten- e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaattatticH It «firllttra bert ta fe^eospoet" Vijf ®n dertigste jaargang No 10126 ZATERDAG IN NATIONALE VERGADERING Maar Franse regering zal de E.D.G. niet verdedigen T^REMIER MENDÈS-FRANCE van Frankrijk heeft verslag uitgebracht JT over de Brusselse conferentie aan een drietal belangrijke commis sies van de Nationale Vergadering: die van defensie, buitenlandse zaken en overzeese gebiedsdelen. Hierbij zou de premier verklaard hebben, dat zijn voorgangers de E.D.G.-kwestie nooit aan de Nationale Vergadering zouden hebben durven voorleggen, omdat zij wisten, dat er geen meer derheid voor het verdrag bestond. Wat de Nationale Vergadering in de komende dagen ook over de E.D.G. zal beslissen, in ieder geval zal de Duitse souvereiniteit hersteld moeten worden, door een ratificatie van de overeenkomsten van Bonn. De regering zal hiertoe echter niet zonder medewerking van het parlement overgaan, aldus de Franse premier. conferentie mislukt is. niet beperken tol het aannemen of verwerpen van Geal lieerde alternatieven, maar zelf met eigen •stellen voor de dag komen, aldus het Mendès-France lichtte, zoals hii vermeld, ook de commissie gebiedsdelen in. De nationalisten in Tu nis, die zich in grote lijnen met de plan nen van Mendès-France kunnen verent gen. zijn bang. dat er van deze plannen niet veel terecht zal komen, wanneer Mendès-France eventueel zou moeten af treden. Het feit. dat Mendès-France reeds gezegd heeft geen vertrouwenskwestie naar aanleiding van het EDG-probleem te zullen stellen, geeft echter hoop, dat de nat. vergadering de Tunesische hervor mingsplannen geheel los van de Europese politiek zkl behandelen. Intussen wordt van alle zijden getracht, alsnog druk uit te oefenen op de a.s Franse beslissing over het EDG-verdrag Stevenson, de democratische tegencandi- daat van Eisenhower tijdens de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 1952. heeft Mendès-France een brief geschre ven, waarin hij zegt, dat de beide Ameri kaanse partijen eenstemmig het EDG-ver drag steunen Anderzijds heeft de Oostduitse president Wilhelm Pieck een uitvoerige brief aan president Coty van Frankrijk gestuurd, waarin hij op een verwerping van het EDG-verdrag aandringt. Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft zich gisteravond uitge sproken tegen elk voorstel om Duitsland een nationaal leger te geven. Reeds eerder hadden de Franse socialisten zich achtér een Duitse herbewapening maar binnen EDG-verband gesteld. Het blad van de Duitse vakbond „Welt der Arbeit" heeft aangedrongen op een nauwer samengaan tussen de Westduitse regeringspartijen en de socialistische op positie, teneinde gezamenlijk een buiten landse politiek te vormen. Duitsland moet zich. nu de Brusselse Keizer van Ethiopië komt in November Naar verwacht wordt, zal keizer Haile Selassi van Ethiopië (Abessinië) van 3 tot 6 November een officieel bezoek aan Nederland brengen. Nadere bijzon derheden over het programma van het bezoek zullen nog worden bekend ge maakt. Nederlandse stortte van rotswand (200 m) De 31-jarige mej. J. Smeets uit Voerendaal (Limburg) is van een rots wand van 200 meter gestort toen zij bij Trins in Tirol de Simeler-Lehnerberg wilde beklimmen. Zij werd met been- fracturen en inwendige verwondingen het ziekenhuis te Innsbruck opgenomen. blad. woordvoerder van het ministerie buitenlandse Zaken in Den Haag heeft verklaard, dat het wat Nederland betreft, niet de bedoeling is. hoe gering ook. Frankrijk van toekomstige bespre kingen over de herbewapening van West- Duitsland buiten te sluiten. Voorbarige berichten Over loonronde nog niet beslist De in sommige bladen circulerende bérichten dat van de zijde der vak' bonden in de Stichting van de Arbeid zal worden aangedrongen op een loonsverhoging van minimaal vijf procent zijn. naar de N i e u Leidsche Crt verneemt, op zijr. minst voorbarig. Op het ogenblik wordt nog zowel een percentage drie of zeven als van vijf procent genoemd in kringen van de vakbe weging. Het uiteipdelijke percentage zal mede afhangen van de grootte dei- belastingverlaging die wellicht o.a. als aanvulling der loonsverhoging za! worden voorgesteld. Voor een uiteenzetting over de achtergronden der loonsverhoging en al wat daarmee samenhangt, wijzen wij naar het hoofdartikel op pagina twee van dit blad. Na Vargas' uitvaart NAUWELIJKS was het vliegtuig met het stoffelijk overschot van presi dent Vargas van de grond (van ftio de Janeiro op weg naar zijn ge boorteplaats Sao Borja) of in de Braziliaanse hoofdstad braken gisteren opnieuw ernstige onlusten uit. den de auto's, waarin de weduwe en an dere familieleden van de overleden pre sident zaten, langzaam voort. Volgens een rapport van de Duits-Zutd- amerikaanse bank te Rio de Janeiro wordt verwacht, dat de Braziliaanse economi sche politiek op de oude voet zal wor den voortgezet Dit wordt geconcludeerd de omstandigheid, dat de minister van ancien oftder Vargas ook thans weer in functie komt. Mevrouw Beyeri kuurt in Frankrijk De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen. is in ge zelschap van zijn echtgenote in Tesse la Madeleine bij Bagnoles de Lome (Fr.) aangekomen. Mevrouw Beyen zal eer gezondheidskuur ondergaan. Het echt paar Beyen reisde per auto. Het heeft zijn intrek genomen in een van de 72 hotels, die de beide dorpen tellen. i enorme menigte had zich verzameld op het vliegveld Santos Dunant van de hoofdstad om de president de laatste eer bewijzen. De duizendkoppige massa liet duidelijk haar sympathie voor de pre- ident blijken. Vrouwen weenden luide en ïannen sloegen met strakke gezichten gade, hoe de kist met het stoffelijk over schot in het vliegtuig werd gebracht. En nauwelijks had het vliegtuig de startbaan verlaten of de opgekropte haat zocht een uitweg en wild schreeuwend brak de me nigte door (Ie afzettingen. De gebouwen op het vliegveld werden bestormd, maar de politie hield de demonstranten met ge weervuur op een afstand. Verscheidene betogers werden door kogels getroffen. Ook in de stad. waar brede rijen men sen de indrukwekkende rouwstoet hadden gadegeslagen, zochten dezelfde spannin gen een uitweg. Een onafzienbare, joelen de mensenmassa trok naar het ministerie van Luchtvaart en begon een s cheld- kanonnade aan het adres van de lucht machtofficieren die president Vargas to aftreden dwongen en hem zo in de dood dreven. Ook hier, in de stad, opende de politie het vuur, waardoor eveneens scheidene mensen werden gewond. Omtrent de uitvaart meldt Ass. 1 nog, dat arbeiders de afzetting doorbra ken op het ogenblik dat de stoet door de straten trok. Zij renden naar de kist zetten hun schouders er onder, evenals de hoofdofficieren die de kist naar he' vliegveld droegen. Andere arbeiders duw- Nee, zegt de K.L.M. Deens toestel wordt vermist sinds de dag van de ramp Dé K.L.M. heeft een tegenspraak ge- gevèn van het gerucht dat de ramp met het K.L.M.-toestel Willem Bontekoe ver oorzaakt kan zijn door een botsing met een straaljager van de Deense Iucht- Voor het gerucht pleit dat sinds de dag van de ramp een Deense straaljager wordt vermist, die aan manoeuvres zou hebben deelgenomen. Deze machine kan zich op het ogenblik van de ramp boven de Nederlandse kust bevonden hebben, aldus Trouw. Van dit toestel heeft men geen enkel spoor teruggevonden. Wel werd Maan dagavond, n? de terugkomst van de Neel- tje Jacoba van het bergingswerk in de haven van IJmuiden, aan journalisten verklaard dat o.a. een schietstoel gevon den was. (Bij informatie bij de KLM werd dit nadrukkelijk ontkend. Boven dien verklaarde men dat zich aan boord van een KLM-toestel geen schietstoel be vonden kan hebben- Behalve deze mogelijke aanwijzing, zouden ook andere aanduidingen de aan dacht van de deskundigen hebben. Men heeft nl. vele stukjes van de geheel uit elkaar gereten bekleding van het K.L.M. Stad Utrecht kan geen water meer zien GISTEREN, Dinsdag 24 Aug. 1954 (midzomer) is er in alle Utrechtse gemeentelijke zwem- en badinrichtingen in totaal de somma van f 0.15 (vijftien cent) aan entréegelden ontvangen. toestel gevonden, benevens deerlijk minkte stoffelijke resten van slachtoffers totaal verwoeste onderdelen. Een ex plosie moet dus tot de mogelijkheden ge rekend worden. Het vermoeden van een botsing wordt versterkt door het feit dat de zware re genbuien. die Maandag boven de Noord- gedreven hebben, de vliegers alle uitzicht benomen moet hebben. Dat het K.L.M.-toestel zo goed als versplinterd is, wordt door de met het onderzoek be laste deskundigen als vaststaand aange- Vergoeding De vrèag, of de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met de Willem Bontekoe financieel schadeloos worden gesteld, hangt in theorie af van een te spreken rechterlijk vonnis. namelijk zo dat de nabestaan den op de vliegtuigmaatschappij, indien deze lid is van de I.A.T.A. en aangeslo ten bü de conventie van Warschau, op grond van de vervoersvoorwaarden kunnen laten gelden. De rechter ten/of raad voor de luchtvaart) moet uitmaken, of- de maatschappij verant woordelijk voor het ongeluk is. Zo ja, dan kan maximaal een bedrag van 31.500 gul den per persoon worden uitgekeerd. van afgezien, dat de K.L.M. zowe' van de I.A.TA. alsook aangesloten bij de conventie van Warschau, moet hier zeker worden vermeld, dat doorgaans de meeste luchtvaartmaatschappijen in deze zaken bijzonder soepel zijn. Een soepel heid, waarvan ook de K LM. zeker nie' .1 afwijken, aldus het A.D. Agamemnon bereikt Kreta Adellijke gasten dwalen door Minos' paleis Ongeveer vier duizend jaar nadat koning Minos in een prachtig paleis op Kreta woonde, gingen gisteren vijf-en- igentig Europese koninginnen, koningen, prinsessen en prinsen op dit romantische eiland in de Middellandse Zee aan wal. Ons vorstelijk paar bevond zich onder de gasten van de Agamemnon die een bezoek brachten aan het oude paleis, dat er nog bijna net zo staat als veertig eeuwen ge leden. Zij wierpen een blik op de juwelen van Minos' familie en dwaalden door de blootgelegde gangen. Het paleis is nog voor een deel bedolven onder de rotsach tige aarde van het heuvelgebied rond Heraklion, de haven waar de Agamemnon gemeerd lag. In het paleis beproefde een aantal leden van het gezelschap, of de marmeren troon van koning Minos wel „gemakkelijk zat". Van Kreta ging de tocht per Agamem non naar de eilanden Thera en Rhodos, eveneens in de Middellandse Zee. De gas ten hebben de Donderdag op Rhodos doorgebracht. Eén der adellijke gasten heeft het ge zelschap gisteren plotseling verlaten: de Franse troonpretendent, de graaf van Parijs, vertrok per vliegtuig met onbe kende bestemming. Maar zijn échtgcnote en vier hunner kinderen zetten de reis ge- Contact tussen John en Schmidt-Wiiimack Karl Schmidt-Wittmack. het Westduitse parlementslid dat enige dagen geleden naar Oost-Duitsland uitweek, heeft in nauw contact gestaan met de leider van de Westduitse inlichtingendienst dr John, voordat deze naar de Oostelijke zone de serteerde. Dit werd door de Westduitse regeringsautoriteiten bekendgemaakt kort voordat de C.D.U.-fractie van de Bonds dag bijeen kwam om over de verdwijning van de partijgenoot te spreken. Rusland „rules the waves?" Britten vrezen enorme rode oorlogsvloot De Britse admiraliteit is van oordeel, dat de Sowjet-Unie over twee of drie jaar de beschikking zal hebben over vijfhon derd onderzeeboten en vierduiz'-: i ma- rinevllegtuigen. De Rode vloot zal dan dertig kruisers hebben. 150 torpedoboot- jagers, 500 motortorpedoboten, 1000 mij nenvegers en 300 escortevaartuigen. Vaak worden onderzeeboten van he grootste type ver in het binnenland ge bouwd. Voor de bouw van een dergelijk schip, dat een actieradius moet hebben 20.000 mijl, heeft men zes maanden Do bouw van een moderne kruiser de Sverdlof-klasse vergt twee-en-een-half jaar. Per jaar zouden er in Rusland zeker grote kruisers en zestig grote onder zeeboten kunnen worden gebouwd. De Britse admiraliteit schat dat de Rode vloot drie kwart millioen man in dienst heeft, van wie er 270.000 op oorlogssche pen dienen, 85.000 bij de marine-lucht macht en de rest aan de wal, aldus Reuter. Om direct duikershulp te kunnen verlenen bij een eventuele vondst van het wrak der K.L.M .-machine Willem Bontekoe, werd gisteren in Den Helder de zeesleepboot Orkaan uitgerust met alle materieel dat duikers nodig kunnen hebben. Men laadde het materieel van het duikersvaartuig Y 8656 op de Orkaan over, omdat de zeesleepboot beter tegen het werk in volle zee bestand is. De foto is genomen aan boord van de Orkaan. Nieuwe presidenten Wereldraad gekozen Daarover kon men het in Evanston helaas niet eens worden De zes personen die Maandag waren •oorgedragen als nieuwe presidenten van de Wereldraad van Kerken, zijn thans in Evanston gekozen. De benoeming van een ,leek", zoals voorgesteld door dr Martin Niemöller, is niet doorgegaan. De geko- presidenten zijn: bisschop Henry Knox Sherill uit New York, hoofd van de Amerikaanse episcopaalse kerk; aartsbis schop Michael, metropoliet van de Grieks orthodoxe kerk, in het bisdom Noord- Zuid-Amerika, met standplaats New York; rector John Baillie van New Col lege, een onderdeel van de universiteit van Edinburgh; bisschop Otto Dibelius, hoofd van het Evangelische bisdom Ber- lijn-Brandenburg en voorzitter van d< raad der Evang. Kerk in Duitsland; bis schop Santé Uberto Barbieri uit Buenos Aires, hoofd van de methodistische kerk in Argentinië, Bolivia en Uruguay; Mar Thoma Juanon, metropoliet va: K.L.M.-vliegtuig had motorstoring Vertraging voor mevrouw Pandit uit India Mevrouw Vijayalakshmi Pandit, voor zitster van de algemene vergadering der Verenigde Naties, is vandaag in Dja karta opgehouden, doordat het K.L.M.- vliegtuig, waarmee zij naar India zou terugkeren, te kampen had met motor storing Mevrouw Pandit heeft, zoals weet. een reis door Zuid-Oost-Azië gemaakt. Het K L.M.-lijntoestel, waarmee me- rouw Pandit naar India zou terugkeren, landde gisteren in Singapore. Eén van ler motoren was uitgevallen. De passagiers zijn later met een ander K.L.M.-vliegtuig naar Djakarta gevlogen Het lijntoestel zette de reis naar de In donesische hoofdstad met een halve be manning voort, omdat de motorstoring Singapore niet kon worden verholpen In Djakarta wordt de motor nu gere videerd. Plan van Egypte en Irak Defensieverdrag voor het Midden-Oosten Egypte en Irak hebben besloten het Arabische pact voor wederzijdse bijstand •ervangen door een verdedigingspact het gehele Midden-Oosten, waarvan op den duur ook Turkije en Pakistan lid '.ouden kunnen worden. Vliegverbod. Voor de Swift, de hyper moderne Britse straaljager, is opnieuw opstijgverbod afgekondigd, naar aan leiding van een ongeluk dat gisteren met toestel van dit type plaats had. Mar Thoma Syrische kerk in Malabar (Zuid-India). Tot ere-voorzitter Is geko zen de bisschop van Chichester, George K. A. Bell. tot dusver voorzitter van het uitvoerend comité. Het congres heeft geen overeenstem ming kunnen bereiken over de vraag, op welke wijze Christus de hoop der reld is. In Amerika heerst de opvatting, dat de wereld geleidelijk beter wordt en dat door overheidshulp op soeiaal en economisch gebied het koninkrijk Gods op aarde zich geleidelijk zal ontwikkelen. In andere delen van de christelijke wereld (waar onder Nederland) gelooft men daaren tegen, dat de wereld hoe langer hoe slechter wordt en dat slechts door Goddelijke ingreep, gewoonlijk in band gebracht met de tweede komst Christus, de nodige voorwaarden tullen worden geschapen voor het koninkrijk Gods. Bisschop Hans Lilje uit Hannover heeft aanbevolen, dat de Assemblée een sai vatting der studies aanvaardt, die tei oordeling aan de afzonderlijke Kerken zal worden voorgelegd. Hij zou déarin opge nomen willen zien tekenen van hoop in het leven van elke dag, zoals de moed van christenen in moeilijke tijden, het winnen van mannen en vrouwen voor Christus en de menselijke pogingen om honger, blind heid. oorlog en wanhoop te bestrijden. Dit zijn volgens bisschop Lilje tekenen van hoop die erkend dienen te worden. In het rapport van de adviescommissie wordt het communisme veroordeeld als totalitaire dictatuur", die God ver werpt. Maar het rapport, waaraan de nissie twee jaar heeft gewerkt, zegt ook dat de democratie de idealen, die zij de christelijke leer heeft ontleend, nog niet ten volle naleeft. Prof. dr Van Haeringen gedecoreerd Mamie Eisenhower, de eerste vrouw van de Ver. Staten, heeft de zorg over haar kleinkinderen Susan (2 jaar), Barbara Ann (4 jaar) en de robbedoes David (6 jaar). De meisjes hebben haar grootste sympathie, maar dat vindt David helemaal, niet erg: hij wèet dat zijn grootvader dol op hem is en als hij even de kans krijgt, zoekt hij het gezelschap van de president. Voor het ogenblik moet Dat-id zich echter met de aanwezigheid ran ztfn grootmoe der tevreden stellen want groot vader speelt een partijtje golf, zijn geliefkoosde sport. De fo'o wera genomen op de nationale golfbaan te Augusta (Georgia). (Exclusief N.L.C.) Het Aziatische defensiepact Nehroe van India verwerpt het De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, de senator Smith (republikein) en Mansfield (democraat) zullen aan het hoofd staan van een. uit 24 personen bestaande. Amerikaanse af vaardiging naar de Zuidoost-Aziatische defensieconferentie, die op 6 September te Manilla zal beginnen. Minister-president Nehroe van India heeft zich in het parlement een tegen stander verklaard van het Zuidoost-Azia tisch defensieverdrag. Hij veroordeelde de verdragen, die op militaire sterkte be rusten en in plaats daarvan gaf hij de wereld een andere formule: „de collec tieve vrede", die kan worden bereikt als men de internationale spanningen op heft. Hedenmorgen overleed, 51 j; te zijnen huize mr A. Schade 1942 notaris te Rotterdam, waar vader was opgevolgd. DAT het door de Duitsers opgeblazen raadhuis van Heusden op dezelfde plek zal worden herbouwd- DAT Jongensstad Arnhem door burge meester Matser is geopend, waarna deze de 14-jarige burgervader van Jongens stad. Harrie v .d. Schilde, een ambtsket- oud.|tinS om de hals hin8- 7 sinds DAT de heer L. Andrieux benoemd is hij zijn tot vice-consul der Nederlanden t' 1 Pierre (Fr.). DAT i de heer A. van Egmond op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag Is verleend als Ned. consul te Caracas (Venezuela). DAT de Utrechtse socioloog prof. dr S. Groenman is gereed gekomen met zijn rapport over de herindeling van de ge meenten op Goeree en Overflakkee. DAT tijdens de Najaarbeurs op de tech- DAT gisteravond in het r.k. ziekenhuis nisch-wetenschappelijke afdeling in de te Groningen één kindje van de pas g< nieuwe Margriethal (7000 m2> o.m een boren drieling van het echtpaar Bouman-1 maquette te zien zal zijn van het in R'dam ten Brink onverwacht is overleden. in aanbouw zijnde ultra-moderne zieken- uan„,„ rnntneteroen Oovoe- Pui. DU*,,,. Capaciteit «0 p.,.«.en, ,„D,ATp DAT de Rotterdamse politie de 39-)di n Veevoedingsonderzoek in de V.S. i C. D. en zijn 30-j. zwager J. V. heeft aan- js V(.rsch(,ncn. gehouden, die daar inbraken hadden ge pleegd in een fotozaak en bij een juwe- DAT ln Rotterdam plannen lier. I i Haeringen., die de Nederlands- Belgische Taalcommissie de pas ver schenen Woordenlijst der Neder landse Taal aan dc openbaarheid aanbood, werd benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Hier spelit minster Cats dc hoogleraar de versierselen op de borst. GAOS (dit mag niet I) TXDT welk een merkwaardige con- sequenties (of konsckwenties) de gisteren ingevoerde nieuwe spellingsregels met hun grote vrij heid kunnen leiden, blijkt zonne klaar uit het volgende geestige stukje in de Volkskrant: Dif mag Een telepatische docane, die frektvent aksijns aan de fiskus had onttrokken en daarvoor van een katolieke apotekcr een fantazie- kostuum en een farmakoteek had gekocht, werd later ekwipage- meester en nam op de ekwator een faze uan een zonekiips waar uol- gens een elektrische metode. Maar xo mag u het ook (dit stukje is ekwivalent of equi valent aan het bovenstaande) Een telepatische douane, die fre quent accijns aan de fiscus had onttrokken en daarvoor van een katholieke apotheker een fantasie kostuum (of fantasiecostuum) en een farmakotheek (of farmaco- theek, of farmocoteek) had ge kocht, werd later equipagemeester en nam op de equator een fase van een zoneclips waar volgens een electrische methode. Morgan oen zomerdag Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar vor ming van nevel of mist, ove rigens licht tot half bewolkt en droog weer. Aanvankelijk weinig wind. later matige wind uit zuidelijke richtin gen. Warm (Opgemaakt vanmorgen te ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1