Bij ruwe zee op zoek naar wrak van Bontekoe Gisteravond werd nog slechts een stoffelijk overschot geborgen De Republikeinen hebben aardig „geboerd" Radiowetenschap neemt hoge vlucht Vc NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1951 SPANNING LANGS DE KUST bergingswerk dat tientallen zeelui had beziggehouden. Voor hen was het reeds voorwerpen, d; bij de aanvang van de reddingspogingen een uitgemaakte zaak dat hier niets meer te redden viel De zee was ruw, zware golven sloegen tegen de stevens van de schepen stuk. De wind die over de golven joeg. droeg een zware benzinelucht mee, men rook dat hier een vreselijk ongeluk gebeurd was. Buien, vertelden de zeelui, hulden de plaats van de ramp in grauwe nevels. Het uitzicht werd door regenbuien belemmerd. Er stond een halve storm die „met windkracht 9" de zee hoog deed lopen en de schepen in zware stortzeeën onder dompelde. Zwart van mensen de i i half t i de i strandreddingboot President Steyn na een tocht van zeven uur terugkeerde. Tot de voorwerpen, die uit zee werden opgevist, behoorden KLM-dekens, geheel aan flar den gescheurd, een stuk van een cabine- stoel. met een lege tas er aan. en talrijke stukken sponsrubber van stoelbekleding. Tijdens het zoeken op zee heeft de red dingboot nog een stuk van een deken in de schroef gekregen. Manschappen van de rijkspolitie en leden van de kustwacht patrouilleerden vannacht langs het strand van Egmond tot voorbij Callantsoog om eventueel aange spoelde stoffelijke resten der inzittenden Een geluk bij de vliegramp Een geluk b\) de ramp van de Willem Bontekoe it nog. dat er slechts twaalf passagiers aan boord waren, terwijl het toestel, afhan kelijk van de cabine-indeling, accommodatie heeft voor 34 tot 73 passagiers. De Willem Bontekoe is op 24 Aug. 1952 in de luchtvloot van de KLM opgenomen en zou dus vandaag juist twee jaar in dienst zijn geweest. Het toestel behoorde tot de serie van zeven Douglas DC-SB-ver- keersvliegtuigen die de KLM naar ontdekkingsreizigers heeft genoemd De vier motoren gaven het vlieg tuig, dat 48.580 kg weegt, een kruis snelheid van 505 km per uur. De registratietekens ran de Wil lem Bontekoe waren PH-DFO. Een vrachtuitvoering van de DC-6B is de DC-6A Liftmaster. Bouwprogramma van de radio Nadat de nieuwsdienst gisteravond oi vijf minuten voor zeven in een extra- uitzending als zeker had gemeld dat personen bij de ramp met de Willem Bontekoe de dood hadden gevonden, deel den zowel de NCRV als de AVRO mee dal zij hun aangekondigd programma zouden veranderen. De AVRO liet de lichte programma' vervallen en speelde daarvoor in de plaats ernstige muziek. Alleen het hoorspel „Er loopt een weg van Sorong naar Klamono' en de reportage van de wielerkampioen schappen gingen door. De NCRV liet twee concerten vervallen: van het dubbelkwartet van Piet van mond en van het Promenade-orkest. Voor! het overige had dit programma reeds ernstig karakter. Weer Viijgezellencongres in Grevenbicht n wrakstukken te kun- net het oog op het on groot belang, dat alle inspoelen, niet in han- voegtlen geraken Het weer aan de kust was bijzonder slecht en in de voornacht regende het nog steeds hard. De patrouilles waren uitge rust met sterke lampen. Bij het aanbreken van het daglicht is vanochtend het zoeken naar wrakstukken en stoffelijke resten van de inzittenden van de Willem Bontekoe voortgezet. Voor dit doel is vanochtend o.m. een redding boot van de Koninklijke Marine uit Den Helder naar de plaats van de ramp ver trokken. Vannacht hebben het fregat Wolf en de mijnenvegers Volkerak en Hollandsch Diep het opsporingswerk tgezet. Deze marineschepen zijn van ochtend in Den Helder teruggekeerd. Afgedreven Om kwart over elf vanochtend is. ver moedelijk als laatste toestel voor het op sporingswerk. een door gezagvoerder Schroeder bestuurde KLM-Dakota van Schiphol opgestegen. Onder de leden van de bemanning be vond zich de vroegere piloot Sillevis, die de vlucht meemaakten in verband met zijn kennis van de zee langs de Neder landse kust. De bedoeling was. voor de laatste maal s zeer naar overblijfselen van de Willem Bontekoe af te zoeken. De Koninklijke Marine heeft vanoch tend. nadat een toestel van de M.L.D. vlucht had uitgevoerd, het op sporingswerk tijdelijk gestaakt. Alleen een patrouille-reddingvaartuig van de Marine voer nog in de omgeving van de plaats, waar het vliegtuig is neergestort, op en neer. Met het oog op het ruwe weer van de afgelopen nacht vreesde men dat de wrakstukken en eventuele stoffelijke overschotten ver zijn afgedi ven. De Marine overwoog, vanmiddag e poging te doen door middel van echo lood- en asdie-toestellen (onderzeeopspo ringsapparaten) het wrak op te sporen Op grond van de resultaten van dit on derzoek zal wellicht worden besloten of een poging zal worden gedaan het wrak Volgens de K.L.M.persdlenst vrijwel zeker dat bij het ongeluk met de Willem Bontekoe tussen Shannon Amsterdam de telegrafist niet aan werk is geweest en dat de communicatie telefonisch door de vliegers den, omdat de procedure in het ringsgebied van Amsterdam geheel gésteld op telefonie. K.L.M.-president in de Ver. Sloten De president-directeur van de K.L.M de heer I. A. Aler, bevond zich op het ogenblik dat de ramp met de DC-6B zich voltrok, in de Verenigde Staten, waar heen h|j was gereisd na zijn bezoek aan de K.L.M.-vestigingen in de West, De heer Aler ls telegrafisch op de hoogt' gebracht van het gebeurde met de Bon tekoe. HU wordt morgenochtend in on; land terugverwacht. De secretaris-generaal ven het mi nisterie van verkeer en waterstaat, mi D. G. V'/. Spitzen, heeft gisteravond ir het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag de deelneming van de minister president, dr W. Drees, en de minister raad betuigd. De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal A Baretta. heeft in eer. telegram aan de directie van de K.L.M. eveneens zUn diep medeleven met he'. verlies uitgesproken. In de Limburgse gemeente Grevenbicht zal van 17 tot en met 21 September a.s. het tweede wereldvrijgezeilencongres worden gehouden. Er is een gevarieerd programma samengesteld. Grevenbicht zal tUdens het congres feestelijk worden verlicht en de 26 café'; van het ongeveer 2600 inwoners tellende dorp zullen worden omgetoverd in bars, Hollandse koffiehuizen, Weinstuben, éta blissement» charmants, enz. Er zullen ook diverse inleidingen wor den gehouden, o.a. door Mary Pos over „wat Ook vliegramp in Amerika eli doden Bondsdagen gemeente ambtenaren In Den Haag en in R'dam De Ned. Bond van Gemeente-Ambte naren. opgericht in 1893, houdt de bonds dagen dit jaar in Den Haag en Rotter dam. Donderdagavond 2 September wor den de deelnemers in het Kurhaus te Scheveningen ontvangen door de afde ling Zuid-Holland en om half negen in het Gemeentemuseum door B. en W. van Den Haag. De algemene vergadering in het Kurhaus begint de volgende dag om 10 uur. terwijl de deelnemers 's middags om half vijf het nieuwe stadhuis gaan bezichtigen. Voor de dames is er die dag een apart programma: een rondrit per bus langs bezienswaardigheden, aange boden door het gemeentebestuur, be zichtiging van Madurodam en een kof fiemaaltijd in een restaurant te Scheve ningen. Om 8 uur 's avonds wordt een gemeenschappelijke feestmaaltijd gehou den in het Kurhaus. gevolgd door gezel lig samenzijn. Zaterdag 4 September tenslotte gaan de gemeente-ambtenaren per bus via het Westland naar Rotter dam, waar een rondvaart door de ha vens. een wandeling door het herbouwde centrum en bezichtiging van het Groot- handelsgebouw op het programma staan. Behalve Nederlandse, zijn er ook Belgi sche. Luxemburgse en Franse vertegen woordigers. De bondsdagen worden om beurten in «en der provincies gehouden Voor het eerst na 20 jaar is nu Zuid-Holland weer aan de beurt. Negende KLM-ramp na de oorlog Vorig ongeluk had plaats in Maart 1952 De ramp met de Willem Bontekoe is het negende vliegtuigongeluk met dode lijke afloop dat de K.LM. na de oorlog heeft getroffen. trieste lijst van de na-oorlogse rampen ziet er als volgt uit: 14 November 1946: Dakota PH-TBW. Neergestort op Schiphol. (Gezagvoerder ton). 26 Doden Januari 1947: Douglas DC-3. Neer gestort op Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen. (Gezagvoerder Geyssen- dorfer). 21 Doden. o.w. de Zweedse Kroonprins. October 1948: Constellation Nijme gen. Neergestort op het vliegveld Prest- ick in Schotland (Gezagvoerder Par- térrtJer). 40 Doden. 21 Juni 1949: Constellation Roermond. Bij Ban (Italië) in zee gestort. (Gezag voerder Plesman). 23 Doden. 12 Juli 1949: Constellation Franeker. Neergestort bij Bombay (Gezagvoerder d. Vaart). 45 Doden. o.w. 13 Ame rikaanse journalisten. 2 Februari 1950: Dakota-postvliegtulg. Neergestort in de Noordzee. (Gezagvoer der v. d. Heide). 7 Doden. 22 Maart 1952: DC-6 Koningin Juliana. Neergestort bij Frankfort. (Gezagvoer der L. E. J. Poutsma). 44 Doden. Op 23 Maart 1952, dus een dag na de ramp met de Koningin Juliana, maakte de Skymaster Venlo een noodlanding bij Bangkok Daarbij vielen echter geen do- te betreuren. 25 Mei 1952 (Pinkstermaandag) kwam de Convalr PH-TEI Panhus Potter en slechte start terecht op een wei land naast de Schipholweg. Onder het publiek op de weg vielen twee doden. In Amsterdam begon Internationaal congres voor photobiologie In het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam is het internationale gres voor photobiologie begonnen. De heer P. L. Stal hield In de plaats va ziek geworden prof. Muntendam de ope ningsrede. waarna prof. Van Ebbenhorst Teng-bergen in zijn voordracht er de aan dacht op vestigde, hoe hier te lande door middel van glazen gebouwen wordt ge tracht het grootst mogelijke profijt de zonnestralen te waarborgen en juist hier de fabricatie van bronnen ultraviolettestralen een grote vlucht heeft genomen. De voordracht van prof. Koningsberger was grotendeels gewijd aan de gescheidenis van het onderzoek naar •phótobldlogisché verschijnselen, waarbij ook aandacht werd besteed de photo periodiciteit, d.l. de invloed periodiek wisselende lichtverschijnselen op levende weefsels. Vandaag spraken een aantal pr nente geleerden over de werking zichtbare en onzichtbare straling op de menselijke huid. Prof Weddel uit ford legde de nadruk op het waarne van die stralingen door de uiteinden van de zenuwen in de huid. Dr Rottier uit Utrecht sprak over enige nieuwe ge zichtspunten van de werking van ultra' violet licht, en prof. Pfleiderer (West- Duitsland) zette de positieve mogelijk heden uiteen van zonne-therapie, mits deze op de juiste wijze wordt toegepast. Tenslotte las een zijner medewerkers een voordracht voor van prof. Hardy uit Philadelphia over warmtestraling in de menselijke warmte-huishouding. Rustig afwachten, zegt minister Beyen Minister Beyen heeft gisteren, in Den Haag, op een persconferentie zijn opvat tingen over de situatie, ontstaan na de conferentie van Brussel, nogmaals uit eengezet. Zoals wij reeds meldden, was de bewindsman van oordeel, dat niet alle hoop verloren was. Ieder weet nu. waar hjj aan toe is en de eensgezinde houding van de vijf andere landen (tegenover Frankrijk) geven reden tot goede ver wachtingen voor de Europese integratie, terwijl ztf het Franse parlement once- twijfeld tot nadenken zal stemmen. ..Wij moeten nu maar rustig afwachten", aldus minister Beyen. Surinaamse Staten voor statuut Het' voorlooig verslag van de commis- e uit de Surinaamse Staten over het statuut van het Koninkrijk verklaart: Met de wetenschap, dat het statuut voor wijziging vatbaar en derhalve geen Eeuwig Edict is. verklaart een grote meerderheid der leden van de commissie tenslotte geen bezwaar te hebben tegen aanneming. Eisenhower voor de radio Straks 7,4 milliard dollar minder aan belasting; helaas loonsverhoging onmogelijk PRESIDENT EISENHOWER heeft in een radiotoespraak de Amerikaan se kiezers opgewekt, vertegenwoordigers naar het nieuwe congres te zenden, die zijn program zullen helpen uitvoeren. Het nieuwe congres komt in Januari bijeen. De onheilsprofeten, aldus Eisenhower, die tegen de zomer van 1953 een ernstige depressie, politieke chaos en een naderende wereldoorlog voorspelden, hebben ongelijk gekregen. Volgens de president der Ver. Staten heeft de republikeinse partij aardig „geboerd". hower er de nadruk op. dat hij daar „goede vrienden, grote staatslieden heeft, Krachtens het nieuwe belastingprogram an de republikeinen, zullen de Ameri kaanse belastingbetalers 7.4 milliard dol lar minder aan belasting te betalen krij gen. Alleen voor particulieren bedraagt dit bedrag 4.7 milliard dollar. Dit is de grootste belastingverlaging uit de Ameri kaanse geschiedenis. Wat de politieke situatie in Europa betreft, legde Eisen- Tjitske (links) en Folkje, de voormalige Siamese tweeling uit Fries land, groeien als kool. Ze z\jn nu negen maanden oud en doen reeds geslaagde pogingen om te gaan zitten. Pater sprak en zweeg. Intern, congres van geleerden in Haagse Ridderzaal Een vliegtuig van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij is tijdens een stormb verongelukt. Elf van de 19 Inzit tenden zijn om het leven gekomen. Twee van de acht overlevenden zijn ernstig ge- Het tweemotorige toestel werd door windvlaag tegen een hoogspanningsmast geworpen op slechts enkele minuten af stand van het vliegveld, waar het zou landen. Het stortte neer en kwam op een boerderij terecht, doch vloog niet ir_ brand. Reddingsploegen hebben de ge- Vrij, lün tal? vrUgezel- J™"1™ u" h': wrat b*vrUd- •ldu' Bisschop Peter in V.S. beschuldigd Hongaarse predikant noemt hem een rode agent Een Hongaarse uitgeweken predikant. Laszlo Vatai, heeft gisteren voor rierikaanse congrescommissie verklaard geloven, dat bisschop Janos Peter de Hongaarse Hervormde Kerk, die deel- in de vergaderingen van de We reldraad in Evanston, in dienst is van de Hongaarse geheime politic Volgens Vatai was Peter met drie an dere bisschoppen en een predikant door de Hongaarse regering aangewezen als afgevaardigde naar Evanston, omdat zij bereid zouden zijn met de regering samen te werken. Een lid van de commissie, Alvin Bent- ley, vroeger gezant in Hongarije, zeide bewijsmateriaal te hebben waaruit blijkt dat enkele Hongaarse afgevaardigden te Evanston hebben deelgenomen aan een accoord tussen de Kerk en de staat, waar bij de Kerk heel wat van haar vrijheid zou hebben verloren. Bisschop Peter zei gisteren in Evanston. dat het christendom „met succes naast het communisme kan bestaan", zo meldt Reuter. Peter antwoordde op een schrif telijke vraag, of hij lid is van de com munistische partij: „Dat zou onmogelijk zijn", wel meende hij dat men „in zekere zin" tegelijkertijd christen en communist kan zijn. Hij wilde geen vergelijking ma ken tussen de geloofsvrijheid in Hongarije en de Ver. Staten omdat ..ik de voor waarden voor mijn visum niet wens te schenden". De bejaarde voorzitter van de „Union Radio-Scientifique Internationale" de ge leerde pater P. Lejay zorgde bij de ope ning van het 11e wetenschappelijk radio congres in de Ridderzaal voor een techni sche verrassing toen hij, voor een toe spraak aan de beurt zijnde, rustig naast de microfoon in een zetel plaatsnam en zweeg. Desondanks klonk zijn stem helder en duidelijk door de zaal. De verklaring: aangezien zijn gezondheidstoestand hém niet toeliet In het openbaar een lange toe spraak te houden, had hij „vooruit gespro ken" op een magnetofoon, In bloemrijke bewoordingen prees pater Lejay het baanbrekende werk van Lo- rentz. Zeeman en andere Nederlandse ge leerden op het gebied van de electronica. Spr. gewaagde van de problemen van de moderne geleerden, die door de gewel dige ontwikkeling van de wetenschappen onmogelijk meer in staat zijn alle facetten er van te omvatten. Hij moet ontdekkin- gen van anderen, die hij niet kan veri- Op 26 dezer zal een tweede groep In- ertme vpr dl*bi„r;;'rrr h« Op 26 Juli )l. vertrok de eerste groep, die 1 wetenschappelijke orgonls.U.s, die de ge- sterk was. Tot dus—err, heb-l1™""" 101 «lk"r brersge^r. en een steer ben zich 600 personen voor deze emigra-lvan vertrouwen, waardering en samen- tie gemeld. De Nederlandse regering be-1 werking scheppen. De Unesco heeft in dit taalt de overtocht der emigranten, die)bestel van internationale wetenschappe- door haar aangenomen worden. Voorts ilijke organisaties door coördinatie en an- geeft zij zakgeld en een bedrag voor de der» steun vaak zeer waardevolle bijdra- eerste tijd in Brazilië. Het Nederlandse gen geleverd. Zo kan de moderne geleerde consulaat zoekt betrekkingen en zorgt uit het gigantische warnet van zich steeds de huisvesting. I opstapelende wetenschappelijke ontdek- Indische Nederlanders naar Brazilië Toch is het zo! Spelling van Shakespeare (130) Iedere leerling van de midShnkspare; Schakspare; Schaketpare; delbare school die het waagt de naam Schakspeare; Shakespear; Chacsper; tan Engeland's grootste dichter en Shaxpere; Shackspeare: Shaxkspere: toneelschrijver te spellen als Shack- I ShakspeyrShaxpeare: Saxpere; Sha- speare, kan er seker tan zijn dat de kesperShacktper; Shackspur; Shax- leraar dit als lout aanrekent. Om 'bij speare; ShackespeirSchaxesper; Schax- anderen niet de indruk te wekken peirSchaxespeare; Shaxspere; Sax dat zij met een volslagen analphaheet I spear: Schackspere: Saxspeare; Scha kespeire; Sehalc- Shaksper; n hebben. re er dus taf Shake- ckzpurShas perSchaxpur ShakespeyreSha- xespeire: Shacke- tpevreShacketpeyr Shackespeyre SchaxpeireShack- spereShakespeyr Shakespeyre; Chac- ketpeare; Chacke- speyr; Chakespeyre; ChakespeireSha- Op deze heer FMi - 4000 mat im Shak. olie bewustzijn... de schrijver zelf er nie Laten luthent uitko- Er zyn wam Shakespeare niet bestaat, og een paar andere handteke- ui hem bekend, waaruit Sha kespeare en VTilm Shaxpr valt te lezen. Voorts zijn Shakespere en Shaksper be kend. Maar, als de juiste spelling van de naam niet vaststaat, zo redeneerde ilxander J F.lles, dan kunt u Shake speare onk aldus schrijven: re te spellen, h moge toeschijnen, maar deze puzzt had daar een bijzondere bedoeling want zijn geschrift bevatte gee, andeling over de naam van d Engelse dichter, maar hield eet "tpelling. Zodat de *4.00t verschillend geschreven namen tod minder zinloos uaren dat wij aan van kelijk vermoedden. Maar hoe moet de naam van d „speerdriller" nu in werkelijkheid tcoi Danrr irgen. (Nadruk verboden.) kingen putten, wat hij voor zijn verdere denk- en spéurwerk nodig heeft, geest van internationale samenwerking in Nederland vruchtbare grond vin den. aldus pater Lejay, omdat Nederland bij traditie het harmoniseren als hoogste ideaal beschouwt, op grond van een diep besef voor de werkelijkheid. Prof. dr ir B. D. H. Teilegen heeft als voorzitter van de Nederlandse sectie var het congres een begroetingsrede gehou den. Na de plechtigheid in de Ridderzaal maakten de afgevaardigden uit 23 landen rondrit per bus-door Den Haag op uit nodiging van het Haagse gemeentebestuur. In het oude Haagse raadhuis aan de Groenmarkt hebben mr H. J. Reinink, na- is de minister van Onderwijs Kunsten Wetenschappen, en loco-burgemeester wethouder Th. Dresmé namens het ge meentebestuur, de deelnemers ontvangen. Ruim 450 personen maakten van deze ge legenheid tot onderlinge kennismaking ge bruik. Onder de aanwezigen waren, naast an vooraanstaande figuren uit de Nederlandse en Internationale weten schappelijke wereld, aanwezig de heer L. Neher. directeur-generaal van de P.T.T. diens toekomstige opvolger ir J. D. H. in der Toorn. Donderdag 2 September wordt de slot zitting gehouden in de Rolzaal op het Bin nenhof en de wetenschappelijke verhande lingen in het voormalige paleis aan Noordeinde. Indiscrete maniak in Zaandam In Zaandag is een dwaas aan het werk ie van waslijnen discrete dameskleding stukken rooft en ze bij andere burgers hetzijd aan de deurknop hangt, hetzij in de brievenbus laat zakken. De is bijzonder actief, want er zijn bij de politie reeds tien aangiften binnen gekomen. Aanpassings'ioeslagwet in het Staatsblad In Staatsblad 377 is thans afgekondigd de wet tot nadere verhoging van pen sioenen met een toeslag (Aanpassings- toeslagwet voor gepensionneerden). De wet treedt in werking op 25 Aug. De Rijn nadert het gevaarlijke peil Schade aan oogsten in Duitsland; Hongarije De Westduitse regering maakt bekend, dat belangrijke schade is toegebracht aan alle graan- en groentenoogsten; aan hooi. bonen, komkommers en tomaten. Door hevige regens in Zuid-Duitsland en Zwitserland is de Rijn boven Straatsburg sterk gewassen. Te Straatsburg was de r gisteravond nog slechts 15 cm be neden het „gevaar peil", dat op 5 meter ligt. In Hongarije wordt de schade door overstromingen veroorzaakt, geschat op 250 millioen gulden. Automuseum in beroep tegen belasting De directie van het Nationaal Museum voor de Automobiel te Driebergen nog in beroep gegaan tegen de aanslag voor vermakelijkheidsbelasting, die zoals bekend is door de gemeente Driebergen hardwerkende voor de vrede" geen reden is om al te pessimistisch te zijn. Doel van zijn politiek blijft in alle delen der wereld „tussen ons (Amerika) Europese vrienden" een betere samenwerking tot stand te brengen. Inmiddels heeft Eisenhower gisteren jn veto uitgesproken over een loons verhoging van vijf procent voor ander half millioen arbeiders in dienst van de federale regering. Door deze loonsverho ging zouden de kosten van de posterijen, het jaar reeds met een tekort millioen dollar werkten, met 112 millioen dollar toenemen. De loonsver hoging waartegen Eisenhower zijn veto uitsprak, was door het congres reeds goedgekeurd. De president, die op het ogenblik te Denver met vacantie is, zeide dat hij zijn besluit nu reeds had bekendgemaakt, om periode van onzekerheid voor de ar beiders te voorkomen. Grensposten kijken uit Vier psychopathen uit Avereest ontsnapt De politie in ons land is gewaarschuwd oor vier psychopathen. die kortgeleden uit de rijksasyls voor psychopathen te Avereest zijn ontvlucht. De patiënten zullen vermoedelijk trachten naar Frank rijk uit te wijken. Twee van de vier ontsnapten, de 39- jarige H. V. uit Rotterdam en de 47- jarige H. R. uit Breda zijn uit het kamp Hessum bij Dalfsen weggelopen. De an dere twee patiënten, de 27-jarige R. v. d. O. uit Schiedam en de 57-jarige J. S. uit Maastricht, die korte tijd verlof mochten hebben, zijn niet op hun cantieadressen aangekomen en ook niet jar het rij'ksasyl teruggekeerd. De rijkspolitie vermoedt, dat de elkaar na hun ontsnapping hebben op gezocht en zullen trachten ongemerkt de grens te passeren. Vrij dicht in de buurt van het kamp Hessum is het viertal namelijk gesigna leerd. Eén van de vier, die reeds enige len kans heeft gezien aan zijn bewa kers te ontsnappen, heeft zich goed op zijn vlucht voorbereid Hij draagt een kunstsnor, terwijl hij voorts zijn haren heeft geverfd. Alle grensposten zijn ge-' waarschuwd. Brand in vuurwerkfabriek te Zutphen Explosie voorkomen door buskruit te bevochtigen Te Zutphen is gisteravond in de werk plaats var. een vuurwerkfabriek in de Spittaalstraat brand ontstaan, toen paar knechts bezig waren met het schietpatronen. Kort na het uit breken van de brand werd de zoge naamde sprenkeler in werking gesteld, die de plaats waar het buskruit was op geslagen vochtig maakte, waardoor het gevaar voor een exploisie werd voor komen. Wel ging er nog wat vuurwerk de lucht in, maar zonder gevaar voor de omgeving. De brand was in anderhalf uur geblust De werkplaats grenzende bergplaats brandden geheel uit. De bovenverdiepingen kregen terschade. s t no:-.! I. La de pi Olivi Fran Churchill tot Mendès moed houden vriend... Een ernstige situatie, zegt Washington De Franse premier, Mendès-France, heeft van zijn conferentie met Churchill Eden te Londen verslag uitgebracht president Coty. Toen Churchill te Londen afscheid nam van Mendès-France, zet hij: „Ik zal doen wat ik kan, om U helpen, houdt goede moed." Britten Fransen waren het er over eens, dat samenwerking tussen de Westelijke landen, speciaal tussen Frankrijk en En geland. krachtig moest worden voort gezet. Over de politieke gang van zaken, na de conferentie van Brussel, blijft het gissen. Donderdag komt in de Franse nationale vergadering de kwestie Tunis aan de orde. terwijl de E.D.G. voor Za terdag op de agenda staat. Insiders me nen, dat men pogingen zal doen Mendès- France reeds over de „kwestie-Tunis" doen struikelen, teneinde ieder debat rer de E.D.G. voorlopig op te schorten. Bondskanselier Adenauer confereerde te Bonn met de leiders van de vier par tijen, welke zijn coalitie-regering vor men. Ook had hij een onderhoud met Oilenhauer, de leider der socialistische partij. Adenauer verklaarde, dat de antwoordelijkheid voor het lot var E.D.G. nu geheel bij Frankrijk ligt. West- oultse politieke kringen zijn van oor deel, dat de Westerse mogendheden nt zo snel mogelijk de Westduitse souve- relniteit moeten herstellen Een woordvoerder van het State De partment verklaarde, dat Amerika dt huidige stand der besprekingen over de E.D.G. „van zeer ernstige aard" acht. In Brazilië broeit het President Vargas afgetreden De president van Brazilië, Getulio Vargas, is volgens de Braziliaanse radio- omroep, afgetreden. Het kabinet kwam in spoedvergadering bijeen in het minis terie van oorlog. Sinds zes uur van morgen is de omgeving van het presi dentiële palels verboden gebied. Reeds lang deden geruchten de ronde over een gewapende opstand tegen president Var gas. Troepen hadden het gebouw van de telefoonmaatschappij en alle radiosta tions bezet. Leger, vloot en luchtmacht werden in staat van alarm gehouden. Vargas heeft het dus desondanksg niet |evei kunnen bolwerken tegenover de opposi- i®Pe< tie, die op zijn aftreden aanstuurde |'e J De „huidige crisis", die nu reeds ne gentien dagen duurt, werd veroorzaakt door de moord op een luchtmachtoffi cier, majoor Rubem Vaz, bij een aanslag op het leven van een medewerker aan een oppositieblad, Carlos Lacerda. Be weerd wordt, dat leden van de lijfwacht van president Vargas de hand in deze aanslag hebben gehad. Er waren tevoren reeds twee aanslagen, op Lacerda mis lukt. Aan latere telegrammen ontlenen wy, dat Vargas aftrad, na een langdurige ver gadering van de ministerraad. Het pre sidentschap is thans in handen van de vice-president. Deze heeft voorgesteld, dat binnen dertig dagen nieuwe verkie zingen zullên worden gehouden. Uit Rio de Janeiro werd gemeld, dat Vargas af trad, nadat hij een dringend memoran dum had ontvangen van legerleiders, die zich achter de leiders van de luchtmacht stelden. Rou spel Itege De heel Sneltrein1 Hamburg-Bazel verongelukt Te middernacht is bij Uelzen, ten Noor den van Hannover, de sneltrein Hamburg Bazel op een rangeerlocomoticf gere den. De bestuurder van de sneltrein en een Griekse passagier zijn om het leven gekomen. Er zijn 17 gewonden. Vier wagens van de sneltrein ontspoor den, aldus Reuter. Aardbeving in Nevada In het Westen van de Amerikaanse staat Nevada, heeft zich de afgelopen nacht een aardbeving voorgedaan, die ernstige schade aan gebouwen heeft ver oorzaakt. In San Francisco en in Sacra mento (Californië) werden schokken ge voeld. Vi Eerste Griekse maaltijd Gebraden speenvarkens voor de vorsten op de Agamemnon Het Griekse schip Agamemnon, waar mede 95 telgen uit Europese vorstenge slachten een reis op de Middellandse Zee maken, is gistermiddag de haven van Korfoe binnengelopen. Hier voegden zich •koning Umberto van Italië en zijn ge- bij het gezelschap. Zij hadden de nacht te Athene doorgebracht en waren met het particuliere vliegtuig van de Griekse ko ning naar Korfoe gevlogen. De koninklijke reizigers die een kijkje amen op het eiland Korfoe, gingen zon der ceremonie van boord. De jongste leden van het gezelschap laakten zich meester van de door de eigenaar van de Agamemnon, Noykos, ge reserveerde auto's. Andere vorstelijke per soonlijkheden, onder wie koningin Juliana, laakten gebruik van de auto's van het jmerverblijf van het Griekse konings- Voor de eerste Griekse maaltijd aan boord van de Agamemnon werden te Kor foe vijftien aan het spit gebraden speen varkens aan boord gebracht. Engels exportwonder in ons land Edward Cook. Engels exportwonder no. 1, heeft een weekje vacantie in Neder land pogen door te brengen. Deze 67- jarige vitale zakenman, die sedert 1945 zyn zeggen voor ruim ƒ400.000.000 Engelse industrieproducten in de me taalsector over de wereld heeft verkocht, heeft echter geen kans gekregen om van zijn vacantie werkelijk te genieten. Zijn Nederlandse zakenrelaties lieten hem niet met rust. Men vroeg hem in vaak tamelijk uitvoerige conferenties, voortaan ook de verkoop in den vreemde van een reeks Nederlandse producten ter hand te nemen. De heer Cook heeft besloten hier mede proefnemingen te doen. Kasdeklangspercentage verhoogd centage van de handelsbanken verhoogd van 9 tot 10 pet. Voorts heeft de bank zich bereid verklaard schatkistpapier met een looptijd van minder dan 105 dagen tegen variabele dlseontotarleven De koninklijke bezoekers maakten uit stapjes, dronken limonade in de tuin van het paleis Mon Repos en genoten van het uitzicht op het „Eiland van de Odyssee" de geschutsopstelling van Kanoni af. Er werden strenge maatregelen genomen de vorsten volkomen afzondering te geven. De menigte werd door gendarmen op een afstand gehouden. Het schip zou gisteravond Korfoe ver laten op weg naar Katakolon. 't Kopen van tweede hands auto's Die van diefstal afkomstig zijn Bij het kopen van een tweedehands auto moet men behoorlijk oppassen, want als de wagen gestolen blijkt te zijn, loopt men altijd het gevaar, dat de eigenaar zijn eigendom terugvordert. En als hij dit binnen drie Jaar na de diefstal doet, be hoeft hij de houder geen cent te ver goeden. De houder moet dan maar zien, dat hij zijn geld terugkrijgt van de ver- Nu wordt de houder echter enigszins beschermd, wanneer hij de wagen op een markt of openbare veiling heeft gekocht. In dat geval moet de eigenaar hem name lijk de schade vergoeden. Maar hoe gaat het nu als de houder, die als voorzichtig man zijn wagen op een markt of openbare veiling gekocht heeft, deze weer doorverkoopt voordat er drie jaren sinds de diefstal verstreken zijn? Dit heeft de Hoge Raad beslist in een arrest, dat opgenomen werd in De Neder landse Jurisprudentie van 21 Augus tus j.l. In dit geval moet de houder de wagen teruggeven, zonder dat hij van de eige naar enige schadevergoeding ontvangt. En de voorzichtige man, die de wagen gekocht heeft op een markt of openbare veiling bemerkt, dat zijn voorzichtigheid hem niets geholpen heeft, want hij is verplicht de koper de koopsom terug te Wie dus op een openbare velling of markt koopt, heeft altijd kans op een schadepostje, wanneer hij binnen drie jaar na een diefstal de auto doorverkoopt. Dit geldt niet alleen voor auto's maar voor alle roerende goederen, horloges,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4