Jlteutuc geilisrfje GToitrant KLM-machine 5 km voor Bergen in zee gestort; 21 doden Oorzaak onbekend - men denkt aan explosie Ramp wellicht veroorzaakt door ontploffing DINSDAG 24 AUGUSTUS 19S4 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10124 .StaaUattlcft l» aMlr»m «tjn hert to Itgtje aspotf' Vermakelijkheids belasting op de helling C. J. VAN SCHAIK G. K. FEEKES A. J. DE WOLF M. C. VAN DER MARK DÉVERMiSSlNG V. D." BONTEKOE' Slachtoffers van de ramp Gezagvoerder Charles Christian Harman werd op 14 Januari 1918 geboren in Edmonton (Canada). Hij was gehuwd, maar had geen kin deren. Gezagvoerder Harman was in K.L.M.-dienst sinds 20 Februari 1947 en werd vlieger le klas en intercontinentale gezagvoerder op 1 April ljfól. Zijn vooropleiding ge noot hij bij de Royal Air Force. Hij was bij de K.L.M. tevens in structeur. Zijn deskundige inzichten hadden aller waardering. De heer Harman heeft indertijd de eerste Superconstellation van Amerika naar Schiphol gevlogen. Tweede vlieger Antonius Johan nes de Wolf, geboren te Delft op 11 October 1916, was gehuwd en had twee kinderen. Vlieger De Wolf was in K.L.M.-dienst sinds 1949. Zijn rang in militaire dienst was kapitein-vlieger-waarnemer bij de Kon. Luchtmacht. Derde vlieger Rudolf Mano To- field Meyers was geboren in Er- melo op 19 Juli 1928. Hij was ge huwd en had 1 kind. Vlieger Meyers had een militaire opleiding bij de Kon. Luchtmacht en was in K.L.M.-dienst sinds 1954. Telegrafist Anton Florus van Ag- gelen, geboren te Amsterdam op 30 Maart 1920, was gehuwd en had 2 kinderen. Hij kwam in dienst bij de K.L.M. op 16 Januari 1946. Eerste boordwerktuigkundige Laurens Cornelis Koppenol werd geboren te Amsterdam op 19 No vember 1918. Hij was gehuwd en had 2 kinderen. Hij trad reeds be gin 1939 in dienst van de K.L.M. Tweede boordwerktuigkundige Sebo Berend Geertsema werd ge boren in Termunten (Gr.) in 1926. Hij was gehuwd en had 1 kind. De heer Geertsema trad in dienst van de K.L.M. in 1947. Eerste steward Christian Johan nes van Schaik werd geboren te Utrecht op 29 Januari 1926. Hij was gehuwd en het echtpaar had 1 kind. Steward van Schaik was in K.L.M.-dienst sinds 1949. Tweede steward Gustaaf Lam- bertus Feckes, geboren in Den Haag op 21 November 1920, was gehuwd en had geen kinderen. Hij was sinds enkele jaren in dienst van de K.L.M. Stewardess Magdalena Christina van der Mark was op 29 Maart 1929 geboren in Curasao, waar ook haar ouders wonen. Tot de verongelukte passagiers behoort het echtpaar A. Peeper uit de Messchaertstraat 4 te Amster dam. De heer Peeper is directeur van de N.V. Gebr. de Leeuw, een groothandel in textiel uit de St. Antoniebreestraat te Amsterdam. De heer en mevrouw Peeper waren naar Amerika geweest om hun dochter, die een zoon had gekregen te bezoeken. Zij waren met het oog op de opening van een nieuwe tex tielfabriek in Woerden (op morgen) met de Willem Bontekoe naar Ne derland vertrokken om tijdig in het land terug te zijn. De overige slachtoffers zijn: Het uit drie personen bestaande gezin Baussan uit Haïti, dr Ernest Decker, mrs Decker, mr Leonhard Jamison en het uit vier personen bestaande gezin Yarrow (echtpaar en twee jongens uit de Verenigde Staten). Ook dr en mrs Decker en mr Jamison komen uit de V.S. De 53-jarige heer Joseph Yarrow was president van Betts and Belts Corp. en Woodbury Manufacturing Co., fabrikanten van electro-moto- ren. Hij stond sedert 1920 aan het hoofd. Hij vertrok met zijn vrouw en zijn tweelingzoons Zondagavond uit New York voor een vacantie- en zakenreis van een maand. JjE BANGE VREES over het lot van het ver miste K.L.M.-vliegtuig Willem Boniekoe verkeerde gistermiddag in droeve zekerheid, toen twee zoekende scheDen omstreeks vijf uur lussen Egmond aan Zee en Bergen aan Zee verschillende wrakstukken aantroffen, waaronder twee Witte hoofdkussentjes met daarop in blauwe letters: K.L.M. Daarmee kwam vast te staan, dat de viermotorige Douglas DC-6B op slechts enkele tientallen kilometers van het eindpunt (Schiphol) in zee was gestort, ongeveer 5 km uit de kust. Alle 21 inzittenden negen bemannings leden en twaalf passagiers moeten om het leven zijn gekomen, 's Avonds omstreeks half acht werd het eerste stoffelijk overschot aangetroffen: het lijkje van een drie- of vier jarig kindje, het zoontje van het echtpaar Baussan uit Haïti. Over de oorzaak van deze achtste K.L.M.- ramp na de oorlog tast men nog in het duis ter. Slechts de verklaring van een strand- exploitant en enkele anderen in Schoorl, die rond half één een doffe plof hoorden, zou kunnen wijzen op een explosie, aie het K.L.M.-vliegtuig in volle vlucht heeft ge troffen. De Willem Bontekoe was Zondag om 17.30 uur plaatselijke tijd uit New York vertrokken. Het toestel had geen tussenlanding gemaakt te Gander op New Foundland, maar was rechtstreeks gevlogen naar Shannon op Ierland, waar het Maandagmorgen aankwam. De machine had door gun stige wind een snelle vlucht over de Oceaan gemaakt en landde IV2 uur vóór schematijd te Shannon. Negen passagiers gingen daór van boord, onbewust varr het grote gevaar, waaraan zij op deze wijze ontsnapten. Het waren mevr. Ursula Donohue, de I de Marine-luchtvaartdienst als door de heren Glen Faraley en William Geragh- K.L.M. ondernomen. Ook hulp van ty, mevr. Mary Kelleker, de heer en Britse kustwacht werd aanvaard, mevr. McAllister en mej. Margaret Mc I Lincoln-vliegtuig steeg van Upwood, in Een rubberboot, een deel van de pantry en enige kussens, die door de loodsboot Bellatrixwerden opgevist deden de aangrijpende spanning over de K.L.M.-machine Willem Bontekoe verkeren in de rampspoedige zeker heid dat het trotse toestel in zee was gestort. Met sombere gezichten brachten redders de gevonden wrak stukken aan wal. het district Huntingdonshire op en zocht ten westen van de koers die het vlieg tuig had gevlogen. Omstreeks 5 uur bracht de kotter Texel uit IJmuiden het bericht dat ruim 20 km ten Noordwesten van IJmuiden .•rakstukken en papieren op zee rond dreven. Even later rapporteerde de loodsboot Bellatrix een stoel, twee witte kussens met K.LM.-merk en enige an dere voorwerpen te hebben zien drijven op dezelfde plaats. De reddingboot Neeltje Jacoba uit IJmuiden meldde om half zevèn dat zij een grote vierkante olievlek had aan getroffen en voorts zwemvesten, een vliegtuigstoel en kleinere voorwerpen. De loodsboot Bellatrix vond een op 19 Augustus door de douane te Amsterdam afgestempeld chequeboek De mijnenveger Hollandsch Diep sein de, dat zij enkele vliegtuigstoelen had op gepikt. Aangezien deze mededelingen verdere twijfel uitsloten, werden terstond alle reddingspogingen door de Marinelucht vaartdienst, sleepboten, redding loodsboten, alsmede een helicopter het vliegkamp Valkenburg, op de plaats van het ongeluk geconcentreerd. Zware zee In de stromende regen liep gisteravond om half 10 de loodsboot Bellatrix, een van de schepen, die aan het bergingswerk van het verongelukte vliegtuig had deelgeno men, de haven van IJmuiden binnen met een droeve last aan boord. Het schip had het lijkje van een jongetje, het zoontje van het echtpaar Baussan uit Haïti in van de sloepen. Dat was het laatste sultaat van een droevige dag, die de red ders van IJmuiden zich lang zullen her inneren, omdat hun werk bij een zee: ruwe zee zonder resultaat gebleven was Omstreeks 10 uur gisteravond hebben ook de andere schepen aan de in regen sluiers gehulde vissershaven de geborgen wrakstukken van de tn zee gestorte KLM- machine gelost. De mannen, die nog in oliegoed en doornat de trieste overblijf selen van het eens zo grootse toestel van boord van de schepen droegen, waren diep onder de indruk van het troosteloze (Zie ook pagina 4.) Duizenden mensen stonden gis termiddag in Egmond aan Zee langs het strand om het zoeken naar het verongelukte K.L.M.- toestel gade te slaan. Op de foto: een helicopter van de Ma rine-luchtvaartdienst speurt de zee af. Moeilijk op le helderen mysterie Vacantieganger zag een vliegtuig naar zee terugkeren OVER DE OORZAAK van de K.L.M.-ramp valt nog niets met zekerheid te zeggen, maar personen die bij de reddingspogingen waren betrok ken, denken aan een ontploffing. Er zijn namelijk uit elkaar gerukte schuimrubberkussens, kapot gereten dekens en delen van vliegtuigstoelen opgevist. Bovendien vertoonde het grootste deel van de kajuit-inrichting en yan de gevonden papieren sporen van brand. Ook heeft de loodsboot Bellatrix een brandend deel van het vliegtuig waargenomen. lereerst de zendinstallatie onklaar is ge raakt. Voort neemt men aan dat het toe stel. dat met de wind in de rug Aan een ontploffing denkt ook de 42-j. strand-exploitant B. M. C. Sporre uit Schoorl aan Zee. die gistermiddag tussen twaalf uur en half één met zijn familie leden een doffe dreun heeft waargenomen welke hem als een explosie voorkwam. Hij bevond zich op het terrasje van zijn restaurant. Ook de andere aanwezigen hoorden de klap en zochten met hun ogen de zee af. Zij konden echter niets waar- De redders menen dat de ontploffing zich kan hebben voorgedaan ln de cock pitruimte van het vliegtuig en zijn voorts van mening, dat een volkomen onver wacht voorval als een explosie het vlieg tuig verhinderd heeft een noodsein uit te zenden. Indien er brand in een der motoren zou zijn opgetreden, zou er voor het geven van een noodsignaal nog tijd zijn geweest. Van de zijde der K.L.M. gaf men te verstaan, dat het zeer moeilijk is op korte termijn vast te stellen of er zich een ontploffing heeft voorgedaan. Minutieus onderzoek door deskundigen kan mis schien de oorzaak van dit ongeluk eens aan het licht brengen. Indien wij goed ingelicht zijn wordt als voorlopig geconcludeerd dat het vliegtuig plotseling iets is overkomen, waarbij al- grote snelheid had, bij het neerkomen op het water uit elkaar Is geslagen. Hier n o.a. op: gebroken rugleuningen var zitplaatsen in het vliegtuig en de deer lijke verminking van gevonden stoffelijke resten van inzittenden. Terug naar zee De heer Baayens uit Rotterdam, die zijn vacantie doorbrengt in Egmond a. d. Hoef. hoorde in zijn zomerhuis omstreeks half- één gistel-middag een brommend geluld van een laag vliegende machine. Hij de naar buiten en zag een toestel laag vliegend van uit het Westen het Oosten gaan en riep tegen zijn vr> „Als die maar niet tegen het huis de familie Hopman vliegt." Dit huis ligt op enige afstand van zijn zomerhuis, aldus De Tel. Kort daarna maakte het vliegtuig, naai hij meedeelde, op zeer geringe hoogte eer zeer scherpe bocht en vloog Noordwest- waarts in de richting van de zee. De heer Baayens heeft niet kunnen ontdekken, in verband met het slechte zicht, of het passagiersvliegtuig betrof. Mevrouw Baayens verklaarde nog, dat Allister, mevr. Elizabeth Milligan en mej. Mary Mullarky. Op normale wijze steeg de Willem Bontekoe van het vliegveld Shannon op met bestemming Amsterdam, waar zij plm 12.40 uur werd verwacht. Het was 12.32 toen telegrafist Van Ag- gelen contact opnam met Schiphol. Een gewoon routine-gesprek. Hij bevestigde de goede ontvangst van het weerbericht en de op Schiphol heersende barometer stand. Als laatste melding gaf Van Aggelen door, dat het toestel vermoedelijk om 12.47 boven het naderingsbaken bij Schiphol zou zijn. Nadien werd niets meer van de DC-6B vernomen.... Vijf minuten na het algesproken tijd stip. waarop het toestel boven het nade ringsbaken zou verschijnen, gaf de ver keerstoren Schiphol aan het Bureau Ver keersregelingen het bericht door dat dp Willem Bontekoe er niet was. Alarm Onmiddellijk nam de luchthaven maat-1 regelen. Een half uur lang mocht geen I toestel meer landen om de gelegenheid open te houden, dat het toestel zónder radar zou landen Nadat men bij de K.L.M. een ogenblik de mogelijkheid had overwogen, dat de PH-DFO. door een radio-defect en lage bewolking gedwongen, naar een vlieg veld met helder zicht was uitgeweken, werden al spoedig, met de 'gedachte aan een eventueel ongeluk, opsporingsvluch- tcn, zowel door de reddingsdienst van De machtige luchtreus Willem Bontekoe van de K.L.M., die al zo vaak over bergen en oceanen koerste en nu vlak voor de vei lige haven op mysterieuze wijze verdween. haar man riep: „Dat vliegtuig loopt op één poot; dat moet vast en zeker een noodlanding maken De heer Buys, badmeester op het strand te Bergen aan Zee, verklaarde omstreeks kwart voor één in het Noordnoordwesten in de lucht boven de horizont een rook- streep te hebben gezien. Hij heeft daarop nog zijn verrekijker genomen, maar kon niets meer ontdekken. Van een overko mend vliegtuig heeft hij niets gehoord, maar dat kan komen, doordat 't weer op dat ogenblik bar was: het regende bij stromen. Om vijf minuten over tien bracht de loodsboot Bellatrix gister avond te IJmuiden het eerste stoffelijk overschot van een pas sagier der K.L.M.-machine bin nen. Het was van het zoontje van het echtpaar Baussan uit Haiti. WEERBERicirr Plaatselijk buien Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind. in hoofd zaak tussen noordoost en zuidoost. Mórgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur. ZON EN MAAN Woensdag zon van 5.39—19.45; Maan. van 1.59—18.15 op 28 Aug. n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1