Hieuwe geiterfje (Courant Geen compromis bereikt, samenwerking blijft maar Jacht met honderd vorsten begon pleziervaart Schmidt-Wittmack kopstuk der C.D.U. „overgelopen" V' Wist U Struikelblokken, voor andere vijf onoverkomenlijk MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steens treat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10123 Nortgho- wandeltocht Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlantuasUclj It gtjeftleoni »mn bert fa fcgfjeospot!" HET E.D.G.-VERDRAG IN DE VUURPROEF Minister Beyen: alle hoop op een accoord niet verloren of verworpen. Zaterdagochtend had Bruce een onderhoud van meer dan een uur met Adenauer. Mendès-France komt met lege handen thuis en hij zou al gezegd heb ben, dat zijn parlement het verdrag in zijn huidige vorm nooit zal aanvaarden. Of hij dit inderdaad gezegd heeft betwijfelen. Volgens minister Beyen zijn de kansen op ratificatie van het E.D.G.-verdrag door het Franse parlement verbeterd. Mendès-France had wel niet geheel zijn zin gekregen, maar de vijf andere lan- DE CONFERENTIE van Brussel is mislukt. Duitsland, Italië en de Benelux-landen zijn er niet in geslaagd, de Franse premier Mendès- France naar huis te doen gaan met een E.D.G.-verdrag. dat zodanig ge-1 z|n geKregen maar ae V1J wijzigd was, dat het voor het Franse parlement aanvaardbaar geworden den hebben hun bereidheid, is. De vijf E.D.G.-parlners hebben de voorstellen van Mendès-France van te doen, getoond, mits daarbij de wezen- de hand gewezen. Mendès-France brengt vandaag een bliksembezoek inh.oul van het verdra.8 ongewij- acnn premier Churchill, waarschijnlijk in een laatste poging om een op lossing voor de Duitse herbewapening te vinden. Zoals bekend, is Engeland weliswaï steeds voorstander van een E.D.G. g' weest, maar het wilde hiervan zelf gec deel uitmaken. Churchill heeft Adenaui een telegram gestuurd, dat eerst na h< mislukken van de conferentie Een politieke prognose: De grote vragen, waarvoor de Weste lijken, na de verwerping van het geamen deerde EDG-verdrag van Mendès-France staan, zijn de volgende: 1. Als Mendès-France de EDG in haar huidige vorm voorlegt aan de nationale vergadering, zal hij dan de steun der Franse partijen hebben? 2. Zullen de V.S. en Groot-Brittannië nu stappen doen. zoals zij gezegd hebben, om West-Duitsland zoveel mogelijk sou- vereiniteit te verlenen met uitzondering van het recht om zich te herbewapenen? 3. Zal Frankrijk met de V.S. en Groot- Brittannië instemmen een deel van de vrijheid aan de Duitsers terug te geven, lof zal het van zijn recht van veto in zijn zone van Duitsland gebruik maken? 4. Moeten de ministers van Buitenland se Zaken en Defensie van de 14 landen van de NAVO bijeenkomen om een ma nier te zoeken West-Duitsland in te scha kelen bij de verdediging van het Westen? 5. Zullen de V.S. de hulp aan Frankrijk stopzetten, indien de EDG van de hand kendgemaakt, maar waarin de Engelse staatsman tot uitdrukking zou hebben ge bracht, dat hij vastbesloten is een Duitse herbewapening te bevorderen al of niet binnen het kader van de E.D.G. Mendès-France heeft in Brussel ge poogd, de Benelux-landen en Duitsland, die het E.D.G.-verdrag reeds hadden ge ratificeerd, zoveel wijzigingen in het ver drag te doen aanbrengen, dat het ook voor het Franse parlement aanvaardbaar zou zijn. De voornaamste punten van Mendès- France's voorstellen waren: 1. Opschorting van de supcrnatlonale bevoegdheden van het te ontwerpen Europese Hoge Commissariaat, dat het bevel over het Europese leger zou vc ren, voor de duur van acht jaar. 2. Alleen die troepen zouden tot 1 Europese leger behoren, die in de vo< uitgeschoven zone, d.w.z. Duitsland. lag< 3. Frankrijk moest onder bepaalde oi standigheden het recht hebben zich uit de E.D.G. terug te trekken. De andere landen, waaronder ook Italië, dat het verdrag nog niet geratifi ceerd heeft, wilden hier niets van weten. Deze voorstellen betekenden in feite im mers niet anders dan dat het boven nationale karakter van de E.D.G. voorlo pig verdwenen zou zijn; dat alleen het Duitse leger geheel onder Europees be vel zou komen, terwijl van de andere landen slechts enkele onderdelen, di toevallig in Duitsland gelegerd warei daaronder zouden vallen. Na drie dagen van moeizaam confere ren, waarin alle mogelijkheden zorgvul dig werden onderzocht en nieuwe voor stellen werden gedaan, moest men in de nacht van Zaterdag op Zondag toegeven, dat de conferentie mislukt was. Daarvoor was er een geweldige diplo matieke activiteit geweest. Ambassadeurs reden af en aan bij het Belgische mini sterie van buitenlandse zaken, waar d< conferentie gehouden werd. Op het laat- ogenblik wierp ook Amerika zijn ge- ht in de schaal. De Amerikaanse am bassadeur bij de K.S.G. David Bruce, stelde Mendès-France namens de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, een nota ter hand, waarin er op gewezen werd, dat de Ver. Staten zich hun houding zouden voorbehouden, wan- het E.D.G.-verdrag werd gewijzigd zigd blijft. De standpunten zijn eens duidelijk uiteengezet en iedereen bleek, ondanks alles, van de noodzaak van de Europese samenwerking over tuigd. Volgens het officiële communiqué van de conferentie, dat gistermiddag be kend gemaakt is. blijven de politieke doeleinden in Europa: gezamenlijke de fensie, waarin ook Duitsland een plaats heeft en voortdurende werkzaamheid, om ook de politieke en economische tegratie van Europa te bevorderen. Mendès-France naar Londen vertrokken De Franse Premier Mendès-France is vanochtend om 10.20 uur per vliegtuig uit Brussel naar Londen vertrokken, waar hü besprekingen zal voeren met Churchill en Eden. Haring (60.000 vaten) naar O.-Duilsland De Nederlandse exporteurs van haring hebben, door bemiddeling van de Neder landse Bond van Haringexporteurs, eer overeenkomst met Oost-Duitsland aange gaan tot levering van 60.000 vaten gezou ten haring. De haring zal worden geleverd in de periode September 1954 tot Februari 1955. De uitvoering van de overeenkomst hangt nog af van de algemene regeling van het handelsverkeer tussen Nederland en Oost-Duitsland. PRINSES RAGNHILD HEEFT EEN ZOON Mevrouw Lorentzen, prinses Ragnhild van Noorwegen, heeft het leven schonken aan een zoon. Moeder en maken het goed. Prinses Ragnhild, een kleindochter van koning Haakon, is 24 jaar. Na haar huwe lijk in Mei van het vorige jaar met Erling Lorentzen, de zoon van ?en reder uit O5I0. behield zij haar titel. Auto tegen boom een dode, 4 gewonden De apotheker K. J. Karsten uit Assen Is Zaterdagavond. toen hü met zyn vrouw en vier kinderen, komende uit de richting Den Ham. op de weg Hellen- doorn-Ommen kwam. met zijn auto te gen een boom gebotst. Alle inzittenden moesten naar het ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht. Een achtjarig meisje was zo ernstig gewond, dat zü in dc loop van de avond is overleden Het jongste kind kon naar Assen worden overgebracht. Vader, moeder en twee kinderen verblijven nog in het zieken huis. Hun toestand is redelijk wel. De heer Karaten had de kinderen afgehaald in Winterswyk. waar zij gelogeerd had den. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is Zaterdag overleden de 42-jarige invalide J. Wolbeek uit Amsterdam, die Woensdag tengevolge van een on gelukkige val op het stadionterrein ern stig werd gewond. Op deze foto ziet men enige kopstukken van de conferentie te Brussel over het Europese defensieverdrag. Links de Westduitse bondskan selier dr Adenauer, in druk gesprek met de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de N.A.V.O.jhr mr A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. In het midden Walter Hallstein, Adenauers rechterhand bij de ingewikkelde besprekingen, die helaas voorlopig geen positief resultaat boekten. >rdt? Zullen er stappen tegen de Franse premier in Frankrijk genomen worden? Zullen de rechtse, centrum- en andere partijen, of delen daaiwan, welke voor de EDG zijn, hem ten val brengen? Zal Rusland van de toestand gebruik maken om een wig te drijven tussen Frankrijk en zijn bondgenoten, of zal het nieuwe poging doen een conferentie houden over dg veiligheid Europa? Zullen minister Dulles en zijn Britse ambtgenoot Eden afzien van hun plannen de conferentie op de Philippijnen ovei Zuidoost-Azië bij te wonen? Malenkof uitgenodigd door Attlee Clement Attlee. de voormalige Britse premier, heeft Malenkof, de Russische minist-r-president uitgenodigd een be zoek aan Engeland te brensen. Pearson, bekend New Yorkse radio commentator, vertelde, dat Attlee dit verzoek, uit naam van de Britse Labour party, tijdens zijn bezoek aan Moskou had gedaan. Malenkof zou nog niet defi nitief ja of neen hebben gezegd, maar hü overwoog de mogelükheden van een be zoek aan Londen. Zuid-Molukken wenden zich lot V.N. In verband met het Indonesische ver zoek om het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea op de agen da van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ie plaatsen, hebben thans ook de Zuidmolukse minister van Verdediging, ir. A. Manusama, en de al gemene vertegenwoordiger van de re publiek Zuid-Molukken. dr. J. P. Nikyu- luw. zich telegrafisch tot de secretaris generaal van dc N V. gewend met het Circa 25000 Vlamingen naar 't IJzermonument Naar schatting 25.000 Vlamingen Reb ben gisteren de traditionele bedevaart naar het IJzermonument te Diksmuiden ondernomen om daar aan de voet van de uit zijn puin herrijzende IJzertoren hulde to brengen aan de Vlaamse doden uit de beide wereldoorlogen. Drie detectives aan boord „Aan het eind hopen we verlovingen bekend te kunnen maken" BIJNA HONDERD PERSONEN van vorstelijke bloede zijn, onder be scherming van drie Griekse detectives, aan boord van het luxueuze jacht Agamemnon een pleziervaart langs de Griekse eilanden begonnen. De koning en koningin van Griekenland, die de reis hebben georganiseerd, zijn gastheer en gastvrouw. De eerste pleisterplaats is het eiland Korfoe. De vorstelijke gasten stonden langs de reling te wuiven toen het schip wegvoer uit Napels. Ontsnapte liep tegen directeur op Uit het huis van bewaring te Middel burg ontsnapte dezer dagen een negen tienjarige gedetineerde. Zodra de direc teur dit vernam, greep hij een fiets er zette de achtervolging in. Twee leden van het personeel hadden moeite hem op de fiets bü te houden. De directeur had succes, want ftp de Beenhouwersingel liep de vluchteling letterlijk geopende armen. Max Reimann van hoogverraad beticht Tegen de leider van de Westduitse com munistische partü. Max Reimann, zou volgens berichten van Reuter uit Bonn een arrestatiebevel zün uitgevaardigd. Op het federale hoge gerechtshof te Karls ruhe kon men dit bericht gisteren ont kennen noch bevestigen. Reimann be vindt zich op het ogenblik in Oost-Duits land. waar hü als eregast enige atle tiekwedstrijden in Leipzig heeft byge- woond. Hij had Zaterdag op een commu nistische bijeenkomst in Hamburg aan wezig zullen zün, waar hü evenwel niet is verschenen. Volgens Associated wordt Reimann be schuldigd van hoogverraad tegen de federale regering te Bonn. Arbeiders eisen hoger loon Geen overwerk meer Voor Velsens tunnel Als gevolg van de groeiende ontevreden heid over het peil der lonen, uitbetaald bij de Velsense tunnelbouw, is tijdens een gadering van het grootste deel der rknemers het besluit gevallen, van he den af geen overwerk meer te verrich ten. Het overwerk komt bij de continue- uw veelvuldig voor als gevolg van het ton storten, dat niet afgebroken kan Een van de eerste gevolgen van he' besluit zal zijn, dat de aannemingsfirms tunnelbouw, de Amsterdamst Ballastmaatschappij zich genoodzaakt zal drie ploegen van acht uur te werken, in plaats van met twee var vaalf uur. Reeds enige tijd geleden eisten de ar beiders van de Ballastmaatschappij tier procent loonsverhoging. Daarna is inder tijd vlak voor de bouwvakvacanties eer toeslag op het loon betaald. De tien pro cent loonsverhoging echter is nog steeds de wensen van de arbeiders er dc kern. Man en kind op bromfiets door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg aan de Vossenweg te Apeldoorn is Zaterdagmid dag de 49-jarige bromfietser J. de Haas uit Apeldoorn, bij wie de vijfjarige bij hem inwonende J. Heygemer achterop zat. door de electrische trein uit Zutphen gegrepen en twintig meter meegesleurd. De man en het kind werden met ern stige verwondingen naar het Julianazie- kenhuis overgebracht. De bromfiets werd totaal vernield. De sneltrein had tengevolge van di1 ongeluk 17 minuten vertraging. Nader wordt gemeld, dat de 49-jarige J yd! de Haas vanmorgen in het ziekenhuis is overleden. Volgelingen van dr John Speelt hij belangrijke geheime documenten in handen der communisten? hadden het vertrek aanvankelyk gestuurd. Het begon toen koning Paul van Griekenland arriveerde te en in verwarring. De Griekse tor- pedobootjager Navarinon. die hem vervoerde, botste tegen een Amerikaans marineschip. De schade was gering, doch de verlegenheid was groot. Daar kwam nog by, dat de Agamemnon twee uur te laat uit Marseille aankwam, om de gasten aan boord te nemen. De vertra ging was te wijten aan de zware zeeën De politie was strikt onpartyaig en maakte bij haar afzcttlngamaatregelen geen verschil tussen vorsten en gewone mensen. De verslaggever van AP., die koning Paul wilde interviewen, werd verwijderd. Voordat de verslaggever door de poli tie werd weggestuurd, had de Koning hem verteld tc hopen, dat de plezier- t een stimulans zou worden voor het sme in Griekenland. „Of er nog een reden is voor de tocht? Eigenlyk niet. Natuurlijk vinden we het prettiger el kaar by gelegenheden als deze te ont moeten dan alleen maar by' begrafenis zei koning Paul Verlovingen Dennis Typaldos, de Griekse consul in Napels, zei tegen een verslaggever van A.P., dat het voornaamste doel van de toont was, dat de koninklüke fami lies elkaar beter leren kennen. „Wy ho pen aan het einde van de tocht enige verlovingen bekend te kunnen maken..", aldus de consul. Aan boord werden de gasten door koning Paul begroet. Met opgerolde hemdsmouwen stond hy hen op wachten. Koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene arriveerden aan boord van een motor barkas van de Amerikaanse marine. Als OLGENS DE OOSTDUITSE RADIO, is een lid der Christen-democrati sche partij (van Adenauer) „overgelopen" naar Oost-Duitsland Schmidt-Wittmack, vice-voorzitter van de C.D.U. in Hamburg, die vorig jaar bij de overwinning van Adenauer gekozen werd in de Westduitse bondsdag, heeft voor zichzelf, zijn echtgenote en dochter asyl gevraagd Dit verzoek werd ingewilligd. Het sensationele nieuws is in Bonn als een bliksemslag ingeslagen. Het komt vier weken na de geruchtmakende desertie van dr Otto John, de chef van de Westduitse spionnagedienst, naar Oost-Duitsland. voor het Europese leger en de Westduitse herbewapening. Adenauer wacht de offi ciële bevestiging af van de vlucht var Schmidt-Wittmack naar Oost-Duitsland. alvorens verdere maatregelen te nemen. De onrust onder de militaire adviseurs van de Westduitse bondskanselier is uiteraard zeer groot. De Westduitse minister van Binnen landse zaken, dr Schroder, met vacantie zijnde, werd het eerst van dit sensatio nele nieuws op de hoogte gebracht. Wij zullen dus moeten afwachten of er inder daad verband bestaat tussen het geval van dr Otto John en dat van Schmidt- Wittmack. Aan Reuter ontlenen wij nog. dat de betrokkene reeds enige tijd In Hamburg onder toezicht stond. Toen hij dit bemerkte, achtte hij hel verstandiger uit te wijken. Hij had een transport- en brandstoffenbedryf. dat niet erg flo- Minister Strauss, deel uitmakende van het kabinet- Adenauer, als minister zon der portefeuille, verklaarde, dat voor noemde Schmidt-Wittmack de laatste week in Bonn geweest was met vacantie. Hij had aan een afgevaardigde van de C.D.U. gezegd, dat hij van plan was naar Berlijn te gaan. Sindsdien heeft men niets hem gehoord. De gehele West duitse politie kwam terstond in actie om 'erdere bijzonderheden te vernemen iver de achtergrond van Schmidt-Witt- mack's overlopen naar de communisten. deze persoonlijkheid eigenlijk? Hij werd in Berlijn geboren, was van be roep aanvankelijk handelsvertegenwoor diger en maakte sinds 1949 deel uit van de Hamburgse gemeenteraad. Tijdens de tweede wereldoorlog deed hij dienst in het Duitse leger en klom op tot eerste luitenant. Uiterst bedenkelijk in dit ge- dat hij lid was van de ..parlemen taire commissie" voor de E.D.G., van de missie voor al-Duitse aangelegenhe en van de Evangelische Werkge- nschap in de C.D.U. Alle vergaderin- van de belangrijke commissie voor Europese veiligheid worden achter geslo- n deuren gehouden. Dat de veilingvereniging Overbetuw De Westduitse commissaris voor de te Eist. de oudste fruitveiling veiligheidsaangelegenheden. Th. Blank en Oosten van het land. wordt omgezet in generaal Heusinger, chef van het depar-lcen coöperatie. tement van Blank, hadden de laatste DAT opsporing is verzocht van de 81- maanden hoogst vertrouwelijke rapporten jarige Gerril v. d. Pol uit de Den Her deze commissie verstrekt. Deze gin-rfigstraat 10 tc Rotterdam, die sinds Don- over de vorming van het Europese derdag wordt vermist, en het organiseren van een Duitsel DAT de Bond Heemschut op Vrijdag strijdmacht van 500.000 man. Blank en 3 September in Culemborg rijn algemene Heusinger hebben deze commissie ookIledenvergadering houdt, mededeling gedaan van de hoogstgehetmej dat de normalisatie van de Steen een centrale inlichtingen-1wijker Aa. waarvoor 230.000 m3 grond het Europese leger. Schmidt-moet worden verzet, voor bijna 1400.000 dus volledig op de hoogte i= opgedragen aan R. Boltje en Zn te eest vertrouwelijke plannen i Zwolle. De Gasperi's laatste droeve gang Het stoffelük overschot van de Itali aanse oud-premier Alclde de Gasperi met nationale eer bügezet in de 1600 jaar oude basiliek van Sint Laurentius, buiten de muren. Tevoren werd in de kerk, waarheen de lykkist Zondagavond was gebracht, een uitvaartdienst gehouden, welke werd bij gewoond door president Einaudi, leden der regering, vertegenwoordigers vai Corps Diplomatique, delegaties va: Christen-democratische party uit geheel Italië en talrüke andere belangstellenden Tydens de plechtigheid speelden militai re kapellen buiten oy gedempte toon het volkslied. Premier Scelba, geheel in het zwart ge kleed en verscheidene andere leden der regering verborgen hun ontroering niet. Met strakke gezichten volgden zij de dienst, na afloop waarvan de lijkkist, be dekt met de nationale vlag, naar de lijk koets gedragen werd, waarveor zes paar den waren gespannen. Hierachter vormde zich een lange sleet van persoonlijkheden, die te voet het stoffelük overschot op de laatste tocht van iets meer dan ander halve kilomeer vergezelden. dl DAT mej. E. van der Meer te Oude- schoot (Fr.) gisteren haar honderdste verjaardag heeft gevierd. DAT een chauffeur met zijn auto dc versperring van prikkeldraad heeft weg gesleept. die de Rykswaterstaat bij hel enige café langs de rüksweg A'dam— Utrecht (in Baambrugge) had aange bracht om chauffeurs te beletten er kof fie te drinken. DAT een groot aantal diefstallen var paal-spoorverbindingen in de provincies Zuidboliand, Utrecht en Gelderland is opgehelderd door de arrestatie van d H. uit Utrecht. DAT de A'dammer J, J. P. met zün auto in de Keizersgracht terechtkwam, maar gered kon worden doordat hy het portier van zün gezonken wagen wist openen. Met bpna honderd leden van Europese vorstenhuizen aan boord, is het Griekse jacht Agamemnon uit Napels vertrokken voor een pleziertocht langs de Griekse eilanden. Het hoge gezelschap is te gast bij de Griekse koninklijke la milie, die we hier op de linker Joto zien. V.l.n.r.: prinses Sophia, ko ningin Frederika, koning Paul en prinses Irene, met op de achter grond de prinsen Michael en Con stantino. Op de foto rechts: Ko ningin Juliana en Prins Bernhard temidden van de ruïnes van het oude cultuurcentrum Pompei, die zij bezichtigden vóór de bootreis begon. De Prins zit op de draag stoel waarmee hij zich op traditio nele wijze temidden van de ruines liet vervoeren. laatste gasten gingen koning Leopold België en zijn echtgenote, prinses De Rétlhy, aan boord. H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Irene en Beatrix, die Zaterdag per vliegtuig, dat door de Prins zelf bestuurd werd. in Napels aankwamen, logeerden bij de Amerikaanse admiraal W M. Fechteler. Voordat zü zich inscheepten aan boord de Agamemnon, maakte het konink. Üjk gezin een uitstapje naar het eiland Capri. Zwembad De Agamemnon, die pas vorig jaar afgebouwd werd, heeft 150 luxe-hutten met accommodatie voor 400 personen. Er is op het dek een blauw-betegeld open luchtzwembad, terwijl zich aan boord een filmtheater bevindt. Het schip biedt normaliter een zo grote luxe, dat het niet nodig heeft geacht voor deze speciale tocht veranderingen aan brdngen. Alle leden van het gezelschap zullen hun hutten op hetzelfde dek hebben. Op de tocht, die twaalf dagen zal duren, zal de Agamemnon de havens van de volgende eilanden aandoen: Korfoe, Katakolon, Heraklion, Kreta, Rhodos, Santorin. Delos Mykonos, kaap Sounion, vervolgens naar Athene te varen, r het gezelschap gast zal zün van koning Paul en koningin Frederika. Een treinramp in Spanje Zes doden; 50 gewonden Gisteravond zün in de Spaanse pro vincie Sevilla de locomotief en vier wa gons van de sneltrein Algesiras-Madrid ontspoord. Volgens de laatste berichten zü" zes lüken geborgen. Er zyn 50 ge wonden. waarbij 15 in ernstige toestand uit de wrakstukken bevrijd werden. Menn vreest, dat zich nog meer slacht offers zullen bevinden in een omgesla gen restauratierijtuig, dat nog niet kon worden onderzocht. Mandement-breuk metaalbewerkers Socialisten isoleren zich volkomen (Van onze spediale redacteur) Blykens een artikel in De Metaalbe werker, het orgaan van de Christelyke Metaalbewerkersbond, heeft de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond in het be sluit van het N V.V. in zake het verbre ken van de gereglementeerde samenwer king aanleiding gevonden, zich in een volkomen Isolement terug te trekken. Van alle in het verleden gemaakte af spraken heeft men zich losgemaakt. Er zal geen contact of overleg zün over onderhandelingen met de werkgevers lonen en arbeidsvoorwaarden, lan- delük of plaatselük. over tarifiëring of 'erkclassificatie. Men trekt dit zelfs a ver door, dat de A.N.M.B. geen ruil- ummers van de bondsbladen wenst, een gebruik, dat al van het begin dezer eeuw in de dagen van de felste onderlinge strüd bestond. Intussen constateert De Metaalbewer ker, dat door het besluit van de A.N.M.B. de bedryfsunie niet is ontbon den. ^loch dat alleen een der drie deel nemende organisaties is uitgetreden. Het blad herhaalt de conclusie, die het reeds eerder ti-ok, toen het uittre den nog slechts was aangekondigd: „Rustig doorgaan met ademhalen". Tachtigjarige mishandeld? De directeur van het gemeentelyk ar menhuis te Usquert (Gr.) de heer S. P. i3 als verdacht van mishandeling van een tachtigjarige bewoner van het ge sticht, in verzekerde bewaring gesteldl Hertog van Edinburgh uit Canada terug De Hertog van Edinburgh is na een bezoek van drie weken aan Canada, aan boord van het koninklük jacht Britannia te Aberdeen aangekomen. Na een offici ële begroeting, vertrok de hertog naar Balmoral, waar koningin Elizabeth zich met prins Charles en prinses Anne be vindt Waarom Brussel mislukte.-. In een officieel communiqué hebben de zes E.D.G.-landen erkend, dat zy er niet in zün geslaagd- over het Europese le- gerverdrag tot overeenstemming te ge raken. Zy zullen echter blüven samen werken aan een Westerse verdedigings organisatie. De zes landen blüven. vol gens onderstaande punten, de grondbe ginselen der Westerse Europese politiek ondersteunen: 1. Nauwe defensieve samenwerking ter defensie van Europa bü aggressie. 2 Geen neutralisering van Duitsland. 3 Büdrage tot de hereniging van Duits land en het scheppen van de moge- lykhcid, om het in staat te stellen deel te nemen aan de gezamenlüke verdediging. 4 Voortgezette pogingen om West- Europa te integreren, zowel politiek als economisch. Uit gezaghebbende bron werd verno men, dat de voornaamste punten, waar op de conferentie is gestrand, de vol gende Franse voorstellen waren: 1. Voorlopige opschorting van de uit oefening der bovennationale bevoegd heden in de E.D.G. voor een periode van acht jaar. 2 Beperking van de Integratie in het Europese leger tot die Franse troe pen, die in de ..dekkingszone" (dw.z Duitsland) gelegerd zyn. 3 Het rocht van Frankrük om zich onder zekere omstandigheden uit de E.D.G. terug te trekken. De belangrijkste punten van het plan van Mendès-France waren: 1. Frankrük moet zich uit do EDG kunnen terugtrekken, als de Ver. St. of Engeland hun troepen van het vas teland laten verdwünen, hun politiek t.a v. de E.D.G wijzigen of als een verenigd Duitsland niet tot de E.D.G. toetreedt. Elk lid Frankrük. Italië. West- Duitsland, Nederland, Luxemburg en België moet acht jaar het recht hebben in beroep te gaan tegen elk besluit van de E.D.G -leiding, die zijns 3 Frankrijk moei bet recht hebben slechts die troepen in het Europese leger te doen opgaan, die in de „dek kingszone" gelegerd zyn. Op geen van deze punten heeft Men dès-France toegegeven, meldt Reuter WEERBERICHT Westelijke wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien, vooral in de Noordelüke helft van het land. Matige. rfjdeUjk krach tige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt heden morgen 10 uur). Zon en Maan Dinsdag zon van 5.37—19 47. Maan vajl 0 4417.45. Op 28 Augustus N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1