„LASTIG Moet een man meehelpen in het huishouden? B" kunst om vacantie te houden meloenimnöje Voor elk seizoen geschikt NIEUWE LEIDSCHE COURANT Och. dat gaat nogal )IJ HET DOORBLADEREN van buitenlandse, en dan speciaal Amerikaanse, tijdschrif ten kan de Nederlandse vrouw vaak een gevoel van jaloezie be kruipen. Dat is niet te verwonde ren, want wat die foto's en kleur rijke advertenties ons voor ogen toveren op, laten we zeggen het gebied van binnenhuisarchitec tuur, is dan ook niet gering. Het heeft er alle schijn van, of men daarginds in Amerika er voort durend op uit is, de vrouwen het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Wasmachines, afwas machines, droogmachines noem maar op. Radio's in de keuken schijnen daar geen zeldzaamheid te zijn, en dat de vloer bedekt is met een tegelconstructie, die maar even gedweild (met een zeer ingenieus apparaat) hoeft te worden om weer glanzend als nieuw te zijn, I ^^d'ocf m"' is evenzeer een gewoon verschijn- voor de onnoemlijk veie pretjes sel. Op die keukens schijnen alle pleziertjes die we tegenwoordig hebbt - i Voor e steden hun beste krachten te be- lev. de i ,5 het nodig hun aandeel of foto is nog fraaier dan de ander. I n. Met een sierlijk gebaar en een stra lende lach zegt zo'n advertentie-juf frouw: ..See how easy it is!" (Kijk maar hoe gemakkelijk het is) en toont dan uitschuifbare of intrekbare of ophaalbare kastjes, die een maxi mum aan bergruimte blijken te bezit ten, of een drooginstallatie voor natte vaatdoeken als er tenminste al geen droogmachine in die keuken staat. nerikaanse durft „neen" te zeggen lust k Hdl be- feit. dat j Amerikaanse van haar althans, buitenshuis wer ken. Dat ze na afloop van haar dagtaak meestal hebben in huishou delijk werk. valt te begrijpen. Liever zitten zij (alweer met die stralende lach) in een ultra-modern inge richte kamer te kijken naar een televisietoestel. Of ze rijden, in een juweel van een auto. met de aar digste echtgenoot en de liefste en schoonst gewassen kinderen die de te kenaar maar kon bedenken, langs fraaie (Amerikaanse) dreven. En als ze al eens aan het „werk" zijn in die droom-keu- kens. dan hebben ze een schattig kanten schortje voor en een mooie jurk aan en de beeldigste pumps en ze halen een of andere heer lijke schotel te voorschijn uit de ijskast. Het wordt haar dus al zo ge makkelijk moge lijk gemaakt. De ka staat bepaald op een hoog voetstuk! Vanaf dat voetstuk re geert zij het klei ne koninkrijk, dat haar huis houden is; en een van de stel regels die zij on veranderlijk ver ordineert is, dat Misschien is dat dan wel het gedeelte uit het leven van de Amerikaanse vrouw, dat de tekenaars en de fotogra fen liever niet zo vaak in beeld brengen, om de eenvoudige reden, dat zij zelf daarin de rol van Jan Hen spelen moeten Dat de Amerikaanse mannen, meer dan de Europese, in het huishouden werken. Af en toe gaan er, aarzelend, stem men op. Er worden ingezonden stuk ken geschreven naar de kranten, door mannen die vinden dat het toch eigen lijk best anders kon.... Er komen felle reacties van vrouwen, die vinden dat het niets meer of minder dan de plicht van de echtgenoot is ln het huishouden te helpen. Die schriftelijke discussies zijn vrij vruchteloos na tuurüjk. Leuk om te lezen, maar vee „n werk gaat. vermoeiende doen en vele verantwoordelijkhe den heeft, grotere verantwoordelijkheden dan de vrouw in haar huishouden heeft, het verdient om thuis te komen in een schoon, net cn rustig-huis, waar hem een smakelijk toebereia maal wacht In de meeste gevallen is er geen excuus als de vrouw niet in staat is hem zo'n thuis te verschaffen. Hij zal het helemaal niet erg vinden om mee te helpen met de afwas of om een karweitje op te knappen, maar het is niet juist om een man naast zijn eigen werk ook nog dat van zijn vrouw te laten doen. Wanneer een vrouw ook buitenshuis werkt, dienen zij natuurlijk beiden hun aandeel te leveren in het huishouden Maar alles welbeschouwd, zo besluit vrouw Metzger. vind ik. als ik het mag zeggen, dat het werk in huis klaar moet zijn als de echtgenoot thuis komt. Er zijn genoeg dingen voor de mannen te doen in en om het huis, maar géén huishoudelijk werk!" Voor een Amerikaanse vrouw een vrij krachtig' ge luid, dunkt ons zo. En eerlijk gezegd wel een prettig geluid ook. Het bewijst nl. dat lang niet alle Amerikaanse vrou- wanneer je het, vrouw zijnde, voor de mannen opneemt, zoals mrs. Charles Mrti- Niet prettig Zij schreef: „Nadat ik in uw krant gelezen had over het voor en tegen de huishoudelijke hulp door mannen, ik u mijn mening eens zeggen ei denk zo dat veel vrouwen dat niet pret tig zullen vinden. De gemiddelde Amerikaanse vi houdt meer vrije tijd over dan moeders en grootmoeders, die veel 1 te doen hadden, grotere gezinnen hadden en niettemin meer presteerden dan de vrouwen van tegenwoordig. Ik heb zo het gevoel, schrijft mevrouw Metzger. dat de vrouwen tegenwoordig het in een wen het verwende poppetje uithangen of het plezierig vin den dat anderen dat doen flnuinwin» DE dame, die de schoenwinkel binnenkwam en met een peinzend gezicht zei, dat het om schoenen begonnen was, verwekte geen gelach met deze mededeling Het had overigens best gekund, want onnozeler kon het eigenlijk niet. Maar de dame zag er nogal koel en hooghartig uit en dus zei het winkelmeisje: „Zeker, .me vrouw. Wilt U plaats nemen?" Wij stonden wat achteraf in de win kel en omdat we toch moesten wach ten en wij niets beters te doen had den op dat moment, volgden wij het toneel, min of meer geboeid. Op de een of andere manier konden we niet aan de indruk ontkomen: dat is een lastige! en .we voelden iets als deer nis met het winkelmeisje, dat moedig begon: „Welke maat, mevrouw?" Mevrouw zei dat het ergens lag tus sen negenendertig en veertig, negenen dertig en een half zo'n beetje. „En wat voor soort had U gedacht?" vroeg de juffrouw. ..Gekleed schoentje? Of meer met lage hak?" O nee. niet met lage hak. Dat was uiterst nadelig vcor haar voeten. Er werd wel gezegd, aai je niet teveel op hoge hakken moest lopen, maar mevrouw had wel ervaren, dat het voor haar voeten funest was als zij op lage hakken liep. Dan deden haar voeten pijn en ze kreeg beslist last van haar rug. Vreselijk ver- i velend, want juist die lage schoentjes I..flats, nietwaar?') vond ze juist aardig en bij het gele jurkje, dat zij langs gekocht had. zouden zij bepaald leuK gestaan hebben. „Dan maar met driekwart hak' hoge?" vroeg de juffrouw. Mevrouw vond. dat het er van afhing, wat je onder ..hoog-' verstond. Het begon spannend te worden. Het meisje keek nadenkend en de mevrouw tuitte haar onderlip. Toen deed het r je een kordate stap in de richting ve dozenrekken en kwam terug met paar zwarte pumps, peau de suede. driekwart hak Wij hadden haast applaudisseerd. want het was behalve de meest neutrale ook wel de meest juiste oplossing. „Nou, ja dat is natuurlijk niks zei de mevrouw. „Ik heb toch niet om zwart gevraagd, en dan dat peau de suede. 't mag dan nog altijd in trek zijn. maar ik vind het zo'n verschrikkelijk werk om het te onderhouden, dat wéét u niet. Verschrikkelijk. Ik heb trouwens altijd pech met peau de suède. Peau de éde wordt zó kaal bij mij. „Wat had U dan gedacht, mevrou' vroeg het meisje, en haar stem w cén graad killer. ..Had het een zomer- schoentje moeten zijn?" O nee, seen zomerschoenen. Het on derhoud alleen al. De mevrouw zuchtte. Je liep één middag in de stad en als je thuis kwam kon je gelijk beginnen je schoenen een beurt te geven Nee wilde kwa t de het Bloemen in de groeidoos Nieuwe methode van hyacinthenkweken is een nieuw soort hysrinthenglas ar >s in de handel gebracht door de K< dse glasfabriek in Leerdam. Daardo' gelijk hyacinthen op een andere de wat ia het jze dan tot bloei te brengen, jk een bol in het hyacinthen- het water juist tot aan de bol i het geheel in de zg. groeidoos donkere plaats. Af en toe dient te controleren. Eerst als de top spruit de doosopening heeft be- men het glas uit de doos halen en in mde kamer plaatsen. nieuwe hyacinlbenglazen hebben een bodem, waardoor ze stevig staan. Het schim- n van de bollen is uitgesloten, daar ribbels de binnenzijde der glazen voor luchttoevoer in. Daardoor blyft het water helder, zodat de dvorming goed te zien blijft. staarde en zuchtte. Het meisje liep eens naar de kast cn kwam met bruin leren pumps terug. Wij dach- '"■n: nu komt het onderhoud weer. „Ja", zei de mevrouw, op de toon van iemand die voor een verrassing komt staan. ..Kan ik eens even passen?'' Dat kon natuurlijk, en de schoenen bleken te klein. Het meisje, volijverig, wilde opspringen voor „een maatje gro ter". maar de mevrouw zei ..Ach nee. tochmaar niet. Heeft U niet iets a.n- Er was wel iets anders, en zo lang zamerhand begon het rondom die da me te lijken op dat spotprentje, dat wel op haar geïnspireerd kon zijn en waar een winkelbediende uit een reus- nchtige hoeveelheid dozen en schoe nen een paar te voorschijn tovert, dat de lastige klant als zijn eigendom her kent. Wij dachten, voor de zoveel ste maal als wij in winkels vertoeven waar veeleisende klanten geholpen worden, dat sommige mensen wel een speciale knobbel schijnen te bezitten het het winkelpersoneel lastig ten... Dat die dame tenslotte niets kocht dat het meisje de dozen en de schoenen weer wegruimde, behoeft zeker geen wondering te wekken. WU zeiden tegen haar, toen ze ons passeerde: „Lastig mens. niet?" „Och, dat gaat nogal," zei het meisje. [ACHTPUNTIG KRUIS"» Johanniterhelpsters JJEUS, dit is een kunst. Om een of meer weken van het jaar zo te leven, dat je diep in jezelf voelt: nu leef ik pas. dit is echt vol-uit leven. Niet omdat je niet hoeft te werken, maar omdat je al die zorgen en problemen, die in het gewone leven je dreigen te verstikken, op een ge zonde afstand leert zien. Ze vallen op de een of andere manier van je af. Ze worden zo belachelijk klein. Als een Tour de France, die je met niets- ziende ogen langs je weet te gaan. omdat je over de gebogen ruggen van die bezetenen heen, de witte toppen der bergen, het blauw van de Middel landse Zee of een warm- rode roos tegen een grauwe muur bewondert, zo gaat al het gebeuren uit de eigen kleine wereld, die wij tijdelijk verlieten, langs ons heen. EN pas din kom je tot rust. Of dit nu in het hartje van Parijs of op een stil plekje in de Neder landse hei gebeurt, dat doet er niet toe. Want God is overal. De nerveus-opge jaagde mens, die tot rust komt. ontmoet Hem hier en ginds; die mens kan in zijn vacantie met Hem wandelen. Dan vindt hij zjj) pas de rust, waaruit hü nog maandenlang frisse werklust kan putten. Ja, cn daartoe geeft Hij ons de genade van vacantie te mo gen houden. Wie geniet van weerga loos schone vergezichten, zonsondergangen, wie uren lang het leven van dier en plant, van bomen en bloe men gadeslaat, uit diens hart barst het: „O Here, onze Here, hoe heerlijk is Uw Naam op de ganse aarde!" Hij laat Zich op velerlei wijze ontmoeten, maar zeer velen passeren Hem zonder DAT deed die man, die, toen de zon in grotten van goud schuil ging. met zijn rug naar die schoon heid naast z'n gramofoon ging zitten en de van God vervulde stilte ovcrschet- terde met de laatste songs. Dat deed die meneer, die jaarlijks minstens twee buitenlandse reiden maakt en die, toen wij na weder zijdse begroeting over de prachtige zonsondergang spraken, ons verwonderd bezag en vertelde, dat hij zeker in geen tien jaar de zon had zien ondergaan. tracht na te komen, zal de kunst van echt vacantie houden nooit verstaan. HIER liggen brieven naast mij, die mrj op dit stille en mooie plekje hei, waar ik mij bevind, de verzuch ting doen slaken: waarom maken wij toch van alles een probleem? Wat maken we ons leven toch nodeloos ingewikkeld! Zal ik me nu straks, als ik weer thuis ben. ook zo druk om der gelijke dingen maken? Nee! Ik wil dit niet. Zoals ik mijn kinderen voorhoud de leverpastei op hun brood, vanwege de zuinigte dun uit te smeren, zo wil ik ook de zegen van deze Overpeinzingen van Margaritha Dat deden die mensen in die tent. die urenlang el kaar de lelijkste verwijten zaten te maken, elkaar de huid volscholden in een jar gon, waar de bootwerkers tippen kunnen. niet totdat leen m onder het ;n broekje aan. tentdoek door, als een voetbal de hei inge trapt werd Op nauwelijks een kilo meter afstand van dit nien- sengekrjjs. kwamen bij een stii meertje in het bos. de dieren drinken. Wie dit van uit zijn schuilhut ln de boom ziet gebeuren, vouwt zijn handen God voorbijlopen, dat doen ook al die mensen, die in hun vacantie alleen maar om „ik" denken en anderen storen in hun rust, die een scheldwoord voor op de tong hebben, zodra zij zich op hun doorluchtige tenen getrapt achten. De twee grote geboden, daar gaat het ook in de vacan tie om en wie die niet Mijnheer Y. v. H. te 's-Gr. oppert bezwaren te gen enkele gezangen, die ik nu juist zo graag en dan met heel mijn hart uitzing. dit mooie gezang zo uitbe nen? Het doet me pijn! 't Kan best zijn. dat u dog matisch gelijk hebt, maar wat doet dat er toe? God weet wel. hoe wij het be doelen en weegt Hém zij dank! onze woorden en zangen niet op een theo logisch goudschaaltje uit. Tegen deze vier gezangen zou ik u wel een veelvoud van vier aan psalmen in de oude berijming kunnen noe men, die aldus uitgebeend, ons ook onze wenkbrauwen doen optrekken. Het spijt me. mijnheer v. H„ maar aldus uitgebeend theologiseren wij oos dood. brief, die ik grotendeels al persoonlijk beantwoord heb, of dit en dat in haar leven nu een duidelijke wenk van God, of een influistering van de duivel is? M'n beste O. A., hier moeten we o zo voorzichtig zijn. Wij willen zo graag achter het scherm van God kijken, maar daar moeten wij afblijven en ons alsjeblieft niet in hoogmoe dige eigenwaan of zelfver zekerdheid inbeelden, dat wij zouden weten, hoe God op een moment over ons of over anderen denkt. Hier is zo gauw verwarring mo gelijk, ln die zin, dat wat wij graag willen, wjj dat aan God gaan toeschrijven. We moeten allemaal veel meer worden als de kinde ren. Meermalen ontvang ik brieven, waarin de vraag voorkomt: is dit nu van God of van de duivel? precies afbakenen. Dat kaft' alleen Hij, die de wind be strafte, toen het stormde op zee. Hij wist daar ter dege Satan tegenover Zich. Ik kan alleen maar raden: leef kinderlijk gelovig uit Zg'n Woord. En, O. A.. dan lees ik in jouw geval in de Bij-bel niet. dat wat oudere, wijze mensen, die je lief hebben. je raden, van de duivel komt. Integendeel! Overigens was ik erg blij met je brief. Als je al het werk. dat je nog wacht in dit leven, zo beziet als je tegenwoordige taak.' zul je nog veel voor Hem kunnen en mogen doen. Ervaar daar maar veel de blijd- De overige brieven moe ten nog even blijven liggen, want waar de hei zo geurt en Gods penseel de hemel zo schoon kleurt, daar moet een mens z'n pen wel neer leggen en z'n dof gehakkel beëindigen. MARGARITHA. OVER het werk van de Johan niterhelpsters is eigenlijk eerst de laatste tijd wat meer bekend geworden, en wel speciaal toen Z. K. H Prins Bernhard onlangs in Den Haag geïnstalleerd werd als Land-commandeur van Orde van St. Jan, waartoe ruim 200 prot. chr. Nederlandse edel lieden behoren. Bij die installatie waren ook enige tientallen, in witte jurkschorteri geklede jonge vrouwen aanwezig, de zg. Johan-' niterhelpsters. ■fr Deze Johanniterhelpsters, in de leeftijd tussen 18 en v 40 jaar. komen uit verschil- Vro lende beroepen en uit alle lagen van de mèatschappü. en 1 zij stellen zich door vrijwil lige arbeid in dienst van de uni naaste, zowel in vredes- als in oorlogstijd. Haar opleiding ontvangen zij van het Neder landse Roode Kruis, die ook het commando over de Johanniterhelp sters voert. De geestelijke vorming berust bij de werkcommissie van de Orde van St. Jan. In deze werkcommissie werken interkerke lijk vele prot. chr. Jeugdorganisaties samen. Voor de uitrusting zorgt het Roode Kruis; dat wil dus zeggen dat het khaki uniform met de baret, de khaki- kleurige kousen en brume schoenen en de Rode Kruis distinctieven het zelfde zijn als die van de Rode Kruis helpsters. Maar het uniform heet „Jo- hanniter-uniform" zodra de Ordeteke nen van de Orde van St. Jan daarop zijn bevestigd. Dat zijn witte, acht- puntige (herinnerend aan de acht za ligsprekingen) kruisen op een rood fond, die op 20 cm. van de ondc-kant van de mouw bevestigd worden. Draagt de Johanniterhelpster de witte jurkschort over haar uniformrok en blouse heen, dan is deze veelal hoog gesloten. Op de borstzak wordt dan het Jobanniterkruis gedragen. Het Rode Kruis teken blijft gehandhaafd ingedeeld, met dezelfde rechten plichten. De Johanniterhelp ster heeft daarnaast de taak zich te beraden over vraag stukken die er liggen op het gebied van ziekte en gezond heid, leven en dood. ziekte en zonde, gebedsgenezing, zo dat zij. wanneer zij tegenover mensen in nood komt te slaan, deze vragen overdacht heeft en begrip kan tonen. Het is mooi werk, dit werk van de Johanniterhelpsters, maar het moet nog verder uitgroeien. Er is een goede kern van gediplomeerde helpsters, maar die kern is nog niet zo groot! Voor wie er meer van wil weten is hier het adres van de secretaresse van de Werkcommissie: mejuffrouw C. B. Rijnders. Burg. van Hellcnberg Hubar- laan 1, Hilversum. JN de komende winter zullen deze kleine dopjes van peau de suède ongetwijfeld opgang maken. Ze zijn flatteus, sluiten worm om de oren en zijn stevig, allemaal eisen die men aan een winterhoofddeksel mag stellen. Het gevalletje van onze afbeel ding is zwart en gevoerd met roze ottoman. Om de maaltijd van een feestelijke da* wat luister b\j te zeiten moet u eens een meloenmandje presenteren. U heefi Haar soorten fruit, suiker, eitroensap of li keur. Voor dat fruit kunt u stukjes appel, peer, pruimen, eventueel sinaasappels, banaan en fijngesnipperde notensoorten De meloen afwassen, drogen en uit snijden in de vorm van een korfje. De onderhelft blijft heel, van het bovendeel worden 2 stukken weggesneden, zodat een handvat overblijft, liet zaad uil do meloen laten lopen cn op een zeef het sap uil laten lekken. Nu het vruchten vlees voorzichtig uitlepelen en in stuk jes snijden. Dc andere vruchten schoon maken, klein snijden en mengen met de meloen, suiker, citroensap (eventueel met wat likeur). Is er teveel meloen, dan de stukjes met wat suiker wegzetten en de volgende da* verwerken. Pc uit geholde meloen vullen met de vruchten- sla eu zetten op een glazen schaal die versierd kan zijn met wat wingerdbla- Hen of een servetje en een toefje bloe- Gehoord dat men heel gemakkelijk en vlug een boterhamsmeersel kan bereiden door geraapte kaas te vermengen met zachtgeroerde boter, eventueel onder toevoeging van gehakte peter selie. peper, zout en mosterd. Kaas- boter, heet dit mengseL Gezien een wijde rok van groen vilt. ge- appliqueerd met witte (vilten) schil derspaletten. waarop (vilten) „verl" in verschillende kleuren. Gelezen in „La Métropole" dat de koningin moeder van België. Elisabeth, er in toegestemd heelt de petemoei te worden van de zevende dochter in het gezin van Gérard Geuns Brebels in Kleinebrogel in België. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EEN klassieke combinatie, dit pakje van Chanel, dat, uitgevoerd in ge streepte zwarte jersey, geschikt is voor elk seizoen. Voor het jasje zijn de strepen horizontaal, voor de rok ver ticaal veriverkt. Een smal leren cein tuurtje, vier knopen en een paar smal le witte biesjes completeren het geheel. Hubert de Givenchy is de ontwerper van de mouwloze blouse. Hel is een loshangend model, met een brede kraag van wit piqué, enigszins geïnspireerd op de matrozenkiel. Van nylon taffeta is de regenmantel vervaardigd, waarvoor Lanvin liet mo del ontwierp. Het geheel is tamelijk eenvoudig gehouden, met een paar royale zakken cn een leren ceintuur. (iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiHiiiiiiiiiiiijiiiiunjg

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5