Jkieuiue ^Teitisctje (Ceuraiil Spaak herstelt losse spaken in het E.D.G.-wiel Wist U !L kATEBDAG 21 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenslnaat 37. Directie, Redactie. AbonTiemer.iten- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke komtkng). Vijf en dertigste jaargang No 10122 Nederlander eet te lekker Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK AMERIKA MAANT AAN TOT SPOED Maar de baan is nog te oneffen om te kunnen berijden 3RUSSEL wordt gekenmerkt door een Hamlet-sfeer, wat de kwestie van de E.D.G.» dus het Europese defensieverdrag, betreft. Het gaat iians om: „zijn of niet zijn"! Vannacht ontkwam men niet aan de indruk, at de conferentie onbeslist zou eindigen. West-Duitsland, Italië, België, lederland en Luxemburg hebben zich verenigd met het, eerder ver- lelde, compromisplan van de Belgische minister Spaak. Hiervan is de em, dat de Franse nationale vergadering het E.D.G.-verdrag in zijn egenwoordige vorm moet goedkeuren. Daarnaast houdt het compromis an Spaak in, dat de vijf partners van Frankrijk, behorende tot de E.D.G., nter bereid zijn, dus na de in werking treding van het verdrag, dit te pjzigen. Het gaat er nu om, of Mendès-France kans ziet een dergelijk ompromis betreffende het E.D.G.-verdrag in de Nationale Vergadering langenomen te krijgen. Als men alle commentaren vergelijkt, dan lijkt Se kans op dit moment niet groot, maar vandaag wordt er verder leraadslaagd. Ook de speciale correspondent van leuter meldt,- dat Spaaks tegenvoorstel- in op de Franse wijzigingen door de 'ransen uiterst vaag genoemd werden, len verwacht, dat Amerika zoals lisenhower reeds gedaan heeft via ijn speciale gezant David Bruce, die uit 'arijs naar Brussel kwam, zijn invloed el uitoefenen op de partners, die ook edeeltelijk „rivalen" zijn van de E D G. )ok zou Foster Dulles een speciale bood- chap gezonden hebben aan Mendès- Trance, luidende, dat in geen geval de «nferentie over ondergeschikte punten nag struikelen. Het was diep in de nacht, toen Spaak, le voorzitter der conferentie, aan het egertje van journalisten verklaarde, dat le Franse voorstellen nog te veel tegen- itand ondervonden om kans te hebben >ij te dragen tot een bevredigende op- ossing. Hij legde er echter de nadruk >p, dat op bepaalde punten inderdaad ten accoord was bereikt, maar er moet nog veel werk verricht worden om tol een compromis te komen. Hij was er mede van overtuigd, dat een échec der conferentie een ware ramp voor Europa betekenen. En wat de Franse pre- Mendès-France, betreft, deze gaf de volgende visie: „Gisteren verliep de conferentie slecht en vandaag verliep zij nog slechter." De. reeds genoemde, speciale Ameri kaanse ambassadeur in Europa. David Bruce, zal vandaag nog van gedachten wisselen met vertegenwoordigers der zes EJD.G.-landen. Volgens Reuter, schijnen de kansen van Mendès-France volkomen hangen van het resultaat der Ame rikaanse inmenging. Foster Dulles heeft de ambassadeur Bruce bijzondere structies gegeven voor een gedachten- wisseling met bondskanselier Adenauer en de overige E.D.G.-ministers. Adenauer verklaarde begrip te hebben voor de moeilijkheden der Franse rege ring inzake de bekrachtiging van E.DG.-verdrag door de nationale gadenng. Aan de andere kant, aldus Adenauer, moet Frankrijk in aanmerking nemen, dat reeds vier landen het E.D.G.- verdrag bekrachtigd hebben en deze kunnen dus nauwelijks van hun, de parlementen aangegane verplichtin gen. afstappen. Om half twee vanmiddag kwamen de zes ministers weer bijeen. De deskundigen bestuderen een aantal kwesties, die nog niet afgehandeld kon den worden, doordat ze te ingewikkeld waren. Hopen wij voor geheel Europa, dat de Zes te Brussel alsnog ove: stemming bereiken, omdat de internatio nale politiek anders op een keerpunt komt te staan. Gisteren in ons land aangekomen Nieuwe Britse ambassadeur V.S. sturen raketten Ook Engeland trekt uit Korea weg Onmiddellijk na de driedaagse bespre kingen in Engeland van militaire leiders tier Gemenebestelanden, heeft veldmaar schalk Sir John Harding, stafchef van fret Britse imperium, een persconferentie gehouden. De voornaamste punten uit de verkla ring van Sir John zijn de volgende: 1. Tussen de Ver. Staten en Engeland Is een overeenkomst gesloten t.a.v. de levering van Amerikaanse geleide pro jectielen (die van een atoomlading kun nen worden voorzien) voor experimen tele doeleinden. 2. Plannen worden overwogen om de divisie van het Gemenebest in Korea 'e beperken (in evenredigheid met de Amerikaanse inkrimping tot een derde) om een strategische reserve in Engeland 3. Door terugtrekking van de troepen Uit de Suezkanaal-zone en uit Korea hoopt de veldmaarschalk een strategische reserve op te bouwen, die groot genoeg Is om aan onverwachte ontwikkelingen In de huidige periode van de „koude oorlog" het hoofd te kunnen bieden. Op dit ogenblik is die reserve beslist on voldoende. Kind in Oldenbroek door auto gedood Op de rijksweg te Oldenbroek Is gister middag de 5-jarige B. Spaan door euto gegrepen, toen het kindi een achterna liep en daarbij op de rijweg kwam. Het jongetje is in het ziekenhuis overleden. WINDHOOS TROK OVER NOOTDORP Gisterochtend omstreeks kwart over el: is een windhoos over Nootdorp getrok ken. Bij de tuinder G. van Adrichem wer den vijftig zgn. „één-ruiters" vernield. Van persoonlijke ongelukken is geen mel ding gemaakt. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat zijn gisteravond voor onbepaalde tijd op reces gegaan. Ons Zondagsblad van deze week de vraag, wat menselij kerwijze gedaan kan worden om ons land en volk tegen dergelijke droeve gebeurtenissen te bescher men. Ir A. G. Bruggeman zal aan dit actueel blijvend onderwerp m een tweetal artikelen een be schouwing wijden die ongetwijfeld de aandacht zal trekken. Het eer ste is opgenomen in dit nummer van ons Zondagsblad. Leo Leeuwis vertelt van zijn bezoek aan het Nationaal Glasmuseum te Leerdam, dat hij beschijft als een „droom en daadkracht in kristal". Karei C. Snijtsheuvel besluit zijn boeiend relaas over de stnjd van onze luchtmacht in de Pacific waaraan de beste zonen van ons volk deelnamen om de vijand op vreemde bodem te verslaan. De schrijver C. Baardman had plannen gemaakt voor een lange tocht over de Hollandse stromen. Door de aanhoudende regen kon het reisschema slechts ten dele worden uitgevoerd. Maar het ge zelschap had niet te klagen over een tekort aan avontuur. De verdere inhoud van ons bijvoegsel bestaat uit: meditatie. Uit de Volkswijk, gedichten, dammen en puzzlen en twee pagina's voor de jeugd, vol prettige afwisseling. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Koningin en Prins heden in Napels Op weg naar Voxsten- reiinie Acht afstammelingen van de Bourbons, die in vroeger tijden over Napels regeer de eerste koninklijke gasten die gisteren te Napels aankwamen voor deelneming aan de kruistocht met de Agamemnon op uitnodiging van het Griekse koningspaar Het waren Don Juan, Barcelona, die aanspraak maakt op de Spaanse troon, met gravin Maria, in vier kinderen, Maria, Juan, Marga- ta en Alfonso, respectievelijk 18, 16, 15 i 13 jaar oud, en zijn twee neven Alfonso Gonzales. 18 en 17 jaar oud. De Spaanse koninklijke familie arri veerde met een particulier jacht, dat was getooid met de vlaggen van Spanje en in het Huis de Bourbon. Een honderdtal gasten zou vandaag ln Napels aankomen, onder wie Koningin Juliana en prins Bernhard met de prin tten Beatrix en Irene, en de grootherto- n van Luxemburg. Koningin Juliana.de oothertogin en de koning van Grieken land zullen de enige regerende persoon lijkheden aan boord van de Agamemnon Het koninklijk paar en de twee prinses- zullen op 3 September in ons land terugkeren. Joelende zeilers zetten Grouw op stelten Veertig zeilers hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag Grouw op stelten gezet. Zij trokken joelend en zingend het dorp ln en vernielden onderweg bomen planten. Ook reden zij een autobus weg i leegden zij asemmers op de straat. In het dorpscentrum kwam het tot treffen met de Grouwsters, die in hun eerste slaap waren gestoord, en er werden wederzijds rake klappen uitgedeeld, politie kon pas vel later ingrijpen, omdat de meeste agenten op een feest in Ak- krum de orde moesten handhaven. He' as al diep in de nacht voor de rust ir rouw terugkeerde Herhaaldelijk heeft de bevolking last in rumoerige zeilers, meest jongelui 17-20 jaar, die de nachtrust verstoren. Hard nodig is een grotere overnachtings mogelijkheid voor de jeugd ijvert men in Grouw .ilantvastld» I« ghcbleota mgn b«rl la figfjenspoel" De nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag, de heer Paul Mason, is gis teren in Hoek van Holland aangekomen. We zien hier de diplomaat met zijn echtgenote het schip verlaten. Men zie ook elders in ons blad. Dienst voor De Gasperi Duizenden volgden de kist Het stoffelijk overschot van Alcide de Gasperi zal worden bijgezet in de ba siliek van Sint-Laurentius-buiten-de- muren. De Paus heeft hiervoor, als bis schop van Rome. op verzoek van de Italiaanse autoriteiten toestemming ge- Het stoffelijk overschot werd gister avond gelegd in een kist van plexiglas in een omhulsel van kastanje-hout en gevolgd door duizenden bergbewoners en touristen door het steile Sugana-dal r het stadje Borg gebracht. Daar werd een dienst gehouden in de kathe- Vervolgens zette de stoet zich in be weging naar Trento, waar De Gasperi. gekleed in een grijs pak, tot morgen staat opgebaard in het gemeentehuis. Dan zal de laatste reis naar Rome wor den aanvaard per trein, die op alle gro- stations enige tijd zal stoppen. De Italiaanse Christen-de moer art ische partij heeft een naar De Gasperi te noe- Italiaans centrum voor politieke studie en een internationale prijs Al cide de Gasperi in het leven geroepen. Wereldrecord scheren al weer gebroken (nu in 25 seconden) Het wereldrecord snelscheren, dat of ficieus op naam stond van P. Heidens uit Heerlen, die onlangs 32 sec. nodig had. is alweer gebroken. De nieuwe recordhouder is de 55-jarige Harry Pas sage uit Roermond, die de heer M Schreinemakers in 25 sec. van zijn baard ontdeed. Daar bU dit record vier tijd- waarnemers aanwezig waren, die allen 25 sec. afdrukten, zullen er pogingen worden ondernomen, dit record officieel erkend te krijgen. Dr Visser opent Antiekbeurs De Oude Kunst- en Antiekbeurs in Het Prinsenhof te Delft zal Woensdag 25 Aug. a.s. worden geopend door dr J. Visser, Nederlands gezant in Stockholm. Delft een week lang Taptoestad Schittering van gala-uniformen bij militair schouwspel Kleurrijke muziekkorpsen maken en spelen onberispelijke marsen (Van e koming v jeugdherberg. Jongetje van 7 jaar te Rijswijk verdronken De 7-jarige Peter Rodenrijs uit de Caen van Necklaan 261 te Rijswijk ;s vanmorgen na langdurig dreggen door de politie opgehaald uit de vaart aan de Geestbrugkade. Het knaapje werd sinds Donderdagmiddag vermist, nadat hij het laatst gezien was ln een melk fabriek te Rijswijk. Gisteravond werd zijn signalement via de raflio verspreid. verslaggevers) De mannen van de verschillende mili taire korpsen hebben Delft gisteravond een voorproefje gegeven van wat de ko mende week Iedere avond op het pro- c oL tuin gramma staat en de Prinsestad tevens een de totstand- iuist beSr'P bijgebracht van een taptoe. j0p de Markt, waaromheen de tribunes tot I de laatste plaats bezet waren, had de ge nerale repetitie plaats. Enige ogenblikken scheen de tijd in deze oude stad te heb- !ben stilgestaan: de gala-uniformen der j korpsen riepen de tijd van 17001800 voor de geest. Niet minder dan 86 schijnwer pers waren in de weer om dit grootse militaire schouwspel van de juiste licht effecten te voorzien. In groepen van drie of vier verschenen de korpsen op het terrein, maakten onbe rispelijke marsen of vormden allerlei kunstige figuren. Dit fraaie schouwspel van lijn en beweging werd dan over- sprankeld met pittige marsmuziek. Maar Anti-Britse demonstraties in geheel Griekenland KWESTIE-CYPRUS WERD AAN VER. NATIES VOORGELEGD Minister Beyen maakt een grapje Onze Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft aan zijn aides ver teld, en zulks met enige voldoe ning, dat hij vermoedelijk de eer ste Nederlandse minister van Bui tenlandse Zakensedert eeuwen is, die in de gelegenheid was, het oude Nederlandse woord „Sire" te gebruiken, toen hij tot Koning Bou- dewijn sprak, ter gelegenheid van de conferentie te Brussel over het E.D.G.-verdrag. In Nederland wordt Koningin Juliana altijd aangesproken met „Uwe Majesteit" en klinkt het woord sire „middeleeuws", aldus de corr. van A.P. te Brussel Een Zwitserse expeditie heeft dezer dagen de top van de berg Ararat in Tur kije bereikt, waarvan men aanneemt, hij de Bijbelse berg Ararat Is, doch heeft geen overblijfselen van de ark Noach kunnen terugvinden. In geheel Griekenland, voornamelijk in Athene en Saloniki, zijn gisteren anti-Britse demonstraties gehouden, als protest tegen de Britse politiek inzake Cyprus. In Athene alleen werden 67 sen (onder wie 27 politiemannen) gewond bij botsingen tussen de demon stranten en de politie. In Saloniki wer den elf personen gewond. In Athene moest de politie ook gebruik maken van de waterslang om de betogers wat af te koelen, toen zij naar de Britse am bassade wilden oprukken. De demonstraties waren kennelijk be doeld om kracht bij te zetten aan het officiële Griekse verzoek aan de Ver. Naties, de kwestie Cyprus op de agenda te plaatsen. De algemene vergadering der V.N. komt op 21 September bijeen Intussen heeft Engeland laten weten, dat het zich tegen dit laatste zal verzetten. Bij de betogingen in Athene, welke twee uur duurden, gooiden de demonstran ten ruiten in van trams en autobussen Er werden ook anti-Amerikaanse leu zen uitgeschreeuwd, zelfs werden en kele Amerikaanse vlaggen verbrand. Rijkskeur voor uitlaatdempers Ac lie tegen lawaai van bromfietsen Om een studie te maken van de wijzt waarop het hinderlijke lawaai van brom. fietsen kan worden tegengegaan, zal op initiatief van de A.N.W.B. een werkcom- missie worden ingesteld. De Ned. Ge luidsstichting heeft desgevraagd aan dt A.N.W.B. meegedeeld, dat het mogelijk is tot richtlijnen te komen die beter a vaardbaar zijn dan de thans geldende die ten slotte kunnen leiden tot een rij keur voor uitlaatdempers. Voorzitter i de werkcommissie wordt de directeur 5 de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Verder heeft de A.N.W.B. aan minister Algera verzocht, een bedrag beschikbaar te stellen voor proefnemingen bij de be strijding van het verkeerslawaai De havenstad Famagusta op het streden eiland Cyprus kwam gister avond in het donker te zitten, toen transformator door sabotage werd In V.&-kringen wordt de kwestie- Cyprus beschouwd, als een van de moei lijkste agendapunten. In dit verband wordt gewezen op de moeilijke situatie, waarin de landen verkeren, die met Griekenland en Engeland in de N.A.V.O. zijn verbonden en die, welke met Grie kenland het Balkan-verdrag hebben gc tekend. In 18 maanden vluchtte half millioen Duitsers naar het Westen Van 1 Januari 1953 tot 30 Juni 1954 zijn 424.000 Oost-Duitsers naar West-Duitsland gevlucht, aldus een officiële mededeling te Bonn. Circa 220.000 van deze vluchte lingen waren jonger dan 25 jaar. Sedert de volkstelling van 1950 ls de Westduitse bevolking met 1,3 millioen vluchtelingen uit het Oosten toegenomen. Veertig procent van de vluchtelingen na Januari 1953 is nog steeds ondergebracht in noodverblijven, kampen en kazernes. Nieuwe commandant van de mariniers Generaal-majoor Van Gijn verlaat zeedienst Generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn, commandant van het Korps Mariniers, heeft de wens te kennen ge geven binnen niet al te lange tijd de dienst te verlaten. Als zijn opvolger komt in aanmerking kolonel der mari niers H. O. Romswlnckel, thans com dant van de afdeling mariniers in het kamp Woestduin te Doorn, die ter bereiding voor de hem wachtende taak binnenkort bij de staf van het korps zal worden geplaatst. later ging het licht uit, de Markt lag verlaten en dan daalden opeens van het bordes van de toren der Nieuwe Kerk stemmige klanken van vaderlandse liede- ïeer. terwijl de toren zelf in myste rieus licht werd gehuld. Op een gegeven ent werd het gehele muziekprogram- chter onderbroken voor een demon stratie exercitie door een detachement vaarttroepen. Deze mannen toonden, dat het omgaan met geweren voor dagelijkse bezigheid is en dat citie hun met de paplepel is ingegoten. Ten slotte werd tot grote verrassing vele gevallen schrik der omstanders plotseling een salvo in de lucht afge vuurd. Die schrik belette echter niet om deze mannen zonder muziek een ever hartelijk applaus te gunnen als de in rood, geel. goud, blauw en andere kleuren ge stoken mannen van de militaire muziek korpsen. Tijdens het spelen van Gelukkig Vaderland, waaraan alle korpsen deden, werden langzaam twee lange rijen vlaggen gehesen. Aan elk van de beide vlaggetouwen hingen 50 vlaggen, die ieder een afzonderlijke betekenis hebben. Be halve de vlaggen der elf provincies zijn •laggen van de steden, waarvan de emeesters zitting hebben in het ere- comité en ten slotte die van de steden, de korpsen zijn gelegerd. Het was iur voor de laatste trompetstoten en het laatste tromgeroffel was verdwenen- - verdwenen ook de mensen van de Markt, die bijna twee uur een boeiend cn ontroerend muzikaal schouwspel hadden gezien. DAT het hotel Groot Berg en Dal bij Nijmegen per 1 Jan. a.s. in andere han den zal overgaan, en de heer W. G. Ak- kersdijk te Rijswijk de nieuwe eigenaar DAT opsporingsambtenaren van P.T.T. samen met de rijkspolitie te Waddinx- veen de clandestiene zender Edelweiss Drenthe in beslag namen en tegen de 19-j. landarbeider W. L. proces-verbaal opmaakten. DAT een deel der bemanning van de Zuidafrikaanse torpedobootjager Simon van der Stel gisteren Culemborg bezocht, de geboorteplaats van de stichter der Kaapkolonie, Jan van Riebeeric. DAT de Bredase politie de 30-j Belg K. B arresteerde, die van inbraak bij de heer S. te Leuken (bij Weert) wordt verdacht, cn de bewoner ernstig mis handelde. maar ten slotte vluchtte, zon der iets mee te nemen. DAT de raad van Workum met 5 tegen 4 stemmen besloot, de straten van Friese namen te voorzien. DAT Nijmegen 17 Sept. tien jaar ge leden werd bevrijd, en er die dag uit gebreide feestelijkheden in de stad zul len plaats hebben. DAT de gem. Hennaarderadeel (Fr.), die 14 dorpen omvat, het plan heeft de buurtschap Roodhuis, een r.k. enclave in een protestants gebied, tot dorp te verheffen. DAT ter gelegenheid van het einde der Heideweek het bestuur van de V.V.V. aan burgemeester Oldenhof een zilveren armbtsketen aanbood, waarin de heide bloem en de Gelderse roos zijn gesym boliseerd, vervaardigd door Joop Holt- DAT de 25-jarige metaalbewerker K H. D uit A'dam op hot Zaandamse sta tion de beambte van N S. uit baldadig heid geen kaartje, doch een brandend peukje sigaret in de hand stopte, en nu zal worden vervolgd. DAT de Nederlandse Bond van oud- B S.'crs aan burgemeester d'AilJy van Amsterdam het orelidmaatschap aan bood, hetgeen deze in dank aanvaardde DAT volgend jaar op Zondag de fre quentie van enkele veerdiensten in Zee land zal worden verhoogd, zoals Zierik- zeeKatseveer, en op Schouwen. DAT Amsterdam plannen heeft aanleg van een grote verkeersweg, wel ke aan de westzijde der stad aansluiting geeft tussen de Vclserweg en de snel weg naar Den Haag, in welk project eer 200 m lang viaduct Ls opgenomen. DAT dank zij de gloednieuwe semi automatische telecommunlcatie-appara- tuur, welke de KLM gisteren op Schip hol in gebruik nam. thans met één druk op de knop vele steden in West-Europa onmiddellijk per verreschrijver bereik baar zijn. DAT de 74-j. Engelse verstekeling John Murphy, die Woensdag van een Ameri kaans schip in de IJmuidense hoogoven haven werd gehaald, gisteren op tran sport naar zijn land is gesteld. Wel jarig maai verder niet Vandaag viert prinses Margaret van Engeland haar 24ste ver jaardag. Daarmee zou alles ge zegd zijn, als niet geheel Enge land in spanning verkeerde om trent Margarets plannen op het Pad der Liefde. Maar dit heug lijk nieuws bleef tot dusver uit. Op de historische Markt in Delft wordt vanavond de première ge geven ran de Taptoe-Delft, die ook volgende week van Maandag af nog elke avond, van negen uur tot omstreeks half elf, duizenden ln haar ban zal houden. Gister avond had de generale repetitie plaats, die reeds door veel Delfte naren werd bijgewoond. De deel nemende korpsen zyn (v.l.n.r. op de foto): de kapel van de Kon. Marine, de drumband van de Marechaussee en de Luchtmacht- kapel Op de voorgrond het es citiepeloton van de L.S.K. Straaljager stortte in Friesland neer Piloot omgekomen Bij het Friese dorp Tzum is gister middag om tien over twee een Gloster- Meteorstraaljager van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De piloot, die de enige irvrittende was. is om het leven gekomen. Hert was de reserve-sergeant- vlieger E. Elshout uit Sliedrecht. Hij was 22 jaair oud en ongehuwd Het toeriel, dat van de vliegbasis Soes- terberg allkomstig was, bevond zioh met drie andere onderweg van de basis Leeuwarden naar Soesterberg. Door een tot nu toe onbekende oorzaak viel het opeens uit de formatie weg. Het stortte neer op een welland, brak in stukken en vloog in brand. De plaats waar het toe stel is neergekomen, ligt 4 kilometer ten Zuiden van Franeker. Een der ooggetuigen, de jeugdige land arbeider H. Abma, vertelde hoe hij het toestel op ongeveer 50 meter afstand naast zich in een duikvlucht zag ncci- storten. De piloot, die deerlijk verminkt werd. moet onmiddellijk zijn omgekomen. Abma werd door de wegslingerende wrakstukken licht gewond aan een arm. De 12-jarlge jongen Harm Keimpemc, hem op de wagen meereed, bleef ongedeerd. De straaljager raakte juist de 100 me ter verderop gelegen boerderij van dc heer N. Yntema. De boerderij werd licht beschadigd. Te Katwijk aan Zee Rel met Duitsers bij de politie-stïandpost In Katwijk kwam een meisje bU het baden in zee ongeveer ter hoogte van de politiepost ln gevaar te verkeren. Ze werd bij opkomend water meegezogen naar een mui in de eerste bank. Hoofd agent Vahrmeyer van de KatwUkse po litie ontkleedde zich half. ging te wat-»r en redde het meisje met gevaar voor zyn eigen leven. Gisteravond zag dezelfde hoofdagent een gezelschap Duitse dames en heren op dezelfde gevaarlijke plaats te water gaan. De baadsters en baders gingen tot op de eerste bank. waardoor zjj in ge vaar kwamen te verkeren, omdat het water na opkomst van de vloed tussen eerste bank en strand diep wordt. Een agent, die de mensen ln zee wilde waar schuwen voor het gevaar, had met al zijn fluiten geen succes. Een tweede agent, die opdracht kreeg om de dames en heren uit te nodigen voor een bezoek aan de politiepost om hen op het gevaar te wijzen ver scheen aan de strondlljn, maar kreeg evenmin gedaan, dat men van de bank afkwam. Eén van de Duitsers bleef staan lachen „Was habe leh mit Ihnen zu schaffen?" Eindelijk echter, na lang wenken en fluiten van de politiemannen, kwamen de Duitsers uit het water. De gene, die had staan lachen, werd uitge nodigd om mee te komen naar de politie post De agenten wilden een oploop ver mijden. Deze Duitser sprong ln de boks houding. De vrouwen en een Hollandse badgast, een voormalig politiek delin quent. kozen partij voor de Duitser. In de verwarring, die ontstond, werden de uniformen van de politiemannen ge scheurd. één van de uniformpetten en een gummistok werden ln zee gegooid. Na een kleine kloppartij werden de op hand ige^badgasten naar het bureau ge- Oostelijke wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord-oost. Weinig veran dering in temperatuur. 'Opgemaakt heden 10 uur voormiddag). ZON EN MAAN Zondag: zon van 534—19.51. Maan van 2336—16 11 uur. Maandag: zon van 535—19.40. Maan zan ....—17.05. Heden L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1